(jrocn '/warts-Jexels in het harL> B en W: ongewijzigd beleid in 1977 r DIRECTEUR-GENERAAL OPENT ARBEIDSBUREAU „Wij proberen mensen terug te brengen naar de kerk" °e°wung TX 67 vlot MajoorBosshardt sprak voor Overkoepeling I [OPEN HUIS ïnunmia .,De Zeven Provinciën" vrijdagavond gesloten. Aan de overkant kun je zoveel méér doen, zeggen ze. K00GEL Route Sint Nicolaas-intocht wordt gewijzigd MODESHOW OP TEXEL VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9128 14 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Ver8ch(Jnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 60 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct per mm excl. 4% BTW .angov tooy aat 10 rg-Te*d s 11 !20-274l m. Woensdagmiddag 22 december zal het nieuwe arbeidsbureau aan de Thijsse- laan officieel in gebruik worden gesteld door Mr. W. A. Renardel de Lavalette, directeur-generaal voor de arbeidsvoor ziening. Deze topambtenaar van het mi nisterie van sociale zaken is 's morgens al op Texel om dan o.a. met B. en W. te spreken over de Texelse werkgelegen heids- en aanverwante problematiek. Het nieuwe Arbeidsbureau Texel is een mooi en sfeervol ingericht gebouw geworden. Het eigenlijke gebouw (er hoort ook nog een fietsenstalling bij) be slaat een oppervlakte van 20 x 13 meter en omvat een vergaderzaal, directeurs kamer, drie zg. bemiddelingsboxen, keu ken, archiefruimte, toilet en wachtge- legenheid, tevens gang. De bemidde lingsboxen bieden de mogelijkheid meer dere mensen tegelijk vertrouwelijk te woord te staan. Reeds vertrouwd Directeur A Maasdam en zijn rech terhand Theo Zijm zijn vertrouwd met hun nieuwe werkomgeving want op 30 september zijn ze al verhuisd. Voor het eerst sedert de oprichting in 1941 be schikt het arbeidsbureau over een eigen, speciaal gebouw. In dat jaar werd met de arbeidsbemiddeling begonnen in een schoollokaal aan de Hollebol. Het Arbeidsbureau Texel zoals het nu officieel gaat heten werd gebouwd on der auspiciën van de Rijksgebouwen dienst door het aannemersbedrijf E. Nan- nings Zn BV te Hoorn. Sasburger elektrotechniek uit dezelfde plaats zorg de voor aanleg van elektra. Texelse be drijven die meewerkten zijn J. Veltkamp (loodgieterswerk/sanitair), de Verenig de Schilders en de fa. Westerlaken (tuinaanleg en bestratingswerk). De ongeveer vijftig personen die voor de opening op 22 december zijn uitge nodigd komen om 14.00 uur bijeen in het raadhuis. Daar zal de belangrijkste redevoering worden afgestoken door de directeur-generaal die in het bijzonder op de plaatselijke werkgelegenheidspro blemen zal ingaan. Werkloosheid De werkloosheid op Texel is momen teel iets hoger dan vorig jaar om deze tijd. Er staan op het arbeidsbureau 135 werkloze mannen ingeschreven waarvan Deel van het interieur van het nieuwe Arbeidsbureau. Te zien zijn enkele be middelingsboxen. er 90 uit de recreatie afkomstig zijn. Vijftien van hen zijn nieuw ingekomen personen die na beëindiging van hun seizoentaak op Texel bleven „hangen". In tegenstelling tot het gebruikelijke beeld is er op het ogenblik in de bouw op Texel nog veel werkgelegenheid. Aan de vraag naar vakbekwame metselaars en timmerlieden kan niet worden vol daan. De 95 vrouwelijke werklozen zijn ook merendeels uit de recreatieve sec tor afkomstig. Te verwachten is dat het Texelse werkloosheidscijfer in januari nog wat zal stijgen omdat lang niet al het personeel van het dan definitief te sluiten Maartenhuis meegaat naar Ber gen. Het is nog niet gelukt voor dit winter seizoen een aanvullend werkproject van de grond te brengen. Financieel is de zaak niet rond. Animo voor helm- planten e.d. is er genoeg, zelfs bij vrou welijke werklozen. Samen met de ontwerp begroting heeft het college van B. en W. de raadsleden de beleidsnota voor 1977 voorgelegd. Hoewel de inhoud weinig verrassend is, is het toch een belangrijk stuk omdat de burger er het doen en laten van de ge meente in de praktijk aan kan toetsen. Vandaar de volgende samenvatting die ook nuttig is om iets te kunnen begrij pen van het commentaar dat verschil lende raadsleden er volgende week op zullen leveren in de begrotingsvergade ring. De uitgangspunten van B. en W. zijn ongewijzigd: als steeds staat voorop dat bewoners en gasten zich in vrijheid moeten kunnen ontplooien in en buiten werktijd zonder elkaar te hinderen. Daartoe is nodig: behoud van het eigen gezicht van Texel waarmee B. en W. doelen op instandhouding van de karak teristiek van landschap en bebouwing. Verder uiteraard behoud van het aan- terkkelijke milieu, ook buiten Texel evenwicht tussen Den Burg en de bui tendorpen zodat beide soorten dorpen voor hun taak berekend zijn, ruim baan voor allerlei ontwikkelingen voor zover landschap en milieu niet wezenlijk wor den aangetast ,een doeltreffend wegen plan, goede openbare voorzieningen in alle delen van het eiland, het scheppen van voorwaarden (voor zover milieu het toelaat) voor veelzijdige werkgele genheid, het scheppen van toekomst kansen van de jeugd door onderwijs, jeugd- en vormingswerk, het bevorderen van aktiviteiten van al degenen die door leeftijd of handicaps belemmeringen ondervinden, en een redelijke bijdrage van de belanghebbenden in de gemeen telijke kosten, met name wanneer sprak© is van bijzonder profijt. Ruimtelijke Ordening Wat betreft ruimtelijke ordening kon digen B. en W. aan dat het structuurplan voor Texel in 1977 aan de raad ter vast stelling zal worden aangeboden nadat de resultaten van de inspraakprocedure voor het streek- en structuurplan en de verkorte inspraakprocedure over de nota uitgangspunten zijn verwerkt. Het toe komstige wegenstelsel zal opnieuw wor den bekeken waarbij de belangen van landschapsbescherming en verkeersbe- hoefte zullen worden afgewogen. Het omstreden streekplan voor de kop van Noordholland en Texel zal pas in 1978 Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll b bakker's ijzerhandel uitgebreid, verbouwd en vernieuwd. 1 Feest voor ons en voor U. I „We leven gelukkig niet meer in de tijd dat je de schoenmaker moest vra gende hak van je linker en je rechter schoen te verwisselen opdat je ze in gelijke mate zou slijten. Toch mogen we niet vergeten dat er in velerlei op zicht nog steeds grote armoe is waar het Leger zoveel mogelijk aan pro beert te doen", aldus It. kol. Alida M. Bosshardt tijdens haar dinsdagmiddag in hotel „De Lindeboom-Texel" gehou den toespraak. „Majoor" Bosshardt (zoals ze nog im mer landelijke bekendheid geniet) sprak tijdens de „Open Dag" van het Overkoe pelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel. Voor een tot de laatste plaats ge vulde „De Lindeboom-Texel" gaf ze toelichting op het wezen en het werk Ter gelegenheid daarvan houden s wij dinsdag 23 november a.s vanaf 's middags 3 uur tot 's avonds 9 uur. minna linimiiiliiinili|:iiii'[iiiii O ja? Al geweest in Dorpsstraat, De Koog telefoon (02228) 672. van het Leger des Heils hier te lande en in overige landen van de wereld. Daar naast hield ze een betoog over de ver schillende vormen van geloof die onze samenleving kent waarbij het er toch altijd op neer komt dat we in positieve mate rekening houden met „elkaar". Personificatie Lt. kol. Alida Bosshardt van het Leger des Heils in Amsterdam is in de loop der jaren de personificatie geworden van het Goodwillwerk van het Leger en ze bewees dit ook weer in „De Lindeboom- Texel". „Kenmerk van alle varianten van het werk dat het Leger doet is", aldus „ma joor" Bosshardt, „dat de soldaten van ons Leger wonen en leven temidden van de mensen op wie het werk gericht is". Een aardige anekdote die ze vertelde was: „Ik weet nog goed dat ik op een van de vrijdagavonden toen we zang- tochten hielden een vrouw tegenkwam, die letterlijk en figuurlijk in de goot lag. Met heel veel moeite heb ik haar mee genomen in de vlug georganiseerde auto van een meneer, die dat wel even wilde doen. Twee mannen hadden om die vrouw gevochten, wij het Leger, als der de, namen haar mee. We hebben haar la ten slapen in ons tehuis op de Wees- perzijde. De volgende morgen heb ik haar gewekt, met ontbijt op bed. Toen zei ze: „Waar ben ik? Ben ik bij de po litie?" „Nee", zei ik, „u bent helemaal niet bij de politie, u bent bij het Leger des Heils". Ze sprong meteen uit bed. „Dan moet ik maken dat ik wegkom, anders gaat mijn goeie naam te grab bel Exorbitante kosten Naast het tehuis aan de Weesperzijde beschikt het Leger des Heils over het pand Oude Zijds Voorburgwal no. 14, het oudste stenen huis van Amsterdam. Het werd indertijd (1581) gebouwd door een rijke schipper die vermoedelijk op de Oostzeehavens voer. „Majoor" Bosshardt sprak over de exorbitante kosten die het gebouwen bestand met zich mee brengt en over het geld dat nodig is om al het werk dat op het Leger des Heils afkomt goed te kunnen vervullen. In Amsterdam heeft het „Goodwill- centrum" inmiddels meer dan 50 mede werkers en verder zo'n 200 vrijwilligers „van allerlei soort en slag". Alvorens naar Purmerend af te reizen (waar ze dezelfde avond ook een spreek beurt moest vervullen) antwoordde „ma joor" Bosshardt nog op vragen uit de zaal. Op een vraag hoe het stond met de bekende „kledingophaaldienst" van het Leger antwoordde ze dat deze dienst nu beschikt over zo'n 200 chauffeurs die her en der in het land de spullen op halen. Leger is geen kerk Bij de vraag hoe men de aard van het Leger des Heils eigenlijk dient tie ken schetsen reageerde „majoor" Bosshardt met een uitgebreid verhaal. Ze vertelde dat men het Leger niet als een soort kerk moet beschouwen maar als een evangeliesatiebeweging die er toe dient de mensen terug naar de kerk te bren gen. Dit wordt gedaan volgens het be ginsel dat door de stichter van de „Sal- vation-Army" in Engeland, William Booth in de vorige eeuw werd opgesteld. Kinderen die bij het Leger des Heils komen worden niet met water gedoopt maar tijdens een plechtigheid wel offi- (zie vervolg pagina 2) aan Provinciale Staten van Noordhol land ter vaststelling worden aangebo den. Het komende jaar zullen zo mogelijk de bestemmingsplannen voor Den Burg zuid met sportveldencomplex, De Krim en het beschermd dorpsgezicht Ooster end ter vaststelling worden aangeboden aan de raad. Dat gebeurt zo mogelijk ook met het ontwerpplan voor de Grens- weg, wat echter mede zal afhangen van overleg met de belanghebbenden in dit gebied. Nadat het rehabilitatieplan en het verkeerscirculatieplan erin zijn ver werkt zal het plan voor Den Burg-cen trum het komende jaar in vooroverleg worden gebracht, evenals de plannen voor De Waal, Midden-Eierland, Zuid- Eierland en Oost. Voorts komt het eerste ontwerp voor het bestemmingsplan Den Hoorn be schermd dorpsgezicht ter discussie en het plan voor een recreatiegebied (cen- (zie vervolg pagina 2) Na sinds 7 oktober op het strand bij Petten te hebben gelegen is dins dagavond om 3 minuten voor 11 de kotter „Carolina Maria" (TX 67) uit zyn benarde positie bevrijd. De sleper Cycloop van Bureau Wijsmuller heeft het scheepje vervolgens naar Den Helder gebracht, waar het gisteren op de helling van scheepswerf „De Lastdrager7' op schade is getaxeerd. Bij een oppervlakkige waarneming is vast komen te staan dat het vlak van de Carolina Maria (die destijds strandde als gevolg van een onbekend net in de schroef) zwaar is gedeukt. Een ander gedeelte van de kiel was al provisorisch gedicht. De sleepboot Cycloop begon dinsdag avond omstreeks 9 uur aan het karwei, waarbij men een kabel gebruikte van 370 meter lengte. Omdat het weer re delijk goed bleef, (de vloed had iets meer verhoging door de zuidwestelijke wind) was het van het begin af duide lijk dat men ditmaal succes zou boeken. Omstreeks 5 voor elf kwam er beweging in de Carolina Maria en rond 11 uur kon worden vastgesteld dat het moei lijkste gedeelte geklaard was. Met een bemanning van drie perso nen is de TX 67 direkt daarop door de „Cycloop" naar Den Helder gesleept, waar nog bezien zal worden wat er ver der moet gebeuren. Het bestuur van de winkeliersvereni ging heeft gehoor gegeven aan de klachten over de gewijzigde route bij de intocht van Sint Nicolaas in Den Burg, zaterdag a.s. De route is gewijzigd en zal als vanouds langs de bejaarden huizen gaan: Schilderend, Parkstraat, Groeneplaats, Binnenburg, Stenen plaats, Kogerstraat, De Zes, Lijnbaan, Weststraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Gravenstraat, Hogerstraat, Weverstraat, Keesomlaan, Elcmert, Burg. De Koning hal. Het programma in de Burgemeester De Koning-hal zal iets later beginnen dan was aangekondigd om ouders en kinderen in de gelegenheid te stellen alles mee te maken. Het Bonthuis van Alkmaar en De Bruidssalon presenteren u een komplete show, waarin worden getoond de gehele kollektie van Het Bonthuis, avondkleding en bruidskleding, op woensdag 1 december a.s., 's middags om 2.30 en 's avonds om 8.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel". Entreeprijs ƒ5,inclusief koffie en aperitief. Medewerking wordt verleend door HELEN SHEPERD en RUUD JANSEN, Europees kampioen op orgel. Kaartverkoop: Huizinga, Schil derend 61, tel. (02220) 2962, Den Burg.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1