Kunnen we 1976 een „rampjaar" noemen? Voor het weekend De Texelse landbouw in het afgelopen jaar LAND r BOUW Programma eilandcompetitie volleybal C. van Groningen Harry de Graaf met vakantie Schaatsenruilbeurs op 2 januari Belangrijke telefoonnummers Zuigelingenbureau Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 31 december 1976 Illllllllll Het lijkt me goed er op te wijzen, dat dit jaaroverzicht geschreven wordt door iemand, die niet meer op een direkte wijze met de Texelse landbouw is ver bonden. Hoewel ondergetekende de ont wikkeling van de Texelse landbouw nog met belangstelling volgt zal uit dit arti kel zo hier en daar toch blijken, dat hij die ontwikkeling „op een afstand" be kijkt. Dit heeft zijn nadelen, maar toch zijn er ook voordelen aan verbonden om de zaak wat „afstandelijk" te bekijken. Zolang men volledig aan het landbouw- leven vastzit is er het gevaar, dat alles uitsluitend door de bril van het land bouwbelang of het vermeende land bouwbelang wordt bekeken. In dit verband moet gedacht worden aan het „rumoer", dat ontstond toen in deze rubriek een artikel verscheen met als titel „Heeft de boer een slavenle ven?" Waarschijnlijk zou het vrij moei lijk zijn geweest dit artikel te schrijven als je nog volledig in de landbouw mee draait. Het lijkt niet onmogelijk, dat ook in dit artikel weer uitspraken voorko men, die hier en daar lichte irritatie op roepen. Het weer Het afgelopen jaar zal de geschiede nis ingaan als zeer droog. Die droogte was er al vroeg in het jaar. De lente was bovendien koud. Dit had vooral gevol gen voor de zaaitijd van de bieten en het poten van de aardappelen. De droog te en kou hadden al direkt tot gevolg, dat de opkomst van de bieten in zeer veel gevallen matig was. Vanaf het be gin was de stand dun. Landelijk moesten mede als gevolg van zware nachtvor sten, heel wat bieten worden overge- zaaid. Ook op Texel was hier en daar overzaai nodig. Een gevolg van het droge en koude voorjaar was ook, dat de groei van het grasland laat op gang kwam. In heel wat gevallen was de maand mei al begonnen toen de melkkoeien van stal gingen. De groei was nog maar nauwlijks be gonnen, of de droogte sloeg toe. Dit re sulteerde in een matige snede gras voor de winning van kuilgras en hooi. Dit kwam vooral hard aan door het feit, dat op vrijwel geen enkel bedrijf nog voor raden ruwvoer waren overgebleven. In dit verband moet gewezen worden op een artikel in „NH-Kaas" van de hand van de heer P. Q Arius over het gevaar van een te zware veebezetting De heer Arius wijst er in dit artikel op dat de laatste jaren de ruwvoedervoor- raden steeds kleiner worden. Hij stelt de vraag: „Denken we misschien al te gemakkelijk, dat we een tekort aan ruw voer wel kunnen aanvullen door aan koop van krachtvoer?" Over de gevolgen van de droogte in de maanden juni tot augustus behoeft nauwelijks iets gezegd te worden. Men behoefde om daar iets van te zien niet eens naar de in het noorden van ons ei- and gelegen droogtegevoelige polders. !n de direkte omgeving van elk dorp )p Texel waxen de ruïneuze gevolgen an de droogte te zien. Het meest spra ken waarschijnlijk de geheel verschroei- ie weiden aan, maar ook de vele perce- en bieten die wekenlang „sliepen" maakten een diepe indruk. De maanden september en oktober lebben voor een wonder gezorgd. Het s bijna onbegrijpelijk hoe volkomen erbrand grasland in een betrekkelijk :orte tijd zich zo kan herstellen. In een eeds eerder verschenen artikel is er op [ewezen, dat er weliswaar een aantal éi i er/ net ng, 0 u niiiiiiiiiiuiiifo u. Dinsdag 4 januari 1977. Veld A. .30 u JKM-Slagerij Kossen S. Dros .10 u.: Jelleboog-Leraath Hank Witte .50 u.: Gempo-Fam. Witte P. Knol .30 u.: Jozefschool-Bakkers Ijzerhandel S. Sietsma 10 u.: Teso Texelstroom-Aankoopcen. P. Duin 50 u.: Smash 1-Koffiebar 1 J. Pijlman Veld B: 30 u Tevoko jun. Strendsend Hans Witte 10 u Vinke schoonmaak-G. Slock 2 Visch 50 u.: De Rog-Texelstroom nv J. Siebenga 30 u.: De Koogel-Fam. Witte (d) G. Praamstra '10 u.: Grooten Slock-WGD Expert (d) J. Koom Veld C: Casïno-Timmers bakkerij J. van Heerwaarden Dros' Bakkerij-Strendsend A. Ipenburg Tevoko A-Gyvo 2 N. de Hartog De Rog 2-Modehuis Beekman M. Bakker FC Beerebar-Sportshop M, Nichols Molenkoog-Lois Mevr. Seegers percelen grasland is, die een flinke „afrekening" hebben gehad, maar dat het meeste zich volledig heeft hersteld. Het wonder van de september- en ok- tobergnoei was ook te zien in de ontwik keling van de groenv-oedergewassen. Er kan gesteld worden dat in alle jaren van mijn voorlichtingstijd nooit zo'n late vlotte groei van stoppelknollen, blad kool en laat gezaaid Italiaans of Wes- terwolds raaigras te zien was als in de ze zomer Veehouderij Uit het voorgaande is wel duidelijk geworden, dat het veebedrijf met veel moeilijkheden te kampen had. Welis waar heeft de royale groei in de nazo mer wel iets goed gemaakt, maar op zeer veel bedrijven was men toch ge noodzaakt ruwvoer aan te kopen. Het zal waarschijnlijk nooit eerder gebeurd zijn, dat zoveel vrachten suikerbietenloof, snijmais, hooi en gras het Marsdiep over moesten komen. Hoewel door de overheid hulp werd verleend door vracht vergoeding was deze pleister toch niet groot genoeg om de hele wond te bedekken. Helaas moet geconstateerd worden, dat de melkprijs niet volledig mee groeide met de stijging van de kosten. Zelfs in een jaar met normale groei zou dit niet het geval zijn geweest. Als we de extra kosten door de droogte in aanmerking nemen is er een flinke kloof tussen kos tenstijging en verhoging van de melk prijs. De vrees voor een aftakeling van de vleesprijzen als gevolg van een versterk te afstoot van vee is niet bewaarheid. Na een korte periode van enigszins ver laagde prijzen handhaafde de vleesprijs zich verder goed. Schapenhouderij Gezegd kan worden, dat de vanouds toegepaste methode op Texel om de lam meren op 8 - 10-weekse leeftijd af te zetten ook het afgelopen jaar een goede methode bleek In de tijd van de „grote" lammerenmarkten was de prijs redelijk. Schapenboeren, die het hebben ge waagd de lammeren langer te houden heeft dit in de meeste gevallen meer zorgen opgeleverd dan geld in het laad- je. Zorgen waren er vooral door gebrek aan gras, waardoor men in diverse ge vallen genoodzaakt was de lammeren voortijdig op te ruimen tegen tegen vallende prijzen. De indruk bestaat, dat vooral de scha penhouders, die een gokje waagden met het mesten van lammeren met ruim krachtvoer daar achteraf wel spijt van hadden. Het mesten van de lammeren met vrijwel uitsluitend krachtvoer blijkt niet zo eenvoudig. Naast krachtvoer is 10 u 10 u. >0 u. 10 u. daarvoor toch in ieder geval een be perkte hoeveelheid gras nodig .Nu is de prijs van de schapen weer goed, maar men kan stellen, dat ook de uitkomst van de schapenhouderij op de meeste bedrijven niet geheel aan de verwach ting voldeed. Akkerbouwbedrijven Hiervoor is al gewezen op de moei lijkheden door de droogte. Als we het geheel nu bezien, kan het volgende sa mengevat worden. De opbrengst van de suikerbieten liep ver uiteen. De laagste opbrengst bedroeg ongeveer 25 ton per bunder. Dankzij de diepgrondbewerking in voorgaande ja ren was het aantal percelen met deze minimale opbrengst niet zo groot. Door deze diepgrondbewerking kwam voor heen droogtegevoelige grond nu tot op brengsten van 45 en 50 ton per hectare. Op de betere gedeelten van het eiland werd in een enkel geval een opbrengst van 70 ton per bunder gehaald. Het suikergehalte liet in het algemeen te wensen over. In sommige gevallen lag dit maar weinig boven 13°/o. De ver wachting is, dat ook de prijs van de sui kerbieten door een suikeroverschot iets lager wordt dan vorig jaar. De opbrengst van de aardappelen ligt over vrijwel de hele linie duidelijk lager dan in normale jaren. Dit wordt meer dan goed gemaakt door hoge prijzen van zowel pootgoed als voor consumptie ver bouwde aardappelen. Er gaat een ver haal dat in een van de Verenigde Sta ten een standbeeld voor een kever op gericht is. Deze kever beïnvloedde in een bepaald jaar de opbrengst van de katoen bijzonder nadelig. Dankzij de door dit diertje aangerichte schade konden de katoenboeren daarna een aantal jaren goede prijzen maken. Wellicht zijn er aardappeltelende boeren die (als er in derdaad verband is tussen de lage op brengst en de goede prijzen) ook be hoefte hebben om hun dankbaarheid op een of andere wijze te tonen. Het verband tussen een lage opbrengst en goede prijzen is er helaas niet bij de granen. Over vrijwel het hele eiland was de graanopbrengst lager. Na een tame lijk goede inzet van de graanprijs (direkt na de oogst) kon de prijs zich in de late re maanden maar nauwelijks handha ven. Ook de opbrengst van het voor zaad teelt verbouwde gras lag beneden nor maal. Voor enkele grassoorten werd deze tegenvallende opbrengst goed ge maakt door hogere prijzen van het gras zaad Daarnaast was er de meevaller van een hoge prijs voor het bijprodukt gras- zaadhooi. Landschap De onrust over de plannen van de overheid met het Texelse landschap duurt nu al enkele jaren. In het afgelo pen jaar is die onrust soms hoog opge laaid. Weliswaar was er nog niet de di rekte bedreiging van het landschaps park, de meeste agrariërs zien de plan nen met betrekking tot het Texelse bui tengebied toch als een aanzet tot het landschapspark. In de periode van de ergste droogte waren er wel eens enkele agrariërs, die zichzelf de vraag stelden of een land schapspark met een vergoeding voor eventuele beperkingen niet te verkiezen zou zijn boven de grote risico's van het volledig vrij boer zijn. De meeste Texel se agrariërs zien het landschapspark echter nog steeds als een angstig droom beeld. Het is jammer, dat het tot nu toe niet mogelijk bleek door samenspreking van redelijke partners uit beide groepen tot een aanvaardbare oplossing te komen. Toch is het mogelijk, dat men elkaar op den duur zal vanden. In dit verband moet gedacht worden aan artikelen, die de laatste tijd nog al eens verschijnen in „Ons Platteland" van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Men krijgt daarin de indruk, dat steeds meer boeren tot de overtuiging komen, dat de aankleding van het landschap niet uitsluitend een zaak van de agrariër kan zijn. Terecht wordt er in die artikelen op gewezen, dat geen enkele weldenkende agrariër kan menen, dat hij gediend zou zijn met het volledig „vrij" zijn van het landbouwbedrijf. Zo is er bijvoorbeeld het geweldige probleem met de zuivel overschotten. Ondanks de berichten over ernstige droogteschade in de meeste EEG-lan- den moeten landbouwministers nu een oplossing zien te vinden voor de zuivel- overschotten. Niet alleen personen en instanties bui ten de landbouw vinden dat in bepaalde gebieden in ons land een zekere bescher-» ming van het landschap moet komen. Het lijkt logisch als men bij het maken van een keuze ook de geschiktheid van het gebied voor de landbouw in aanmer king neemt. Is het feit, dat op ons eiland een naar verhouding groot aantal boeren een be roep gedaan heeft op een uitkering via de zg. RZ-regeling niet een illustratie dat de kwetsbaarheid van de Texelse bedrijven nogal wat groter is dan in veel andere gebieden van ons land? Er is in veel roepen om „vrijheid" mischien wel sprake van „een vrijheid om de vrijheid" zonder dat men van die vrijheid een goed gebruik maakt. Het is op z'n minst vreemd, dat wanneer beper king van vrijheid aan de orde komt er ook rumoer is van personen, die tot nu toe van de bestaande vrijheid geen ge bruik hebben gemaakt om hun bedrijf op een hoog peil te brengen. „Onwijs" hoge grondprijzen Dat het geven van meer vrijheid ook wel eens een „misser" kan zijn wordt geïllustreerd door de buitengewoon ster ke stijging van de grondprijzen. Toen een aantal jaren geleden de Wet Ver vreemding Landbouwgronden (die de maximum toelaatbare prijs van de grond regelde) werd opgeheven, waren de re- akties van landbouwzijde over het al gemeen positief. Het is de vraag of veel boeren er nog zo over denken. We zijn op ons eiland de laatste tijd geconfronteerd met grondprijzen, die iedere weldenkende boer de vraag doet stellen of hier nog sprake kan zijn van een rendabele bedrijfsvoering. Het lijkt mogelijk, dat berichten over dergelijke abnormaal hoge grondprijzen bij schrandere burgers vragen oproepen over de geloofwaardigheid van de be richten, dat de inkomens van de boeren bevolking ver achterblijven bij die van de rest van Nederland. Als men bereid is voor het produktiemiddel „grond" zo'n hoge prijs te betalen, moet er met de berichten over de slechte resultaten van de landbouwbedrijven iets aan de hand zijn. Intussen kan vastgesteld worden, dat nu bij diverse landbouwvoormannen ongerustheid is over het uit de hand lo pen van de grondprijs Vooral, omdat na een aantal jaren (waarin de belangstel ling vooral gericht was op de grote en de groter wordende bedrijven) thans meer belangstelling komt voor het midden- grote bedrijf. Van diverse kanten wordt er op aan gedrongen vrijkomende grond vooral te gunnen aan de bedrijven, waarvan de oppervlakte grond net iets beneden die voor het bestaansminimum ligt. Men be grijpt echter heel goed, dat het bij de ab normale hoge grondprijzen voor dit soort bedrijven onmogelijk is tot aan koop van grond over te gaan. Vandaar het verlangen om aan de stijging van de grondprijzen paal en perk te stellen. Tenslotte Als ondertitel voor dit artikel nam ik de vraag „Kunnen we 1976 een „ramp- aar" noemen?" Ik dacht daarbij aan de op zeer sombere toon uitgesproken consta tering van een oud-agrariër op het mo ment, dat de droogte zich in z'n ergste vorm liet zien: „Dit wordt een „ramp jaar" Uit het voorgaande kan duidelijk ge worden zijn, dat er inderdaad sprake is van ernstige schade. Toch moet men met het woord „ramp" wat voorzichtig zijn, denkend aan de beelden, die we enkele jaren geleden op de tv te zien kregen over de gevolgen van droogte in de zg. Sahellanden. Wie die beelden nog goed in het hoofd heeft zal aarzelen dat wat de Texelse boeren dit jaar moesten on dervinden een „ramp" te noemen. We zijn er nog en ook de Texelse koeien en schapen hebben het leven er afgebracht, al zal de melkhoeveelheid wel eens wat kleiner zijn geweest en hadden een aan tal Texelse schapenhouders hun dieren graag in een wat betere conditie gezien. C van Groningen Redacteur Harry de Graaf heeft tot 3 januari vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door de tweede redacteur Wessel Post, Oost 34. Telefoon redac tie (02220) 2741, telefoon privé (02223) 896. Wegens het overweldigende succes van het vorige jaar (De Zwalkersburcht was te klein) zal ook ditmaal bij het be gin van de eigenlijke winter een gratis schaatsenruilbeurs worden gehouden in het clubhuis van de Scouting Texel aan de Beatrixlaan. Het is dè gelegenheid om te klein geworden maar toch nog goéde schaatsen te verhandelen en daar- \Oor eventueel grotere terug te krijgen. Deze schaatsenruilbeurs van de Texelse verkennerij is op 2 januari van 14.00 tot 15.00 uur. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in gevai van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 4 januari 1977 om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 5 januari om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen. Van vrijdagavonds 20.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Vrijdag 31 december 1976, Oudejaarsavond HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 19.30 uur ds. Douwes Gemeenschappelijke dienst met de Gereformeerden. De Cocksdorp 19.30 uur uur Eerw. heer E. Loerakkera Oudejaars- dienst met solozang. Oude jaars collecte. Den Hoorn 20.00 uur ds. Hoekstra Oudej aarscollecte De Koog 19.30 uur dhr .Veldhuis Oudejaarscollecte. De Waal 19.00 uur ds. Hoekstra Oudejaarscollecte. Oosterend 20.30 uur Cand. Van Zuijll Langhout. Oudejaarscoll. Oudeschild 19.15 uur Cand. Van Zijll Langhout, Oudejaarscoll. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur ds. Douwes Gemeenschappelijke dienst in de Herv. Kerk. Oosterend 20.00 uur ds. Keizer, uit Zierikzee. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur Oudejaars- avonddienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 19.30 uur Oudeschild 19.30 uur Zaterdag 1 januari 1977, Nieuwjaarsdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.15 uur ds. De Roest Gemeenschappelijke dienst in de Geref. kerk. Na afloop nieuwjaarsbegroeting. Oosterend 9.30 uur Nieuwjaars begroeting. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.15 uur ds. De Roest Gemeenschappelijke dienst met de Hervormden in de Geref. Kerk. Oosterend 9.45 uur ds. Keizer, uit Zierikzee. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 en 19.30 uur De Koog 9.30 uur De Cocksdorp 9.15 uur Den Hoorn 10.45 uur Oosterend 19.30 uur. Zondag 2 janauri 197 7 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker. Nieuwjaarsdienst en ontmoeting. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra Na afloop nieuwjaarsbegroeting Collecte Noodlijdende gemeen ten en personen. De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra Na afloop nieuwjaarsbegroeting Collecte Noodlijdende gemeen ten en personen. De Waal 19.00 uur ds. De Roest Na afloop nieuwjaarsbegroeting Collecte Noodlijdende gemeen ten en personen. Oosterend 9.30 u. ds. Groenenberg kindernevendienst collecte Noodlijdende Gemeen ten en personen. Oudeschild 11.00 u. ds. Groenen berg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Zoutman uit Anna Paulowna. Na de dienst koffiedrinken in „De Poort". 19.00 uur ds. Douwes. Zang- dienst. Uitzending via „De Lichtboei". Oosterend 9.45 uur ds. Douwes Bediening H. Doop 17.00 uur ds. Zoutman, uit Anna Paulowna. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst. JEHOVAH'S GETUIGEN: 10.15 uur Lezing 11.15 uur Wachttorenstudie DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Na afloop koffiedrinken. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 10.45 uur De Cocksdorp 9.15 uur

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5