Inzendingen „Op Eigen Wieken" zeer kritisch beoordeeld Ook op Texel nog ontduiking minimumloon Volle zaal voor Marinierskapel „The Candidate" in Filmganger van het raadhuis schaak artikelen Sportshop Kindershop Verkoopdag zusterkringen Optreden Messengers t.b.v. Noord-Ierland Hervormde gemeenteavond NVV studieclub houdt cursus ..Wegwijs" Waal en Koog Eerste uitslag winkelweek-aktie Fanfare deed het prima op festival Verhoogde vliegaktiviteit Geslaagd Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 16 november 1976 De vogelvereniging „Op eigen wie ken" heeft zijn jaarlijkse tentoonstel ling weer achter de rug. Het aantal in zendingen was wat lager dan vorig jaar en de jury is bepaald niet scheutig geweest met hoge waarderingen. Voor de betrokken eigenaars was dat wel eens teleurstellend, maar ook leer zaam want uit de keurbriefjes kon worden geconcludeerd wat er aan mankeerde en hoe er dus kon worden bijgestuurd om volgend jaar beter uit de bus te komen. Eerste prijzen gingen naar de goud agaat kanarie van J. van Dorp uit Ei- erland, de „gloster consort" postuurka narie van J. G. Smit (gemeentebeker) en een vuurvink van J. van Dorp. Dit wa ren allen zelf gekweekte vogels. In de vrije klasse behaalde P. C. Parlevliet met een Amerikaanse spotlijster een eerste prijs. Nog niet eerder werden door de vereniging Amerikaanse spot lijsters geshowd. Bij de eigen kweek zeebravinken won J. G. Smit een eerste prijs en eenzelfde eer viel een eigen kweek lutino (gele) grasparkiet van D. Pool, te beurt. Tenslotte was er een eer ste prijs voor een zebravink (vrije klas se) van J. Daalder. De tentoonstelling werd weer gehou den in De Witte Burcht aan de Molen straat en was deze keer gratis te be zichtigen. Ter bestrijding van de kosten werd een tombola gehouden waarvoor allerlei ondernemingen maar liefst 280 prijzen beschikbaar hadden gesteld. Dankbaar is men uiteraard ook de veer tig schenkers van ere-pnjzen voor de diverse winnende dieren. Een bijzonder accent kreeg de show door een aantal modellen van vliegtuigen en een heli copter, gemaakt door leden van de Texelse modelbouwclub. Laatste keer? Het is niet uitgesloten dat „Op eigen wieken" voor de laatste keer als zelf standige vereniging heeft geëxposeerd. Feit is nl. dat zowel bij Kotex (waaruit de vogelvereniging destijds is voortgeko men) als bij de vereniging zelf veel le den voelen voor gezamenlijk verder gaan. Er zou dan ook weer één grote vo gel- en kleindierententoonstelling ko men die waarschijnlijk meer aandacht trekt dan twee kleinere tentoonstellin gen vlak achter elkaar. Het volledig aan hun trekken laten komen van de vogel liefhebbers binnen de grotere vereniging is een kwestie van organisatie. Het af gelopen jaar heeft „Op eigen wieken" van bond verwisseld. Ze zijn overgegaan naar de grote Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, de organisatie waarbij ook de vogelliefhebbers van Kotex zijn aangesloten. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Verkeersmaatregelen te De Koog In de Texelse Courant van 9 novem ber 1976 zijn een aantal verkeersmaat regelen gepubliceerd, waaronder enkele voor de Ruyslaan te De Koog. Door het wegvallen van een woord bestaat er enig misverstand vanaf welke zijde de Ruyslaan mag worden ingere den. De advertentie doet vermoeden dat er een wijziging in de rijrichting in de Ruyslaan zal plaatsvinden, dat is echter niet het geval. De betrokken zinsnede t.a.v. de Ruyslaan moet luiden: „eenrichtingverkeer voor het gedeelte tussen de Badweg en de Brink (gesloten in de richting Badweg)". Een verandering ten opzichte van de huidige situatie vindt dus niet plaats, al leen het verkeer bestemd voor hotel Opduin wordt voor de periode van 1 ok tober tot en met 31 maart (gedeeltelijk) van het eenrichtingverkeer uitgezon derd. Verkeer bestemd voor Opduin mag in genoemde periode vanuit zuidelijke richting naar het hotel rijden, het is in geen enkel geval toegestaan vanaf hotel Opduin in de richting Badweg te rijden. De Doopsgezinde zusterkringen van Texel houden dinsdag 23 november een verkoopdag in de Doopsgezmde kerk te Den Burg. Mooie, veelal zelfgemaakte artikelen (waaronder uitstekende Sin- terklaascadeaus) wachten daar op ko pers. De hoeveelheid koopwaar wil men graag nog uitbreiden. Wie iets heeft aan te bieden kan maandag 22 december van 9.00 - 12.30 uur terecht in de kerk. De verkoopdag begint 's morgens om 10.00 uur. Ook 's avonds zijn bezoekers welkom. Ook op Texel zijn nog werkgevers die zich niet houden aan de minimum jeugdloonregeling of op een andere wijze niet voldoen aan hun verplich tingen. Met name in de bouw zitten nog jongeren in de laagstbetaalde groepen die minder krijgen dan het wettelijke minimumloon. Dit is gebleken bij de „minimum jeugdlooncontrole" die op 2 en 4 novem ber werd gehouden door het NW in het kader van een landelijke aktie. Op Texel gebeurde dit in samenwerking met de Stichting Open Jeugdwerk, die hiervoor het Asiel-gebouw aan de Burgwal be schikbaar stelde. Ook bij de horeca en de winkels zat het niet overal snor. „In gevallen die bij ons werden gemeld bleek dat het ver trouwen dat deze jongeren in hun werkgever hadden, misbruikt werd. De ze werkgevers betaalden hun personeel gedeeltelijk met zwart geld zonder dat de betrokkenen daarvan op de hoogte waren. Ze kwamen er pas achter toen bij ziekte of ontslag bleek dat de uitke ring ver beneden het netto loon lag", aldus voorzitter R. Janssen van het NVV-bestuur Texel, die ook het geval noemt van een jonge vrouw die ruim acht maanden had gewerkt zonder ver zekerd te zijn. Zij ging ervan uit dat haar werkgever dat wel geregeld had. Duidelijkheid Dergelijke dingen hoeven niet te ge beuren als ieder zijn rechten kent. Wie ergens gaat werken hoort bij de eerste loonbetaling te vragen om een loon briefje of loonstrook. De werkgever is verplicht dit te verstrekken. Op dit strookje of briefje ziet men hoe het net- OOSTEREND Met een optreden waarvan de baten ten goede komen aan de Noord-Ierse kinderen vieren de „Mes sengere" vrijdag 19 november hun twee jarig bestaan Zoals bekend werd het koor opgericht op 23 november 1974. In dorpshuis „De Bijenkorf" te Oos terend zal die avond gesproken worden door ds. De Jong uit Den Helder (werk zaam in Noorderhaven). Hij zal een in leiding houden op het thema: „Ik zie het niet meer zitten". Na afloop is er kof fiedrinken in de kantine to salaris tot stand is gekomen, dus met vermelding van de ingehouden bedragen voor sociale lasten, loonbelasting en AOW. Gebleken is ook dat veel jongeren niet wisten dat zij bij verandering van baan of bij ontslag veelal recht hebben op va kantiegeld over de afgelopen periode. Het NVV geeft informatie over deze aangelegenheden op elke donderdag van de maand (dus o.a. op 18 november a.s.) in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk aan de Kogeretraat in Den Burg van 19.30 - 21.30 uur. De studieclub van het NVV Texel or ganiseert dit jaar een cursus „Wegwijs in de samenleving" voor leden van de aangesloten bonden De cursus behan delt onderwerpen als: het ontstaan van een CAO, de kringloop van het kapitaal, sociaal beleid in de onderneming, rech ten en plichten van de werknemer en staatsrecht waarbij het nodige wordt ge doceerd over de verschillende bestuurs lagen, werking van het parlement, rechtspraak etc. De cursus is zodanig op gezet dat ook iemand die alleen lagere school heeft de stof succesvol kan ver werken. Met kennis op dit gebied is het over het algemeen droevig gesteld. Het zijn zaken waar ieder dagelijks mee te ma ken heeft maar velen begrijpen er niets van. Deelname aan de cursus wordt door de bond dan ook zeer belangrijk geacht. De cursus zal starten op een nog nader te bepalen datum. Belangstellenden kunnen zich alvast aanmelden bij R. Janssen in Oudeschild, telefoon (02220) 3537 of C. Groen in Den Burg, telefoon (02220) 3493. De Hervormde gemeente Waal en Koog houdt dinsdag 16 november (he den) de jaarlijkse, gecombineerde ge meenteavond. Deze avond wordt gehou den in „De Schuilhut" te De Koog. Het programma vermeldt onder andere de feestelijke ingebruikneming van de nieu we Schuilhut", het gebouw achter de Hervormde kerk dat gedurende de zo mermaanden zijn diensten al heeft be wezen. De gemeenteavond begint om 20.00 uur. Om 19.45 uur staan er in De Waal auto's klaar om mensen, die geen eigen vervoer hebben, naar De Koog te rijden. Een nagenoeg volle Burgemeester De Koninghal heeft vrijdagavond genoten \an een avondvullend concert van de Marinierskapel. De nationaal befaamde kapel bracht een afwisselend program ma dat geroutineerd werd gebracht. Het initiatief van de Stichting Cultu reel Werk Texel om ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Burgemees ter De Koninghal een evencmentcnscrie te brengen kan thans geslaagd worden genoemd. Als de eerste voorstelling (het optreden van de Georgische dansgroep) een mislukking zou zijn geworden in financiële zin, zou men van de rest van de serie hebben moeten afzien. Dat ge vaar is nu geweken. Ook het toneeleve- ncment („Spiegels" door toneelgroep Centrum) op vrijdag 26 november gaat door. Het geeft voldoening dat het ver antwoord blijkt te zijn iets derge lijks op Texel zelf te organiseren. De laatste jaren was men aangewezen op de Helderse schouwburg, waar de plaats ruimte voor Texelaars doorgaans be perkt was. In kringen van Cultureel Werk is reeds een plan in studie om de mensen in Den Helder te laten meeprofiteren van de Texelse cultuur door hen een beperkt aantal plaatsen in de Burge meester De Koninghal te bieden. Na af loop zou dan een extra boot terug naar Den Helder kunnen varen In de filmganger-serie draait deze week „The candidate". „McKay the bet ter way" is de slogan waarmee de jon ge, progressieve Bill McKay (gespeeld door Robert Redford) zich kandidaat stelt voor het gouverneurschap van Ca- lifornië. Bill heeft genoeg mee en blijkt voor de democratische partij een „goed verkoopbaar produkt". Hij is zoon van een voormalig gouverneur, ziet er goed uit, heeft een representatieve vrouw en weet bij zowel arbeiders als bij de maat schappelijke midden- en bovenlaag de juiste toon te treffen. Zijn politieke integriteit en idealen zijn voor het apparaat dat hem lanceert maar bijzaak. Na een optimistisch begin ontdekt Bill dat het in de politiek onmo gelijk is om vuile handen te vermijden. Gedwongen door de gehaaide groep ad viseurs en image-buildere, wordt hij ge noodzaakt steeds meer water bij zijn wijn te doen. Langzamerhand hoeft het v.an hem niet meer zo, maar een weg terug blijkt onmogelijk. Een beroep op zijn medewerking terwille van de strijd tegen „rechts" is voldoende om ook de laatste ronde te laten meespelen in het grote televisie-debat met zijn tegen stander. „The candidate" toont een fraai staal tje van het Amerikaanse verkiezings circus, door de geestige en genadeloze manier waarop werd gewerkt. Regis seur Ritchie en zijn scenarioschrijver Larner weten waar ze het over hebben. Eerstgenoemde fungeerde als media deskundige bij de campagne van de Ca- lifornische senator John Tunney en Lar ner schreef de verkiezingsspeeches voor Eugene McCarthy in 1968. Robert Redford is eveneens zeer in politiek geïnteresseerd en produceerde „The candidate" zelf. In de kleine nuan ces toont hij zich een verbluffend acteur Het spits vertelde verhaal geeft hem dan ook alle kans twijfel, angst, ijdel- heid en verbazing in zijn rol te leggen. De manier waarop McKay in deze film door een groep geslepen specialisten aan de man wordt gebracht, verschilt overi- Ten overstaan van notaris Van Wij lend heeft gisterochtend in hotel „De Lindeboom-Texel" de eerste trekking plaatsgevonden van de Sint Nicolaas- aktie van de Winkeliersvereniging Den Burg De prijzen (waardebonnen die bij de deelemende winkeliers kunnen wor den besteed) vielen op de volgende num mers. 061014 ƒ1000,—; 020484 ƒ500,—; 056118 ƒ250,—;016836 ƒ250,—; 003384 ƒ100,—; 060661 ƒ100,—; 199022 ƒ100,—; 066636 ƒ25,—; 015784 ƒ25,—; 199264 ƒ25,—; 170912 ƒ25,—; 040860 ƒ25,—; 021994 ƒ25,—; 077721 ƒ25,—; 049866 ƒ25,—. De gewonnen waardebonnen kunnen op vertoon van het winnende lot worden afgehaald bij G. C. van der Kooi, Ste nenplaats 6, Den Burg. De loten van de afgelopen week dingen ook mee naar de prijzen van de tweede en derde ronde. gens weinig van de wijze waarop Red ford zelf aan het publiek is verkocht. De reportage-achtige manier van fil men werd bereikt doordat de figuranten op de ster Redford reageerden precies zoals ze in hun rollen op de kandidaat moesten reageren. Deze politieke satire kan gerust trouw naar de werkelijkheid worden genoemd en opnieuw aktueel. De nietszeggende TV-debatten en kermisachtige verkie zingsbijeenkomsten van Ford en Carter zijn nog maar net achter de rug. Als men verder bedenkt dat „The candidate" al in 1972 werd gemaakt, blijkt er bijna angstig weinig veranderd. Donderdag 18 november, 20.00 uur in City theater. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps- DEK heeft het zaterdag uitstekend ge daan op het Muziekfestival in de Stads gehoorzaal te Leiden. Onder leiding van Hans Mulder kwam het Texelse korps uit in de afdeling E (ere-afdeling) en behaalde 288Vè punten, wat bij een nor maal concours een eerste prijs zou heb ben opgeleverd. Als verplicht werk werd Suite Classi- que van Meindert Boekei ten gehore ge bracht en als vrij werk Hanselijn van H. van Lijnschoten. De jury bestond uit de heren Laro, Van Lijnschoten en de op Texel niet onbekende Piebe Bakker (hij jureerde op solistenfestivals en play ins). Vooral omdat het Texelse korps dit jaar voor het eerst in de hogere afde ling uitkwam is men zeer tevreden over het resultaat. Het festival strekte zich uit over twee weekends. Er werd door ongeveer vijftig korpsen aan deelgeno men. Mogelijk zal het opvallen dat zich in de periode 27 november - 3 december veel vliegaktitviteit voordoet in de buurt van het Amfibisch Oefenkamp Texel. Dit houdt verband met een be zoek van een Brits oorlogsschip aan Den Helder. Mariniers zullen ter gelegen heid daarvan oefeningen uitvoeren. Als de omstandigheden het toelaten zullen ook oefeningen met landingsvaartuigen worden gehouden. Marja Kooi uit Den Burg slaagde te Bilthoven voor het diploma assistent- drogist. Zij is werkzaam bij drogisterij Van der Slikke.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5