Cjroen kwartsJexels in het harL „Texel heeft uitzonderlijke arbeidssituatie" „Wad en land is één geheel" 2000 Silo maakte uitstapje ei Mr. Re na rdel de Lava lette opende arbeidsbureau Stichting Recreatie reageert op „Waddenzeenota" KERSTDINER 1976 Havenrestaurant Texel Onze zaken zijn op vrijdag 24 december en vrijdag 31 december om 5 uur gesloten. NIEUW WAPENSCHILD OP RAADHUIS SPECTACULAIR ONGELUK WbBÈ&m i WÊ^^mSSBÊÊmBBÊ Harry de Graaf met vakantie TAXI (02220) Wat hoort bij een mooie kerst? Electrohuis VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9138 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Lnngeveld De Roo(J Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 38 ct. per mm excl. 4% BTW „Het is niet reëel te menen dat de nu optredende daling van het werkloosheidscijfer met 5000 arbeidsplaatsen ten opzichte van het vorige jaar betekent dat we op de goede weg zijn' Een belangrijke factor, die we niet uit het oog moeten verliezen, is namelijk dat er voor de grootste groep nog weinig verbetering tot stand is gekomen. De groep boven 23 jaar is door het schep pen van extra werkgeleganheidsobjecten dankzij regeringsmaat regelen tijdelijk in een betere situatie terecht gekomen. De vraag is of men kans zal zien vooral de werkgelegenheid in de bouw te handhaven." Aldus mr. W. A. Renardel de Lavalette, directeur- generaal van het Directoraat-Generaal voor de Arbeidsvoorziening, tijdens de officiële opening van het Arbeidsbureau te Den Burg. Tijdens de speech, gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, gaf Mr. Renardel zijn visie op de arbeids voorziening in Nederland en op Texel in het bijzonder. Kameleon Wat Texel betreft meende hij dat men hier met een nogal uitzonderlijke ar beidssituatie te maken heeft. „Texel is als een kameleon, met in de winter re latief veel werkloosheid en in de zomer een situatie waarbij men met een groot aantal extra arbeidskrachten van de vaste wal moet werken". Wijzend op het gegeven dat bijvoor beeld in de horecasector 's winters slechts 250 mensen aan de slag kunnen terwijl men 's zomers aan 610 arbeids plaatsen niet een voldoende heeft kwam de directeur-generaal tot een duidelijke conclusie. Naar zijn mening is het evi dent dat er naar gestreeft moet worden de zomerpiek uit te dijen en te spreiden. Men kan dit volgens Mr. Renardel doen door de akkommodatie in hotels hiertoe te verbeteren. Aanvullende werkgelegenheid Slechts een gedeelte is op te vangen in het kader van de aanvullende werk gelegenheid. Er waren hier in de afge lopen periode op Texel 5.500 manweken nee gemoeid wat neerkomt op een in- ectie van 10 miljoen gulden. In dit ka ler konden op het eiland onder andere le nieuwe Openbare Bibliotheek en het lieuwe Arbeidsbureau Texel worden erealiseerd. Mr. Renardel de Lavalette >nderstreepte nogmaals dat men ook op Texel blijft proberen werkgelegenheids- irojecten van de grond te krijgen. Met Staatsbosbeheer blijft overleg gaande oor zover het de werkgelegenheid in de vintermaanden aangaat. Omloopsnelheid Men spreekt in Nederland, aldus Mr. tenardel, veelal over een werkloos- teidscijfer zonder de zg. omloopsnelheid n het oog te houden Cijfers die pas on- angs ter beschikking kwamen, wezen •it dat bijvoorbeeld in Rotterdam in 3 naanden tijd 80°/o van de vakatures was 'ervuld Door de bijzondere situatie is dit getal p Texel nog hoger. „We komen hier op 'exel tot een stroom-cijfer van ongeveer 50 personen hetgeen op een werkne- ïersgetal van 2700 aanmerkelijk is". De directeur-generaal van de Arbeids- 'oorziening verklaarde aan het eind van ijn toespraak dat men er bij het Direc- >raat naar streeft in navolging van an- ere plaatsen in ons land ook op Texel en vakaturebank te stichten. Sieraad De heer Renardel de Lavalette was, Ivorens hij zijn toespraak begon wei- om geheten door burgemeester W. H prenger. vakaturebank op Texel Mr. Sprenger bracht hierbij onder woorden dat ook het gemeentebestuur bijzonder verheugd is dat nu, zeven jaar na de eerste besprekingen, het nieuwe Arbeidsbureau Texel officieel kon wor den geopend. De burgemeester toonde zich erg te vreden dat tenslotte voor een situering op de hoek van de Drijverstraat en de Thijsselaan gekozen was. Met de aan grenzende Openbare Bibliotheek vormt het Arbeidsbureau een ideaal duo; op korte afstand van het centrum en ge makkelijk bereikbaar. Mr. Sprenger noemde het complex een sieraad voor Den Burg-oost waarop de gemeente bij- afelreservering gewenst. 12226) 310. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG zonder trots is. Eveneens memoreerde de burgemeester dat nu de arbeidsbe middeling en de beroepskeuze aanmer kelijk ruimen kan geschieden dan tot voor kort het geval was. Namens het gemeentebestuur bracht burgemeester Sprenger zijn dank aan de Texelse directeur van het Arbeidsbu reau de heer A. Maasdam die zich met zijn medewerkers heel wat moeite heeft moeten getroosten alvorens de nu inge gane situatie gerealiseerd was. Tenslotte bood de burgemeester de di recteur-generaal een exemplaar aan van ,,'t Lant van Texsel" waarbij hij („zon der bijbedoelingen" zoals hij er aan toe voegde) opmerkte dat soms bestudering van het verleden een positieve invloed heeft op wat komen gaat. Bureau Na de heer C. Harting van Rijkswa terstaat waar het Arbeidsbureau lange tijd ondergebracht is geweest, richtte de heer A. Maasdam zich tot de véle ge nodigden in de raadszaal. Hij dankte hierbij in de eerste plaats het personeel van Rijkswaterstaat voor het tijdelijke onderdak en de medewerking in het op rolletjes laten verlopen van de werk zaamheden. De heer Maasdam uitte ver volgens zijn bijzondere vreugde over het tot stand gekomen nieuwe gebouw. „Wat er nu gekomen is, is een juweeltje". Hij vroeg zich af of de directeur-gene raal zelf over een dergelijk mooi bureau kan beschikken als datgene waarachter hij nu dagelijks plaats neemt. Voorts memoreerde de heer Maasdam zijn voorganger Karei Stoepker, die hem vanaf zijn eerste moment op het eiland zeer amicaal tegemoet was getreden en daarmee direkt de sfeer aangaf die er op Texel bleek te heersen. Na afloop van de bijeenkomst in het raadhuis begaf het gezelschap zich te voet naar het nieuwe „Arbeidsbureau Texel". Hier verrichtte Mr. Renardel de Lavalette de officiële opening door het in de ingang aangebrachte papier weg te nemen en zich hiermee als eerste toe gang tot het gebouw te verschaffen. In de nabijheid van kruising 3 op de Pontweg vond dinsdagavond om 18.00 uur een spectaculair ongeluk plaats. Twee personenauto's raakten hierbij total loss en een vrachtautocombinatie liep aan twee zijden materiële schade op. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De dubbele aanrijding gebeurde door dat een uit Katwijk afkomstige vracht autocombinatie het erf van de nabij de kruising Amaliaweg-Pontweg gelegen „Manahoeve" op wilde rijden. Het voer tuig kwam dwars op de weg te staan waardoor het achteropkomend en het tegemoetkomend verkeer geen zicht op de gevoerde verlichting had De heer P M. Meybaum uit Purmerend die met zijn Mitsubishi personenauto vanuit de richting 't Horntje kwam kon ondanks rempogingen een botsing niet meer ver mijden. Kort daarop was het een nieuwe Peugeot met S W. de Porto aan het stuur die vanaf Den Burg op het onver lichte gevaarte inreed. Beide bestuur ders liepen geen enkel letsel op, wat een extra geluk bleek toen men constateerde dat een van de personenauto's de vrij wel lege brandstoftank van de vracht autocombinatie had geramd. Beide on herstelbaar beschadigde auto's zijn kort na het ongeval door een takelwagen van garage Kaczor weggesleept. Burgemeester Sprenger bewondert het nieu we wapenschild. Tijdens een dinsdagochtend gehou den korte plechtigheid op het bordes van het raadhuis onthulde burgemees ter Sprenger een nieuw Texels wapen schild. Dit, door de heer Lommen uit het Limburgse Bezel vervaardigde werkstuk, is uitgevoerd in de officiële heraldieke kleuren der gemeente zoals deze destijds door de Raad van State werden toegewezen. Het is vervaar digd van weerbestendig keramisch materiaal. De opdracht voor het maken van dit nieuwe wapenschild werd gegeven om dat het bij de opening van het raadhuis (in 1965) aangebrachte schild door weersomstandigheden was beschadigd. Het oude schild was gemaakt van een aantal verschillende gekleurde glassoor ten die door de temperatuurswisseling Doordat dinsdagmiddag de koppeling tussen een betonmortelwagen en een rijdende silo door onverklaarbare oorzaak losraakte ging het ongeveer één ton wegende wagentie in de Kogerstraat alleen aan de wandel Het ongeval gebeurde nabij de algemene begraafplaats op de boek van de Kogerstraat en de Bernhard- laan in Den Burg. Hoewel in deze omgeving vaak nogal wat auto's geparkeerd staan was dit ge lukkig nu niet het geval. Er waren ook geen andere iveggebruikers, zodat het alle maal betrekkelijk goed afliep. Het muurtje langs het kerkhof liep enige schade op en het silootje hield aan het zich over een tiental meters uitstrekkende tochtje enkele forse deuken over. Peter Smit uit De Waal die toevallig achter de bet on wagen reed en het allemaal met eigen ogen zag gebeuren, maakte de bovenstaande foto. In een reaktie die de Stichting Re creatie onlangs uitbracht op de veel besproken „Waddenzeenota" van het zittende kabinet wordt ervoor gepleit de planologische kernbeslissing (PKB) betreffende dit gebied van toepassing te laten zijn voor een groter gebied. Men is van mening dat de eilanden en de aan het zeegebied grenzende kuststrook zowel cultuurhistorisch als landschappelijk met het zeegebied verbonden zijn. De reaktie stelt boven dien dat de gemeentelijke indeling van de Waddenzee en een herindeling van de Waddengemeenten ontkoppeld moeten worden. De gemeentelijke in deling van de Waddenzee moet zo snel mogelijk plaatsvinden, aldus de Stichting Recreatie. Wat betreft de „onlosmakelijke ver bondenheid" van de kuststrook met het Waddenzeegebied stelt de Stichting Re creatie bovendien een beheers- en be- stuurskader voor, dat wèl betrekking heeft op het hele gebied. „Uit het oog punt van recreatieve ontwikkelingen, vormt de Waddenzee met het omringen de land één geheel, waarbij de aantrek kelijkheid van het zeegebied in hoge mate bepalend is vo.or de ontwikkeling van de meer landgebonden vormen van recreatie". Beperkingen mits bruik worden opgelegd, mits men daar door de beleving van de Waddenzee voor de mens (of bepaalde groepen men sen) niet onmogelijk wordt gemaakt. Daarbij mag het maatschappelijk nut, dat als een belangrijk afwegingscrite rium wordt gebruikt bij het toetsen van aktiviteiten aan de doelstelling, niet het zelfde zijn als het economische nut. Niet diep genoeg De stichting is van oordeel, dat de nota niet diepgenoeg ingaat op de be grippen „zonering in plaats en tijd" en „sanering waar nodig" die in verband met de recreatieve ontwikkeling worden genoemd. Er moeten volgens de opstel lers van deze reaktie waarborgen wor den geschapen voor een optimale inter ne communicatiestroom binnen de drie in te stellen lichamen. De Waddenad viescommissie zal bijvoorbeeld in de planfase reeds moeten worden ingescha keld bij het overleg Redacteur Harry de Graaf heeft tot 3 januari vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door de tweede redacteur Wessel Post, Oost 34. Telefoon redec- tie (02220) 2741, telefoon privé (02223) 896. De Stichting Recreatie onderschrijft de centrale doelstelling dat het behoud van het Waddengebied als natuurgebied beoogt. Wanneer men het veiligstellen van de belevingswaarde van natuur en landschap als beleidsuitgangspunt neemt, betekent het dat men het gebruik van de Waddenzee door de mens accep teert. Beperkingen kunnen aan het ge- waren gaan werken. Daardoor had het oude wapen een ontoonbaar flets uiter lijk gekregen en werd kortgeleden weg genomen. Heraldische kleuren Aan de afdeling kunstvoorwerpen van het keramische bedrijf „St. Joris" te Bezel bij Roermond werd tenslotte op dracht gegeven een geheel nieuw wa penschild te maken. Bij de vervaardi ging was volgens gemeentelijk technisch hoofdambtenaar D. van Wilsum het ver krijgen van de juiste heraldische kleu ren de grootste moeilijkheid. De versie ring van het raadhuis is uitgevoerd in de kleuren geel (goud), sabel (zwart) en keel (roodbruin). MARTIEN VAN DE WETERING en medewerkers, wenst U allen prettige feest dagen en een goed 1977. wiiiiiuiiiiiniiiNiJiiiiuuiiiiiiiiuiiHiiiiiuiiiiiiiiiuiiinmniiuiuifluuiiiininniiiHiiiiiii Mooie kerstliederen, instrumentaal of gezongen door een groot koor. Bi«mimtiuiuiiuiiininnHiniiHBnnwinTiiiuffliiinin(unfunnmjijiHimiMi.iiurwi(i

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1