Van „Gat zonder grenzen" naar meer rechtszekerheid Raadscommissie financiën blij met schoolbegeleidingsdienst Gemeente b vraagt Tescb „Maatregel S intrekken!" 0 Bestemmingsplan op 25 januari in raad Cursus tekenen en spinnen Extra cursus haken „WAT IK ZEGGEN WOU.." TOON SMIDT Bedenkelijke mentaliteit Inbrekers gestoord? Twee naaicursussen SLUFTER MOEILIJK TE BEDWINGEN kur Sesi.öente let scherper op „echtheid" van Texelaars Dc gemeenteraad heeft van B. en VV. het advies gekregen veel van de bijna 600 bezwaarschriften die tegen het ont werp bestemmingsplan voor het buiten gebied zijn ingedeeld, ongegrond te ver klaren. Op tal van punten komt het college echter ook aan de protesten te gemoet. Het is in het bestek van dit ar tikel ondoenlijk de beslissingen op alle bezwaarschriften te memoreren. Afzen ders van bezwaarschriften die willen weten wat het standpunt van het college is, kunnen bij leden van de gemeente raad informeren. Niet vergeten moet worden dat het de gemeenteraad is die op dinsdagmiddag 25 januari zal beslis sen over de bezwaren en daarbij tevens het plan zal vaststellen. Men zal de ge meenteraadsleden dus moeten benade ren wil men de kans vergroten dat in het thans ingenomen standpunt veran dering komt. De behandeling van de bezwaarschrif ten is een enorm karwei geweest. Veel bezwaren waren echter gelijkluidend en konden daarom naar onderwerp worden gesorteerd. In hun pré-advies aan de ge meenteraad noemen B. en W. het alsnog bestemmen van alle woningen in het buitengebied een van de belangrijkste veranderingen in het plan. Het betekent het erkennen van een woonbestemming in het buitengebied, terwijl men voor dien van mening was dat niet-agrariërs in het buitengebied met thuishoren zo dat hun huizen onder het overgangs recht zouden moeten vallen Zoals be kend stak hiertegen een storm van be zwaren op, vooral omdat huizen die er landschappelijk goed uitzagen wel een bestemming hadden gekregen. Toch be tekenden de oorspronkelijke voorstellen rechtspositieverbetering voor de betrok kenen in vergelijking met de regels waaraan zij in het oude plan waren overgeleverd In het nieuwe plan zal het echter onmogelijk zijn om nieuwe wo ningen in het buitengebied te bouwen; het mag alleen ten behoeve van agra riërs binnen de agrarische bouwblokken. Bijdrageregeling Een tweede belangrijke ontwikkeling in de planvoorbereiding was de zg. bij drageregeling. Als de raad ermee ak koord gaat, zullen gelden beschikbaar zijn voor mensen die onredelijk hoge kosten moeten maken bij bouwen en andere aktiviteiten als gevolg van de eisen die in verband met het landschap of de cultuurhistorische waarde in het plan worden gesteld. Daarmee is op nieuw aan veel verzet tegen het bestem mingsplan tegemoet gekomen. Tegen over vele van de gewraakte belemme ringen waaraan vooral in agrarische kring zwaar werd getild, staan nu ver goedingen die niet in Den Haag of Haar lem maar door „eigen" mensen zullen worden vastgesteld. Geen wettelijk recht Het college heeft zich wat betreft het kamperen op erven echter niet tot soe peler houding laten vermurwen Vooral veel agrariërs hadden in hun bezwaar- OUDESCHILD Bij voldoende be- langstelling zal in het kader van de crea- tiviteitsbevordering op Texel onder aus piciën van de Stichting Cultureel Werk in Oudeschild zowel een cursus tekenen als een cursus spinnen worden gehou den, De tekencursus staat onder leiding van Nel Koom-Kikkert en beslaat 8 les sen. Het spinnen wordt gegeven door mevrouw Monen en deze cursus heeft 4 lessen. Beiden zullen medio januari van start gaan. Nadere datums zullen op een eerdaags te beleggen contactavond worden afge sproken. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Corry Dros, De Ruij terstraat 62, Oudeschild, telefoon (02220) 4013. D7N HOORN Op 12 januari zal om 20.00 uur in dorpshuis „De Waldhoorn" een contactavond worden gehouden voor een nieuw op te zetten cursus ha ken Deze tweede cursus in Den Hoorn is in het bijzonder bedoeld voor de men sen die bij de eerste cursus op de reser velijst waren geplaatst. •'MlllilllinilillllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIUIIUIIIIItillllUII schrift aangedrongen op het mogelijk maken van vijf tenten of caravans per boerenerf, de norm die in de nieuwe kampeerwet wordt genoemd. B. en W. wijzen erop dat de genoemde vijf eenheden geen wettelijk recht zul len worden, maar slechts richtsnoer is voor gemeenten die deze vorm van kam peren menen te kunnen toestaan. De kampeermogelijkheden zijn in de eer ste plaats afhankelijk van wat de ge meenteraad in het bestemmingsplan be paalt. Het toelaten van meer dan één tent of caravan per erf is voorts strijdig met het gewenste goede functioneren van het agrarische gebied. „Voorkomen moet worden dat recreatieve vestigingen en dus recreatieve eisen binnendrin gen op agrarisch terrein en daardoor de agrarische bedrijfsvoering kunnen gaan belemmeren". Als derde argument voe ren B. en W aan dat meer tenten of ca ravans per erf strijdig is met het geko zen recreatiebei eid. Betwijfeld wordt dat slechts enkele agrariërs van de ge boden kampeermogelijkheden gebruik zullen maken, waarbij men zich baseert op de enquête die onder andere over dit onderwerp in 1972 is gehouden door de Stichting Agrarisch Texel. Het college houdt er daarom rekening mee dat toe staan van de vijf eenheden 7 500 slaap plaatsen zou opleveren: 300 bedrijven, elk met 25 slaapplaatsen! Uit het oog punt van rechtsgelijkheid zou men het zelfde moeten toestaan bij de niet-agra- rische woningen in het buitengebied, waardoor er nog meer slaapplaatsen zouden bijkomen, zodat de 47 000 slaap plaatsen die Texel in 1985 hoogstens mag hebben, worden overschreden. Bo vendien zouden de bestaande recreatie- bedrijven in hun ontwikkeling worden beperkt. Eén tent (of bij speciale ver gunning één caravan van hoogstens zes meter) wordt daarom verantwoord en rechtvaardig geacht. „Wie hierin discri minatie ziet, vergeet waarschijnlijk dat van discriminatie alleen sprake kan zijn wanneer hetzelfde bestuursorgaan bur gers of groepen van burgers in dezelfde omstandigheden ongelijk behandelt. De (ruimere) provinciale regels voor het kamperen bij de boer gelden op Texel niet. Ondemocratisch Het college zet zich scherp af tegen de bewering dat bij het plan een onde mocratische rechtsgang is gevolgd. Waarbij wordt gewezen op de hoorzit tingen die vanaf het begin zijn gehouden wat nog nergens anders in het land op een dergelijke wijze is gebeurd. Alles BREVEN WN IEZEH&? 0UTTEN- VERANTY/OOROEU/OfTiD MUi c>€ REDUCTIE wat naar voren werd gebracht en beslist is neergelegd in logboeken en er is voortdurend overleg geweest met ver schillende instanties, zowel van Texel als van daarbuiten. Naar aanleiding van deze discussie zijn tal van wijzigingen aangebracht in de oorspronkelijke voor nemens. Iedereen heeft de ontwikkelin gen bovendien via de krant kunnen vol gen. Gat zonder grenzen Op basis van het aldus tot stand ge komen ontwerpplan werd medio 1975 door de raad een voorbereidingsbesluit genomen, wat betekende dat het oude bestemmingsplan niet meer werkte en in feite werd vooruit gelopen op het nieuwe plan Dat oude plan nl werd in de praktijk als verouderd en belemme rend ervaren, met als sprekende voor beelden het werken met bouwstroken langs de wegen en het overgangsrecht. Wegens de vele manko's werd het oude plan wel eens „Het gat zonder grenzen" genoemd Door het voorbereidingsbe- sluit konden ongewenste ontwikkelingen al in een vroeg stadium worden gestopt, maar zekerheid gaf het nog allerminst. Dat zal pas het geval zijn als de gemeen teraad het nieuwe plan heeft vastge steld Kennelijk beducht voor de moge lijkheid dat initiatieven op komst zijn om deze vaststelling niet te laten door gaan, wijst het college erop dat de Texe laars eindelijk moeten weten waaraan zij toe zijn. „Bovendien achten wij het gewenst dat de raad tijdig een stand punt inneemt wat betreft vragen die niet alleen van plaatselijke betekenis zijn Dit standpunt kan invloed hebben op beslissingen die op rijks- en provin ciaal niveau genomen zullen worden B. en W. menen dat de raad niet lan ger moet wachten en het plan moet vast stellen, daarbij de konsekwenties van landschapsbescherming aanvaardend. Vertraging zou kunnen betekenen dat het zg. artikel 8-overleg opnieuw moet worden gevoerd In de praktijk kan blijken of het plan tot in details voldoet want er verstrijkt geruime tijd tussen de vaststelling en het verkrijgen van rechtskracht Aan passing is dan mogelijk. Verkeerde volgorde Bestemmingsplannen behoren te wor den gemaakt nadat een structuurplan is vastgesteld. Dat laatste moet op Texel nog gebeuren. Deze verkeerde volgorde is herhaaldelijk onderwerp geweest van kritiek en als argument gebezigd om het bestemmingsplan voor hetbuitengebied uit te stellen, Om redenen van algemeen belang achten B. en W. dat onaanvaard baar. Zij wijzen erop dat er wel een structuuronderzoek is geweest en dat men zich mede door de resultaten daar van heeft laten leiden. Nogmaals stelt het college dat het nieuwe bestemmingsplan geen voorloper is van het nationale landschapspark Texel. Het gemeentebestuur heeft zich steeds tegen de parkgedachte verzet. Het eiland is door zijn relatief grote agrari sche gebied waarvan de kwaliteit door de ruilverkaveling sterk is verbeterd, de moderne kottervloot, het gevarieerde re creatieaanbod, de frequente veerverbin- ding en het voorzieningenpakket een voudig ongeschikt om tot park te wor den gemaakt. Niettemin dienen land schap, natuur en milieu te worden be waard en het gemeentebeleid is dan ook gericht op het afwegen van belangen en niet op het bij voorbaat onderge schikt maken van allerlei aktiviteiten aan de eisen die natuur en landschap stellen. Niet naar de Kroon Het college zegt bij de behandeing van de bezwaarschriften het rechtsge voel zoveel mogelijk te hebben willen bevredigen. Maar het zal onmogelijk zijn het ieder naar de zin te maken. Het college hoopt de zaken zodanig te heb ben aangepakt dat de bezwaarden met bij de Kroon in beroep zullen gaan. „Dat is naar onze overtuiging niet in het be lang van Texel noch in het belang van betrokkenen" Het laatste wordt geïllus treerd met de opmerking dat de bijdra geregeling pas zal kunnen werken als het bestemmingsplan rechtskracht zal hebben gekregen. Bij een Kroonproee- dure kan dat jaren vertraging geven. Zomerwoning Sommige bezwaarden vinden dat van rechtsongelijkheid sprake was onidat het nieuwe plan niet dezelfde mogelijk heden biedt als het oude. Het ging daar bij om zomerwoningen die volgens het nieuwe plan verboden zijn Na het van kracht worden van het voorbereidings- besluit is dan ook geen enkele bouwver gunning voor een zomerwoning meer af gegeven Het college stelt dat de afgelopen vijf jaar ieder de kans heeft gehad nog "ai de mogelijkheden gebruik te maken de wetenschap dat het te zijner tijd met meer zou kunnen. „Het is onjuist nu ^en beroep op de rechtsgelijkheid te doen na dat men zijn kansen ongebruikt heeft gelaten". (02220) 2323 Voor al Uw vervoer per taxi. Speciaal zittend zieken- vervoer. uuiiuiuuiHiuiuuiuiiiiiiiiiimumini Er is de laatste tijd al genoeg geschre ven over de TESO, maar wij dachten dat het onderstaande kenmerkend is voor de mentaliteit van TESO, in de af gelopen tijd, en vinden het noodzakelijk dit even onder de aandacht van het Texelse publiek te brengen. Op oudejaarsavond gingen wij om 19.30 uur van de boot uit Hoek van Hol land richting Texel. Precies om 21.33 uur stonden wij voor de Texelse boot, die op dat moment nog in de fuik lag, echter met reeds gesloten klep en opge trokken brug In het wachtlokaal en op het parkeerterrein was echter geen per soneelslid meer te zien, en nadat wij on geveer 1 minuut hadden gestaan vertrok de boot helaas zonder ons. Wij moesten ons dus tot 8.30 uur nieuwjaarsdag zien te vermaken op een avond en een nacht, dat alle publieke gelegenheden (ook hotels) gesloten zijn. Op de eerste boot, die wegens nieuws- jaarsdag om 8.30 uur vertrok, spraken wij nog even met de kapitein van de be wuste boot, die ons letterlijk enormitei ten als: „Tijd is tijd", „de Nederlandse spoorwegen gaan ook op tijd weg", „Ik heb jullie wel aan zien komen", „er kwam nog iemand op de brug zeggen, dat er een auto voor de boot stond" en ook, en dit slaat wel alles, „als ik gewe ten had dat jullie het waren had ik de klep wel omhoog gedaan". N.a.v. bovenstaande de volgende op merkingen. 1. Natuurlijk, tijd is tijd. Maar de boot dient om 21.35 uur de brug op te halen en niet om 21.33 uur Op oudejaarsavond wil iedereen op tijd thuis zijn, maar wat voor het TESO- personeel 1 minuut scheelt, kostte ons een gezellige (en vooral warme) zeer kostbare nacht. 2. Wil men TESO vergelijken met de N.S.? Nee toch?, als iemand de laatste trein mist, gaan er nog genoeg taxi's, met TESO ligt dat wel „even" anders. 3. Vooral de laatste opmerking van de bewuste kapitein moet men niet te licht opvatten. Moet men met diverse maten meten, wat betreft het wel of niet laten meegaan? Tot slot menen wij nogmaals te moe ten opmerken, dat iedereen uiteraard tijdig bij de boot aanwezig dient te zijn, maar in deze speciale gevallen, nog af gezien van het feit dat wij op tijd wa ren, mag je best een beetje menselijker reageren, zelfs bij TESO Rob Caspers, Paul v. d. Lee, Harry de Porto, Rein Stam, Ben Witte, Ron Zirkzee De raadscommissie voor financiën en welzijnszaken heeft zich maandag avond erg verheugd verklaard met de plannen van B. en W. betreffende de schoolbegeleidingsdienst. Of, zoals L. J. Weijdt het formuleerde: „We heb ben hier een uitstekende mogelijkheid om veel verdriet bij en door leermoei lijkheden weg te werken. Kinderen behoeven immers niet dom te zijn als er povere resultaten komen maar kun nen leermoeilijkheden hebben die door een betere SBD opgevangen kun nen worden". De werkzaamheden van de schoolbe geleidingsdienst op Texel zijn op 1 au gustus j.l. van start gegaan en het col lege verwacht dat de behoefte aan be geleiding bij het basis- en kleuteronder wijs zal toenemen. De werkelijke be hoeften kunnen echter volgens de school begeleidingsdienst pas rond juni 1977 bekend zijn. In verband met de finan ciële aangelegenheden hierbij bleek vol gens het pré-advies dat de raadscom missie had toegestuurd gekregen on enigheid bij B. en W. te bestaan. Niet unaniem Twee leden van het college zijn de mening toegedaan dat de raad reeds nu de principeuitspraak dient te doen om ƒ8,50 per inwoner uit te trekken in- plaats van de nu geldende ƒ5,50. Een de finitieve beslissing daartoe dient pas te worden genomen als vaststaat dat de werkelijke behoeften van het Texelse basis- en kleuteronderwijs inderdaad moeten worden afgestemd op de bere kende 103 klokuren per week. Het voor deel van een dergelijk standpunt is, dat er op het moment van de definitieve be slissing, in mei of juni, de goedkeuring van door Gedeputeerde Staten op de gelijk met het genomen principebesluit ingediende begrotingswijziging zal zijn verkregen. Hierdoor zal de schoolbege leidingsdienst sneller nieuw personeel aan kunnen trekken. Volgens de overige leden van het gemeentebestuur moet er nu nog geen principebesluit genomen worden. Zij vinden dat eerst moet wor den gewacht met een beslissing totdat in mei of juni de werkelijke behoeften bekend zijn. Principe Hoewel er door de raadscommissie niet precies beslist werd achter welk standpunt men zich schaarde, was toch de teneur wel dat men het meeste zag in het eerstgenoemde. J C. Dros merk te op „in principe tegen principebeslui ten te zijn" maar toch het nut in dit ge val wel in te zien. Burgemeester Sprenger moest ont kennend antwoorden op een vraag van Jan Witte, die wilde weten waar het beschikbaar gestelde geld zou blijven als zou blijken dat de behoefte aan de SBD onverhoopt niet zou voldoen Hij opperde dat het geld dan voor een vol gend jaar beschikbaar zou zijn, maar mr. Sprenger deelde mee dat het geheel dan van de begroting afgevoerd zal worden. Manco's Jan Witte zag liever dat het onder zoek eerder afgesloten werd met het oog op het vaststellen van de financiële condities, maar burgemeester Sprenger deelde mee dat het college er van uit was gegaan het onderzoek zo laat mo gelijk in het „schooljaar" te voltooien, omdat men dan het beste overzicht heeft wat de capaciteiten van de kinde ren zijn. L. J Weijdt zei uit de stukken opge maakt te hebben, dat duidelijk is dat er nu nogal wat manco's in de SBD aan wezig zijn die opgelost dienen te wor den, iets waarmee de burgemeester het volledig eens kon zijn. Mr. Sprenger voegde er aan toe, dat alle scholen op één na positief hebben gereageerd op de plannen van het col lege, en dat er talrijke verlangens ter tafel zijn gekomen, die nog nader be zien moeten worden. OUDESCHILD Er is een poging gedaan om in te breken in het kantoor tje dat bij de asfaltfabreik op het ha venterrein van Oudeschild hoort. Met een glassnijder was een vierkant in een der vensters gekrast en er was een rub beren zuignap op bevestigd, kennelijk met de bedoeling daarmee het glas los te trekken Blijkbaar is de dader ge stoord of bang geworden, want hij maakte zijn karwei niet af De naaicursussen die onder leiding van Anneke Kikkert zullen worden ge geven in De Cocksdorp en Oosterend gaan door. Voor de deelnemers uit De Cocksdorp zal donderdag 6 januari, aan vang 20.00 uur, een informatieavond worden gegeven in het Eierlandsche Huis. De informatieavond voor de deel nemers in Oosterend wordt op een nog nader aan te kondigen avond gehouden. Opgave is nog mogelijk. Voor De Cocks dorp bij Anneke Kikkert, telefoon (02222) 207 of bij Elly Mast, telefoon (02220) 3109. Voor Oosterend bij Cobv de Visser, telefoon (02223) 893 of bij Elly Mast. De opgavetermijn sluit donderdag 6 januari. 3TW Het gemeentebestuur heeft TES verzocht de omstreden beperking v< rj het voorrangsrecht voor niet-Texelac 3UCje op te schorten. Om intrekking van maatregel werd gevraagd in een bri On; die vorige week werd verzonden. Pom geop De TESO-directic heeft gcreagee van met een uitnodiging aan het college o ^a- de kwestie te bespreken. êes^ Bur A Wie er geen ervaring mee heeft, k: beter niet proberen de Slufter over g steken. Bij een wandeling dwars do< J. dit natuurgebied komt men telkei ma voor geulen en slenken te staan, waa van sommigen zeer diep zijn. Er doo heen waden is niet ongevaarlijk en i 21 dit jaargetij geen pretje, omdat men r tol afloop met het natte pak nog lang ni< thuis is. Dat ondervonden een Duitse en ec Nederlandse jongen, die zondagmidda samen vanuit noordelijke richting doe de Slufter in de richting De Koog zoi den lopen. Ze werden nabij de Krirnwe rr „gedropt" door de ouders van de Nedei d landse jongen, die hen later bij de Bac weg in De Koog zouden opwachten. 3 De Nederlandse jongen van 14 moe: door diep water waden en arnveerc uiteindelijk doornat op zijn vakanti») 3 adres aan de Tempeliersweg. Hij sloe 4 daar alarm, want zijn ca. 12-jarig Duitse vriend had niet doorgezet q was, ook met natte kleren, teruggc keerd. Over zijn lot bestond geruim tijd grote ongerustheid, vooral omd? de duiT'ernis begon in te vallen. De pc litio, geholpen door vele anderei sp?jrc' enkele uren. Totdat bekend wa da: de jonge Duitser via het stran ve; ig rp het startpunt was teruggekc mi :i. Mensen van het vasteland kunnen q belang bij hebben om bij dc gemeent als Texelse ingezetene geregistreerd t zijn. Bijvoorbeeld om de beperkende bo palingen voor het tweede woninggd bruik te kunnen omzeilen en nu ook 01] in aanmerking te komen voor een TES(, voorrangskaart, die zijn geldigheid o| zondag niet verliest. De truc, die word) uitgehaald is dat van een echtpaar ee( der partners zich als nieuwe ingezeten laat inschrijven, terwijl de ander op lie vasteland geregistreerd blijft. Dit i verboden als de nieuwe „Texelaar" nie werkelijk het grootste deel van het ja op Texel woont. Van gemeenteweg» vernamen wij dat men scherpere, deel preventieve maatregelen uitwerkt on dit verschijnsel terug te dringen. VASTE DATA: Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt iedere werkdag spreekuur in het Groene Kruisgebouwtje. Maan dags en vrijdags van 8 30 - 10.30 uur, woensdags van 14.30 - 15.30 uur en donderdags van 18 30 - 19.30 uur. Elke zondag wordt er vanaf 20.00 uur voor jongeren spelletjesavond gehou den in het Asiel aan de Burgwal te Den Burg. Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). 1 Jehoviahs Getuigen houden elke dins-j dagavond, acht uur, bijbelgesprekken op de adressen Bernhardlaan 112 tel Den Burg en Ploosterstraat 4 te Del Cocksdorp. NVSH-informatiecentrum, -middelen- f depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo- ;-j nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012 Oud papier ten bate van gymnastiek vereniging Oosterend kan altijd wor den bezorgd onder het afdakje van de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune te Oosterend Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardeng> mnastiek in 't Skiltje a te Oudeschild. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2