0 Cjroen kwartsJexels in het harL Beperkt kamperen bij de boer blijft gemoederen bezig houden Kwam vals noodsein van T exelse zender? BETONNEN TUNNEL ONDER OOSTERENDERWEG 1.29 Eenvoudiger kan het niet y ,jr;jdeMeIkn^ Laatste hoorzitting bestemmingsplan Uniek in Noordholiand Noord Fles vanillevla hele liter van 1.43 Reddingswezen verontwaardigd /paarbank A0T ondervindt geen schade van buslijnbeperkingen Herdruk „Texelse Geslachten"? Scheepvaartmuseum en oudheidskamer Texelaars in touw voor Unicef Verkoopdag uitgesteld G.S. akkoord met rehabilitatie Wachtmeester bevorderd Motorboot verdwenen DINSDAG 12 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9117 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Veel Texelse boeren en andere parti culieren in het buitengebied willen de mogelijkheid hebben wat tenten en/of caravans op het erf toe te laten. Zoals bekend zijn de mogelijkheden die B. en W. krachtens het nieuwe bestemmings plan willen bieden zeer beperkt: één tent of toercaravan per woning. Zou men verder gaan, dan wordt het toelaat bare maximum van 47.000 toeristische bedden in 1985 overschreden. In de der de en laatste hoorzitting over het be stemmingsplan werd door veertig per sonen het woord gevoerd; velen van hen lieten blijken geen goed woord over te hebben voor de geringe kampeermoge- lijkheid bij de boer. Jaap Lap uit Den Hoorn bracht naar voren dat op Texel per boerderij vijf lenten of caravans zouden moeten wor den toegestaan. Aan het argument dat nog maar 1.074 slaapplaatsen zijn te ver delen tilde hij niet zo zwaar. Want als de boeren geen tenten op hun erf mogen lebben, zullen ze logies met ontbijt ver- itrekken en daar kan niemand iets tegen doen. Lap liet zich verder afkeurend uit >ver de ongelukkige tijd van het jaar vaarin het plan ter visie heeft gelegen ïn het niet verkrijgen van een bouwblok )ij zijn schuur aan de Kleiweg. Lap ver- vachtte in de toekomst ernstige proble- nen als hij zijn thans binnen de dorps- :om gelegen bedrijf zal willen uitbrei- len Verder zei hij niet van plan te zijn le tuin wallen die hij enkele jaren gele ien heeft weggehaald, opnieuw op te touwen. Caravans Namens Ennia N V (eigenaresse van ie Sluftervallei) werd verlangd dat een ta-caravan langer mag zijn dan zes me- B en W. zouden zich moeten aan- luiten bij de norben van de Nederland- e kampeerraad die een lengte van 7 35 ïeter noemt of het wegenverkeersre- lement (8 meter). Verder werden aan- kingen gemaakt op de bebouwings- beplantingsvoorschriften zoals die oor de Sluftervallei gelden. Het college reeg het advies de nieuwe kampeerwet f te wachten en bij de daarin neerge- tgde bepalingen aansluiting te zoeken. Namens de Rafaelstichting (eigenares van het Maartenhuis) werd gevraagd et terrein bij het Maartenhuis dat de stemming .gezondheidsvoorzieningen" eeft, uit te breiden De huidige opper- lakte is veel te klein voor een behoor- jk instituut, wat problemen geeft nu et Maartenhuis wordt gesloten en het rrein voor een ander gezondheidsdoel an worden overgenomen. Het huidige rrein is onverkoopbaar en onverhuur- lar. Namens de heer A Koorn werd ge- aagd om bouwblokken voor zowel Jit en thuis" als zijn andere boerderij Driehuizen. J Boerhorst wilde recreatiemogelijk- ■den op de boerderij in de vorm van pandige recreatie-eenheden. I v. d Berg („Dennenoord") verlang- ruimere uitbreidingsmogelijkheden ui zijn kampeercentrum in het belang in rendabele exploitatie en ter com- ïnsering van uitdunningsmaatregelen ten in overleg met de bewoner worden vastgesteld. Van de voorgeschreven uit breidingspercentages moet afgeweken kunnen worden als landschappelijke of architectonische wangebouwen dreigen te ontstaan. Verbouwingen van zomer woningen zouden onder de herecabepa- lingen moeten vallen waardoor men ver der kan gaan dan 45 m2 in het belang van de kwaliteit Bouwwerken die die nen voor het houden van dieren en an dere hobby's (volière's) zouden vrij ge bouwd moeten kunnen worden als geen sprake is van verstoring van het land schap en derden niet benadeeld worden. Verder had hij bedenkingen tegen grote aaneengesloten terreinen voor recreatie. Door deze aanpak wordt elders woon achtige particulieren de kans ontnomen om een bestaan in de recreatie op te bouwen terwijl de kans dat beleggings maatschappijen van het vasteland deze terreinen kopen en door niet-Texelse aannemers laten bebouwen groot is. De recreatieonderkomens worden verkocht aan vastelanders en buitenlanders die zelf hun leeftocht meebrengen „Daar wordt geen Texelaar wijzer van", aldus Voskuil, die een lans brak voor décentra- lisatie van de recreatie. Oneerlijkheid? J K P. Zwan beschuldigde het ge meentebestuur van oneerlijkheid. Wat Het voornemen van de minister van verkeer en waterstaat om buslijnen met een zeer lage bezettingsgraad op te hef fen, zal voor Texel voorlopig geen ge volgen hebben. Weliswaar zijn op Texel buslijnen die niet voldoen aan de door de minister gestelde norm (tenminste vijf pasagiers in de avonduren en het week end), maar de rijksverkeersinspectie heeft laten weten dat de Waddeneilan den van de bezettingsnorm zijn uitge zonderd. B. en W hebben dit aan de raad mee gedeeld naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Langedijk om adhesie te betuigen aan een motie van de ge meenteraad in die plaats inzake de voor genomen inkrimping van het openbaar busvervoer. B. en W. van Texel hebben hun gemeenteraad voorgesteld geen ad hesie te betuigen (wat gebruikelijk is bij onderwerpen die landelijk gezien ruime aandacht hebben, met name in het par lement) en zijn van mening dat de motie voor kennisgeving moet worden aange nomen. men in het ene geval op gebied van re creatie heeft toegestaan, zou men in een ander gelijk geval hebben geweigerd. L. Stroo, eigenaar van De Toes te Oos terend, verzette zich tegen de agrarische bestemming van een speelterrein te genover zijn bungalowpark. In het be lang van kwaliteitsverbetering zou een dergelijk speelterrein als zodanig be stemd moeten worden. Joh. Bakker van „Scholleboe" vroeg van B en W. de belofte dat beslist geen dagrecreatieterrein zal worden toege staan op het stuk grond van de B V. Karting aan de Akenbuurtsweg. Men zou de garantie willen hebben dat hier niets meer mag komen dan de manege waaraan B. en W. willen meewerken. J Hennink lanceerde een nieuw idee: de grote aantallen recreanten op Texel moeten door 'n vertegenwoordiging hun belangen laten behartigen. In ver gelijking met de Texelaars zijn zij thans rechteloos en alleen maar goed om te betalen. Geen bos Jan van Heerwaarden, namens een vijftal agrariërs in de noordkop van Texel, verzette zich tegen het bestem men van agrarische grond in deze om geving voor bosaanplant. In tegenstel ling tot wat door het college wordt be weerd is hier sprake van goede land bouwgrond. Van Heerwaarden zei ech ter dat de betrokken boeren bereid zijn te praten over een alternatief. A Saai, een der boeren, bracht daarop naar vo ren dat door de bosaanplant meer dan de helft van zijn 44 ha grote bedrijf zal verdwijnen. Dat is niet zo leuk, vooral niet voor zijn twee zoons die een land bouwkundige opleiding hebben gehad en het bedrijf willen voortzetten. J. Kikkert uit De Koog verlangde ruimere uitbreidingsmogelijkheden voor zijn hotel Californië. Als de kwaliteit aan de hedendaagse eisen wordt aange past is het economische noodzaak om het hotel een capaciteit te geven van min- Er is een kans dat een herdruk zal worden gemaakt van de boeken „Texel se geslachten", deel 1 en 2, geschreven door dr. M. D. Dijt en mr. J. S. M. Dijt. Of het doorgaat hangt af van de belang stelling. Beide boeken waren destijds zeer snel uitverkocht. Het aantal mensen dat te laat was, liep in de tientallen. Zo noteer de de heer A. Wuis uit Den Burg in 1973 toen het tweede boek verscheen, al di- rekt veertig personen die 't eerste werk ook wilden hebben. Na het uitverkocht raken van deel 2 meldden zich voor dit boek ook tal van gegadigden. Thans wil men onderzoeken hoeveel exemplaren van beide boeken op dit ogenblik nog op Texel te plaatsen zouden zijn. Op ba sis daarvan zal de drukker prijsopgaaf worden gevraagd, maar er moet op wor den gerekend dat de kostprijs per boek het dubbele zal bedragen van de eerste uitgave. Wie één of beide boeken wil hebben wordt verzocht een briefje te schrijven (met volledig adres) aan de heer A. Wuis, Schilderend 48, Den Burg. Tijdens de herfstvakantie van 18-23 oktober zal het scheepvaartmuseum in Den Hoorn dagelijks open zijn van 13.30 - 17.00 uur. De oudheidskamer in Den Burg zal in deze periode elke ochtend van 9.00 - 12.00 uur open zijn. „Wanneer u aan een arme geeft, geeft u niet van uw bezit maar van het zijne. Want wat gegeven was voor allen, hebt gij u toegeëigend. De aarde is van allen, niet van de rijken" Met deze uitlating van de 4e eeuwse kerkvader Ambrosius in het achter hoofd, starten acht Texelaars aanstaan de zaterdag de verkoop van fraaie wens kaarten, postmappen, agenda's en bouw platen. Zij steunen hiermee het werk van het Kinderfonds van de Verenigde Na ties, beter bekend als Unicef. Deze organisatie geeft hulp aan kin deren in nood, waar ook ter wereld. Verkooppunten van de Unicefproduk- ten zijn: Den Hoorn, mevrouw A. de Vries, He renstraat 50. De Koog, mevrouw J. Kiltz, Ruyslaan 21 De Waal, mevrouw M. Veld, Hogereind 23. Oosterend, mevrouw J. Ellen, Kotter- straat 8. De Cocksdorp, mevrouw G. Westdorp, Ploosterstraat 2. Den Burg, mevrouw H. Boere, Thijsse- laan 122; mevrouw L. Retsema, Bernhardlaan 24, mevrouw M. Blan ken, Tjakkerstraat 35. De verkoopmiddag van de handwerk- club „Starkenburgh" is uitgesteld tot vrijdag 15 oktober, aanvang 15 00 uur. Er wordt een uitgebreide kollektie hand werken aangeboden waarvan velen zich lenen als origineel geschenkartikel. Er is ook een verloting. (Zie vervolg pagina 2) Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben laten weten akkoord te gaan met het door de gemeente uitge trokken krediet van ƒ700.000,voor re habilitatie van 200 woningen in Den Burg. Wel wordt opgemerkt dat de gemeente geen winst mag maken als zij woningen aankoopt, deze opknapt en daarna weer verkoopt. Soepel beleid F. T Voskuil verlangde dat in het an alles zal worden bestemd wat thans itelijk aanwezig is. Bouwblokken moe- ag k« 0 efl 1 M >at 21 3341 Geldig van donderdag 14 oktober t/m zaterdag 16 oktober ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN OOSTEREND In opdracht van de firma gebroeders Kooiman wordt mo menteel een tunnel onder de Oosteren- derweg gemaakt. De tunnel is bedoeld voor de ca 70 koeien die dagelijks en kele malen de weg moeten kruisen om te worden gemolken. Dat gaf nogal wat ongerief en onveiligheid. Als de koeien de weg overstaken moest het verkeer wachten. Onder de wachtenden bevond zich enige tijd geleden een van de leden van de familie Dros uit Harkebuurt. De ze merkte gekscherend tegen Kooiman op dat deze zijn koeien maar moest op ruimen. Waarop Kooiman antwoordde dat hij met evenveel recht kon verlan gen dat Dros een tunneltje voor hem zou aanleggen Voor de juist als weg- en waterbouw kundige afgestudeerde Piet Dros was dat een uitdaging. Hij ontwierp een plan voor een betonnen tunnel en maak te een begroting. Financieel werd het een haalbare kaart omdat het project van rijkswege voor de helft werd ge subsidieerd De heren Kooiman gmgen akkoord, de gemeente werkte mee en sinds gisteren is men druk aan het gra ven. Tevoren is reeds een wegomlegging gemaakt. Elementen De tunnel bestaat uit betonnen dui kerelementen. Deze hebben een inwen dige hoogte van 1.85 meter zodat men sen er nog in kunnen lopen en komen op een diepte van ongeveer vier meter omdat tussen het wegdek en de boven kant van de tunnel nog ruimte moet blijven voor de water- en gasleiding. De tunnelelementen vormen samen een lengte van -8 meter. Er is rekening ge houden met het fietspad dat langs de Oosterenderweg zal worden gelegd. Het hele tunnelproject (dus de beide ingan gen meegerekend) strekt zich uit tot 47 V2 meter. Regenwater dat in de tun nel loopt wordt met een pomp automa tisch verwijderd. Als het werk klaar is (omstreeks Kerstmis) zal bovengronds vrijwel niets zijn te zien. Voorbeeld? Er zijn op Texel meer veehouders die dagelijks vee over de weg moeten bren gen. Het is echter onwaarschijnlijk dat zij ook tunnels zullen aanleggen, omdat de genoemde subsidieregeling inmiddels is ingetrokken. Het zou kunnen zijn dat de tunnel (de enige in noordelijk Noordholland) wel een voorbeeld is voor de gemeente, die in een behoefte zou voorzien als iets dergelijks bij enkele Pontwegkruisingen zou worden aangelegd ten dienste van schoolgaande kinderen. In kringen van de KNZHRM en kust wacht heerst grote verontwaardiging over een vals noodsein dat donderdag j.l. ongerustheid en een vergeefse zoek- aktie tot gevolg had. Er zijn sterke aan wijzingen dat een illegale radio-ama teur op Texel het noodsein heeft uitge zonden. De onbekende noemde zich m.s. „Pan ter" en vroeg herhaaldelijk dringende hulp omdat men zinkende was. Er werd geen positie opgegeven maar Schevenin- gen Radio liet onmiddellijk vanuit Goes en Hoogezand een kruispeiling uitvoe ren die grofweg een positie even ten zuidoosten van Vlieland opleverde. Kustwacht Eierland zag echter niets bij zonders. Niettemin steeg een Neptune van de marine op en kwam de strand- reddingboten van De Cocksdorp en Vlie land in aktie vergeefs want er was geen spoor van een in nood verkerend schip te bekennen. De ongerustheid duurde echter voort want het was uiter aard niet uitgesloten dat een boot met man en muis was vergaan. In de dagen erna, toen bleek dat geen enkel schip was vermist, moest de conclusie worden getrokken dat een onbekende zendama teur een hoogst bedenkelijke grap heeft uitgehaald. De alarmerende boodschap De heer W. A. (Aad) Blom (27) uit De Koog is per 1 oktober bevorderd tot wachtmeester eerste klasse bij de Rijks politie. Met ingang van dezelfde datum is hij overgeplaatst van rayon De Koog naar Den Burg waar hij een functie als tweede groepsrechercheur zal bekleden. In verband daarmee gaat hij een cursus volgen aan de rechercheschool van de rijkspolitie Aad Blom zal een woning betrekken aan de Wilhelminalaan. H. Kube uit Hannover ontdekte vrij dag dat zijn motorboot, die hij voor an ker had gelegen nabij het strandje bij de reddingbootschuur, was verdwenen. Als gevolg van de harde wind is het voortuig waarschijnlijk losgeslagen en op drift geraakt. Het gaat om een witte polyester boot, voorzien van een inge bouwde dieselmotor en een opklapbare overkapping. Botenverhuurder Th. Eilander liet de politie weten dat een bootje van een badgast waarop hij toezicht hield, was losgeslagen. Dit was een rood vaartuig, dus waarschijnlijk niet het bootje van Kube. Laatstgenoemde boot is inmiddels aangespoeld op Vlieland. (via de 2182 Khz noodgolf) werd door Scheveningen Radio zwak ontvangen en ook de ontvangst bij Kustwacht Ei erland was slecht. In de omgeving van De Koog werd het noodsein van de „Panter" door Hans Eelman echter luid en duidelijk gehoord, waardoor vrijwel vast staat dat de betrokken zender er gens oentraal op Texel heeft geopereerd. Dat de kruispeiling van Schevemngen Radio de positie bij Vlieland opleverde sluit dat niet uit, omdat een dergelijke peiling gezien de afstand van de meet stations er makkelijk tien of vijftien ki lometer naast kan zijn. Volgens Hans Eelman maakte de wijze waarop het noodsein werd uitgezonden een weinig geloofwaardige indruk. Het was een niet geroutineerd klinkende jongensstem die in tegenstelling tot wat gebruikelijk is het woord motorschip niet voluit uit sprak maar alleen de letters noemde. De intonatie was nogal relaxend en ze ker niet waarschijnlijk voor iemand die op een zinkend schip zit. Het noodsein werd ontvangen op het moment dat de bij Petten op de dijk gelopen Texelse kotter al de aandacht vian het reddingwezen opeiste. ALLE geldzaken regelen niet een spaargiro. Daarmee kunt u ook de beschikking krijgen over gegarandeerde betaal- en eurocheques. Voor binnen- en buitenlands gebruik. ui«/t nedadand - spaarspeciahsten sinüs 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1