„Kommitee Belangenbewaking klassiek begin van dictatuur" ,,'t Lant van Texsel" kost f89,50 Voor het weekend Blanken in rondvraag raadsvergadering Gemeente vergoedt minstens 5 ton droogteschade groen-zwart Vervolg raadsvergadering Brieven onder nummer alleen als het nodig is Ruim 3 mille voor Beatrixfonds Frans Koppelaar exposeert in raadhuis Zon, maan en hoog water Schaakclub „En Passant" Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten: Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 oktober 1976 „Deze anonieme, laffe aktievoerders zijn voornemens de uitvoering van op democratische wijze genomen besluiten te dwarsbomen", aldus het Pakt-raads- lid Fridt Blanken in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsverga dering. Dit naar aanleiding van het be richt in onze krant waarin melding werd gemaakt van het bestaan van een „Kom mitee Belangenbewaking" dat in een brief de mensen had geaktiveerd om hun bezwaren tegen het plan buitenge bied mondeling te komen toelichten. Volgens het bericht in de krant zou het daarbü niet blijven maar zou het kom mitee uitgroeien tot een organisatie die zou moeten reageren op allerlei plannen en initiatieven van overheden en aktie- groepen, vooral als daaruit onvoldoende aandacht voor de plaatselijke economie en werkgelegenheid zou blijken. Als or ganisatie zou het over een budget kun nen beschikken waarmee men zich van de hulp van deskundigen zou kunnen verzekeren. Blanken trok tegen dit initiatief bij zonder fel van leer. „Het komt erop neer dat een aantal anonieme personen des kundigen huurt om hun eigenbelang naar voren te brengen. Een niet onge bruikelijke werkwijze in rechtzaken. Het zal ongetwijfeld lukken voor goed geld een gladde prater te huren". Blan ken constateerde dat de groep in feite tegenwicht tegen de democratie wil vor men. „Men betaalt om zijn zin te krijgen in de hoop dat de investering er met rente uitkomt. Ik signaleer hier een gevaarlijke ontwikkeling Onafhankelijk van zijn politieke richting neem ik van elk raadslid aan dat hij of zij werkt en denkt in dienst van het algemeen be lang. Heel ons ingewikkeld stelsel van totstandkoming van verandering is ge baseerd op ons geloof in de vrijheid en gelijkheid van elk individu. Anonieme pressiegroepen testen die fundamenten aan met gebruikmaking van gehuurde linke jongens: een klassiek begin van de dictatuur. Voorlopig houd ik het er op dat de onnozelheid ten grondslag ligt aan de oprichting van het kommitee van bewakers, maar gerust ben ik er niet op". CV Noordholland De burgemeester antwoordde beves tigend op Blankens vraag of het college al een gesprek heeft gehad met de CV Noordholland naar aanleiding van de vermoedelijke sluiting van de Eendracht en de gevolgen daarvan voor de werk gelegenheid. Wat het resultaat van dit gesprek was geweest, wilde Mr. Spren- ger nog niet zeggen maar hij beloofde dat de raadsleden er een (niet-openbaar) verslag van zullen krijgen. Droogteschade De gemeentelijke tegemoetkoming in de droogteschade die de boeren hebben geleden begint flink in de papieren te lopen. Het aantal agrariërs dat van de regeling gebruik maakt heeft de ver wachting overtroffen. Inmiddels zijn vijf aanvragen behandeld en ingewilligd. Over 16 nog in behandeling zijnde an dere gevallen wordt naar verwachting ook gunstig beslist, terwijl erop moet worden gerekend dat dit ook het geval zal zijn met het grootste gedeelte van 24 aanvragen die inmiddels ook zijn inge diend. Tot dusver zijn slechts vier aan vragen afgewezen, wegens aanwezigheid van onvoldoende vermogen waardoor de Adverteren onder nummer is een veel toegepast systeem als de adverteerder onbekend wenst te blijven. In tegenstel ling tot wat vaak wordt gedacht, is de uitgever van de krant verplicht naam en adres geheim te houden. Opbellen naar de krant om te informeren wie een dergelijke advertentie heeft opgegeven blijft dan ook zonder resultaat. Dat kan wèl als de naamloze advertentie is voor zien van de regel: adres te bevragen bij het bureau van dit blad. Anoniem ad verteren heeft echter belangrijke nade len, vooral bij brieven onder nummer. Voor potentiële reflectanten is het niet aantrekkelijk een brief te moeten schrij ven aan een onbekende. Als hij weet met wie hij te maken krijgt, reageert hij wèl. De afkeer hangt ook samen met het feit dat hij kan schrijven, maar niet verze kerd is van antwoord. Hij geeft mis schien belangrijke, soms nogal persoon lijke gegevens prijs maar weet niet wie deze gegevens krijgt en wat de onbeken de ermee doet. Een van onze abonnees vertelde ons hiermee zeer slechte ervaringen te heb- zben opgedaan. Het zou behoorlijk zijn als de adverteerders persoonlijk contact opnemen met degenen van wie zij via het nummer brieven krijgen, maar nie mand kan daartoe worden gedwongen Vandaar ons advies: adverteren onder nummer alleen als het echt niet anders kan. betrokkene zich met behulp van de bank kon redden. Wethouder J. J. Westdorp vertelde in de rondvraag dat in ieder ge val moet worden gerekend op een be drag van ƒ508.000,bestaande uit leen- bijstand en stortingen a fonds perdu. Van dit bedrag komt 90°/o voor rekening van het ministerie van CRM; de rest komt dus ten laste van de gemeente. Illegale sta-caravans Jan van Asselt hekelde de „agressieve houding" van de Stichting Vakantie Ver blijven. SW heeft onlangs een aantal stacaravans geplaatst op een stuk land bij De Koog met een agrarische bestem ming. Van Asselt verlangde dat hieraan onmiddellijk een eind zou worden ge maakt. Wethouder Jook Nauta leek niet zo zwaar aan dit geval te tillen maar merkte toch op: „Dit is onze controle dienst niet ontgaan. We zullen het nader uitzoeken". Klok staat stil De klok van de toren van de N.H. kerk in Oudeschild staat stil. Namens de om wonenden vroeg Cor Ellen voor repara tie zorg te dragen. De toren is eigendom van de gemeente. Buitengebied J. C. Dros maakte schriftelijk van de rondvraag gebruik. Hij reikte aan de raadsleden een ontwerpmotie uit die het verzoek behelsde om de verdere afhan deling van het bestemmingsplan buiten gebied over een langere periode uit te strekken. Dros wil dat het pré-advies van het college minstens een maand voor de behandeing in de raad wordt gepubli ceerd en dat de behandeling van het plan wordt uitgesteld tot tenminste februari BEGIN VAN DICTATUUR? Het geschut dat roiulslid Fridt Blanken in stelling heeft gebracht tegen de zich orga niserende helangenbewakers is te zwaar. Op dit moment wijst niets erop dat de initiatiefnemers op on oir bare wijze aktie zul len voeren. Zij maken gebruik van het grond wettelijke recht van vereniging om sneller, deskundiger en krachtiger tveerwoord te kun nen leveren tegenover rijk, provincie en or ganisaties die er blijkbaar op uit zijn het na- tuurbelang van Texel boven alles te stellen. De mensen die daarover het meest zijn ver ontrust, zijn de op Texel gevestigde onder nemers, maar in tegenstelling tot de mach tige, tienduizenden leden tellende natuurbe schermingsorganisaties, beschikken zij niet over een behoorlijk apparaat dat tegenspel kan leveren. Iedere beroepsgroep heeft wel een belangenorganisatie, maar één orgaan dat de belangen van het hele Texelse be drijfsleven en hun sympathisanten verdedigt en in het bijzonder is ingespeeld op de Texelse problematiek is er niet. Dat de laat ste tijd toch gezamenlijke geluiden en ge schriften uit deze sector zijn gekomen, ging zeer ten koste van de tijd van enkele mensen die zich hiervoor inspanden. Bovendien werd de gevoerde aktie niet door iedereen in dank afgenomen, wat voor de personen in kwestie zakelijk nadeel betekende. Het ellendige voor zakenmensen is namelijk dat zij in hun bestaan voor een deel afhankelijk zijn van de sympathie van het publiek. Wie aktie voert, blijft niet met iedereen goede vrienden, zelfs niet met degenen die beweren dat je in dit land onder alle omstandigheden moet kun nen zeggen wat je denkt. Om dezelfde reden willen de mensen achter het kommitee ano niem blijven totdat een organisatie van de grond is die betrekkelijk onafhankelijk werkt. Dat de aktievoerders voornemens zijn de uitvoering van de op democratische wijze genomen besluiten te dwarsbomen, is een wel erg krasse bewering Het gaat er om invloed uit te oefenen op in de maak zijnde plannen alsmede om het opnieuw aan de orde stellen van uitgangspunten en cijfers waarop plan nen uit het verleden werden gebaseerd Voor zover wij kunnen nagaan, is het de bedoeling dat via de normale democratische procedures te doen. Waarom zou deze groepering geen betaalde deskundige mogen inschakelen; de andere partijen" doen dat toch ookHet is een beetje demagogisch om dit te bestempe len als betalen om je zin te krijgen"alsof het contributiegeld wordt gebruikt voor steekpenningen of iets dergelijks. Het is te hopen dat het kommitee zich snel zal kun nen presenteren als een in de openbaarheid functionerende belangenorganisatie die ge heel volgens de democratische spelregels de gevoelens zal vertolken van een groep Texe laars die tot dusver inderdaad nog weinig aan het woord is geweest Dat is geen begin van dictatuur in tegendeel. Raadsleden die zijn belast met het afwegen van de vaak strijdige belangen, zouden daar verheugd over moeten zijn. a.s. Dros vindt dat de raadsleden anders veel te weinig tijd hebben om dit voor Texel zeer belangrijke plan behoorlijk te bestuderen. Tegenover de indieners van de 600 bezwaarschriften bestaat de plicht om aan allen voldoende aandacht te besteden. De raadsleden hebben het bovendien extra druk in deze periode van het jaar in verband met de begro ting en de algemene beschouwingen. „Uit niets is gebleken dat een geforceer de vaststelling gewenst is", aldus Dros. Tot het aannemen van deze motie kwam het echter niet omdat B. en W. en blijk baar ook de meeste raadsleden vonden dat een dergelijke zaak niet in de rond vraag thuishoort. De kwestie kan wel aanhangig worden gemaakt door er een apart agendapunt voor de eerstvolgende raadsvergadering van te maken, even tueel na behandeling in de commissie ruimtelijke ordening De opbrengst van de onlangs op Texel gehouden kollekte ten bate van het Prin ses Beatrixfonds heeft ƒ3.008,55 opge bracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ1.495,11; De Koog ƒ207,40; De Waal ƒ77,41De Cocksdorp ƒ94,27; Den Hoorn ƒ274,61; Oosterend ƒ289,53; Oudeschild ƒ211,57, Eierland ƒ155,75; De Dennen 88,70; De Westen ƒ77,50 en 't Horntje ƒ63,70. Tekeningen en grafiek Kunstenaar Frans Koppelaar (33) uit Amsterdam houdt van 18 oktober tot en met 5 november tentoonstelling in het raadhuis. Hij exposeert tekeningen in diverse technieken alsmede grafiek (voornamelijk etsen). Het is de eerste keer dat Koppelaar werk op Texel laat zien. Bijzondere bin dingen met het eiland heeft hij niet. Zijn werken zijn ook niet op Texel geïnspi reerd. Zakelijk is dat niet zo aantrekke lijk want de ervaring leert dat „Texel se" kunstwerken vlot worden verkocht, zelfs als de kunstenaar er veel geld voor vraagt. Koppelaar noemt zijn werk realistisch. Het zijn ieder herkenbare tafereeltjes: voornamelijk mensen in alledaagse si tuaties. In het raadhuis zijn ongeveer dertig werken te zien. Het is bijna alle maal te koop. Het duurst zijn de schil derijen die ieder omstreeks ƒ1.000, moeten opbrengen. De zon komt 17 oktober op om 7.08 uur en gaat onder om 17.42 uur; 20 ok tober op om 7.13 uur en onder om 17.35 uur. Maan: 16 okt. L.K.; 23 okt. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12.14 en 0.13 en 12.54 0.58 en 13.52 2.02 en 15.15 3.34 en 16.51 5.11 en 18.23 6.36 en 19.38 7.46 en 20.33 8.42 en 21.18 Vrijdag 15 oktober Zaterdag 16 oktober Zondag 17 oktober Maandag 18 oktober Dinsdag 19 oktober Woensdag 20 oktober Donderdag 21 oktober Vrijdag 22 oktober Zaterdag 23 oktober Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. basis gold voor de prijs van ƒ80,Toen werd verwacht dat het boek in januari of februari zou verschijnen, maar het is er nu nog niet. „Kunt u ons de verze kering geven dat het boek nu wel op de aangekondigde datum verschijnt? Deze BV solt op een onsympatieke manier met de gemeente". J. C. Dros sloot zich hier bij aan. De andere raadsleden morden ook wel, maar gingen op voorstel van het college toch akkoord met het verzoek van de uitgever. Ate Rienstra zei dat de subsidie is be doeld om het boek voor de gewone man betaalbaar te maken. Nu het bijna ƒ90, kost, wordt het juist voor die gewone man wel erg kostbaar. Hij zou liever hebben gezien dat wat op de uitgave was bezuinigd door het weglaten van wat bladzijden of iets dergelijks. Meerdere raadsleden steunden het idee van Mr. Sprenger om de BV de suggestie te doen het boek voor de oude prijs aan de voor intekenaars te gunnen, o.a. met als mo tief, dat het als boek wel op de oorspron kelijk geplande tijd was verschenen, het daarna ook duurder zou zijn geworden De raad ging ^r (met de stemmen van Tine Vlas-van der Vlies en Cor Dros te gen) mee akkoord dat het boek geduren de twee jaar na de uitgifte niet meer dan 90,t— mag kosten. Belanghebbende Op 21 oktober begint een nieuwe acte (hopelijk de laatste) van het drama „Bouwblok Ran". Die dag, zo lieten B en W weten, is er een bespreking waarvoor alle belanghebbende partijen, ook de heer Ran, zijn uitgenodigd. L. J. Weijdt vond dat alleen al uit deze mede deling het kwalijke karakter van de gang van zaken naar voren komt. Hij zei dat in deze kwestie maar één belangheb bende is: de heer Ran. Sint Juttemis Daan Schilling drong aan op spoed bij de aanleg van verlichting van het Mienterglop bij De Koog. „Liever met Sint Maarten dan met Sint Juttemis". Zoals bekend hangt de vertraging samen met onenigheid tussen gemeente en Texelstroom, inzake de overneming van de nu nog eigendom van Texelstroom zijnde straatverlichting op Texel. Wet houder Zuidewind liet blijken dat over eenstemming in de lucht hing. In deze raadsvergadering ging men akkoord met een hogere hondenbelas ting. Henk Beumkes deed de suggestie ook eens aan „paardenbelasting" te den ken, wijzende op de schade die paarden veroorzaken aan de wegkanten, met na me het Mienterglop. Woningcommissie Mevrouw Keesom-Karsten en de he ren C Koorn, J. J. v. d. Berg en J. S. Keijser werden herkozen als leden van de woonruimteadviescommissie. In de vacature C. Groen werd D Maas be noemd. Henk Beumkes pleitte ervoor ook een vertegenwoordiger van de be- jaadenbond in deze commissie op te ne men. J. C. Dros merkte op dat de sa menstelling van de woningcommissie niet in overeenstemming is met de wet telijke voorschriften. Er moeten onder andere huiseigenaars en hypotheekver strekkers inzitten. Ook keurde hij het af dat de kandidaten die als tweede op de aanbeveling waren gezet, daar niets van wisten. Jan Zuidewind zei dat de Texelse woningcommissie niet aan de of ficiële eisen van de woningwet kan vol doen. Er zijn hier geen particuliere ver huurders van grote aantallen huizen. Met goedvinden van alle betrokkenen heeft men zich destijds daarom aan de plaatselijke praktijk aangepast. Ook Blanken herinnerde eraan dat die kwes tie in het verleden is uitgepraat en noem de opnieuw door Dros geuite bezwaren .gepraat in de ruimte". Dros hield echter voet bij stuk, vroeg om terugtrekking van de aanbeveling en deed niet mee toen het op stemmen aankwam. De Morphy Schaakmat Combinatie uit Den Helder nam zaterdag tegen „En Passant" geen risico en verscheen met haar nagenoeg volledige tweede team in de schaakarena van „De Zwaan". Het werd een overwinning voor MSC 2 met 5—3. Zoetelief ging het eerst voor de bijl, Elzinga liet 20 aantekenen, waarna Dros voor de enige E.P.-overwinning zorgde door aan het eerste bord een ge renommeerde MSC-speler tot overgave te dwingen. Nadat De Bruin zijn meer dere had moeten erkennen in een tegen stander, die vele trucjes van de Sici- liaan wist te ontzenuwen, zwoegden de overige spelers door tot de tijdcontrole. Terpstra had inmiddels volkomen te recht een remiseaanbod afgeslagen en Bakker had een pionwinst onnodig ver speeld. Daar een 44 stand er niet meer in zat, was arbitrage overbodig en wer den de partijen Terpstra, Bakker, Har- ting en Van Daalen remise verklaard. De uitslag werd daarmee 53 voor MSC 2. De match had als bewijs kunnen die nen voor de stelling dat schaken volko men ten onrechte ontbreekt op de lijst van de creativiteitscursussen. Damesschaak. Twee dames gaven de wens te kennen het schaakspel te leren. Indien er zich nog enkele willen melden, wordt een speciaal groepje geformeerd, dat op een nader te kiezen avond kan oefenen. Het adres van de voorzitter van „En Passant" is A. Rombout, De Waal, telefoon (02220) 2122. Jeugdschaken. Voor de NHSB zijn in tussen acht junioren als „nieuweling" opgegeven. Zij ontvangen het periodiek „Jeugdschaak". De kosten zijn bij de clubcontributie inbegrepen. Binnenkort komt een jeugdteam van MSC naar Texel. De waarschijnlijke datum is za terdag 30 oktober. Liefhebbeis kunnen zich hiervoor opgeven. Uitslagen clubcompetitie 12 okt.: Junioren: J. Rienstra-K. J. den Haan 10 P. Bergman-Chr. Kuip 10 J. Witte-J. van Beek 10 Jeugd: G. Wiedijk-Chr. Moens Vz-Vz P. Bergman en K. J. den Haan leiden met 5 uit 6. J. Rienstra heeft 3Vz uit 4. Senioren: C. Witte-P. Co melissen 10 P. Bergman-G. Zoetelief 01 Mevr. Witte-J. Witte 01 F. Eijgenraam-H. van Daalen 01 W. de Bruin-J. Dros 01 Chr. Kuip-A. Terpstra 01 Clubleden worden verzocht copij voor het jeugdschaakblad „Eppie" voor za terdag 16 oktober in te leveren. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 19 oktober om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 20 oktober, om 13.30 uur. Uitsluitend vooi spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- redht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruis laan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2063 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 17 oktober 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Uitzending „De Lichtboei" De Cocksdorp, 10 uur, eerw. heer E. Loerakker. Maandcollecte Den Hoorn 9.30 uur ds. Boerma van Tilburg De Koog 11 uur ds. Waardenburg van Tubbergen Collecte Werelddiakonaat De Waal 9.30 u. ds. Waardenburg Collecte Werelddiakonaat Oosterend 9 30 uur kand. D. van Zijll Langhout, uit Groningen Gemeenschappelijke dienst met Oudeschild. Kindernevendienst Collecte Werelddiakonaat Kinderoppas in „De Bijenkorf" Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur Kand. Bruning uit Amsterdam. Nevendienst voor de jongere kinderen. Tij dens de dienst is er kinder crèche. 19.00 uur Kand. Bruning Oosterend 9.45 uud ds. Medema uit Nijensleek 17 00 uur ds. Medema GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Donderdag 21 oktober Oosterend 19.00 uur ds. M. J. van Gelder, uit Gouda DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse. Interkerkelijk koor „The Mes sengers". Uitzending van „De Lichtboei". JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur Lezing „Onze verantwoordelijkheid de heerlijkheid Gods te weerspie gelen". 19.30 uur Wachttorenstudie „Liefdevol opzicht bouwt op". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 16 en 17 oktober 1976: Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur. De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uud Oudeschild zondag 10.45 uur Oosterend zondag 19.00 uur

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5