De Geul is weer open Ramlam van f 12.000,- f LAND gr BOUW Aanschaf Schotse fokkers C. van Groningen Alle schade geen droogteschade Feestelijke heropening kleuter-basisschool Natte puzzelrit van MAB-leden Winterseizoen Plattelandsvrouwen geopend V'fV De beroemde witte scholekster, gefotografeerd samen met een normale soortgenoot. Met ingang van het aanstaande week end zal het duingebied De Geul weer vrij toegankelijk voor het publiek zijn. De lepelaars, die er dit jaar langer ble ven dan in voorgaande jaren, zijn in middels vertrokken. De afgelopen maanden zijn vrij grote groepen lepelaars in de Geulpias te zien geweest, enkele malen ruim zeventig. De vogels voelen zich uitstekend thuis op de houten vlonder die een aantal ja ren geleden in de plas werd geplaatst op advies van een deskundige. Overigens is het pas de laatste jaren duidelijk geworden dat niet alle lepe laars die zich na de broedtijd (augustus, september) in dit gebied ophouden broed vogels en jongen van Texel zijn. In het verleden zijn een aantal in het Naardermeer en de zuidelijke Flevopol- der broedende lepelaars van gekleurde ringen voorzien. Al enkele jaren achter elkaar verschijnen vogels met deze rin gen om de poot na de broedtijd in het gebied van De Geul. Het is wel duidelijk dat het hier gaat om lepelaars die na de broedtijd gaan zwerven, nog voor de trek naar het zuiden (Spanje, Noord- Afrika) wordt ondernomen. Albino Een trekpleister voor vogelliefhebbers is de witte (albino) scholekster die in 1958 in de P.H. Polder is geboren. Sinds die tijd verblijft het dier steeds in de omgeving van de Mokbaai. In tegenstel ling tot vorig jaar heeft de vogel deze keer echter niet gebroed. Het begint een voor z'n soort al vrij oude vogel te wor den, want ouder dan 20 jaar worden de scholeksters meestal niet. Over de dwergstern valt goed nieuws te melden. Zoals men zich zal herinne ren, werd de kolonie van deze vogels vorig jaar door een vandaal verstoord (alle nesten werden vertrapt). Er werden in hetafgelopen seizoen 24 nesten van deze voor ons land zeldzame broedvogel gevonden, een aantal dat gelijk is aan dat van vorig jaar. Mede dankzij de me dewerking van de commandant van de MOK, die het gebied liet afzetten, kon den de vogels ongestoord hun jongen grootbrengen. Zilvermeeuw Het aantal broedende zilvermeeuwen in het gebied was dit jaar weer hoger dan in het verleden, er werden bijna 2.600 nesten van deze soort in de duinen van De Geul geteld. Vorig jaar waren dat er zo'n 1.700. Deze vogelsoort kan zich nog steeds uitbreiden omdat de mens door een overvloed aan afval, voor extra voedsel zorgt. Ook op de vuilnis belt bij het Licht van Troost zijn vaak duizenden van deze vogels te zien. In de winterperiode zou een groot aantal zil vermeeuwen spoedig van de honger om komen als er wat zorgvuldiger met onze afval werd omgesprongen. In het broed- terrein van de vogels in De Geul kunnen we op sommige plaatsen de worstvelle tjes, boterpapiertjes, plasticverpakkin gen etc. vinden die de vogels van de vuilnisbelt hebben meegesleept. Droogte Door het warme en droge weer van de afgelopen zomer was de plantengroei minder uitbundig dan in andere jaren. Zo bloeiden de heide en de wilgenroos jes, die ieder jaar in augustus voor een paarse gloed achte de Geulpias zorgen, maar heel bescheiden. Op een aantal warme dagen weren enorme aantallen lieveheersbeestjes langs de kuststrook gesignaleerd. Navraag bij het Rijks In stituut voor Natuurbeheer leerde dat het hier waarschijnlijk ging om diertjes die op Texel zijn geboren. De larven van het lieveheersbeestje leven in hoofdzaak van bladluizen; oor het warme weer konden de bladluizen zich bijzonder snel vermeerderen. Door het grote voedsel aanbod waren de levenskansen van de lieveheersbeestjes groot, vandaar de gro te aatallen die op veel plaatsen voor kwamen. Van tijd tot tijd hebben de diertjes de neiging om weg te trekken, maar rond Texel is de zee een te grote barrière zodat ze weer terug keren. Dat is ook de reden waarom er juist op de gi*ens van land en weter de afgelopen zomer zoveel van deze diertjes te vinden waren. De grote droogte zorgde nog voor an dere verrassingen. Vogelwachter Kok ontdekte op zekere dag dat op één van de laatste plaatsen waar nog wat mod derig water in de Moksloot stond, en kele tientallen palingen die daar samen gedrongen waren. Verschillende van de ze dieren wogen 4-5 pond. Ondanks de openstelling van het ge bied bestaat nog steeds de mogelijkheid een excursie o.l.v. een vogelwachter in het terein te maken. De nadruk ligt daarbij op de trekvogels die om deze tijd van het jaar in het gebied zijn te zien, zoals wadvogels en eendrachtigen. Be langstellenden dienen zich op te geven aan de balie van het Natuurrecreatie- centrum (telefoon (02228) 741). Hier kun nen ook verdere inlichtingen worden verkregen. De ude orst ïxe- aan die het d. heid a de wek te ordt isse- kin- a tie don- zijn nzee MRC •bin- wijd en. Het staat als een paal boven water, at de droogte van deze zomer veel scha- heeft veroorzaakt op de Texelse be kijven. Al enkele malen is naar voren ;ebracht, dat er vooral schade is op de eehouderijbedrijvcn. De laatste dagen hoorden we opmer kingen, die er op wezen, dat er ook ge- 'allen zijn, waarin een rechtstreeks ver- land wordt gelegd tussen de droogte en chade in grasland. Dit rechtstreekse 'erband is er echter niet. Het zal diverse veehouders zijn op- [evallen, dat er plaatselijk in het gras- md plekken voorkomen, die zich na re- ente regenbuien nog niet herstelden, rwijl de rest (dank zij de royale regen) ■eer goed aan het groeien is, blijven eze plekken de dode kleur houden. We urmen zeggen dat, wanneer deze kleur het moment nóg bestaat er méér aan hand is. Junikever of rozenkcvcr Gaat men op deze plaatsen de zode strekken, dan vindt men kleine crème- eurige larven met een bruine kop. De rve is niet langer dan 1 cm. Op het oment gaat het losscheuren ervan nog et zo gemakkelijk, maar over enige d kan de zode zonder moeite worden •gerold. De larven moeten in groten getale inwezig zijn als men bedenkt, dat alle aswortels worden doodgevreten. De dode kleur kan nog weken lang ijven. Op den duur komt de groene eur van het grasland wel terug, maar moeten wel aannemen, dat de sa- wistelling van het grasland een stuk bteruit is gegaan De goede grassen n voor het grootste gedeelte verdwe- n. Als de aangetaste plekken een oot deel van een perceel in beslag ne en zal opnieuw inzaaien veelal de bes oplossing zijn. Bestrijding van de juni- en/of rozen- ver is practisch niet mogelijk. De kos- zouden te hoog worden. Er moeten andere oplossingen komen, iet optreden van deze kever houdt !t rechtstreeks verband met de droog- Wel is de schade in een zomer met *1 zon over het algemeen veel groter in een zomer, waarin we zonne kin tekort komen. Verder komt de 'ade meer voor op zandgrond dan op '*1- en kleigronden. Boriumgcbrek in bieten *n ander soort schade, die we dezer fen als droogteschade hoorden „uit- elden" kwam voor in bieten. Op een Het is, zeker op Texel zelf, genoeg zaam bekend dat het Texelse schapen- ras wereldvermaardheid geniet. Tel gen ervan kan men aantreffen van Tasmanië tot Chili, van Mexico tot Zuid-Afrika en ook in de andere lan den van Europa is het geen zeldzaam heid een Texels schaap op een stukje weidegrond te zien grazen. Een van de landen waar zeer hoge prijzen be taald worden voor het Texelse schaap is Schotland. Een staaltje hiervan trof fen we aan in het dagblad „The Scots man" van enige tijd geleden waarin vermeld werd dat een drietal Schotse schapenfokkers gezamenlijk een be drag van ƒ12.000,- (£2.400,-) op tafel had gelegd om eigenaars te worden van een Texels ramlam. De koop speelde zich af in Lanark waar de schapenfokkers Sir William Young (Sherrington Mains), Morgan Milne (North Mains of Turin) en John Mackie (Milton of Noth) de topprijs van donderdag 16 september betaalden voor een inzending van Ian Johnstone, de president van „British Texel Sheep So ciety". Schaap van de toekomst Men memoreert in het artikel in „The Scotsman" dat „The Texel" voor het eerst in 1973 via Frankrijk geïntrodu ceerd werd in dit gedeelte van het Ver enigd Koninkrijk „Het maakt aanspraak op de benaming „schaap van de toe komst" wegens zijn hoge percentage ma ger vlees", voegt de krant er aan toe. Behalve deze uitschieter van ƒ12.000, voor een ramlam liggen ook voor de an dere dieren van het Texelse schapenras de prijzen erg hoog. Enige tijd geleden werden er al bedragen betaald van rond ƒ5.000.—. Te vrpeg Een van de kopers van het ramlam dat ƒ12.000,opbracht, Sir William Young, zei na de aankoop van het dier dat hij het nog te vroeg vond het Texel se schaap in het algemeen het „recht van voorkeur" te geven. bepaalde plaats hadden al bieten op een perceel, dat voor de rest geen droogte schade vertoonde al het blad verloren. Direkt naast de kop, kwamen kleine, jonge blaadjes te voorschijn. Bij het be kijken van deze planten konden we dui delijk zien, dat het hier geen kwestie van droogteschade, maar een gevolg van boriumgebrek betrof. Sneed men het bovenste gedeelte van de kop af, dan kon duidelijk de bruine verkleuring van boriumgebrek worden waargenomen. C. van Groningen „Momenteel is het dier een bruikbaar nieuw artikel, met hoge commerciële verwachtingen voor de handel in lams vlees. Men kan nu een keus maken tus sen dit schapenras en de andere. Er moet echter aan toe gevoegd worden dat het te vroeg is om een keus te maken. Waar is in ieder geval dat het Texelse schaap meer mager vlees opbrengt, meer kwa liteit heeft, en een goede bouw bezit; en dat alles tezamen is een belangrijk voor deel", aldus Sir William in het Schotse dagblad. DEN HOORN Vrijdag a.s. zal de verbouwde Jan Drijverschool die samen met de kleuterschool De Krekeltjes een combinatie vormt, feestelijk en officieel worden heropend. Om 10.00 uur is er een ontvangst voor genodigden in het dorpshuis De Wald hoorn. 's Middags wordt een voorstelling gegeven van een poppentheater voor peuters, kleuters en leerlingen van de klasen 1 en 2. Voor de oudere kinderen wordt film gedraaid, 's Avonds (van 20.00 - 21.30 uur) wordt in de vernieuw de school open huis gehouden, waarbij ouders, oud-leerlingen en andere be langstellenden welkom zijn. Regenachtig weer kenmerkte de eer ste, zondagmiddag gehouden, puzzelrit van de MAB-club in het nieuwe seizoen. Dat het erg lastig was bleek wel uit het aantal deelnemers dat onderweg moest opgeven. Bij de auto's werden van de 30 gestarte deelnemers er tenslotte maar 11 geklasseerd en van de motoren kwam maar één deelnemer binnen. De tocht die was uitgezet door de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel, voerde over oud-Texel en had een lengte van 60 kilometer. Al spoedig bleek dat het niet makkelijk was. Veel deelnemers misten een aantal controleposten. Voor al voor de motorrijders onder de deelne mers betekende de rit een zware beproe ving door de gestaag vallende regen. Van de oorspronkelijk vier gestarte deelnemers in deze groep was het alleen Peter Daalder die de finish haalde. In de autoklasse was de uitslag als volgt: 1. Theo Dogger, 2, Gerrit Moens, 3. mevrouw Mets. De volgende rit in deze serie, geldend voor het seizoenkampioenschap, zal wor den gehouden op 24 oktober. Er is geen voorinschrijving. Alle belangstellenden dienen zich een half uur voor de rit op te geven bij de startplaats die nog nader bekend gemaakt zal worden. Inlichtin gen bij E. Moojen, telefoon (02220) 3082 en/of O. J. Agter, telefoon (02220) 2114. „Verzorging van zieken en bejaarden thuis" was het onderwerp dat mevrouw Ronday behandelde op de eerste avond van het winterseizoen 1976-77 van de Plattelandsvrouwen afdeling De Cocks- dorp-Eierland, maandag in het Eierland- sche Huis. Mevrouw Ronday zei allereerst dat dit een zaak is van begrip voor de zieke maar ook een zaak van liefde en geduld. Vervolgens belandde ze in de praktijk van het kussen opschudden, het tempe raturen, de wasbeurten en het kruiken vullen en vertelde ze hoe te handelen als een dode moet worden afgelegd en het niet mogelijk is hulp te krijgen. Als laatste onderdeel van het pro gramma werd getoond hoe een arm of een knie moet worden verbonden. Voor de komende winter staat naast een cursus Hindelooper schilderkunst een cursus bandopstikken op het program ma. Belangstellenden kunnen zich hier voor nog bij het bestuur opgeven. De volgende bijeenkomst wordt ge houden op 11 oktober en wordt ver zorgd door de schrijver Jaap ter Haar. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW. Met de TAXI-BUS op ziekenbezoek, van ma. t/m vrij. Vertrek v.a. Den Burg. Inl. (02220) 2000 Bouwinformatiecentrum J. C. R. Geopend van maandag t/m vrijdag, van 08.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Don derdagavond 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdags 09.00 tot 12.00 uur Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4, Den Burg, telef. (02220) 3320 Volop pruimen, hand appels en handperen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Lompen en metalen; afhalen autowrakken. J. Schagen, Wagemakerstr. 28, Den Burg, tel. 2470 Te koop liggende olie tank 1200 1. met Hoenson oliekacheltje. Te bevr. P. Krijnen, De Ruijterstr. 6, Oudeschild Automatisch sparen bij de RABOBANK is ge- makkelijk en verstandig In De Koog koop je 2 spijkerjurken en hoef je er een te betalen. Alleen bij Boetiek 22, Badweg, De Koog Hare majesteit op Texel. Wij in de Twee Paardjes waren thuis. We stonden zeker niet op 't lijstje van Koolhof Wie heeft mijn rode vouwportemonneetje met inhoud gevonden. Lilian van Heerwaarden, Bea- trixlaan 15, tel. 2524 Al enige tijd zoek: groothoeklens voor Asahi Pentax camera, 35 mm In bruin tasje. Graag bericht aan Redactie Texelse Courant, telefoon (02220) 2741 b.g.g. (02228) 266 of (02223) 896 Op de jachthaven ge vonden zwart met wit ka tertje, 9 maanden en aan De Koog grote witte kater. Af te halen door ei genaar of liefhebber bij Dierenpension Ellen, tel. 3308 Wil degene die het hangslot van de deur van de tennisbaan heeft mee genomen, dit weer terug- hangen De club is hier door zeer gedupeerd. Wil degene die mijn fiets, Batavus blauw, maandag meenam van de Mavo Schilderend deze terug bezorgen daar ik zeer gedupeerd ben. G. Huitema, Schorrenweg 52, 't Noorden, tel. 02223-300 Welk kind van de Sint Jozefschool is onlangs met verkeerde gymschoenen thuisgekomen? Graag be richt aan familie De Graaf tel. (02220) 2741 of 2301 of (02228) 266. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- Land, telefoon (02225) 207 Herinnering voor WD- leden. 4 oktober a.s. half negen in hotel „De Lin- deboom-Texel" Heer, 70 jaar, zoekt vrouw om samen te wo nen. Brieven onder nr. 1000 aan bur. Tex. Crt. Flight-jacks nu in de Twee Paardjes Aangeboden „Haller" gasfornuis (butaan) in zeer goede staat, 4-pits met oven. (02226) 458 Oude damesfiets ƒ50,-, kachel m. olietank ƒ200,- (1200 1.), smeedijzeren wieg ƒ90,-, 2 astbest H's ƒ7,50 p. st. Telefoon 3114 Verloren witgouden hartje met blauwe saffie ren in Den Burg op maandag 20-9. Teruggave tegen beloning bij Pas- senberg, p.a. hotel Dijk- stra, De Koog, tel. 357 Een spijker rok kost geen ƒ55,maar nu slechts 35,bij Boetiek 22, Badweg, De Koog Te koop aangeb. Efel kachel met tank. C. Moens, Schilderend 77, tel, 3454 Weggevlogen groene parkiet. Tegen beloning terug te bezorgen De Por- to, De Zes 4, tel. 2273 Volop handappels en handperen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Vermist vanaf 22-9 grijs poesje, 7 weken. Schilderend 95, tel. 3625 Herinnering voor WD- leden. 4 oktober a.s. half negen in hotel „De Lin- deboom-Texel" Legeroverhemden te kust en te keur in de Twee Paardjes Dames grijp de winst Duizenden korte en lange BONTMANTELS in september nog 20% korting en eerste keus kollektie 1976. Waarborg- garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice, a.s. winter pas betalen Grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland: DE BONTKONING, Voorstreek 71 (één en zeventig), Leeuwarden-C tel. 05100 - 20 7 13. Bij koop reisgeld terug (ook benzine). Dus gratis rei zen De 27ste september gaf ons vreugde, dankbaar heid en geluk. God gaf ons een zoon en broertje Bart Wij noemen hem Barry. Jan, Hillie en Cindy Oosterhof Peperstraat 16, Oosterend. Tijdelijk adres: Lidwina ziekenhuis, ka mer 106, Den Helder. Maandag 4 oktober zijn onze ouders A. C. Boon en A. M. Boon-Haker 25 jaar getrouwd. We vieren dit zaterdag 2 oktober. Kees en Hélène Greet en Siets Ellie Piet Annelies Marleen Receptie van 5 uur tot 6 uur in 'Het Jagershuus' te Den Hoorn. Op 24 september 1976 overleed, na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der Zieken, mijn lieve man en onze lieve vader, opa en schoonzoon Willem Gerardus Rijk, echtgenoot van C. J. Koster, op de leeftijd van 66 jaar. C. J. Rijk-Koster kinderen en kleindochter Fam. P. Blom-Nap Bernhardlaan 32, Den Burg, Texel. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad. Heden nam God uit ons midden weg, mijn lieve man, onze lieve vader, grootvader, broer en zwager Simon Jan Kooger, oud-gezagvoerder K.N.S.M. in de ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: T. Kooger-Nauta Soest, 23 september 1976, Prins Hendriklaan 44. De teraardebestelling heeft plaatsgehad op maandag 27 september, op de algemene be graafplaats te Soest. Voor uw medeleven dat wij ondervonden na het overlijden van onze CHRISTIANNE zeggen wij u hartelijk dank. Jacob en Gerrien Zuydweg September 1976, Oosterend. Diep bedroefd maar dankbaar voor haar grote liefde en zórg delen wij u mede dat van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma Elisabeth Cornelia Visser, weduwe van Jan Vos, in de leeftijd van 73 jaar. E. P. Goënga-Vos C. Goënga N. Uitgeest-Vos P. Uitgeest L. Eelman-Vos R. Eelman I. van der Kaa-Vos H. van der Kaa N. Vos D. Vos-Janssen klein- en achterkleinkinderen Texel, 27 september 1976, Gollards Rustoord, De Zes 12, Den Burg. De crematie zal plaatshebben donderdag 30 september v.m. 10.00 uur in het crematorium te Schagen, Harïnghuizerweg 3. Gelegenheid tot condoleren: woensdag van 19.30 tot 20.30 uur in het Gollards Rustoord.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 3