„WAT IK ZEGGEN WOU.: Overzicht hogere tarieven gemeente OGÉ1250 I Cafe's zomer en winter langer open Teso contra bezitters tweede woningen Verzoek Horeca Texel Rekening houden met zomertijd Blijspel „Spelenderwijs" Damclub Texel van het raadhuis Doordacht copiëren met de Groet een vriend en help een kind te: BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE De per 1 december j.l. van kracht ge worden verdere beperking van de voor rangsregeling betekent een zware slag voor diegenen, die, woonachtig op het vaste land, een tweede woning, zomer huisje of caravan op het eiland bezit ten. Zij zijn het die regelmatig de week ends en de vakanties op het eiland doorbrengen. Zij verblijven dus onge veer één derde van het jaar op Texel. Door de gemeentelijke overheid wor den zij voor alle belastingen, die ook de eilandbewoners betalen, aangeslagen Daarnaast ontvangen zij nog een aan slag voor toeristenbelasting Zij behoeden, door die woningen te kopen waarvoor de Texelaar geen inte resse heeft sommige dorpen voor ver krotting Zij helpen ook de werkloosheid in de bouw op Texel bestrijden door het laten uitvoeren van reparaties, uitbreidingen en nieuwbouw zie de uitgegeven bouwvergunningen Desondanks worden zij door de TESO als tweederangs burgers beschouwd. Wel als personen die twee keer zo veêl mogen betalen maar gekort worden in hun rechten. Het is triest dat over de hoofden van deze categorie personen heen de strijd tussen de, monopolie bezittende, TESO en de overheid wordt uitgevochten. Niemand zal de redelijkheid ontken nen dat een inwoner van het eiland naar en van het vasteland kan komen zonder extra lange wachttijden. Maar iedereen schijnt het normaal te vinden dat een bezitter van een stukje grond op Texel op zaterdag 's ochtends naar Texel komt en/of zijn weekend moet bekorten door enige uren te wach ten of reeds op zondagochtend naar huis terug moet keren om op tijd zijn da gelijkse werkzaamheden te kunnen be ginnen. Mijns inziens zijn er voldoende andere wegen te vmden om tot een compromis tussen de TESO en de groep tweede wo ningbezitters te komen zonder de laatst genoemden het verblijf op het eiland on mogelijk te maken. Mijn voorstel aan de TESO luidt: Trek voorlopig bedoelde maatregel in en kom tot een gesprek met de andere belang hebbenden in deze zaak. G. K. Landsberg, Kwadijk NASCHRIFT: Uit een heleboel kwade maatregelen heeft de TESO de minst kwade gekozen. Het handhaven van een onhoudbare re geling als beloning voor de zegeningen die de tweede woningbezitters het eiland brengen is geen best beleid. Ieder die van de veerboten gebruikt maakt, brengt het eiland in een of andere vorm economisch voordeel. Het enige onder scheid dat nog te verdedigen is, is dat tussen degenen die graag op Texel wil len zijn en degenen die er móéten zijn omdat zij er leven en werken TESO heeft na lang wikken en wegen de be slissen ten gunste van de Texelaars laten uitvallen. Als u een betere oplossing weet, had u die in uw stukje moeten vermelden Tot uw troost kan gezegd worden dat een of andere vorm van ca paciteitsvergroting bij TESO onvermij delijk is, zodat het leed van tijdelijke aard zal zijn. Red. In de schouwburg van Den Helder wordt op vrijdag 10 december het blij spel „Spelenderwijs" van Roger Hanin opgevoerd. Zij die kaarten voor deze voorstelling hebben, (maar door omstan digheden niet naar Den Helder kun nen) worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Stichting Cultureel Werk op het raadhuis Men zal daar trachten eventuele andere belangstel lenden hiermee te helpen. Na afloop van de voorstelling vaart zoals gebruikelijk een extra boot van Den Helder naar Texel DINSDAG 7 DECEMBER Tot 19.30 uur bestaat op het parkeerter rein bij garage Kaczor aan de Kees- omlaan in Den Burg gelegenheid om gratis de verlichting van de auto te laten controleren en zonodig bijstel len. De (oudere) Doopsgezinde Zusterkring komt om 20 00 uur bijeen in de kerk. WOENSDAG 8 DECEMBER Van 9.30 - 19.30 uur bestaat op het par- keerterein bij garage Kaczor aan de Keesomlaan gelegenheid om door de ANWB gratis de lampen van de auto te laten controleren en zonodig bij stellen. DONDERDAG 9 DECEMBER Van 9 00 - 19 30 uur bestaat op het par- keerterein bij garage Kaczor aan de Keesomlaan gelegenheid om door de ANWB gratis de lampen van de auto te laten controleren en zonodig bijstel len. De verzamelaarsvereniging Texel houdt aanvang 20.00 uur ruilbeurs in De Raadskelder. De damclub Texel wist in de wedstrijd tegen de Zijper damclub slechts moei zaam tot winst te komen. Hoofdzakelijk was dit te danken aan Cees Meedendorp die een overwinning wist te boeken toen Zijpe met 108 voorstond. Aanvanke lijk verzuimde hij nog een twee om twee afruil (waarmee de partij meteen uit zou zijn geweest). Tegenstander Slijkerman kreeg nu ook een dam en kon eenvoudig remise maken. Hij of ferde evenwel nog een schijf. Meeden dorp zag hierdoor een vangstelling voor zich op het bord verschijnen waaruit hij winnend te voorschijn kwam. De overige uitslagen waren als volgt J Montizaam-P. Kooiman 02 H. Pijnacker-P Bakelaar 02 A N. Slijkerman-C. Meedendorp 02 A G. Slijkerman-C. Vinke 11 J. Kooy-J Hooijberg 20 P. Slikker-W. Bakker 2—0 C. Strooper-J van Heerwaarden 20 J. Klaver-J. Schoo 11 J Kok-G. Dros 2—0 B. Laan-A. Vinke 02 Op de ranglijst van de clubcompetitie hebben P. Kooiman en P. Bakelaar een belangrijke voorsprong genomen Wie van hen met het kampioenschap zal gaan strijken is nog een open vraag. F. Mosk blijkt zich goed te kunnen hand haven en behoort tot een grote groep met een score van 60 tot 40°/o. In de on derste regionen valt er een leuke strijd waar te nemen tussen Dalmeijer, Jonker, Van Kranenburg en Smidt. In januari en februari zullen persoon lijke kampioenschappen van het district weer plaatsvinden. Er wordt gestreden voor de tweede, de eerste en de hoofd klasse De inschrijving sluit op 24 de cember. Op zaterdag 15 januari ls de wedstrijd Noorderkwartier-West Friesland tegen Zaanstreek-Waterland gepland. V" MEDEDELINGEN VAN B. EN \V. Aanvullende huursubsidie Via deze rubriek willen wij er nog eens op wijzen dat het mogelijk is tot 1 januari a.s. verzoeken om aanvullende huursubsidie in te dienen Nadere inlich tingen kunt u verkrijgen op de afdeling financiën van de secretarie, kamer 202 of telefonisch (02220) 3041, toestel 155 Reduktic TESO-tarievcn voor 65 In deze krant hebl u al kunnen lezen dat houders van een Pas 65 korting kun nen knjgen op het boottarief, uitsluitend als personenvervoer. Voor die reduktie moet u dan wel een Pas 65 kunnen to nen; andere „bewijsstukken" voor uw leeftijd worden niet geaccepteerd De Pas 65 is te verkrijgen op het gemeen tehuis, kamer 209. Kosten 6,50. Voorts moet u de pas zelf komen afhalen i.v.m, een handtekening. Vergeet u de pasfoto niet? Gladheidsbestrijding Het komt ons nuttig voor ^en destijds onder deze rubriek opgenomen medede ling nog eens te herhalen. De Ooé 1250 is een compleet bureau- X apparaat, heeft een eenvoudige druk- minuut, werkt van een rol van 120 mtr. Snijdt op ingestelde lengte en repeteert tot 99. Maximale afmetingen 21,6x35,6 om. Prijs ƒ2950,— excl. BTW. Wilt U meer weten over deze of andere modellen Océ copieermachines, kom gerust eens langs vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel De Texelse afdeling van Horeca Ne derland heeft het gemeentebestuur ge vraagd de openingstijden van de ca- fé's uit te breiden. Als argument wordt aangevoerd de invoering van de zo mertijd in 1977, waartoe de minister raad onlangs besloot. Het bestuur van de afdeling wil de zomerseizoenperiode (waarin op Texel de café's langer open mogen zijn) uit breiden en laten samenvallen met de landelijke zomertijdperiode: 3 april tot 16 oktober. Als zomerseizoen geldt op Texel thans 15 mei tot 15 september. Dat zou betekenen dat de bedrijven gedu rende langere tijd tot één uur 's nachts open mogen zijn (op doordeweekse da gen, want vrijdag- en zaterdagavond is er geen sluitingsuur) Daarmee is de Ho- reca-afdeling echter niet tevreden want tevens wordt gevraagd in die verlengde zomerperiode het sluitingstijdstip op twee uur 's nachts te stellen, behoudens uiteraard de afwijkende regeling voor vrijdag- en zaterdagavond Dupe Het bestuur heeft B. en W. erop ge wezen dat inzake de sluitingstijden on derscheid moet worden gemaakt tussen zomer- en wintersluitingsuren De hui dige situatie dat zomers een sluitingsuur van 01.00 uur geldt en 's winters van 24.00 uur, wordt ongewenst genoemd. In dit jaargetijde houdt de dienst ge meentewerken de toestand van de wegen nauwlettend in het oog Elke ochtend Wz uur vóór de eerste boot wordt ge controleerd of er sprake is van gladde wegen. Is dit het geval dan worden vóór de eerste autobusdienst de routes van de bussen gestrooid en daarna de dor pen. Zo nodig wordt 's avonds gestrooid tot het vertrek van de laatste boot en daarna niet meer, tenzij bijv. hij hevige sneeuwval. Iedere weggebruiker moet er dus op bedacht zijn, dat hij 's avonds en 's nachts te maken kan krijgen met gladde wegen, Overigens kan dit ook overdag voorkomen bij zeer plotseling optreden de gladheid, omdat natuurlijk met strooien van de vele wegen wel enige tijd gemoeid is. Verhoging tarieven De door de gemeenteraad vastgestelde wijziging in belastingtarieven en andere heffingen voor het verrichten van dien sten zijn onlangs Koninklijk goedge keurd. De meest voorkomende nieuwe tarie ven staan in het volgende overzicht: Reinigingsrechten Ophalen huisvuil in vuilniszakken per perceel of perceelgedeelte per jaar voor: éénpersoonshuishouding (gemiddeld niet meer dan 2 zakken vuilnis per week) 32,overige huishoudingen (gemid deld niet meer dan 3 zakken vuilnis per week) ƒ51,50; elke onder de woonforen- senbelasting vallende woning 32,de houder-exploitant van een toeristisch bedrijf boven het normaal recht (ƒ51,50 of /32,per tegen vergoeding verleen de overnachting ƒ0,04; elk perceel of perceelgedeelte waarin beroeps- of be- drijfswerkzaamheden worden uitgeoe fend, inclusief het eventueel woonge deelte tot en met 5 vuilniszakken per week ƒ130, Ophalen huisvuil in laadkisten: Jaarhuur: kleine laadkist ƒ150,mid delgrote laadkist ƒ180,grote laadkist ƒ180,—. Tarief voor het geregeld ledigen per kist en per lediging: kleine laadkist (max. 1 x per week) ƒ16,middelgrote laadkist ƒ26,grote laadkist 29, Incidenteel gebruik van laadkisten (per laadkist-per lediging): middelgrote laadkist (huur plus lediging) ƒ64,gro te laadkist (huur plus lediging) 73, Zelf storten huisvuil bij stortplaats: in een hoeveelheid van meer dan 1U m3, voor elke m3 of gedeelte daarvan ƒ6, Lediging beerputten, zinkputten, kel ders e.d.: lediging beerput of kelder: per m3 of gedeelte 26,75, met een minimum van: op een werkdag ƒ53,50, op overige dagen ƒ80,lediging zinkput 26,75. Rioolgeld (per kalendermaand): per aangesloten gebouwd eigendom of ge deelte daarvan, dat als afzonderlijk ge heel kan worden gebruikt ƒ110,voor elk privaat boven het aantal van twee, behorend tot het in voorgaande zin ge noemde eigendom ƒ42, Toeristenbelasting. Per persoon per overnachting ƒ0,60. Woonforensenbelasting (per kalender jaar): per verplaatsbare caravan met jren vloeroppervlakte boven 7 Vz m2 ƒ215,per stacaravan ƒ215,per ge meubileerde woning: belastbare op brengst volgens kadaster beneden 65, ƒ285,idem van ƒ65,tot 95, ƒ455,idem van ƒ95,en hoger ƒ650, Hondenbelasting: per hond per kalen derjaar ƒ27, Drank en horecabelasting: per 50 liter verstrekte sterke drank of gedeelte daar van per kalenderjaar ƒ3,90. Vermakelijkheidsbelasting. De heffing van vermakelijkheidsbelasting is, in sa menhang met de van rechtswege ver vallen grond-, straat- en personele be lasting, met ingang van 1 januari 1977 opgeheven Overige belasting. De leges, begraaf- rechten en marktgelden zijn in het al gemeen met 7°/o verhoogd. Nieuwe belastingen Baatbelasting (met ingang van 1 ja nuari 1976). Gedurende 20 achtereen volgende jaren te heffen: per volle m3 inhoud van een aan een gasdistributie leiding gelegen gebouw (in het algemeen de woonkernen) ƒ0,181; per volle m3 inhoud van een aan een gastransport- leiding gelegen gebouw (in het algemeen het buitengebied) ƒ0,127x; per volle m2 voor bebouwing bestemde grond, gele gen aan een gasdistributieleiding ƒ0,204; per volle m2 voor bebouwing "bestemde grond, gelegen aan een gastransportlei- ding ƒ0,143x, De aantallen m2 en m3 worden naar de situatie 1 januari 1976 berekend. Recreatiebungalows e d. en daartoe bestemde bouwgrond vallen on der de met x aangeduide tarieven. De eigenaar of degene die het genot van het onroerend goed krachtens zakelijk recht heeft, is belastingplichtig. Onroerend-gocdbelasting (met ingang van 1 januari 1977). Jaartarief per elke „De plaatselijke bevolking wordt de dupe van te grote verschillen in zomer en wintersluitingsuren. Om die reden wordt verzocht hetsluitingsuur in de winter op 01.00 uur te stellen. Tenslotte wordt gevraagd de sluitings tijden van zg. ontnuchteringsbedrijven (patatzaken e.d.) gelijk te maken aan die van de overige horecabedrijven. Om kinderen, waar ook ter wereld te helpen, worden ook dit jaar weer Uni- cef-wenskaarten verkocht. Het motto dat dit kinderfonds van de Verenigde Naties hanteert is „Groet een vrind, en help een kind". Deze speciale wenskaar ten, die men als kerst- of nieuwjaars groet aan vrienden en7of familieleden kan versturen worden op vrijdag 10 de cember verkocht in de Openbare Biblio theek van Den Burg. Het kinderfonds van de Verenigde Naties is reeds vele jaren aktief op het gebied van de hulpverlening aan kinde ren in nood. Op talloze plaatsen helpt men grote projecten. Er wordt bijvoor beeld melkpoeder verstrekt aan kinde ren in de ontwikkelingslanden. Daar naast draagt men bij in de scholenbouw, de medische verzorging en geeft men voorlichting aan moeders over kinder opvoeding. Na de speciale verkoopdag op 10 de cember kan men voor de kaarten nog terecht bij de volgende adress: mevr. A. de Vries, Herenstraat 50, Den Hoorn, mevr. J. Kiltz, Ruyslaan 21, De Koog, mevr. M. Veld, Hogereind 23, De Waal, mevr. J. Ellen, Kotterstraat 8, Ooster end, mevr. G. Westdorp, Ploosterstraat 2, De Cocksdorp, mevr. N. Hemelrijk, Barendszstraat 2a, Oudeschild, mevr H. Boere, Thijsselaan 122, Den Burg, mevr. L. Retsema, Bernhardlaan 24, Den Burg en mevr. M. Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. volle ƒ3.000,getaxeerde economische waarde van het gebouwd en ongebouwd onroerend goed: voor de gebruiker ƒ2,20; voor de eigenaar ƒ2,90; voor de eigenaar- gebruiker ƒ5,10 Deze belastingen wor den door de Rijksbelastingdienst ten be hoeve van de gemeente geheven. Alle andere hier niet genoemde be dragen zijn globaal met 7°/o verhoogd Personeel Wij hebben verzuimd in de afgelopen maanden wijzigingen in de samenstel ling van het personeel in deze rubriek te vermelden. Op de afdeling algemene zaken is de heer Halbers vertrokken; in zijn plaats is benoemd de heer Hut. Op de afdeling ruimtelijke ordening vond personeelsuitbreiding plaats; daar werkt nu opnieuw iemand die luistert naar de naam Van Dijk. Niet zo gemak kelijk om op één afdeling twee personen met dezelfde naam te hebben werken. De heer Van Dijk die u al enkele jaren kent draagt de voorletter J (van Johan) de meuwe Van Dijk heeft een D (van Dick) voor zijn naam. De heer Scherpenhuisen werkt niet meer bij de sociale dienst; zoals u uit vroegere publicaties in deze krant weet is Zuster Haasnoot gepensioneerd. Het maatschappelijk werk wordt nu op an dere wijze verzorgd, zodat intern gere organiseerd moest worden. Nieuwe me dewerker voor velen al niet onbe kend meer is de heer Veldhuis. Per 1 februari a.s. is bij deze dienst tot boek houdkundig medewerker benoemd de heer Brücher Na een handicap jarenlang op voorbeeldige wijze te hebben ge dragen, is na een moedig gedragen lijden van ons heengegaan, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Hendcrika Eva Spigt, echtgenote van M. Engel, op de leeftijd van 82 jaar. M Engel C. A Herder A. de Maesschalck-Engel kleinkinderen en achterkleinkind Texel, 7 december 1976, Muyweg 50, Eierland. De begrafenis vindt plaats op vrij dag 10 december n.m. 14.00 uur op begraafplaats te De Cocksdorp Gelegenheid tot condoleren, 's avonds van 7 tot 8 uur aan huis. ela« uit vol >evi 11 del) 0 r et cnb V< Ii UWl B nda to to aga l uu 2.01 ior iiek Ma Bu >en qva 5 v nho !022 *uin: leid )t 2i oral f biL mp< lel C tel lop per< een mpe en gen, )en_ ne t er its. djes ko< out<

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2