Cultureel Werk behandelde financiële perikelen UIM\ Sporthal wacht nog steeds op CRM-subsidie Aktie tegen gesubsidieerde tapkasten ■3 TELEF00NBEANTW00RDERS Oude bibliotheek ten dienste van bejaarden VERVOLG VAN PAG. 1 KRUISWOORDPUZZEL De woensdagavond in het biblio theekgebouw aan de Drijverstraat ge houden vergadering van het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel kenmerkte zich door nogal uitvoerig gekrakeel over financiële za ken. Een van de punten was dat uit de eindafrekening van de Sporthal van het afgelopen seizoen bleek, dat met een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden de begroting met ruim ƒ250.000,- was overschreden. Het da gelijks bestuur heeft inmiddels de eind afrekening bij het ministerie van CRM ingediend en nogmaals aangedrongen op een spoedige subsidiëring. Een financieel meevallertje was dat de sportuitwisseling met Winterswijk ƒ4.675,- heeft gekost in plaats van de geraamde ƒ8.000,-. Daarnaast ging het Centraal Bestuur akkoord met een lening van ƒ10.000,- t.b.v. dorpshuis Skiltje in Oudeschild. Deze lening wordt aangegaan tegen een rente van 12% met een afloster- mijn over 10 jaar. Wat betreft het tekort van ƒ250.000,- had Joh. C. Roeper nogal aanmerkin gen. Hij vond dat de financiële besog nes van de Sporthal steeds rooskleuri ger zijn voorgesteld dan nu blijkt. Hier op reagerend zei de heer G. A. Oskam dat de oorzaak hiervan is gelegen in het tot op heden uitblijven van de sub sidie van CRM. „Het komt er op neer dat we nu de subsidie van het minis terie moeten voorfinancieren". Oskam voegde er echter aan toe, dat het niet zo'n vaart loopt omdat deze subsidie echt wel af zal komen. „Over 1976 komt het er voor de gemeente eigenlijk op neer dat het tekort ƒ50.000,bedraagt" Wnd. voorzitter J. J. Westdorp herin nerde eraan, dat de gemeenteraad des tijds een limiet had gesteld van ƒ67.000,—. Erger dan Barend Servet Enkele leden toonden zich teleurge steld over het optreden van de groep „Hauser Orkater" deze week voor de schooljeugd. M. van Slooten was een exponent van hen die vonden dat de groep „erger was dan Barend Servet en Sjefke van Oekel bij elkaar". Hij be treurde het dat de schooljeugd van 12 en 13 jaar dinsdagmiddag verplicht was gesteld de voorstelling te bezoeken. „Mijn zoon heeft op een briefje gezet welke woorden er zoal werden gebezigd in de tekst. Daar rijzen de haren je van ten berge Als zoiets op de TeeVee komt gaat bij mij thuis de knop om!" De heer Oskam antwoordde op een verzoek om de voorstelling vooraf te gaan bekijken, dat dit niet altijd moge lijk is. Uitgangspunt is dit echter wel, maar er moet niet worden vergeten dat de leden van de commissie die dit moeten doen hun vrije tijd er voor beschikbaar stellen en voor iedere voorstelling (aan de overkant) kost dit minstens twee dagen. Hij geloofde ech ter in de toekomst zo veel mogelijk re kening te zullen houden met eventueel „shockerende scènes" die voor de iets jongere schooljeugd minder geschikt worden geacht. De heer Oskam zei zelf getuige te zijn geweest van de ge wraakte voorstelling en er zelf niet zo veel moeite mee te hebben. Hij meende dat een bepaalde persiflage misschien verkeerd is overgekomen, waardoor misverstanden zijn ontstaan. Boetes in Sporthal Omdat gebleken is, dat bij het ge bruiken van de sporthal in het bijzon- met en zonder terugspreek- mogelijkheid eenvoudige bediening landelijke service lage prijzen, v.a. f460.' Ook voor U de juiste mogelijk heid. Informeer maar bij vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel der door de zaalvoetballers nogal slor dig met de akkommodatie wordt omge sprongen, werd door een van de leden geïnformeerd hoeveel de boete bedraagt voor bijvoorbeeld roken in de kleed lokalen. Wnd. voorzitter J. J. Westdorp deelde mee, dat een regeling van de KNVB bepaalt, dat hiervoor per over treding ƒ5,kan worden geëist. Dit bedrag komt ook ten goede aan de KNVB. Andere overtredingen die door gebruikers van de hal worden be gaan, zijn bijvoorbeeld het meenemen van flesjes in de sporthal en het dra- gen van niet schoongemaakt schoeisel. Men noemde het bijzonder verheugend dat de plaatselijke KNVB-commissie heeft aangeboden zelf stappen in dit op zicht te zullen ondernemen. Heet hangijzer was ook het door F. Schellinger en Joh. C. Roeper aange kaarte punt van de inschrijfverplichting van verenigingen en stichtingen bij de Kamer van Koophandel. Jaarlijks is hiervoor een recht van ƒ50,verschul digd. Schellinger zag er het nut niet van in en betitelde de KvK met „Slaap kamer van Koophandel". In verband met de nieuwbouw van bejaardenhuis Sint Jan moet de Zwal- bersburcht aan de Beatrixlaan worden gesloopt. Voor de Jeroengroep heeft dit ingrijpende consequenties, maar de ge meente heeft reeds een vergoedings bedrag hiervoor vrijgemaakt. Omdat de Jeroengroep al bezig was het gebouw uit te breiden, zal de nieuwbouw gro ter moeten worden dan het bestaande gebouwtje. Met de gemeente is overlegd inzake de langdurige erfpacht die rust op grond waarop het gebouwtje staat. Daar met de bouw van een nieuw St. Jan nog dit jaar begonnen wordt, zal ook het nieuwe onderkomen van de Je- roepgroep tegen die tijd gerealiseerd moeten zijn. In aansluiting hierop zei N. P. Slijderink, dat op 28 oktober de Jeroengroep uitgebreid wordt met een nieuwe meisjesgroep. Kinderachtige toestand Het was eveneens N. P. Slijderink, die zich erg boos maakte over het feit dat de buurtvereniging „Jong en Oud" er nog steeds geen kans toe gezien heeft, een nog resterende lening van ƒ163, te vereffenen Deze buurtvereniging, die gesitueerd was achter het Rode Kruis- gebouw aan de Jonkerstraat, is inmid dels ter ziele. Er bestaan geen finan ciële middelen meer, maar eigendom men zijn er nog wel. Slijderink: ,,Ik vind het een kinderachtige toestand! Waarom gaan niet een paar van die buurtbewoners met de collectebus rond om dat bedrag bij elkaar te krijgen!" Deze opmerking was de meeste leden van het centraal bestuur zoals bleek uit het hart gegrepen. De voormalige bibliotheek aan de Burgwal zal een centrum voor aktivi- teiten ten dienst van bejaarden worden. De gemeenteraad is er dinsdag mee ak koord gegaan dat 't gebouw wordt ver huurd aan de Stichting voor Voorzienin gen Ouderen te Den Helder, het orgaan dat het bejaardenwerk behartigt op Texel en in de marinestad. Het gebouw zal aan zijn nieuwe funktie moeten wor den aangepast. De toiletruimte en gar derobe worden uitgebreid en er zullen voorzieningen moeten worden getroffen in verband met het plaatsen van een biljart. De kosten van deze verbouwing worden geraamd op ƒ11.000,daar komt nog een ongeveer ƒ20.000,bij voor de inrichting (meubels, kantoorin ventaris, koffiezetmachine etc.). Behalve voor het soos- en verenigings werk biedt het gebouw onderkomen aan de bejaardengymnastiek en de bejaar denzangvereniging en eventuele nieuwe aktiviteiten. Ook het kantoor van pro-» jectleider H Cooper zal naar dit gebouw worden verplaatst; er is dan nog kan toorruimte voldoende voor de nog aan te trekken wijkpost-projectleider die uit sluitend voor Texel werkzaam zal zijn. De totale exploitatiekosten van het ge bouw worden geschat op ƒ17 278,per jaar. Tachtig procent van dit bedrag komt van het rijk, zodat nog geen 3% duizend gulden voor rekening van de gemeente komt. De kosten van de ver bouwing worden in drie jaar afgeschre ven. De gemeente ziet het beschikbaar stellen van het gebouw nl. als een tijde lijke zaak. Het restant van de vergadering (voor gezeten door J. J. Westdorp, omdat W Albers de wens te kennen had gegeven deze functie wegens moeilijkheden met zijn gehoor over te dragen) behelsde onderwerpen van minder belangrijke orde. De benoeming van een lid van de adviescommissie kunstopdrachten werd aangehouden. De benoeming van de heer B. Kemper tot leraar accordeon aan de muziekschool werd bekrachtigd. De heer H. Oosterhof werd definitief aangesteld voor de scholierenopvang in 't Asiel. De heer Oskam kon M. van Slooten n.a.v. diens vragen over de vloer van de Burg. De Koninghal mee delen, dat er inmiddels maatregelen zijn getroffen voor herstel. Gesubsidieerde tapkasten Aan het eind van de avond ontstond nog een ietwat verhit debat, toen Joh. C. Roeper meedeelde, dat op 26 oktober in De Waal een vergadering zal worden belegd van alle Texelse dorpscommis sies. Een van de punten van bespre king zouden de „gesubsidieerde tap kasten" zijn. Roeper vond het voor barig verder in details te treden. Elke dinsdag 14.00 uur in de Dennen. B. EN W. KOMEN MET GEWIJZIGDE REHABILITATIEREGELING cobs uit De Waal die voor de spoedige aanleg van het pad een krachtig plei dooi gaf. Het had blijkbaar indruk ge maakt („Dit is een aangrijpende brief") want meerdere raadsleden drongen erop aan het pad koste wat het kost aan te leggen. Henk Beumkes verklaarde dat het geld er gewoon móet komen. Zolang het pad er nog niet is zou de jeugd ertoe gebracht moeten worden de veel veiliger route via Spang te nemen. Cor Ellen zei al eens een beroep in die zin op de jeugd te hebben willen doen, via het onderwij zend personeel, maar daar was nogal te rughoudend op gereageerd. Zoals bekend heeft de gemeente een ambitieus plan voor aanleg van toeristi sche fietspaden. Dank zij de zeer gun stige subsidieregeling daarvan kan dit plan wel op tamelijk korte termijn wor den verwezenlijkt. Daan Schilling had daar blijkbaar moeite mee; hij wilde dat het fietspad naar Oosterend op een of andere manier voorrang zou krijgen. J. C. Dros herinnerde aan het fietspad langs de Postweg, waarvan 90% in het kader van de werkgelegenheidsvoorzie- ning is bijgedragen. Weinig hoop Wethouder Nauta kon echter weinig hoop geven. Het pad naar Oosterend is niet of nauwelijks „toeristisch" te noe men en omdat de aanleg van een derge lijk pad tegenwoordig meer een kwestie van machines dan van mensen is, komt het ook niet als aanvullend werk-pro- ject in aanmerking. De enige hoop kan gevestigd worden op de kans dat de be trokken weg tertiair wordt verklaard waardoor een rijksbijdrage van 50% mogelijk is. De verkeersintensiteit is waarschijnlijk zodanig dat een dergelij ke „promotie" gerechtvaardigd is, maar in de praktijk zou er pas over te praten zijn als hier tientallen ongelukken zou den gebeuren Nauta- „We zijn niet laks en grijpen alle middelen aan!" Volgens J. C. Dros lipilllllllllllllllllllllllllunillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIllllllll^ Horizontaal: 1. doorgang 7. soort paard 13. vogel 14. schrijfgerei 15. insekt 16. slang 17. vogelprodukt 18. geneesmiddel 19. staatspensioen (afk.) 20. bedrijfsvorm (afk.) 22. kift 24. ijle stof 26. eenheid (Eng.) 29. knaagdier 31. zangstuk 33. monster 35. plaats op Ameland 36. meisjesnaam 37. dubbelklank 38. klein plantje 40. deel van Amerika (afk.) 41. inhoudsmaat (afk.) 42. god van de regen 43. de somma van 45. Bijbelse naam 46. elasticiteit 48. verlaagde toon 50. lijst 52. bekervermige trofee 54. ijverig 56. beschadiging 57. gebaar 59. meisjesnaam 60. vallei 61. voorzetsel 63. goud (Fr.) 65. Engelse titel 66. onsamenhangend 67. in orde (afk.) 68. recht water 70. heidemeertje 72. voetbalvereniging 73. Engels bier 74. kostbare delfstof 75. onaangename ontspanning Verticaal: 1. voorspel 2. liefkozing 3. te zijner plaatse (lat. afk.) 4. vrouwelijk zoogdier 5. glad, egaal 6. voegwoord 7. meervoud (afk.) 8. gewapende ruiter 9. sociëteit 10. jongensnaam 11. kloosterzuster 12. soort krokodil 21. langs, por 23. Spaanse titel 24. jongensnaam 25. van het Heilige Roomse Rijk (afk) 27. Nederlandse Radio Unie (afk.) 28. mak 30. zenuwachtig 31. vogel 32. Duits pers. voornaamwoord 34. metaal 36. plaats in Duitsland 39. groente 40. tijdseenheid 43. overeenkomst 44. manneliik insekt 45. onderricht 47. keukengerei 48. Europeaan 49. beklagenswaardig mens of dier 51. kledingstuk 52. gevangenis 53. overheidsbedrijf (afk.) 55. water in Utrecht 57. naaigerei 58. Nederlands Vliegveld 60. gevierde zangeres 62. Europeaan 64. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam 67. Spaanse uitroep 69. vogel 71. deel van de bijbel (afk.) 72. als volgt (afk.) 73 tandarm zoogdier RTIHiHlinilllflIllf zou het al een hele verbetering zijn als voorlopig eerst het traject Den Burg-De Waal een fietspad zou krijgen. Toch adhesie B. en W. hadden geadviseerd een mo tie van de gemeente Langedijk (een plei dooi voor het onaangetast laten van openbaar busvervoer) voor kennisgeving aan te nemen en er geen adhesie aan te betuigen. Daan Welboren had weinig moeite om de raad wel tot adhesie te bewegen. Ieder stemde voor, ook de wet houders. 't Lant van Texsel De raad was niet erg verheugd over het verzoek van Langeveld De Rooij om de verkoopprijs van het historische standaardwerk ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis op ƒ89,50 te mogen brengen. Destijds had de raad meege werkt aan subsidiëring onder voorwaar de dat het boek niet duurder dan ƒ80, zou worden. Het inmiddels gereedgeko men boek (het eerste exemplaar zal op 30 oktober a.s. officieel aan de gemeente worden aangeboden) heeft veel langer op zich laten wachten dan de bedoeling was en is bovendien 24 pagina's groter geworden zodat het nu meer dan 500 pagina's telt. Tine Vlas-van der Vlies toonde zich nogal gebelgd over de gang van zaken. Al in oktober vorig jaar had zij zich boos getoond over de „amateu ristische kostenbegroting" die toen als (Zie vervolg voorkant 2de blad) VRIJDAG 15 OKTOBER Om 15.00 uur begint in de recreatiezaal van „Starkenburgh" een verkoopmid dag van allerlei zelfgemaakte (ge- schenk)-artikelen. ZATERDAG 16 OKTOBER De contactgroep voor alleenstaanden en onvolledige gezinnen komt om 20.00 uur bijeen op het adres Bemhardlaan 147. MAANDAG 18 OKTOBER De districtsbureauhouder houdt voor het regelen van droogteschade geen zit ting in hotel „De Lindeboom-Texel", maar in de Rabo-bank. In „De Schuilhut" te De Koog wordt een dia-voorstelling over Texel gegeven, aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ1,kin deren ƒ0,50. DINSDAG 19 OKTOBER In de N.H. kerk van Den Hoorn wordt aanvang 20.15 uur een orgelconcert gegeven door Jan Zwart; toegang gra tis. De commissie welzijnszaken houdt een openbare vergadering in het raadhuis; 20.00 uur. VASTE DATA Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2- per keer. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal te Den Burg. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in de „Witte Burcht", aanvang half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt dagelijks spreekuur van 8 30 tot 10.00 uur behalve op dinsdag en de eerste woensdag van de maand. In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend. De uitleenuren zijn van 15.30 16.30 uur en donderdagavonds van 19.00 - 19.45 uur. Slke woensdagavond om 19.00 uur wordt op de Hogeberg een trainingsrit ge houden van de Wielervereniging Texel. Ook door toeristen kan worden deelgenomen. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere maandagavond klaverjassen in hotel „De Zwaan", aanvang 20.00 uur Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 tc Den Burg en Ploosterstraat 4 te D' Cocksdorp. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tj akker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere donderdagmiddag aanvang 15 SO uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan d» Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en rnet 13 jaar. Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2