Geladen stemming op „particuliere" hoorzitting Eilanden moeten sterker worden vertegenwoordigd 4SCND4 Hoorzitting bestemmingsplan BenW over Waddencontact: en „Wilt u de boeren opofferen aan een modegril" VERVOLG VAN PAG.l Kritiek op regeringsnota TX 67 strandde bij Petten Damclub Texel ZDH-gymnastiekuren gewijzigd Doopsgezinde gemeente Schaakclub „En Passant" Burgerlijke stand Tevoko-nieuws VERVOLG VAN PAG. 1 (ei us Een geladen en soms zelfs emotione le sfeer was kenmerkend voor de woensdagavond in de Burgemeester De Koninghal gehouden „particuliere" hoorzitting over het bestemmingsplan buitengebied. Sommige sprekers wa ren erg kort van stof („Ik eis dat mijn pand bestemd wordt!"). Anderen maakten er meer werk van en deden het in kernachtige en soms ook opper vlakkige volzinnen. Velen van de zeer vele aanwezigen (waaronder 27 spre kers) betreurden dat het in feite „eenrichtingsverkeer" moest zijn. Om dat het een hoorzitting was en geen discussiebijeenkomst mocht iedereen praten, maar slechts een enkele keer lukte het de voorzitter, burgemeester Sprenger, tot een enkel weerwoord te verleiden. De magistraat had daar wel moeite mee, getuige zijn opmerking aan het slot van de avond „dat zijn handen soms hadden gejeukt" waaraan hij gelukkig direkt toevoegde dit niet agressief te be doelen. Op een later tijdstip zal het colle ge uitgebreid op de opmerkingen in gaan. Kamperen bij de boer Veel bezwaren werden ingebracht te gen de zeer beperkte mogelijkheden voor kamperen bij boerderijen en particuliere woningen in het buitengebied. Zoals be kend willen B. en W. niet verder gaan dan één tent per woning of met spe ciale vergunning één tourcaravan. J. J. Witte (Westerweg): „Is het nou echt teveel gevraagd dat we een verzekering van B. en W. willen om een boterham te kunnen verdienen naast ons inkomen uit een klein agrarisch bedrijf door een paar caravans op ons terrein toe te staan? De stedeling is er ook bij gebaat. Hij zit al elf maanden van het jaar op gesloten in het mensenpakhuis dat stad heet. Ik begrijp niet dat B. en W. de ste delingen weer op 'n hoop willen drijven". In hetzelfde kader waren enkele op merkingen van P. C. Hin die zei dat het er op lijkt alsof B. en W. via het be stemmingsplan 'bio-toeristenindustrie' in de Dennen aanmoedigen. „Ze zitten er nu bubbeldik in het hoogseizoen. Dat kan nooit gezond zijn, hoe je het ook bekijkt. Je kunt het toerisme mooi spreiden door ook op Texel 5 tenten per boer toe te staan". Museumachtige toestand Vooral bleek tijdens de hoorzitting dat men waar het de agrarische sector be treft) erg benauwd is voor een museum achtige toestand op Texel. Marius Eel- man (die bovendien vond dat deze hoor zitting een farce was) maakte opmerkin- milieu te kunnen zien dat de ontwikke ling daarvan zou moeten worden be perkt. Wel hinderlijk en bovendien ook schadelijk acht men de militaire aktivi- teit rond de Vliehors die vooral in de noordkop van Texel veel overlast en verstoring van rust veroorzaakt. Recreatie De in de Waddenzeenota voorgestelde stabilisering van het aantal ligplaatsen en jachthavens op het gebied van de re creatievaart wordt eveneens scherp be kritiseerd De ondiepste (voor de rust van vogels en zeehonden) belangrijke gedeelten kunnen niet of zeer moeilijk door de pleziervaart bereikt worden. Wat betreft speedboten vinden B. en W. dat deze op het Marsdiep en een gedeel te van de aangrenzende wateren best te tolereren zijn. Het Texelse college meent dat met name in de Westelijke Wadden zee de pleziervaart in het algemeen nog tal van mogelijkheden heeft zonder dat het natuurlijk milieu nadelig hoeft te worden beïnvloed. In dit kader past de wens dat ook de plaatselijke watersport vereniging en de sportvissersclub van Texel aangemerkt dienen te worden als organisaties van recreanten. B. en W. zouden juichen als bij de samenstelling van de voorlopige Waddenadviesraad onder vertegenwoordigers van organisa ties uit het bedrijfsleven ook visserij ver enigingen en de veerdienstrederijen wor den betrokken. Voorbarig acht het college het dat voor de samenstelling van het „Coördi natiecollege Waddenzee" nu reeds ge acht wordt aan een vertegenwoordiging via de stuurgroep Waddengemeenten „zonder dat er al vaststaat, in hoeverre dit orgaan alle betrokken gemeenten zal vertegenwoordigen". Het opnemen van twee vertegenwoordigers van de eiland gemeenten in het Coördinatiecollege vindt het college gezien de speciale po sitie van de Waddeneilanden, essentieel. Wijzend op het NIOZ zeggen B. en W. dat zij in de opsomming van departe menten die in de verschillende organen zullen samenwerken het departement van onderwijs en wetenschappen-hebben gemist. gen als: „In de agrarische sector en op het gebied van de landschapszorg vind ik een natuurlijke ontwikkeling veel be ter dan een kunstmatig geheel" en „Wilt u de boeren opofferen aan een mode gril?". Eelman was ook een van de spre kers die vonden dat het Hogeberg-ge- bied agrarisch te exploiteren moest blij ven. H J. Smit onderschreef dit en ook C. W. Hin spuide nogal wat kritiek over dit punt. „Het Hogeberg-gebied is een van de oudste op Texel aanwezige agra rische gebieden. Daarom zou het op zijn zachtst gezegd logisch zijn als „de ba kermat" van het agrarisch deel van het eiland deze funktie zou behouden". Landschapspark Veel sprekers waren ook nogal be ducht dat het college (door het meren deel van Texel als gebied van land schappelijke waarde te kwalificeren) de mogelijkheid groter maakt dat straks het gehele eiland tot Landschapspark wordt. C W. Hin en A. G. Boerhorst wa ren de belangrijkste exponenten van hen die dit onderwerp aankaartten. Mej. M. H. Bik pleitte ervoor dat klei ne boeren allemaal een agrarische be stemming zouden krijgen en M. Kikkert wenste op zijn minst een versoepeling van de voorschriften die in het plan staan. Het merendeel van de toelichtingen betrof de wens de beschikking te krijgen over een bouwblok of het veranderen van een natuurgebiedstatus in een agra rische bestemming. J. M. van Splunter vatte het als een van de laatste sprekers als volgt samen. „Het door mij gepachte land is in het bezit van de Vereniging tot Behoud Omdat een los drijvend net van onbe kende herkomst in de schroef belandde, is gistermorgen rond half vijf de kotter TX 67 (Carolina Maria) nabij Petten aan de grond gelopen. De sterke wind heeft het vaartuig in de loop van de dag verder op het strand gezet zodat het om een uur of twee op een achttal meters van de aldaar gelegen strekdam vastzat. De drie opvarenden van de „Carolina Maria" (de ex KW 67) zijn afkomstig uit Scheveningen, Noordwijkerhout en Delfzijl. Het schip meet 143 ton en is 30 meter lang. Volgens de eigenaar (Fa. Pronk uit Den Burg) is geen noemens waardige schade geconstateerd terwijl er geen gevaar is voor het leven van de bemanning De sinds gistermorgen vroeg stand-by liggende sleepboot „Cycloop" van Bu reau Wijsmuller uit IJmuiden zou gister avond met hoogwater 19.15 uur) trachten de kotter vlot te trekken. De bondscompetitie van de damclub is op zondag 3 oktober weer van start gegaan. Het rooster voor de damclub luidt: 9 oktober: Texel-Damlust 23 oktober: Enkhuizen-Texel 6 november: Texel-Tumlust 13 november- Texel-Schagen 27 november: Andijk 2-Texel 4 december; Zijper damclub-Texel 18 december. Texel-VIOS 8 januari: Het Probleem-Texel De uitslagen van de clubavonden 21 en 28 september luiden: P. Kooiman-P. Bakelaar 02 J. Jonker-C. Groenhof 02 C. v. d. Werf-G. Dros 20 J. Schoo-A. Vinke 11 J. Stam-J. van Heerwaarden 02 J. Jonker-J. Stam 02 P. Kooiman-C. v. d. Werf 20 C. Groenhof-A. Vinke 11 W. Bakker-J. Vinke 02 C. Vinke-G. Dros 11 Met ingang van 12 oktober kunnen ook de jeugdspelers weer aan de slag en wel van 7-8 uur in „De Zwaan". DEN HOORN Om het voor de he ren van ZDH-gymnastiek mogelijk te maken op een vroeger tijdstip te „les sen" is een aantal lesuren van dinsdag middag en dinsdagavond met 5 minuten ingekort. De heren hebben nu van 21.00 tot 22.00 uur de beschikking over hel gymlokaal van de verbouwde Jan Drij verschool In het nieuwe seizoen zal bij voldoende belangstelling ook gymnas tiek voor moeder en kind worden geor ganiseerd. Dit lesuur is gepland op don derdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur. De nieuwe lesuren die volgende week van kracht worden zijn als volgt: Dinsdags: 15.30 - 16.25 uur: 16.25 - 17.20 uur: 17.20 - 18.15 uur: 18 15 - 19.10 uur: 19.10 - 20.05 uur: 20.05 - 21.00 uur: 21.00 - 22.00 uur: kleuters meisjes le, 2e en 3e kl. jongens le, 2e en 3e kl, meisjes 4e, 5e en 6e kl meisjes 12 j. en ouder dames heren Zondag wordt de broederschapsdag gehouden, onder het thema „werken. niet werken. De dienst vangt deze keer aan om 10.30 uur. Meegewerkt wordt door een groep jongeren. Na de dienst wordt door jong en oud tezamen een broodmaaltijd gehouden. Daarna is er voor de middag (tot ongeveer 3 uur) ook nog een programma, zowel voor kin deren als ouderen. Iedereen is welkom van Natuurmonumenten. Deze organi satie zegt zelf dat dit gebied (in Waal enburg) eveneens een agrarische bedoe ling heeft. Waarom moet dit dan in het bestemmingsplan beperkt en veranderd worden? We hebben in ons land een ge lijkheid van plichten en een gelijkheid van rechten. Aan de plichten voldoe ik; nu wil ik ook m'n rechten B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld toe te treden tot de Ver eniging Contact Waddenzeegemeen ten. In het pre-advies zegt het college onder meer dat niet aansluiten tot ge volg zal hebben dat Texel in een iso lement komt. Dit is ongewenst omdat we in een periode zijn aangeland waarin de Waddenzee bij de beleids bepaling erg centraal staat. Bovendien wordt te kennen gegeven dat het ge wenst is er bij de Stuurgroep Wadden gemeenten op aan te dringen dat by de samenstelling van het bestuur van de vereniging twee bestuurszetels aan de Waddeneilanden worden toege kend. Er wordt in het pre-advies aan de raad op gewezen dat het betreffende ar tikel 5 van het ontwerpreglement van de stuurgroep zeer zwaar weegt. Men kan uit deze bewoordingen proeven dat men dit artikel onaanvaardbaar vindt. Dit luidt tot dusver: „De algemene ver gadering kiest uit haar midden een be stuur: de voorzitter van dit bestuur wordt in functie gekozen". Ook Ter schelling en Schiermonnikoog hebben hiertegen bezwaar gemaakt omdat de Waddenzeegemeenten niet alleen be staan uit de vijf Waddeneilandgemeen ten maar hoofdzakelijk uit gemeenten in Friesland en Groningen. Gemeend wordt dat de Waddenzeegemeenten t.o.v. de eilandgemeenten dus altijd in de meerderheidspositie zijn. Conclusie: niet-eiland gemeenten zou den ook voor de eilandgemeenten langs de Waddenzee de dienst in de vereni- ging gaan uitmaken, Burgemeester Sprenger heeft om een nadere toelichting gevraagd van een lid van de stuurgroep, dat daarop meedeel de dat er naar gestreefd wordt een ver tegenwoordiger van een van de Friese Waddeneilanden in het bestuur op te ne men. „Een nog steeds onbevredigende gang van zaken" Het pre-advies voegt er aan toe dat de Waddeneilanden prin cipieel in een andere functie verkeren dan de kustgemeenten hetgeen blijkt uit de Oriënteringsnota Ruimtelijke Orde ning, de nota „De Waddenzee" en de drie zg. „Groene nota's". De zegsman van de burgemeester kon van 30 sept, tot en met 6 okt, 1976 Geboren: Michiel, zv. Simon D. Otsen en Elisabeth T. J. A. M. van Laake; Ste ven Christiaan, zv. Albert Lemstra en Christina J. Schouten; Louisa Carolina, dv. Johanes P. de Ridder en Marijke J. de Wal; Bart, zv. Jan Oosterhof en Hil- tje Roeper. Ondertrouwd Hendrik van der Star en Catharina M. A. van Heenvaarden; Jan A. Keijser en Karen H. Daalder. Overleden: Dirk Bakker, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Joannes S. M. Harmsen oud 65 jaar, wonende te De Koog. bovendien meedelen dat het plan be staat het bestuur tot vijf leden uit te breiden. In dat geval zou er wel plaats zijn voor twee vertegenwoordigers van de eilanden. Dit betekent echter wel dat het reglement gewijzigd moet worden. De raad wordt daarom voorgesteld tot aansluiting te besluiten, met dien ver stande dat nog wordt aangedrongen dat de bepalingen over de bestuurssamen stelling van de vereniging worden ver anderd. Zowel bij junioren en senioren bepaal den de partijen tussen de koplopers van beide competities het beeld. Zoals ge woonlijk werd ook dinsdagavond 5 ok tober druk bezocht door clubleden en belangstellenden hetgeen erg positief is voor het ledental van „En Passant". Tijdens de jeugdschaakcompetitie ver beterde Jaap van Beek zijn score met anderhalf uit twee. De partij tegen Chris Kuip zette hij in een overwinning om en tegen G. van Es sleepte hij een remise uit het vuur. Chris Kuip nam in zijn derde partij van de avond revanche tegen favoriet K. J. den Haan en Peter Bergman herstelde zich aan de kop door met twee achtervolgers (J. Witte en K. J. den Haan) af te rekenen. In de algemene rangschikking staat tot dusver de ook nog ongeslagen Jan Rienstra op de twee de plaats. Bij de senioren liet G. Zoetelief (enigs zins onnodig) het voor de eerste maal wat afweten. Hij wist echter door een goed eindspel terug te komen en bood remise aan waar zijn tegenstander, H. Elzinga, op in ging. J. Hoogerheide hield in zijn ontmoeting met J. Dros uit stekend stand maar ging toch eervol ten onder. A Terpstra behandelde (met wit) een Franse doorschuifvariant niet correct. Hij verloor daardoor in zijn par tij tegen A. Bakker een pion en zag geen kans meer een overwinning te laten aan tekenen. Jeugdcompetitie J. van Beek-Chr. Kuip 10 J. Rienstra-P. Krugers 10 J. Witte-P. Bergman 01 P Bergman-K. J. den Haan 10 Chr Kuip-J. Witte 01 G. van Es-J. van Beek Vz-^fz K J den Haan-Chr. Kuip 01 Uitslagen senioren: J. Dros-J. Hoogerheide 10 H. Elzinga-G. Zoetelief Vz-Vz J. van Heerwaarden-G. van Es Vz-Vz H. Goslinga-P. Co melissen 10 A. Terpstra-A. Bakker 01 J. Witte-C. Witte 1—0 P. Bergman-A. Rombout 01 Woensdags: 18.45 - 19.45 uur: jongens 4e, 5e en 6e kl en ouder. 19.45 - 20.45 uur: dames In de sporthal „Ons Genoegen" wor den zaterdag a.s. 9 oktober de volgende volleybalwedstrijden gespeeld: 14.30 u.: Tevoko 2- Braaf S. 1 (dames) 14.30 if.: Tevoko 1-Braaf S. 2 (heren) 15.30 u.: Tevoko 2-Nieuwediep 2 (heren) 15.30 u.: Tevoko 6-Tevoko 4 (dames) Verder de wedstrijd: 14.30 u.: Smash '68-HCSC 3 (dames) Er bestaat een mogelijkheid dat de volleybal- en basketbaltraining vai vrijdagavond (heden) plaats vindt in dew sporthal. Dit houdt verband met eerIns eventueel uitlopen van de hoorzitting |b' omtrent het buitengebied die in de Di h®' Koninghal wordt gehouden. Houd he zelf even in de gaten. 30 isp El irfcrk ke no« x I he tier ode aat nw di inn DONDERDAG 7 OKTOBER Om 19.30 uur begint in de Burgemees ter De Koninghal de tweede hoorzit ting voor particulieren over het be stemmingsplan buitengebied. De VW Texel houdt een buitengewonj^. ledenvergadering in hotel „De Linde t boom-Texel", aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 8 OKTOBER Centrum 147 geeft in zijn gebouw aaJn' de Bernhardlaan nadere informati- over vormingsaktiviteiten in de ko mende winter; tevens optreden van muziekgroep „Hace"; 20.00 uur. ZATERDAG 9 OKTOBER Om 13.00 uur begint op het land v „Padang" in Eierland de jaarlijks J,' ploegwedstrijd ZONDAG 10 OKTOBER Van 8.00 - 10 00 uur wordt bij De Horn een viswedstrijd gehouden. IJ 2 inst nd. irifi Voo ve: bet Uld J. T. Keisers van het Landbouwschap, tevens namens de standsorganisaties, bloembollencultuur en de stichting Agrarisch Texel betoogde dat het oude land van Texel dezelfde bestemming moet krijgen als de jonge polders: agra risch produktiegebied zonder landschap pelijke beperkingen. Het Hogebergge- bied wilde hij verkleinen en er geen „zwaardere" bestemming opleggen dan thans nog voor het oude Texel geldt. Keisers was tegen aanlegvergunningen voor egaliseren en ophogen van gronden omdat dit normale agrarische werk zaamheden zijn en keerde zich in het bijzonder fel tegen het stellen van voor waarden aan een reeds verleende vrij stelling. Het landbouwschap heeft geen bezwaar tegen kamperen bij de boer: vijf eenheden (tenten en/of caravans) per boerderij zou best kunnen, temeer daar lang niet alle agrariërs van deze mo gelijkheden gebruik wensen te maken. Verder vond hij dat de bouw van kas sen mogelijk gemaakt moest worden en achtte financiële compensatie op zijn plaats als in verband met het landschap de welstandseisen onredelijk zwaar wor den. Schadevergoeding Wie schade lijdt als gevolg van de voorschriften van het nieuwe plan kan krachtens artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening schadevergoeding verlangen. De heer Keijsers had weinig vertrouwen in deze wet en wilde de schadevergoeding plaatselijk en snel ge regeld zien. De opmerking van wethouder Nauta dat het nieuwe bestemmingsplan het blijvend agrarisch gebruik beter garan deert dan het oude (waar allerlei niet- agrarische aktiviteiten sluipend ingang konden vinden) werd door Keijsers niet onderschreven Ook in de nieuwe si tuatie zullen Staatsbosbeheer, Natuur monumenten e.d. grond kunnen verwer ven ten koste van het totale agrarische areaal. Modren boeren „Op Texel moet geboerd kunnen wor den anno 1976", aldus H. de Lugt, na mens de kiesvereniging Texels Belang. Om die reden had de vereniging in zijn bezwaarschrift gepleit voor onbelem merde agrarische mogelijkheden op het oude Texel. Met Dijksen was De Lugt het eens wat betreft de vrij grote be slissingsbevoegdheid aanleg vergunn i n- gen en vrijstellingen) die B. en W. in het nieuwe plan nog heeft, echter met het belangrijke verschil dat De Lugt vrees de dat B. en W. te weinig zouden toe staan. Afkeurend liet spreker zich uit over de bemoeienis van de gemeente met een tent op het erf. De Lugt vond dit een voorbeeld van overdreven regle menteren. Het argument van wethou der Zuidewind dat door tenten bij de boerderijen het maximum aantal slaap plaatsen wordt overschreden, deelde hij nauwelijks omdat hij ervan uitging dat slechts een zeer klein gedeelte van de agrariërs van de regeling gebruik zal maken. Een enquête uit 1972 (waaruit bleek dat 47% van de agrariërs wel wat voelt voor recreatie op het erf) vond hij verouderd. Hij wees op de snelle ach teruitgang van het aantal boerenbedrij ven1 over vijf of tien jaar zijn er op Texel misschien nog slechts 200 (thans 400). Loonbedrijven W. J. Grisnigt wees op het grote be lang van de Texelse loonbedrijven. „Veertig arbeidsplaatsen zonder seizoen- werkeloosheid" en op het enorme kapi taal ƒ200 000,per werknemer) dat daarin is geïnvesteerd. Belemmering van de agrarische bedrijvigheid is ook een regelrechte strop voor de loonbedrij ven. Grisnigt verzette zich dan ook te gen elke belemmering van agrarische bedrijfsvoering in het plan en vroeg om een schaderegeling voor het geval de loonbedrijven toch de dupe worden. Te vens drong hij aan op bestemming van loonbedrijven voor zover dat nog niet is gebeurd. VVV VVV-directeur J. W. Dekker onder streepte het VVV-bezwaarschrift waarin onder andere de wenselijkheid naar vo ren was gebracht het buitendijkse ge bied bij het voormalige poldert je de Vol harding de bestemming „strand" ïn- plaats van „natuurgebied A" te geven. Dit stuk heeft belangrijke recreatieve betekenis, speciaal voor gezinnen met kleine kinderen die in het ondiepe wa ter weinig gevaar lopen. Het kan oo! als compensatie worden beschouwd voi het niet mogen zwemmen bij het vuui torenstrand. Ook het strandje dat zii bij Ceres vormt, zal als zodanig bestem moeten worden inplaats van de „slikke en schorren"-bestemming die er nu aa is gegeven De VW zou graag in ht )m plan een verbod opgenomen willen zie voor vestiging van stankverwekkem bedrijven, zoals varkens- en kalvermesl terijen in de nabijheid van wooncentr 'as cfpij 01 lere lowj en recreatiegebieden. Ondernemers Namens het TVO, Recron, visserij bi pj drijven, bloembollencultuur, jonge od dernemers, Horeca, garagebedrijven e loonbedrijven laakte R. Hamer de „sals mi-taktiek" die wordt gevolgd doo eerst het bestemmingsplan te make en dan pas het structuurplan. Hij ste*' dat het ontwerp bestemmingsplan in praktijk reeds tot kapitaalsvernietigin leidt. Hij wees iedere aantasting va het agrarisch areaal met klem van d hand, behalve als het nodig is voor ui' breiding van bestaande recreatiebedn ven Beperkingen van het agrarisch g< bruik („gebaseerd op adviezen van ei 5 II ondeskundige en niet-professionele groc Texelaars") achtte hij onaanvaardbaa ter, 6: 0 1 7 16x Hij zei dat het gezamenlijke Texelse b drijfsleven voorzichtige groei van ec< nomische aktiviteiten wenst en dat w degelijk wordt ingezien dat de exclusi ve landschappelijke waarden van Tex ^ak moeten worden gehandhaafd Ham miste in het plan zorgvuldige belangei 0 afweging in de vorm van gecoördineei samenspel dat erop gericht zou moeti zijn noch de belangen van de natuu noch de belangen van het bedrijfslef te schaden. De 47 000 toeristen in 191 noemde hij een „must" voor de instaiv houdmg van de bedrijven. Verder merS te hij onder meer op dat de wegen wo den aangepast van de ontwikkeling vj het verkeer (om verwoesting van de be men te voorkomen) en dat een weg voldoende breedte achter de nieuwe d* tadijk moet komen. Hamer verzocht a! onderdelen van het plan die de onderü 1 en mers raken, terug te nemen en opniei' te bekijken. Hij zei het eens te zijn it de reaktie van B. en W. op de Plano! gische Kernbeslissing Waddenzee: belangen van natuurbehoud, landsch en milieu zullen voor de eilanden ste* opnieuw afgewogen moeten worden gen de belangen van de mens, die werl woont, zich verplaatst en recreërt". ero bik he a tie 1 m< ng, zag in' tij n f ijkh ctro: n Bi oger n en Exj van 45E foor icier chile

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2