Cjroen cZwarLsJexeh het harL, Zeldzaam bezoek uit het hoge noorden DROS VEEGT WETHOUDERS DE MANTEL UIT BÉD# Voerplaats Rotganzen strijdig met plan Walrus bracht dagje door op Texel Einde van hotel De Lindeboom-Texel nabij? Proefproces moet zekerheid geven MODESHOW OP TEXEL SVV toch over de schreef Wil je eens een gezellig, vriendelijk, sportief geluid horen? Bel (02228) 672. BOWLING DE K00GEL IN DEN BURG IS HET GEZELLIG WINKELEN ook 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9130 14 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(| Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktïe: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW IP nsm wih Voorzichtig benadert J. Boon uit Het Noorden de walrus. Woedend blazend en een stotende Texel kreeg dinsdag bezoek van een walrus. Het imposante dier werd des morgens omstreeks elf uur door de heer J. Kalf aangetroffen ou de steen glooiing van de dijk bij het gemaal Dijkmanshuizen. Later zwom de walrus naar Oudeschild waar hij tot na het invallen van de duisternis bleef liggen. Woensdagochtend bleek het dier met onbekende bestemming te zijn ver trokken. Met behulp van de boot „Phoca" is nog enige tijd vergeefs naar de walrus gezocht. met de kop is de reaklie. Dr. P. van Bree van het Zoölogisch Museum te Amserdam (specialist op het gebied van zeezoogdieren) vertelde ons dat hier sprake is van een uiterst zeld zame gebeurtenis. Slechts tweemaal eer der in de gschiedenis zijn in Nederland walrussen gesignaleerd. De eerste waarneming werd gedaan in de 18e eeuw en de tweede in 1926 in het Marsdiep. De toenmalige directeur van het Zoölogisch Station volgde de gangen van het dier en stelde vast dat het na dien koers zette naar Denemarken en Zweden, waar het door een jager werd doodgeschoten. Walrussen kwamen tot de 16e eeuw in groten getale voor langs de kust van Noorwegen. Door groot scheepse jacht werden ze hier uitgeroeid, zodat ze nu alleen nog zijn in het Noord poolgebied: rond Groenland, de kust van Siberië, Nova Zembla en Spitsbergen. Een enkele keer gebeurt het dat een dier de kudde verlaat en dan wat zuide lijker wordt gezien- bij IJsland, Schot land en de Shetland Eilanden Het mannetje van de walrus wordt ongeveer vier meter lang bij een ge wicht van 1300 kg. Het vrouwtje is be langrijk kleiner: maximaal drie meter met een gewicht van 850 kg. De slagtan den van het mannetje kunnen een meter lang worden De „Texelse" walrus was waarschijnlijk een mannetje. Vangen mislukt Het schijnbaar suffig op de stenen liggende dier kon vrij goed worden be naderd, maar zonder gevaar was dat niet. Wie heel dichtbij kwam prikkelde de walrus tot grote woede, wat bleek uit luid blazen en een plotseling opgerichte houding. Met hun slagtanden kunnen walrussen verschrikkelijke verwondin gen toebrengen en zich zelfs met dode lijk succes verdedigen tegen ijsberen. Hun voedsel bestaat echter overwegend uit schelpdieren die ze met de tanden losmaken van de zeebodem en de rotsen. Ze kunnen duiken tot een diepte van ongeveer dertig meter en wel tien mi nuten onder water blijven. Directeur Gerrit J. de Haan van het Natuurrecreatiecentrum heeft dinsdag nog getracht het dier te vangen. Dit zou gebeuren met behulp van bietennetten, maar voordat het benodigde materiaal was aangevoerd was de walrus alweer het water ingegaan. Verdere pogingen werden niet ondernomen. De kans is groot dat hotel „De Lin deboom-Texel" binnenkort zal ophouden te bestaan als horecabedrijf. De heer E. Breemver is voornemens binnen afzien bare tijd te stoppen en het staat vrijwel vast dat het gebouw als horecabedrijf onverkoopbaar is. Een en ander is ter kennis gebracht van de gemeente waar het probleem thans in studie is, in relatie tot het ak- kommodatieprobleem van Den Burg in het algemeen. In de raadsvergadering bleek dat men in het meer dan 75 jaar oude hotel „Texel" meer mogelijkheden ziet voor een nieuwe gemeenschaps functie dan in „De Oranjeboom". Snelle vaststelling van het bestem mingsplan voor het buitengebied is de beste methode om te voorkomen dat het ministerie van CRM op Texel nog meer agrarische grond aankoopt. Dit werd tijdens de replieken van de dins dagavond gehouden begrotingsvergade ring gezegd door burgemeester \V. H. Sprenger en wethouder J. Nauta. Omdat in het nieuwe plan het gebruik van de gronden wordt geregeld, kan het ge bruik als rotganzenvocrplaats van agra risch gebied als strijdig gebruik wor den aangemerkt met sancties als gevolg. Wethouder Nauta kondigde aan dat de gemeente een proefproces wil uitlokken om daarover volledige zekerheid te krij gen. Ingrijpen wordt thans als extra noodzakelijk gevoeld omdat er hardnek kige geruchten zijn dat CRM binnenkort nog meer Texelse bedrijven zal opko pen. Dit was een antwoord op de algemene beschouwing van het SCF-raadslid Jan Witte die de CRM-aankopen als een aan tasting van de agrarische structuur van Texel had aangemerkt. Tot J. C. Dros zei de burgemeester dat zijn buiten Texel verkondigde stand punt inzake de toekomst van Texel en het Waddengebied niet nieuw is; hoog stens is het wat scherper gesteld dan vroeger. Met de stelling van Weijdt dat de uitgangspunten van de hogere over heden de Texelse standpunten omver zal werpen, was Mr. Sprenger het niet eens. Volgens hem was juist het tegen overgestelde het geval. Er wordt scher per en duidelijker geformuleerd. Niet eens was de burgemeester het met Dros' opmerking dat het structuurplan straks mosterd na de maaltijd zal blijken te zijn. Van wat er in het plan komt is nu al zoveel bekend dat het een basis is ge weest voor het bestemmingsplan buiten gebied. Naar aanleiding van de opmerkingen over het naleven van wat in het enkele jaren geleden uitgebrachte efficiëncy- rapport staat werd meegedeeld dat de uitgebrachte adviezen wel degelijk ter harte zijn genomen. Er is reeds veel ver beterd, met name het contact met de ambtenaren. Extra aktiviteit op het vliegveld hoeft niet automatisch tot gunstiger exploita tie te leiden; het tegenovergestelde kan zelfs het geval zijn als de lasten die men zich moet getroosten om de nieuwe akti viteit (bijv. helicopterlandingen bij nacht) mogelijk te maken, hoger zijn als de opbrengsten. Er bestaat enig verschil van uitleg binnen het college van het begrip „con centratie". Men is het erover -eens dat ernaar moet worden gestreefd de ver- blijfsrecreatiemogelijkheden zoveel mo gelijk te concentreren om de rest van Texel zo prettig mogelijk te houden. Vol gens Mr. Sprenger zouden toeristische bezienswaardigheden echter wel over het hele eiland gespreid kunnen zijn en blijven. Wethouder J. Nauta, zo bleek later, had een andere gedachte. Ook de bezienswaardigheden moeten bijeen blij ven en wel zo dicht mogelijk bij de ver- blijfsakkommodatie. Als men het vertier dicht bij de tent, bungalow of hotel kan vinden, is men minder geneigd over het eiland uit te zwermen en het aldus te belasten Agrarisch Texel Mr. Sprenger stond niet onsympathiek tegenover de gedachte de Stichting Agrarisch Texel meer gemeentelijke steun te geven in de vorm van hogere financiële garanties en ambtelijke bij stand. Ook een tunnel onder de Pontweg vond de burgemeester de moeite van studie waard. Zo'n voorziening zou vol gens hem echter niet bij de Keesomlaan doch bij het gevaarlijke kruispunt Ele- mert moeten komen. Veiligheid pleziervaarders Gemeentelijk toezicht op de veiligheid van de snel toenemende pleziervaart op de Waddenzee wordt noodzakelijk ge acht, maar in de huidige situatie kan niet veel gedaan worden omdat de Wad denzee buiten het gemeentelijke be- voegdheidsgebied ligt. Gemeentelijke in deling van de Waddenzee maakt optre den wel mogelijk en mede daarom moet dat ook zo snel mogelijk gebeuren. Dat in het plan buitengebied opgenomen belemmeringen een gevaar inhouden voor de agrarische structuur, vond de burgemeester geen juiste aanmerking. Een zo goed mogelijke agrarische struc tuur is weliswaar een van de belang rijkste uitgangspunten van het plan, maar er zijn ook andere belangen en die moeten worden afgewogen. Van harte eens was de burgemeester het met Blankens opmerking dat meer moet worden gedaan tegen alcoholisme en vandalisme. Hij liet blijken dat met deze algemeen levende wens rekening zal worden gehouden, o.a. bij het overleg inzake de aktiviteiten van „para-com merciële" horecabedrijven (soprtkanti- nes e.d.). Het Bonthuis van Alkmaar en De Bruidssalon presenteren u een komplete show, waarin worden getoond de gehele kollektie van Het Bonthuis, avondkleding en bruidskleding, op woensdag 1 december a.s., 's middags om 2.30 en 's avonds om 8.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel". Entreeprijs ƒ5,inclusief koffie en aperitief. Medewerking wordt verleend door HELEN SHEPERD en RUUD JANSEN, Europees kampioen op orgel. Kaartverkoop: Huizinga, Schil derend 61, tel'. (02220) 2962, Den Burg. Aan het begin van de begrotmgsver- gadering vertelde Jan van Asselt van Texels Belang dat bij nader gemeente lijk onderzoek is gebleken dat de Stich ting Vakantie Verblijven wel degelijk haar boekje te buiten is gegaan op het terrein aan de Pontweg In strijd met het bestemmingsplan was de stichting hier begonnen met voorbereiding tot expansie in de vorm van het aanleggen van bestrating. Nadat Van Asselt hierop had gewezen in een vorige raadsverga dering had het college bij monde van wethouder Nauta de beschuldiging van de hand gewezen Pas toen het raadslid volhardde in zijn aantijgingen werd door de gemeentelijke controledienst vastgesteld dat SVV inderdaad illegaal bezig was. De raadsleden Beumkes en Jan Witte hadden daarvoor echter al de indruk gewekt dat Van Asselt SVV val selijk had beschuldigd en alvast geëist dat deze voor genoegdoening zou zorgen als dat inderdaad het geval zou blijken. Van Asselt verweet Beumkes en Witte dat zij juist hem verdacht hadden ge maakt en voortaan eerst maar op onder zoek moesten uitgaan alvorens dat te doen. Dat was aanleiding voor wat ge harrewar dat het best als welles nietes kan worden samengevat. Tot nadenken stemde de opmerking van Nauta dat bij SW sprake was van een overlegsituatie waarin wellicht niet zo duidelijk was wat wel en niet mocht. Dat er ongewenste dingen waren gebeurd ontkende hij ech ter niet. Hij wilde wel dat raadsleden dergelijke klachten voortaan recht streeks op het raadhuis deponeren als het hen tenminste alleen maar is te doen om het euvel op te heffen In zijn korte algemene beschouwing bij de beleidsnota van B. en W. voor 1977 heeft het onafhankelijke raadslid J. C. Dros wethouder Jan Zuidewind verweten tijdens zijn bewind tot dus ver alleen maar verwarring te hebben gezaaid door overdreven verwachtin gen te wekken en onbezonnen uitspra ken te doen tijdens partijvergaderigen. Hij vond dat Zuidewind zijn werk als bestuurder in feite nog moest leveren. „Als het niet gauw komt zal het niet nodig zijn hem na zijn zittingsperiode voor zijn inzet te bedanken". Wethouder Jaap Westdorp kwam er iets beter af, al liet Dros blijken dat ook uit zijn handen nog niet zoveel goeds is gekomen. Dros verlangde dat „Wes" op zijn minst een nota inzake het samen hangend bejaardenbeleid zou produce ren „als politieke erfenis". Spreker acht te de dringende noodzaak daartoe bewe zen door het feit dat de stichting van het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan niet is beoordeeld in samenhang met de twee andere bejaardenhuizen. Dros herinner de eraan dat Westdorp destijds als raadslid kon opmerken dat de gepresen teerde beleidslijnen prachtige kreten waren maar dat er niets van terecht zou komen. „Ik vraag de heer Westdorp daar dan iets aan te doen en een geringe hoeveelheid huiswerk te maken". Voor voorzitter Mr. Sprenger had Dros zelfs een schouderklopje. Dat gold de wijze waarop de burgemeester voor groot publiek commentaar had geleverd („een nieuwe opstelling") op de rege ringsnota over de Waddenzee. Dros ver langde dat Mr. Sprenger zich ook op Texel en op alle fronten zo duidelijk zou opstellen. Hij meende dat dit best kan, gezien de politiek ongebonden po sitie waarin de burgemeester verkeert. Dros hekelde verder de afwezigheid van een structuurplan waardoor de ver schillende beleidsonderdelen niet be hoorlijk kunnen worden afgewogen. Volgens Dros was de oorzaak hiervan terug te brengen tot de vrijblijvende verkiezingsprogramma's dan wel de fun damentele afwijkingen in beleid ten op zichte van die programma's. Het onvol doende toetsen van het beleid aan de verkiezingsprogramma's (dus het nemen van raadsbeslissmgen) bevestigt de bij veel kiezers toch al bestaande indruk dat het allemaal één pot nat is. „De waarde van de raad neemt daardoor af maar het wordt gecompenseerd door specialisten en een duidelijk presen tatie van het college". Dros verweet het college als geheel dat het de afgelopen jaren soms met veel publieke aandacht voornemens bekend heeft gemaakt, maar dat de resultaten op zich laten wachten of niet in verhouding staan tot die ge vraagde aandacht In de resterende zit tingsperiode zal het college heel wat moeten klaarmaken wil het niet als „het plannenmakende gezelschap" na vier jaar studeren naar huis gaan, meende hij. Dorpsstraat, De Koog telefoon (02228) 672. vegen uit de pan van maandag 29 november t/m vrijdag 3 december WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1