Tine Vlas-v. d Vlies: nog meer openbaarheid ongewenst L. J. WEIJDT WIL HARDERE LIJN GEMEENTE JEGENS HOGERE OVERHEDEN Algemene beschouwing VVD Algemene beschouwing Texels Belang Bejaardensoos Den Hoorn ,37 ,83 ,75 ,58 i,16 igs- Mevrouw Tine Vlas-van der Vlies van de VVD is er niet van overtuigd dat het geplande „recreatief gebied en centrale voorzieningen" ten oosten van De Koog in een behoefte zal voorzien. In haar dinsdag in de be grotingsvergadering uitgesproken al gemene beschouwing op de beleidsno ta van het college vroeg ze zich af of het verantwoord is kostbare cutuur- grond op te offeren aan dergelijke niet in het landschap passende aktivi- teiten. In haar beschouwing drong ze aan autovrij maken van het hele centrum van Den Burg, waartoe de aanleg van de veelbesproken doorbraak Parkstraat- Warmoesstraat noodzakelijk is. Ook vond ze dat strenger geselecteerd moet worden bij het toekennen van woningen aan personen van elders die weinig of geen economische binding met het ei land hebben. Het VVD-raadslid zag overigens de hele jaarlijkse beleidsnota niet zo zitten. Het leek haar beter deze te vervangen door een nota die voor de hele 4-jaar- lijkse zittingsperiode van de raad zou gelden. Passend vakonderwijs Naast de zorgwekkende situatie waar in de gemeente verkeert, vond Tine Vlas de geringe mogelijkheid tot het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen een ernstig probleem. Passend vakonderwijs zou volgens haar een belangrijke rol kunnen spelen bij het bestrijden van werkloos heid. Over de Oosterender kleuterschool „Uitbreiding of vervanging van de Oosterender kleuterschool dient met spoed te worden bevorderd. Afwijzen van de bouwplannen vermindert in geen enkel opzicht de verantwoordelijkheid van de plaatselijke overheden. Met na me in Oosterend dient de voortzetting an het openbaar onderwijs met kracht te worden bevorderd". Het WD-raadslid bereed een stok- inardje toen ze uitgebreid sprak over iet van start gaan van de schoolbege- eidingsdienst. „Zoals u zich zult herin ieren, heb ik als VVD-raadslid destijds egengestemd om verschillende redenen. )e raad heeft echter (bijna unaniem) a gezegd, en zal nu de konsekwentics noeten dragen. Om de SBD tot volle te- redenheid en nut van het Texelse on- lerwijs te kunnen laten functioneren, :ullen ruimere geldmiddelen ter be- chikking dienen te worden gesteld. )oor bezuinigingen op dit terrein zou iet in zee gaan met de SBD een farce orden. Te vergelijken met de koop ran een kreupel paard. Profijt van deze ienst is mede afhankelijk van de be- eidheid en de mogelijkheden van de cholen". Ruimtelijke Ordening Tine Vlas-van der Vlies merkte aan- aande de Ruimtelijke Ordening op dat et college met grote voortvarendheid i werk is gegaan Ze zei waardering te ebben voor de wijze van tot stand ko len van het bestemmingsplan voor Ou- eschild. Met name de inbreng die de ewoners konden geven zei ze als erg ositief te ervaren. Wat betreft het plan „Buitengebied" »aande mevrouw Vlas het college tot rote voorzichtigheid in verband met de aak grote financiële konsekwenties oor de betrokkenen. Het WD-raadslid hekelde nogmaals et feit dat het structuurplan Texel pas ir vaststelling in de raad komt nadat ;rst diverse onderdelen zijn vastgelegd. Dit is een onjuiste gang van zaken". Het beleid bij de voorbereidingen aor het ontwerpplan Grensweg vond (evrouw Vlas niet schitteren door dui- ilijkheid Ze zei dat hierdoor bij de ilanghebbenden de indruk is gewekt [sof er willekeurig is werk is gegaan, e voegde er aan toe dat het aan het jntje houden van diverse grondeige- iren grote onvrede gewekt heeft. |Met betrekking tot de Waddenzee ■ong ze er op aan vooral het „an- lerszijn" van Texel ten opzichte van Js overige Waddeneilanden extra te kderstrepen. Al het mogelijke dient llgens mevrouw Vlas te worden ge- pan om een bevredigende situatie te pwerkstelligen. Commissiewerk vaak een farce |De commissievergaderingen beant- loorden volgens Tine Vlas-van der llies onvoldoende aan het gestelde doel. pak worden de behandelde punten in 1 raadsvergadering opnieuw ter dis- jssie gesteld, waardoor het commissie- Jerk een farce wordt. Ze suggereerde It het niet voldoende naar waarde patten van het oordeel der commissie [ervan de oorzaak is. In deze noemde ze I het college, èn de fracties zelf. Me- Jouw Vlas zei dat het niet willen of Even uiten van beleidszaken hiervan Ik een oorzaak is. ■Verdere uitbreiding van de open- parheid achtte het WD-raadslid op Irte termijn niet nodig en niet ge- pnst. „In het belang van een snelle TINE VLAS-VAN DER VLIES vlot terugdraaien doeltreffende besluitvorming ware het wellicht beter de klok terug te draaien". Mevrouw Vlas noemde de ervaringen van dit jaar wat betreft de openheid niet altijd hoopgevend en soms zelfs teleurstellend. „Ik heb de indruk dat met mij, verscheidene col lega raadsleden geremd zijn in hun optreden. Ze vermijden beleidszaken aan te voeren en hierdoor wordt de taak van de commissies nadelig be ïnvloed". Busvervoer onbevredigend Teleurgesteld was de woordvoerdster van de VVD er over dat nog steeds geen beslissingen zijn genomen na het uitko men van het rapport „Onderzoek Open baar Vervoer op Texel". Met name noemde ze het busvervoer in herfst en winter verre van bevredigend. Dit gold zowel voor ondernemer als voor auto buspassagier. Tine Vlas zei vervolgens ook het standpunt van B. en W. betreffende de veerverbinding op korte termijn tege moet te zien. „Voortvarendheid is hier dringend geboden. Een te trage afwik keling van deze voor Texel zo belang rijke zaak, zal resulteren in een toene mend isolement van ons eiland. Hier door zal mogelijk een dermate grote achterstand ontstaan dat deze nauwe lijks in te halen is". Mevrouw Vlas vond dat de bouw van woningen voor alleenstaanden en onvolledige gezinnen onvoldoende gestimuleerd wordt. Alle mogelijkhe den moeten hiertoe aangepakt wor den. Ze stelde voor het oude gebouw van het bejaardenhuis Sint Jan hier voor te gebruiken. Uit de in de be leidsnota voorkomende zinsnede dat woningnood op Texel moet worden „voorkomen" met alle ten dienste staande middelen zei het WD-raads lid af te leiden dat er momenteel nog degelijk sprake is van woningnood. Tine Vlas vond het jammer dat hier over geen cijfers zijn verstrekt. Onvoldoende aktiviteit aardgasbedrijf Over het aardgasbeleid: „Uitbreiding van het plaatselijk aardgasdistributie net en aansluiting op de woningen is door het college te weinig bevorderd. Het gasbedrijf ontplooit in deze onvol doende aktiviteiten. Veel inwoners, die door een informatiekaart nadere inlich tingen en/of bezoek van een employé van het gasbedrijf gevraagd hebben, kregen hierop geen reaktie". Mevrouw Vlas stelde het ooilege voor zelf aardgasklanten te gaan winnen. Ze vond dit belangrijk in verband met het gegarandeerde aantal aansluitingen dat nog lang niet is bereikt. Indien de gemeente Texel over ruime financiële middelen zou beschikken en verder geen wensen had zou Tine Vlas de bevordering van meer sportakkom- modatie erg toejuichen, maar „We kun nen nu eenmaal niet alles realiseren wat ons mooi lijkt. Het is volgens mij nuttig te bezinnen of en waar het geld beter kan worden besteed". Ze vervolgde met o.a. op te merken dat geruchten om de voormalige Mavo voor het sociaal- culturele werk te gaan gebruiken haar onaangenaam hadden getroffen. Een modernere behuizing hiervoor trok haar meer aan. De beschikbare financiële middelen zouden in ruimer verband ook voor de aanleg van broodnodige fiets paden aangewend kunnen worden, aldus mevrouw Vlas. Kunst en natuur Haar wens tot beperking van de uit gaven klonk ook door in de opmerkin gen die zij plaatste bij het onderwerp kunstverfraaiingen. „Het aanbrengen van kunstverfraaiingen lijkt mij niet dermate urgent, dat dit in uw beleid voor 1977 dient te worden opgenomen. Gezien de nog steeds benarde financië le positie van onze gemeente en de nood zakelijke beperking van overheidsuit gaven, dus ook die van de plaatselijke overheid, en tenslotte de overweging, dat kunstvoorwerpen nauwelijks of niet opwegen, tegen de schoonheid van de Texelse natuur, moet ik het college ver zoeken terughoudendheid te betrach ten". Bij het hoofdstuk recreatie in de be leidsnota van het college voor 1977 sprak Tine Vlas zich uit voor het betrachten van kleinschaligheid -bij aanleg van parkeerplaatsen aan de Waddenzeekust. Ze vond dat moet worden voorkomen dat een en ander zal leiden tot overbe lasting van de Waddenkust. Deze vorm van kleinschaligheid bij aanleg van bevilking behouden blijven, aldus me vrouw Vlas die tot grote voorzichtig heid maande in deze. Aan het eind van haar beschouwing zei het Texelse WD-raadslid nog het volgende: „Teneinde, volgend iaar, niet wederom in herhalingen te hoe ven vervallen, deel ik u mede, bij een volgende gelegenheid slechts te zul len reageren, op werkelijk nieuwe ge zichtspunten; desgewenst kunt u dit ook als een punt van beleid beschou- Volgens L. J. Weijdt van Texels Be lang vraagt het gemeentelijk beleid om bijsturing. In zijn dinsdag uitge sproken algemene beschouwing wilde hij met name de zinsnede in de be leidsnota van B. en W. gewijzigd zien waarin staat dat bewoners en gasten zich in vrijheid moeten kunnen ont plooien. Hij zou voorop willen zetten dat bewoners en gasten zullen moeten vechten om in vrijheid te kunnen blij ven bestaan op het eiland met het ei gen gezicht dat de mensen eraan ga ven. Zijn argument voor deze verscher ping waren de plannen die provincie en rijk met Texel en het Waddenge bied hebben. Krachtig verzet is nodig omdat deze hogere overheden het natuur- en milieu belang eenzijdig voorstaan, daarbij ge holpen door pers, radio en televisie die in het algemeen de zaken eenzij dg be licht onder het volk brengen en op hun beurt weer putten uit de gegevens van instanties en verenigingen die eenzijdige belangen voorstaan; al met al een grote macht met een blazoen waarop staat Natuur en Milieu en verder niets". Eigen karakter Weijdt stelde vast dat het voor het eigen karakter van Texel funest is als anderen voorschrijven wat kan en niet kan. „Als we het zelf blijven doen be houden we ook ons aantrekkelijk milieu en het eigen evenwicht tussen centrum en buitendorpen. Dan ook ontstaat spon taan en dus eerlijk de gewenste ontwik keling. Dat gebeurt al eeuwen zonder dat het milieu wezenlijk en onverant woord werd aangetast". Weijdt had lie ver gezien dat het college als basis voor de beleidsnota de redevoeringen had ge bruikt die door de burgemeester zijn uitgesproken bij de opening van het NRC en de onlangs gehouden bijeen komsten in Groningen en Leeuwarden. Weijdt betreurde dat het in het ko mend voorjaar uit te brengen structuur plan voor Texel komt als mosterd na de maaltijd. Het dan vastgestelde bestem mingsplan voor het buitengebied heeft de structuur immers reeds goeddeels vastgelegd. Het structuurplan zou hoog stens nog van invloed kunnen zijn op het streekplan voor de kop van Noord holland en Texel, maar Weijdt zei niet erg optimistisch te zijn wat de Texelse inbreng betreft. Hij vroeg om een hardere opstelling bij het reageren op de beleidsplannen voor het Waddengebied. „Nauwlettend volgen" zoals B. en W. in hun nota schreven, vond hij onvoldoende. De ei landen moeten in de discussie sterker vertegenwoordigd worden. Weijdt zei dat Texels Belang akkoord gaat met het opnemen van niet-raadsle- den in raadscommissies, evenals het na streven van meer openheid. Spreker zei het verkeerscirculatie plan voor Den Burg een verbetering te vinden in vergelijking met de oude toe stand maar er zullen maar straten au tovrij gemaakt moeten worden. „Bui ten het seizoen wordt je in de binnen ringen van Den Burg autodol". Van de bevordering van het openbaar vervoer verwachtte Weijdt niet veel resultaat. Veerdienst Weijdt vond dat het gemeentelijke standpunt inzake de toekomst van de veerdienst moet worden gegrond op het onlangs uitgebrachte zeer realistische rapport van TESO. Hij zei dat bij elke belemmering van de veerdienst het meest de eigen bevolking wordt getrof fen. Een toerist zou zich nog wel kun nen aanpassen aan een reserveringssy steem, maar een inwoner moet op niet tevoren geplande momenten naar en van het eiland kunnen gaan. Er moet een snelle uitspraak komen. „Anders doen provincie of rijk het!". Weijdt stelde vast dat de bouwgrond op Texel uitverkocht raakt. B. en W. zijn blijkbaar niet van plan plannen voor uitbreiding van bebouwing voor te bereide en wilde dat de raad hierover spoedig wordt geïnformeerd. Woning bouw moet worden gestimuleerd, alleen al gezien het grote aantal alleenstaan den en onvolledige gezinnen dat moet worden ondergebracht. Tunnel De Texels Belang fractievoorzitter noemde het verder betreurenswaardig dat het op Texel kennelijk wel mogelijk is een tunnel aan te leggen ten behoeve van vee dat een verkeersweg moet krui sen en niet ten behoeve van kinderen die dagelijks de gevaarlijke Pontweg moeten oversteken. Bedenkingen uitte Weijdt tegen de voorgenomen verschuiving van niet per manente naar meer permanente toeris tische verblijfsakkommodatie, wat be tekent dat de tenten wat zouden moe ten worden afgeremd ten gunste van de bungalows e.d. „Ook de kamperende re creant dient vanuit sociale overwegin gen zijn mogelijkheden te behouden. Verder moet ervoor gewaakt worden dat de toerist die hier komt voor vrij heid en ruimte niet wordt gemanoeu vreerd in een opgedrongen stramien van wat hij moet doen en laten". Gehandicapten Het dagverblijf voor oudere gehandi capten waarover B. en W. in hun be- L. f. WEIJDT vechten leidsnota spraken zou Weijdt liever op genomen zien in het verpleeghuis. Verder wilde spreker van het college weten of werkelijk nog reële kansen worden gezien voor vestiging van mos- selindustrie op Texel. Tenslotte sprak Weijdt zich uit voor extra geld van het rijk voor Texel om een eind te maken aan de situatie dat het grootste deel van de door het toe risme veroorzaakte lasten door de in woners moeten worden opgebracht. Per inwoner komen de toeristische lasten op ƒ131,40. De toeristen zelf dragen door hun toeristenbelasting dus slechts in zeer bescheiden mate bij. DEN HOORN Voor de jaarlijkse Sinterklaasmiddag kunnen alle bejaar den in Den Hoorn en omgeving op woens dag 1 december terecht in dorpshuis „De Waldhoorn". Op deze door de Be jaardensoos georganiseerde middag zul len o.a. dia's vertoond worden door me vrouw J. Kok-Pool. De toegang voor dit om half drie beginnende festijn is gratis. Belangstellenden die met vervoerspro blemen te kampen hebben kunnen zich wenden tot mevrouw T. Kok, Witteweg 5, Den Hoorn, telefoon (02226) 362. Donderdag en vrijdag draait in het City theater toch Ferreri's „La dernière femme" (de laatste vrouw). Toch, omdat deze film door de meerderheid van „filmganger" werd weggestreept van de keuzelijst. De minderheid die dit met (terechte) spijt constateerde, kan dus in een normale vertoning van dit even prachtige als belangrijke werk kennis maken. Ferreri heeft zich in de loop der jaren omstreden faam verworven met een reeks grimmige en fantastische filmver tellingen. In „De aapvrouw" zien we een vriendelijke liefhebende echtgenote, die over haar ganse lichaam behaard is, door haar man op de kermis wordt ge ëxploiteerd (1963). In „De man met de balonnen" pleegt de titelrol zelfmoord wanneer hij als verkoper, tijdens het opblazen merkt dat een van zijn balon nen knapt 1965). „Dilliger is dood" toont een ontevreden echtgenoot tijdens het schoonmaken van een oude, gevonden revolver. Hij verft deze in prachtige kleuren en wanneer het wapen droog is doodt hij er zijn vrouw mee (1968). „Li sa" is Catherine Deneuve, die in de ge lijknamige film de plaats van een hond inneemt. Mastroianni is het „baasje" (1971). In „La grande bouffe" vreten vier heren zich letterlijk dood (1973). Een vreemd rijtje en bovendien nog niet compleet. Marco Ferreri is een on- verbetelijke pessimist en zegt dat hij het soort wanhopige films maakt omdat hij in een even wanhopige wereld leeft. In een naargeestige omgeving van flatgebouwen maken we kennis met Gé- rard. Hij ontmoet in een crèche (waar zijn zoontje is ondergebracht) het meisje Valerie. De verhouding ontwikkelt zich, na een schijnbaar liefdevol begin, in een samenzijn waarin Valerie slechts als sexobject fungeert. Een wanhopige rela tie waaraan van alles ontbreekt. Gérard is, hoe graag hij ook wil, niet in staat haar volledig in zijn bestaan op te ne men. „Wat moet ik", zegt hij tegen Va lerie, „zeggen dat jij anders bent dan alle vrouwen? Dat jij de enige bent van wie ik kan houden? Dat kan en dat wil ik niet". Hoewel hij probeert de relatie te redden, wordt het steeds duidelijker voor hem, dat het alleen zijn sexuele gevoelens zijn die hem steeds weer naar haar toe trekken. Dat leidt dan tot de laatste onverbiddelijke scène met een climax die gruwelijk en zeer schokkend is. De eerlzaamheid van een mens in een snel veranderende wereld is nimmer op een duidelijker manier getoond. Taboes kent Ferreri niet. Bijvoorbeeld de naakt scènes met grote vanzelfsprekendheid door de dikke Gérard Depardieu laten spelen, vereist moed en toont de weer zin van Ferreri voor de kwasi-echtheid van gestroomlijnde mensen uit bijvoor beeld de reclamewereld. Ook als is men het niet eens met Ferre ri's stelling (het instituut huwelijk is de basis van een egoïstische samenleving) dan nog geeft de film veel te denken, omdat elke scène vele dingen tegelijk aanraakt. Een sombere Ferreri, waarin zelfs voor zijn zwarte humor geen plaats meer is. Desalniettemin zijn beste! (Bo ven 18 jaar). Zaterdag tot en met maandag (20.00 uur) „The mean machine". Een merk waardige en pakkende film van Robert Aldrich, een regisseur die o.a. met „The dirty dozen" al liet zien goed uit de weg te kunnen met (wat de Amerikanen noemen) „aotion drama". Het gevecht van de underdog, zoals dat 2000 jaar ge leden door de gladiatoren in het oude Rome werd geleverd, is in dit verhaal verwerkt. Een aan lager wal geraakte sterspeler van een der top-teams van Amerika, belandt in de gevangenis. De directeur daarvan is een rugby-gek, die hoopt dat „zijn" team van bewakers, dat een semiprofteam vormt, in de eredivi sie kunnen komen. Met de komst van de nieuwe gevangene hoopt hij een goeie trainings wedstrijd op touw te kunnen zetten. De ster weigert een team van ge vangenen te vormen, maar wordt door straf en pesterij van het regiem zo fel gemaakt, dat hij er later toch mee in stemt. In plaats van naar de afgesproken nederlaag, werkt hij echter naar een overwinning tot elke prijs. In een ont zaglijk hard gevecht worden de botten der bewakers gebroken. Na deze schijn overwinning gaan de gevangenen met verzwaarde straffen terug naar hun cellen. De wedstrijd is, ook zonder ken nis van de spelregels goed te volgen en biedt drie kwartier zowel spanning als grimmige humor. Verdere elementen zijn o.a. sportverbroedering en -verdwa zing. Naar aanleiding van „The mean machine" vertelde Aldrich het een ge weldige ervaring te hebben gevonden een rugbyte am te coachen en te regisse ren. Coachen is volgens hem de enig overgebleven mogelijkheid voor een dic tator. „Als Hitier er lol in zou hebben gehad filmregisseur of rugbycoach te zijn, zouden we de Tweede Wereldoor log niet hebben gehad". Wie van „The dirty dozen" indertijd heeft genoten, mag de nieuwste Aldrich zeker niet overslaan. (14 jaar). Zondagmiddag 3 uur „Hugo de hippo" een alleraardigste tekenfilm, die boven dien Nederlands wordt gesproken met de stemmen van o.a. Lex Goudsmit, Ko van Dijk, Ton van Duinhoven en Marius Monkau. Een erg leuk en zeer origineel verhaal, zich afspelend in het verre Zanzibar. Die havenstad, waar veel kruidnagelen van daan komen, is wat aan de ondiepe kant. De kruiers moeten door het water wa den om bij de schepen te komen, wat weer wordt bemoeilijkt door haaien. De sultan van Zanzibar laat uit de jungle een grote groep nijlpaarden komen om de haaien te verpletteren. Over een van hen, een heel kleintje, Hugo genaamd, gaat het verhaal. (Alle leeftijden).

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 11