L. J. Daalder voltooide jaren intensief speurwerk v. immmm „Het geslacht Cornells Bakker Braziliaanse prijzen voor Texelse schapen 111111 Vrijdag t/m maandag in City Dr. Pulder zaait papavers van het raadhuis Benoemingen Waterschapsbestuur Badmintontoernooi wordt gesplitst Burgerlijke stand Koersen vreemde valuta -V, e/»<0 'A/n UDI-jubileum uitgesteld - - Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Voltallige verenigingsbesturen welkom op Von Sion-avond Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 14 januari 1977 Bij de afdeling Den Helder van de Nederlandse Genealogische Vereni ging zal aan het eind van deze maand een uitgebreide stamboom verschijnen getiteld „Het geslacht Cornelis Bak ker". Dit gestencilde boekwerkje is sa mengesteld door wijlen L. J. Daalder uit Den Helder. Er zijn de geslachtsge gevens is samengebracht van ruim 400 personen met de naam Bakker, aan vangend bij de voorouders van Corne lis Pietersz Bakker die in 1624 op Texel geboren werd en de eerste was die zijn beroep als geslachtsnaam voerde. In deze stamboom heeft de op 26 ok tober 1976 overleden L. J. Daalder en kele jaren intensief werken zitten. Hij verzamelde de in het boekje neergeleg de gegevens door te speuren in verschil lende gemeentearchieven, het rijksar chief te Haarlem en door de hulpvaar digheid van vele particulieren waaron der de heren M. D. Dijt en J. S. Dijt die veel nuttige informatie leverden door hun uitgegeven werk „Texelse geslach ten I en II. Stencils „Het geslacht Cornelis Bakker" kon door de heer Daalder nog juist voor zijn overlijden worden voltooid. Het genoe gen van de publicatie van het werk heeft hij helaas niet meer kunnen meemaken. Alles lag klaar en was op stencil getypt. Om al dit werk niet tevergeefs te laten liggen, heeft een werkgroep van de Hei dense afdeling van de Nederlandse Ge nealogische vereniging de verdere af werking verzorgd. Brief In een bij de stencils achtergelaten brief heeft de samensteller van de stam boom nog enkele bijzonderheden gege ven omtrent het door hem voltooide werk. Ondermeer deelt hij er in mee dat het waarom in het uitrafelen van het ge- slaoht Bakker schiuilt in het feit dat zijn echtgenote deze naam draagt. Reeds eer der (in 1972) voltooide L. J. Daalder zijn onderzoekingen naar het verleden van het geslacht Daalder, dat eveneens f ?- stencild verscheen. Bij hen die de heer Daalder inlichtin gen verstrekten, bleek hem over het al gemeen grote belangstelling voor de re sultaten van het onderzoek naar hun voorouders en familieleden. Meermalen is hem gevraagd of hij de gegevens be- MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Kosteloze rechtshulp Via deze rubriek willen ook B en W. de aandacht vestigen op per 18 januari a s. intredende veranderingen op het ge bied van de rechtshulp in een deel van Noordholland. Verschillende instanties die zich tot nu toe bezig hielden met rechtshulp zijn ondergebracht in een overkoepelende stichting met de naam: Stichting Rechts hulp Alkmaar. Taak van de stichting is voornamelijk juridische adviezen en informatie te verschaffen aan hen die daarom vragen, bijvoorbeeld over de vraag of het ge wenst is een rechterlijke procedure te gaan voeren. Bij de meeste rechterlijke procedures heeft men de hulp van een advokaat nodig en dat kost geld. In bepaalde ge vallen heeft men echter recht op koste loze hulp of kan men tegen verminderd tarief procederen (pro deo advokaat). Tot nu toe was het zo, dat men dan een verklaring op het gemeentehuis kon aanvragen in de praktijk genoemd een bewijs van onvermogen Met die verklaring moest men dan naar de recht bank te Alkmaar en daar werd beoor deeld of wel of geen kosteloze advokaat kon worden toegewezen. Die beoordeling is nu ook onderge bracht bij het Bureau voor Rechtshulp Belangrijker is dat men daarvoor niet meer naar Alkmaar behoeft te gaan want het bureau houdt vanaf maandag 18 januari aanstaande zitting in een kan toorruimte van de Stichting voor Alge meen Maatschappelijk Werk, Stations straat 10 te Den Helder, en wel op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Er is ook spreekuur in Alkmaar en la ter kan men ook nog in Purmerend en Hoorn terecht. Om verwarring bij het publiek te voorkomen zullen de verschillende wets- en rechtswinkels hun hulpverlening gaan beëindigen wanneer het Bureau voor Rechtshulp met haar werkzaamhe den een begin maakt. Aanvraagformulieren voor een zoge naamde verklaring van onvermogen zijn voortaan, behalve op het gemeen tehuis, ook verkrijgbaar bij het bureau voor rechtshulp. De burgemeester blijft de verklaringen afgeven. Voor eventuele nadere vragen over deze verandering kunt u contact opne men met de gemeentesecretarie, kamer schikbaar wilde stellen aan daarin ge ïnteresseerden. Hij voegt er aan toe dat dit laatste hem niet erg verwonderde omdat hij dezelfde ervaring reeds in 1972 opdeed toen hij „Het geslacht Daal der" publiceerde. 14 generaties De stencils „De faimlie Bakker" om vatten de gegevens van ruim 400 perso nen met deze naam, zo veel mogelijk aangevuld met die van hun echtgenoten. Voor zover bekend, van ieder de datum en plaats van geboorte, huwelijk en overlijden. Tevens worden de beroepen van de mannelijke personen zoveel mo gelijk vermeld. Het geheel omvat de ge gevens van 14 generaties met namen. Aan het eind is een register toegevoegd met de namen van de aangetrouwden en anderen. Het ligt in de bedoeling tussen de tekst van het binnenkort verschij nende boekwerkje een pentekening van het eiland Texel op te nemen met een foto van het dorp Oosterend. Zo moge lijk worden daar nog enkele foto's van personen behorende tot het betrokken geslacht Bakker toegevoegd. De stamboom van de familie Bakker is voor belangstelenden beschikbaar te gen betaling van 10,op giro 1956559 t.n.v. N. J. Zijp, Marsdiepstraat 406, Den Helder. Bij dit bedrag zijn de portokos ten reeds inbegrepen zodat aanvragers het geheel bij overmaking van dit be drag automatisch eind januari tegemoet kunnen zien. Met mgang van 1 januari 1977 werd bij Koninklijk Besluit de heer M Roeper Pzn. te Den Burg herbenoemd tot dijk graaf van het Waterschap Texel. Op de zelfde datum werd de heer J. Vermue (P.H. polder) benoemd tot heemraad. De heer Vermue volgt de heer A. de Visser op die in totaal bijna 40 jaar water schapsbestuurder is geweest, nl. ruim 31 jaar van de P.H. polder en 7 jaar van het Waterschap Texel. Eveneens met ingang van 1 januari j.l. werden bij enkele kandidaatstelling de hoofdingelanden S. Lap B.S.zn., C Hm Hzn. en P. List Jnzn. herbenoemd. Door de overweldigende belangstel ling (60 heren en 24 dames) die op de twee trainingsavonden getoond werd voor het „open Texcls badmintonkam pioenschap" is de leiding er toe overge gaan de wedstrijden op twee achtereen volgende maandagavonden te laten spe len: nl. 18 en 25 januari. In sporthal „Ons Genoegen" zal nu op maandag 18 januari om 19.00 uur wor den begorjnen met de wedstrijden voor de heren Indien mocht blijken dat er op deze avond onvoldoende tijd is om ook de finales te spelen zullen deze worden overgeheveld naar 25 januari wanneer ook de dames in het veld ko- Afvalsysteem Tijdens het tournooi zal worden ge speeld op alle zes beschikbare banen en de wedstrijden duren ieder twee maarl vijf minuten Om het geheel overzichtelijk te houden speelt iedereen tenminste 2 partijen. Bij twee verlies- punten is men afgevallen. De winnaars komen in de volgende ronde. Voor zover men nog geen bericht heeft gehad hoe laat men moet spelen wordt men ver zocht uiterlijk half acht aanwezig te zijn. Hierbij heeft men de regel in moe ten voeren dat wie niet op tijd op de baan verschijnt de wedstrijd verloren heeft. Verdere inlichtingen en/of wedstrijd- formulieren en spelregels kunnen wor den verkregen bij het bestuur p.a. Mar griet Reij, telefoon (02220) 2345 of Ge rard Witte, telefoon (02220) 2664. van 5 tot en met 11 januari 1977 Geboren: Richard, zv. Hans de Bloois en Lia M. Koning; Björn Olaf, zv. Ge- rardus J. H. M. Vos en Sjoukje C. Moen. Ondertrouwd: Carel C, H. Barhorst en Engelbertha G. M. Boogaard; Jan List en Marretje G. Dros. Overleden: Jan Kuiper, oud 76 jaar, wonende te Vierhuizen. Franse francs Westduitse marken Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen 100 48,75 100 ƒ103, 100 6,64 100 f 99,25 100 57,75 Oostenrijkse schilling 100 14,65 Amerikaanse dollar 1 f 2,45 Engelse pond 1 f 4,19 Italiaanse lires 10 000 25,25 COa. 'o u O,.,- Een niet alledaags postpakket arriveerde onlangs op het bedrijf van de heer K. Zuidewind, Laagwaalderweg te Oudeschild. Er in bevonden zich namelijk drie Braziliaanse diplomas. Ze waren er het bewijs van dat drie van de vier destijds naar Brazilië geëxporteerde schapen van de heer Zuidewind in augustus van vorig jaar op een tentoonstelling in Bagé nabij Rio de Janeirohoge prijzen hadden behaald. De bovenstaande afbeelding toont een gedeelte van het hoogste diploma dat door een van de Texelse schapen werd behaald namelijk: Grande Camped pura de pedigree, Camped borrega pura de pedigree en Primeiro premio. „Bij mij is alles puur natuur!", zegt poelier Sacco van der Made en hij on derstreept die woorden met de ferme klap van een bijl, als hij een haas op het hakblok van zijn kop ontdoet. Een veelzeggende karaktertekening in een scene van een paar seconden en een kleine, prima rol in de film „Dokter Pulder zaait papavers" van Bert Haan stra. (Vrijdag tot en met maandag in het City theater). Die poelier heeft geen problemen, hij is duidelijk zichzelf, hetgeen van dok ter Pulder niet gezegd kan worden. Door het bezoek van een oud-dispuut- genoot, de inmiddels befaamd geworden neuro-chirurg Hans van Inge Liedaerd, voelt de brave plattelandsdokter zich danig gestreeld. Zeldzaam naief laat hij zich gebruiken en zijn huisapotheek door „Hans met de gouden handjes" leegha len Ook na diens dood voelt hij zich „aangeraakt" en wellicht bestemd tot groter dingen dan „piskijken in de pro vincie". Dit gevoel brengt hem ertoe, contact te zoeken met de vroegere we reld van Van Inge Liedaerd en zo ont moet hij de verbitterde weduwe en de maitresse, de alcoholiste „mevrouw Mies". De laatste brengt hem, al zuipend en pratend in een spiraal omlaag. De prak tijk naar de bliksem, huwelijk een ruine en door een verkeersongeval eni ge tijd in de gevangenis. Het einde van de film is open, hoewel optimistisch en met Kees Pulder zal het waarschijnlijk wel weer in orde komen. Er zijn een paar onwaarschijnlijkhe den in het scenario. Zo stom kan Pulder niet zijn, of als arts moet hij iets weten over doodsdrift. Ook de verschillen tus sen een neuro-chirurg en een huisarts liggen op een ander vlak, dan hier wordt getoond. In een restaurant zit Pulder onhandig met zijn escargots te knoeien en kijkt besmuikt hoe meesterlijk de chirurg zijn instrumenten hanteert. Dit is echter detailkritiek en neemt niet weg dat Haanstra een ijzersterke film maakte, waar veel jonge Neder landse vakgenoten nog lang niet aan toe zijn. Bevriend met de schrijver Anton Koolhaas, is hij er in geslaagd diens scenario (en uitstekende dialogen) in prachtige vorm op film te brengen. Een evenement apart is de actrice Do- ra van der Groen (die al eerder in „Kind Het dit jaar 70 jaar bestaande UDI zal op 22 januari aanvang 20.00 uur in hotel „De Lindcboom-Texel" het Franse blij spel „Oscor" opvoeren. Losse kaarten hiervoor zijn aan de zaal verkrijgbaar terwijl de donateurs hun plaatsbewijzen nog tijdig toegestuurd zullen krijgen. De aanvankelijk op het programma staande feestelijke jubileumuitvoering van deze Texelse rederijkerskamer is in in november uitgesteld moest worden, verband met enkele ziektegevallen uit gesteld tot het najaar van 1977. Dit na dat (ook al wegens ziekte) tevens het ge plande eerste optreden van het seizoen Omdat UDI toch dit winterhalfjaar met een voorstelling wilde komen heeft men „Oscar" in studie genomen. Van het voornemens deze komedie twee maal op te voeren heeft men wegens ziektege vallen moeten afzien. Volgens de leiding van UDI vertrouwt men er toch op dat de 22ste januari een bijzonder gezellige avond zal zijn waarbij veel bezoekers verwelkomd kunnen worden. Na afloop van de voorstelling is er dansmuziek, verzorgd door Frans Pie- terse. van de zon" opviel als de burgerlijke moeder) hier in de rol van „mevrouw Mies". Een afgezakte dame uit de be tere kringen. Alcoholiste van het ergste soort, die de pure Wodka uit de ogen loopt. Een fascinerend wijf dat lang na het zien van de film nog in herinnering blijft. Behalve Kees Brusse in de titelrol en Ton Lensink als de doortrapte jeugd vriend, zijn er kleinere rollen voor Hen- nie Orri, Manon Alving, Karin Loeb en Peter Römer. „Dokter Pulder zaait pa pavers" is een filmbewerking van Kool haas. „De nagel achter het behang" en een Nederlandse speelfilm om erg blij mee te zijn. (14 jaar). Zondagmiddag 3 uur „Sjors, Sjimmie en de gorilla" de Nederlandse jeugdfilm waarin de twee vrienden met behulp van een gorilla de bekende boeven Toon en Pedro uitschakelen en een grote erfe nis verdienen door een aantal moeilijke opdrachten uit te voeren. Nederlands gesproken en voor alle leeftijden. Op de dinsdagavond 18 januari in de LTS van Den Burg te houden bijeen komst van de Plattelandsvrouwen afde ling Texel zal worden gesproken door Liesbeth van der Sluis uit Amsterdam. Zij zal deze avond een boekbespreking verzorgen met als onderwerp het boek „Het kleine wonder' van Paul Gallico. Op zaterdag 15 januari zal in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp de jaarlijkse verenigingsavond worden ge houden waarbij de trofee De Dubbele Von Sion (misschien) aan een of meer dere personen of verenigingen zal wor den uitgereikt. De Stichting Culture*»1 Werk Texel heeft inmiddels de uitnodi gingen aan de diverse verenigingen ver stuurd. Er wordt op gewezen dat de voltallige besturen welkom zijn. Besturen die onverhoopt geen uitno diging hebben gehad worden ook graag ontvangen Want het is een manifestatie van het totale Texelse verenigingsleven. Zoals bekend wordt het programma ver zorgd door de christelijke muziekver eniging en de drumband „Excelsior". Het jeugdfanfare treedt op en er wordt een demonstratie met de minitrampoline gegeven door de gymafdeling van SVC. Oude film Veel belangstelling zal ongetwijfeld de film trekken die in 1931 werd ge maakt van het bezoek van bisschop Aen- genent aan Texel. Het is een soort jour naal, opgenomen door de bioscoopexploi tant De Jong die deze en soortgelijke films onder meer op de kermis vertoon de. Het inhalen van de bisschop op Texel met een indrukwekkende ruiterstoet gold ook voor buiten Texel als een cu rieus gebeuren. De film is van goede kwaliteit. Veel thans reeds overleden of bejaarde personen komen er goed her kenbaar in voor, vooral in de opnamen die zijn gemaakt in de Molenstraat en op het kerkplein als de bisschop daar arri veert en wordt toegezongen. Na de pauze bestaat het programma uit een optreden van de gospelgroep The Messengers, accordeonspel door Elly en Erica Rutten, een baloefening door da mes van de SVC-gym, orgelspel door Petra Eelman, zang door het dameskoor Den Burg onder leiding van Jan Visser, volksdansen en toneel door de SVC-to- neelgroep. Dora van der Groen als „Mevrouw Mies".

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5