Buurt maakt bezwaar tegen plaatsing van noodgebouw Mercury, ,Van het dorp naar de stad HLAtNIGIIWS Poging om verbouwing Rabo tegen te houden houdt'm EUILLET0N Plan strijdig met rehabilitatie Molenkooggratis zwemmen op sluitingsdag Maatschappelijk werk op Info-markt in Den Helder Waterballet in bouwkeet benunnuhaorl Winterprogramma NVV-vrouwen begint dinsdag Burgerlijke stand KTF houdt mini-concerten Geslaagden zwemexamens Bibliotheek De Koog weer open Paardensportfoto's Derde blad Texelse Courant, vrijdag 17 september 1976 Binnenkort wordt begonnen met de verbouwing van de Rabo-bank aan de Groeneplaats. De voorgevel wordt in grijpend gewijzigd en er wordt een verdieping gezet op het lage gedeelte van het gebouw. Tijdens de werkzaam heden zal de bank zich met een ge huurd noodgebouw moeten behelpen dat zal worden geplaatst op een stuk gemeentelijke grond aan de Zwaan straat. Om vergunning voor dit tijde lijke gebouw te kunnen krijgen is een zg. artikel 17-procedure nodig. In het kader daarvan kan tegen verlening van de vergunning bezwaar worden gemaakt. De uiteindelijke beslissing ligt bij B. en W. Een dertiental bewoners van Zwaan straat en Warmoesstraat hebben be zwaar ingediend tegen het plan. Niet al leen omdat ze het noodgebouw niet wil len, maar vooral omdat ze hopen op deze wijze de verbouwing van de Rabo-bank (wat verdwijning van woonruimte aan de Warmoesstraat betekent) te kunnen tegenhouden. Ondanks het feit dat het noodgebouw beslist niet mag blijven staan hebben de buurtbewoners er bedenkingen tegen: „Door deze bouw wordt weer grond ont trokken waar woningen gebouwd kun nen worden. Door dit soort maatregelen loopt het centrum leeg en wordt onleef baar. Noemt men dit rehabilitatie?" Het werkelijke mikpunt is echter de vergrote Rabo-bank. Aan de Warmoes- straatkant moeten wonmgen verdwijnen om plaats te maken voor een personeels ingang en een garage. „Deze plannen gaan lijnrecht in tegen de voorgenomen rehabilitatie van Den Burg, die herstel en verbetering van de leefbaarheid be ogen". De inzenders vinden het merk waardig dat het gemeentebestuur alle medewerking aan de verbouwplannen van de Rabo-bank heeft gegeven (blij kens een brief van B. en W. van 3 juni j.l.) onder voorwaarde dat voor de fa milie Bonne, Warmoesstraat 7 voor de verloren bovenwoning nieuwe woon ruimte gerealiseerd wordt. Over het huis van A. Goes (Warmoesstraat 5) wordt niet meer gesproken hoewel, zo menen de buurtbewoners, dit pand ze ker niet onbewoonbaar is en ook nooit onbewoonbaar werd verklaard. (Goes heeft inmiddels een ander huis in Den Burg toegewezen gekregen Red.) In de Texelse Courant verklaarde wethouder J. Zuidewind op 17 oktober j.l.: Uitgangspunt van wijk- en woning- herstel is dat de bewoners zelf met ideeën komen die dan uitvoerig zullen worden bekeken". Daarnaar verwijzend zeggen de buurtbewoners erop te staan dat de voorgenomen plaatsing van het noodgebouw en de verbouwing als één plan ter visie worden gelegd om te kun nen beoordeeld in het licht van rehabi litatie van het aangrenzende gebied. Geen noodzaak? „De uitbreiding van dit geldpaleis, met imitatie oud-Hollandse achtergevel op een plaats waar op dit ogenblik echte huizen staan, dient geen enkel gemeen tebelang. Steeds meer financiële trans- akties worden geautomatiseerd en ver gen steeds minder ruimte. We begrijpen daarom de noodzaak tot uitbreiding met zoveel ruimte niet. Als we dan beden ken dat binnenkort de zesde bank van Den Burg de Postbank moet gaan functioneren, dan is het nu de hoogste tijd deze ontwikkelingen te stoppen, voordat de boerenleenbank van het dorp een karikatuur heeft gemaakt, met het uitzicht erop voor ons bewoners". Zondag 26 september wordt het sei- zien van zwembad Molenkoog afgeslo ten. Traditiegetrouw kan die dag gratis worden gezwommen door iedereen. De stichting maatschappelijk werk in de kop van Noordholland zal aktief zijn op de manifestatie „Info-markt" die in middels is begonnen in de schouwburg van Den Helder en ook vrijdag (20.00 - 23.00 uur, zaterdag 11.00-23.00 uur) en zondag (11.00 - 16.00 uur) nog geopend zal zijn. De stichting heeft een stand met in formatiemateriaal over het maatschap pelijk werk en er is steeds iemand aan wezig om mondelinge informatie te ge ven. Texelaars die in de gelegenheid zijn wordt aangeraden een bezoekje te bren gen Zoals bekend heeft de stichting se dert enige tijd een vaste man op Texel gestationeerd. Gebleken is dat er nog veel onwetendheid is over de hulpmo gelijkheden in allerlei relatie- en andere persoonlijke problemen. DE KOOG Zaterdagavond laat werd ontdekt dat uit de naad onder een deur van een bouwkeet aan de Nikadel in De Koog water wegstroomde. Na overleg met de eigenaar (aannemer Van Wijnen uit Den Helder) forceerde de po litie de deur, waarna bleek dat de wa terleiding van het toilet was losgeraakt, waardoor het gebouwtje blank was ko men te staan. De hoofdkraan werd dichtgedraaid en de elektriciteit werd afgesloten. Ook de beste buiten boordmotor vraagt om jaarlijks onderhoud. U verlengt daarmee de levensduur. Bel nu de erkende Mercury Dealer, die haalt Uw motor ook graag even op. Goede vaart in 1977. Van 4 tot 175 pk. Dinsdagavond komen de leden van de Vrouwenbond van het NVV voor het eerst dit seizoen bijeen in de Landbouw school te Den Burg, aanvang 20.00 uur. Het wordt een bloemschikavond onder leiding van mevrouw Moor-Bruin. Bloemschikken is een vorm van cre ativiteit die past in het streven van de vrouwenbond: behartiging van de maat schappelijke belangen van de vrouw in de meest brede zin. De programma's van de verschillende afdelingen in het land zijn dan ook voornamelijk gericht op ontwikkelings-, scholings- en vormings werk op een zodanig ontspannende wijze dat het plezierig is om de bijeenkomsten mee te maken. Nieuwe leden zijn uiter aard welkom. Belangstellenden kunnen contact opnemen met voorzitster, me vrouw Borgman-van Putten, Wagema- kerstraat 18, telefoon 2537 of met de secretaresse, mevrouw M. Maas-Diemer, Rorzendijk 24, telefoon 3236. van 9 tot en met 14 september 1976 Geboren: Jeroen, zv. Comelis H. S. de Waal en Christina J. M. Sukel; Miranda Matthia, dv. Jozephus W. Bakker en Ysbrandina M. Zijm; Wilhelmina Jan nette, dv. Reindert J. Verhoeve en Geer- truida C. de Wit. Ondertrouwd: Arie G. Buijs en Fenna G. Beuze. Overleden: Johannes C. Bakker, oud 89 jaar, wonende te Den Burg; Ariaantje J. P. Eelman, ev. Terpstra, oud 70 jaar, wonende te Zuid-Haffel. Donderdag tot en met maandag is in het City theater „The man from the or ganisation" te zien. Roger Moore in een geheel andere rol dan in zijn Bondfilms. Geen grapjes, ditmaal slechts grimmig heid. Onrust in de Maffia-families, is er de oorzaak van dat Moore ontdekt hoe vijf miljoen aan drugs (uit Sicilië) Amerika wordt binnengesmokkeld. De handel is verborgen in een houten kruis, bestemd voor de bisschop van San Francisco. Moord, geweld en afpersing zijn aan de orde van de dag. Na 'n reeks hachelijke avonturen, achtervolgingen per auto en aanslagen op hun eigen leven, ontmas keren Roger Moore en zijn assistent (ge speeld door de prima acteur Stacy Keach) de dader. In de climax ontdekt Moore bovendien wie in zijn kinderja ren zijn vader vermoordde. Zoals de Italiaanse western berucht werd door de hoeveelheid hard geweld, zo is ook deze Italiaanse immitatie van „The French connection". Lang niet zo goed, maar wel vol aktie en vaak on smakelijk hard. Dagelijks 20.00 uur, toe gang 18 jaar. Zondagmiddag een oude bekende: „Dik Trom knapt 't op". De vrolijke vrienden vermaken zich weer opperbest op hun vrije dag. Vissen in verboden water en veldwachtertje pesten is leuk werk. Maar als er allerlei waardevolle voorwerpen bij de mensen verdwijnen wordt het ernst. Bruin Boon (altijd al een naar karaktertje nietwaar?) pro beert door diefstal een paar centen bij te verdienen. Bolle Dik en zijn vriend jes, brengen ham weer in het rechte spoor Aktie voor meer donateurs Het Koninklijk Texels Fanfarekorps zit slecht bij kas. Er is tegenwoordig veel geld nodig om een levende vereni ging te laten draaien en voor de pen ningmeester wordt het steeds moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen. Het KTF-bestuur heeft zich beraden over maatregelen om de nood te lenigen. Als eerste stap zal een originele donateurs- aktie worden gevoerd. Zaterdagmiddag a.s. zal het korps in verschillende straat jes van Den Burg noord-west „mini- concerten" geven. Intussen zullen ma jorettes huis-aan-huis donateurs wer ven. De minimum donatie bedraagt per jaar ƒ2,50, maar er wordt een beetje op gerekehd dat de meeste mensen wat royaler over de brug willen komen. In het zwembad Molenkoog werden weer examens gehouden, voor a-, b- en c-diploma. Degenen die dit jaar wel zwemles hebben gevolgd maar niet heb ben afgezwommen, kunnen zich alvast opgeven voor volgend jaar. Geslaagden A Mevrouw Schraag-Segerink, Pieter Wit te, mevrouw Hutjes-Barhorst, Willem Gieles, Cornelis Burgman, Frederik Bru- cher, Bertha Witte, Johan Vinke, Arie Daalder, mevrouw Van der Zee-van Strien, mevrouw Van Heerwaarden, mevrouw Duin-van Kampen, mevrouw Pranger-Smit, mevrouw Zoetelief-Bak ker, mevrouw Pansier-Kosters, mevrouw Van de Struijs-Jurriaan, mevrouw De Boer-Gomes, Willem Zegers, Willem Roeper, R. J. Boerhorst, M. Bakker, T. Troost-Lap, A. van Opstal Geslaagden B Jan Boerhorst, Klaas Burgman, Jitze de Ridder, mevrouw Koper-de Ridder, me vrouw Ran-Dam, mevrouw Witte-Bak- ker, mevrouw Boon-Dijksen, Nico Roe per, Hendrikus Kager. Geslaagden C Mevrouw Kuip-Huisman, mevrouw Za- deits-Raven, mevrouw Smidt-Witte, me vrouw Van der Vis-Lap, Marja Verse- put, Joke Koper, Angret Vonk, Ma- riette Boot, Corina van de Wetering, Wim Zadeits, Monique Zegel, Annegreet van der Vis, Marjon de Grave, Matty Pol, Edith Koot, Sandra Parlevliet, Fred Wiering, Adriaan Kikkert, Marianne de Kraker, Peter Haker, Bart Eveleens, Ronald Kleinveld, Gerda Koper, Yvonne Wassenaar, Karin Parlevliet, Nelda de Grave, Emelie Veeger, Jeroen Hin, Al- bert Winter, Cynthia Zadeits, Karin Ze gel en Hein Wiedijk. Stacy Keach zittend) met Roger Moore onder vuur in The man from the organisation" DE KOOG Gisteren zijn weer de uit leningen begonnen in de bibliotheek van De Koog, ondergebracht in de Luberti- >chool. Men kan hier elke donderdag- niddag terecht: de jeugd van 15.15 - 15.45 uur en de volwassenen van 15.45 - 16.30 uur. Er is een nieuwe kollektie. Boeken lenen kost 20 cent per boek per week; 65-plussers betalen de helft. De Vereniging voor Vrienden van het Paard is bezig met het aanleggen van een kollektie foto's, betrekking hebbend op paardensportevenementen in Texels verleden. Mensen die over dergelijke fo to's beschikken en ze willen afstaan of uitlenen (ze worden dan gekopieerd) worden verzocht bericht te doen aan secretaris J. Uitgeest, telefoon (02220) 2565. SS 27. „Ja" verbrak Jan tenslotte het stil- wijgen „je moet natuurlijk niet met ïgenzin gaan". Chris moest nou niet enken dat-ie er hem een plezier mee eed, hij kreeg een prachtig aanbod en locht allebei z'n handen dichtknijpen, eed beschouwd. „Jan", antwoordde Chris bedachtzaam jij ziet het alleen maar als een kwestie an een baan. Kan ik in Mollenbroek ■n betere baan krijgen dan in Amster- tfn, dein ga ik. Zo was het, toen de aderen nog klein waren, nu is het zo Woudig niet meer. Daan heeft hier n werk en z'n studie en de anderen 'aar kunnen die heen? Daarom wil ik it eerst eens rustig met m'n vrouw Spreken en ik kan nu, vanavond, slist nog geen ja of nee laten horen, «t zou je trouwens zelf ook niet wil- to. dat ik een overijld besluit nam". „Nou ja", zei Jan moe, „ik zou het wel in gevonden hebben als ik meteen had •Weten waar ik aan toe was. Maar ik d het natuurlijk niet forceren, je moet ed weten wat je doet. Laten we dan spreken dat je me voor het eind van week bericht". ..Da's best", gaf Chris toe. „Zaterdag terlijk weet je het. Misschien kom ik t je zelf wel vertellen". „Nou, dan zit het wel goed", lachte n en stond op. „Nou mensen, leuk jul- weer es gesproken te hebben. En la- we hopen dat we elkaar gauw weer zien in Mollenbroek. Wat jij Maartje?" „Ja", zei Maartje, „laten we dat ho pen". Jan keek haar verwonderd aan. Van die vrouw snapte je óók niks. Daan vond, tot zijn verbazing, zijn ouders nog in druk gesprek. „Kom d'r effen bij zitten, jong", nood de Chris. „Wat wij bepraten, gaat ei genlijk jou óók aan". Daans gedachten ging pijlsnel. Moe ders gepraat aan tafel, het bezoek van Leeflangze zouden tochze zou den toch niet van plan zijn.terug naar Mollenbroek? Nou, maar dan hij niet! Maartje keek naar z'n gezicht, hij keek precies als z'n voder wanneer het die niet naar de zin ging, dan werd die kin zo vierkant. „Ik wil maar meteen met de deur in huis vallen", zei Chris zonder inleiding ,je weet dat Jan Leeflang hier vanavond was. Die vroeger m'n collega was bij Grijper". Daan knikte, wachtte af. „Hij heeft de zaak van Grijper ge kocht en gaat die helemaal modernise ren", vervolgde Chris, „en hij heeft mij een functie als bedrijfsleider aangebo den. Tenminste, daar komt het wel op neer". „En?" vroeg de jongen. „Ik heb nog niet beslist". „O...." Daans ogen gingen naar zijn moeder, hij zag haar gezicht en begreep opeens, dat het niet alleen maar ging om een baan voor z'n vader. Moeder. Hij wist maar al te goed, hoe dikwijls ze had teruggedacht aan de jaren in het dorp, hoe ze dat dorp en het dorps leven miste, hoe ze niet kon wennen in de grote stad en zich daar vreemd en eenzaam bleef voelen. „Wat vindt moeder er van?. Die is zeker wel erg blij, niet?" Hij zag hoe Maartjes ogen nerveus knipperden, maar ze gaf geen antwoord. „Wat denk jij er van?" kaatste Chris de vraag terug. „Tja", dacht de jongen hardop, „het gaat hier om twee dingen, als ik het goed zie. De baan, da's één. Terug naar Mollenbroek, da's twee. De baan gaat alleen u aan. Mollenbroek gaat ons alle- méól aan". „Zo is het precies", knikte Chris ver genoegd. Daan kon, dacht hij tevreden, de problemen soms zo makkelijk uiteen- rafelen, nèt een advocaat. „Zou u om de baan gaan?", vroeg Daan verder. ,,'t Is niet slecht aangeboden", ant woordde Chris Hofman voorzichtig, „d'r zit wel wat in, voor zover ik zie". „Zou u d'r uw tegenwoordige baan met liefde voor laten schieten?" spitste Daan toe. „Dat zal 'k net zeggen. Ik werk hier reuze-plezierig.ik heb promotie in 't vooruitzicht. en 't werk zoals ze dat hier maken, krijg je in Mollenbroek niet. 't Zal wel beter worden dan bij de ouwe Grijper, maar verder dan 'n ge wone goeie handelsdrukkerij brengen wij het niet meer. En bij Van Laer.die reproducties bijvoorbeeld waar we nou mee bezig zijn.gisteren heb ik zeker een uur zitten praten met die museum directeur. nou, van zo'n man steek je wat op, jong, die vertelde me Opeens besefte Chris, dat hij op z'n stokpaardje zat en de teugels diende te grijpen. Daarvoor zaten ze hier niet te praten. Maar Daan wist genoeg. Als va der naar Mollenbroek terugging, was 't voor moeder. „Dus", concludeerde hij, „komt de vraag hierop neer: gaan we naar Mol lenbroek terug?" „Ja", zei Maartje, bijna fluisterend, „daarop komt het neer". „Wat zegt moeder?" vroeg Daan nog eens. „Och jongen, je weet hoe ik er over denk. Maar dat komt er niet op aan". 't Komt er deksels veel op aan, vooral voor vader, dacht Daan. Hij en de an dere kinderen leefden in de gelukkige zekerheid, als vanzelfsprekend aanvaard, dat vader en moeder van elkaar hielden en veel voor elkaar over hadden. Wan neer vader om moeders wil zou besluiten terug te gaan naar Mollenbroek kon hij dat best begrijpen. En dat zei hij ronduit. „Maar", voegde hij er aan toe, „ik hoop dat u één ding wel zult begrijpen: Ik kan niet mee terug". „Jij niet?" schrok Maartje, toen ze hem hoorde zeggen wat ze eigenlijk al die tijd geweten had. „Zeg nou zelf, moeder, wat moet ik in Mollenbroek beginnen? 'n Baantje op de boerenleenbank of op de melkfabriek als daar 'n baantje voor me is? Dan moet ik toch naar de stad. En dan 's avonds nog leren. Dan kom ik prak tisch niet meer thuis. Dan moet ik toch in de kost. Nou dan blijf ik maar liever in Amsterdam, hier zit ik er in, de baas is tevreden, het werk zint me en...." hij maakte de zin niet af, maar de ou ders wisten wat hij niet uitsprak, en toch voor hem het vraagstuk beheerste: hij liet Jennie niet achter hier. „Maar dat maakt natuurlijk niets uit", voegde hij er achter, „ik zou het natuur lijk veel leuker vinden als jullie hier bleven, nergens is 't zo goed als thuis!" „Ja", zei z'n vader in gedachten, „er zitten allerlei haken en ogen aan, 't is zo eenvoudig niet". „U moet het om mij niet laten", drong Daan aan. „Als u graag terug wilt. ik red me wel. Ik zou toch uitgevlogen zijn, ook al waren we in Mollenbroek ge bleven, niet? En voor Marietje en Henk is het niet zo erg". „Nou nou", schudde zijn vader het hoofd „dat zeg je nou zo. Marietje. ja, je zou zeggen, die vindt overal wel een betrekking, maar dat kind is. „Door die mevrouw compleet bedor ven", kwam Maartje een beetje vinnig. „Je bedoelt", corrigeerde Chris, „dat ze door mevrouw Van Polanen behan deld wordt alsof ze haar eigen dochter is, en dat ze er niet meer voor voelen en ook niet meer voor deugen zou, om door de vrouw van de een of andere dorps notabel in Mollenbroek te worden geëx ploiteerd als dienstmeid". „Mevrouw van de notaris was anders toch....", begon Maartje ter verdedi ging, maar Chris viel fel in: „Mevrouw van de notaris had een deining of ze hare majesteit zelve was, en Marietje wist niet beter of het hoorde zo. Maar nu zou ze het niet meer némen.nee, als we naar Mollenbroek terug zouden gaan, weet ik nog niet wat we met Ma rietje zouden moeten doen. Voor Henk is het betrekkelijk eenvoudig, die kan in de stad op de technische school, dan is ie ook de hele dag weg.'t Zal voor jou wel stil worden", bedacht hij opeens, „je houdt niemand meer over". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 9