met andere methoden „Hydra" stelt de mosselen proef Experimenten op Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 21 januari 1977 Verwateren Voor wie het niet weet: verwateren van mosselen is nodig om deze schelp dieren geschikt te maken voor con sumptie. Bij het vissen krijgen de mos selen zand en andere ongerechtigheden binnen hun schelp en ze moeten de ge legenheid krijgen dit weer uit te spu wen. Traditiegetrouw gebeurt dat op de verwaterplaatsen in de Oosterschelde, waar het zeewater rustig en helder is. De verwaterplaatsen zijn tevens het natte pakhuis" waaruit de handel naar behoefte kan putten. Omdat de Oosterschelde volgens het oorspronkelijke deltaplan zou worden afgesloten, moesten andere verwater plaatsen worden gezocht. Om te weten aan welke biologische voorwaarden zo'n verwaterplaats zou moeten voldoen, werd in 't Horntje op Texel een expe rimentele kunstmatige mosselverwater- plaats gebouwd ten koste van miljoe- Onzekere toekomst zo belangrijk is. Op onze reis wordt ech ter niet verwaterd. We varen terug richting Texel om de mosselen daar weer op een ander kweekperceel uit te zaaien. Nieuwe zaaimethode Ook dit opnieuw uitzaaien gebeurt volgens een nieuwe manier, die het afgelopen jaar op de „Hydra" is ont wikkeld en waarvoor bij de mosselbe- drijven grote belangstelling bestaat. We zien hoe zonder dat er een hand aan te pas komt met behulp van pompen en water de hele opgeviste lading al varend op de plaats van aankomst over boord wordt gespoeld. Het voormalige beurtschip „Vrijheid" uit Oudeschild (van Evert Bais) dat tot mosselschip wordt omgebouwd voor een kweker uit Bruinisse, zal als eerste schip met deze nieuwe losmethode worden uitge rust. Is dat geld voor niets uitgegeven, nu besloten is de Oosterschelde niet pot- j dicht te maken? Het antwoord op die vraag kan nog niet worden gegeven. De verwaterexperimenten in 't Horntje zijn V wel gestaakt, maar het tiental mede- werkers van het proefstation houdt I zich nu bezig met andersoortig onder zoek: proefnemingen met oesterbroed i en mosselonderzoek op meer theoreti sche basis. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij zijn nog geen beslissingen ge nomen over de toekomst van het Texel se mosselproefstation. Naar verluidt j zouden voorstellen inzake een nieuwe taakstelling in studie zijn. Bij een gun stige beslissing zou het 't behoud van een niet onbelangriik stukje werkgele genheid voor Texel betekenen. In be perkte mate zouden in 't Horntje ook mosselen op praktijkschaal kunnen worden verwaterd. Maar de handel voelt daar niet voor, omdat verwateren in de Oosterschelde goedkoper is en makkelijker voor de in Zeeland geves tigde mosselhandel en -industrie. Doorgaan Intussen gaan de proefnemingen met de „Hydra" gewoon door, volkomen los van de experimenten in 't Horntje. Onlangs waren we gast aan boord. Het programma voor die dag luidde: een partij halfwas mosselen opvissen op een een eigen kweekperceel in de West- kom en deze opnieuw uitzaaien op een „Deze experimenten kosten nauwelijks twee ton per jaar. Dat is erg weinig, vooral als je ziet welke resultaten we ermee bereiken". Aan het woord is ing. L. Westbroek uit Den Burg 'en we zijn aan boord van de „Hydra", een onderzoekingsvaartuig dat sedert twee jaar een bekende verschijning is in de haven van Oudeschild. In opdracht van het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek (RIVO) wordt de „Hydra" gebruikt voor experimenten met mosselen. De proefnemingen hebben betrekking op het uitzaaien, het vissen en het verwateren van mosselen. Ing. L Westbroek hoeft geen hand uit te steken als de zuigkor zijn werk doet en de mosselen het ruim instromen. Op de achtergrond het mechanisme waarmee zand en slib van de mosselen worden gescheiden. Met de mosselen komen ook geringe hoeveelheden slib en zand mee naar boven, maar voordat de mosselen in het ruim stromen, wordt het vuile water op ingenieuze wijze afgescheiden. Piet Slik aan het roer van de .Hydra" De pompmstallatie onderin het schip, waarop de zuigkor is aangesloten Het opnieuw verzaaien van mosselen kan de moeite waard^zijn. De groei van mosselen is zeer afhankelijk van omstandigheden als temperatuur, voed- selgehalte, waterdiepte etc. Een op zich zelf goede groeiplaats kan als nadeel hebben dat de zee hier bij storm zo tekeer gaat, dat enorme schade ont staat. Hele mosselpercelen kunnen on der het zand worden begraven of „weg waaien" Om dat risico te verkleinen is het (bij het naderen van het storm seizoen) overbrengen naar rustiger wa ter gewenst. Derhalve worden dit soort activiteiten veelvuldig uitgevoerd, want alle zelf ontwikkelde apparatuur komt erbij in werking en bewijst aldus zijn bruikbaarheid in de praktijk. Of niet en in dat geval moet er weer een buis, kraan, pomp of ander onderdeel wor den veranderd. Het komt erop neer dat alles aan de praktijk wordt getoetst. Kwaliteit Mosselen kweken op de zeebodem is nog geen ideale methode. Bij consump tie wordt nogal eens zand in de mosse len aangetroffen. Nederlandse mosselen brengen dan ook lage prijzen op in ver gelijking met mosselen uit Frankrijk en Spanje. Maar daar groeien de mos selen dan ook niet op dc bodem, maar een flink eind daarboven, vastgebonden aan palen of hangend aan vlotten. Bij het oogsten blijven deze mosselen zand vrij, zien er mooier uit en zijn beter houdbaar. Volgens Westbroek is dat alleen al voldoende reden om te blijven experi menteren. Er is betere kwaliteit nodig. Het waddengebied (waar de mossel- kweek sinds 1951 wordt beoefend) vindt hij daarvoor ideaal. Ongeveer 70°/o van de Nederlandse mosselproduktie is uit de Waddenzee afkomstig. Bovendien is het allerminst zeker dat na het leggen van de half open dam in de Oosterschel de de traditionele verwaterplaatsen zo goed blijven als ze nu zijn. Het ge- tijdeverschil, een belangrijke factor, zal bijvoorbeeld aanmerkelijk kleiner wor den en het uiteindelijk effekt daarvan is onbekend. Hoewel mosselkweken in de Wadden zee een riskante zaak is (door storm gaat vaak ter waarde van miljoenen op de kweekpcrcelcn verloren) ziet de heer Westbroek mogelijkheden om de kwali teit van de mosselen door deze techni sche experimenten te verbeteren. De zuigkor. de ..stofzuiger" waarmee de Hydra de mosselen van de zeebodem haalt. Het apparaat is via een flexibele slang met de pompen in het schip verbonden. De experimenten zijn sterk op de prak tijk gericht. Westbroek werkt in genoege- lijke harmonie samen met Piet Slik uit Oudeschild, die de Waddenzee kent als zijn broekzak en daarbij beschikt over een technische knobbel en improviseer talent. Al eerder schreven wij over de proe ven die Westbroek deed met het verwa teren van mosselen in een schip. Dat gebeurde toen met een gehuurd zand- schip van De Vries v.d. Wiel. Een bredere opzet van het onderzoek maak te het de moeite waard een eigen schip aan te schaffen. De „Hydra" is een uit Tilburg afkomstig binnenvaartschip van 60 jaar oud. Voor het uitvoeren van het mosselonderzoek werd het vrij in grijpend verbouwd. perceel in de Oosterpan vlak bij de Texelse kust achter Oosterend. Zuigkor Dat opvissen gebeurt met de zuigkor, een apparaat waarin Westbroek, Slik en de firma Boom uit Oudeschild al heel wat inspiratie en transpiratie hebben verwerkt. Het principe is simpel. In plaats van met de gebruikelijke sleep- kor worden de mosselen met een soort stofzuiger van de zeebodem gehaald en naar het ruim van het schip afgevoerd. Daarvoor wordt een pomp gebruikt van grote capaciteit, grote doorvoer- opening en laag toerental. Anders zou den de mosselen worden kapot gemalen. Dankzij de zuigkor komen de mosselen klokgaaf in het ruim terecht. In bijna twee uur wordt het ruim volgevist. Dat betekent een vangstcapaciteit van 15 ton per uur, zonder dat er (zoals bij de gebruikelijke methode) veel activiteit is aan boord. Dus niet het telkens ophalen, legen en weer laten vieren van de korren, maar rustig afwachten. Varend verwateren De mosselen zouden nu in het schip verwaterd kunnen worden. Dat is slechts een kwestie van voldoende aan voer van vers zeewater. Bewezen is reeds dat dit systeem goed werkt. Het schip dat de mosselen vist, kan ze min of meer consumptiegereed aan wal brengen, waardoor de aanwezigheid van geschikte verwaterplaatsen niet meer

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5