Hauser Orkater" brengt „Famous Artists" Landbouwpolitiek is moeilijk Voorlichting voor amateur-tuinders Mengeling van pop en cabaret op Texel MVB/Citizen jf LAND f BOUW Zon, maan en hoog water Schietoefeningen „WAT IK ZEGGEN WOU." „Traan roeier" Raadsvergadering Woeste rijder Asiel weer open LP BV/VH LANGEVELD EN DE R00Y Tweede blad Texelse Courant vrijdag 8 oktober 1976 ff „Onze groep bestaat eigenlijk uit 13 regisseurs en dat maakt de repeti ties eerlijk gezegd wel eens tot een nachtmerrie. Die verlopen vaak ont zettend chaotisch, en vorig jaar hele maal omdat we toen die stok van de premiere achter de deur hadden. Maar het gekke was, naarmate die naderde kwam er een soort ontspanning in de groep". Het zijn de woorden van Vincent van Warmerdam, een van de leden van de groep „Hauser Orkater" die op dins dag 12 oktober in de Burgemeester De Koninghal twee voorstellingen zal ge ven. Het programma dat gebracht wordt heeft de naam „Famous artists" meegekregen. Sinds de eerste optredens is het gezel schap al gekenmerkt als iets zeer bijzon ders zo niet iets unieks in het vader landse cabaret- en muziekwereldje. Het mag dan ook allerminst bevreemdend klinken als in het programma te lezen valt dat ze nauw gelieerd zijn met „Har lekijn Holland" waarvan Herman van Veen de touwtjes in handen heeft. Professioneler „Hauser Orkater" is begonnen als een pop-formatie (Hauser Kamerorkest) van leerlingen van een Amsterdamse grafi sche school die met het Velser straat theater „Het Witte Theater" contact zochten om tot een wat professioneler programma te komen. De pop-groep werd na 'een chaos van ontwikkelingen' een gezelschap waarin dertien gemid deld 25-jarigen nu voor hun brood doen wat ze een jaar of vier terug alleen voor hun plezier deden. Drie van de dertien leden zijn als technicus aan de „troupe" verbonden. De overige tien staan op het toneel, en hiervan spelen allen wel het een of an der muziekinstrument. Bij het optreden kan men hen bezig zien zowel op een ra tel, een conga, een corned, een fagot als op een ludiek instrument als de zingen de zaag. Bovendien natuurlijk het meer gewone instrumentarium dat bestaat uit gitaren (elektrisch, acooustisch en slide) Een beeld uit het optreden van „Hauser Orkater" De zon komt 10 oktober op om 6.56 uur en gaat onder om 17.57 uur; 13 ok tober op om 7.01 uur en onder om 17.50 uur. Maan: 8 oktober V.M.; 16 oktober L K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 8 oktober 8.42 en 20.43 Zaterdag 9 oktober 9.15 en 21.17 Zondag 10 oktober 9.44 en 21.48 Maandag 11 oktober 10.12 en 22.19 Dinsdag 12 oktober 10.41 en 22.48 Woensdag 13 oktober 11.09 en 23.15 Donderdag 14 oktober 11.40 en 23.42 Vrijdag 15 oktober 12.14 en Zaterdag 16 oktober 0.13 en 12.54 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. saxofoons (tenor en alt) en violen (ac- coustisch en elektrisch). Kermis Afgelopen zomer heeft het hele gezel schap een maand in een boerderij in Gaasterland vakantie gehouden en heeft er gerepeteerd. Bovendien zijn ze in die tijd als een soort kermisact enkele cam pings in Friesland langsgeweest. „Gra tis en voor niets, maar na afloop ging de pet wel rond". Het resultaat van dit alles is een mu zikaal showprogramma, waarbij tussen en naast de muziek, door de verschil lende orkestleden acts worden opge voerd. Het accent in het programma dat op Texel gebracht gaat worden („Fa mous Artists") ligt met nadruk op ker- mis-types. Er worden bijvoorbeeld per siflages gegeven op: „De spreekstal- meester", „De verloederde bokser" (die graag iemand uit het publiek uit daagt), „De geprogrammeerde body builder" enzovoorts. De bfeide programma's die op 12 okto ber gegeven worden in de Burgemeester De Koninghal zijn om 13.30 uur en om 20.00 uur. De middagvoorstelling is voor de onderbouw (laagste klassen) van be roepsonderwijs en de Rijksscholenge meenschap. 's Avonds is er een voorstel ling voor de bovenbouw van de ge noemde scholen. Op 12 oktober 1976 van 9.00 tot 16.00 uur, uitwijkdatum 13 oktober 1976 van 9.00 tot 16.00 uur, gaat H.M. 'Rotterdam' schieten in sector 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Ha ven. Veiligheidsschip aanwezig. Andere belangstellenden die de avond voorstelling willen bezoeken betalen een entree van ƒ5,CJP'ers en 65 -ers betalen ƒ3, BRtVEN BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VRN DE REDAKTTE Met grote belangstelling las ik in uw courant van 21 september j 1. hte inte ressante artikel betreffende de geschie denis van de TEM. Ik miste daarin ech ter elke vermelding betreffende de rol welke de molen „De Traanroeier" te Ou deschild in dit kader heeft gespeeld. Daar, naar ik meen, die installatie vrijwel uniek is geweest, zou misschien nog eens een extra artikeltje, juist over dat onderwerp bij velen van uw lezers welkom zijn. Jhr. Mr. J. W. van Iddekinge, Amsterdam NASCHRIFT: Ons artikel over de TEM-geschiede- nis had tot doel indruk te geven van de belangrijkste ontwikkelingen in de loop der jaren. De molen „De Traanroeier" had daarbij hoogstens terloops ter spra ke gebracht kunnen worden. Deze molen is door zijn elektriciteitsopwekkende funktie een interessant curiosum, maar levert aan de elektriciteitsproduktie geen aandeel van betekenis. Uniek is de Traanroeier-installatie inderdaad en dat was er mede oorzaak van dat wij her haaldelijk over de molen hebben ge schreven. Wij hebben niet de indruk dat wij nu nog iets over de Traanroeier zou den kunnen schrijven dat voor het over grote deel van onze lezers nieuws bevat. Red. Dinsdagavond, aanvang half acht, ver gadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen (vergadering 31 augustus en 14 september 1976) 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming leden woonruimte-ad viescommissie; de aanbeveling zal nog nader worden bekend gemaakt. 4. Aansluiting vereniging contact Wad denzeegemeenten. 5. Aanwijzing vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegenwoordiger in de vereniging contact Waddenzeege meenten. 6. Standpuntbepaling over de rege ringsnota „De Waddenzee". Toelichting: Het is de bedoeling, dat.door de stuur groep Waddengemeenten een advies voor alle Waddenzeegemeenten wordt voorbereid. Toegezegd is, dat dit advies in de eerste week van oktober zal wor den uitgebracht. Burgemeester en wet houders hebben hun mening reeds aan de stuurgroep ter kennis gebracht. Een kopie van de terzake gescherven brief is als bijlage toegevoegd. Wanneer het ad vies van de stuurgroep niet tijdig ontvan gen is en/of te veel afwijkt van het door ons ingenomen standpunt is het ons in ziens voor u niet goed mogelijk in een zo korte tijd een weloverwogen beslis sing te nemen. In dat geval is het denk baar voor dit onderdeel een afzonderlij ke raadsvergadering te beleggen. Burge meester en wethouders denken dan aan donderdag 28 oktober 1976, n.m. 7.30 uur. 7. Verkoop van het pand Het Buurtje 4 te Oudeschild aan de heer W. Zegel te Oudeschild. 8. Vaststelling van een regeling inzake het verlenen van bijdragen ineens aan eigenaren van gerehabiliteerde wonin gen. 9. Vaststelling van de werkelijke uit gaven enz. van het openbaar gewoon la ger onderwijs over 1975. 10. Vaststelling van de werkelijke uit gaven enz. van het openbaar buitenge woon onderwijs over 1975. 11. Vaststelling over 1975 van de be dragen der gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder gewoon lager onder wijs als bedoeld in artikel 103 der La ger onderwijswet 1920. 12. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 13. Wijziging van de verordening riool- geld. Maandagmiddag constateerde de po litie in Eierland dat de aldaar in een sloot terechtgekomen Cocksdorper H B. dezelfde moest zijn die in de nacht van vrijdag op zaterdag na een aanrijding in Oudeschild was doorgereden zonder zich bekend te maken. B. was gedurende de kleine uurtjes van zaterdagochtend in Oudeschild met zijn auto tegen de wo ning Buurtje 2 gereden. Alles wat daar door hem achtergelaten werd bestond uit enige autolak en een hoeveelheid ver splinterd glas. Tegen de man is wegens doorrijden na een aanrijding verbaal opgemaakt. Na een opknapbeurt ondergaan te hebben is het Asiel aan de Burgwal te Den Burg maandag heropend. Naast het dak en de toiletruimtes zijn ook de ra men hersteld en is het interieur enigs zins veranderd. Voor de ramen zijn lui ken aangebracht om vandalisme en dief stal tegen te gaan. Het centrum is speciaal bedoeld voor de opvang van scholieren en ook kunnen werkloze jongeren er van half 10 des morgens tot 5 uur 's middags terecht. Ze kunnen er spelletjes doen en er zijn boe ken, kranten en stripboeken beschik baar. De koffie kost ƒ0,30 per kop. 14. Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 15. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting. 16. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 17 Wijziging van de verordening op de drank- en horecabelasting. 18. Wijziging van de legesverordening. 19. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 20. Wijziging van de verordening op het marktgeld. .21 Intrekking van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. 22. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. 23. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1976. 24. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1976. 25. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. wereldberoemde machines tegen de scherpste prijzen model 124 DP II Programmeerbare elektronische rekenmachine met telstrook en uitleesvenster. prijs 750 t" ekskl btw CtlÏK Kantoormeubelen- machines/systemen Parkstraat 10. Den Burg-Texel 02220-2741 Ondergetekende is zich er goed van bewust, dat hij niet in staat is om iets verstandigs over landbouwpolitiek te verteilen. Hij is er nl. heel goed van overtuigd, dat het voeren van een goe de landbouwpolitiek een zeer moeilijke zaak is. Er zijn daar alleen maar vragen over. Die vragen zijn er vooral nu weer. Als gevolg van de droogte heeft een groot aantal landbouwbedrijven het moeilijk. Men slaagt er niet in de touwtjes aan elkaar te knopen. De regering heeft oog voor deze moeilijkheden en heeft een re geling in het leven geroepen om de zwaar getroffen bedrijven te helpen. Een regeling, waarvan ik kort geleden één van de kopstukken uit het land bouworganisatieleven voor de radio hoorde zeggen, „dat we nog nooit zo'n goede regeling hadden gehad". De „steun", die door deze regeling aan de bedrijven wordt gegeven wijkt af van wat normaal wordt toege past. Als regel wordt nl. de rentabiliteit van de boerenbedrijven gewaarborgd door een prijsgarantie van produkten, die de veehouderij en de akkerbouw voortbrengen. Dus geen steun voor af zonderlijke bedrijven, die er niet in sla gen de touwtjes aan elkaar te krijgen. Het is duidelijk, dat een ondersteuning via de prijsgarantie voor de produkten op bepaalde momenten faalt. Schade zeer plaatselijk Terwijl de veehouderijbedrijven in de droogtegevoelige gebieden van ons land het heel moeilijk hebben en ook een be perkt aantal akkerbouwbedrijven met Moeilijkheden heeft te kampen, zijn er °ok gevallen, waarin we kunnen con stateren, dat de bedrijven een heel goed jaar hebben. Landelijk ligt de opbrengst van de wintertarwe wel een kleine ton Per bunder hoger dan vorig jaar. Ook de suikerbieten en de aardappelen op de goede, niet verdroogde zavel- en klei gronden geven een royale opbrengst. Daar komt nog bij, dat als gevolg van de droogte een aantal produkten en bij- produkten een hoge prijs opbrengt. We behoeven maar te wijzen op de hoge prijzen voor aardappelen, graszaadhooi, stro, suikerbietenkoppen, enz om vast te stellen, dat de akkerbouwbedrijven op de goede gronden (Haarlemmermeer, IJsselmeerpolders) een zeer goed jaar maken. Verder liggen de kosten als ge volg van het droge weer duidelijk lager dan in normale jaren. Het is duidelijk, dat in zulke jaren een ondersteuning van de boeren via prijsgaranties voor de produkten geen oplossing geeft. Vandaar de hulp via de regeling, zoals die nu op ruime schaal werkt. de boeren, die een slecht jaar hebben ook collega's die een buitengewoon goed jaar hebben. Het zou voor de hand lig gen als in zulke gevallen een deel van het inkomen van de boeren, die het goed hebben, overgeheveld werd naar colle ga's die het buiten hun schuld tnoeilijk hebben". Ik stel me voor, dat de suggestie van deze boer niet bij al z'n collega's goed is gevallen. Waarschijnlijk hebben velen het betiteld als een „hersenschim". Ik vrees, dat er inderdaad voor zo'n idee in onze tegenwoordige maatschappij geen plaats is. Toch waag ik het niet z'n idee een „hersenschim" te noemen. Er is een heel „oud boek", waarin verteld wordt, dat deze „hersenschim" een keer werkelijk heid is geweest. Ik lees nl. in dit „oude boek" ergens: „Ze hadden alles gemeen schappelijk en telkens waren er, die hun bezittingen en have verkochten en ze uitdeelden aan allen, die er behoefte aan hadden. Maar nog eens, ik ben bang, dat daar voor in onze tegenwoordige maatschap pij geen plaats is. Toch ben ik blij, dat zo'n opmerking eens wordt gehoord. Het klinkt als muziek uit een ver verleden. C. van Groningen „Inkomensverdeling" Kort geleden vergaderde één ven de Texelse standsorganisaties. Op deze ver gadering werd ook gesproken over de schade, die de droogte in veel gebieden heeft veroorzaakt. Ondergetekende was persoonlijk niet op deze vergadering aanwezig, maar men vertelde, dat er breed en lang over mogelijke maatrege len voor de getroffen boeren werd ge sproken. Tenslotte kwam één van de aanwezige boeren (let wel: geen ambte naar!) met de volgende „revolutinaire" suggestie. „Er zijn", zo zei hij, „naast TEELT VAN LOF (BRUSSELS LOF) Naast een aantal groenten, dat voor iedere amateur-tuinder gemakkelijk is te verbouwen is er ook een aantal, waarmee men meer moeite heeft. Naar ik meen is één van die minder „gemakkelijke" soorten witlof, of mo gelijk juister: Brussels lof. Kort geleden zag ik ergens op een moestuin een hoopje gerooide witlof wortels liggen. Het maakte op mij de in druk, dat de betreffende tuinder deze witlofwortels had „afgedankt". Op mijn vraag wat de man met deze witlofwortels wilde gaan doen vertelde hij mij, dat het de bedoeling was deze te planten. „Dit gebeurt echter pas over een flink aantal weken". Hij vertelde mij, dat hij op grond van ervaringen tot de conclusie was gekomen, dat het op een hoopje laten verwelken van de wit lofwortels de beste manier was om goed lof te telen. Een ander vertelde mij, dat hij de ge woonte had de witlofwortels één week voordat hij de wortels ging kuilen los te steken om ze daarna nog een week in de grond te laten staan. Dezer dagen was ik in een streek van ons land, waar het telen van groenten geen amateurswerk is, maar hoofdbron van bestaan. Ik heb die gelegenheid ge bruikt om eens te informeren naar de beste manier om witlof te telen. Daarbij ga ik er van uit, dat de teelt van de wor tels gedurende de zomer geen moeilijk heden geeft. Voor mij komen de proble men pas op het moment, waarop de wor tels weer opgezet moeten worden. De tuinder in kwestie maakte een on derscheid tussen zomerlof en winterlof. Het witlof, dat men in de meeste moes tuinen vindt is winterlof. Volgens de be doelde tuinder moeten de wortels pas gerooid worden op het moment, dat het loof duidelijk aan het afsterven is. Dat zou pas begin november het geval zijn. Na het rooien moeten de hele planten (dus loof met wortel) een week blijven liggen. In die tijd sterft het loof nog wat meer af. Een fout (die beginnelingen nog al eens maken) is, dat de kop te diep wordt afgehakt Als dat gebeurt wordt de teelt een mislukking. Van de kop moet min stens een centimeter of drie, vier op de wortel blijven staan. Als dit wat meer is, is dat volgens de betreffende tuinder helemaal niet erg. Het „opkuilen" Het begrip „kuilen" moet niet zo wor den opgevat, dat de wortels inderdaad in een diepe kuil komen te staan. Er is geen bezwaar tegen de oppervlakte van het bed, waarin gekuild wordt, op hetzelfde niveau van de tuin te houden. De wortels kunnen daarna „mannetje aan mannetje" op regels worden gezet. Tussen de regels moet voldoende ruimte blijven om een regel te rooien zonder dat aan de volgende regel schade wordt gedaan. Bij het planten kunnen de wortels en kele centimetres boven de grond blijven uitsteken. Als men klaar met planten is, wordt een hoeveelheid losse grond over de wortels gebracht, opdat de koppen juist bedekt zijn. Daarna wacht men tot dat de koppen weer enige groei gaan vertonen. Er kan daarna op twee manieren verder worden gewerkt. Wil men al op een vroeg tijdstip het witlof klaar heb ben, dan gaat men niet meer grond op de wortels brengen, maar men brengt er een flinke laag stro op. De strolaag moet voldoende dik zijn om er een flinke „krop" in te laten groeien. Het stro wordt afgedekt met plastic om inwate ren te voorkomen. Als op deze manier wordt gewerkt zou het mogelijk zijn een week of acht na begin november het witlof te oogsten. Bij de tweede manier wordt er niet met stro, maar uitsluitend met grond gewerkt. In dit geval moet er een dikke steek grond op de wortels worden ge bracht. Er dient gezorgd te worden voor een ronde liging van de oppervlakte, zodat het water niet naar binnen loopt. Bij strenge vorst is het raadzaam om de kuil met .plastic of stro af te dekken en hiermee bevriezing te voorkomen. Witlof (dat op deze manier wordt bewerkt) is een aantal weken later klaar dan wan neer stro wordt gebruikt. Om enige spreiding in de oogsttijd te krijgen kan het lof in een paar perioden worden in gekuild. Tot zover de informaties van de be- trefende tuinder. Ik hoop, dat er lezers zijn, die er hun voordeel mee kunnen doen. C. van Groningen

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5