OVERHEID MOET OVER DE DRUG KOMEN U/R Algemeen Ziekenfonds „Texel" in nieuw jasje Bijdrageregeling voor Texels „oude land" wensen u een gelukkig en voorspoedig 1977 VERVOLG VAN PAG. 1 Ben Daalder Meer verstrekkingen uit aanvullende verzekering Koersen vreemde valuta VERVOLG VAN PAG. 1 Mr. Sprenger - Vergezeld van een uitgebreid pré advies hebben B. en W. de gemeente raad een voorstel toegezonden be treffende een bijdrageregeling voor het zg. „oude land" van Texel. De re geling is ontworpen in het kader van het veelbesproken bestemmingsplan buitengebied en zal gaan voorzien in de financiële middelen voor het her stel, de instandhouding en de uitbouw van de landschappelijke en/of cultuur historische waarden van het oude land. Men wil hiermee de mogelijkheid scheppen om tot tal van verbeteringen te komen op velerlei gebieden zoals ver keer, landbouw, natuur- en landschap, waterhuishouding en het wonen. Men geeft voorts in de toegezonden stukken nadere uitleg op het gebied van de uiter lijke verschijningsvormen van bebou wingen en andere landschappelijke ele menten. Ook wordt verder ingegaan op de uitvoering van werken en werkzaam heden. Uiteraard ligt het zwaartepunt in deze zaak op de financiën maar omdat het gaat om het volgen van wettelijke bepa lingen in de Wet op de Ruimtelijke Or dening vindt 't gemeentebestuur dat de overheid kan en moet bijspringen Men wijst hierbij op de behandeling van de bouwvergunning van de heren M. Eel- man en S Ran waarbij bleek dat het ministerie (CRM) bereid is ver te gaan in het leveren van bijdragen om het be leid van het gemeentebestuur te onder steunen. Niet vrijblijvend In het voorontwerp-streekplan voor de Kop van Noordholland en Texel wordt volgens B. en W. duidelijk aan gegeven dat ook de provincie de eigen landschappelijke, cultuur-historische en natuurlijke waarden van het eiland be schermen wil. Men voegt er aan toe dat deze opvatting niet vrijblijvend kan zijn en de hogere overheid dus financieel over de brug moet komen. Er zal daarom ook een beroep worden gedaan op het ministerie van Binnen landse Zaken om geldelijke middelen voor de uitvoering van het bestem mingsplan buitengebied en de bijdrage regeling. Het college voegt er aan toe dat „In den over de visserij. Nederland zal zelf standig geen beslissingen meer kunnen nemen. Het zal voortdurend een geven en nemen worden tussen de lidstaten onderling. Veel en verantwoordelijk werk ligt hier voor het georganiseerd bedrijfsleven. De plannen om te komen tot het op richten van een vernieuwe gereorgani seerde visscrijorganisatie dienen te sla gen, zulks in het belang van de totale visserij. Ook zullen wij het ondering lang niet altijd eens zijn, naar buiten toe moeten wij ons als eenheid presenteren, teneinde onze plaats onder de zon veilig te stellen. Zeker geen gemakkelijke opgaaf, Het zal ook alleen slagen, als wij het be staande wantrouwen opheffen cn ons vertrouwen geven aan deskundige en geloofwaardige mensen, die bereid zijn te vechten in het belang van de visserij, zowel groot als klein Moge 1977 een jaar worden, met meer uitzicht op de toekomst. Namens het bestuur wens ik alle be- drijfsgenoten een behouden vaart en goede vangst, en zij die geroepen wor den de visserij te besturen veel wijsheid toe". B. Daalder de experimentele fase van de bijdrage regeling voor wat betreft het beschik baarstellen van geldmiddelen de moge lijkheden en intenties van zowel de raad als de hogere overheden duidelijk zullen worden". B. en W. stellen daarom de raad voor de verantwoording van de gemeentelijke bijdragen voorlopig op de kapitaaldienst te doen plaatsvinden. Als men te zijner tijd een beter inzicht heeft in de jaar lijkse investeringen kan de wijze van verantwoording zonodig opnieuw bezien worden. Naar billijkheid Volgens de voorgestelde plannen kan een beroep op de bijdrageregeling wor den gedaan aJs er bijvoorbeeld door een belanghebbende extra kosten moeten worden gemaakt door toepassing van de in het bestemmingsplan vervatte eisen. Indien in dat geval een bouwplan wordt ingediend waarbij het stellen van nadere eisen onnodig is kunnen B. en W. aan de hand van fictieve nadere eisen, een bij drage naar billijkheid toekennen. Der gelijke bijdragen kunnen dan worden aangevraagd voor aktiviteiten in het belang van de genoemde waarden van het oude land. Genoemd worden: ver betering, verandering of herstel van be bouwingen; herstel, verandering, ver wijdering of aanbrenging van particu liere beplantingen, danwel de uitvoering van boomchirurgische werkzaamheden aan bestaande beplantingen; verbete ring, verandering, vernieuwing of her stel van particuliere wegen, paden, ka velpatronen, tuinwallen of watergangen en het zorgvuldig uitvoeren van werken en werkzaamheden waarvoor bij het be stemmingsplan een aanlegvergunning vereist is. Ook kunnen bijdragen wor den aangevraagd voor het. in een goede staat houden van bebouwingen en an dere ,,het landschap versterkende" ele menten. In het algemeen wil men voor aktivi teiten die niet in het belang zijn van de aanvrager (maar wel gewenst worden geacht in het kader van het bestem mingsplan buitengebied) een bijdrage van 100°/o van de extra kosten van de voorzieningen verstrekken. Indien er wel een belang van de aanvrager in het geding is wordt de bijdrage gesteld op 35°/o van de extra kosten. Dit laatste met dien verstande dat als de extra kosten meer dan ƒ5.000,be dragen de belanghebbende kan kiezen tussen een bijdrage ineens cn een jaar lijkse bijdrage. Het systeem van de jaar lijkse bijdrage en de daarbij gebruikte afbouw is gebaseerd op de rijksregeling „beschikking geldelijke steun rehabili tatie". Na enige inwerktijd moet het volgens het college mogelijk zijn belanghebben den de nodige informatie te verstrekken naar de verwachte hoogte van de bij drage. Adviescommissie Het college stelt de raad voor een com missie in te stellen waarbij B. en W. ad vies kunnen inwinnen alvorens over een aanvraag te beslissen. Deze adviescom missie wordt door de raad op voordracht van B. en W. samengesteld uit vijf per sonen (géén leden van het college of de raad) waarvan er drie geacht worden het vertrouwen te hebben van de inwo ners van Texel en twee deskundig zijn op het gebied van de landschappelijke en cultuurhistorische aspecten van het oude land. De koppeling die sinds jaar en dag op Texel bestond tussen de aanvullen de verzekering van het Algemeen Zie kenfonds „Texel" en het Groene Kruis vervalt definitief per 1 januari van het komend jaar. Er komt daarmee een eind aan een unieke situatie waarbij het Ziekenfonds voor alle verzekerden automatisch contributie afdroeg aan deze kruisvereniging, die daardoor over een bijzonder hoog ledenbestand beschikte. Het Groene Kruis heeft in middels alle leden hiervan in kennis gesteld en hen daarbij een acceptgiro kaart gestuurd met het verzoek het lidmaatschap te handhaven. Het Algemeen Ziekenfonds heeft hier toe besloten omdat men te weinig tege moet kon komen aan het doel van de aanvullende verzekering; namelijk een bijdrage te verlenen bij de aanschaf van medisch noodzakelijke verstrekkingen, waarin hoofdverzekering niet (of onvol doende) voorzag. In de laatste algemene vergadering van het Ziekenfonds is een besluit genomen over het per 1 januari 1977 van toepassing zijnde verstrekkin genpakket. Vooral wat betreft kunst- en hulpmid delen wordt het aantal verstrekkingen nogal uitgebreid. Ook bij tandheelkun dige hulp zal voortaan op een breder terrein financieel bijgesprongen kunnen worden. Andere terreinen waarop men een betere financiële tegemoetkoming kan verwachten zijn: ambulancevervoer (Bij aanspraak op vergoeding overeen komstig de hoofdverzekering, de daar door verschuldigde bijbetaling) en meer voudige geboorten (ƒ300,— per kind na de eerstgeborene). In alle (bijzondere) gevallen waarin 't reglement niet voor ziet, beslist het bestuur van het zieken fonds. vhLangeveJd endeRooybv den Burg Texel Direktie en medewerkers, Arda van Wijk, Harry de Graaf, Wessel Post, Gosse Kruger, Henk van Wijk, Ruth de Ruwe, Marloes Bakker, Jan Boon, Margriet de Porto, Taeke van Lingen, Jan Kramer, Jaap Vlaming, Joop Kramer, Ben Oostra, Arend Nijkamp, Johan Hoekstra, Gooitzen Kedde, Henk van Sambeek, Cisca Hoogenbosch, en de bezorgers Koos de Ridder, Arjen Barhorst, Dory Broekman, Karei Zoetelief, Klaas Burgman, Peter van Heerwaarden, Tineke Kingma, Piet Zijm, mevr. Beijert, Henk van Heerwaarden en Ina van der Vis, Indien men bij tandheelkundige hulp, protheses aan moet schaffen (hele, halve of partiele) heeft men voortaan recht op een vergoeding van 50%» van de over blijvende kosten. Voor een gedeeltelijke prothese blijft echter een geldelijke sa- nermgskaart vereist. Er kan dan boven dien aanspraak worden gemaakt op de reglementaire vergoeding via de hoofd verzekering. Op voorwaarde, dat behandeling plaatsvindt door (of onder verantwoor delijkheid van) een tandheelkundige af deling van een universiteit heeft de ver zekerde bij kaakgcwnchtsaandoeningen ook recht op een aantal vergoedingen. Dit kan gebeuren als de tandarts dit verwijst, en het bestuur van het zieken fonds daarmee akkoord gaat. De vergoedingen zijn in dit geval 75%. Men noemt in het reglement twee voor beelden: namelijk uit.neembare voorzie ningen (frameprothesen e.d.) en vaste voorzieningen (kronen, bruggen e.d.) met een maximum van duizend gulden per geval. Duidelijk is dat als voorlopige voorzieningen door de hoofdverzekering betaald worden de aanvullende verze kering dit niet doet Bij vaste voorzie ningen komt alles voor rekening van de aanvullende verzekering. Als door de tandarts wordt geoordeeld dat er een kroon, een stifttand, een brugpeiler of dummy geplaatst dient te worden heeft de verzekerde voortaan recht op een bijdrage van 50% tot ma ximaal ƒ200,per onderdeel en in to taal niet meer dan 1 000,Aan deze vergoedingen bij kroon- en brugwerk zijn echter een vijftal voorwaarden ver bonden. De leeftijd van de verzekerde moet tenminste 16 jaar zijn, hij (of zij) moet gedurende 2 jaar gesaneerd zijn, er moet een goede mondhygiëne aanwe zig zijn, er mogen niet meer dan 16 kie zen missen of gevuld zijn terwijl foto's moeten uitwijzen dat behandeling ge rechtvaardigd is. Diversen Men kan voortaan financieel geholpen worden bij de aanschaf van negen ver schillende kunst- en hulpmiddelen. Dit zijn: elastieken kousen, elther-wekkers, hoortoestellen, insulinespuit met naal den, invalidenwagen, kunstogen, mam ma-prothesen. pruiken en steunzolen. Bij toetreding tot de aanvullende ver zekering geldt een wachttijd van drie maanden Dit is met het geval als men over een aansluitende verzekering be schikt bij overschrijving uit een ander ziekenfonds De betaling van de halfjaarlijkse pre mie is op 1 januari en op 1 juli. Bij tus sentijdse in-of afschrijving vindt geen bijbetaling of verrekening plaats. Verdere informatie is te verkrijgen bij het Algemeen Ziekenfonds Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg, telefoon (02220)2375 Franse francs Westduitse marken Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen 100 48,25 100 ƒ103, 100 6,69 100 99,50 100 58,— sen verandering en starheid. Van dat steeds voortdurende gevecht in onze Texelse samenleving de afspiegeling. Hoopgevend Naar mijn smaak: een hoopgevende afspiegeling! Want er bloeit een rijk ge heel van menselijk leven in onze Texelse tuin Er zijn indrukwekkende bomen, die met hun ervaring het profiel bepa len. Overal vind je kleurige bloemen, die telkens weer andere boeiende accenten leggen in hun omgeving. En als je wat dieper doordringt, zie je de varens, die hun troost brengen in het verborgene 1976 was een jaar met uitschieters; uitschieters van windkracht en droogte. Een jaar van te veel spanning en te wei nig oplossingen Een jaar met heel wat nood en vaak tekort aan hulp. In zo'n jaar besef je wat sommige mensen presteren. De dijkwachten bij voorbeeld, op 3 januari. Het personeel van brandweer, ambulance en TESO, dat op zijn post was. De mannen van de reddingboot en de strandbewaking. En niet te vergeten de vrijwilligers die hiel pen, ongevraagd. De politiemannen, die doorroeiden met de riemen die ze had den en hun goede humeur bewaarden. Degenen die hun diensten aanboden toen de voedselvoorraden slonken. De maatschappelijk werkster die vers uit het ziekenhuis vrolijk af zwaaide. met de armsteunen nog naast zich. Of die brugklaslerares, die duide lijk mee-genoot, toen „haar" bibliotheek werd geopend, alsof dat iets doodge woons was. Staan we er genoeg bij stil, hoeveel uren van onderzoek, schiften en vorm geven nodig zijn geweest, voordat ,,'t Lant van Texsel" persklaar was? Waar deren we voldoende al die mensen, die met penseel, naald, pen of lens het ei land van vandaag vastleggen voor de toekomst? Er zijn er ook die niet in de krant ko men Helpsters die warmte uitstralen, zonder dat ze aardgas of olie gebruiken. Motoren, die de vaart in het vereni gingsleven houden, zonder onderhouds beurt. Loodsen die de weg wijzen zon der loodsgeld te vragen. En niet te vergeten de producenten van de humor, die telkens weer de scharnieren van het contact smeren (wetende dat je meteen geestige inval meer bereikt dan rnet een giftige uit val, zoals ik onlangs ergens las). Ongetwijfeld vergeet ik er een paar. Maar samen zijn zij de mensen die het doen. Op dié mensen komt het aan; ook als de gemeenteraad straks beslist heeft over structuur en ondergrond. Laten we ze in ere houden (ongeacht of ze links- of rechtshandig zijn) en laten we ze de ruimte geven. Ik wens u een jaar vol frisse wind! 29-12-1976 W H. Sprenger DONDERDAG 30 DECEMBER Discoavond in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Toegang vanaf 15 jaar. VRIJDAG 31 DECEMBER Oudejaarsdag: a.u.b. oppassen met vuur werk en oliebollen! ZATERDAG 1 JANUARI De traditionele nieuwjaarsbosloop be gint om 14.30 uur vanaf camping Den nenoord. Bij 't Asiel aan de Burgwal in Den Burg wordt om 14.00 uur gestart voor een fietstocht over Texel. ZONDAG 2 JANUARI In 't Asiel aan de Burgwal wordt een damsimultaanseance gehouden door Joost Hooijberg. Aanvang 14 00 uur. Scoutinggroep Texel houdt van 14 00 tot 15 00 uur in het clubhuis De Zwal kersburcht aan de Beatrixlaan een schaatsenruilbeurs. De film „Glimlach van een zomernacht" van Ingmar Bergman in 't Asiel begint om 20.30 uur MAANDAG 3 JANUARI Nieuwjaarsklaverjasdrive in „Capri" te De Koog. Aanvang 20.00 uur. Peter Fdber in de nieuwe Nederlandse speelfilm „Max Havelaar" Oostenrijkse schilling 100 14,61 Amerikaanse dollar 1 2,41 Engelse pond 1 4,07 Italiaanse lires 10.000 25,75 Het City theater start het nieuwe jaar (zaterdag, zondag en maandag) met Fons Rademakers' nieuwe Nederlandse speel film „Max Havelaar". Mutatuli's boek, dat midden vorige eeuw als een soort verzameling van pro gressieve pamfletten verscheen, werd door Gerard Soeteman tot een filmsce nario bewerkt. Fons Rademakers ambitieuse aanpak mag geslaagd worden genoemd, zij het echter vooral voor hen die het zonder de voorkennis van Multatuli moeten doen. De twee uur en vijftig minuten komen zij gemakkelijk door. De schitterende beelden (camera Jan de Bont) en het samengevoegde talent van niet alleen Peter Faber en Sacha Bulthuis, maar ook Krijn ter Braak, Carl van der Plas en de Indonesische inbreng Rima Melati en Nenny Zulaini, zorgen bij voortdu ring voor een boeiend kijkspel. Max Havelaar komt als een nobel man naar voren. Een idealist die het moedig opnam voor de onderdrukte Javanen Zijn kruistocht tegen uitpersing, onder drukking en moord, werd hem door de hogere bestuurders van „ons Indië" nim mer in dank afgenomen. Een kruistocht die dan ook eindigt met het nemen van ontslag Een fraaie film over onze minder fraaie koloniale geschiedenis, ter plaatse en met de nodige zorgvuldigheid (kle ding, gebruiken) opgenomen. Dét wel. Anders is het gesteld met de vrijmoe dige scenario-aanpak door Soeteman, die van de figuur Havelaar (door Multatuli „een vat vol tegenstrijdigheids" wordt genoemd) een nogal opgepoetste eenzij dig soort held maakt. Onvermijdelijk, bij een filmbewerking van zo complex liggende stof? Misschien, maar wanneer „de Havelaar" wordt verfilmd kan men toch verwachten dat de literaire kritiek op het puntje van de stoel gaat zitten. Een scenarioschrijver zoeken in de kring der Nederlandse schrijvers was een voor de hand liggender begin geweest. Toch maar gaan zien, al was het al leen maar als aanloop om Max Havelaar als boek (opnieuw) te ontdekken. De voorstelling begint een half uur eerder dan gewoonlijk (dus 19.30 uur) en de toegang is 14 jaar. Zondagmiddag 3 uur „Vlucht naar de Heksenberg" een spannende jeugdfilm uit de Disneyfabriek. Wie droomde er nooit eens van te kunnen vliegen? De kinderen waarover het hier gaat be schikken over geheimzinige krachten Zo kunnen ze, behalve zweven en door de lucht zwieren, met elkaar spreken zonder daarbij de lippen te bewegen. Dit soort dmgen hebben ze ook wel nodig, want een duister heerschap wil van hun krachten misbruik maken. De naam Disney bij een produktie wil in dit ge val niet zeggen dat het een teken- of na tuurfilm is, wel spanning en humor en een flink portie science-fiction. eidin, rijzen ïgmg lijsch Boo tel (0 Joctie Mul< "straa k op« d tot li van 1 o 's ot 12. ak, te

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2