Maartenhuis voorgoed dicht WAT IK ZEGGEN WOU. Laatste pupillen vertrokken naar Bergen t »rs UIT ETEN MET DE KERST BIJ hotel-restaurant Af A. RINUS n n mimzQiam&t Enquete Gentrum 147 Kerstprogramma De Lichtboei „Oh, Bella Donna Lucia" Jeroengroep haalt oud papier op ,,'t Lant van Texsel" op de radio Texelaars verenig nu TESO contra bezitters tweede woningen „EK KOMT EEN DAG...." Werkwinkel aktiviieiten TESO-direktie trekt zich niets van Texelaars aan! Koersen vreemde valuta Derde blad Texelse Courant, vrijdag 23 december 1976 «Mimiu Laatste Maar ten huis-pa pillen verlaten aan de band van hun groepsleiders en -leidsters hun Texelse honk 58 IIIIUIIIIIIIIItlHI DE KOOG - Met het vertrek van de laatste acht geestelijk gehandicapte pupillen naar het „Rafaëlhuis" in Ber gen N.H. is vrijdagavond voorgoed een eind gekomen aan het bestaan van het Maartenhuis. Hiermee werd een periode van 12 jaar afgesloten, waarvan vooral het laatste jaar zich kenmerkte door ernstige financiële moeilijkheden. Alle 42 kinderen die er bij het bekend worden van de ophef fingsplannen (vorig jaar november) woonden zijn inmiddels in andere te huizen ondergebracht. Naar Sliedrecht („Merwebolder") vertrokken 14 pupil len en twee vonden onderdak in het instituut „Noorderhaven" te Juliana- dorp. De overige 26 zijn op dit mo ment gehuisvest in het „Rafaëlhuis" te Bergen dat onlangs voor ruim een miljoen gulden intern verbouwd werd. Op de reünie die zaterdagmiddag in het Maartenhuis werd gehouden waren in totaal 95 oud-medewerkers bijeen ge komen om herinneringen op te halen. Men had hiertoe alles voor de laatste keer feestelijk aangekleed en foto's en tekeningen uit vroeger dagen opgehan gen. In de loop van 12 jaren dat dit in stituut heeft bestaan zijn er zo'n 230 mensen voor kortere of langere tijd werkzaam geweest. Onder hen bevond zich een tiental directieleden. Goede gemeenschap De huidige, en nu ook scheidende, di recteur Hans Woestenburg verklaarde in een toespraakje dat hij ondanks alles de 15 maanden dat hij de leiding had, ils zeer positief heeft ervaren. Hij ont kende hierbij niet dat er nogal wat trubbelingen zijn geweest die vooral in le financiële sfeer lagen De inzet en de >and tussen de medewerkers hadden lem echter erg getroffen. Hij zei een ;oede interne gemeenschap ondervon- ien te hebben bij een op de buiten- taander nogal rommelig overkomend jeheel. Speciaal dankte hij daarop ad- ninisteur Guus Schönfeld die erg nauw jetrokken was bij het goede verloop van le execitie Dokter Woestenburg doelde ook op iet feit dat van de oorspronkelijke an- roposofische doelstellingen tenslotte liet zoveel meer waargemaakt kon wor- len. Er moest, mede door de financiële erikelcn, nogal eens wat komen te ver- allcn. Hij was tot de overtuiging ge- comen dat wat betreft de emotionele re- aties, die de laatste tijd nogal eens tus- en pupillen en medewerkers bestonden, fl^e antroposofische leer zich niet erg •ntvankeiijk toonde. Deze vooral spiri- ueel ingestelde leer was in de bestaande ituatie niet meer volledig te handhaven. De uiteindelijke oorzaak van de nu voltooide sluiting van het Maartenhuis was de in 1974 aangegane bestuurlijke fusie lussen de instituten van Bergen en Schoorl met het Maartenhuis. Dit sa mengaan was om subsidiabele redenen door de overheid als voorwaarde ge steld. Het werd voor 't Maartenhuis 'n volslagen mislukking waardoor dit klein ste van deze drie tehuizen als het ware weggedrukt werd. Het tehuis in Schoorl (Scorlewald) had op het moment van de fusie al plannen om uit te breiden en om daarvoor gelden vrij te maken vond de overheid het voor de hand liggend het Texelse tehuis op te heffen. Het werd toen zonneklaar dat men de fusie geaccepteerd had om hun eigen groei mogelijkheden te kunnen uitvoeren. Het oorspronkelijke plan om reeds in de zo mer van dit jaar alle kinderen naar an dere tehuizen over te brengen werd uit gesteld tot nu omdat de nieuwbouw in Schoorl en Bergen niet tijdig voltooid was. De opening van het nieuwe tehuis in Bergen zal in de loop van deze week plaatsvinden. Naast problemen van financiële aard bleken in de loop van dit jaar ook steeds meer problemen te ontstaan rond de overplaatsing van de nog resterende Maartenhuis-personeelsleden. In princi pe mocht iedereen mee naar het nieuwe instituut in Bergen maar uiteindelijk konden slechts twee geplaatst worden. Hoewel een aantal in andere tehuizen te werk gesteld werd heeft inmiddels de meerderheid van de ex-Maartenhuizers er de voorkeur aan gegeven ander werk te zoeken. Hans Woestenburg deelde tenslotte nog mee erg veel bewondering te heb ben voor het getoonde plichtsgevoel en het gemeenschapsgevoel van de mede werkers die hij, vooral de laatste perio de heeft meegemaakt. In het bijzonder noemde hij hierbij Annie Duricux die alle 12 jaar (sinds november 1964) in het instituut heeft gewerkt. Beheerder Wat er gaat gebeuren met de gebou wen waarin het Maartenhuis gevestigd was is op dit rhoment nog onbekend. Men zit bij de verkoop vast aan het be stemmingsplan dat enkele moeilijkheden met zich mee brengt. Volgens Hans Woestenburg hebben er zich reeds enke le belangstellenden voor de gebouwen (waarbij 5 ha grond behoort) gemeld Het ex-Maartenhuis zal in de periode dat er nog geen bestemming voor gevon den is evenwel niet leeg staan omdat als beheerder de ex-kok van het tehuis Bert van Onzen er blijft wonen. Met een retourpercentage van 34°/o kan de onderzoekenquête van Centrum 147 met recht een behoorlijk succes ge noemd worden. Het opvangcentrum voor jonge volwassenen (van 17 tot en met 27 jaar) ontving in totaal 218 for mulieren terug van de oorspronkelijk verzonden 762 exemplaren. Het resultaat van de enquête (waar door men zich een beeld trachtte te vor men van de vrijetijdsbesteding van jon geren) kan in de loop van de komende weken tegemoet worden gezien. De uitslag van de eraan gekoppelde prijsvraag is als volgt: waardebon van ƒ50,is voor J. C. P. Hin, Bernhard- laan 95; waardebon van ƒ40,is voor A. Terpstra-v. d Velde, Boogerd 17; waardebon van ƒ30,is voor Sjors Maas, Wilhelminalaan 3a. De 10 kerst- banketstaven gaan naar: Jan Dekker, Parnassiastraat 5, De Koog; A. Zijm- Buffing, Driehuizen 8; M. C. Witte, Nieuwlanderweg 38; Liesbeth Witte, Westerweg 24; P. Standaart, De Hout manstraat la; Eddie van Meek, Muij- weg 43, P M. Witte, Burgerhoutstraat 13, J. Klinkers-Murris, Kogerstraat 104; Mandy Eelman, Lieuwstraat 57 en Jo- han Timmer, Keesomlaan 4. De zieken- en bejaardeilomroep „De Lichtboei" zal ter gelegenheid van Kerstmis op eerste kerstdag een extra programma verzorgen. Deze speciaal met kerstmuziek gelardeerde uitr ding begint om 8 uur 's morgens. De toneelgroep van de Vereniging van Oudleerlingen van de Texelse Land bouwschool zal over ongeveer een maand het toneelstuk „Oh, bella donna Lucia!" opvoeren. Deze klucht is een bewerking van het bekende „De tante van Charley" door Rosita Peters. Men kan „Oh, bella donna Lucia!" op 29 ja nuari gaan zien m het Waalder dorps huis „De Wielewaal". Een tweede op voering vindt plaats in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp op 5 februari. De route die de padvinders van de Jeroengroep maandag a.s nemen tij dens hun papierophaalaktie ten bate van het nieuwe clubhuis is als volgt: Molen straat, Pieter van Cuyckstraat, Ada van Hollandstraat, Elemert en Keesomlaan Er wordt om ongeveer 19.00 uur aan het begin van de Molenstraat begonnen. Al le bewoners die oud papier hebben staan of liggen worden verzocht dit indien mogelijk gebundeld aan te bieden. Dat neemt echter niet weg dat ook ongebun deld papier uiteraard van harte welkom is! BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In het AVRO-radioprogramma ,,'t Is istorisch" zal op zaterdag 25 december erste kerstdag) aandacht worden be teed aan de geschiedschrijving over ,,'t •ant van Texsel" van J. A. van der Vlis. >e uitzending wordt gepresenteerd door an van Herpen en begmt om 16.00 uur ia de zender Hilversum 4. Naast het oek over Texel zal ook aandacht wor- en besteed aan de kortgeleden versche en boeken „Utrecht bij gaslicht" (door r. A. van Hulzen) en „Jezus in Romein- geschriften". In het geheel niet verbaasd las ik in de Texelse Courant van 17 december j.l. een advertentie, waarin een tweede woning-bezitter opriep tot de oprichting van een vereniging van tweede-woning bezitters om hun gemeenschappelijke belangen te behartigen. Het wordt in deze advertentie niet met name ge noemd, maar men mag gevoeglijk aan nemen, dat deze oproep zijn oorzaak vindt in de jongste TESO-escapades. Ge lijk hebben deze mensen, maar is het voor ons, Texelaars, ook niet tijd om ons te bezinnen? Zou het niet de moeite lo nen ons, Texelaars, nu te verenigen om onze eigen belangen te behartigen? Is het niet ronduit een schandaal dat, wil je voorrang hebben, dit dan minstens 15 x moet nemen omdat anders elk bin nen een jaar niet-gebruikt knipje 100% winst voor de TESO is? Het is een ieder nu wel duidelijk, dat de heer Hooger- heide c.s. alle pogingen in het werk stelt om de voorrangsregeling te beknotten, zo met geheel eruit te werken. Als 't hem lukt, dan is de TESO nog wel van ons, maar niet meer voor ons! Als men dan op zondagavond naar het ziekenhuis wil, ga dan maar 's morgens om tien uur op de haven staan. Maar nu! Moeten we een fonds vor men, waaruit cursusgelden worden be taald om sommige personeelsleden van de TESO naar behoren te leren tellen en te leren klokkijken? Of moeten we een vereniging oprichten met een aktie- program om de TESO er zo nodig op te wijzen, dat we ook in de drukke periode op tijd op ons werk, op tijd thuis of of tijd waar dan ook willen zijn? Wie doet er eens een goed voorstel? C. G. J. van Empel, Houtweg 2, Den Burg De Cocksdorp, telefoon (02222) 221. niiiiiiiiiiiiiiiiinu De ingezonden brief van de heer Landsberg (7 december) over TESO con tra de bezitters van tweede woningen kan ik op alle punten volledig onder schrijven! Persoonlijk wil ik daar ech ter nog enkele algemene en ook gespe cificeerde dingen aan toevoegen De heer Landsberg spreekt namelijk van „toeristenbelasting" terwijl ik lie ver van „Woonforenzenbelasting" zou spreken. Dit laatste bedroeg in 1976 ƒ605,—. Als buitenlander (maar in EEG ver band) heb ik geen vrijbedrag van ƒ60 000,bij de Vermogensbelasting Ik moet daarom ƒ480,meer betalen hetgeen per jaar neerkomt op ƒ1.085, De dubbele prijs voor de V-kaart werd door de heer Landsberg reeds vermeld. Ook hier moet iets aan toegevoegd wor den. Wij moeten in januari 30 vaarten vooruit betalen Ik kan hiervan bijvoor beeld maar ongeveer de helft benutten De rest komt aan TESO ten goede. Op commercieel terrein wordt een vooruit betalende klant met bijzondere voorkomendheid behandeld. Men kan dit helaas bij TESO niet vaststellen Het mag ook niet onopgemerkt blijven dat van de oorspronkelijke 30 voorrangs voertuigen er momenteel nog 20 overge bleven zijn Ik kom sinds 1959 regelmatig ieder jaar op het eiland en heb in 1971 met mijn echtgenote al onze spaarcenten geïnvesteerd in een kleine bungalow aan de Epelaan in De Koog. Door familie banden en vriendschappelijke bindin gen zijn wij beide (mijn echtgenote en ik) erg op Nederland gestelt. We willen dit ook graag zo laten. Omdat ik nog enkele jaren tot mijn pensionering moet werken, kunnen we helaas slechts om de 3 4 weken van ons „Refugium" gebruik maken. De tijd is dan altijd beperkt van vrijdagavond tot zondagochtend. Iedere keer moeten we hiervoor 300 km heen en 300 km te rug rijden. Mijn voorstel is als volgt: „Neem de beperkingen terug en laat aan vrienden en tweede woningbezitters op het eiland de mogelijkheid onbeperkt te komen". Ik wil tenslotte nog de mededeling kwijt dat mijn vrienden op Texel mij Een bundel met grotendeels religieus getinte verzen van wijlen Huib Fenijn verscheen onlangs bij de in het Utrecht se plaatsje Hoornaar gevestigde uitge verij Gideon. Het is een 45 bladzijden tellend boekwerkje geworden waarin Fenijn uiting geeft aan zijn gevoelens in gedichten als „De boer", „Tegenwind" en „Het ware licht". Huib Fenijn publiceerde eertijds in de Texelse Courant een hoeveelheid van ongeveer 1000 verzen en versjes waarin hij zijn mening over diverse aspecten (van de Texelse samenleving onder woor den bracht. Vooral onder de wat oudere eilanders zal zijn pseudoniem „Huib de Rijmelaar" genoegzaam bekend zijn, en in de herinnering voortleven. De bundel „Er komt een dag.is een zeer verzorgde uitgave geworden waarin een voor veel van zijn vroegere lezers en fans een andere kant van „Huib de Rijmelaar" getoond wordt. Een kant die inzicht geeft in een diepe reli gieuze bewogenheid die soms de dingen erg eenvoudig maar altijd erg raak in poëzie gestalte geeft. Dit laatste is in het bijzonder terug te vinden in een vijf coupletten tellend vers getiteld „Gebed van een autobe stuurder". In een aan het eind van het bundeltje voorkomende cyclus waarin Huib Fenijn de diverse christelijke feestdagen op zijn geheel eigen wijze verwoordt komt het gedicht „Naar Bethlehem voor, wat we ter gelegenheid van de komende feestdagen hier afdrukken. NAAR BETHLEHEM Hij die naaf Bethlehem u il gaan, hoeft zich niet eerst te gaan verbieden, maar richt met een daarheen zijn schreden Hij mocht eens buiten blijven staan. De herders hebben met gewacht. De wijzen zijn met spoed gekomen. Nog ivordt een 'teder aangenomen die tot Hem komt in deze nacht. Maar ieder kome zo hij is, al is hij nog zo diep verloren, want hiertoe werd het Kind geboren in 's werelds diepste duisternis Huib Fenijn Belangstellenden voor deze bundel kunnen zich wenden tot de zoon van „Huib de Rijmelaar", de heer G. Fenijn, Schoterweg llOzw., Haarlem, telefoon (023) 267659. Het aantal retouren op een V-kaart voor de Texelaars is van 10 op 15 ge bracht. Een duideijk voorbeeld hoe de TESO-directie haar politiek (om tot ca paciteitsvergroting van de veerdienst te komen) ten koste laat gaan van het au tovervoer van de Texelaars zelf! Men probeert zoveel mogelijk ontevreden heid te zaaien op Texel om vervolgens op alle klachten te reageren met de „dooddoener" dat het komt door capa citeitsproblemen. Wat zal er nu nl gaan gebeuren? Veel Texelaars, vooral de ouderen, worden voor de keus gesteld tussen of geen recht op voorrang of het kopen van een V-kaart met meer retouren dan men in een jaar nodig heeft. Als men dan toch voor het kopen van een V- kaart kiest, geeft dit naast extra kosten ook nog eens extra drukte. Men probeert zijn V-kaart toch nog vol te krijgen door vaker de auto mee te nemen! Ook zal door Texelaars met een V-kaart weinig gebruik meer worden gemaakt van au- toretouren zonder voorrang. Het zal dan ook steeds vaker gebeuren, dat de limiet van 20 auto's met V-kaart per boot over schreden wordt. De suggestie, dat het niet meer verle nen van voorrang aan niet-Texelse au to's met V-kaart op zon en feestdagen, een verbetering zou inhouden van de voorrangsmogelijkheden van de Texe laars, is onzin. In tegendeel zelfs, als hierdoor een extra vervoersaanbod van V-kaarthouders zou ontstaan voor de vroege boten op maandagmorgen! Vorige herst voerden wij aktie om weer een Texelaarskaart ingevoerd te krijgen; los van het aantal overtochten dat men maakt en zonder limiet van 20 voorrangsauto's per boot. Ondanks het feit, dat lang niet alle Texelaars de kans hadden gekregen om te tekenen, verza melden wij in korte tijd ongeveer 600 handtekeningen! Een gesprek met de directeur van de TESO (dat wij hierover voerden) haalde niets uit De voorrangs mogelijkheden van de Texelaars worden slechter i.p.v. beter. Het wordt hoogtijd dat de aandeelhouders (van wie velen vorig jaar getekend hebben) zich eens uitspreken tegen de anti-Texelse hou ding van de huidige TESO-directie. Werkgroep Verkeer en Vervoer Texel aangeraden hebben een kopie van deze brief aan de Ombudsman van de VARA in Hilversum te zenden! Friedr. W. Geratsch, Essen In tegenstelling tot aanvankelijke plannen zal de Werkwinkel tijdens de kerstdagen geen oppasdiensten kunnen verrichten deels omdat men met een te kort aan mankracht kampt en deels om dat er geen tijd beschikbaar is. Om uit dit dilemma te komen wordt iedere jon gere (vanaf 13 jaar) die daarvoor tijd beschikbaar heeft uitgenodigd zich aan te melden. Tijdens eerste kerstdag zullen de le den van de Werkwinkel bij de Neder lands Hervormde kerk van Den Burg gratis kaarsen uitdelen zolang de voor raad strekt. De kaarsen zijn van eigen makelij (vervaardigd met gratis beschik baar gesteld materiaal) en hebben alle maal verschillende kleuren gekregen. Jario Velcz Wat betreft de overige plannen van de Werkwinkel dient nog gemeld te worden dat zij de door hen geadopteerde Colombiaanse jongen Jario Veleèz ter gelegenheid van zijn verjaardag wat geld willen sturen. Jario wordt op 2 maart twaalf jaar. De Werkwinkel wil hem voldoende sturen om ook de ko mende tijd wat ruimer in zijn financiële middelen te komen. Inlichtingen over deze aktie kunnen verkregen worden bij Victor Tijssen, Warmoesstraat 52, Den Burg, telefoon (02220) 3584. Nieuwe leden kunnen zich ook bij hem opgeven. Franse francs 100 48,25 Werstduitse marken 100 ƒ102,75 Belgische francs 100 6,68 Zwitserse francs 100 99,50 Zweedse kronen 100 58, Oostenrijkse schilling 100 14,60 Amerikaanse dollar 1 2,41 Engelse pond 1 4,04 Italiaanse lires 10.000 27, far/o Velèz, de door de Werkwinkel geadop teerde Colombiaanse jongen

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 9