Cjroen c/jwarLs-jJexels in het hart-, De Hornt-Oostkaap wordt 11 maart aanbesteed Verschil van mening over aantal toeristische slaapplaatsen Werkzaamheden vergen twee seizoenen 0ij de Melkte Piet Lont en Paul van Crimpen exposeren Oh Beker hof?jesvla halve liter van 99 Houtsneden en sculpturen Door gladheid in de sloot Taxi aangereden Snelheidscontrole ct. IjVRIJDAG 14 JANUARI 1977 niimfl I OPLAGE 5300 TEXELSE Uitgave: BV v/h Langevcld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ),9| Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De i (vj Koog, tel. (02228) 266, en Weasel B. Post, Ooat ,9| 90e JAARGANG No. 9144 12 PAGINA'S COURANT 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De verzwaring van het dijkge- deelte tussen De Hornt bij Oude- schild en De Kaap bij Oosterend zal op 11 maart in Haarlem wor- J den aanbesteed. Naar verwach ting zal zeer kort daarop met de werkzaamheden worden begon nen. Het is een stuk van 4,5 kilo meter dat in twee seizoenen zal kuniran worden voltooid. Er vanuit gaande dat een dergelijke dijk ruim een miljoen gulden per kilo meter kost, gaat het om een pro ject van ongeveer vijf miljoen gulden. Van het nu onder handen te nemen dijkvak is al een stukje van 300 meter klaar Dat bevindt zich bij de aangepas te uitwateringssluis van Dijkmanshui zen. De dijk heeft thans een gemiddelde hoogte van 4,50 plus NAP. Het wordt straks 6,75 tot 6,90 waardoor ook de zwaarste stormvloeden kunnen worden weerstaan. Dat de nieuwe dijk wat la ger wordt dan bijv. die bij De Cocksdorp hangt samen met mogelijke golfhoogten waarmee in de buurt van de zeegaten veel meer rekening moet worden gehou den. Foldertjes De dijk Hornt-Oostkaap volgt niet precies het tracee van de oude dijk; op drie punten wordt er vanaf geweken. Bij de Ottersaat (Dijkmanshuizen) en Nieuweschild worden bochten afgesne den waardoor kleine stukjes Waddenzee worden ingepolderd De resteren de oude dijk bij Ottersaat gaat weg, zodat een aaneengesloten gebied ontstaat dat ter beschikking komt van Natuurmonumenten. De meest in grijpende afwijking van het bestaande tnacee komt in de buurt van hoeve Rem brandt. Hier buigt de nieuwe dijk land inwaarts en neemt even ten zuiden van Nieuweschild weer de oude route. Het gebied dat door de oude en nieuwe dijk wordt omsloten wordt voor een gedeelte ingenomen door brakwaterplassen en de Kleiput en Zandkes en zal eveneens aan Natuurmonumenten worden overgedra gen. De grond is nog in handen van ver schillende agrariërs en andere eigenaars Afgezien van één geval waarmee de za ken naar verwachting spoedig zullen zijn geregeld, is met allen overeenstem ming bereikt. Om alle risico van vertra ging uit te sluiten is destijds wel een onteigeningsprocedure begonnen, zodat de grond in ieder geval tijdig beschik baar komt. Het betrokken gebied heeft een oppervlakte van 25 a 30 ha wat ver gelijkbaar is met het poldertje .Wasse naar" ten noorden van De Cocksdorp Ook daar is destijds de deltadijk een stuk landinwaarts gelegd. Ook het Hom- tje is zo'n geval. Deze gebieden genieten dus niet de bescherming van de zware deltadijk. Natuur gediend Over de overdracht van het nieuwe ïnlaagdijkgebied bij „Rembrandt" aan Natuurmonumenten werd al in 1970 overeenstemming bereikt. Het gold toen onder meer als compensatie voor het verdwijnen van de voor de vogelstand belangrijke dijksloten Nadien zijn de plannen echter gewijzigd, waardoor meer dijksloten blijven bestaan dan aan vankelijk de bedoeling was. Per saldo komen de vogels er dus lang niet slecht af. Natuurmonumenten heeft overigens al een belangrijk deel van het genoemde nieuwe „poldertje" in bezit. Het bestek voor het nu te verzwaren dijkvak was al m oktober klaar. De technici hadden gehoopt dat de aanbesteding nog iets eerder was gepland, want er zal al een aardig stukje van het werkbare seizoen verstreken zijn alvorens de aannemer aan de slag kan gaan. Organisatorisch moet het werk zo worden aangepakt, dat in de herfst en winterperiode niet aan het waterkerende deel van de dijk wordt gewerkt. Het zal er wel op neer komen dat voor de herfst van dit jaar het stuk tussen de Hornt en „Ruijsdaal"- „Rembrandt" gereed is, zodat in het ongunstige jaargetij aan de inlaagdijk kan worden gewerkt. Dijkgraaf M. Roeper Pzn vertelde ons niettemin zeer tevreden te zijn over de gang van zaken tot dusver. Gezien het feit dat pas op 20 februari vorig jaar overeenstemming over het tracee van de dijk werd bereikt, is er in weinig tijd heel veel gebeurd. Grote belangstelling Verwacht wordt dat de aannemerswe reld grote belangstelling zal tonen voor de aanbesteding. Ongetwijfeld bevindt zich onder hen De Vries Van de Wiel die dan klaar is met het stuk Oude- schild-Ceres en uiteraard graag verder wil gaan. In theorie is het mogelijk dat een buitenlandse aannemer het werk uitvoert want het gaat hier om een zg EEG-bestek. Boven een bepaald ge raamd bedrag moeten ook niet-Neder- landse firma's in de gelegenheid worden gesteld in te schrijven. Intussen zijn de voorbereidingen voor het dan volgende te verzwaren dijkvak (Oostkaap-Krasse- keet 3 km) in volle gang. Het Water schap wil in 't volgende deel 'n nieuw ge maal opnemen ten behoeve van de be maling van Waalenburg en Het Noor den. Of dat doorgaat is uitsluitend af hankelijk van de financiën want de goedkeurende instanties voelen er wel voor. Volgens de oorspronkelijke plan nen komt hier alleen een sluis wat voor de waterbeheersing van met name Waal enburg niet bevredigend is, zeker niet op den duur. Het gemaal Waalenburg heeft zijn beste tijd gehad. Een van de antieke 1-cylinder dieselmotoren is de fect en bleek niet te repareren zodat de ze door een elektromotor vervangen moest worden. Voor de naaste toekomst moet op verdere hoge onderhouds- en reparatiekosten worden gerekend. Het nieuwe gemaal komt er als de extra kos ten voor zover die voor rekening van de ingelanden komen, geen al te forse ver hoging van de polderlasten noodzakelijk maken. Het Texelse dijkverzwaringsproject wordt te zijner tijd afgesloten met het stuk Krassekeet-De Cocksdorp, dat in twee fasen van ca 7 km zal worden uit gevoerd. Polder De Eendracht zal dus het langst op zijn veiligheid moeten wachten. Gladheid was er woensdagochtend rond half acht de oorzaak van dat een vrijwel nieuwe Opel Kadett City Langs de Oosterenderweg in de sloot belandde. Het ongeval gebeurde toen bestuurder Henk Jurriens (35) uit Oosterend wilde uitwijken voor een bromfietser en daar bij de macht over het stuur verloor. Zo wel Jurriens als zijn 20-jarige passagier Jan Brouwer jr. liepen bij het ongeluk licht letsel op. Beiden konden na dok tersbehandeling naar huis terugkeren. De auto werd zwaar beschadigd. Op de kruising Kogerstraat-Beatrix- laan deed zich woensdagmorgen een aanrijding voor tussen een uit De Koog afkomstige taxi, bestuurd door A.V., en de Renault bestelwagen van A.L. uit Heiloo. Door het gladde wegdek zag de bestuurder van de bestelwagen geen kans tijdig te remmen toen hij van de Beatrixlaan de Kogerstraat naderde. Door de hieruit voortvloeiende botsing werd de taxi (Mercedes) in de flank ge raakt en liep de Renault schade aan de voorkant op. Beide bestuurders kwa men met de schrik vrij Bij snelheidscontroles die de politie uitvoerde in Oudeschild en De Koog werden in de loop van woensdag 17 pro cessen verbaal opgemaakt. Commandant W. Nijholt van de Rijkspolitie in Den Burg is van mening dat met het oog op 85 Geldig t/m zaterdag 22 januari ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN de in dit jaargetijde veel optredende gladheid er alles aan gedaan dient te worden de snelheid aan banden te leg gen. „Het is niet te tolereren dat bij deze gesteldheid van de wegen in een geval iemand 71 km binnen de bebouwde kom reed", aldus adjudant Nijholt. Het rapport van de gemeente waar in wordt vastgesteld dat in 1975 op Texel 37.000 en in 1976 38.500 slaap plaatsen waren, is het resultaat van een gedegen studie met gebruikma king van verschillende inlichtingen bronnen. Het eerder uitgebrachte rap port van de werkgroep Landschaps zorg waarin het aantal slaapplaatsen in 1975 op minstens 42.000 werd ge steld, getuigt ook van een serieuze aanpak. Het aanzienlijke verschil in uitkomsten is het gevolg van een ander telsysteem, maar overigens kloppen de door Landschapszorg verzamelde ge gevens in vele opzichten met de ge meentelijke cijfers. Betrouwbare cij fers zijn buitengewoon belangrijk om dat aan het maximum van 47.000 slaapplaatsen in 1985 de hele toeristi sche toekomst van het eiland is opge hangen. Belangrijke stelling van de gemeente is: de feitelijke omvang van het aantal recreanten is maatgevend voor de aard en omvang van de noodzakelijke voor zieningen en de recreatieve druk op het eiland in het^algemeen en van strand, bos en duin m het bijzonder. Bij het bepalen van de maatgevende capaciteit werd uitgegaan van een ge middelde dag in het hoogseizoen waarbij Texel als „vol" kan worden beschouwd. Daarbij is een aantal „piekdagen" dat Gedurende de komende drie weken (tot en met 3 februari) zal in de exposi tieruimte onder het Texelse raadhuis een originele duo-expositie te zien zijn. Deze tentoonstelling wordt ge vormd door een twintigtal houtsnedes van Piet Lont afgewisseld met beeld houwwerken die vervaardigd werden door Paul van Crimpen. Beide kunste naars komen van Wierinqen en geven met deze afwisselende expositie voor 't eerst op Texel een algemeen beeld van hun gezamenlijk vakmanschap. Piet Lont (eigenlijk P. C. Lont) die woonachtig is in Hippolytushoef zegt, De twee kunstenaars bij enkele tentoongestelde sculpturen: links Piet Lont en rechts Paul van Crimpen. (gevraagd naar de diepere bedoeling achter zijn hier getoonde houtsnedes): „Met mijn werk is eigenlijk alles al ge zegd. Duidelijker kan ik het niet". Paul van Crimpen laat in de hier ge- exposeerde beelden de fantasie van de oeschouwer de vrije loop. Levensvoorwaarde Hierbij merkt Van Crimpen bedacht zaam op: „De beelhouwwerken die ik maak, bestaan bij de gratie van het feit dat ik er ben. Het maken van beelden is voor mij een levensvoorwaarde. Als daar niet aan voldaan zou worden zou ik er niet meer zijn. Mijn werk is de neer slag van wat ik dagelijks beleef aan lief de. Met mijn calvinistische achtergrond geef ik daar deze vorm aan. Dat heeft overal mee te maken. Met de keuze waar ik woon en met de beelden die ik maak". Suggestief Het geheel komt in de ruimte onder het raadhuis goed tot zijn recht in de enigszins gedimde verlichting. De sculp turen en de er echter staande houtsne des zijn zoveel mogelijk op elkaar afge stemd. Er dient echter aan toegevoegd te worden dat vooral het merendeel van de beelden in tegenstelling tot de hout snedes nogal suggestief getint zijn, wat bij het maken van een vergelijking (wat onwillekeurig gebeurt door een toeval lig binnenlopende bezoeker) soms een beetje warrig overkomt. Zo doet beeld nummer 10, getiteld „Paring", nogal vreemd aan tegen een misschien onver mijdelijke achtergrond van een bijzon der mooie houtsnede (in kleur uitge voerd) waarop een Chinees eethuisje te zien is. Dia's In het onderste trapportaal van het raadhuis staat een projector opgesteld waardoor kleurendia's bekeken kun nen worden van elders in den lande ge plaatste beelden van Paul van Crimpen. Tevens zijn er enkele in felle kleuren uitgevoerde mozaïekramen van deze kunstenaar te zien en een in bont uitge voerd werkstuk dat als speeltoestel voor de jeugd gebruikt wordt. Deze dia's zijn allen vervaardigd door een collega van hoofdzakelijk in het weekend voorkomt buiten beschouwing gelaten. Want deze piekdagen zijn overloopdagen waarbij vooral op de campings de vertrekkende gasten nog niet weg zijn, terwijl de nieuwe al zijn aangekomen. Op zo'n moment vertoont het aantal „vreemde" auto's zoals dit door TESO wordt geregistreerd een uitschieter van een paar honderd auto's gedurende meestal één dag. Het recreatiebasisplan gaat uit van een aanwezig aantal verblijfsplaatsen in 1970 van 33 000 bij 31.600 wat een be zetting is van 96%>. Dat kwam in 1970 maar een paar dagen voor omdat de be zoekersaantallen in vergelijking met 1969 en 1971 aan de lage kant waren Op basis van deze maatgevende nor men is voor 1985 de opnamecapaciteit bepaald op 47.000, wat op een maatge vende dag een aantal verblijfsrecreanten van ongeveer 45.000 betekent. Om de uitgangspunten en normeringen van het recreatiebasisplan geen geweld aan te doen wordt steeds gewerkt met dat per centage van 96. Als zoals Landschapszorg heeft be rekend er werkelijk bijna 42.000 plaatsen op Texel zouden zijn, zou dit bij 96°/o bezetting 40.300 gasten ople veren. Uit de zeer betrouwbare bereke ningsmethoden via de TESO-vervoers- cijfers blijkt dat een dergelijk aantal zelfs op de meest extreme topdag nog niet is voorgekomen. „Een dergelijke benadering geeft een volkomen verte kend beeld van de feitelijke situatie en moet dan ook worden afgewezen omdat het niet in overeenstemming is met de uitgangspunten van het recreatiebasis plan", aldus B. en W Bij het maken van de inventarisatie heeft de gemeente (net als de afgelopen jaren) gebruik gemaakt van de gegevens van diverse gemeentelijke diensten (kampeerexploitatie, toeristenbelasting, bouwvergunningen) de VW en TESO De gemeenteraad en andere bij de toe komstplanning betrokkenen hebben de ze inventarisaties toegestuurd gehad als (zie vervolg pagina 2) Lont en Van Crimpen, de beeldhouwer Th. Mulder uit Wieringen. Kleuren Piet Lont exposeert op Texel twintig houtsnedes die allen te koop zijn. Ze va riëren in prijs van ƒ150,tot ƒ300, Deze werken zijn voor het merendeel in zw.art-wit uitgevoerd en ademen een volkomen originele stijl. Fantasie Het beeldhouwwerk is in veel geval len non-figuratief en prikkelt daardoor de fantasie. Het werk van Paul van Crimpen is vervaardigd uit diverse steensoorten (tufsteen, kalksteen, zand steen) en ook brons en terracotta. De tentoonstelling, die op 13 januari officieel geopend werd en sluit op 3 fe bruari is een interessant geheel gewor den en een bezoek ten volle waard.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1