„'t Lant van Texsel" UISIl mèÊë Schoolraad vergaderde „Patiëntendag" ter gelegenheid van 60-jarig bestaan Zaterdag geen judoles „WAT IK ZEGGEN WOU.." Hauser Orkater VERVOLG VAN PAG. 1 Uë smxmni - ïiav'jsx r vÊ^tkrj^/ POÏT t;:; T&g ï:m Kapitein „Aurelia" brak been Nationale aktie „Vluchteling 1976" CS akkoord met fietspadenplan Koersen vreemde valuta Vernielingen in materialengebomvtje 2L Wij ontvingen het volgende commu niqué, zijnde een verslag van de op 14 oktober gehouden vergadering van de Schoolraad, een wettelijk voorgeschre ven overlegorgaan voor het openbaar gewoon lager onderwijs, bestaande uit afgevaardigden van oudercommissies, onderwijzers en gemeente. Aan het gemeentebestuur zal gunstig worden geadviseerd inzake het bedrag per leerling voor 1977 voor het gewoon lager onderwijs. Gevraagd zal echter worden het in de gemeentebegroting uitgetrokken bedrag ad. ƒ61,per leer ling voor het aanschaffen en onderhou den van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften verder te verhogen. Nieuwe, moderne onderwijsmethoden vragen n.l. jaarlijks meer verbruiks- materiaal o.a. door gebruik vqn werk- bloks en werkbladen. wordt thans door het samenwerken met de schoolbegeleidingsdienst te Den Helder materiaal uit hun huisdrukkerij betrok ken, dat ook kostenverhogend werkt. Aan de gemeente zal worden ge vraagd de schoolhoofden meer dan tot nu toe te betrekken bij het ramen en besteden van de onderhoudsbedragen voor de schoolgebouwen. Voor wat betreft het verkeersonder- wijs zal worden getracht om in overleg met de gemeente te komen tot het ieder jaar geven van een aantal praktische verkeerslessen aan de schooljeugd. Een jaarlijks praktisch verkeersexamen wordt niet zo zinvol geacht. De Texelse lagere scholen worden in middels wekelijks volgens een in prin cipe vast rooster door een praktijk wer ker van de shoolbegeleidingsdienst be zocht. Het gaat hierbij in de eerste plaats om individuele hulp aan leerlin gen; desgewenst ook om assistentie bij schoolgerichte activiteiten. De dienst heeft inmiddels een con cept-werkplan 1976-1977 voor Texel sa- RODE KRUIS TEXEL Op woensdag 3 november zal in jeugdherberg „Panorama" een patiën tendag" worden gehouden. Het wordt een gezellig samenzijn van zoveel mo gelijk bedlegerige Texelaars, die een programma krijgen aangeboden: koffie, dia- en filmvertoning, een diner etc. De mensen worden 's morgens tegen tien uur van huis gehaald en 's middags om vijf uur teruggebracht. Er zijn geen kosten aan verbonden. De organisatie berust bij de afdeling Texel van het Rode Kruis, ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan, dat later in het jaar ook nog op andere wijze zal worden gevierd. Het bestuur van de af deling verzamelt momenteel namen en adressen van hen, die voor deel name aan de patiëntendag in aanmer king komen. Wie zich wil opgeven, of mensen kent die in aanmerking komen (maar zich uit schroom mogelijk niet zelf aanmelden) wordt verzocht num mer (02220) 2405 te bellen. OOSTEREND Wegens ziekte van de leraar, de heer De Koster, zal zater dag geen judoles gegeven worden in dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. mengesteld, dat op 25 oktober 1976 in de Texelse adviescommissie zal worden besproken. Via oudercommissieleden in de schoolraad worden de oudercommissies verzocht om mdien daaraan behoef te bestaat algemene onderwerpen op het terrein van het onderwijs ter be spreking door de schoolraad aan te dra gen. BREVEN VAN LEZERS- BIJTEN VERANTWOORDQjJftMEiO VAN OE REDAKTIE De heer M. van Slooten en Jac Bos telaar en velen met hen zijn schijnbaar nogal geschokt door het optreden van de Amsterdamse theatergroep „Hauser- orkater", zo was te lezen in de T.C. De heer Bostelaar roept zelfs op tot protest bij de instanties, die verant woordelijk zijn voor het gewraakte op treden. Laten we de zaak echter eens nuchter bekijken. De (openbare) school stelt zich o.m. tot taak de jeugd te confronteren met het culturele leven van ons land. Van uit dat oogpunt is het toe te juichen dat een groep als „Hauserorkater" (een wezenlijke vernieuwer binnen het Ne derlandse theater), voor de Texelse jeugd geëngageerd is. De heer M. van Slooten verzuimt de gebezigde schuttingtaai binnen het ka der van de gehele voorstelling te plaat sen. (Hij laat zijn zoon de aanstootge vende woorden op een briefje schrij ven ..Famous Artists" is het verhaal van vijfderangsartiesten, die leven aan de zelfkant van de samenleving en het laat zich raden, dat deze groep een rea listische taal gebruikt. Dat „Hauser orkater" zulks op het podium niet uit de weg gaat, is niet schandalig of im moreel, maar juist prijzenswaardig, daar de voorstelling aan geloofwaardig heid wint. Persoonlijk ben ik blij dat de jeugd deze unieke voorstelling van mimiek, muziek en toneel op hoog niveau heeft kunnen zien. Kortom „Hauserorkater" is een theatergroep, die volgend jaar weer op het schoolvoorstellingen-pro gramma zou moeten staan. Jaap Dros, Den Burg stuk te berechten. De hoofddaders wer den opgehangen. Hun lichamen werden op het duin bij Huisduinen tentoonge steld als afschrikwekkend voorbeeld voor passerende schepelingen. Pieter Smit werd vrijgesproken en kon naar Oosterend terugkeren. De geschiedenis, die zich laat lezen als een spannend jon gensboek, beslaat meerdere bladzijden Ada was hier niet Uiteraard wordt in het boek ook aan dacht besteed aan de allervroegste ge schiedenis van Texel. De schrijver maakte gebruik van de resultaten van het oudheidkundig bodemonderzoek, dat de afgelopen vijftien jaar op Texel is uitgevoerd. Bij zijn behandeling van de middeleeuwen komt uiteraard de le gendarische Ada van Holland ter sprake, waarnaar twee Texelse veer boten en een straat zijn genoemd, maar waarvan Van der Vlis moet melden dat zij waarschijnlijk nooit op Texel is ge weest De Texelaars hebben hun eiland gro tendeels zelf gemaakt. Het overgrote deel van het land bestaat uit poldertjes. Het primitieve begin daarvan was het onderling met dammen verbinden van bewoonde hoge gedeelten in het oude land. De eerder genoemde kleuren kaart uit 1595 (die destijds heeft ge diend bij een nieuw reglement van de gemeenschappelijke polders) vormt bij dit hoofdstuk een waardevolle illustra tie. Op de kaart zijn dijken van wier, wier-zoden en zand aangegeven, als mede niet meer bestaande ontwate- ringssloten, zoals de geheimzinnige „vijf greppelen" die keurig evenwijdig aan elkaar de polder Uterse Koog (Everstekoog) doorsneden. In het hoofd stuk over de (veertig) inpolderingen heeft Van der Vlis een groot aantal ge gevens verwerkt, in het bijzonder met betrekking tot de jonge polders: P.H. Polder, Het Noorden en Eierland. Voor al de droogmaking van Eierland en de kolonisatie daarvan is interessant. De inpoldering was een geslaagde onderne ming; het Noorden was aanvankelijk een mislukking. Zo groot was de strop voor de Gemeenschappelijke Polders, dat overig Texel er nog jaren via hoge polderlasten voor heeft moeten boeten. Zeilen tegen de wind Meerdere hoofdstukken in 't Lant van Texsel vormen een min of meer afgerond verhaal, dat zich afzonderlijk laat lezen. Dat is maar goed ook, want het is bepaald geen boek dat men in een paar avonden kan verwerken. Een aardig verhaal uit de 17e eeuw (toen de rede van Texel ligplaats was van duizenden schepen) was de ontdekking van het zeilen tegen de wind. De grote handels- en oorlogsschepen lagen soms maanden op de ree op gunstige wind te wachten omdat men ervan uitging, dat uitvaren slechts op acht streken van het kompas mogelijk was. De beroemde raadspensionaris Johan de Witt meende echter dat uitvaren mogelijk moest zijn op 28 streken en hij kwam persoonlijk naar Texel om dat te bewijzen. Hij slaagde er inderdaad in de hele vloot buitengaats te brengen en maakte daar mee zoveel indruk, dat men het Span jaardsgat, waardoor de schepen voeren, enige tijd naar Johan de Witt heeft ge noemd. Visie Van der Vlis geeft toe, dat het nieu we werk in menig opzicht een correctie is op het oude, wat mogelijk is omdat enorm veel meer feiten uit het verleden aan het licht zijn gekomen. De inter pretatie van al die feiten en feitjes is Café De Karseboom in vroeger dagen, een der vele illustraties in ,,'t Lant van Texsel" soms ook anders geworden. Van der Vlis rapporteert meer en oordeelt min der. Wat niet wegneemt, dat zijn per soonlijke visie op het gebeuren een woordje meespreekt. Volgens het titel blad is 't Lant van Texsel dan ook niet dè maar „een" historie van Texel. Van der Vlis. Ik ben te oud om te menen, dat een bepaald geloof of bepaalde po litieke partij alleenzaligmakend is. Ik heb steeds getracht de beweegredenen van zowel de een als de ander tot zijn recht te laten komen". Dorp 't Sc hij* Jn *t verfchiVt Jj ff8* It? Wllu-g'V 't Scfiljt' li'": uK: Itl Per helicopter is kapitein Kees van Zwieten van het NlOZ-onderzoekings- schip „Aurelia" woensdagmiddag met een gebroken been naar een ziekenhuis in het Engelse Norfolk overgebracht. De beenbreuk ontstond toen Van Zwie ten- tijdens proefvissen bij de zg. Kla- verbanken in een strop bleef hangen. Dit proefvissen onder de Engelse oost kust vindt plaats onder leiding van de op Texel gestationeerde NlOZ-bioloog dr. Creutzberg. Verwacht wordt dat Van Zwieten bmnen enkele dagen in zijn woonplaats Den Helder zal kunnen terugkeren. In middels is de „Aurelia" (voorlopig on der het commando van dr. Creutzberg) doorgegaan met wetenschappelijk werk. Bij de aktie „Vluchteling 1976", die in de week van 25 tot 30 oktober wordt gehouden, zullen naast enkele duizen den collectanten ook radio en televisie ruimschoots meewerken. De aktie heeft tot doel vluchtelingen in drie continenten financieel te helpen. Er is een streefbedrag van 15 miljoen gulden. Een flink bedrag maar, volgens de organisatoren, best haalbaar als iedereen meedoet. Concreet is de doel stelling ongeveer 30.000 vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns Amerika te helpen bij de opbouw van een nieuw bestaan. Op woensdagavond 27 oktober zullen de huis-aan -huis aktiviteiten beginnen, die worden ingeleid door een radio- en TV-programma om 7 uur. Er zal dezelf de avond bij zoveel mogelijk adressen informatiemateriaal rond deze aktie worden bezorgd. De vluchtelingen blij ven nieuws op deze woensdagavond en op donderdag 28 oktober a s. Gedurende deze dagen krijgen alle Nederlanders tijd voor bezinning op de verstrekte in formatie en op de financiële hulp, die men denkt te geven. Vrijdag 29 okt. is de slotavond, die ook ingeleid wordt op TV en radio na het nieuws van 7 uur. Beide media zullen nog dezelfde avond per provincie een voorlopige uitslag van de financiële aktie geven. Op zater dag 30 oktober zullen TV en radio flit sen uitzenden voor hen die vrijdag avond niet thuis waren. Medewerkers gevraagd Wat betreft Texel kan nog een aantal collectanten gebruikt worden vooral voor het buitengebied. De medewerking die zij kunnen verlenen bestaat uit het woensdag wegbrengen van nadere in lichtingen over de aktie en het vrijdag avond ophalen van de giften. Iedereen, die hier aan wil meewer ken, wordt verzocht dit op te geven bij mevr. Bootsma p/a Raadhuis Den Burg, tel. (02220) 3041, of bij mevr. J. Was- sink, tel. (02220) 4109. Met het gemeentelijke plan voor de aanleg van een toeristisch fietspaden- net (onderdeel van het recreatiebasis- plan) is het college van Gedeputeerde Staten akkoord gegaan. Het plan wordt „aanvaardbaar" en „aantrekkelijk" ge noemd, hoewel de tracees nog aan een kritische beschouwing zouden moeten worden onderworpen. GS hebben laten weten, dat het plan met gunstig advies aan de minister van CRM is gestuurd (in verband met de rijksbijdrage), ter wijl ook de provinciale bijdrage thans verzekerd lijkt. Franse Francs DE COCKSDORP De politie heeft een inbraak in onderzoek, die waar schijnlijk in de nacht van zaterdag op zondag werd gepleegd in een materia lengebouwtje nabij de Eierlandse vuur toren. Er werden alleen vernielingen aangericht aan de inventaris, nadat (een of meer) onbekenden zich toegang hadden verschaft door een ruitje stuk te slaan. Een tweetal gaslampen moest het ontgelden en er werd gegrasduind in de opgeslagen noodrantsoenen. Voor zover kon worden nagegaan, wordt er niets vermist. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976: Om 19.00 uur begint in het raadhuis de laatste hoorzitting voor het bestem mingsplan buitengebied, om 20.00 uur gevolgd door een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, waarvan de eerste twee agendapun ten openbaar zijn. Het Tsjechische danstheater „Bröln geeft om 20.00 uur een uitvoering in de Helderse schouwburg. Vertrek met de boot van 19.05 uur. Na af loop vaart een extra boot terug. VRIJDAG 22 OKTOBER Om 14.00 uur start bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog een tocht langs de kerken van Texel (met eigen auto's). Tennisclub „Deuce" houdt om 20 00 uur een ledenvergadering in hotel „De Zwaan". ZATERDAG 23 OKTOBER Omstreeks 20.30 uur begint in 't Asiel aan de Burgwal een pop-avond. ip 1 ort ree nw 222 Da' ki er. iarï ZONDAG 24 OKTOBER Van 8.00 - 10.00 uur wordt bij Nieuwe- schild een sportviswedstrijd gehouden De MAB-club houdt een puzzelrit, start om 14.00 uur op het Wezenland. MAANDAG 25 OKTOBER Dr. Roderkerk van de Stichting Natio- nr nale park De Kennemerduinen houdl in De Schakel bij de Herv. kerk eer. lezing met dia's over recreatie natuurbehoud, 20.00 uur. Toegang 0 alleen voor leden van het Nutsdepar- tement Texel. Om 20.00 uur begint in de Doopsge zinde kerk te Den Burg een interker kelijke leesavond. DINSDAG 26 OKTOBER In De Schuilhut te De Koog wordt eer interkerkelijke leesavond gehouden 20.15 uur. De Raadscommissie voor financiën ver gadert aanvang 19.30 uur in het raad huis. VASTE DATA 100 50,25 Westduitse Marken 100 103,- Belgische Francs 100 6,51 Zwitserse Francs 100 ƒ102,75 Zweedse Kronen 100 57,75 Amerikaanse Dollars 1 2,50 Engelse Ponden- 1 4,11 Oostenrijkse Schilling 100 14,62 Italiaanse Lires 10.000 26,25 Iedere dinsdagochtend huisvrouwen gymnastiek in de sporthal van 9.30 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2,- per keer. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uu voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal Den Burg. Slankelijnclub komt op maandagavon bijeen in de „Witte Burcht", aanva: half acht. Maatschappelijk werker Frank van Lar ens houdt dagelijks spreekuur van 8.30 tc 10.00 uur behalve op dinsdag en d eerste woensdag van de maand In De Cocksdorp kunnen in het gebouAer van de Hervormde gemeente uitslui tt, tend op donderdag boeken worden ge js n leend. De uitleenuren zijn van 15.30 16.30 uur en donderdagavonds 19.00 - 19.45 uur. £lke woensdagavond om 19.00 uur word ra op de Hogeberg een trainingsrit ge houden van de Wielerverenigin Texel. ole Te ;br ole lij U? en !op Vei nd. te Zat< s] ppe lur ops fex ege. titvc g( n ofd\ 1 TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4% BTW. Voor het slijpen van za gen, ook Widia zagen, kunt u naar Houthandel A. v. d. Vis B.V. Een nieuwe bromfiets? Je kunt pas beslissen als je op de nieuwe SUZUKI hebt gereden. Een schit terende brommer voor slechts 1695,Maak ook eens een proefrit bij Ga- rage Dros in Eierland De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges ki kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, telef. (02279) 1482 Gezicht op Oudeschild vanuit zee. Deze gravure is in kleur opgenomen in het boek. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl.. tel. (02230) 13252. Alle soorten van (TOP)- LENINGEN met en zon der onderpand. Agent schap Rijkspostspaarbank hypotheken. Jan Dekker, Assurantiën, Bernhard- laan 89, (02220) 2833 Tegelboetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9, Oosterend Boetiek open: van maan dag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur, vrij dags van 13.30 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 9.30 tot 12.30 uur en na afspraak tel. (02223) 666 De Bolder, Wezenland no. 1, Den Burg, telefoon (02220) 3141. Wij kunnen voor u tegen aantrekke lijke prijzen de hieronder genoemde werkzaamhe den verzorgen: 9 het bekleden van meu belen (antiek, klassiek en modern) alsmede het op maat maken van buiten zonwering, (Markiezen). de reparatie van uw tuinmeubelen, tenten, windschermen, zodat u in het komende voorjaar hierover direkt kunt be schikken. het opnieuw bekleden van autokussens of repa ratie hiervan, machinale houtbewer king, zagen slijpen, inbinden van boeken en tijdschriften, inlijsten van platen, schilderstuk ken, borduurwerk, diplo ma's enz. Wij zijn u gaarne van dienst en doen u vrijblij vend, indien gewenst, schriftelijk prijsopgave. Elke vrijdag om 8 uu verkeersles in hotel Zwaan", Den Burg. vens verlengen wij rijbewijzen. Vamor school Wester, tel. (0221 13906 Voor kwasten, behai en verf van Piet H< moet U bij Roeper Schildersbedrijf zijn Wasserette Nowak. B Iangrijk voor al onze ga ten: onze wasserette iedere dag geopend. Bul galowpark Vredelust, C liforniëweg 97a (zijw 13). H. Nowak, (02228)381 Een miheu-vnendelijl jas? Deze week nog jo pers in de maten S, M, en EL, van een go merk voor ƒ55,NU de Twee Paardjes Het Kaasschuurtje de Kogerstraat zal verzoek van vele klantjes de gehele dag geoper zijn. En voortaan diniUrtrr dag gesloten. Daan bieden wij aan Kilo Jonge kaas ƒ7, 3 liter Rosé nu 100 gram Brie Verloren zilveren an lT~ band, model fietskettii e omgeving Slufter. Teg bel. terug bez. tot „De Luwe Boshoel randcaravan „GertJ and-, daarna tel. (020) 64337 177759 kc m. h te, J e ko alle erdel Ned ƒ9, [grac A irwo ko ƒ40 3871 fappc erstr,

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2