Cjroen ^wgrLrJexels in het harL> Vormingscentrum ligt op zijn rug Bedrijfsvereniging blikte terug op moeilijk jaar Schapenschurft breidt zich uit op Texel Wel „markt" maar geen animo Bedrijfsleven vraagt snelle beslissing over veerdienst Man door twee honden gebeten Speelterreintje bij molen Lantaarnpaal omgereden Gynulemonstratie Zeehonden aangespoeld Ruit sneuvelde door baldadigheid Tuindersvereniging opgericht Nog steeds prijzen af te halen Vrijdag 21 januari 1977 hPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 jRedaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oo«t 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 90e JAARGANG No. 9146 8 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Zondagmiddag liep de Oostercnder H. |van de Wetering een flinke verwonding bp aan zijn rechterhand toen hij tijdens [een wandeling op het strand van het Jan Ayeslag werd aangevallen door een bouvier en een jachthond. Beide dieren, die als agressief bekend staan, en het bezit zijn van de arts S. uit Den Burg liepen onder toezicht van de echtgenote van S. los op het strand. Volgens de lezing van het slachtoffer Iwaren de honden, die op een honderd tal meters afstand aan het spelen waren (zonder enige aanleiding op hem afge- l en beten hem. De verwondingen Iwerden door de arts gekramd. De zaak ■werd in eerste instantie onderling gere- Igeld maar later maakte Van de Wete- Iring toch melding van het geval op het politiebureau. Daar werd aanvankelijk geen proces-verbaal opgemaakt. Deze I procedure werd pas in de loop van .maandag op aandrang van het slacht- f offer in werking gesteld. Volgens adj. W. Nijholt is er geen [aanleiding de honden af te maken, maar r. zal de eigenaar wel gemaand worden voortaan aan de lijn te houden of te Imuilkorven. Na jaren van afwezigheid is de ge- Ij vreesde besmettelijke schapenschurft opnieuw op Texel vastgesteld. De eerste gevallen zijn waargenomen in koppels, j waarin zich besmette dieren bevonden, die van buiten Texel waren aangekocht. De Inspectie Veeartsenijkundige Dienst te Haarlem en de Gezondheidsdienst I vóór Dieren te Alkmaar hebben vastge- I steld dat te lang is gewacht met behan deling en het nemen van andere nood- jj zakelijke maatregelen, waarschijnlijk omdat schapenschurft voor veel Texelse boeren een onbekende ziekte is. De schurft heeft zich daardoor in meer I koppels kunnen uitbreiden. Veehouders wordt aangeraden, ter voorkoming van onnodige schade de I uiterste waakzaamheid te betrachten en bij het waarnemen van jeuk, dat op het begint van schurft kan wijzen ,dit ter stond te melden bij de Autoriteiten (de burgemeester) of de dierenarts of recht- I streeks bij de Inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst te Haalrem, tele- foon (023) 319229. Schapenschurft is, mits in een vroeg I stadium deskundig behandeld, snel en I volledig te genezen De behandeling bestaat uit onderdom- peling van de dieren in een officieel toegelaten schurftmiddel onder toezicht van de ambtenaren van de Veeartsenij- kundige Dienst. Uitdrukkelijk zij ver meld dat het besproeien of begieten I van de dieren met een schurftmiddel beslist onvoldoende is. Volledige onder- I dompeling, waarbij de kop niet mag worden vergeten en waarbij de dieren bij voorkeur minstens 3-4 minuten in het bad moeten blijven, is noodzakelijk Snelle behandeling van besmette en J verdachte koppels dringt thans te meer, daar de lammertijd nadert en behande ling van ooien met jonge zuiglammeren niet raadzaam is. Er wordt op gewezen, dat schapen- schurft behoort tot de in de wet ge noemde besmettelijke veeziekten, waar voor aangifteplicht bestaat. OUDESCHILD Het terrein rond de molen van Oudeschild zal worden inge richt tot speelterrein voor kinderen. Er komt een afscheiding, waardoor deze ruimte niet meer als parkeerplaats kan worden gebruikt en er zal een wip, schommel, klimrek en mogelijk nog en kele speelwerktuigen worden geplaatst. De gemeente heeft het terrein gaarne voor dit doel beschikbaar willen stellen en steunt het projekt financieel door middel van de bekende 1/3 regeling. Dat betekent dat ook de plaatselijke be volking over de brug zal moeten ko men. Het comité dat het speelterreintje van de grond wil brengen en beheren (be staande uit initiatiefneemsters mevr. De Graaf-Zoetelief, mevr. v. Groenigen en de heer Braam) doet daarom een beroep op alle Oudeschi'lders om de lijstcollecte te steunen, die van 24 tot 29 januari wordt gehouden. Het is een bij zondere lijstcollecte, want er worden geen namen vermeld, wèl de bedragen. Hoe meer geld binnenkomt, hoe fraaier het speelterreintje wordt. Met name de direct omwonende gezinnen (in Heems- kerckstraat, Loodssingel en De Hout manstraat) hebben er veel belang bij. Het is overigens de bedoeling de kosten te drukken door zoveel mogelijk zelf werkzaamheid. Het ziet er naar uit dat Centrum 147 (Vormingsinstituut voor jonge volwasse nen, vroeger „Textant") zal worden op geheven. Oorzaak is de uiterst geringe belangstelling van de zijde van de Texel se jongeren. Aktie om voor de cursus 1976-77 deelnemers te trekken, had zo weinig resultaat, dat het werk thans vol komen stilligt. De veronderstelling dat dit het gevolg is van concurrentie van sportvereni gingen, cursuswerk e.d. is onjuist, want uit de onlangs onder jongeren gehouden enquête blijkt dat op Texel een flinke groep werkende jongeren van 17 t/m 27 jaar is die voor het vormingscentrum best tijd zou kunnen hebben. Ze voelen er eenvoudig niets voor. Ook in het ver leden toen het centrum nog redelijk functioneerde, was het moeilijk een be hoorlijk aantal deelnemers te krijgen ondanks wijzigingen in de presentatie en herhaaldelijke naamsveranderingen. De onwil om aan vormingswerk deel te nemen is overigens geen specifiek Texels verschijnsel. Ook elders in het land loopt het bij dergelijke instituten niet storm. De situatie is in een rapport ter kennis gebracht van de landelijke organisatie. Definitieve beslissingen worden spoedig verwacht. Geschiedenis Het huidige Centrum 147 vond zijn begin in september 1964 toen op Texel een vormingsinstituut voor meisjes (op oecumenische basis) werd opgericht, naar het voorbeeld van de zg. Mater Amabelis-scholen. Toen de animo terug liep kreeg dit werk in 1969 een bredere basis: het werd een vormingscentrum waar ook jongens welkom waren. Thea van der Knaap, die destijdens de leiding had, stuitte op grote financiële proble men Toen zij later als onderwijzeres aan de Sint Jozefschool ging werken, werd zij opgevolgd door Lex Kaper uit De Waal. Voor de financiële problemen werd een oplossing gevonden en in 1972 bleken er voldoende deelnemers te zijn om Kaper in volledige weektaak te be noemen. Het gebouw 't Asiel aan de Burgwal (dat samen met de Stichting Open Jeugdwerk werd gebruikt) werd in maart 1975 ingeruild voor het voor malige Boogerd-gebouw, Bernhardlaan 147, dat door de gemeente beschikbaar was gesteld. Maar de geschiedenis her haalde zich. Na een bemoedigende start zakte de belangstelling tot het thans on gekend lage peil. Zodat de vraag zich voordeed of het zin heeft door te gaan met pogingen om de zaak nieuw leven in te blazen .In het kader daarvan werd de eerdergenoemde enquête gehouden. Enquête Mede omdat er een prijsvraag aan was verbonden, werd deze enquête op zich zelf een redelijk succes. Van de 762 verstuurde formulieren werden er 229 terugontvangen. Daarvan waren er 38 afkomstig van scholieren en stude renden, dus 17%. Zij bleven buiten be schouwing omdat het ging om de wer kende jongeren. In de overblijvende 83°/o bevonden zich ook werkloze jon geren of jeugdige huisvrouwen. Een greep uit de enquêtecijfers Hoe vaak gaan werkende jongeren van 17- t/m 25 jaar naar hun club of vereniging? Nul maal per week 16,8% mnl., 13,7% vrl.; één maal per week 12,6% mnl., 14,7vrl.; twee maal per week 11,1% mnl., 10,5% vrl.; drie maal of meer per week 12,2% mnl., 8,4% vrl. Op de vraag naar het aantal hobby's dat men (al dan niet in clubverband) beoefent, werd onderscheid gemaakt in 1 of 2 hobby's, 3 of 4, 5 of 6 en 7 of meer. Ook hier is een splitsing in mnl. en vrl. gemaakt. 1 of 2 werd 18 mnl. en 4 vrl.; 3 of 4 werd 18 mnl. en 16 vrl.; 5 of 6 werd 29 mnl. en 21 vrl.; 7 of meer werd 35 mnl. en 49 vrl. TeeVee Op de enigszins ludieke vraag of de jongeren wel eens naar TeeVee pro gramma's kijken, antwoordden 59 mnl. en 46 vrl. geënqueteerden dat dit niet het geval was. Als men dit totaalcijfer beziet (105) in samenhang met het aan tal zuivere door werkende jongeren ingevulde formulieren (180), ontkomt men niet aan de indruk dat de TeeVee toch niet zo populair is. Ook als de grappenmakers onder de invullers van een antwoord op deze vraag zouden af vallen, geeft dit cijfer toch wel te den ken De vragen die werden gesteld om te komen tot een overzicht van de aantallen per beoefende activiteit of blok van activiteiten leverden de volgende resul taten op. In club- of verenigingsverband Voefb'al Volleybal Basketbal Zwemmen Paardrijden Gymnastiek Biljarten en bowlen Kaarten Dammen en schaken Overige sporten Creatieve hobby's (tekenen, boetseren, spinnen etc.) Verenigingen (amnesty, kerken, padvinderij etc.) Baantjes in ver. (jeugdtrainer, bestuurslid etc.) Wel of niet in club- of verenigingsverband Onderwijs en vorming Verzamelen (postzegels, munten, etc.) Kleindierensport (konijnen, honden, katten, etc.) Creatieve hobby's (tekenen, haken, breien etc.) Overige hobby's (knutselen, puzzelen, lezen, etc.) M V Beide in 26 9 35 18,4 16 21 37 19,5 3 1 4 2,1 2 6 8 4,2 1 4 5 2,6 4 10 14 7,4 4 3 7 3,7 6 1 7 3,7 7 0 7 3,7 8 8 16 8,4 7 7 14 7,4 0 9 9 4,7 12 6 18 9,4 15 24 39 20,5 22 25 47 24,7 28 73 101 53,2 16 18 34 17,9 70 73 143 75,3 De Texelse landbouw heeft het in 1976 niet makkelijk gehad. Op de moei lijkheden werd nog eens teruggeblikt tijdens de algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting die door ruim vijftig leden werd be zocht. Voorzitter J.P. Herweyer stond in zijn openingswoord uitvoerig stil bij de droogteschade, die de veehouderij en de akkerbouw hebben geleden. In bepaalde gevallen kwam men tot ƒ1000,- aan extra voerkosten per koe. Bij de suikerbietenteelt was het lage suiker gehalte een ernstige tegenvaller en bij de vroege aardappelen was de op brengst zeer matig. De heer Herweyer uitte grote waar dering voor de overheidshulp. De vrachtvergoeding voor van het vaste land afkomstig ruwvoer was een pleis ter op de wonde, maar vooral de RZ- regeling is voor veel bedrijven een uit komst geweest. Met nadruk werd erop gewezen dat deze regeling niet is be doeld om zonder meer de droogte- schade te vergoeden, maar om de be trokkenen door de daaruit voortvloeien de betalingsmoeilijkheden heen te hel pen. ,,Een zeer goede regeling". Park Als gevolg van de droogtemisère heeft een enkelde agrariër het veelbe sproken Landschapspark wel eens als een oplossing gezien, maar de heer Her weyer was ervan overtuigd, dat de Texelse veehouderij en akkerbouw op een te hoog peil staan om met een der gelijke aanwijzing genoegen te kunnen nemen, daarbij wijzend op de gunstige resultaten van de melkveehouderij en de pootgoedteelt. Op een besloten ge bied als Texel zou een Parkaanwijzing ook voor de toeleveringsbedrijven een strop betekenen. De voortdurende loonstijging noemde de heer Herweijer zorgelijk. Het is te betreuren, dat als gevolg van deze stij gende loonkosten ook de landbouwbe drijven genoodzaakt zijn tot het doen van zgn. diepte-investeringen met als gevolg, dat de werkloosheid een groot probleem blijft. Spr. sprak bijzondere woorden van dank aan de bednjfsvoorlichter J. Kool hof, die mede als gevolg van de uit de droogte voortvloeiende regelingen voor financiële hulpverlening een bijzonder druk jaar heeft gehad. Voorlichting blijft belangrijk Met enkele voorbeelden toonde de heer Herweyer aan, dat ook de zgn. technische voorlichting nog steeds van belang is. Bij een excursie, die de Ver eniging kort geleden naar Friesland maakte, kon men op één en dezelfde dag door de leiding van twee goed ge leide bedrijven de mening horen ver kondigen, dat voor een goede produktie van het melkvee een minimale hoeveel heid ruwvoer met een maximale gift krachtvoer een goede combinatie was, terwijl op het andere bedrijf de nood zaak van een maximale hoeveelheid ruwvoer met een beperkte gift kracht voer het meest gewenst werd geacht. Verder wees voorzitter op de bereke ningen, die waren gemaakt in het kader van de omschakeling op tankmelken. Daarbij kwam duidelijk naar voren, dat het moeilijk, zo niet onmogelijk is om op een bedrijf met uitsluitend schapen een aanvaardbaar inkomen te bereiken. Spr. wijdde ook nog enkele woorden aan de toenemende schade door rotgan zen. Het gebied, dat door deze rotgan zen wordt bezocht, wordt steeds groter. Hij achtte het mogelijk, dat op den duur de schadevergoedingen tot zo'n hoog bedrag zullen oplopen, dat men tot andere maatregelen zal moeten be sluiten. De heer Herweyer betwijfelde of de maatregelen, die men wil gaan nemen om met name nieuw grasland te beschermen door het spannen van dra den de oplossing zouden brengen. Verenigingszaken De financiële toestand van de vereni ging is gezond. De al jaren bestaande contributieregeling van 75 ct. per ha. kon ook voor 1977 worden gehandhaafd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van voorzitter J. P. (zie vervolg pagina 2) Een langs het tracé van de Beatrix- laan staande lantaarnpaal werd woens dag door W. P. v.d. V. omver gereden. Door onbekende oorzaak raakte hij in de vroege ochtenduren van de rijbaan met het genoemde gevolg. De lantaarn paal zal door een nieuwe vervangen moeten worden en de betrokken Ford Taunus liep een flinke deuk op. OUDESCHILD Op zaterdag 29 ja nuari zal ter gelegenheid van het 10- jarige bestaan van gymnastiekvereni ging Oudeschild een demonstratieavond gehouden worden. De eigenlijke datum van dit tweede lustrum was 4 oktober maar de eerder geplande avond op 10 december kwam door omstandigheden te vervallen. Om er op 29 januari een feestelijk tintje aan te geven wordt de leden tijdens de pauze een gratis con sumptie aangeboden. De avond begint om 19.00 uur en wordt gehouden in 't Skiltje. Maandag werd op het strand bij paal 17 een kleine grijze zeehond gevonden. Het dier, circa 6 weken oud, was blind en leed aan longworm. Directeur G. J. de Haan van het Naturreceratiecentrum heeft er zich over ontfermd. Het aan spoelen van grijze zeehonden (afkomstig van de Farne Islands bij Engeland) komt vrij vaak voor. De kolonies van deze soort breiden zich sterk uit. Dins dag werd opnieuw een zeehond aange troffen op het Texelse strand, bij paal 23. Nu was het een volwassen (ca. 5 jaar oud) exemplaar van de gewone zeehond (Phoca Vitulina). Ook dit dier was blind en geïnfecteerd. Beide zee honden zijn in een quarantainebassin ondergebracht. Ze zijn tegen parasieten behandeld. Getracht zal worden ze aan het eten te krijgen. Bij het volwassen dier is dat een probleem. Dinsdagmiddag rond half drie trof een van de stenen, waarmee een groep je van (vermoedelijk) drie jongelui aan het gooien was, een grote thermopane- ruit in de door de familie Keijzer be woonde woning Beatrixlaan 29. De ruit ging aan scherven. De schade beloopt ongeveer ƒ1000,Door de politie wordt getracht de identiteit van de- jon gens te achterhalen. Dinsdagavond is tijdens een bijeen komst in de Technische School te Den Burg een tuindersvereniging opgericht. Het initiatief ging uit van de heren P. Ritcco en D. Terpstra. Voor de oprichtingsbijeenkomst wa ren de Texelaars uitgenodigd die tuin grond (in de buurt van het zwembad) huren van de gemeente Texel. De heer P. Riteco lichtte toe dat één van de voordelen van een organisatie van ama teurtuinders is, dat men de gemeente als eenheid tegemoet kan treden en daar door sterker staat. Een van de wensen is een langere duur van de pachtter- mijn. Nu wordt de grond telkens voor slechts één jaar uitgegeven. Verder kun nen in verenigingsverband voorlich- tingsaktiviteiten worden georganiseerd, afgestemd op de Texelse situatie. De 21 aanwezigen kozen als bestuurs leden de heren C. van Groningen (voor zitter), Bernhardlaan 69, telefoon 2380; D. Terpstra (voorzitter), Bernhardlaan 58, telefoon 3640 en J. Kager, (pennig- meester) Witte Kruislaan 14, telefoon 2559. Het bestuur rekent erop dat praktisch alle huurders van tuingrond in de om geving van het zwembad lid van de vereniging zullen worden. Wie belang stelling heeft kan zich met een der be stuursleden in verbinding stellen. Er zijn nog steeds prijzen af te halen van de Sint Nicolaas-aktie van de Win keliersvereniging Den Burg. Het gaat om de lotnummers 5944 (waardebon van ƒ1000,—); 76.289 (ƒ500,—); 121.341 (ƒ100,—); 90.286 (ƒ100,—); 77.721 (ƒ25,—) en 20.181 (ƒ25,Lotnummer 43.191 (ƒ25,is inmiddels wel verzilverd; de waardebon ging naar mevr. T. Jonge- dijk, Den Burg. Het bestuur van de Winkeliersvereniging heeft besloten nog tot 31 januari gelegenheid te geven prijzen af te halen. Daarna zal het geld aan een nog nader te bepalen charita tief doel worden besteed. Het gezamenlijk Texels bedrijfsleven vindt een snelle standpuntbepaling over de toekomstige capaciteit van de veer- verbinding van enorm belang. Per brief hebben de verschillende ondernemers organisaties het college nadrukkelijk verzocht zich te houden aan het voorne men om voor half februari met een standpunt te komen. Verder uitstel wordt gezien de stagnaties in het ver voer niet aanvaardbaar geacht, temeer daar het nog meerdere jaren zal duren alvorens de gewenste capaciteitsvergro ting ook werkelijk tot stand is gekomen. In de brief (ondertekend door verte genwoordigers van Loonbedrijven, Ga ragebedrijven, Landbouworganisaties, Horeca, Horecaf, Jonge Ondernemers, Bloembollencultuur, Bouwnijverheid, TVO en Vissersvereniging) toont men zich verheugd over de op verzoek van de gemeente genomen beslissing om de „ongelukkig gekozen maatregel" met betrekking tot het voorrangsrecht voor niet-Texelaars op te schorten. „Dat neemt niet weg dat deze ontwikkeling verklaarbaar is uit het feit, dat de ver voersonderneming als gevolg van het capaciteitstekort in de tegenstelling tussen vraag en aanbod onder grote druk haar taak moet vervullen". Ongehinderd Het bedrijfsleven vraagt verder pla nologische en daadwerkelijke medewer king te geven aan het totstandkomen van een kwalitatief goede veerverbin- ding, waarbij de vervoersonderneming tegen de laagste kosten haar diensten kan verrichten. „De keuze van de op lossing van het capaciteitstekort dient mede waarborgen in te houden voor een ongehinderd vervoer voor Texelse inge zetenen, economisch vervoer en niet- Texelse ingezetenen met belangen op Texel. Tenslotte wordt de „kraanfunc tie" van de veerdienst afgewezen en wordt vertrouwen geuit in het door TESO voorgestelde beleid. Afschriften van de brief zijn onder meer verstuurd aan gedeputeerde sta ten, kamer van koophandel, gemeente bestuur van Den Helder en Rijkswater staat.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1