Aankoop Centrale hield algemene vergadering Voor het weekend „Dr. No" terug op Texel A. Dros legt voorzittershamer neer Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 december 1976 Transportsubsidie hooi en stro MÈÈÊtlÊÊk Expositie onbespoten kunstenaars Zuigelingenbureau Brandweer zoekt archiefmateriaal Zon, maan en hoo<; water Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten In zijn openingswoord op de algemene vergadering van de Aankoop Centrale Texel wees voorzitter A. Dros er op, dat ook voor de toeleveringsbedrijven voor de landbouw geldt, dat voor het in stand houden van een levensvatbaar bedrijf de omzet steeds groter moet worden. Op welke wijze die omzet moet worden ver groot is voor een beperkt gebied als ons eiland geen geringe opgave. Intussen kon met tevredenheid op uitbreiding van de omzet in diverse sec toren worden gewezen. In dit verband werden in de loop van de vergadering een stijging van de pompverkoop van benzine en die van de omzet van be strijdingsmiddelen genoemd. Tot tevredenheid stemde ook het feit, dat evenals vorig jaar ook nu weer 9 nieuwe leden tot de vereniging toetra den. Dat de vereniging een personeelsin- tensief bedrijf is bleek uit en medede ling van de directeur, de heer P. J. Stoepker. Hij zei dat in het afgelopen jaar de personeelskosten 48% van de to tale kosten bedroeg. Men hoopt de stij ging hiervan in de komende jaren te kunnen beperken door bij pensionering van werknemers geen nieuw personeel aan te trekken. Beter kan door mecha nisatie het verlies van arbeidskrachten worden opgevangen. Als een vorm van personeelsvervan- ging door mechanisatie werd de instal latie voor het verwerken van losse kunstmest genoemd. De vereniging be schikt thans over 3 kunstmestsilo's die ieder een inhoud hebben van 20 ton. Debiteurenlijst Uit het overzicht van de directeur be treffende het achterblijven van betalin gen bleek geen reden tot ontevreden heid. Er is de laatste jaren een daling te zien van het aantal afnemers dat schul den heeft, ouder dan één jaar. Er bleek een zeer duidelijk verschil bij de schulden ouder dan één jaar op de peil datum 30 juni en op 31 oktober. In het laatste geval was het bedrag van „du bieuze" posten aanzienlijk lager. Ook in het voor de landbouwers moeilijke jaar 1976 was de daling duidelijk aanwezig. Aardappelsector Uit een door de heer G. van Heer- waarden gegeven overzicht bleek, dat de afzet van pootgoed van de oogst 1976 voor de bedrijven (die zich met de teelt van pootgoed bezig houden) een bijna lucratieve zaak is. Ondanks een tegen vallende opbrengst, waardoor de hoe veelheid „onder lood" wel een ton of vijf beneden die van vorige jaren ligt is de geldopbrengst per hectare zeer hoog. In dit opzicht verkeerden de telers van chipsaardappelen en de eveneens op contract geteelde fabrieksaardappelen in een ongunstige positie. Voor de akkerbouwers, die te maken kregen met afkeuring van voor pootgoed bestemde aardappelen vormde de hoge prijs van de consumptieaardappelen een pleister op de wonde. Het nieuwe seizoen Naast de bespreking van de cijfers over het afgelopen jaar (op 30 juni afgeslo ten) gaf directeur Stoepker een beschou wing over de eerste 5 maanden van het nieuwe boekjaar. Hij constateerde een duidelijke stijging in de totaalomzet van de eerste 5 maanden van het nieuwe jaar, ten opzichte van vorig jaar. Ook de toename van de benzineverkoop speelt hierbij een belangrijke rol. Binnenkort zal ook de mogelijkheid tot afname van normale benzine gerealiseerd worden. Een belangrijke toename bleek ook in de afname van gras- en klaverzaden. Dit teneinde bestaand grasland wegens de droogteschade te vernieuwen, en eveneens om het noodzakelijke extra ruwvoer te winnen. Bij recente krachtvoervoorkoop ont dekte men een kleine verlaging van het echte krachtvoer ten gunste van de voorkoop van pulp. De heer Stoepker wees er op, dat ondanks de wat afwach tende houding van het coöperatie perso neel de animo zich door voorkoop te dekken weer practisch even groot was als in vorige jaren. Daarbij lag de voor koopprijs plm. ƒ10,per 100 kg hoger dan in het laatste jaar. Tot nu toe zijn ?r geen aanwijzingen, dat de betreffende feehouders zich door deze voorkopen .bekocht" moeten voelen. len van afname van losse kunstmest. Het verschil in prijs maakt het mogelijk een daarvoor aangekochte silo in 5 jaar af te betalen. Dienstverlening Omdat het graanoppervlak op Texel steeds kleiner wordt en er lagere op brengsten waren door de droogteschade trad een daling op in de Ontvangsten voor dienstverleningen Niet alleen door de vermmderde hoeveelheid, maar ook het voor de akkerbouwers zeer gunstige oogstweer had tot gevolg, dat de post „droogloon" aanmerkelijk lager was. Zaadteelt Over de graszadenteelt sprak de heer Stoepker optimistische woorden. Welis waar was de opbrengst over het alge meen aan de lage kant, maar door de meevallende prijzen verkreeg men op diverse bedrijven gunstige resultaten. Door de droogte moest een aantal telers overgaan tot het maaien van het voor graszaad bestemde gras voor de veevoe dersector. Het blijkt, dat ook voor de nieuwe oogst de oppervlakte graszaad gelijk zal zijn aan het afgelopen jaar. Ook voor 1977 is al weer een flinke oppervlakte stoppelknollenzaad geboekt. De prijs zal weer iets hoger liggen dan in het afgelopen jaar. Rondvraag De heer D. Roeper vroeg naar de mo gelijkheid bij de voorkoop van kracht voer zgn. „vertrouwensorders" te plaat sen. Hij meende namelijk, dat het voor de veehouder erg moeilijk is een prog nose te maken over het al of niet stijgen van de krachtvoerpnjs. Roeper vond bo vendien, dat er personen en instanties zijn, die „dichter bij het vuur zitten" en daardoor beter beoordelen kunnen of verkoop al of niet gewenst is. Directeur Stoepker vertelde, dat het beoordelen van de kans op prijsstijging of -daling ook voor „ingewijden" erg moeilijk is. Niettemin is het bestuur be reid over deze zaak na te denken, Bestuursverkiezing De heer A. Dros Bzn hanteerde deze avond voor de laatste maal de voorzit tershamer. In zijn „afscheidswoord" me moreerde hij, dat hij ruim 40 jaar aan het wel en wee van de vereniging deel nam, waarvan een flink aantal jaren als bestuurslid. Met veel waardering sprak de heer Dros over de eerste directeur, de heer A. J. Keijser, die zich op onnavolg bare wijze voor de coöperatie heeft inge zet, maar helaas al op 50-jarige leeftijd overleed. De heer G. Schraag sprak een kort woord van waardering voor het werk van de heer Dros. Het is de bedoeling tijdens een afscheidsreceptie op 7 janu ari a.s. breder op de verdiensten van de heer Dros in te gaan. Bij de bestuurs verkiezing werd B. M. Dros (zoon van A. Dros) als nieuw bestuurslid gekozen. C. van Groningen Veehouders op de Waddeneilanden kunnen een bijdrage ontvangen in de kosten van transport van hooi en stro over de Waddenzee (ƒ30,per ton). Aanvragen bij Theo Witte, Genteweg 2, Oosterend. De eerste termijn sluit op 31 december 1976 voor alle leveringen tus sen 15 juni en 31 december 1976. Bij de aanvraag moeten rekeningen en betaal- stukken worden ingediend, waaruit blijkt: naam en adres van de veehouder aan wie het hooi en stro geleverd is; de hoeveelheid hooi en stro die gele verd is; de datum waarop levering heeft plaatsgevonden; de herkomst van het hooi en stro of een handtekening van de leverancier; bewijzen van betaling van de over legde rekeningen of een fotocopie hiervan. Theo Witte - 't' j-ysyagfe L'c.: ,^'K -Ttf Meststof prijs Verwacht wordt dat de prijs van de tali-meststoffen ongeveer gelijk blijft. )e prijs van de fosfaatmeststoffen zal 'rij zeker aanmerkelijk lager worden. )e prijs van de stikstofmeststoffen zal laarentegen waarschijnlijk iets stijgen, tfaar gelang van de samenstelling van le meststoffen zal daardoor een kleine tijging of daling van de prijs gaan op reden. De verwachting is, dat de prijs •an de veel gebruikte mengmeststof 7-17-17 iets lager zal zijn dan in het 'fgelopen jaar. De heer Stoepker wees op de voorde- Donderdag tot en met maandag (be halve le kerstdag) daait in het City theater de allereerste James Bondfilm „Dr. No". In 1962 stonden de thrillers van Ian Fleming overal hoog op de bestseller lijsten. De filmproducers Harry Saltz- man en Albert R Broccoli zien dan in de onbekende 32-jarige Schot Sean Conne- ry de perfecte gestalte van de hoofdfi guur. Nog een opzienbare ontdekking doen ze met de rijzige Zwitserse Ursula Andress en de opnamen kunnen begin nen. Dat Flemings succes door Saltzman en Broccoli nog zou worden overtroffen had niemand toen gedacht. Het verhaal is ijzersterk en begint als Bond naar Jamaica wordt gestuurd als opvolger van John Strangways. Deze moest uitzoeken hoe de raketten van Cape Canaveral afgevuurd, uit hun balans raken. Van Strangways wordt weinig meer vernomen en Bond ontdekt al spoedig dat zijn voorganger is vermoord. De sporen leiden naar het eilandje Crab Key, waar een geheimzinnige Chinees vuüe zaakjes verbergt. Deze Dr. No is een Lupardi-achtige figuur. Briljant kernfysicus, die eens zijn beide handen verloor bij een experiment en nu een paar chroomstalen klauwen aan de ar men heeft, klauwen waar Bond het la ter nog moeilijk mee krijgt. No's eiland je staat barstensvol technische appara tuur. Hiermee probeert hij de groot machten in hun ruimtevaartplannen te dwarsbomen. Bond raakt in gezelschap van een fraaie dame, die als schelpenduikster aan het strand van het eiland op waar lijk schitterende wijze uit de branding oprijst. (Hoewel de bikini's van 1962 wel wat royaler waren dan die van nu zorgt Ursula nog steeds voor en fijn mo ment in de film). Beiden raken in de macht van de verschrikkelijke doctor, doch weten na en hachelijke ontsnap ping nog net op tijd in veiligheid te ko men, Dan vliegt het eiland mét de krank zinnige geleerde èn zijn nachtmerriefa- briek de lucht in. (Toegang 14 jaar). Zondagmiddag (2e kerstdag) om 3 uur een nieuwe Nederlandse jeugdfilm „Dik Trom weet raad". Ditmaal in kleur, maar verder volgens het beproefde recept: on deugende Hollandse jongens die behalve een gezonde portie kattekwaad ook nog wel wat goede daden verrichten. Zo zijn daar het redden van een te water ge raakte, het helpen van een verlamde vriend èn het onder groot tumult oprol len van een boevenbende. Voor kinderen valt er veel te lachen, vooral om de ach- tervolgings- en Vechtpartijen die zich voltrekken bij een vrolijk achtergrond- muziekje. (Alle leeftijden). Er is vrij veel gehoor gegeven aan de oproep om Texelse kunstenaars in de gelegenheid te stellen hun werk van 27 tot en met 30 december in 't Asiel te exposeren. Het aanbod is zodanig dat een aardige doorsnede van hedendaagse Texelse kunst te zien zal zijn. Deze expositie heeft de naam meege kregen „Expositie Onbespoten Kunste naars". Als extraatje zullen bovendien de aquarellen te bezichtigen zijn die le den van de „Tekenclub Texel" vervaar digden in opdracht van „Het Open Boek". De werkstukken zullen binnen kort in de vorm van een kalender ver schijnen. Er is enige ruimte over zodat be langstellenden die nog iets tentoonge steld willen hebben een kleine kans heb ben, mits ze er snel bij zijn. De werkstukken zijn te bezichtigen van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 12,30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Een toegangsprijs wordt niet ge heven. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Coutinho, dinsdag 28 december om 13.30 uur; Dokter Barnard, woensdag 29 december om 13.30 uur. Om de geschiedenis van de vrijwillige Texelse brandweer zoveel mogelijk te reconstrueren zijn enkele personeelsle den begonnen met het verzamelen van oude en nieuwe archiefstukken. Daar men er bij lange nog niet in geslaagd is alles te achtehalen is alle informatie daaromtrent van zowel Texelaars als oud-Texelaars zeer welkom. Men zoekt bijvoorbeeld foto's, gegevens, verslagen etc. Alle geïnteresseerden en bezitters van dergelijke stukken worden verzocht contact op te nemen met de leiding van de Vrijwillige Brandweer Texel p.a. D. van Wilsum, raadhuis, Den Burg, tele foon (02220) 3041. De zon komt 26 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16.33 uur; 29 de cember op om 8.48 uur en onder om 16.36 uur. Maan: 28 dec. E.K.; 4 jan. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 24 december 10.34 en 23.10 Zaterdag 25 december 11 09 en 23.47 Zondag 26 december 11.40 en Maandag 27 december 0.17 en 12.06 Dinsdag 28 december 0.44 en 12.35 Woensdag 29 december 1.15 en 13.18 Donderdag 30 december 2.08 en 14.27 Vrijdag 31 december 3.18 en 15.43 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6:15 uur na hoog water. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Vrijdag 24 december 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 23.00 uur Kerstnacht dienst. Voorgangers: Ds. Douwes (pre- deking) en ds De Roest (liturgie) m.m.v. Chr. Texels Mannenkoor De Koog 23.00 uur ds. Hoekstra kertsnachtdienst De Waal 20.00 uur ds. Hoekstra, m.m.v. Jaap van der Slikke (trompet) en Jan van der Vis (orgel). GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 23.00 uur Gemeenschap pelijke Kerstnachtdienst in de Hervormde Kerk. Voorgangers: Ds. De Roest en Ds. Douwes. m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 23.15 uur Nachtmis Deze dienst wordt uitgezonden door „De Lichtboei". De Koog 21.30 uur Nachtmis Oudeschild 21.30 uur Nachtmis. De Cocksdorp 23.15 uur Nachtmis Zaterdag 25 december, eerste kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest, m.m.v. de heer Koorn, trompet. Oudejaarscollecte (Uitzending via „De Lichtboei") 16.00 uur Zondagsschoolkerst feest. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker. Feestelijke kerst dienst m.m.v. muziekgroep uit Oosterend. Collecte voor het kerstwerk van de gemeente. Den Hoorn 10 uur ds. Hoekstra, m.m.v. Kon. Texels Fanfare- corps/D.E.K., collecte „Kerk en Wereld". Oosterend 9.30 uur Cand. Van Zijll Langhout, kindernevendienst met medewerking van trompet tist J. van der Slikke collecte „Kerk en Wereld" 's middags om 4 uur kerstfeest van de Zondagsschool Oudeschild 11.00 uur Cand. Van Zijll Langhout collecte Kerk en Wereld GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes Tijdens de dienst is er kinder crèche. Oosterend 9.45 uur Kand. De Geus uit Amsterdam 16.30 uur Kinderkerstfeest in de kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 15.00 uur gezamenlijke kerst- feestviering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Extra collecte t.b.v. de zending. Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.00 uur Oosterend 10.00 uur Zondag 26 december 1976, tweede kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra Collecte „Kerk en Wereld" De Cocksdorp 's middags half vijf Kerstfeest voor iedereen met de kinderen van de zondagsscholen Kerstspel - veel samenzang - kerstverhaal. Collecte voor kin deren in Afrika. Den Hoorn 16 uur kerstfeest van de zondagsschool De Koog 10 uur Cand. van Zijll Langhout. Collecte „Kerk en Wereld" De Waal 10 uur zie De Koog 17 uur kertsfeest van de zon dagsschool. Oosterend 9.30 uur ds. Kuitse gecombineerde dienst met Ou deschild, kindernevendienst. maandcollecte kerkvoogdij. Oudeschild dienst in Oosterend. 's middags 4 uur kerstfeest van de zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur Kand. De Geus uit Amsterdam. Kindercrèche tijdens de dienst. 16.00 uur Kinderkerstfeest Oosterend 9 45 uur ds. Douwes 19.30 uur Jeugddienst. Voor ganger: Kand. De Geus. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. JEHOVAH'S GETUIGEN 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie „Ons geweten oefenen, zodat het meer voor ons doet". ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 10.45 uur Den Hoorn 9.15 uur De Cocksdorp 10.45 uur Oosterend 9.15 uur.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5