Evacuatieplan geperfectioneerd VADERS TWEEDE VROUW" coat 175,- iedereen FEUILLETON: Zaalvoetbal Hartog-Snoek periode kampioen - Schaakclub „En Passant" Programma Zaalvoetbal Hierbij nodig ik uit bij de opening op 10 december van jar eót ói bon Tevoko 1 bekert verder Tevoko 2 verspeelt kostbaar punt Raadsvergadering Tweede blad Texelse Courant dinsdag 7 december 1976 Naar aanleiding van praktijkerva ring en opmerkingen vanuit het pu bliek meeft de gemeente het evacu atieplan (dat wordt uitgevoerd bij drei gende overstroming) op enkele punten gewijzigd. Alle inwoners van de geva renzones 1 en 2 hebben het plan met de bijbehorende kaart inmiddels ont vangen. In Oudeschild was het echter niet nodig een kaart bij het plan te voegen. Met ui'zondering van Oudeschild zul len de bewoners van gevarenzone 1 (waar bij dijkdoorbraak direkt ernstig gevaar ontstaat) als de nood aan de man komt, zoveel mogelijk mensen per tele foon worden gewaarschuwd. Voor het geval men geen telefoon heeft zullen de buren worden verzocht de waarschu wing door te geven. Als de evacuatie tussen twee hoge stormvloeden valt (dus als de dijk het bij de eerste vloed nog heeft gehouden) dan zullen de mensen niet alleen telefonisch maar ook nog persoonlijk worden benaderd Radio De gemeente is met de NOS overeen gekomen dat in tijden van overstro mingsgevaar de zender Hilversum III dag en nacht ter beschikking staat voor het doorgeven van belangrijke berichten. In geval van overstroming is er grote kans op storingen in de elektriciteit. Een op batterijen werkende transistor- radio is voor de bewoners van de geva renzones dus een nuttig bezit. De gemeente geeft in de brief aan de bewoners van de gevarenzones verder tal van adviezen, zo dat ieder precies weet wat hij in geval van dreigende dijkdoorbraak moet doen en laten. Verder wordt meegedeeld dat geen gebruik meer zal worden gemaakt van de lichtseinen die op verschillende hoge gebouwen op Texel staan. Dit sein dien de om aan te geven dat evacuatie niet meer mogelijk was, zodat het zaak was een veilige plaats in huis op te zoeken. Een dergelijk bericht zal nu via de ra dio worden gegeven, overdag via alle zenders en 's nachts via Hilversum III. Speciaal voor de bewoners van Ou deschild geldt dat bij dreigende over stroming de sirene zal loeien op de werkplaats van de Gebroeders Blom en door het luiden van de kerkklokken. Bij te verwachten evacuatie zal in het dorpshuis een informatiepost worden gevestigd, die via telefoon en mobilofoon in contact staat met de centrale post in het raadhuis te Den Burg. Een dringend advies dat uiteraard ook geldt voor mensen die niet in de geva renzones wonen en de brief van de ge meente dus niet hebben gehad, is dat men zo weinig mogelijk van de telefoon gebruik moet maken om de lijnen niet onnodig te bezetten en dat men in ieder geval wegblijft van de bedreigde plaat sen om te voorkomen dat het evacuatie- verkeer en de aanvoer van hulp en ma terieel wordt belemmerd. De aangepaste evacuatieregeling is tot stand gekomen in volledige overeen stemming met Rijkswaterstaat en het Waterschap. Wie desondanks meent dat nog verbeteringen mogelijk zijn, wordt verzocht daarvan op het raadhuis ken nis te geven. Uiteraard wordt gehoopt dat de regeling nooit toegepast zal hoe ven worden. Niettemin wordt ieder drin gend aangeraden de gemeentelijke brief met de landkaart op een veilige en be kende plaats op te bergen, liefst samen met andere waardevolle zaken zoals verzekeringspapieren, fotoalbums, aan delen e.d. Uitslagen: le klasse: Dubbeldik-Casmo JKM-Reizenboetiek Oosterend l-'t Galjoen 2e klasse: Topido-Rab FC Knudde-ZDH 1 Nioz-Badhotel 3e klasse: ZDH 2-Amro 2—2 Oosterend 2-Texelse Boys 2 25 Texel-FC Vergiet 01 Tijdens een clubavond die opgeluis terd werd door een bezoek van Sinter klaas en zijn knecht was het op de club avond van klaverjasclub De Zwaan het paar Hartog-Snoek die de eerste perio dekampioen werd. Op deze laatste avond van de eerste periode werd het paar H Bakker-C Vinke eerste (6944 punten) Op geringe achterstand (met 6859 punten) volgde het echtpaar P. van Heerwaarden. Deze twee paren waren hiermee de beste van de kopgroep. Geen van hen kon echter het paar Hartog-Snoek meer bedreigen Dit paar werd tenslotte kampioen van de eerste periode UitsLag: pnt. m. H. Bakker-C. Vmke 6 944 3 Echt. P. van Heerwaarden 6.859 2 F v. d. Gracht-G. Caspers 6.539 1 P. Beers-J. Vinke 6.489 2 J. Wiersma-L. Eelman 6.489 Totaalstand' pnt. m. P. Hartog-H. Snoek 59.623 19 P. Veeken-D. Witte 58.165 20 Echtp. P. van Heerwaarden 58.120 27 Echtpaar Spaans 57.683 22 Gebr. J. en Th. Witte 57.413 23 Het is vooral aan de schaakaktivitei- ten op de basisscholen te danken dat de „eerste ronde" van het jeugdschaken succesvol was Een groot aantal jongelui slaagde voor het proef examen voor het pionnendiploma en ook voor het toren- diploma werden goede resultaten be haald Het officiële examen zal op 22 december in de zijzaal van hotel De Zwaan worden gehouden. Een goed resultaat behaalde bij de test die toegang geeft tot het examen voor het pionnendiploma: Arjen Bakker, Jan Paul Bakker, Eddy Barhorst, Sacco v. d. Bijl, Eelco Groot, Jacob Kreeft, Koen van der Meer, Chiel Wiedijk, Je roen Rommets en Eduard Witte. Er was ook een proefexamen voor het torendi ploma. Hierbij slaagden Jaap van Beek, Peter Bergman, Kees Jan den Haan, Ge- 3—2 3—2 3—1 6—3 4—1 6—0 ♦jfachter de 7 Provinciën, Oudeschild) Receptie vanaf 16.30 uur. JUR (JEN) Woensdag 8 december: 18.30 u.: FC Knudde-Rab 19.15 u.: Jelleboog-Topido 20.00 u.: Brandweer-ZDH 2 20.45 u.: Texelse Boys 1-Badhotel 21.30 u.: 't Galjoen-Reizenboetiek Tijdwaarneming: Nioz Commissiedienst: F Schellinger Donderdag 9 december: 18.30 u.: RSG Fiat-'t Swarte Schaep 19 00 u.: JKM-Bureau Eelman 19.30 u.: De Zwaan-Casino 20.15 u.: SV Amro-Texel 21.00 u.: Nioz-ZDH 2 21.45 u.: Oosterend 2-Texelse Boys 2 Tijdwaarneming: Badhotel Commissiedienst: W. C. Witte Maandag 13 december: 18.00 u.: JKM- Vitaminebron 18.30 u.: 't S. Schaep-Bur. Eelman Commissiedienst: L. Heerschap Tevoko 1 heeft zich dankzij een 30 overwinning op Harpoen (voorheen VCSM) zaterdagmiddag geplaatst voor de kwartfinales van de Nevobo-beker van het district 12. Hierin zal Tevoko aan moeten treden tegen Relax uit Alk maar. Tevoko stond zaterdag voor een niet zo moeilijke opgave want Harpoen kon door een aantal geblesseerden niet in de sterkste formatie aantreden. Bij Te voko maakte Fedze de Haan zijn ren tree en was alleen Niek de Graaf afwe zig. Tevoko liep direkt vlot weg naar 12-4, waarna het ritme ineens uit de ploeg verdwenen was. Twee time-outs bleken nodig om de slecht draaiende verdediging weer te herstellen, maar Harpoen was inmiddels ingelopen naar 12-10. In een rommelige slotfase (met veel serve wisselingen) won Tevoko nogal fortuinlijk met 15-12. De volgende twee sets waren duide lijk voor de Texelaars. Via een ruime 15-7 stand in de tweede set en een 15-6 stand in de derde set gaf Harpoen zich gewonnen. Slecht op dreef Het damesteam Tevoko 3 won vroeg in de middag van Tevoko 4 met 15-9, 15-11 en 15-13. (3-0). Tevoko 3 was erg slecht op dreef maar het vierde wist hiervan geen gebruik te maken. Tevoko 5 had geen moeite met WSOV 2 en won met ruime cijfers 15-4, 15-10 en 15-3 (3-0). Jammer is het dat Tevoko 5 het al twee keer gepresteerd heeft onvolledig te komen opdagen voor een uitwedstrijd en daardoor 4 onnodi ge verliespunten heeft opgelopen. Tevoko 6 moest de meerdere erken nen in het hooggeplaatste Braaf Sea- hawks 2. Met 6-15, 5-15 en 12-15 werd deze wedstrijd verloren. Het tweede herenteam van Tevoko boekte zaterdag een onverwacht kleine overwinning op WSOV 1 uit Den Helder. Gestart in de verwachting dat het vrij laag geplaatste WSOV geen al te grote hinderpaal zal vormen, viel de 3-2 over winning wel enigszins tegen. Tevoko staat nu op de tweede plaats met 1 punt achterstand op Braaf Seahawks 3. WSOV sloeg direkt in de eerste set met 15-9 hard toe.Tevoko, dat vrij mat speelde, was gewaarschuwd en gaf in de tweede set de tegenstander geen schijn van kans (15-5). Hierna verzuimde Te voko door te stoten. Hoewel de opbouw van de aanval goed verzorgd werd, faal de men in de afwerking. WSOV wist deze derde set in een rommelige slotfase met 15-13 te winnen en was daardoor zeker van één wedstrijdpunt. Tevoko begon aanvallend pas in deze fase van de wedstrijd goed te draaien. Lex van Aalderen en Jan Joustra; maar ook de in het begin voortdurend in het net slaande Jan Rijk wisten de hen ge boden kansen beter te benutten. Met 15-10 in de vierde- en een ruime 15-7 winst in de vijfde setwas de eindover winning voor Tevoko 2. Tilbury Mode, eksklusiel in uw omgeving bij- V.-o.twk Ptrt-tuwl 4-8Orn Oj(L rard van Es en de negenjarige Joop Rommets. Drie jongens maakten meer dan vier fouten, maar zijn beslist niet kansloos als op 22 december om kwart over twee het officiële examen begint. Feestelijk tintje De diplomauitreiking zal direkt na af loop (ongeveer 16.00 uur) plaatsvinden. Het is de bedoeling hier een feestelijk tintje aan te geven, waarbij de twee best geslaagden voor het pionnendiplo ma elkaar zullen bekampen op een bord van 4 m2. De heer Muyen, voorzitter van de NHSB, zal hierbij commentaar geven. Ook zal competitieleidster me vrouw Schaap hierbij aanwezig zijn. Dinsdagavond 14 december, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen vergadering 9 november 1976. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming bestuursleden Stichting Texels Museum. De aanbeveling luidt: in de vacature P Beemsterboer: 1. H. M. Koopman, 2. H. P. Wuis (in alfabetische volgorde). In de vacature W. H. Spren- ger: 1. W. H. Sprenger, 2. J. J. Westdorp. In de vacature J. C. Duinker: 1. J. C. Duinker, 2. M. Roeper. 4. Benoeming bestuursleden Recrea tiestichting Texel. De aanbeveling luidt: in de vacature J. C. M. Nauta: 1. J. C. M. Nauta, 2. J. Zuidewind. In de vacature J. J. Westdorp: 1. J. J Westdorp, 2. C. J. Ellen. In de vacature C. Koom: 1. C. Koorn, 2. L J. Weijdt. In de vacature C. N. de Wit: 1. C. N. de Wit, 2. J. C. Stolk. 5. Behandeling van het beroepschrift van de heer L. v. d. Veen te De Cocks- dorp tegen de weigering van een bouw vergunning. 6. Behandeling van het beroepschrift van de heer E. Vogel te Heiloo tegen de beslissing het pand Herenstraat 9 te Den Hoorn niet als tweede woning te mogen gebruiken. 7. Aanleg fietspad Postweg - Pontweg. 8. Beslissing op een verzoek van de stichting kleuterschool De Koog om, met toepassing van artikel 50 van de kleu teronderwijswet, medewerking te ver lenen voor de vervanging van enig sa nitair in zijn kleuterschool. 9. Beslissing op een verzoek van de bijzondere neutrale kleuterschool Hum meloord te Oudesohild om, met toepas sing van artikel 50 van de kleuteronder wijswet, medewerking te verlenen voor het aanschaffen van ontwikkelingsmate riaal. 10. Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel om medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager onderwijswet 1920 voor de aanschaf van de methode operatoir re kenen t.b.v. de 6e klas. 11. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de Bijbel te Oosterend om medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager onder wijswet 1920 voor de aanschaf van han- denarbeidmateriaal. 12. Verkoop van het pand Brink 11 te De Koog aan mevrouw E. G. Reinders- Scholten te De Koog 13. Verkoop van een perceel grond te Den Burg aan de Stichting Samen Eén. 14. Machtiging tot het slopen van het pand Oesterstraat 10 te Oosterend. 15. Wijziging van de gemeentebegro ting 1975. 16. Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1976. 17. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1976. 18. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. 19 Wijziging van de begroting van de sociale dienst voor 1977. 20. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. 1 J 4. Ze ging op een stoel zitten en maak- haar schoudertas los. Het portemon- eetje voor de dag halend, schudde ze ie leeg op de tafel. Er rolden wel wat uldens uit, kwartjes en kopergeld. En wee briefjes: één van tien en één van onderd. Ze herinnerde zich, dat ze gis- ren dat briefje van honderd bij zich estoken had, omdat ze het plan had een aar schoenen te kopen. Maar door alle icapades van deze morgen was er niets an gekomen. Alles weer in haar portemonneetje oppend, sloot ze haar tas en bleef be- uiteloos zitten. Ze durfde zich niet uit kleden. Waar blijf ik, als die man bo en komt? Als hij kwaad wil, ben ik olkomen aan hem overgeleverd. Hij an me dwars door midden breken, ant die man is natuurlijk oersterk, daarom ben ik helemaal hierheen gelo en? Nu voel ik me toch onveilig. Wer- elijk bang. Haar schoenen uitgooiend, sloeg ze het k terug. Ze had een gouden kettinkje n haar hals, dat ze afdeed. Bij nader zien vond ze het toch maar beter zich ui haar jurk te ontdoen. Anders zat e morgen in de kreukels. Even later lag ze tussen de lakens, et voelde koel en weldadig aan, want 't was beneden benauwd geworden, >ordat er waarschijnlijk niet voldoen- DOOR GERRIT FRANSSEN de ventilatie was. Hierboven met het dakraam op een kiertje, was het heer lijk. De dag was voor de tijd van het jaar warm geweest. Het duurde geruime tijd voor ze in slaap viel. In weerwil van haar moe heid. Misschien was ze oververmoeid Dat had ze een enkele keer meer gehad na een fuif, als ze erg laat naar bed ging. Maar nu had het een andere oor zaak: alle emoties van de laatste dagen en dan de lange tocht hierheen. Ze had er geen idee van, waar ze eigenlijk was. Of ze zich al dan niet ver van huis be vond. Maar het kon haar nauwelijks iets schelen. Ik ben niemand meer, dacht ze. Mijn bestaan heeft opgehouden. Want het leven heeft voor mij geen en kele aantrekkelijkheid overgehouden. Misschien had ik toch beter in het bos kunnen blijven, maar dan was ik toch wel bang geworden. En nu? Ben ik het nu dan niet? Ze wist niet, hoe lang ze zo had gele gen, wakend en luisterend, tot ze in een lichte sluimering was gevallen, toen ze door een geluid wakker was geworden. Geschrokken kwam ze half overeind. Ingevolge het advies van de man had ze de kaars uitgeblazen. Er kwam iets licht door het dakraam, want de maan was opgekomen Wat had ze gehoord? Net of er beneden iemand liep. Met kloppend hart zat ze in bed over eind en luisterde. Ja, nu hoorde ze dui delijk iets beneden: geschuifel. Zou die mannee, de trap op kwam hij niet. Dan zou ze de treden wel horen kraken, want die kraakten ook, toen ze zelf naar boven was gegaan. Hoe laat was 't ei genlijk? Ze probeerde op haar polshor loge te kijken, maar de cijfers waren niet lichtgevend, zodat ze er onkundig van bleef. Maar nu hoorde ze toch duidelijk iets. Ja. het kwam de trap op! Ik ga gil len, dacht ze, volslagen paniekerig. Als die manmaar wie zal me hier ho ren? Wonen er meer mensen in deze buurt? Wat ben ik begonnen om met hem mee te gaan naar dit enge huis! Zo ver van alles vandaan. Er klonk een bons tegen de deur bo ven. Van pure angst stopte de vrouw een punt van het laken in haar mond om het niet uit te schreeuwen. Ze voelde het angstzweet over haar wang glijden. Haar hart bonsde en ze trilde als een veertje. Direkt doe ik het nog in mijn broek, wist ze. Ik ben doodsbang Ineens ging de deur open. Met een zwaai. Ze kon hem niet zien, maar aan het geluid hoorde ze, dat hij met kracht opengedrukt \yerd. Er naderde iemand het bed Dus toch die man, dacht ze verslagen. Ik ben helemaal verloren, als hij me aanraakt, want ik begin niets tegen hem. Ik dacht nog wel, dat hij te ver trouwen was. Maar toch zal ik me ver zetten, al moet ik me doodvechten! Ze voelde beweging op het bed. Blik semsnel trok ze haar voeten op en maakte met haar armen afwerende be wegingen. „Nee, dat niet. prevelde ze, want er kwam nauwelijks nog geluid uit haar mond. Iemand sprong helemaal op het bed. Ze stikte biina van wilde angst om het geen ze in gedachten al zag aankomen. Maar ineens voelde ze een lange tong over haar gezicht. En gelijk wist ze het: 't is de hond Als ze al eens een zucht geslaakt had, dit was ongetwijfeld de diepste, ooit ge uit. En hij kwam uit het binnenste van haar leven. God, het is de hond, dat gele kalf. Die is de trap op geslopen en zag kans de deur open te maken. Nu ligt hij bij me op bed en likt me. Ja ja, het is goed; brave hond ben je, heel erg braaf. Maar zo is het mooi genoeg. Of de hond het verstond, wist ze niet, maar na een laatste lik ging het aan het voeteneind liggen, krulde zich in en lag stil. Met haar eigen voeten zicht ze ruimte en vond een klein gedeelte, dat daar nog vrij gebleven was. Met de hond bij zich voelde ze zich opeens weer gerustgesteld. Maar het duurde wel een hele poos, voor ze zich had hersteld van de panische schrik Hoe lang ze geslapen had, wist ze niet, maar toen ze wakker werd, was het al weer licht. De hond lag niet langer aan het voeteneind. Die was weggegaan zon der dat ze het had gemerkt. Ze boog zich naar het tafeltje, want na de schrik met de hond had ze haar polshorloge afge daan Ze keek er op, maar het uurwerk wees half drie: het stond stil. Ze had geen idee, hoe laat het eigenlijk was. Ze luisterde, maar beneden hoorde ze nog niets. Zou ik naar beneden kunnen gaan, vroeg ze zichzelf af, want ik moet naar de wc. Door de emoties van giste ren heb ik het helemaal vergeten. Maar nu. Ze wipte uit bed en begon haar jurk aan te trekken, gelijk proberend in haar schoenen te schuiven, maar dat viel niet mee. Tot haar schrik bemerkte ze, dat ze dikke voeten had gekregen. Zeker van de lange, ongewone wandeling, waarvoor deze schoenen ten enemale ongeschikt zijn. Toch maar proberen of ik er in kan komen, want ik moet naar beneden. Ze was halverwege de trap, toen de man opeens te voorschijn kwam. Hij was op blote voeten, enkel gekleed in een lange, vuile broek. Zijn bovenlichaam was bloot. Waarschijnlijk kwam hij van buiten, want hij had een handdoek in zijn hand en was bezig zich verder af te drogen. „Ik moet naar de wc", zei ze verdui delijkend. „Sorry.... mijn horloge is stil blijven-staan". Voor het eerst zag ze hem lachen; misschien drie of vier seconden. Hij wees naar de buitendeur. „Linksom", legde hij uit. „Naast de schuur staat een huisje". Terwijl ze verder naar omlaag liep en naar de deur, voelde ze zijn blikken weer op zich. In de deuropening keek ze even om en zag een spottende blik op zijn gezicht, terwijl hij zich nog steeds aan het afdrogen was. Buiten was het fris. Ze huiverde in haar niet al te dikke jurk. Het korte jasje, dat ze had gedragen, hing be neden over een stoel wist ze. Omdat het zo warm werd in de kamer, had ze het tijdens de maaltijd uitgetrokken. Om de hoek zag ze een schuur en een moestuin, die al enkele gewassen liet zien, welke uit de grond kwamen. Een klein huisje, zoals ze die wel eens op plaatjes in boeken bij oma had gezien, stond over een soort slootje. Ze liep er binnen en deed de haak op de deur. Het -rook er vies. Overal op de grond lag op gedroogde modder. Werd nooit schoon gemaakt, begreep ze. Leefde die man hier helemaal alleen? Het zal wel, want een vrouw had ze niet gezien. Eten ko ken, koffie zettendie man deed al les zelf. (wordt vervolgd) Prachtige jas met royale overslag en lange rugspllt.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5