Commissie R.O. had een extra vergadering nodig „VADERS TWEEDE VROUW" ezwaarschriften bestemmingsplan behandeld Kamer van Koophandel pleit voor grotere veerdienstcapaciteit TEXEL KWARTIER VOOR DE NOSTELEVISIE Jaarvergadering landbouw- bedrijfsvereniging Paarden losgebroken ,.Zien en gezien worden" Derde blad Texelse Courant, vrijdag 14 januari 1977 Niet gezegd kan worden dat de com- iissie ruimtelijke ordening er zich met en Jantje van Leiden afmaakt bij de ehandeling van de 600 bezwaarschrif- en (en vooral de reakties daarop van en W.) die, tegen het bestemmings- lan buitengebied zijn ingebracht. Na de ijeenkomst van donderdag werd vrij- 'ag opnieuw vergaderd met de bedoe- ing dan de particuliere bezwaarschrif ten af te werken alsmede de nauw met et bestemmingsplan verband houdende bijdrageregeling voor het oude land van Texel. Het lukte lang niet. Nadat vrijdagavond ruim 400 be zwaarschriften de revue waren gepas seerd moest de burgemeester wegens het vergevorderde uur de vergadering verdagen naar maandagavond. In tegen stelling tot de avond tevoren waren nu ook de leden J. Koolhof en J C. Dros aanwezig. Vooral de laatste liet zich ver schillende kanten van het plan uitge breid uitleggen, er herhaaldelijk blijk van gevend in het ,,niet bestemd" zijn van sommige gebouwen in het buitenge bied erg veel gevaar te zien. Voor de zoveelste keer werd door de voorzitter verteld dat het niet bestemd zijn geen enkel gevaar inhoudt voor het voortbestaan voor het betreffende ge bouw (zelfs na verwoesting mag het weer worden opgebouwd) maar dat al leen de uitbreidingsmogelijkheden be perkt zijn. Ieder die over een levensvat baar bedrijf beschikt, krijgt de volledige kans om dit behoorlijk te kunnen ont plooien. En als het bedrijf op dit mo ment niet levensvatbaar is of geen vol ledige dagtaak geeft voor de onderne mer, kan betrokkene zijn situatie ver anderen, alsnog bestemd worden en het daaraan verbonden uitbreidingsrecht verwerven. Vertrouwen Met name het al of niet levensvatbaar zijn van bepaalde bloembollenbcdrijven kwam een aantal malen aan de orde. De commissieleden meenden dat sommige ten onrechte geen bestemming hadden gekregen. Wat de bloembollensector be treft hadden B. en W. zich laten advi seren door de deskundige v. d. Zwet en zich wat het al of niet levensvatbaar zijn aan deze adviezen gehouden. Tegen over twee raadsleden had Van der Zwet echter verklaard dat hij in de betreffen de twee gevallen helemaal geen advies had uitgebracht, althans dat vertelde Ate Rienstra. Dat stelde het vertrouwen waarop in de bestemmingsplanbehandeling zo vaak een beroep wordt gedaan, wel even op de proef en de kwestie werd met name door RO-ambtenaar Johan van Dijk ook hoog opgenomen. Hij zei dat Van der Zwet wel degelijk negatief heeft geadvi seerd over de betreffende bedrijven. Van der Zwet zou onmiddellijk het ver zoek krijgen nog eens advies uit te bren gen, nu echter schriftelijk. Jan van Asselt vroeg om een nadere motivering van de weigering om A. C. Kooiman te De Koog geen agrarisch be- bouwingsvlak te geven aan de Pelikaan- weg. Tine Vlas-van der Vlies vroeg om een dubbele bestemming voor boeren die tevens een loonwerkbedrijf hebben Mevrouw Rijsselberghe-Verboom uit De Koog, zo bleek bij toelichting, heeft geen schijn van kans op een bouwplaats op een stuk Land bij het kruispunt Fon- teinsweg-Rozendijk ten behoeve van het 10. Hij begon te lachen, maar deed zijn brood toch op het bordje. De vrouw schonk zich koffie in en ging ook brood smeren. Het was bruinbrood en zeker enige dagen oud, maar ze had trek en het smaakte. De man schoof het stuk kaas naar haar toe. „Vanmiddag heb ik vers brood", zei hij en het klonk als een verontschuldiging. De hond zat bij de open deur, naar buiten kijkend. Terwijl ze at, nam ze een stuk kaaskorst en hield die omhoog. „Beer", riep ze, „kijk eens". Het dier verroerde zich niet. Nog maals riep ze de hond: „Beer!" Zonder resultaat. „Het helpt u niet", legde de man uit, „want hij is stokdoof". „Gut, wat zielig!" riep ze geschokt uit. „Hoe komt dat?" „Ik heb 'm verleden jaar zomer in het bos gevonden. Hij was zwaar mis handeld, maar het kan ook zijn, dat hij door een auto was overreden. Ik legde hem voorzichtig in mijn auto en ging er mee naar de veearts. Hij is er boven op gekomen, maar zijn gehoorzenuwen zijn dood en er is ook iets niet in orde met zijn stembanden, want blaffen doet hij nooit Voor het overige is hij wel in orde". huisvesten van stagières die op het bio logisch dynamisch landbouwbedrijf Sint Donatus aan de Hoornderweg werkzaam zijn. Het bedrijf heeft, net als andere boerderijen, reeds een a-blok aan de Hoornderweg. De huisvestingsmogelijk heden moeten dan ook daar worden ge zocht Het geval P Timmer uit Ooster end die van B. en W. geen bebouwings- vlak heeft gekregen bij het perceel Schoolstraat 16a en aan de Eendekoois- weg, zal op verzoek van de commissie R.O. nog nader worden onderzocht. J. J. en J. C. Roeper (resp. Den Burg en Oosterend) hadden bezwaar gemaakt tegen de begrenzing van het bestem mingsplan bij de Achtertune te Ooster end. B en W waren van mening dat de mogelijkheden voor het hier gelegen boerenbedrijf ook kunnen worden gere geld binnen het bestemmingsplan be schermd dorpsgezicht Oosterend. Kool hof en Dros meenden echter dat het be ter was Roeper wel een bouwvlak te ge ven. Ook dat zal nog nader worden be keken. Nader advies over het reëel zijn van het bollenbedrijf van W. C. Dalmeijer in De Koog zal nog worden ingewonnen Van Asselt bracht naar voren dat be trokkene zich met niets anders bezig houdt dan bollen telen, in het bijzonder Sions. Ook het verzoek van D van Heer waarden, Eierland. om een bebouwings- vlak en hetopnemen van een B-blok i.p.v. een A-blok aan de Laagwaalder- weg zal nog worden bekeken. Torensilo's Het bezwaar van V van der Beek uit Eierland tegen het verbod om hogere bouwwerken dan 20 meter te maken blijft waarschijnlijk ongegrond. Pas als blijkt dat silo's hoger dan 20 meter nodig zijn zal de kwestie opnieuw worden be keken. Er lijken echter alternatieven te zijn die beter zijn voor het landschap. Van Asselt vroeg het bedrijf van J. J. Bakker („De Instuif") wel te bestemmen als horecabedrijf resp. supermarkt. Uit breiding zou dan mogelijk zijn waardoor deze bedrijven ook dienstbaar kunnen zijn aan recreatiebedrijven in de omge ving. Kantines e.d. op deze andere ter reinen zijn veelal niet rendabel te ex ploiteren. Het zou te wensen zijn één krachtig bedrijf van goede kwaliteit mo gelijk te maken. B. en W. vinden echter dat dergelijke bedrijven op het betref fende recreatieterrein afgestemd dienen te zijn Met het CIMK is men van me ning dat vestiging van detailhandelsza ken, met een groter verzorgingsgebied dan het terrein waartoe ze behoren, moet worden tegengegaan. Concurreren met de kampwinkel van de buurman- bungalowexploitant is ook niet wense- liik. Het bezwaar van Jac Zuidewind uit Oudeschild tegen het niet toekennen van een A-blok wordt nader bekeken omdat wellicht toch sprake is van een levensvatbaar bedrijf. Ieder één A-blok Over het algemeen geldt dat een agra riër met meerdere stukken land over Texel verspreid, al of niet voorzien van gebouwen, slechts één A-blok krijgt Volgens Van Asselt wordt daaraan niet konsekwent de hand gehouden in het huidige ontwerp. Ook dat zal nader wor den onderzocht. De commissie R.O. vroeg om een re creatieve bestemming voor het terrein van P Maas te De Koog en een bestem ming „ambachtelijk bedrijf" werd ge- „Ontzettend!" antwoordde ze vol af schuw. „Hoe kan dat alles gebeurd zijn? Ik bedoel: doof en niet meer kunnen blaffen?" „We namen aan, dat het dier in volle vaart uit een rijdende auto is gegooid en met zijn kop tegen een of meer bo men terecht is gekomen. Mensen, die met vakantie wilden en met de hond za ten Dat gebeurt zo vaak 's zomers". „Wat afschuwelijk! En het is zo'n lief dier". Ze kwam overeind en liep naar de deuropening. De hond draaide zich naar haar toe nog voor ze de deur be reikte. „Hoe kan dat nu?" vroeg ze aan de man. „Als hij doof is, kan hij me niet horen aankomen". Ze gaf hem de kaas- korst en aaide hem over de kop. „Iemand, die een van zijn zintuigen mist of is kwijt geraakt, gaat automa tisch de overige zintuigen scherper ont wikkelen. Beer hoorde u niet aankomen, maar voelde 't. Misschien door veran dering van de luchtstroom. Daarom kijkt hij mij altijd aan. En u ook. Van mijn gezicht kan hij zien, wat ik wil. Of wat ik ga doen". „Neemt u hem nooit mee naar uw werk?" Ze kwam langzaam terug naar de tafel. Hij schudde zijn hoofd. „De hele dag is het huis onbeheerd, als ik werk. Dan vraagd voor de smederij van Paagman bij De Driehoek B. en W. zagen de sme derij als een ambachtelijk bedrijf binnen een recreatiegebied en achtten het geven van uitbreidingsmogelijkheden daaraan ongewenst. Enkele commissieleden waren het ook niet eens met de afwijzing van het ver zoek van de familie Voskuil om de wo ning aan de Pontweg als pensionbedrijf te bestemmen. Het college vond het geen reëel pensionbedrijf; de commissie wilde dat echter door een deskundige instantie vastgesteld zien. Zo passeerden nog tal van gevallen de kritische commissie. Heidehof Er zaten moeilijke gevallen tussen zo als het bezwaar van J. Smit, „Heidehof", tegen het niet verkrijgen v.an een recrea tieve bestemming voor zijn gesaneerde bedrijf, waarin hij appartementen heeft gemaakt Incidentele planwijziging zou hier wellicht mogelijk zijn. De heer L. Stroo heeft tegenover zijn bungalowpark De Toes een speelterrein- tje ten behoeve van zijn gasten. Hij vroeg daarvoor een recreatieve bestem ming Duidelijk werd gemaakt dat dat niet zou kunnen. Op het Toes-terrein zelf is in het verleden verzuimd speel ruimte te creëren. Het huidige speelter- reitje mag overigens blijven voortbe staan. De heer W. van der Werf heeft in Everstekoog een reëel agrarisch bedrijf (w.o. bollen) van ca 20 ha Toch heeft hij geen agrarische bestemming gehad Van Asselt vroeg dit alsnog in orde te maken. Een onderzoek werd toegezegd, „De Slufter" G. van der Star uit Eierland had be zwaar gemaakt tegen het niet opnemen van uitbreidingsmogelijkheden voor zijn café „De Slufter". Ook wilde hij een ho- recabestemmmg voor het terrein aan de andere kant van de weg. Ambtenaar Van Dijk vertelde dat Van der Star tot 25°/o mag uitbreiden, wat 49 m2 bete kent. Het café is als zodanig nooit be stemd geweest. In het bungalowpark zorgt de hond ervoor, dat niemand het kan betreden. Er lopen hier nog wel eens stropers. Af en toe strijkt aan de bosrand een zigeunerkolonie neer en maakt dan de wijde omgeving onveilig. Zodra ze hier de hond zien, gaan ze wel met een grote boog om hem heen". Hij kwam overeind Over een kwartiertje ga ik naar het dorp om inkopen te doen. Als u nog meer nodig denkt te hebben behalve overal en klompen, schrijft u het dan maar op een stuk papier". Ze dacht na, toen hij naar buiten ging. Ik moet ondergoed hebben, maar kan ik hem dat laten kopen? Misschien kan ik dat op een andere dag beter zelf doen En panty's moet ik hebben en sigaretten en ik heb hier tandenborstel noch tand pasta. In haar tasje had ze een klein op schrijfboekje. Ze scheurde er een velle tje uit en begon te schrijven. Ook on dergoed en panty's. Toen de man weer binnenkwam en haar vragend aankeek, gaf ^e hem het toegevouwen briefje. „Wat u liever niet wilt kopen, schrapt u maar door, dan haal ik dat zelf een an dere keer". De man vouwde het briefje open en las alles, wat ze opgeschreven had Ze voelde een kleur opkomen. Dit is gênant, vond ze en daarom draaide ze zich om en begon de tafel af te ruimen. Hij vouwde het briefje wer dicht en stak het in de zak. „Doe het kalm aan", adviseer de hij. „Tegen de middag ben ik wel weer terug. Dan hebt u werkkleren en klompen". Terwijl ze de tafel afveegde, hoorde ze hem de auto uit de schuur rijden. Het geluid van de motor klonk onwezenlijk, de normale rust als het ware verscheu rend, maar geleidelijk aan smoorde het geluid tussen de bomen weg. Nadat de vrouw zich weer in de broek van Van der Star zou wel een groter ho recabedrijf gebouwd mogen worden. Omdat daar een dergelijke voorziening nog niet is gesticht, stelde J. C. Dros voor het café „De Slufter" als centrum voorziening voor het bungalowpark te beschouwen zodat het behoorlijk kan worden uitgebreid. Gewezen werd op een belangrijke funktie van het café: het opvangen van mensen die een bus reisje naar Texel maken. Vijf leden van de commissie vonden dat het café min stens voor 200 gasten ruimte moest kun nen bieden. F. Blanken was echter tegen in verband met de onmiddellijke nabij heid van het natuurgebied De Slufter De capaciteit van de TESO-vezrdienst is onderwerp van gesprek geweest in de Kamer van Koophandel te Alkmaar. De Kamer kwam daarbij tot de conclusie dat de vezrdienst in beginsel moet zijn afgestemd op de vervoersbehoefte en mag niet dienen als middel om plano logische doeleinden op Texel te berei ken. Als structureel niet aan de behoefte wordt voldaan wordt de eilandeconomie onevenredig zwaar getroffen. Afremmen of stabiliseren van de pla nologische ontwikkeling op Texel mag dus niet gebeuren door de boten klein te houden, maar bijvoorbeeld door een stringent planologisch inrichtingsbeleid. In de rubriek „Van gewest tot gewest" wijdt de NOS-televisie op zondagavond 23 januari (19.00 - 19.15 uur) aandacht aan het onlangs verschenen historische boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. Dat gebeurt in een uitzending van bijna een kwartier. De opnamen zijn maandag en dinsdag op Texel gemaakt. Al eerder werd vanuit de lucht ge filmd. De cameraploeg bestaat onder meer uit redacteur Aad Koolwijk, ge luidsman Wim Bosch en cameraman Ruud Dirkse. Laatstgenoemde is door gehesen had met de geïmproviseerde draagbanden, waste ze de vaat en veeg de de vloer schoon. De hond keek toe, zich waarschijnlijk verbazend over deze in zijn ogen ongewone aktiviteiten. In de slaapkamer maakte ze het bed op, waarna ze water opzette en het fornuis opstookte. Ik moet vandaag ook nog wassen, wist ze. Had ik maar zeeppoeder opgeschreven, want nu moet ik alles met groene zeep doen. Misschien krijg ik het daarmee ook schoon? Deed grootma het vroeger ook niet zo? Die had ook steeds zachte zeep in huis. Haar horloge had ze opgewonden en op goed geluk af op tijd gezet. Misschien scheelt 't een half uur, maar hier moet je zo nauw niet kijken. Ze deed allerlei werkjes, maar toen het op haar uurwerk kwart over tien was, besloot ze koffie te gaan drinken. Jammer, dat ik vergeten heb een filter en filterzakjes op te schrijven, want dan zet je lekkerder kof fie. Nu ja, tot zolang behelpen we ons dan maar. Tijdens het koffiedrinken kwam de hond binnen en ging vlak bij haar zit ten. Ze aaide hem en deze liefkozing werd door hem af en toe met een lik van zijn grote tong beloond. Ze wist niet of de man hem al eten had gegeven. Daarom maakte ze wat melk warm en deed stukken brood in zijn etensbakje, waarna ze de melk er over gooide. Het dier kwispelde met zijn ruige staart en begon te eten, toen ze het voor hem had neergezet. Binnen een minuut had hij alles op. Na de koffie had ze voldoende warm water en begon te wassen in de houten teil. Ze zag nergens een wasbord of iets dergelijks, maar in de schuur meende ze een plank te hebben gezien. Die haalde ze en zo kon ze met een handborsteltje op een wat gebrekkige wijze het goed De vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting in de landbouw houdt op woensdag 19 januari haar jaarvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel" De bijeenkomst begint om tien uur 's morgens wanneer eerst het wel en wee van de vereniging in het afgelopen jaar zal worden behan deld. 's Middags wordt het woord gevoerd door de heer A. van Dijk, medewerker van de stichting Public Relations in de land- en tuinbouw De heer Van Dijk is tevens secretaris van de Nederlandse Vereniging van Landbouwjournalisten. Drie losgebroken paarden werden gis teravond door een politieman opnieuw de wei ingejaagd nadat de dieren in de buurt van hoeve „Flora" van de Gebroe ders Uitgeest op de Pontweg waren ge signaleerd. De paarden hadden de om heining rond het land waarin zij zich be vonden vernield. De politie heeft het voornemen de ko mende dagen vooral te letten op de juis te verlichting van fietsers en brommers. Men doet dit om ernstige ongelukken die zich in samenhang met gladheid en slecht zicht voor kunnen doen te helpen voorkomen. zijn huwelijk met oud-Texelse Moek Beers geen onbekende op ons eiland en werd door Cinecentrum in Hilversum voor dit karwei uitgekozen. De reportage gaat bijna een kwartier duren. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de historische banden die Texel heeft met Amsterdam. Uit tal van opnameaktiviteiten bij de Oudheidska- Amsterdamse koopvaardij en admirali teit. Gefilmd werd in de Binnenburg (De Govtsberch), de Oudheidskamer, het scheepvaartmuseum en op de dijk. Ui teraard komt schrijver Jan van der Vlis in beeld om te vertellen over een en ander. De foto geeft een beeld van de opnameaktiviteiten bij de Ouheidska- mer. schoon krijgen. En als het niet helemaal schoon is, wordt het tenminste fris en dat is ook wat waard. Toen ze alles gewassen en zo goed en zo kwaad als het kon uitgewrongen had, keek ze rond, maar een waslijn of iets wat daarvoor dienst kon doen zag ze niet. Besluiteloos keek ze naar de stapel uitgewrongen wasgoed op de plank. Maar weer eens in de schuur kijken, be sloot ze. Daar keek ze rond en zag een stuk ijzerdraad. Met veel moeite spande ze die tussen de dakrand van het huis en een boom aan de achterzijde van de woning. Maar toen ze het wilde ophan gen, ontdekte ze een nieuw probleem: geen knijpers natuurlijk. Hoe hield die man zijn kleren eigenlijk een beetje fat soenlijk? Mij dunkt, hij zal zich toch wel eens helemaal wassen en schoon onder goed aantrekken. Hoe krijgt hij dat dan weer schoon en droog? Opnieuw liep ze naar de schuur en keek rond of ze iets kon vmden, dat als knijper zou kunnen fungeren, maar vond niets en keerde onverrichterzake terug naar haar wasgoed. Vrijwel met een kreeg ze een idee. Naar de grasvlak te in de laar kijkend, wist ze: ik leg het gewoon plat te drogen. Er is nauwelijks enige wind en de zon heeft al tamelijk wat kracht. Terug in huis pookte ze het vuur in het fornuis op en zette weer een ketel water op. Misschien wil hij straks verse koffie. Ik kan intussen wel aardappelen gaan schillen. Dat scheelt vanmiddag. Maar toen ze een bak met aardappelen uit de kelder had gehaald realiseerde ze zich, dat er geen behoorlijk schilmesje was. Zijn zakmes heeft hij natuurlijk bij zich en met een gewoon mes gaat het zo lastig. Dan maar wachten tot hij terug is, besloot ze. (wordt vervolgd) FEUILLETON: DOOR GERRIT FRANSSEN

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9