(i Voor het weekend „VADERS TWEEDE VROUW" FEUILLETON: Onverhoeds aangevallen Bijzondere avondkerkdienst 2511 649,— 671 1295,— 998,— AD 6500 1239,— 1169,— ELECTR0HUIS Begrotingsvergadering Sint in Den Hoorn Voor PLATEN ELECTR0HUIS CJ Zuigelingerrbureau Belangrijko telefoonnummers Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 19 november 1976 In de vorige krant maakten we mel ding van de mishandeling en afgedwon gen ontucht waarvan de 19-jarige Bert Koning uit Den Burg slachtoffer werd. Hoewel onze beschrijving van het geval correct was, schijnen sommige lezers toch de indruk te hebben gekregen dat beide jongens samen naar huis liepen en daarbij ruzie hebben gekregen met het genoemde vervolg. Bert Koning zou daarom met nadruk vermeld willen zien dat hij V. nauwelijks kende en niet met hem samen op straat liep. V. haalde zijn slachtoffer in, begon zonder aanleiding onverhoeds te schelden en sloeg hem over de haag de pastorietuin in. Bert Koning heeft zelf niet de minste aanlei ding gegeven voor het agressieve ge drag van V. Bert Koning is inmiddels de schrik te boven, mede dank zij een aardige atten tie die hem werd bezorgd door 160 vrien den, deels stamgasten van café Smullies Bar waar hij sedert enkele maanden als disc-jockey werkzaam is. Het was een grote fruitmand met waardebon en een pseudo grammofoonplatenhoes met 160 handtekeningen van de mensen die het cadeau hadden bekostigd. DE COCKSDORP In een bijzondere dienst zullen op zondagavond 21 novem ber in de Hervormde kerk de ontslape nen van dit jaar worden herdacht. Het Texels Christelijk Mannenkoor zal er zijn medewerking aan verlenen en de Eerw. heer E. Loerakker zal spreken over het onderwerp: „Kies het leven". Er zal, in verband met deze bijzon dere samenkomst 's morgens geen kerk dienst gehouden worden. RUU»* Philips stereo-cassettedeck N 2507, 379,— 345,— Philips cassettedecks 2520 949,— Philips cassettedecks 2510 788,— 499,— Philips cassettedecks National Deck RS 620 742,— 627,— RS 269 624,— 525,— RS 263 829,— 694,— Technics Deck Aiwa Deck DONDERDAG 18 NOVEMBER Het Groene Kruis Texel houdt een alge mene ledenvergadering in het medisch centrum; 20.00 uur. In „Ons Huis" te Den Hoorn houdt de N.H. gemeente Den Hoorn een ge meenteavond die om 20.15 uur begint. De commissie ruimtelijke ordening houdt aanvang 20.00 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Van 19.30-21.30 uur houdt het NVV spreekuur in de Vergaderzaal bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, o.a. over jeugdloonproblemen. VRIJDAG 19 NOVEMBER Van 20.00-22.00 uur is de Kotex klein- dierententoonstelling gratis te bezich tigen in De Witte Burcht. Toneelvereniging De Vriendenkring brengt in De Waldhoorn het jubi leumstuk „Hendrik Jacobus Jut"; 20.00 uur. (uitverkocht). De NVSH-afdeling Texel heeft in Cen trum 147 aan de Bernhardlaan een lezing met discussie over het thema „Jaloezie". Om 20.00 uur begint in De Zwaan het klaverjassen om het kampioenschap van Texel. In het dienstgebouw van de Opstan- dingskerk in Den Helder wordt een radiobij belcursusbij eenkomst gehou den. Texelse bezoekers kunnen na af loop per kotter naar huis terugkeren. ZATERDAG 20 NOVEMBER De Kotex-tentoonstelling in De Witte Burcht is geopend van 10.00-22.00 uur Sint Nicolaas zet om 14.00 uur in Oude- schild voet op Texels bodem. Daarna intocht volgens het programma in de vorige krant. Om 20.00 uur begint in De Wielewaal te De Waal „Gevaarlijk Snoepgoed" door toneelvereniging 't Amateurtje. (Reeds uitverkocht). De toneelgroep van SVC speelt in Het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp het blijspel „Zo'n heerlijk huisje buiten"; 20.00 uur. MAANDAG 22 NOVEMBER De Jeroengroep haalt oude kranten op in De Waal. DINSDAG 23 NOVEMBER De Doopsgezinde zusterkringen houden in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een verkoopdag, aanvang tien uur 's morgens. De gemeenteraad vergadert onder meer over de begroting .Aanvang 14.30 uur. 's Avonds waarschijnlijk voortzetting. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een artiestengala ten bate van SVC. VASTE DATA Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt dagelijks spreekuur van 8.30 tot 10.00 uur behalve op dinsdag en de eerste woensdag van de maand. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 - 10.30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2, per keer. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal te Den Burg. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in de „Witte Burcht", aanvang half acht. In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend. De uitleenuren zijn van 15.30 - 16.30 uur en donderdagavonds van 19.00 - 19.45 uur. Dinsdagmiddag (aanvang 14.30 uur) 23 november wordt in het gemeentehuis raadsvergadering gehouden met als be langrijkste agendapunt de behandeling van de gemeentebegroting voor 1977 en de bijbehorende beleidsvoorstellen. De agenda luidt als volgt: 1. Onthouden van goedkeuring aan een gedeelte van het bestemmingsplan 't Homtje. 2. Bespreking van de beleidsnota voor 1977. 3. Bespreking van het investerings plan voor 1977 tot en met 1979. 4. Wijziging van de verordening op de onroerendgoedbelastingen. 5. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1977. 6 Vaststelling van de begroting van de sociale dienst voor 1977. 7. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1977. 8. Vaststelling van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1977. 9. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1977. 10. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in •ep Bucg. Elke zaterdagochtend kan oud papier wordfen bezorgd bij de voormalige «nederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 tc Den Burg en Ploosterstraat 4 te Df Cocksdorp. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur. Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend. Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. 11. Vaststelling van een besluit om de minister van onderwijs en wetenschap pen te verzoeken om met toepassing van artikel 55 quater van de Lager-onder- wijswet 1920 de openbare lagere scholen te Midden-Eierland en Oosterend buiten aanmerking te laten bij de vaststelling van het bedrag per leerling enz. voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1977. 12. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1977. 13. Idem voor het buitengewoon lager onderwijs. 14. Vaststelling voorschotten op de ex ploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1977. DEN HOORN Zaterdagmiddag zul len Sinterklaas en Zwarte Piet een be zoek brengen aan Den Hoorn. Ze arrive ren om ongeveer kwart voor vier aan het eind van de Diek en zullen als de weergoden meehelpen worden vooraf gegaan door het Fanfarekorps KTF-DEK en de meisjesdrumband van DEK een rondrit maken door het dorp. Na afloop van de tocht zullen zij in dorpshuis „De Waldhoorn" feestelijk welkom worden geheten. platenkoffers platenrekken K Tel Disc O selector K Tel cassette selector cassettekoffers en cassttecarrousels Natuurlijk De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 23 november om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 24 novem ber om 13.30 uur. Politie (02220) 2044 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Uitsluitend vooi spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maadagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 21 november 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur dhr. Veldhuis Uitzending via „De Lichtboei" De Cocksdorp 19.30 u. eerw. heer Loerakker, zangdienst met me dewerking van het Texels Man nenkoor. Maandcollecte. Den Hoorn 9.30 uur dhr. G. J. Mo lenaar, Enkhuizen De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra gezinsoogstdienst De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra gezinsoogstdienst Oosterend 9.30 uur ds. Loerakker gemeenschappelijke dienst met Oudeschild. Kindernevendienst. Collecte Kerkeraadskas. Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Nevendienst voor de oudere kinderen. 19.00 uur dhr. Fuijkschot, uit Zaanstad. Uitzending „De Lichtboei" Oosterend 9.45 uur dhr. Fuijkschot uit Zaanstad. 17.00 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Extra collecte voor Uppsala-fonds. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. Na afloop koffiedrinken. JEHOVAH S GETUIGEN 18.30 uur Lezing „Kies om nu voor eeywig in het paradijs te leven" 19.30 uur Wachttorenstudie „Geloof tentoonspreiden onder de aanval". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 20 en 21 november 1976: Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via „De Lichtboei", zondag 10.45 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur. De Koog zondag 9.30 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 10.45 uur Oudeschild zondag 19.00 uur DOOR GERRIT FRANSSEN 1. De geelrode bol met z'n felle schit teringen langsheen de wolkenslierten begonnen in kracht af te nemen, naar mate hij dieper wegzonk naar de einder. Al lengden de dagen nu wat sneller en was de zonnekracht elke nieuwe dag weer sterker, als het ware gelijke tred houdend met de vorderende lente, zo tegen acht uur begon het daglicht te ta nen. Net als in een schouwburgzaal na de pauze en na het laatste belletje, waar dan ook heel langzaam het licht der vele lampen afzwakte. Het leek nu net een soort waarschuwing: mijn taak zit er voor dit etmaal weer op, men; zorg er voor, dat je een vervanger voor me hebt op dit deel van de aarde. De vrouw over de zandweg tussen bos en heide, liep rustig, klaarblijkelijk genietend van al het schoons, dat ze zag. Al was het grote heideveld nauwelijks als zodanig herkenbaar, doordat de mil joenen plantjes nog amper begon nen te ontkiemen, het beloofde straks weer één groot en machtig kleed te worden van verschillende nuances paars. Zo ook met de loofbomen, waar aan enkel wat knoppen zichtbaar wa ren, die eerst wat nadrukkelijker door de warme zon open gekust moesten worden om als frêle jong groen de zo veelste heraut te zijn van weer een nieuwe periode vol zomerpracht en -weelde. Enkel de naaldbomen toonden al iets van hun nieuwe, verse loten en zelfs op de bodem tussen al die bruine en grauwe stammen veerden de varens op na een lange, donkere en koude win ternacht, geflankeerd door de minu scule spruitjes van de bosbessenplan- ten, die als het ware heel voorzichtig op verkenning uit bleken te zijn, elke nieuwe, zonnige dag anderen roepend uit de grond te komen. De goede aarde, die de bijna afgestorven plantjes be schermde tegen alles, wat hen kon tref fen: regenvlagen, voorgedreven door najaars- en lentestormen, sneeuwjach ten en felle vorst. Tot de groeiende zon de aarde opnieuw ging koesteren, een nieuwe dimensie rijgende aan de trits der tijden. In het licht van de langzaam onder gaande zon zag ze het silhouet van iemand, die nog aan het werk was: een man op de heide. Hoewel ze van deze afstand niet kon zien, wat hij precies deed, meende ze te kunnen begrijpen, dat hij een deel van de heidgrond aan het ontginnen was. Om het zodoende op een andere wijze vruchtbaar te maken, wellicht ten dienste van de mens. Ze werd nieuwsgierig, maar verhaastte haar tred niet. Het deerde haar even min, dat de dag bijna ten einde was en ze misschien ver van een bewoond deel dezer streek afgedwaald was. Ze had trouwens niet de minste notie waar ze zich nu bevond. Het kon haar niet schelen. Niets is meer belangrijk voor me, dacht ze, behoudens het leven. En zelfs dat is betrekkelijk. Als ik ook dat moet verliezen, welaan, het zij zo. Hoe dichter ze de eenzame werker naderde, des te duidelijker werd zijn figuur: een grote man, zwaar gebouwd, die in een bepaald langzaam ritme met een soort houweel de heideplaggen los werkte en ze daarna op een hoop plaat ste. Er stonden al verscheidene van die hopen. De vrouw begreep, dat hij waar schijnlijk de hele dag al' met dit werk bezig was. Vlakbij gekomen zag ze, dat het werktuig, waarmee hij gestadig het ont ginningswerk verrichtte, een soort spade was, maar met het snijblad in een kromming, zodat hij alles, wat losge wrikt werd, naar zich toe trok. Het in trigeerde haar. De man had even opge keken, toen hij de eenzame wandelaar ster zag naderen, maar wijdde verder geen aandacht meer aan deze mens. Er zal wel vaker een verdwaalde natuur- minner deze bosweg bewandeld hebben en de man zijn arbeid zien verrichten. Het was evenwel de manier van wer ken, die haar boeide. Dat het zwaar werk was, begreep ze terstond. Maar de man was grof en zwaar gebouwd. Om zijn bovenlichaam slingerde een vuil blauw bloezeroen, bij de hals open. Als hij zijn werk deed, zag de vrouw de donkere, harige brost en ook de be groeide armen, die uit de halve mou wen staken: kabels vlees en spieren, volkomen berekend voor dit moeizame werk. Zijn broek, die met een riem om zijn middel werd gehouden, was van een dusdanig onbestemde kleur, dat ze niet kan bepalen hoe die oorspronkelijk geweest zou zijn. Onder de knie was er een scheur, een winkelhaak en daar door zag ze ook iets van zijn been. De voeten van de man waren in klompen gestoken; grote, ongeschilderde houten met leren riempjes, zoals men waar schijnlijk in dit deel van het land ge woon was te dragen. De vrouw klom iets omhoog op een walletje, dat de bosweg scheidde van de heide, zodat ze wat meer zicht had over de enorme vlakte. Nu kon ze dui delijk zien, dat de man al heel wat ar beid verzet had. Waar de heide wegge schoren was door de kromme trekspade, was de grond licht gekleurd. Hier is alles zand, begreep ze. Kan daar nog wat op groeien? Blijkbaar wel, anders zou die man de moeite niet nemen voor dit zware werk. De zon was nu bijna de einder ge naderd. Eigenlijk was het anders, want de aarde draait immers om zijn eigen as, dus de zon staat stil; dit deel van de aarde wendt zich af en maakt zich gereed voor de nacht. Voor het eerst keek de man de vreemdelinge enige tijd aan. Toen nam hij een soort net, waarin een drink- kruik te zien was op en met een jas in de hand maakte hij aanstalten om weg te gaan: Hij zei: „Blijf hier niet rond lopen; u kunt verdwalen want met een klein half uurtje is het helemaal don ker". De vrouw haalde haar schouders op. De man deed enkele passen, ging over het walletje en kruiste de bosweg. Om dat hij geen antwoord kreeg, scheen hij te aarzelen. Aan de rand van de bos weg keerde hij zich nogmaals om. „Waar staat uw wagen?" vroeg hij. Nogmaals schokschouderde ze. „Ik denk: in de garage. In ieder geval niet hier in de buurt". Hij zei enkel nog- „Blijf niet hier staan. Ga dan maar mee. Een kwar tiertje hier vandaan woon ik". Ze antwoordde niet, maar volgde hem, als het ware instinctmatig in hem de beschermer wetende. Beiden liepen ze nu aan de rand van de bosweg, het mulle zand vermijdend. Zijn gang was, trots hij de hele dag wellicht deze har de arbeid had verricht, veerkrachtig. Ze verwonderde er zich over. Hij heeft meer uithoudingsvermogen dan een ge trainde sportman, begreep ze. Na een paar minuten verliet hij de bosweg, over de diepe karresporen stappend en sloeg een smal pad in. Ze bleef achter hem omdat er niet vol doende ruimte was. De man ging nu het bos in. Automatisch stapte ze in zijn voetstappen, want ze zag nauwelijks een pad. Ze had het volste vertrouwen in hem. Wat gek, dacht ze, ik ken hem niet. Hij is hier in elk geval mijn gids. Wonderlijk, dat ik zonder meer met hem mee ga. Misschien omdat hij ver trouwen inboezemt. Al die tijd werd er niet gesproken; de man keek zelfs niet één keer achterom. Hij had haar uitgenodigd mee te gaan en als ze, om welke reden dan ook, niet wilde, was dat haar zaak; hij had haar immers gewaarschuwd tegen het ge vaar van verdwalen in het donker? De bosgrond was hier rul, de stevige voetstappen van de man zo goed als smorend. Met haar schoenen, die hele maal niet op een wandeling in deze zachte grond berekend waren, zakte ze soms diep weg. Nu voelde ze opeens, dat ze moe was. Hoe lang had ze van daag al gelopen? Ze wist het niet meer, maar het leek nu uren. In het bos was de schemering al merkbaar; het werd steeds grijzer om haar heen. Nu begreep ze hoe goed de raad van de man was, om niet alleen hier achter te blijven. In dit enge bos in het donker, zonder te weten waar een uitgang was naar de bewoonde wereld zag ze nu als een nachtmerrie. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5