Cjroen (2wgrtsjexels in het harL> College tevreden over effekt maatregelen E E s Ouwe Sunderklaas in de dorpen y jr\ Vandaag denken aan Verkeerscirculatieplan Den Burg Frambozenvla halve liter van 98 voor 79 ct. /paarbank Motorrijder gewond bij aanrijding Winterbosloop op Nieuwjaarsdag Jonge Duitser dood op hotelkamer Doorbraak moet verdere verbetering brengen Fietspad Postweg Pontweg kost ƒ1,2 miljoen Ingebroken in sporthal Fietsend meisje gevallen Geslaagd Texelse afdelingen NVV en NKV voortaan samen Volksgericht GRATIS VERGROTING DINSDAG 7 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9133 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oo9t 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dlnpnegs en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ9.80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned Mldd. Bank. Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 15,- Bij een botsing die plaatsvond op de kruising Bernhardlaan-Waalderstraat werd gisteravond omstreeks 19.00 uur de 18-jarige Roelof Pieter Heerschap uit Oosterend gewond toen hij met zijn Honda motorfiets werd geschept door de Texelaar LJ.W. De jongeman liep naast een lichte hersenschudding een gecompliceerde bovenbeenbreuk op en is met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. De motor raakte, even als de Ford Taunus van W., total loss. Het ongeluk gebeurde doordat W. de motorrijder geen voorrang verleende toen deze uit de richting De Waal het kruis punt naderde. Volgens verklaringen van W. had hij de jongeman wel gezien maar zich verkeken op de snelheid van de motor. Bij de botsing raakte de mo torfiets de auto in de flank. Het slacht offer werd over de auto geslingerd en kwam op het terrein van de Aankoop centrale in de berm terecht. De Ford Taunus van W. maaide tegelijkertijd een verkeerszuiltje omver De gealarmeerde ziekenauto kon kort daarop de gewonde jongeman met de nderhaast naar Texel teruggeroepen veerboot naar een ziekenhuis in Den Helder vervoeren. Na het ongeluk is personeel van de brandweer geruime tijd bezig geweest het wegdek te ontdoen van olie die uit motor was gelopen. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal de Stichting Texelse Sportraad op 1 januari de Winterbosloop Texel or ganiseren. Er kan door zowel recreatie ve sportbeoefenaren als wedstrijdlopers aan worden deelgenomen. Door een van de mooiste bösgedeelten van Texel zul len parcoursen van 4 en 8 kilometer worden uitgezet. Recreanten (4 km) kun nen zowel individueel als in groepsver band deelnemen; wedstrijdlopers (8 km) lopen uitsluitend individueel. Er wordt op Nieuwjaarsdag gestart om 14.30 uur bij de kantine van camping Dennenoord aan de Grensweg. In deze Winterbosloop zullen zowel de recreatieve sportbeoefenaren als de wedstrijdlopers aan hun trekken ko men. (Vorig jaar waren het zo'n dikke honderd moedigen). Er zijn voor deel name aan de recreatieve bosloop geen leeftijdsgrenzen gesteld. Om in het be zit te komen van een herinneringsvaan tje moet de af te leggen 4 kilometer wel binnen 45 minuten gelopen worden. Voor deelname aan de wedstrijd over 3 kilometer is een minimum leeftijd van 12 jaar vastgesteld De winnaar krijgt een wisselbeker. Aan alle wedstrijd deelnemers die de afstand binnen een uur afleggen wordt eveneens een herin neringsvaantje uitgereikt Recreatieve deelnemers kunnen in groepsverband meedoen waarbij een groep minstens uit 10 personen dient te bestaan. Als men kans ziet tesamen binnen de limiet van 45 minuten binnen te komen krijgt men bovendien een groepsherinnering. Voorinschrijving Het inschrijfgeld bedraagt voor alle deelnemers ƒ2,50 per persoon. Bij voor inschrijving (voor 20 december a sis er een kortmg van 50 cent Dit voorin- chrijven kan gebeuren door overmaking van ƒ2,per deelnemer op rekening nummer 36 25 17 673 Rabobank Den Burg t.n.v. Stichting Texelse Sportraad ).a. K. v. d. Bijl, Weverstraat 71, Den Burg. Voorts kan men zich tot 15 minuten 'oor de aanvang melden bij de start- )laats. l kun'. Geldig van donderdag 9 december t/m zaterdag II december ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN B. en W. vinden dat de verkeersmaat regelen die de afgelopen zomer in Den Burg van kracht werden overwegend gunstig hebben gewerkt. Zoals bekend was het de eerste fase van het ver keerscirculatieplan: het oplossen van een aantal gevaarlijke punten alsmede het omdraaien van de rijrichting in het cen trum. De tweede fase (het zoveel moge lijk verkeersvrij maken van het cen trum) zal pas in werking kunnen treden als de verkeersdoorbraak Parkstraat - Elemert is gemaakt. Dat zal nog een tijd duren omdat voor het maken van deze doorgang een artikel 19 procedure is begonnen. Meerdere mensen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om be zwaar in te dienen. Het bovenstaande blijkt uit schrifte lijke antwoorden van B en W. op vra gen die in de vorige raadsvergadering zijn gesteld. Zoals bekend liet H Beum- kes van het Pakt zich weinig vleiend over het effekt van de maatregelen uit. Het college wijst er op dat door deze maatregelen maar liefst 11 conflictpun- ten in de verkeerssituatie zijn verbeterd. Het afsluiten van de Hogerstraat voor ziet in een behoefte; mede daardoor is de verkeersdruk op Gravenstraat en Warmoesstraat sterk verminderd. Over de verkeersdruk op het centrum is het college minder tevreden. „Naar onze me ning zochten teveel automobilisten naar een parkeerplaats in Burgwal, Park straat en Groeneplaats, een euvel dat zich NIET of veel minder voordeed op markt- en folkloredagen". Als de doorbraak is aangelegd bete kent dat, dat de „lussen" Waalderstraat- Kogerstraat (met verandering van rij richting in de Waalderstraat) en We- verstraat-Parkstraat-Elemert voor de noodzakelijke opvang van de onvermij delijke verkeersbewegingen zorgen. „Slechts op die manier zal de kern vol ledig verkeersvrij worden en zal er van wezenlijke verbetering sprake zijn", al dus het college. De Zes verstopt Meegedeeld wordt dat als gevolg van de verandering van de rijrichting De Zes regelmatig verstopt zat. Door de aan leg van het parkeerterrein (zojuist be gonnen) zal dit probleem zich niet meer voordoen, zo verwacht het college. Erkend wordt dat naar het oplossen van enkele conflictpunten er enkele nieuwe knelpunten zijn ontstaan. De Beatrixlaan krijgt nu aanzienlijk meer verkeer te verwerken, maar dat wordt mede veroorzaakt doordat in het plan noord-west veel woningen gereed zijn gekomen. Er zijn plannen voor aanleg van parkeerhavens langs de Beatrix laan en voor het maken van een fietspad langs de Emmalaan. Gevaarlijk punt Het kruispunt Waalderstraat-Wilhel- minalaan-Burgerhoutstraat geeft nogal eens voorrangsproblemen, met aanrij dingen (drie stuks binnen twee weken) als gevolg. Het college denkt aan het plaatsen van waarschuwingsborden of reconstructie van dit kruispunt. Ook op de splitsing Julianastraat-Weverstraat doen zich voorrangsproblemen voor. Het college houdt het er op dat 't nog teveel vertrouwd zijn met de oude situatie hiervan de oorzaak zijn. Aanrijdingen deden zich hier niet voor. Uitkijken Op de voetgangersoversteekplaats op het punt Stenenplaats-Binnenburg-Ho- gerstraat ontstaan soms gevaarlijke si tuaties hoewel de reconstructie van de Stenenplaats prima functioneert. Oor zaak van het gevaar moet volgens het college niet in de verkeersmaatregelen worden gezocht maar in de mentaliteit van de verkeersdeelnemers. Voorzichti ger rijden en beter uitkijken is hier de boodschap. De verkeerscommissie is zeer tevreden over de wijze waarop de eerste fase van het verkeerscirculatieplan het heeft ge daan. Wel werd aanbevolen hier en daar aan te passen: borden voor eenrichtings verkeer inplaats van een verbod om de betreffende straten op motorvoertuigen in te rijden. Verder zouden de AOT- bussen niet langer van het eenrichtings verkeer op het Schilderend moeten wor den uitgezonderd. Met de AOT is nu overleg gaande om de busroute in Den Burg te verleggen De gemeenteraad is voorgesteld een bedrag van ƒ1 243.000,beschikbaar te stellen voor de aanleg van een fietspad dat zal lopen van de Pontweg, langs de Akenbuurtsweg, Kogerweg, Nieuwlan- derweg naar de Postweg. Hierdoor komt een doorlopende fietsroute van de veer haven tot De Cocksdorp tot stand. Het gaat hier om een recreatief pad in het kader van het door CRM gesteunde fietspadenplan. Er is dus geld voor be schikbaar, zodat er geen reden is de aanleg uit te stellen. B. en W. erkennen dat de aanleg van een fietspad tussen Den Burg en Ooster end nog urgenter is, maar dat pad wordt niet gesubsidieerd omdat de Oosteren- derweg een zg. kwartaire weg is. Het college heeft Gedeputeerde Staten ver zocht deze weg tot tertiaire weg te „promoveren" waardoor wel subsidië ring mogelijk wordt. Gisterochtend omstreeks elf uur werd de 22-jarige Ilanno J. Merch uit Lever- kusen dood aangetroffen op de vloer van zijn hotelkamer in Den Burg. Hij moet minstens 24 uur tevoren zijn overleden. De oorzaak is nog onbekend. Vanmiddag zou dr. Zeldenrust in Den Helder sectie verrichten. Tot dusver zijn er geen aan wijzingen voor misdrijf of zelfmoord. De jongeman verbleef sinds vorige week dinsdag in het hotel. Mogelijke doods oorzaak is een maagbloeding. In de nacht van zondag op maandag omstreeks half twee werd ingebroken in de sporthal „Ons Genoegen". Twee Texelaars drongen de kantine binnen door op het platte dak aan de oostzijde te klimmen en het glas in te slaan v.an een nooddeur. Kantine-exploitant W Kalk miste ƒ15,aan telefoongeld en stelde vast dat wat glazen waren ka pot gegooid. Blijkbaar is vergeefs ge probeerd de kassa te forceren. Als dit was gelukt zou dat geen buit hebben opgeleverd want Kalk laat hier geen geld achter. De politie is nog bezig met het verhoren van de daders; het is niet uitgesloten dat zij dezelfde nacht ook bij andere gebouwen in de buurt hebben geprobeerd hun slag te slaan. De 8-jarige Rita Heethuis (Keesom- laan, Den Burg) maakte dinsdag een on- gelukige val toen zij op het Schilderend, dicht bij de kruising Keesomlaan, ijlings moest uitwijken voor een automobilist die uit de richting Oudeschild kwam. Deze auto heeft mogelijk met vrij hoge snelheid gereden en op de linkerweg helft gezeten. Rita Heethuis brak bij haar val twee voortanden en liep een snijwond op in haar kin. De automobilist is tot dusver onbekend gebleven. Het ging mogelijk om een groene Ford Es cort. Wie iets van het ongeluk heeft ge zien wordt verzocht met de politie con tact op te nemen Aan de Landbouwhogeschool te Wa peningen slaagde onze plaatsgenoot Kees de Roest voor het kandidaatsexamen agrarische economie. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen plaagde Theo Backer uit Oudeschild voor het diploma Engels M O B. on Den Burg In Den Burg spelen de kinderen van 17.30 - 18.30 uur. Ze worden door de jury beoordeeld, op het terras van hotel „De Lindeboom-Texel". In dat hotel is na afloop de prijsuitreiking. De volwas sen speulers komen van 20.30 tot 21.30 uur aan bod. Nummers kunnen worden afgehaald bij hotel „De Lindeboom- Texel". De juryleden staan bij Modehuis Moerbeek, Frans Zegel en Bakkers Ij zerhandel. Na afloop prijsuitreiking in hotel „De Lindeboom-Texel". Oosterend In Oosterend spelen de kinderen van 17.00 - 18.30 uur Om 18.00 uur prijsuit reiking in „De Bijenkorf". De volwassen spelers zijn aktief van 20.00 - 21.30 uur. Omstreeks 21.30 uur is de prijsuitrei king in „De Bijenkorf". Het spelen moet zoveel mogelijk op straat gebeu ren. De dorpscommissie verzoekt ieder zoveel mogelijk licht te ontsteken. De Waal In De Waal speult de jeugd van 19.00 - 20.00 uur. De ouderen volgen direkt daarop. Nummers kunnen tevoren wor den afgehaald bij Arie Kager (tussen 19.00 - 20 30 uur). De juryleden zijn ver deeld over geheime plaatsen; overal moet dus gespeuld worden om kans te hebben op een prijs. Vanaf 20.00 uur is „De Wielewaal" open, waar het duo Siko speelt. De vorig jaar gewonnen wisselbekers moeten tijdig worden te rugbezorgd bij Anneke Witte. Oudeschild In Oudeschild wordt de jeugd tussen 16.30 - 18.00 uur op straat verwacht In ,,'t Skiltje" zullen zij door de jury wor den beoordeeld. De ouderen volgen tus sen 20.30 en 22.00 uur. Nummers kunnen tevoren in het dorpshuis worden afge haald. Wie de juryleden niet wil mislo pen moet zich houden aan de route 't Skiltje - Goudsblom - Van Sijp - 't Skiltje. Zowel 's middags als 's avonds muziek van de „Melodia's". De Koog Het centrum van de jury in De Koog is „De Branding", waar de jeugd (na of tijdens het spelen op straat!!) vanaf 17.00 uur wordt verwacht. Omstreeks 20.00 uur kan het spelen door de ouderen beginnen, die na hun ronde door het dorp ook in „De Branding" worden ver wacht. Hier zullen tussen 21.30 - 22.00 uur de winnaars bekend worden ge maakt. In navolging van de landelijke tred zijn de Texelse afdelingen van het NVV en het NKV samengegaan. De beide bonden zullen voortaan aktiviteiten ontplooien onder de naam FNV afdeling Texel. Uit beide besturen zijn zeven bestuursleden gekozen die de federatie zullen leiden: Jos Bergman (eerste voor zitter); Ron Janssen (tweede voorzitter); Cor Groen (eerste secretaris); Piet Com mandeur (tweede secretaris); Ton van Zon (penningmeester); Kick Smit (pen ningmeester) en mej. Wil Veldkamp (bestuurslid). Dit bestuur zal een werkplan opstel len dat binnenkort aan de leden van de aangesloten bonden zal worden aange boden Het „Spreekuur NVV" zal voortaan heten „Spreekuur FNV" Waaruit volgt dat voortaan ook NKV-leden op dit spreekuur welkom zijn voor advies, in lichtingen en hulp. Dit spreekuur blijkt in een behoefte te voorzien. De drem pelvrees die veel mensen kennelijk heb ben bij andere instanties blijkt hier niet aanwezig te zijn. Het eerstvolgende FN V-spreekuur (op donderdag 16 de cember) staat in het teken van werklo zen en arbeidsongeschikten. Ieder die op dit gebied meer wil weten over uitke ring, regelingen, mogelijkheden is van harte welkom. Verder is het de bedoe ling alle leden tweemaal per maand een bulletin te bezorgen ter versterking van de kontakten. In dit bulletin is in formatie opgenomen, afgestemd op de plaatselijke situatie. Het eerste num mer verschijnt in januari. DEN HOORN Toen PTT-employé G Wilner zaterdagochtend om half zes zijn postkantoor-woning aan de Heren straat in Den Hoorn wilde verlaten bleek dat onmogelijk omdat de voordeur was versperd door een grote hoop mest. Hij moest daarom van de achterdeur ge bruik maken. Hij waarschuwde de po litie; deze stelde een onderzoek in. Kor te tijd later liet Wilner echter weten dat hij van de twee daders bezoek had gehad en dat de kwestie in der minne was geschikt. Het tweetal had als pleis ter op de wonde een banketletter en pe pernoten gegeven Donderdag en vrijdag draait in het City theater „Pallieter" (de baldadige losbos) gebaseerd op het boek van Fe lix Timmermans en geregisseerd door de Belg Roland Verhavert. Een levensge nieter die niets uitvoert loopt nogal we zenloos door prachtige landschappen en duikt met een boeren meid dan weer het riet, dan weer het hooi in. Veel Vivaldi-muziek, onverstaanbaar gepraat en literaire pretenties, het alles overgoten met een zware saus van ro mantiek (14 jaar). De Cocksdorp Volgens Cocksdorper traditie wordt Ouwe Sunderklaas in Texels noordelijk ste dorp in de huizen gespeeld: de kin deren van 17.30 - 19.30 uur. De jury zit in het huis van dokter Siebinga. Voor alle deelnemertjes is er een verrassing en voor de beste voorstellingen zijn uiteraard prijzen uitgeloofd. De kinde ren spelen zonder nummer. De ouderen gaan omstreeks 20.00 uur van start. De jury zit verspreid over Kikkertstraat, Hodshonstraat, Ploosterstraat tot ca 23.00 uur Prijsuitreiking om midder nacht in het Eierlandsche Huis. De vol wassen spelers kunnen een nummer voor ƒ1,afhalen bij mevrouw Van Rossum, Kikkertstraat 87 van donder dag tot zaterdagmiddag 4 uur. Den Hoorn In Den Hoorn zal worden getracht het feest ook wat meer in de huiskamers te brengen. De mensen tussen Kerkstraat en Hoge werf je worden verzocht door brandende lamp en losse deur voor een welkome sfeer te zorgen. Waar de jury zit wordt niet bekend gemaakt. Wie bij het speulen geen huis overslaat weet ze ker dat hij geen jurylid mist. Het boven staande geldt voor de oudere spelers die vanaf 20.00 uur op pad gaan. De kin deren spelen vanaf 17 00 uur in „De Waldhoorn" en „De Spyker". 'n Goed spaarplan maakt wensen sneller bereikbaar. Dat kan bij de -uja/t nadarland- spaarspecialisten sinds 1817 bij elke kleurenfilm, die u bij ons laat ontwikkelen. Een kleurig presentje van uw fotovakwinkel. fa. j. nauta, fotografie

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1