rocn wa in het harL, College dwong gemeenteraad tot caputulatie De koek is op: één tent per erf Tine Vlas in tranen na dramatische ontknoping ■V- Auto uitgebrand bij de Schans VRIJDAG 28 JANUARI 1977 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9148 10 PAGINA'S TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW De gemeenteraad heeft woensdagavond moeten besluiten op de erven in het buitengebied slechts één tent (of, met speciale ver gunning, een tourcaravan) toe te laten. Op politiek harde wijze werden zij gedwongen af te z'van van de plannen om het „kampe ren bij de boer" veel meer ruimte te bieden. Tien van de veertien aanwezige raadsleden stemden voor het voorstel van B en W, nadat het college had laten weten, dat het maximum van 47.000 slaap plaatsen in 1985 al zo dicht is genaderd, dat er vrijwel geen spe ling meer is. Als de raad door het toestaan van meer kampeer- eenheden op de erven deze speling zou laten verdwijnen, zou dat ten koste gaan van de beroepsverhuurders, die uit economische noodzaak nog wat moeten kunnen uitbreiden en van de goedge keurde 'en in uitvoering zijnde plannen. Het college vond dat on aanvaardbaar en de wethouders lieten weten de kwestie zo hoog op te nemen, dat zij zouden opstappen als de raad de college voorstellen niet zou instemmen. Dat had het gewenste effekt. Het collegevoorstel werd aanvaard met de stemmen tegen van de voltal lige Texels Belang-fraktie en Jan Witte van de Samenwerkende Christelijke Frakties. Tine Vlas van de VVD, overstuur omdat zij door haar eigen wethou der Jan Zuidewind voor het blok was gezet, trok haar voorstel (drie eenhe den per boerenerf) in. Ook Ate Rienstra boog het hoofd voor het college, dat vrij algemene verontwaardiging had gewekt door het kamperen bij de boer onverwacht tot portefeuillekwestie te maken. Onverwacht omdat bij het begin van de bestemmingsplanvergadering (dinsdagmiddag) duidelijk was gemaakt dat alleen het maximum van 47.000 slaapplaatsen en de driedeling van het Texels land als essentiële elementen van het bestemmingsplan zou den worden beschouwd waaraan niet viel te tornen. Dat ook het verruimen van de kampeermogelijkheden op de erven op een zodanige wijze dat men toch onder de 47.000 zou blijven hier nog aan werd toegevoegd kwam over als een verrassing, die de tot op dat moment gezapig verlopende bestem mingsplanvergadering tot een nogal dramatische gebeurtenis maakte. Hoe hoog het college de kwestie op nam bleek uit het feit dat de niet aan wezige wethouder Jaap Westdorp die thuis zijn verjaardag vierde, naar de raadszaal werd geroepen om het front compleet te maken. Zoals bekend had alleen het Pakt zich met het kampeervoorstel van het college geconformeerd. Tine Vlas vroeg om drie kampeereenheden per boerderij (A- blok) volgens vergunning waardoor het jaarlijks aantal binnengekomen aanvra gen onder controle zou staan, waarbij ze het toe te kennen aantal eenheden in mindering zou willen brengen op het aantal tentplaatsen op de RST-terreinen, Namens de SCF vroeg Ate Rienstra om drie eenheden voor alle erven in het bui tengebied. Voor Texels Belang lanceerde Jan van Asselt het plan om tenten toe te staan in verhouding tot de grootte van het betreffende erf: één eenheid op een erf van duizend m2; twee eenheden op er ven tot 1.300 m2; drie eenheden op erven tot 1.600 m2; vier eenheden op erven tot 1.900 m2 en vijf eenheden op erven tot 2.200 m2. Het maximum zou dus vijf eenheden moeten zijn met maximaal 15 recreanten. Een selecterend effekt zou moeten uitgaan van vrij strenge voor waarden (brede groensingels, sanitaire voorzieningen) waaraan het betreffende erf zou moeten voldoen. De kwestie had een groot politiek ge wicht omdat maar liefst 150 bezwaar schriften waren gericht tegen de geringe kampeermogelijkheden op de erven. Bo vendien is het kamperen bij de boer in het recente verleden in allerlei kringen herhaaldelijk onderwerp van discussiie geweest, waarbij voor- en nadelen breed werden uitgemeten. Daarbij ontstonden zekere verwachtingen, mede omdat erop werd ingehaakt in de verkiezingspro gramma's. Nog nooit was iemand op de gedachte gekomen dat als gevolg van de toeristische .afbouw" er wel eens he lemaal geen ruimte meer zou kunnen zijn. Konsekwenties Burgemeester Sprenger bracht de raad nadrukkelijk onder ogen dat elke ver groting van de kampeermogelijkheden die boven de collegevoorstellen zou uit gaan, ten koste zou gaan van de be staande recreatiebedrijven en de in ont wikkeling zijnde recreatieplannen. Het laatste beetje, dringend noodzakelijke speling zou verdwijnen. Bij monde van Daan Welboren liet het Pakt (dat nooit voorstander van recreatie bij de boer is geweest) weten het collegestandpunt volledig te onderschrijven, maar de ove rige raadsleden gaven zich nog niet ge wonnen. Ze veronderstelden dat het ef fekt van hun voorstellen, waarbij het ging om ca 1.500 theoretische slaapplaat sen, in de praktijk best zou meevallen omdat lang niet alle boeren tenten op hun terrein willen hebben. Zelfs dege nen die bezwaar hebben ingediend de den dit veelal in de eerste plaats uit so lidariteit met collega's, die deze bijver dienste nodig hebben. Bert Weijdt was bereid een zodanige kampeerregeling te accepteren dat voor elke tent op het boerenerf gemeentelij ke vergunning nodig zou zijn. De zaak zou dan volkomen onder controle blij ven. Bij het bereiken v,an de 47.000 zou met het uitgeven van vergunningen moeten worden gestopt. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Zo is het ook met de vergunningen voor zomerwoningen gegaan. De burgemeester vond het ech ter onaanvaardbaar dat de nog geringe groeimogelijkheden v,an de recreatiebe drijven op die manier om zeep zouden worden gebracht. Wethouder Jook Nauta, opvallend boos: ,,Deze mensen doen het voor hun beroep; zij hebben het eerste recht op uitbreiding. Ik vind het kwalijk dat u op deze wijze over de bestaande bedrij ven wilt walsen". Nauta herinnerde aan de pleidooien die zijn gehouden voor een goede agrarische structuur. Hier gaat het om het behoud van een goede recreatiestructuur. Weijdt zei daar „lak" aan te hebben, zolang het nog voorkomt dat recreatieondernemers in voor- en najaar hun bedrijf sluiten omdat de buit die in de zomer binnenkomt, blijkbaar groot genoeg is. Vergulde pil Rienstra trachtte nog wat te redden door voor te stellen een regeling te tref fen waar bij ieder recht zou hebben op een tent. Alleen boerderijen (A-blokken) zouden er bij speciale vergunning twee extra mogen hebben. Blanken veroordeelde dat als „mach teloos gespartel" en „het vergulden van de bittere pil". De berekeningen van het nog uit te geven aantal toeristische slaapplaatsen waaruit de onthutsende konklusies moesten worden getrokken werden woensdagavond nog eens in on gunstige zin gecorrigeerd: er bleek nog minder speling te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. In de vastgestelde reserve waren ook begrepen de slaapplaatsen die zouden worden opgesoupeerd als op r Vyf A'-'*i; -1., Overzicht van de raadszaal tijdens de bestemmingsptanvergadering. Absent was raadslid Henk Beumkes van het Bakt, die met een maagbloe ding in het ziekenhuis ligt. De publieke belangstelling voor de bijeenkomst was groot, maar is bij veel minder belangrijke maar wel sen sationele) raadsvergaderingen wel eens veel groter geweest. Dinsdagmiddag waren er 60 belangstellenden; 's avonds ongeveer 120. Woens dagmiddag en -avond was het minder druk. Onder de belangstellenden bevonden zich afzender van bezwaarschriften die na zestien uur geduld nog niet de vreugde van de behandeling van hun verweer mochten beleven alle erven één tent zou worden toege staan. Die ene tent (of bij vrijstelling één caravan) was dan ook het uiterste waarin B. en W. konden meegaan. Uur van de waarheid Wethouder Jan Zuidewind sprak dra matisch van het uur van de waarheid en vreesde dat het bestemmingsplan niet zou worden goedgekeurd, als door een ruimere kampeerregeling het maximum van 47.000 (dat bij de provincie niet of nauwelijks aanvaardbaar wordt geacht) overschreden zou dreigen te worden. „Ik stel mijn wethouderszetel beschikbaar als het toch doorgaat". Jaap Westdorp sloot zich daarbij aan en toen mocht de raad beslissen. Kees Koorn sprak met veel misnoegen over de toestand waarin men nu was terecht gekomen; volgens hem waren al in 1972 verwachtingen gewekt bij de agrariërs en was steeds naar het bestemmingsplan verwezen waarin een voor hen gunstige regeling zou warden opgenomen Intussen is men gewoon doorgegaan met het uitbreiden van recreatiebedrijven en het toelaten van nieuwe, blijkbaar zonder een flinke reserve voor de agrariërs achter de hand te houden. „Nu is de koek op. Texel is uitverkocht" Jook Nauta wees er ge- irriteerd op dat B. en W. de afgelopen jaren hun oorspronkelijke recreatie plannen ingrijpend hebben ingekrom pen. Het Krimplan is aanmerkelijk klei ner geworden, de bezetting van de RST- terreinen is teruggebracht, het plan Grensweg is ingeperkt en de plannen Zielman en Zeeburg zijn afgevoerd. De vergadering werd geschorst voor fraktieberaad. Een kwartier later kwam Tine Vlas (na een bittere confrontatie met wethouder Zuidewind in de wethou derskamer) uit het veld geslagen vertel len dat zij haar voorstel introk. Ook Rienstra had gedwee de onvermijdelijke konklusie getrokken, maar Jan van As selt handhaafde zijn voorgestelde kam peerregeling. Bij stemming kreeg dit al leen de steun van de Texels Belang- fraktie plus Jan Witte van de SCF. Het daarop in stemming gebrachte college voorstel werd aangenomen met de reeds genoemde uitslag. De voorzitter ver daagde daarop de bestemmingsplanver gadering voor de tweede keer, nu naar donderdagmiddag. De raad had er toen zestien uur vergaderen opzitten. Alle be zwaarschriften alsmede de bijdragere geling moesten nog behandeld worden zodat het eind nog niet in zicht was. De middag en de avond werden voor het grootste deel ingenomen door pogin gen om de voorschriften van de verschil lende artikelen van het plan gewijzigd te krijgen. Vrijwel alle initiatieven, meest uitgaand van de Texels Belang- fraktie, leden schipbreuk, omdat van de andere frakties alleen Tine Vlas en Cor Dros er hun stem aan gaven. Het sleute len aan het plan maakte het noodzake lijk de vergadering herhaaldelijk te schorsen. Al met al ging daarin minstens anderhalf uur zitten. Mislukte pogingen Texels Belang poogde het systeem van aanlegvergunningen zoals omschre ven m artikel 4 van de voorschriften, goeddeels ongedaan te maken. Volgens het plan is vergunning nodig om in het oude land van Texel gronden te verho gen of te verlagen, wegen te verbreden of anders ingrijpend te veranderen, het dempen of veranderen van waterlopen, het rooien van bomen, het inplanten van bomen, het vaker dan twee keer per jaar maaien van bermen en slootkanten en het gebruik van kunstmest aldaar etc. Dit systeem bleef gehandhaafd want alleen Weijdt, Van Asselt, Schilling, Dros en Tine Vlas steunden hét voorstel tot schrappen Argument van Weijdt was (naast het eerlijk toegeven dat hij tegen agrarische beperkingen was en deze dus zoveel mogelijk wilde ontkrachten) dat veel van de werkzaamheden al geregeld zijn m bestaande wetten zoals de ont- grondingswet en de boswet, terwijl de waterschapskeuren de werken op het gebied van de waterhuishouding afdoen de regelen Uitgelegd werd dat genoem de wetten en keuren een heel ander doel hebben en ook helemaal niet worden aangetast. De vergunning van B. en W. is nodig om de zaak niet technisch maar planologisch (w.o. landschappelijk) te kunnen beoordelen en af te wegen. Onzinnig Tot de talloze voorstellen die het bij stemming niet haalden hoorde het initia tief van Texels Belang om voor alle thans niet bestemde gebouwen in het buitengebied (zomerwoningen, schuur tjes etc.) een C-blok in te voeren. Dit werd door het college als volkomen on zinnig van de hand gewezen omdat aan deze status geen enkel recht kan wor den ontleend. De initiatiefnemers hadden deze „be stemming" ook niet gepoogd te omschrij ven waardoor zij de indruk wekten niet anders te willen stellen in de plaats van de beladen term „overgangsrecht", ech ter zonder dat het wat zou uitmaken en alleen maar verwarring zou stichten. Daan Schilling liet weten dat hij „van adviseurs" had vernomen dat het met het overgangsrecht niet safe zit en dat daarom het C-blok was bedacht om de bedoelde gebouwen toch een vorm van erkenning te geven. Hij hield voet bij stuk, bracht zijn voorstel in stemming, maar kreeg buiten zijn fraktie slechts de stemmen van Cor Dros en Tine Vlas. Die situatie deed zich een tiental keren voor. Het waren telkens Weijdt, Van As- slet, Schilling, Dros en Tine Vlas die zich achter de wijzigingsvoorstellen schaarden, wat dus even zovele 9-5 verliezen opleverde. Dagrecreatiegebied Binnen het gebied ten oosten van De Koog waar, bij nadere uitwerking door B. en W. dagrecreatieve (slechtweer)- voorzieningen zullen worden gesticht, ligt een stuk uitmuntende bollengrond. Het was Kees Koorn die daarop wees en verzocht dit land te willen ontzien. De burgemeester zei dat voor dit gebied al een programma van eisen in de maak is maar dat zeker rekening zal worden gehouden met de agrarische belangen. Hij was het niet eens met Tine Vlas, die het gebied veel te groot vond waardoor het onnodig veel landschap en cultuur grond zou opslokken. Bij de uitwerking zijn allerlei verschuivingen mogelijk; ook bij de verwerving van de grond kan een zodanig beleid worden gevoerd dat het agrarisch areaal niet of nauwelijks wordt aangetast Het dagrecreatieterrein wordt 10 a 15 ha. In de beschouwing moet worden betrokken dat de plannen voor een dergelijk terrein bij Akenbuurt van Karting B.V.) van de baan zijn. Slechtweervoorzieningen ten behoeve (van Karting B.V.) van de baan zijn. noodzakelijk in het belang van kwali teitsverbetering en seizoenverbreding. Groot gezondheidscentrum Het terrein met de bestemming „ge zondheidscentrum" (waarop thans het Maartenhuis staat) heeft een zeer aan merkelijke oppervlakte. B en W. heb ben dit bewust gedaan om vestiging van een uitgebreid complex op medisch of verzorgingsgebied mogelijk te maken. Tine Vlas stelde vast dat het college het (zie vervolg pagina 2) Woensdagavond om ongeveer 19.15 uur brandde nabij De Schans de nog geen jaar oude Opel Manta van de Oudeschilder kottervisser Dirk Pool vol ledig uit. Pool, die alleen in de wagen zat, bleef ongedeerd. De oorzaak was vermoedelijk een op het wegdek liggen de steen die door de wielen van een tegemoet komende auto werd wegge slingerd en onder de wagen van Dirk Pool terecht kwam. Hier werd de ben zineleiding geraakt en binnen een oog wenk stond de auto in lichterlaaie. De schade, die ongeveer /18.000,beloopt, wordt door verzekering gedekt. Pool, die onderweg was van Oude- schild naar familie nabij het gemaal de Schans, zag nog juist op tijd kans de autopapieren uit de wagen te grissen voordat hij deze verliet. Hij vertelde een harde klap te hebben gehoord na dat een onbekende vanaf de Schans ko mende personenauto hem was gepas seerd. Naar wordt verondersteld zijn er meerdere stenen opgespat omdat ach teraf ook de voorruit van de Opel Manta gebroken bleek te zijn. De brandweer uit Den Burg, die met twee wagens spoedig ter plaatse was, be perkte zich tot nablussen, waarna de uitgebrande auto door een takelwagen werd weggesleept.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1