(jroen cZwartrJexeh in het harL, Teso tracht met oneigenlijke middelen zin door te drijven Oranjeboom heet straks „Po Sian" Tine Vlas vreest voor narcoticahandel lapss.! 7 Beschuldiging in gemeenteraad: Mevrouw Chang-Oerlemans: Texelaars hoeven voor ons niet bang te zijn e. Bejaarde ernstig gewond op Pontweg Koersen vreemde valuta jï' KERSTDINER 1976 Havenrestaurant Texel Legpuzzeltheek moet stoppen Zoek je een baan? X KOUE^ De Koog VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9136 12 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus II Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Weasel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dlnsdogs en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW in r In de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond zijn enkele felle beschul digingen geuit aan het adres van TESO. De onderneming werd verweten met on eigenlijke middelen haar zin te willen doordrijven en aan stemmingmakerij te doen om op die manier medewerking af te dwingen bij het tot stand brengen van capaciteitsvergroting. Uit het feit dat het college deze kritiek min of meer onderschreef mag de konklusie worden getrokken dat vrij algemeen het gevoel leeft dat men gedwongen wordt. Binnenkamers zijn deze gevoelens in het recente verleden naar aanleiding van andere maatregelen ook wel uitgespro ken, maar dinsdag gebeurde het voor het eerst in de openbare raadsvergade ring waardoor bevestigd werd dat tus sen TESO en gemeente bepaald geen vertrouwensverhouding heerst. Men heeft het gevoel, niet het bewijs, dat de TESO-directie alles aangrijpt om de dubbeldekkers erdoor te drijven en daarbij naast het hanteren van objec tieve gegevens niet terugdeinst voor overdrijving, bangmakerij en overtrok ken maatregelen, met de bedoeling de publieke opinie te mobiliseren. Geen oplossing De discussie van dinsdagavond ont stond naar aanleiding van de brief die B. en W. hebben geschreven aan Econo mische Zaken en waaruit naar voren kwam dat het college tegenstander is van wijziging van de voorrangsregeling. De meeste raadsleden bleken het daar mee eens te zijn. Kees Koorn (SCF) meende dat de re cente maatregel van TESO om de voor- rangskaart op zondag niet geldig te la ten zijn, niets oplost. Want de tweede woningbezitters zullen nu trachten maandagochtend vroeg naar huis terug te keren, maar dan is er ook veel Texels vervoer dat van die drukte slachtoffer is Volgens hem werden de Texelaars daardoor wel degelijk getroffen door de inperking. Het was Koorn wel opgeval len dat de tweede woningbezitters die zich door de maatregel gedupeerd voe len heftig reageren o.a. door middel van ingezonden stukken. Hij meende dat TESO een oplossing kan vinden zonder daarbij politieke druk uit te oefenen Onvermijdelijk Bert Weijdt van Texels Belang geloof de onvoorwaardelijk in de argumenta tie van TESO. Dat men een der boten langdurig langs de kade legt voor onder houdswerkzaamheden zodat deze bij drukte niet kan worden ingezet, vond hij onvermijdelijk. Het gaat om schepen die inmiddels alweer 14 en 12 jaar oud zijn Het onderhoud daaraan is erg belangrijk voor veiligheid en bedrijfszekerheid, En ils tijdens zo'n grote beurt de boel is gedemonteerd kan die bij plotseling (root vervoersaanbod niet eventjes ;auw in elkaar gezet worden. Onver- nijdelijk is ook de discriminatie die uit laat van beperking van voorrangsrecht. is altijd een categorie de dupe van. iVeijdt was niet gelukkig met de brief he het college aan Economische Zaken ïad geschreven. Hij had liever gezien lat B en W van deze gelegenheid ge- iruik hadden gemaakt om te wijzen op dringende noodzaak van capaciteits- ergroting. Ook was hij niet blij met de ipmerking in de brief dat ,,de aandeel- louders zonodig corrigerend kunnen op reden" Wat dat laatste betreft merkte burgemeester op dat hiermee slechts vas bedoeld dat de gemeente feitelijk Liets heeft te maken met de voorrangs- egeling van TESO. De aandeelhouders :ijn de enigen die er zich mee kunnen lemoeien, wat niet wil zeggen dat het ollege vindt dat die aandeelhouders in ktie moeten komen. Weijdt wees nog eens op het onlangs oor TESO uitgegeven rapport dat hij bjectief noemde en een goede basis om e enig juiste beslissing te nemen: capa- iteitsvergroting met dubbeldekkers op o kort mogelijke termijn. Daan Welboren van het Pakt was het van harte eens met de brief van het col lege. ,,TESO tracht oneigenlijke midde len toe te passen om haar zin te krij gen", zei hij. Toen Weijdt informeerde wat hij daarmee bedoelde zei hij: „Het is stemmingmakerij om capaciteitsver groting af te dwingen. Ik heb die in druk, niet het bewijs". Wethouder Jook Nauta zei dat het college ook niet geluk kig was met de jongste maatregel van TESO. B. en W. hebben het gevoel dat andere factoren een rol hebben gespeeld dan TESO aanvoert. Dat blijkt ook, want er wordt telkens een direkte rela tie gelegd met de veerhavenontwikke ling. De gemeqnte wil die relatie echter nadrukkelijk los zien. „De tweede wo ningbezitters zijn gedupeerd en het is niet duidelijk waarom het is gebeurd. De urgentie daartoe was niet aanwezig". Weijdt betoogde dat de omstreden voorrangsbeperking wel degelijk recht streeks te maken heeft met het uitblij ven van capaciteitsvergroting. TESO is op dit ogenblik steeds minder goed in staat haar taak te vervullen waardoor het eilandisolement wordt vergroot. Kees Koorn verduidelijkte dat ook zijn fractie heus wel inziet dat er wat moet gebeuren. Aandeelhouders Wethouder Zuidewind wist al een voorbeeld te noemen van iemand die nu zijn caravan van Texel laat halen om dat de voorrang op zondag is vervallen. „Dit treft rechtstreeks de Texelse mid denstand". Zuidewind verwachtte stel lig dat in de eerstvolgende aandeelhou dersvergadering de neringdoenden in deze kritisch van zich zullen laten ho- Benoemingen Met zeven tegen zes stemmen (Van Asselt en Schilling waren verhinderd Red.) benoemde de raad de heer H. P. Wuis als bestuurslid van de Stichting Texels Museum in de vacature P. Beem- sterboer. De tweede kandidaat was Henk Koopman. De heren W. H. Sprenger en J. C. Duinker werden in hetzelfde be stuur herbenoemd. De heren Nauta, Westdorp, Koorn en De Wit werden herkozen als bestuursleden van de Re creatiestichting Texel. Aan het nieuwe verzoek van de Texel se Horeca-afdeling om de openingstijden van de café's uit te breiden (met als mo tief de invoering van de zomertijd) maakte de raad weinig woorden vuil. Conform het advies van het college werd het verzoek van de hand gewezen. Al leen Bert Weijdt wilde er gedeeltelijk aan tegemoet komen en wel door toe te staan dat de zomerperiode 15 mei - 15 september waarin de café's thans lan ger open mogen zijn, wordt uitgebreid tot de periode 3 april - 25 september. Hij achtte dat voor de druktespreiding op straat gewenst. De bestaande regeling blijft van kracht. Kees Koorn: ,Het blijft dus zoals het hóórt te zijn?", waarmee hij aan drong op betere controle op de naleving van de thans geldende regels. Mr Sprenger liet blijken dat dat inderdaad zal gebeuren: „Ja, de aanloop daartoe is genomen!" Kooibrug De Kooibrug, waarover men vanaf de Helderseweg het Noordhollandskanaal kan oversteken om richting Afsluitdijk te rijden, is veel te smal, wat tot ver keerstechnische problemen leidt. De ge meente Den Helder streeft naar snelle verbreding van de brug en had een mo tie van die strekking voor de minister opgesteld. De Texelse gemeenteraad bleek bereid deze motie adhesie te ge ven, ondanks het voorstel van B. en W. om het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Men was vrij algemeen van me ning dat de Kooibrug ook voor het ver keer naar Texel van - belang is* L. J. Weijdt veronderstelde dat het nog heel lang zou duren alvorens de brug ver breed zal zijn. In de tussentijd zou hij de voorrangsregeling ter plaatse veranderd willen zien, waarmee met name de Texelse automobilisten gediend zouden zijn. Menige boot is al gemist omdat men moest wachten bij het oprijden van de Helderseweg. Hetzelfde verschijnsel doet zich trouwens voor bij enkele kruispun ten in Den Helder zelf. De burgemeester kon de gevolgen van het omdraaien van een voorrangsregeling niet overzien. Een onderzoek zou bevorderd kunnen worden Fndt Blanken maakte bezwaar tegen de adhesiebetuiging. Hij meende te weinig kennis van zaken te hebben om in deze een geluid te kunnen laten horen en herinnerde het college aan een standpunt dat men over het algemeen terughoudend moet zijn bij het betuigen van adhesie, om de waarde van een der gelijke steun niet aan te tasten. Volgens Westdorp was pleiten voor het om draaien van de voorrangsregeling het ontkrachten van de adhesiebetuiging, want het zou leiden tot filevorming op de Helderseweg waar men in de marine- stad geen genoegen mee zal nemen. De 72-jarige A. van L. liep een sche- delbasisfractuur op, toen hij dinsdag middag omstreeks vijf unr op de Pont- weg door een auto werd geschept. De bejaarde man stak met de fiets aan de hand de weg over ter hoogte van de Westdijksweg. De uit de richting van Den Burg ge komen Van L. heeft geruime tijd ge wacht alvorens hij overstak. Hij gaf daarbij meerdere auto's voorrang. Toen hij wel overstak naderde de Volkswagen Golf van J.S uit Oudeschild, met het gemelde gevolg Van L. was donker ge kleed waardoor S die wegens tegenlig gers met gedimd licht reed hem pas op merkte toen het laat was. De veerboot werd opgehouden om Van L. met spoed naar het ziekenhuis in Den Helder te kunnen brengen. Franse francs Westduitse marken Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond 100 49,— 100 ƒ102,50 100 6,68 100 ƒ100,75 100 58,— 1 2,45 1 4,12 Oostenrijkse schilling 100 14,60 Italiaanse bres 10.000 27,75 pende verbouwing worden uitgevoerd. Als hotel zal „Po Sian" niet meer wor den geëxploiteerd want 't hotelgedeelte wordt verbouwd tot woonhuis voor de familie Chang. De 25-jarige mevrouw Chang-Oerle- mans uit Heerhugowaard moest wel even lachen toen ze hoorde dat een Texels gemeenteraadslid het zo-zo vond dat weer een Chinees zich op Texel kwam vestigen. „Maar ik kan het me wel voorstellen. Je leest en hoort tegenwoordig niet zoveel goeds over Chinezen in Nederland. De men sen van Texel kunnen wat ons betreft gerust zijn. We hebben nog nooit iets te maken gehad met verdovende mid delen. Mijn man treedt voor de poli tie regelmatig op als raadsman en tolk als er moeilijkheden zijn met Chinezen. Toen hij nog in China woonde, was hij zelf bij de politie". Het kunnen werken in een rustige om geving waarin haar vijf kinderen in een normale sfeer kunnen opgroeien en naar school gaan, was een van de rede nen dat de familie Chang naar Texel kwam en hotel „De Oranjeboom" kocht. Aanvankelijk hadden ze het oog gericht op „Olympic". Ze vonden de ligging van „De Oranjeboom" gunstiger, hoewel de verbouwing daarvan veel ingrijpender en kostbaarder zou worden. Nieuwe naam „De Oranjeboom" wordt herdoopt in „Po Sian", de voornamen van de eige naar De 44-jarige heer Chang, sinds 14 jaar woonachtig in Nederland, is af komstig uit Sekiang. Aanvankelijk had hij in Enschede een restaurant en thans een in Amsterdam (aan de Kloveniersburgwal) dat te zijner tijd zal worden afgestoten. Het is de be doeling dat het bedrijf op Texel in april open gaat. Voor die tijd moet een ingrij- afelreservering gewenst. 12226) 310. Tine Vlas-van der Vlies van de VVD is bang dat op Texel een centrum van narcoticahandel ontstaat. Ze uitte de ze vrees in de rondvraag van de dins dagavond gehouden raadsvergade ring, naar aanleiding van de verkoop van „De Oranjeboom" aan de heer P. S. Chang waarover zij zojuist in de Texelse Courant had gelezen. Haar opmerkingen werden kwalijk genomen door zowel andere raadsleden als het college. Op het nadrukkelijk door Mr. Sprenger ondersteunde verzoek om haar woorden in te trekken ging ze echter niet in. De aap kwam niet direkt uit de mouw. Op de vraag van Fridt Blanken waarom mevrouw Vlas tegen het kopen van ho recabedrijven door Chinezen was, ant woordde ze dat er al voldoende Chinese restaurants op Texel zijn. Ook zou de werkgelegenheid op het eiland niet zijn gediend met een Chinese vestiging want deze mensen nemen hun eigen personeel mee. Maar de angst voor een Chinese gemeenschap die een centrum van han del m verdovende middelen zou kunnen worden, bleek toch'de hoofdrol te spe len, Waarop Blanken vaststelde dat dit toch wel riekte naar discriminatie. „U moet zoiets niet zeggen; dat kunt u niet voor uw verantwoording nemen. Als het van huidskleur of ras zou moeten af hangen of iemand 'n bedrijf mag exploi teren zijn we op de verkeerde weg". Ate Rienstra van de Samenwerkende Christelijke Fracties verbaasde er zich over dat iemand van de WD om over heidsingrijpen vraagt als het gaat om bedrijfsvestiging. Jan Witte: „Dit is een belastering op voorhand. Neem dat toch terug!" Tine Vlas weigerde: „Ik ben tóch bang". Aardgasvoorlichting De manier waarop het Gasbedrijf De Liefde mensen voorlicht die interesse tonen voor aansluiting op het aardgas, laat te wensen over. Bert Weijdt van Texels Belang zei dat de informatie te lang op zich laat wachten en onbevre digend is. Er wordt veelal volstaan door een kort handgeschreven briefje met weinig inhoud. Wethouder Jan Zuide wind zei dat spoedig een gesprek plaats vindt met de Firma De Liefde en dat daarbij onder andere de voorlichting aan de orde zal komen. Ate Rienstra zei het onjuist te vinden dat zich in het al enige jaren in gebruik zijnde gymnastieklokaal aan de Beatrix- laan geen telefoon aanwezig is. Dat is vooral kwalijk met het oog op de moge lijkheid dat zich bij de gymnastiekoefe ningen een ongeluk voordoet, waarbij snelle medische hulp vereist is. Wethou der Jaap Westdorp zei dat momenteel onderzocht wordt of in de zaal een te lefoon kan worden aangelegd. Dijk Henk Beumkés informeerde wanneer het volgende dijkvak voor verzwaring kan worden aanbesteed. De werkzaam heden in het vak Ceres-Oudeschild zijn goeddeels voltooid. Ook wilde hij weten hoe de financiële vooruitzichten zijn voor uitvoering van de rest van de Texelse zeewering. Bert Weijdt zei er niet aan te twijfelen dat minister Westerterp de be loften die hij na de Texelse demonstratie in Den Haag heeft gedaan, gestand zal doen. Meer wilde hij er niet van zeg gen, alhoewel hij uit hoofde van zijn functie wel meer wist. Hoornder politieman Beumkes wilde ook weer een politie- (zie vervolg pagina 2) 210 plaatsen Het Chinees-Indisch restaurant wordt naar Texelse begrippen groot opgezet: 210 zitplaatsqp, wat een heel verschil is met de elf tafeltjes waarmee Chang des tijds in Enschede begon. Mevrouw Chang, Haarlemse van geboorte, zegt zich graag bij de Texelse gemeenschap te willen aansluiten. Het eiland is haar enorm meegevallen. De grote zaal mag gratis worden ge bruikt, ook door de toneelverenigingen, althans in de winter, 's Zomers is het toneel onderdeel van het restaurant, een exclusieve hoek met specialiteiten. „En elke maandagochtend zijn we vroeg uit de veren in verband met de markt". De legpuzzeltheek die vijf jaar lang elk winterseizoen opereerde vanuit het houten gebouw van de muziekschool aan de Parkstraat moet stoppen. Het aantal leerlingen aan de school is dusdanig ge stegen, dat deze ruimte niet meer be schikbaar kan worden gesteld. Er wor den nu pogingen gedaan om de legpuz zeltheek onder te brengen bij het be jaarden- of jongerenwerk maar dat is nog niet rond. Van belang is een ge schikte ruimte. Als een particulier of een vereniging in zijn clubhuis of ander onderkomen ruimte beschikbaar wil stellen voor dit doel, wordt deze ver zocht contact op te nemen via telefoon (02220) 2306 of (02225) 473 GESLAAGD Na een 3-jarige opleiding (aan de school voor midelbare beroepsopleiding sociale dienstverlening „De Eek- wal" te Eelde) slaagden de dames G. Rood en E. van den Burg voor het di ploma Leidster middelbaar niveau. Bei den zijn werkzaam in dienst van de Stichting voor gezinsverzorging en be jaardenhulp Texel. WIJZIGING R.K. KERKDIENSTEN In de rubriek „Voor het weekend" op genomen R.K. kerkdiensten zijn niet juist. De dienst voor het weekend van 18-19 december zijn als volgt: Den Burg: za. 19.30 en zo. 10.45 uur De Koog: zo. 9.30 uur Oudeschild: za. 19.30 uur Den Hoorn: zo. 9.15 uur Oosterend: zo. 19.00 uur De Cocksdorp: zo. 10.30 uur (interkerke lijke adventsdienst). J We hebben er zes naast X elkaar. X Dorpsstraat 7 tel. 02228-672 X

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1