Cjroen c2warL-Jrexels in het hart- L«R Recreatie mogelijk in kwetsbare CULTURELE EVENEMENTEN BIJ LUSTRUMVIERING natuurgebieden Kwestie van informatie, afleiding en tact De Koning-hal bestaat 10 jaar Bang&Olufsen Dr. Roderkerk voor Nutsdepartement: Aan onze abonnees te De Koog Jan Daalder verlaat PTT Geslaagd voor makelaar Burgerlijke stand „'T'LANT VAN TEXSEL" TAXI (02220) jj Uitgebreide presentatie °i hifi-stereo-apparatuur van Bang Olufsen. Electpohuis Man dood aangetroffen Waterdamp veroorzaakte brandalarm SI ui tings wandel tocht Advertentiefuiken VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 OPLAGE 5200 90e JAARGANG No. 9122 12 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW delen wij mede, dat de bezorging tijdelijk wordt waargenomen door de heer W. van der Slikke, Ple vierstraat 25. Directie Texelse Courant Postbesteller Jan Daalder uit Ooster end legt zaterdag zijn functie neer we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit afscheid zal van 16.00 - 18.00 uur receptie worden gehouden in „De Bijen korf"; ieder is daarbij welkom. Er wordt veel belangstelling verwacht want Jan Daalder is niet alleen een zeer bekende maar ook populaire figuur, vooral in Oosterend en omgeving. Daar bij komt dat hij een zeer aktieve rol heeft gespeeld in het verenigingsleven en ook in de politiek bijzonder aktief was. Hij was raadslid voor de ARP, wet houder en geruime tijd zelfs burge meester nadat burgemeester C. de Ko ning was overleden. Laatstgenoemde functie combineerde hij met zijn PTT- werk, een feit waarvan in honderden kranten in binnen- en buitenland mel ding werd gemaakt. Bovenstaande foto is uit die tijd (1968). Hans Eelman uit De Koog deed in Hil versum en Amsterdam met gunstig ge volg examen voor het diploma Makelaar onroerend goed. Hij volgde een twee-ja rige opleiding waarvoor hij wekelijks naar Zwolle reisde. Hans Eelman mag zich officieel makelaar noemen nadat hij door de rechtbank als zodanig is be ëdigd; naar verwachting zal dat binnen enkele maanden zijn gebeurd. van 20 tot en met 27 oktober 1976 Geboren: Fulco Alexander, zv. Jan Driehuis en Antonia A. M. van Kouwen; Franciska Jantina, dv. Wiebe Sijtsma en Trijntje de Groot. Ondertrouwd: Pieter W. Gnsnich en Ali Dogger; Arie J. Kooger en Marianne P. Klippel. Overleden: Aaltje Ruis, wv. Pisart, oud 86 jaar, wonende te Den Burg; Wil lem Eikendal, oud 65 jaar, wonende te Apeldoorn. wordt door de heer Van der Vlis gesigneerd op zaterdag, 30 november a.s. van 16.00 tot 17.00 uur. vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel 1/ frenkel Frank voor het voetlicht zal trengen. Een en ander gebeurt ter gelegenheid an het tienjarig bestaan van de burge- neester De Koninghal. Want op 19 no- ember 1966 werd deze zaal in gebruik [enomen door de opvoering van het to ri 3 95 leelstuk „Rembrandt" door leerlingen *9g ran de HBS onder regie van J. Hennep- g5 of De Burgemeester De Koninghal ver- 98 uit in de eerste plaats een functie ten 98 lienste van de sport, maar er worden och ook vrij vaak theatervoorstellingen egcven: de afgelopen drie jaar waren er ïjftien voorstellingen, voornamelijk ten iehoeve van de scholen. De Stichting 'ultureel Werk vond het tienjarig be- taan van de hal een goede aanleiding m weer eens enkele bijzondere culture evenementen naar Texel te halen. Weliswaar kan Texel zijn cultuurhonger MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds Vanavond nog en '■^5/ morgenmiddag tot 5 uur. De 55-jarige heer Gerrit Mollenhof werd dinsdagmiddag dood aangetroffen op de vloer van zijn slaapkamer op zijn kostadres in de Ada van Hollandstraat. Mollenhof moet zondag reeds zijn over leden. Omdat hij een lichte hoofdwond had werd nog even aan een misdrijf ge dacht, maar volgens de dokter is een hartaanval de doodsoorzaak geweest. Mollenhof, een bekend figuur bij de ge meentelijke reinigingsdienst, was alleen thuis omdat zijn hospita met vakantie was Woensdagmiddag zag iemand rook te voorschijn komen uit de dakgoot van de Rabobank aan de Groeneplaats. Dat leid de tot een brandmelding. De brandweer moest echter vaststellen dat het slechts onschuldige waterdamp was, afkomstig uit de overloop van het expansievat van de centrale verwarming. Op zondagmiddag 7 november kan men tussen 1 en 2 uur bij de kantine van camping Dennenoord aan de Grensweg starten voor de NHWB-sluitingswandel- tocht. Deze laatste wandeltocht van het jaar wordt georganiseerd door de Tex else wandelsportvereniging ,,'t Gouwe Boltje" en gaat over afstanden van 10 en 15 km. Voor voorinschrijvingen kan men zich tot zaterdag 30 oktober wenden tot H L. Ploeger, Beatrixlaan 66, telefoon 3971 en C. A de Grave, Grensweg 3, te- telefoon 3552. Inschrijfgeld bedraagt bij voorinschrijving ƒ1,75 (tot en met 15 jaar). Voor ouderen is dit ƒ2,25. Bij in schrijving aan de start betaalt men ƒ0,75 mer en de clubleden krijgen de gebruikelijke korting. Het blijkt noodzakelijk te zijn weer eens te waarschuwen tegen het adverte ren in boekjes en andere drukwerken die op een zodanige wijze worden ver spreid dat er voor de betreffende adver teerders nooit behoorlijk rendement uit kan komen. Momenteel worden veel Texelse zaken benaderd om te adverte ren in een boekje dat „via de VVV wordt verspreid". Men wordt aangeraden niet direkt tot het opgeven van een adver tentie over te gaan en eerst even con tact op te nemen met de VVV Texel. Dit advies geldt in alle gevallen waarin men niet met zekerheid weet hoe het betref fende drukwerk onder de mensen wordt gebracht. Oplagecijfers zeggen in zulke gevallen niets. De Georgische muziek-, zang- en dansgroep cite vrijdagavond 5 november optreedt in de Burgemeester De Koninghal. Het gezelschap komt naar Nederland voor een optreden in Den Haag bij de jaarlijkse herdenking van de Russische revolutie (7 november) op uitnodiging van de vereniging Neder/and-USSR. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om ook in enkele andere plaatsen op te treden. Texel is daarbij in verband met de relaties met Georgië als gevolg van de ..Russenoorlog" tti 1945 Een Georgische muziek-, zang- en dansgroep van veertig personen geeft vrijdagavond 5 november een voorstel ling in de Burgemeester De Koninghal. Op vrijdagavond 12 november wordt in dezelfde zaal een avondvullend concert gegeven door de Marinierskapel en naandagavond 29 november volgt een iptreden van de toneelgroep Centrum lie de komedie „Spiegels" van Dimitri voor een groot deel stillen in de Helder- se schouwburg, maar die mogelijkheid is niet onbeperkt. Dit jaar werden van de gevraagde 2200 kaarten er slechts 1200 toegewezen. Voor één blijspel in Den Helder bestelden 400 Texelaars een kaart; niet minder dan 300 moesten er worden teleurgesteld. Twee betalen De genoemde drie evenementen wor den in serieverband gebracht. Onder het motto „Drie halen, twee betalen" kan men de drie eveneipenten bezoeken voor de prijs van twee.| Voor de toneel- en dansgroep moet 20,worden be taald Voor het mariniersconcert heeft men dan gratis toegang. Houders van een cultureel jongerenpaspoort of een bejaardenpas betalen ƒ10,voor de hele serie. Ook zijn losse kaarten voor de ver schillende evenementen verkrijgbaar. De toneelvoorstelling kost dan ƒ12,50, de dansgroep ƒ10,en de marinierska pel ƒ2,50 Voor houders van jongeren- en bejaardenpas gelden prijzen van resp. ƒ2,25, ƒ5,— en ƒ1,50. Kaarten voor de hele serie kunnen vanaf heden worden besteld bij de afde ling culturele zaken van het raadhuis (telefoon (02220) 3041). Mededelingen over verkoop van losse kaarten volgen nog. afleidingsmaatregelen. Bij een vogel- meer waar geen mensen mogen komen staat een bord met twee vriendelijk wij zende vogels en de tekst: „Dit meer is van ons, de speelvijver is déar". Die (kunstmatige) speelvijver trekt heel wat recreanten. Dat zijn geen natuurliefheb bers met kijker en botaniseertrommel, maar mensen die zich op hun eigen sim pele manier vermaken en zich ongetwij feld ontspannen. Regulering van de drukte bereikte Roderkerk onder andere door op een bepaalde plaats niet meer perkeerruimte dan voor 800 auto's te bieden, wat automatisch inhield dat er niet meer dan 2400 recreanten neerstre ken. Mensen lopen graag op verharde paden. Door het maken van fraai kron kelende kl ei-schelpenpaden bleef de kwestbare vegatatie in stand. Hier en daar is een duinhelling of andere plek „opgeofferd" met de bedoeling mensen op te vangen, die dan ook inderdaad niet verder trekken. Waarnemingen Alle maatregelen waren genomen op basis van waarnemingen. Roderkerk vindt enquêtes waardeloos. „Om te we ten hoe mensen zich in de natuur ge dragen en wat ze het liefst doen moet je niets aan ze vragen maar ze bekijken". De oud-directeur noemde het a-sociaal dat grote gebieden in het land worden afgesloten omdat daar een of andere zeldzame plant of dier voorkomt. Hij meende dat de aanwezigheid van de mensen in de natuur met tactische be geleiding juist positief kan zijn en meende zelfs dat de kleur van de bloe men of de pracht van de herfstbladeren er in de eerste plaats is voor de mensen. Want insecten kunnen die kleuren niet eens onderscheiden". Die positieve rol werd na afloop on derschreven door de heer P. L. Duinker die in herinnering bracht dat de oever zwaluwen, de graafwespen en bepaalde aardige plantensoorten uit de zandkuil op de Hogeberg zijn verdwenen nadat Natuurmonumenten er eigenaar van werd en de boel afsloot. Dr. E. C. M. Roderkerk, oud-directeur van het nationale park De Kenncmer- duinen kwam voor het Nutsdepartement vertellen hoe je een kwetsbaar natuur gebied kunt sparen en er toch veel men sen toelaten. Het zetten van prikkel draad vindt hij verwerpelijk („Daar zou den ze straf moeten opzetten") evenals bordjes verboden toegang. Hij heeft het de afgelopen 26 jaar gezocht in vriende lijke tactvolle informatie maar vooral in het bieden van alternatieven. Door een klein stuk op te offeren aan massale re creatie, werden veel grotere kwetsbare stukken ontlast. Zo werd het mogelijk dat per jaar zo'n 700.000 bezoekers uit de randstad zich vermaakten in de Ken- nemerduinen en er geen noemenswaar dige schade aanrichtten. Dr. Roderkerk sprak voor een bij voor baat overtuigd gehoor. Geen wonder, want vrij algemeen heerst de opvatting dat de natuurbeschermers wel eens al te rigoreus te werk gaan als bepaalde plan ten of dieren bescherming nodig hebben Roderkerk veroordeelde hen in scherpe bewoordingen. Van de discussie met te genstanders waarop een beetje was ge rekend kwam niet zoveel terecht. Als opposant ontpopte zich alleen mej. E. Dijt die de lezing van Roderkerk boeiend vond, maar zeer bevreesd was dat deze zou worden misbruikt door de Texelse middenstand, WV en anderen die belang hebben bij groei van het toe risme op Texel. Zij grondde haar vrees mede op de aanwezigheid van economi sche voormannen uit onze samenleving die anders meestal niet op de Nuts- avonden present zijn. Het 1240 ha grote park trekt soms wel 20.000 bezoekers op één dag. Roderkerk liet aan de hand van een serie fraaie, door hemzelf gemaakte dia's zien dat „De Kennemerdumen" inderdaad een rijk natuurgebied is. Dat blijft zo door allerlei sympathieke bordjes en slimme Dr. E Roderkerk mensen welkom in de natuur

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1