Cjrom 'ZwgrL-Jexels in het harL, Toch bestemming voor woningen buitengebied L//R NIRO was een half jaar in de lucht Bekijk het Voorlopig standpunt Ben W Woensdag en donderdag hoorzittingen Herziene VVV-begroting wijkt gunstig af ƒ49,50 /paarbank Leven en werken van de kabouter DINSDAG 5 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 90e JAARGANG No. 9115 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry do Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 et per mm excL-4% BTW B. en W. hebben besloten alle woningen (zowel permanent bewoonde als vrijgegeven tweede woningen) in het buitengebied de bestemming „eenge zinshuis" te geven. Dit naar aanleiding van het massale protest tegen het plan om een groot aantal huizen niet te bestemmen (en dus onder het over gangsrecht te laten vallen) omdat ze niet mooi genoeg werden gevonden. De woningen die voldoen aan voorschriften met betrekking tot hoogte, goot- hoogte en dakhelling kunnen desgewenst aanmerkelijk worden uitgebreid en van een bijgebouw worden voorzien. Een klein huis kan flink worden ver groot; een groot huis minder. De huizen die niet aan genoemde voorschrif ten voldoen mogen maximaal 10% (in oppervlakte of inhoud) uitbreiden. Hetzelfde geldt voor de tweede woningen. De tegemoetkoming van B. en W. betekent dat flinke opruiming is gehou den onder de 600 bezwaarschriften die tegen het plan buitengebied zijn in gebracht. Ten aanzien van veel andere bezwaren heeft het college zich meer vasthoudend getoond of nader onderzoek toegezegd. Dat laatste geldt o.m. voor de aanmer kingen die zijn gemaakt op het al of niet toekennen van een bebouwingsvlak, wij ziging van de begrenzing van een bebou wingsvlak, wijziging van de categorie of de wenselijkheid om dienstwoningen te mogen bouwen. Hierover zal met de hoofdingenieur-directeur van de be drijfsontwikkeling in Noordholland wor den gesproken. Voor wat betreft de ge uite wensen voor de toekomst wordt erwezen naar de in de planvoorschrif ten voorkomende procedures die de ge raagde mogelijkheid kunnen openen. Bescherming blijft Het college komt beslist niet tegemoet aan bezwaren die zijn gemaakt tegen de toekenning van landschappelijke of na tuurlijke waarde aan het grootste deel van Texel. Het college vindt dat in het ontwerpplan de belangen van natuur- milieu enerzijds en die van de agrariërs anderzijds behoorlijk zijn afgewogen. Ze ijn het er niet mee eens dat het ont werpplan bedrijfsvoering bemoeilijkt, in tegendeel: een der uitgangspunten van het plan is juist geweest dat het in het belang moet zijn van de agrarische cul tuur. De bestemmingsverschillen in het ou de land blijken uit maximaal toegestane bouwhoogten, verboden en aanlegver- gunningen. De gemeenteraad zal nog een overzicht krijgen om zich een goed beeld te vormen van deze beperkingen. Scheuren Ook het systeem van aanlegvergun- ungen blijft in stand. Met name was be waar gemaakt tegen de aanlegvergun- üng die nodig zal zijn om grasland op bepaalde delen van de Hogeberg te icheuren Scheuren zonder toestemming nag alleen als het is bedoeld voor ver- üeuwing van het grasland en op stuk- een waar wisselcultuur plaatsvindt. Dit )etekent niet dat verandering van gras and in bouwland zonder meer verboden s. Er is slechts toestemming voor nodig, iet als voor het bouwen van een wo- ning. De loonwerkbedrijven die niet in het )lan zijn bestemd krijgen waarschijnlijk ilsnog een bestemming. B. en W. hebben oegezegd dat het met hulp van deskun- iigen zal worden bekeken. NU LEVERBAAR de nieuwste Rien Poortvliet bij vh langeveld endeRooybv den Burg Texel v De bestemmingen schapenboeten en tuinwallen blijven in het plan voorko men. Door de bestemming wil het colle ge het behoud van deze voor het land schap waardevolle elementen bevorde ren. Of dat lukt hangt overigens nog meer af van de medewerking van de ei genaars en vooral van financiële steun van de hogere overheden. Gehandhaafd wordt ook de bestem ming natuurgebied (a en b) voor gron den die geen eigendom zijn van over heid of natuurbeschermingsinstantie. B. en W. voelen niets voor eigendomspla nologie" maar gaan uit van de aanwe zige landschappelijke en natuurlijke waarden. Er worden wel enkele inciden tele correcties aangebracht. Hetzelfde geldt voor de bestemming duingebied aan weilanden die temidden van de dui nen liggen. B. en W. achten het agra risch gebruik van deze stukken land niet bedreigd door deze bestemming. De aan wezigheid van het weiland wordt zelfs als positief gezien voor de waarde van het totale duingebied. Sta-caravans B. en W. laten het onderscheid tussen sta- en tourcaravanterreinen vervallen. Zowel op de kampeer- en caravanterrei nen als op de huisjesterreinen mogen stacaravans (blijven) staan. Een caravan die langer is dan zes meter wordt als sta-caravan beschouwd. Andere criteria hanteren B. en W. niet meer. De inrich tingseisen van de terreinen zullen op de omvang van het kampeermiddel worden afgestemd. Uitwerking van zg. artikel 11-stukken in de recreatiegebieden zullen geen sa nerend effekt hebben omdat wat betreft het aantal slaapplaatsen zal worden uit gegaan van de geldende exploitatiever gunningen. Mocht „vergunning" (in het belang van kwaliteit en seizoenverbre ding) toch nodig zijn, dan kunnen de terreinen worden uitgebreid met maxi maal twee hectare. De niet bestemde terreinen Vuurtorenweg 137 en het ter rein aan de Randweg krijgen alsnog een recreatiebestemming. Op andere verzoeken om een recrea tieve bestemming aan gronden te geven zijn B. en W. niet ingegaan De betrok ken eigenaars kunnen er echter van ver zekerd zijn dat zij met het recreatieve gebruik mogen doorgaan. Elke maatre gel die tot vergroting van het aantal slaapplaatsen zou kunnen leiden wordt achterwege gelaten. Kampeerboerderijen Kampeerboerdeijen zullen mogelijk een agrarische bestemming krijgen om de bouw van nieuwe agrarische opstal len mogelijk te maken. Voor het ge bruik als kampeerboerderij is vrijstel ling nodig. De bestaande kampeerboer derijen worden geacht deze vrijstelling te hebben. Bestaande recreatieappartementen worden als zodanig bestemd voor zover ze niet in een agrarisch bouwblok lig gen. In aantal kunnen deze apparte menten niet worden uitgebreid, wel in grootte en kwaliteit. De niet bestemde recreatie-appartementen vallen onder het overgangsrecht. Naar aanleiding van de bezwaren te gen de beslissing (ten koste van het agrarische areal) in de noordkop van Texel, wordt opgemerkt dat dit een uit voering is van het recreatiebasisplan. Bosaanplant is voorwaarde om naar 47.000 slaapplaatsen in 1985 te kunnen groeien. In het kader daarvan is al bos geplant en zijn gronden voor verdere aanplant gekocht. De bossen zijn bewust op agrarisch minder waardevolle gron den geprojecteerd. De bosbestemming wordt dus gehandhaafd, wat ook geldt voor het „dagrecreatief opvanggebied" aan de Akenbuurtsweg en ten oosten van De Koog. Aan de Akenbuurtsweg stelt het niet veel voor. Naast de kar- tingbaan (die onder het overgangsrecht valt) kan hier alleen de door Karting B.V. gewenste manage worden gereali seerd Belangrijk is het gebied ten oosten van De Koog dat open en overdekte recrea tie moet bieden aan recreanten op heel Texel. Het moet blijven omdat het in het Recreatiebasisplan is opgenomen en om dat hierdoor de druk op de kwetsbare natuurgebieden zal afnemen. Er zijn ook bezwaren gekomen tegen de uitbreiding van de terreinen van de Stichting Vakantieverblijven aan de Pontweg. Naar aanleiding daarvan mer ken B. en W. op dat SVV krachtens het huidige plan omvangrijke gebouwen zou kunnen neerzetten bij De Waddenparel aan de Bosrandweg. De mogelijkheid moet worden geboden dat SVV daar niet bouwt maar ter compensatie terrein krijgt aan de Pontweg. Iets dergelijks is gaande met de onderneming Drebo die waarschijnlijk zal afzien van bouw plannen in de kwetsbare omgeving van de Bosrandweg in ruil voor terrein in De Koog. B. en W. beloven echter wijzi ging in de begrenzing van de bestem ming aan te brengen, zodat de zomer huizen op ruime afstand van de Pontweg komen. De bezwaarden worden daarmee tegemoet gekomen. Foutje Dat het voormalige Texelse Boys-ter rein aan de Hollewalsweg een „sport- en speelterrein"-bestemming kreeg, was een vergissing die zal worden hersteld. Het wordt nu agrarisch gebied met land schappelijke waarde, maar het terrein blijft beschikbaar om in de zomer als noodcamping te dienen. Naar aanleiding van verzoeken van horeca- en pensionbedrijven om een be stemming, wijziging van de bestem- mingsgrenzen of wijziging van het be bouwingspercentage, zullen B. en W. de raad waarschijnlijk voorstellen moge lijkheden te scheppen tot nieuwbouw ten dienste van kwaliteitsverbetering. Uit breiding van het aantal slaapplaatsen is evenwel uitgesloten. (zie vervolg pagina 2) „We stoorden beslist niet. Niemand had last van ons. Aanleiding om ons het zwijgen op te leggen was dat we te po pulair werden, anders was het veel eer der gebeurd". Dat zeggen de 22-jarige Kees Timmer en de 25-jarige Kees Witte uit Oosterend. Na ruim een half jaar samen met twee andere Noordhollandse jongens wekelijks radiouitzendingen te hebben verzorgd, stonden zij zondagmid dag 13 juni j.l. eindelijk oog in oog met PTT en politie. De zenders werden in beslag genomen en er werd proces ver baal opgemaakt. De rechtzitting moet nog komen. De illegale radio-amateurs rekenen op ƒ400,boete. Kees Timmer had zijn zender „Vrij buiter" gestationeerd in de Schoolstraat; de antenne had hij aan de Katholieke kerk bevestigd. Kees Witte opereerde vanuit de polder Het Noorden waar hij voor iedere uitzending de antenne over eind zette. Met de zenders „Telstar" in Julianadorp en „Calypso" in de Wierin- germeer vormden de Texelse etherpira ten de NIRO, Noordhollandse Illegale Radio Omroep. Bij de uitzendingen wis selden de vier zenders elkaar af. Vrijdagavond j.l. kwamen de ex-ille galen bijeen in Centrum 147 aan de Bernhardlaan om daar over him span nende belevenissen te vertellen. Ze draaiden ook een bandje af waarop wat uitzendingen van de NIRO waren vast gelegd. Ook de slotuitzending waarin met verstikt stemgeluid de dood van de NIRO wordt aangekondigd en vaarwel wordt gezegd tot betere tijden. Bondgenoten De radiopiraten werkten aanvankelijk onafhankelijk en onregelmatig. Ze leer den elkaar door de hobby kennen, wat de geboorte van de NIRO betekende. El ke zondag, meestal vanaf half twaalf was de NIRO enige tijd in de lucht. De eerste luisteraars ontdekten hen bij toe val. Bij het zoeken op de afstemschaal hoorden ze in de buurt waar vroeger radio Veronica zat de niet erg rap maar wel gemoedelijk pratende NIRO-omroe- per, die veel goed in het gehoor liggende plaatjes draaide. Ook werden groeten en felicitaties doorgegeven aan mensen op Texel en in de kop van Noordholland. Voor de luisteraars was de NIRO bereik baar via een adres in Wognum. De zen ders waren krachtig (in de buurt van de 400 Watt) zodat er zelfs reakties kwa men van luisteraars uit Zeeland. In het begin van de zomer moet het aantal luis teraars in de honderden hebben gelopen. Geen hinder De NIRO-jongens rekenden zich tot het betere soort piraten. In tegenstelling tot misdrijf genoten beschikten zij over uitstekende, goed gestuurde zenders die, in de dump waren gekocht en aangepast. Ander radioverkeer werd beslist niet ge stoord. Ze hopen dat de rechter daar een beet je rekening mee zal houden, zodat ze met plezier kunnen bij ven terugzien op een avontuurlijke en naar hun gevoel niet zo erg misdadige periode. BETRAPT DE KOOG Texelaar K. werd be trapt toen hij vrijdagavond een bedrag van ongeveer ƒ200,wegnam uit de geldlade van de slijterij van hotel „De Toekomst". De politie maakte proces verbaal op. Donderdagavond a.s. zal de VVV Texel in een buitengewone algemene le- denvergaderoing o.m. de le herziene be groting voor het boekjaar 1976-'77 be handelen. De wijzigingen betreffen een tiental posten van de in februari 1976 vastgestelde begroting; een deel van de ze wijziging vloeit voort uit de in juni j.l. vastgestelde 2e herziene begroting voor het boekjaar 1975-'76. Hoewel vorig jaar werd besloten de contributie jaarlijks aan te passen aan het prijsindexcijfer, vindt het bestuur een verhoging met 5% voldoende, mede in verband met het feit, dat door het be drijfsleven ook uit andere hoofde meer wordt bijgedragen. Hierdoor is de post 'lidmaatschappen' verlaagd met ƒ10.000,- t.o.v. de oorspronkelijke begroting. Door de steeds groeiende belangstel ling voor de hotel-arrangementen is aan provisie een bedrag geraamd van ƒ60 000,wat ƒ10.000,hoger is dan de oorspronkelijke raming. Aan provi sie van de L.I.D.-boekingen wordt ƒ1.000,meer begroot. De reserverings dienst nieuwe stijl is in april j.l. van start gegaan; op basis van de resultaten tot heden, wordt een verhoging met ƒ5.000,tot ƒ20.000,verantwoord ge acht. Aan LID-vergoedingen van de gas ten wordt ƒ1.000,meer begroot (was ƒ13.000,wordt ƒ14.000,De post di verse provisies wordt ƒ2.000,lager be groot, o.m. als gevolg van het afstoten van de reisbureau-werkzaamheden. Door het volledig opvoeren van de re- tourontvangen porto (in het verleden werd een deel in mindering gebracht op de porto-uitgaven) is de post „porto- en administratievergoedingen en koerswin sten" verhoogd met ƒ9.000,- tot ƒ18.000,-. Van de uitgavenposten zijn de belang rijkste wijzigingen: een verlaging van de salariskosten, o.m. als gevolg van perso- neelsmutaties, met ƒ15.000,hierdoor wordt ook de post „sociale lasten" ver laagd met ƒ3.000,Door een uitbrei ding van de pensioenvoorzieningen wordt deze post van ƒ12.500,verhoogd tot ƒ15.000,—. Van de propagandakosten wordt de post advertenties verhoogd met ƒ5.000,- tot ƒ50.000,-. De portokosten worden thans zonder aftrek van de retouront vangsten begroot en gebracht van ƒ30.000,- op ƒ40.000,-. In de 2e herziene begroting 1975-'76 werd een post „risicofonds reserverings dienst en hotelarrangementen" inge voerd ten bedrage van ƒ2.500,-; ook voor 1976-'77 wordt deze post begroot op ƒ2.500,-. Als gevolg van deze mutaties wordt het subsidie van de gemeente Texel thans begroot op ƒ162.700,- het geen een verlaging betekent met ƒ11.500,- ten opzichte van de oorspron kelijke begroting 1976-'77. Ook op uw T.V. Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening van de -uua/t nadarland spaarspecialisten sinds 1817 Een van de vier stations tijdens een uitzending

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1