Den Hoorn kan trots zijn op scholencombinatie t Wanten en handschoenen Winkel De Graaf Zoon werd tweemaal zo groot VERVOLG VAN PAG.l Laatste hoorzitting Sportshop kindershop TX 67 muurvast bij Petten Vlam in de pan Verkeerszuil geveld Belangstelling voor zomercrèche viel tegen Mienterglop krijgt verlichting Damclub Texel Tevoko verspeelt punt aan Braaf Seahawks DEN HOORN - Als een van de eer ste scholen in het noordelijke gedeelte van Noordholland hebben de openba re basis- en kleuterschool van Den Hoorn sinds 1 oktober de beschikking gekregen over een geïntegreerd ge bouwencomplex. De „Jan Drijver- school" en kleuterschool „De Krekel tjes" ondergingen in de afgelopen 10 maanden een modernisering die in een samenvoeging van beide eenheden re sulteerde. Hiermee is, ook op Texel, een aanzet gemaakt met de plannen van de regering, te komen tot het vor men van scholen bestemd voor 4- tot 12-jarige kinderen. Het zuidelijkste dorp van Texel kan met recht trots zijn op het nieuwe on derkomen van de schooljeugd. In to taal vinden 95 leerlingen in de nieuwe ondememers-aktiviteiten De fa. Jac. de Graaf Zoon heeft vo rige week zijn winkelpand in de Julia- nastraat heropend na een verbouwing waarbij de oppervlakte van de verkoop- en showruimte is verdubbeld. Die uit breiding was dringende noodzaak want al gauw na de bouw van de winkel in 1969 kampte men met ruimtenood, een logisch gevolg van het feit dat wasauto maten, vrieskisten, koelkasten, gashaar den, droogtrommels etc. nu eenmaal veel ruimte vragen. De uitbreidingsmogelijkheid werd ge vonden in de diepte, links van het vijf hoekige centrum van het gebouw waar in in het begin van deze eeuw enige tijd de aerogeen gasfabriek van Den Burg was gevestigd. In de uitbreiding, ook bereikbaar via de uitrit naast Bloemen handel Kortenhoeven, is tevens de privé- huiskamer van de familie De Graaf on dergebracht. Tegelijk met de nieuwbouw is de hele winkelruimte van een nieuwe tegelvloer voorzien. De verbouw werd, naar een ontwerp van architect Visser uit De Cocksdorp, uitgevoerd door de fa. B. Gieze. Verder werd meegewerkt door Electrohuis, Veltkamp (loodgieterswerk) en Van Ta- tenhove (terreinverharding). „Jan Drijverschool" onderdak en be zoeken 45 kleuters, kleuterschool „De Krekeltjes". Het onderwijs wordt gege ven door vier leerkrachten en twee kleuterleidsters. Ingenomen Het onderwijzend personeel is erg in genomen met het resultaat van de werk zaamheden die kort na het begin van het nieuwe schooljaar afgerond konden worden. Voordat het zover was heeft men diverse noodmaatregelen moeten nemen. Sinds begin 1975 was een van de klassen van de basisschool (de gecom bineerde 3de en 4de klas) ondergebracht in dorsphuis „De Waldhoorn" en gingen tezelfdertijd de oudste kleuters naar „Ons Huis" van de Hervormde kerk. Toen omstreeks 2 jaar geleden de be nodigde goedkeuring van de vergun ningen afkwam en alles ook financieel rond was, kon hoofdaannemer Daalder met de bouw beginnen. Er was een bouwcommisie waarin gemeenteopzich ter D. van Wilsum zich wat betreft de inspraak door het personeel erg positief heeft opgesteld. Het resultaat hiervan was ondermeer dat naast de nieuwbouw ook de oude lokalen van de (uit 1955 stammende) „Jan Drijverschool" opge knapt konden worden. Het geheel werd van een nieuw verfje voorzien, er kwam nieuwe vitrage en er werden betere was bakken in de lokalen geïnstalleerd. Te zijner tijd zullen ook hier zonweringen worden aangebracht. Bovendien werd de oude gang zodanig aangepast dat er mo menteel slechts weinig verschil valt op te merken tussen het oude en het nieu we gedeelte. Opvallend aan bet algehele interieur is dat veel sfeerscheppcnd materiaal is gebruikt. Voorts zijn in het plafond van de nieuwe gangen lichtkoepels aange bracht en zijn gemetselde plantenbak ken geplaatst. Met de nieuwbouw zijn er voor de ba sisschool twee lokalen bijgekomen na melijk een leslokaal en een handenar- beidlokaal. Het leslokaal waarin de 5de en 6de klas onderdak hebben gevonden heeft wanden van schoonmetselwerk, een structuurplafond en ramen met dub bele beglazing. In het lokaal zijn moder ne tafeltjes geplaatst van verschillende modellen zodat diverse opstellingen mo gelijk zijn. De bovenbladen bestaan af wisselend uit een trapeziumvorm, een ruitvorm en een rechthoekige vorm. Documentatiecentrum Het handvaardigheidslokaal dat di- stens 125 bedden. Het „natuurgebied" achter het hotel zag hij graag gewijzigd in een terrein voor seizoenwoonverblij ven. Schroothandelaar J. Schagen, mede namens collega Kobus Spigt, nam geen genoegen met de bestemming natuurge bied voor het heideterrein waarin zijn bedrijf ligt (bij de Ruigedijk). Hij reken de voor dat dit een enorme waardeda ling betekent en vroeg wie dat verschil zal vergoeden. rekt naast de ingang van de „Jan Drij verschool" is gesitueerd, geeft de leer lingen de kans met allerlei gereedschap kennis te maken en hiermee te leren werken. Direkt aan dit lokaal is een zg. „Documentatiecentrum" ingericht. Hier kunnen de kinderen met behulp van di verse boeken en ander documentatie materiaal, door de leerkrachten opgege ven projecten gaan uitzoeken en bestu deren. Tussen de oude kleuterschool en de oude basisschool bevinden zich sinds de nieuwbouw: een nieuwe toiletgroep, een gezamenlijk magazijn en een gezamen lijke personeelskamer. Daarnaast zijn hier twee kleedkamertjes aangebracht die gebruikt kunnen worden bij een be zoek van de schoolarts. Achter het nieuwe stookhok dat ook centraal in het gebouwencomplex is aangebracht bevindt zich een terrasje op de zuidkant voor de tussen de middag op school overblijvende kinderen Kleuterschool Kleuterschool „De Krekeltjes" dat oor spronkelijk uit slechts één lokaal be stond heeft er een lokaal bijgekregen terwijl het oude lokaal is gerenoveerd. Het nieuwe lokaal heeft er bovendien een keukenhoek bij gekregen. Ook hier zijn de ramen voorzien van dubbel glas. De oorspronkelijke ingang van de kleu terschool is evenals die van de basis school gehandhaafd, met dien verstande dat die van „De Krekeltjes" enigszins verplaatst is. Er is hierdoor nu ruimte gekomen voor een kleedlokaal en een doorloopdouche die toegang geven tot het aangebouwde gymnastieklokaal. In het nieuwe gedeelte naast de ingang van de kleuterschool bevindt zich nu ook het kantoortje van de hoofdonderwijzer (de heer J. v.an Wolf eren) en de hoofd- leidster (juffrouw Maas). Afrondend hebben de nieuwbouw en renovatie ook geresulteerd in een ver andering van het schoolplein dat boven dien aanmerkelijk vergroot werd. Tege lijkertijd is voor de kinderen een grote zandbak, omzoomd door spoorbielzen, aangelegd en kwam op de speelplaats een van banden samengesteld speelrek. De bouw van de nieuwe combinatie „Jan Drijverschool" en „De Krekeltjes" werd uitgevoerd door hoofdaannemer P. Daalder N.V. met P. J. Stolk als uitvoer der. Fa. Jan Agter zorgde voor het elek trische gedeelte, fa. Oele voor het lood gieterswerk, fa. Westerlaken voor het terreinwerk, fa. Schoo voor de verwar ming, Verenigde Schilders voor schil der- en beglazingswerk, fa. Moerbeek voor de interieurverzorging en fa. Vinke voor het schoonmaakwerk. De Texelse kotter TX 67 („Carolina Maria") die donderdag strandde bij de Pettemer Zeewering zit daar nog steeds muurvast. Het vaartuig kwam op een tiental meters van de vaste wal terecht toen tijdens windkracht negen de motoren uitvielen omdat een net van onbekende herkomst in de schroef terecht kwam. De sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden die ongeveer 24 uur stand-by heeft ge legen is vrijdagochtend onverrichter- zake naar de thuishaven teruggekeerd. Er zijn tot op heden geen definitieve beslissingen genomen omtrent het tijd stip waarop de TX 67 losgetrokken kan worden. De mogelijkheid bestaat dat men een geul moet baggeren om het vaartuig weer in open zee te krijgen. Vooral gedurende het weekend trok de zeer dicht onder de wal liggende kot ter veel belangstelling. Mede daarom wordt het schip gedurende laag water bemand met vier man Bij hoog water bevinden ze zich niet aan boord maar houden vanaf het srand de „Carolina Maria" in het oog omdat plundering niet is uitgesloten. De vier man die de kotter bewaken zijn schipper W J. Teeuwissen, machi nist W. T. Bonnema, matroos-kok L. Steenvoorden en matroos J. Wijs. Geen van hen is woonachtig op Texel. Wijs was tijdens de stranding niet op de „Ca rolina Maria" maar zou zich donderdag ochtend in IJmuiden (doel van de tot op heden onderbroken reis) aan boord mel den Veel belangstelling trok vanmiddag een brandje in de woning van de familie J Driehuis, Vloedlijn 47 in Den Burg. Op een moment dat niemand thuis was, sloeg de vlam in een pan eten op een petroleumstel. De gordijnen raakten ook in brand waardoor de keuken zwart bla kerde. De buren grepen op de juiste wij ze in en hadden het vuur gedoofd voor dat de brandweer arriveerde Boven een hoogte van ongeveer 1.80 meter wa ren de kamerplanten als gevolg van rook en hitte gedood, maar de kanarie in een kooi op geringe hoogte overleefde het gebeuren Zaterdagavond omstreeks 23.00 uur reed J B uit Den Burg een verkeers zuil omver op het kruispunt Georgië- weg-Kogerweg. De uit de richting van De Waal komende B. verklaarde dat hij linksaf had willen slaan maar plotseling moest remmen voor verkeer op de Ko- gerweg. Daarbij was zijn wagen, een Ford Taunus 12M, gaan glijden en tegen het zuiltje gebotst dat gelijk tegen de grond ging. B reed door maar meldde zich tien minuten later bij de politie. Deze legde hem een rijverbod op, omdat van enig alcoholgebruik sprake was. De animo voor de kindercrèche die gedurende de zomermaanden in Den Burg is gehouden, is enigszins tegenge vallen. Per ochtend waren gemiddeld 13,6 kinderen aanwezig terwijl op twin tig kinderen was gerekend. Financieel maakte dat weinig uit omdat nu met twee inplaats van met drie leidsters werd gewerkt. De zomercrèche werd georganiseerd op aandrang van het arbeidsbureau en moest o.a een opvangmogelijkheid zijn voor kinderen van gescheiden ouders en voor lagere inkomensgroepen. Op die manier moest worden gestimuleerd dat de betreffende moeders 's morgens gin gen werken in het seizoen of op andere wijze Als zodanig heeft de crèche niet voldaan want bijna alle kinderen wer den gebracht door ouders die zelf een bedrijf hebben. Het is echter de bedoeling ook volgend jaar weer een crèche te organiseren, mogelijk in samenwerking met de ande re peuterspeelzalen in Den Burg. Uit een aan de gemeente overlegd overzicht van kosten en baten is gebleken dat de zomercrèche zonder subsidie geen haal bare kaart zou zijn geweest. In het thans nog duistere Mienterglop bij De Koog zal straatverlichting worden aangelegd. Een kostenraming is in de maak. Het staat nog niet vast of deze verlichting door Texelstroom of door de gemeente wordt aangelegd. Dat hangt, zo blijkt uit mededelingen van B. en W. aan de gemeenteraad, samen met ver schil van mening inzake de overname door de gemeente van de Texelse straat verlichting. „Het overleg met de N.V. Texelstroom verliep tot voor kort niet zoals wij graag gewenst zouden hebben. De belangrijk ste oorzaak hiervan was de zeer uiteen lopende standpunten over de financiële gevolgen, verbonden aan de overname van de straatverlichting", aldus het col lege, dat er echter aan toevoegt dat on langs over diverse zaken in principe overeenstemming is bereikt. Door Texel stroom zal nu een nieuwe aanbieding worden gedaan. In een onderlinge ontmoeting tegen HDC 1 in Den Helder bleek de damclub Texel iets te weinig kwaliteit te hebben, wat resulteerde in een 713 nederlaag. Wellicht zat in de partijen van J. van Heerwaarden en C. Vinke iets meer dan een remise maar alleen C. Meedendorp wist twee winstpunten mee naar huis te nemen. Op de clubavond speelden nu ook C. Dalmeijer (verlies tegen C. Vinke) en J Hooijberg (winst tegen C. Vinke) hun eerste partijen. Alleen de wedstrijd tus sen C. v. d. Werf en J. Stam bleef onbe slist. De overige partijen waren overtui gende winstpartijen. Uitslagen Texel - HDC 1: P. Kooiman-C. J. J. Leibrand 1- C. Meedendorp-J. Ramdayal 2- P. Bakelaar-A. de Jong 0- C. Vinke-P. v. d. Berg 02 J. Hooijberg-F. Groot 11 W. Bakker-J Kok 11 J. van Heerwaarden-J. Beezemer 1 J. Vinke-P. v. d. Sluis 11 J. Schoo-J. Lont 0 C. Groenhof-J. Korsuize 0 Uitslagen clubavond: J. Vinke-C Dalmeijer 20 C. v. d. Werf-J. Stam 11 G. Dros-C. Groenhof 02 C. Vinke-J. Hooijberg 02 P. Bakelaar-W. Bakker 20 P. Kooiman-J van Heerwaarden 2- De heren van het Tevoko-volleybal- team hebben zaterdag geen beste wed strijd gespeeld tegen Braaf Seahawks 2 Dit team maakte het de Texelaars erg lastig en speelde verdedigend een goede partij. Tevoko kon helaas geen regel maat in de aanval leggen en kwam al leen incidenteel tot goede smashes. Voor al aanvallend werden veel persoonlijke fouten gemaakt, terwijl er in de verde- \r_ diging te veel passes te onzuiver werden afgespeeld. Een pluspunt was dat de spelers var. sic Tevoko tijdens de opgelopen achterstand ien: niet in paniek raakten. Ze wisten rede lijk terug te komen maar de vijfde se: gaf tenslotte de doorslag. De eindstand werd zodoende 32 voor Braaf Sea hawks. De setstanden waren: 15-9, 13-15 15-8, 14-16 en 15-9. Het tweede Tevoko-team kwam uit te jde gen Nieuwediep 2 en boekte hier eer, klinkende 30 overwinning. Het werd in de eerste set 15-2 en de tweede er derde waren allebei met 15-10 voor Te voko. Vooral de Texelse aanval kwan in deze ontmoeting goed uit de verf. Uitgaande van de resultaten die de da mes van Tevoko 2 behaalden tegen Braa Seahawks 1 kan de enige conclusie ziji ens dat dit team een moeilijk seizoen za krijgen: Er zijn in technisch opzicht noj erg veel mankementen zodat hard trai nen hier zeker geboden is. In de wed strijd tegen Braaf Seahawks boden di Texelse dames weinig tegensand. Z< moesten met 6-15, 8-15 en 7-15 het on derspit delven. De ontmoeting Tevoko 4 (dames) tegei Tevoko 6 (dames) werd een overwinmn- voor Tevoko 4 dat al een jaar in de Ne vobo-competitie gespeeld heeft. De uit slag was 31 met als tussenstandei 15-11, 12-15, 16-14 en 15-4. Harry de Graaf vroeg om wijziging van de in het plan voorkomende wel standsbepalingen. De goothoogte van bijgebouwen zou niet hoger dan onge veer 2.30 meter moeten zijn en de dak helling zou altijd gelijk moeten zijn aan die van het hoofdgebouw. Ook het ma ken van een bijgebouw met afgeknot dak zoals onlangs aan de Hoorderweg is gebeurd, zou in het plan onmogelijk ge maakt moeten worden. Verder vond hij de taal die in de voorschriften werd ge bezigd onduidelijk en verwarrend en daardoor voor meerdere uitleg vatbaar. Nu reeds, zo had hij persoonlijk onder vonden, ontstaan daardoor conflicten. Tenslotte vroeg hij ook ruimere bouw mogelijkheden om het houden van die ren e.d. mogelijk te maken. Juist om dergelijke mogelijkheden te hebben zijn mensen bereid om van de dorpen naar het buitengebied te verhuieen „Ze moe ten worden beschouwd als kleinschalige boeren". J. van Asselt („ik spreek als particu lier, niet als raadslid") verzette zich te gen de bouwmogelijkheden die SVV aan de Pontweg krijgt. Hij meende dat SVV in feite reeds klandestien heeft uitge breid en mede daarom teruggedrongen moet worden. Er ontstaat dan wat meer reserve in slaapplaatsen waardoor men de boeren ook meer ter wille kan zijn. D. Bakker maakte bezwaar tegen de dicht bij zijn woning aan de Pontweg gelegen rioolzuiveringsinstallatie die volgens het bestemmingsplan kan wor den uitgebreid. De stank is storend en de vliegen vormen een gevaar voor het vee. Vooral de droge zomer had hem ervan overtuigd dat het goed is dat boe ren wat kunnen bijverdienen met recre atie. „Zo'n koetje erbij dat geen gras eet, zou best fijn zijn". Het argument dat nog slechts 1.074 slaapplaatsen te verdelen zijn sprak hem niet aan. Hij vond de re- creaticbeperking bij boeren zelfs hoogst orechtvaardig, waarbij hij wees op het feit dat in de nieuwe wijken van Den Burg op grote schaal logies met ontbijt wordt verstrekt, zonder dat daar enige vergunning voor nodig is. Over het al gemeen ergerde Bakker zich aan de be moeizucht van de overheid. „Eeuwen lang konden de boeren tot tevredenheid hun gang gaan. Zijn ze nu ineens zo stom dat het nu van bovenaf geregeld moet worden?" Geëmotioneerd toonde zich J. G. Spij ker die op een fraai en afgelegen, zeer groot terrein (4 ha) bij het Mienterglop een tweede woning heeft en daarbij een caravan van acht meter lengte heeft staan, waarvan zijn zoon in het weekend gebruik maakt. De gemeente heeft Spij ker herhaaldelijk aangeschreven dat de caravan moet verdwijnen. Spijker had daar weinig goede woorden voor en kondigde aan zich desnoods tot de Hoge- raad hiertegen te zullen verzetten. Hij vond dat bij het toelaten van caravans de grootte van het betreffende terrein in aanmerking moet worden genomen. Nu mag bij tien vlak bij elkaar in het buitengebied staande woningen een tent of caravan worden gezet, wat heel wat meer bedden oplevert en ingrijpend is voor het landschap dan die ene wat langere caravan van Spijker die alleen vanuit de lucht is waar te nemen Hotelier Plaatsman uit De Koog noemde het voornemen om hotels wel in het belang van kwaliteit te laten uitbrei den als er maar geen bedden bijkomen, een „oorlogsverklaring aan de hoteliers". Wie de boel duurder maakt, wil meer zaken doen om die investeringen te be kostigen. Tegen „bio-industric" Haarsma uit Waalenburg brak ook een lans voor recreatie bij de boer en uitte bedenkingen tegen de „bio-indus- trie voor toeristen" zoals die in De Koog en omgeving mogelijk wordt gemaakt. Het meest afkeurend liet F. C. Hop man uit Ongeren zich uit. Hij noemde het treurig dat de mensen moeten sme ken om op hun eigen grond te mogen doen wat zij willen. Hij raadde het ge meentebestuur aan de vele bezwaren zeer serieus te nemen, maar zou nog lie ver zien dat het hele plan werd inge trokken. J. C. Graaf uit De Cocksdorp zei he wantrouwen van de burgerij in de over heid te kunnen begrijpen. Hem zoude: normale uitbreidingsmogelijkheden zij! da, toegezegd maar toen hij een schuur wil de bouwen, waren er toch belemmerin gen. Namens het biologisch dynamisch bd drijf Sint Donatus vroeg P. Bakker d j®l) bouw mogelijk te maken van een prakti kantenhuis bij het bedrijf aan de Hoorn derweg. Dit om tegemoet te kunnen kc men aan de vele verzoeken van land bouwstudenten die de biologisch dyni mische landbouwmethode in de praktiji willen bestuderen. uwi R nda, F. A. Agter (bloembollenkweker, t* vens elektricien) vroeg om een A-blol voor zijn bedrijf. Wilhelm Bakker uit Den Hoorn hai meerdere grieven. Hij wees er onde andere op dat onder de bevolking grot onvrede heerst over het kamperen b de boer-beleid. Het getal van 47.00 slaapplaatsen dat overschreden dreigt t worden noemde hij in dat verband ee or heilige koe. „Wie heeft eigenlijk bepaal iekj dat dét het absolute maximum moe zijn?" De stelling dat boeren die gee behoorlijk inkomen uit hun bedrijf kur nen halen er beter mee kunnen stoppe dan dat zij er gasten bijnemen, bestree hij. Er zijn al werklozen genoeg. 18 19 20 20 21 Ti Cc idei 18. 19. 20. 20 21. Tij Co TE im: re ■uit vol levi 11 0 4'A c inb, Vt Ii Mac Bu ttjx Wc tel TT" 'i., Kleuterschool ..De Krekeltje?' kreeg ei eTii hnl.s op deze foto is een mauw gedeelte van de „fan Drijver school" zichtbaar.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2