Goed herstel van verdroogd grasland Voor RZ-regeling kwamen 53 aanvragen groen-zwart „Bank vee! te mooi getekend „Natuur sterker dan de leer L. J. Weijdt pleit voor herstel Molwerk JllÉttó LAND f BOUW h -ei Bangmakerij Geen spreekuur maatschappelijk werker Lt.-ko!. Bosschardt komt naar Texel M Nieuwe presentatie bij fa. Jan Agter TX 67 snel vlot Aktie Jantje Beton ook op Texel „WAT IK ZEGGEN WOU.." Rotganzen Honden in de prijzen Uw eus Inmiddels is voor 41 Texelse ver zoeken om in aanmerking te komen voor de vergoeding droogteschade de zaak praktisch rond. Wat betreft een resterend aantal van 12 vindt op pro vinciaal niveau nog overleg plaats en verwacht mag worden dat ook deze binnenkort worden gehonoreerd. Dit deelde burgemeester Sprenger mee op een vraag van Jan Witte (SCF) die ge steld werd tijdens de behandeling van de gemeentebegroting door de vaste commissie voor financiën. Deze dinsdagavond gehouden verga dering leverde verder weinig schokken de dingen op. Dit bleek wel uit de duur ervan (omstreeks 50 minuten). Alle aan wezige commissieleden (alleen J. C. Dros was verhinderd) sloten zich bij de woor den van Jan Witte aan toen hij opmerk te dat alle vragen die hij aanvankelijk over de stukken had, reeds naar tevre denheid bij tevoren gehouden fractie- beraad waren opgelost. Daan Welboren (Pakt) stelde er prijs op te verklaren dat hij zijn opmerkingen over het be leid liever opspaarde voor de komende algemene beschouwingen. Ton extra Interessant was daarna het punt van de dienst gemeentewei-ken waarbij Jan Witte opmerkte dat hij het college in overweging wilde geven voor de droog teschade regeling een ton extra te ra men. Uit het antwoord bleek dat de ra ming inmiddels al aangepast is en dus de noodzaak hiertoe ontbreekt. In totaal wordt dit jaar voor een bedrag van ƒ865.000,uitgekeerd. Hiervan is ƒ575.000,-— leenbijstand. Van de over blijvende ƒ290.000— krijgt de gemeente van de overheid 90% terug zodat ƒ29.000,ten laste van de gemeente komt. O.G.-belasting Bij de behandeling van het agenda punt over de in te voeren onroerend goed belasting schortten alle commissie leden hun oordeel op tot de behandeling in de raad. L. J. Weijdt (Texels Belang) ging in op het verschil tussen de op Texel te heffen gemiddelde onroerend goed be- Als Texel geen bestemmingsplan zou vast stellen waarin rekening wordt gehouden met de landschappelijke en natuurlijke kwalitei ten van het eiland, mag worden aangenomen dat zo'n bestemmingsplan niet door Haar lem" wordt goedgekeurd. Ook andere wijzen van ingrijpen door GS, of het rijk zijn denkbaar. B. en W. zijn van deze mogelijk heden uiteraard doordrongen en hebben dat wel eens laten blijken: ex cathedra of ge woon gezellig temidden van politieke vrien den Dat heeft niets te maken met bangma kerij. Het is slechts informatie aan het adres van degenen die in het nieuwe bestemmings plan helemaal geen natuur- en landschapsbe houd end e regels opgenomen willen zien. Het is verre van tactisch om te verlangen dat voor het oude land van Texel dezelfde regels zul len gelden als voor de nieuwe polders. De discussie kan beter beperkt blijven tot details van het plan. De agrariërs die menen dat zij straks worden belemmerd, kunnen alleen daardoor iets uit het vuur slepen Vóór alles moet er voor gezorgd worden dat de beslis singen op Texel worden genomen en niet in Haarlem of Den Haag. Men hoeft geen pro feet te zijn om te kunnen voorspellen dat bij overheidsingrijpen een plan ontslaat waarmee de natuurbeschermingsorganisaties mogelijk wel blij zullen zijn maar de anderen niet Wie de inhoud kent van de troonrede, de regeringsnota over de Waddenzee, het ont werp streekplan en de toespraken die bij de opening van het NRC zijn afgestoken, moet wel tot de conclusie komen dat de hogere overheden vinden dat op Texel het natuur- belang bij voorbaat moet prevaleren. Iemand als burgemeester Sprenger verzet zich daar op de juiste plaatsen opmerkelijk fel tegen Het is goed als allen zich eensgezind achter hem scharen Die eensgezindheid is nodig omdat Texel nergens anders op bestuurlijk niveau op veel steun hoeft te rekenen. Aan het verdedigen van de economische belangen op Texel is geen politieke eer te behalen, in tegendeel. De opinie van de mensen die niet op Texel wonen en werken en er hoog stens een paar weken met vakantie komenis pro-natuur, zelfs als ze voor die natuur niet de minste belangstelling hebben. Op Texel worden de milieubelangen feller verdedigd door links dan door rechts. Op landelijk be stuursniveau is er in dat opzicht nauwelijks verschil, althans niet ten aanzien van de Waddeneilanden. De VVD vindt een land schapspark even mooi als de PvdA. Een streng beschermende status voor het Wad dengebied is zelfs niets minder dan het in lossen van een regeringsbelofte. Nationaal gezien zijn werkgelegenheid en economische groei op een eiland als Texel van geen be tekenis. Dat is alleen ónze zorg. Het zou te wensen zijn, dat de Texelaars hun verschil len van inzicht over de toekomst van hun eiland niet nóg verder toespitsen. Ze moeten ophouden met overdrijven, opjutten en we derzijds beschuldigen. Het zou ook aardig zijn als zij eens wat beter naar elkaar luister den en de moed zouden hebben terug te ko men op door vóóroordeel tot stand gekomen meningen. De partijen staan dichter bij el kaar dan zij zelf denkeij. lasting (ƒ101.12) en de door het ministe rie (Binnenlandse Zaken) gehanteerde norm van ƒ175,Hij stelde voor het ge middelde iets hoger te stellen en het hierdoor ter beschikking komende ka pitaal voor enkele urgente dingen te gebruiken. Met name achtte hij het ge wenst met dit bedrag iets aan de weg- verbetering te doen tussen 't Horntje en de vuilnisstortplaats bij 't Licht van Troost. Dit is een gedeelte van ongeveer 800 meter dat niet valt binnen het ka der van het veelbesproken fietspaden plan dat door de overheid gefinancierd wordt. Volgens Weijdt is het echter wel een gedeelte dat frequent door fietsers wordt gebruikt zodat een opknapbeurt op zijn plaats is. In hetzelfde kader plaatste Jan Witte het plan voor een fietspad langs de Oosterenderweg. Burgemeester Sprenger reageerde met de opmerking dat daarvoor andere mid delen ter beschikking staan. Ook com missielid Tine Vlas (VVD) was er niet voor om hoertoe de extra OGB te be nutten. „Ik houd niet van dat soort re servepotjes". Het voor 1 november vastgestelde spreekuur van maatschappelijk werker Frank van Lare komt te vervallen even als het oorspronkelijke spreekuur van 8 november (eerste woensdag van de maand). In plaats hiervan is er op 3 no vember spreekuur van 4 tot 5 uur 's middags. Op de dit jaar op 16 november ge plande „Open Dag" van het overkoepe lend orgaan van vrouwenorganisaties op Texel spreekt dit jaar cnuer meer lt. kol. Bosshardt van het Leger des Heils uit Amsterdam. De bijeenkomst zal de gehele dag du ren en wordt gehouden in hotel „De Lin- deboom-Texel". Het programma begint om half tien en om tien uur zal eerst het woord gevoerd worden door burgemeester W. H Spren ger en daana door de heer C. van Trigt. Zij zullen spreken over resp. „Ruimte lijke Ordening" en „Sociale Zaken". Voordat het middagprogramma begint, waarbij mevrouw Bosshardt aanwezig is. wordt er van half 1 tot half 2 gezamen lijk gelunched. Iedereen die voor deze bijeenkomst belangstelling heeft en het wil bijwonen kan zich wenden tot de dames A. Hin-de Porto, tel. (02220) 2144; J. C. Eelman- v. Kan, tel. (02223) 239; A. v. d. Eyck-Bie- rens, tel. (02220)2535; L Visser-Spaan, telefoon (02220) 2768. De kosten voor deelname bedragen ƒ11,p.p met inbegrip van de lunch en ƒ5,zonder lunch. a vt Enkele mensen belden ons op naar aanleiding van de tekening van de toekomstige Rabobank aan de Groeneplaats. „Een valse voorstelling van zaken, want de bank is in werkelijkheid veel hoger!"luidde het verwijt aan de tekenaar. Ze hadden gelijk, zoals blijkt uit de tekening die wij hierbij verkleind afdrukken samen met een foto van de hui dige situatie. De bank is te laag getekend in verhouding met de aangrenzende gevels; het scheelt ongeveer anderhalve meter. De tekenaar nog maar drie weken op Texel werk zaam vertelde ons de huidige situatie niet te kennen en te hebben gewerkt aan de hand van losse tekeningen van de bestaande gevels. Het is niet de opzet geweest om de zaken geflatteerd voor te stellen; daar zou ook niemand belang bij hebben. De trots van de nieuwe winkel is een uitgekiend assortiment HiFi-apparatuur waarbij de mogelijkheid bestaat in to taal 12 sets verschillende geluidsinstal laties via een draadloos bestuurde regie tafel te beluisteren Men kan op deze wijze tot diverse combinaties komen waarbij verschillende merken worden gebruikt Kiest men een bepaald geluids type dan bestaat de mogelijkheid om dit via een microfilm aan een monitor te voeden waarop even later de verschil lende merken compleet met prijzen etc. af te lezen zijn. fondememers-aktiviteiten Na een ingrijpende reorganisatie zal vrijdagmiddag om 4 uur dc winkel van de fa. Jan Agter aan de Stenenplaats worden heropend. Dc zaak is in dc afge lopen weken opnieuw ingericht waarbij de zg. functionele „Expert shoplinc style" is toegepast. De in- en verkooporganisatie Expert, waarvan de firma nu deel uitmaakt, telt in totaal 1400 leden op het Europese vas teland waarvan er 120 in Nederland zijn gesitueerd. Door deze toetreding hoopt de fa. Agter voortaan een nog betere concurrentiepositie in te nemen. De indeling van de winkel is geheel nieuw waardoor zonder een oppervlakte- uitbreiding de ruimte beter benut is dan tot dusver. Hierdoor kon er weer een „Withoek" worden gecreëerd waar al lerlei merken wasautomaten, droogtrom- mels, koelkasten etc. uitgestald zijn. Er is een vemieuwe TV-hoek gekomen en ook werd de sortering grammofoonpla ten aanzienlijk uitgebreid. Consumentenbond De nieuwe interieurpresentatie van de fa. Jan Agter is exclusief voor de orga nisatie „Expert". Men breekt voortaan met de traditie dat merkfabrikanten hun eigen garantiebewijs opstellen. Alle aan kopen bij de fa. Agter gaan vergezeld van een internationaal Expert-garantie bewijs. Dit bewijs is opgesteld door de Nederlandse Consumentenbond, waarin de door deze bond opgestelde ideale ga rantiebepalingen zijn opgenomen. De gehelevernieuwing werd in sa menwerking met de „Experf'-organisa- tie vrijwel volledig in eigen beheer uit gevoerd. De voorbereidingen voor het vlottrek- ken van de bij Petten vastzittende TX 67 vorderen naar wens. Donderdagmiddag (gisteren) zou bij hoog water een poging worden gedaan om de kotter in zijn ele ment te trekken. Het schip is de afge lopen dagen rechtgezet en op bielzen ge plaatst. Voornamelijk door de jeugd zelf zal ook op Texel in de week van 1 tot 7 no vember worden gekollekteerd in het ka der van de nationale jeugdkollekte. Texel is hiermee een van de 700 plaat sen in ons land die meedoen aan wat beter bekend is geworden als de aktie van Jantje Beton. De opbrengst van de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die aan de inzameling meewerken. Het resterende geld wordt gebruikt voor het verstrekken van startbij dragen en renteloze leningen ten behoeve van tientallen concrete projec ten. Hieronder vallen bijv. experimente le speelplaatsen, kinderboerderijen en bouwprojecten van allerlei jeugdgroepe- ringen. Deze jaarlijkse nationale jeugdkollek te heeft als motto „De jeugd staét op het spel!". Het is een goed motto voor een aktie omdat het gaat om geld dat hard nodig is voor werk dat broodnodig is. BREVEN VAN LEZERS - BUITEN VEAANTWOOROEUJKHEIO VMN DE REDAKHE Bij dc voor de 87ste maal gehouden hondententoonstelling de „Winner" in de Amsterdamse RAI zijn opnieuw een aantal Texelse inzendingen in de prij zen gevallen. Er werd driemaal het pre dikaat „Uitmuntend" toegekend aan Texelaars en de pointerteef „Aria van de Sonse Bergen" werd tot „Winster 1976" gekroond. Het totaal aantal expo santen op deze, door de Kon. Ned. Ken nelclub „Cynophilia" georganiseerde, expositie bedroeg 3.947. De „Winner" kan hiermee Europa's grootste continen tale internationale hondententoonstel ling genoemd worden. Dc beoordelingen vonden verdeeld over twee dagen plaats. Op zaterdag 16 oktober werd de ruwhaar teckel „Sha- mara's Fabi" van mevrouw Flapper uit De Koog beoordeeld. Het dier behaalde in de open klas het predicaat „Goed' Zondag werden de meeste Texelse hon den gekeurd. Het beste resultaat be haalde Gerard Zoetelief met „Aria van de Sonse Bergen". Deze pointer teef werd in de open klas eerste met „Uit muntend" en later vereerd met de titel „Winster 1976". Dezelfde hond werd ook tot beste van het ras benoemd. De reu „Horseshoe Danny van de Swarte Ja- gher" (eig. Gerard Zoetelief) in de open klas „Zeer Goed", met plaatsing 4. Jitty Schotanus werd bij dit ras tweede in de jeugdklas met haar reu „Boris van de veldrivalen" („Zeer Goed"). Groot suc ces ook voor mevrouw Bonne met haar dwergkees „Bonny van Grootstalhof", Dit nu zesjarige teefje werd in de open klas tweede met „Uitmuntend" en te vens reserve kampioen. Bij de Ameri kaanse cocker spaniels werd de reu „Silver Amigo van Texalmore" in de kampioensklas derde, eveneens met „Uit-| muntend". Deze hond die eigendom is van Jenny Lagerveld werd deze zomer in Oostenrijk wereldkampioen. In de Texelse Courant van 26 oktober lees ik, dat ons raadslid Jan Witte zich met een brief tot B. en W. wendt over de rotganzenplaag, die zich thans in ons gebied voordoet. De heer Witte noemt een aantal van 20.000 ganzen. Het tekent toch wel een raadslid dat op zulke geruchten afgaat en geen nadere informatie inwint. Zelf schatte ik het aantal rotganzen in de herfstvakantie op 2.500 stuks. Dit aantal zal zeker nog oplopen, maar zal in de herfst zeker niet het aantal van raadslid Witte benaderen. Wel is het zo dat de rotganzen dit jaar voor het eerst in oktober binnendijks grazen. Normaal was dat de rotganzen in de herfst buitendijks fourageerden op darm wieren en pas in het voorjaar, wanneer er buitendijks niets meer te vinden was, op graslanden kwamen gra zen. Daar rotganzen tot eind mei begin juni in ons land verblijven doen ze in het voorjaar zeker schade. Deze schade wordt, al of niet voldoende, door de wildschadecommissie beoordeeld en ver goed. De gehele wereldpopulatie zwartbuik- rotganzen schatte men in 1952 op 10.000 - 15 000 vogels, nadat ze in de jaren '30, door het verdwijnen van het zeegras, enorm waren afgenomen. Tot 1972 had den ze langzamerhand het aantal van 25.000 bereikt maar na 1972 is hun aan tal door mooie zomers in Siberië, waar door veel jongen groot kwamen, in 1976 opgelopen tot zo'n 100.000 vogels. Hierdoor wordt waarschijnlijk het overwinteringsgebied groter, dat nor maal rond zuid-Engeland lag. De laatste paar jaar verblijven er nl. van septem ber tot begin juni rotganzen rond Texel terwijl ze vroeger in de winter allemaal verdwenen om in het vroege voorjaar weer terug te keren. De rotgans valt niet onder de vogel- Mi 1 iü 5cl l •its 02 l l >kt )os iar 'ar vei ad no< >pb te !xc C ijb -er. lipl DONDERDAG 28 OKTOBER In „Ons Huis" te Den Hoorn wordt een interkerkelijke leesavond gehouden; 20.15 uur. Een soortgelijke bijeen komst begint om 20.30 uur in de Her vormde kerk van Oosterend. Van 19.30 tot 22.00 uur wordt bazaar ge-1 houden in De Wielewaal te De Waal. VRIJDAG 29 OKTOBER Plattelandsvrouwen (afdeling Texel) en R.K. Vrouwengilde gouden een geza menlijke avond in de Burgemeester De Koninghal; zang en toneel door „De Zaanse Vijf"; 20.00 uur In De Wielewaal te De Waal wordt ba zaar gehouden van 14.30 - 17 00 uur| en van 19.30 - 22.00 uur ZATERDAG 30 OKTOBER Van 16.00 - 18.00 uur houdt postbesteller| J Daalder afscheidsreceptie in De Bij enkorf te Oosterend. ZONDAG 31 OKTOBER Van 8.30 - 10 00 uur wordt bij Dijkmans huizen de eerste sportviswedstrijd van de winterserie gehouden. DINSDAG 2 NOVEMBER Theater Wim Zomer brengt in de Bu gemecster De Koninghal het stuk| „Hebbes"; 20 00 uur. Van 13.30 - 17 00 uur wordt in het ge-I bouw naast de N H kerk te De Cocks- dorp een verkoopdag van de zuster-| kring gehouden. wet maar onder de jachtwet. De jacht op deze vogels is echter gesloten Ik hoop dat raadsleden zich in het ver volg beter informeren en niet alleen op stemmenwinst uit zijn Kees Boot, De Waal 10de iaat onw de linir inds it ïeroi :hikl he an a itie 1 ms ^g, Izag inl Niet alleen de pessimisten waren de re cente droge zomer de mening toegedaan dat heel wat grasland „onder de ploeg" moest. Vrijwel algemeen veronderstelde men, dat als gevolg van de uitzonderlij ke droogte heel veel goede grassen ver dwenen waren. Als in de kop van dit artikel de uit spraak vermeld is, dat de natuur sterker is dan de leer, wordt dit in een andere betekenis gebruikt dan de eigenlijke be doeling is. Met wat fantasie is het ech ter mogelijk het van toepassing te laten zijn op het verdroogde grasland. Duide lijk blijkt nl., dat de „natuur" het in derdaad weer gewonnen heeft van de leer. Na zo'n droogteperiode moet het grasland wel een enorme afrekening ge kregen hebben. Kwaliteit grasland op peil Wie momenteel over Texel rijdt kan zien, dat het grasland er heel goed bij ligt. Bij het nauwkeuriger observeren van het grasland blijkt, dat in de meeste gevallen de kwaliteit goed op peil ge- blevèn is. Op de percelen, die vóór de droogteperiode voor het grootste deel bezet waren met goede gewassen is dit nu weer het geval. Veelal ziet men zelfs een zeer goede, dichte zode. Ik wil niet beweren, dat op het eiland geen grasland meer te vinden is, dat niet in kwaliteit achteruit is gegaan. We kunnen echter wel zien, dat veel stuk ken land die er pas nog „woenstijnach- tig" uitzagen er op dit moment weer heel goed voorstaan. tij an p en, t a's e Jij 2 ienst ;nd, "hrifi Uitzondering Ik wil een uitzondering maken voor percelen, die te lijden hebben gehad var. 16 vreterij van de junikever of rozenkever. Als er op dit moment nog percelen gras- land zijn. die plaatselijk de groene kleur niet willen krijgen, mogen we rustig stellen, dat het hier vreterij van de ge noemde kever betreft Op den duur zullen ook deze plekken wel weer groen worden. Dit „groen" zal echter vooral afkomstig zijn van onkrui den en minderwaardige gassen. Gras soorten als „tuintjesgras" en „witbof liggen in dit geval op de loer om de plaats van de verdwenen goede grasset in te nemen. Tot slot nog deze opmerking. Ook di' jaar is weer duidelijk gebleken, dat de meest beperkende factor bij de grasgroe een tekort aan water is. De Texelse vee boeren zouden van veel zorgen verlos' zijn als er voldoende water aanwezig was om via beregening, infiltratie of be vloeiing de gevolgen van de droogte te gen te gaan. C. van Groningen ege okk lott< oeti ag 330 ags ur 30 £spr De o. 1. >222i oor jke aioe en v he elen Is nstru jker. t20 ijk

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2