Cjrocn ^wartsjexelsin het hart-, Ben W: Randweg 7 géén tweede woning Spoedig streng optreden egen reklameborden Voor lozen op riool is straks vergunning nodig Raad zal beslissen over gecompliceerd geval „Witte Huis' verkocht School wordt verbouwd tot appartementen „Texelstroom" in dok TAXI (02220) IIJDAG 4 FEBRUARI 1977 >LAGE 5300 90e JAARGANG No. 9150 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langevcld De Rooij stbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 daktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De iog, tel (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. De gemeenteraad wordt voorgesteld m eind te maken aan de verwijzings- i reklameborden die over heel Texel ■t landschap steeds meer ontsieren, komt een reklameverbod (met ont- effingsmogelijkhedenl en de toegela- n verwijsborden zal aan uniforme sen moeten voldoen. Tegen overtre- ers zal streng worden opgetreden, en en ander wordt mogelijk gemaakt oor een wijziging van de algemene olitieverordening. Met de huidige middelen kan tegen et „onrustbarende verschijnsel", zoals en W. het noemen, onvoldoende wor- en opgetreden. De provinciale land- ihapsverordening maakt wel (door ge- eputeerde staten) effectief optreden logelijk, maar deze verordening geldt lechts voor enkele hoofdwegen van 'exel. De huidige politieverordening erkt alleen in de bebouwde kom; het tsbare buitengebied blijft buiten be- chouwing. De nu voorgestelde verordening geldt oor heel Texel en regelt het maken van eklame op het eigen erf en het maken ran reklame door middel van verwij- ingsborden in frames. Overdreven ri- oureus wil de gemeente niet te werk an. zodat onder meer reklameborden het eigen erf tot een maximum opper vlakte van ruim een halve vierkante neter zonder vergunning toelaatbaar lijn evenals naamborden op boerderijen e.d. Ruimte voor twijfel blijft ook in de lieuwe regeling bestaan, want het col- ege wil alleen optreden tegen reklame :n de vrijheid van meningsuiting niet lantasten. De nieuwe politieverordening geldt liet voor de wegen die al onder de pro vinciale landschapsverordening vallen: le weg van De Cocksdorp via Den Burg laar Oudeschild, de weg van Oosterend ria Ben Burg naar Den Hoorn, de Pont- weg en de Pijpersdijk. Voor deze wegen geldt NIET dc regel dat de burgers een bord van ruim een halve vierkante me ier vrij mogen plaatsen. Voor ELKE re- dameaanduiding langs genoemde wegen moet bij GS ontheffing worden ge vraagd. De aanvraag moet bij B. en W. worden ingediend, die het verzoek met advies doorzendt naar de provincie. Verwaterd Het maken van reklame door middel van frames wordt zoals bekend reeds toegepast Destijds werd er op initiatief van de VVV (die er collectieve provin ciale vergunning voor kreeg) mee be gonnen. Omdat de provincie de con trole achterwege liet verwaterde dit sy steem. Nu zal schoon schip worden ge maakt. De frames worden vervangen door grotere en krijgen duidelijker op schriften; maten en kleuren worden voorgeschreven Andere verwijsborden zullen beslist niet worden toegestaan. De kosten van de nieuwe frames zullen worden omgeslagen over de gebruikers. Omdat onbekend is hoe het met de be langstelling ligt, is niet vast te stellen wat een en ander zal kosten. Klein en laag Ter vermijding van verontwaardiging moet erop gewezen worden dat een naambordje op het erf (niet groter dan 0,15 m2) niet verboden is. Voor het eveneens toegelaten reklamebord van hoogstens 0,60 m2 geldt tevens dat het hoogste punt niet meer dan 1,50 meter boven het maaiveld uitsteekt. Verplicht is een gedekte kleur. Hieronder vallen ook de bordjes die worden gebruikt om het betreffende onroerend goed te koop of te huur aan te bieden. Reklame bin nen een gebouw maar zichtbaar vanaf de weg is vrij, tenzij het college vindt dat de welstand ontoelaatbaar wordt ge schaad. Bevel tot opruimen mag in dat geval pas worden gegeven als de eige naar of gebruiker een maand tevoren is gewaarschuwd. Toegevoegd kan nog worden dat op gevels bevestigde reklameborden en lichtreklames niet onder de nieuwe re geling vallen Deze zijn reeds onderhe vig aan de bouwverordening, waarbij het welstandsaspect per geval wordt be oordeeld. De meeste borden en lichtre klames zijn in het verleden illegaal aan gebracht Vorig jaar heeft de gemeente diverse bedrijven gelast de „ergste lichtbakken te verwijderen. De midden stand maakte tegen deze gang van zaken bezwaar en sindsdien heeft de gemeente de zaak op z'n beloop gelaten. VRIJDAG 4 FEBRUARI Aanvang 19.30 uur houdt de afdeling Texel van Amnesty International in Centrum 147 een schrijfavond voor politieke gevangenen. Modelbrieven en luchtpostpapier zijn beschikbaar. ZATERDAG 5 FEBRUARI De oud-leerlingen van de Landbouw school herhalen in het Eierlandsche Huis het stuk „O bella donna Lucia" (De tante van Charley); 20.00 uur ZONDAG 6 FEBRUARI De sportvissersclub Texel houdt van 8.30 - 10.00 uur een wedstrijd bij het Prins Hendrik-hotel MAANDAG 7 FEBRUARI Vanaf 19.00 uur haalt Scouting Texel oud papier op in de Schoonoordsingel, Witte Kruislaan. Burgerhoutstraat en Wagemakerstraat in Den Burg Men wordt verzocht kranten e d gebun deld klaar te zetten op de stoep bij de deur. DE KOOG De heer W. A. Visser in Dc Koog heeft zijn hotel „Het Witte Huis" aan de Dorpsstraat verkocht aan de heer H. Schurink, thans nog woon achtig in dc buurt van Delfzijl. Per 4 maart a.s. zal de familie Visser het be drijf verlaten en gaan wonen in Dorps straat 21, dat daartoe zal worden opge knapt. De familie Visser zwaait in „Het Witte Huis" de scepter sedert 1 juli 1948 toen het bedrijf werd overgenomen van de heer J. Hillenius. Deze periode werd on derbroken door twee jaren waarin Vis ser het bedrijf verpachtte. Als gevolg van vorderende leeftijd („We zijn te oud geworden om de snelle veranderingen van deze tijd bij te houden en onze werkkracht wordt ook duidelijk min der") was de familie Visser nadien be reid tot verkoop, hoewel het bedrijf niet officieel te koop werd aangeboden. Dat de familie Schurink zich onlangs als ge gadigde meldde, was te danken aan het initiatief van het Bureau Eelman te Den Burg. 1 I Binnenkort zal vergunning nodig zijn om te mogen lozen op het gemeente lijke riool. De vergunning (die alleen is vereist als meer dan 20 inwonerequi valenten worden geloosd zodat gewo ne eengezinshuizen erbuiten vallen) is gewenst om nadere eisen te kunnen stellen aan de kwaliteit van het ge loosde water, zodat dit door de riool zuiveringsinstallaties goed kan worden verwerkt In sommige gevallen laat de kwaliteit al te wensen over. De nadere eisen die als voorwaarde bij het afgeven van een vergunning kunnen worden gesteld zijn bijvoorbeeld het maken van vetvangers, olie- en ben zineafscheidingen, nabezinkputten etc. De gemeenteraad zal worden voorge steld een lozingsverordening vast te stel len waarin een en ander wordt geregeld. De vergunning om op het gemeentelijke riool te mogen lozen heeft dus mets te maken met de vergunning die nodig is om afvalwater in de sloten te laten lo pen en het zuiveringsgeld dat per ver vuilingseenheid aan Uitwaterende Slui zen moet worden betaald. Doorspelen Uitwaterende Sluizen zorgt voor de zuivering van het afvalwater, de ge meente zorgt voor het riool. De gemeen te is verplicht het via haar riool aan de zuivering af te leveren afvalwater aan bepaalde eisen te laten voldoen. De ge meente kan daaraan alleen gevolg geven door de eisen door te spelen naar de ver vuilers, waarbij in dit geval in het bij zonder wordt gedacht aan slagerijen, ho- telbedrijven en anderen die meer dan 20 vervuilingseenheden veroorzaken (een vervullingseenheid is de vervuiling die door één persoon wordt veroorzaakt, zodat alleenstaanden, gezinnen en „scho ne" bedrijven meestal geen vergunning nodig hebben) Bij de berekening van de (zie vervolg pagina 2) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW DE COCKSDORP De firma Gicze uit Eierland zal de voormalige openbare school aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp kopen om deze te verbouwen tot tien appartementen en drie dagwin keltjes. Van de appartementen moeten er drie permanent worden bewoond. B. en W hebben aan het plan meege werkt (met instemming van de meerder heid van de commissie ruimtelijke orde ning) om de recreatieve funktie van De Cocksdorp te verstevigen. Door de com binatie met de winkeltjes kan het ge mis aan levendigheid in de winter wor den opgevangen. Het gebouw verliest dus zijn schoolbe- stemming, wat betekent dat het bestem mingsplan veranderd moet worden B. en W. willen daarop vooruitlopen door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening en artikel 50 van de woningwet. Om dat te kunnen doen is een voorbereidingsbesluit nodig. De raad is gevraagd dit voorbereidings besluit dinsdag a.s. te nemen. Bolwerk Een soortgelijk voorstel heeft de raad gekregen om het mogelijk te maken dat het Bolwerk te Oudeschild een breedte van 6 meter krijgt terwijl tussen Bol werk en de De Ruijterstraat parkeer- hofjes zullen worden aangelegd. Ook over dit plan sprak de commissie ruim telijke ordening zich al positief uit. Oorspronkelijk zou het Bolwerk vier meter breed worden met een parkeer- strook van twee meter. Rijkswaterstaat protesteerde daartegen bij GS; om be- heerstechnische redenen wilde men een weg van 6 meter. Bij de op 11 november in Oudeschild gehouden hoorzitting bleek dat de bevolking van Oudeschild hiertegen geen bezwaar had. Bij goed weer en als er geen accuut stakingsgevaar is, vertrekt de TESO- veerboot „Texelstroom" zondag a.s. naar Amsterdam voor een dokbeurt. Het kar wei, uit te voeren door de Amsterdamse Droogdok Maatschappij duurt een week. Er gaat een vaarploeg van 11 man mee. Omdat het een van de stilste perioden in het jaar is, mag worden verwacht dat de „Marsdiep" het vervoersaanbod zonder al te lange wachttijden zal kunnen ver werken. De dames N. van de Wardt-Kikkert en M. Holleman-Kikkert uit San in Noord-Brabant zijn bij de gemeenteraad in beroep gegaan tegen de beslis- sinq van B. en W. hun fraai gelegen boerderi|t|e Randweg 7 met vri| te ge ven als tweede woning of vakantiewoning. Wat de raad zal beshssen is met te voorspellen, want het betreft h.er een vee minder duidelqk geval dan voriqe tweede woning-kwesties. De voorgeschiedenis, de toestand waarin het pand verkeert en bet feit dat sprake is van twee wooneenheden maken het geval buitengewoon gecompliceerd De stukken die betrekking hebben tot deze zaak en aan de gemeenteraad zi|n toegezonden beslaan dan ook 26 pagina's. Het college is van mening dat Rand weg 7 tot de woningvoorraad behoort. Met het oog op de leefbaarheid is het met gewenst het voor wat anders dan permanente bewoning te gebruiken Bij de gebruikelijke advertentieprocedure is volgens het college komen vast te staan dat voor het gehele boerderijtje (dus Randweg 7 èn 5) gegadigden zijn voor permanent gebruik als de eenheden door verbouwing kunnen worden sa mengevoegd en als een redelijke prijs wordt gevraagd. Commissie verdeeld De eigenaressen kunnen zich met geen van deze argumenten verenigen. Zij heb ben kans hun zin te krijgen Op dit mo ment zijn twee van de vier leden van de commissie die is belast met de be handeling van dergelijke beroepsschrif ten van mening dat het boerderijtje als geheel zonder beperkende voorwaarden als tweede woning moet worden vrijge geven. Het boerderijtje werd in 1939 gekocht door de inmiddels overleden D. Kikkert, MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds de vader van de huidige eigenaressen. Het pand werd toen als „zomerhuis je" gekocht en was als zodanig ook in de Texelse Courant aangeboden. Kikkert maakte twee eenheden in het boerderij tje met een tussendeur. Daarom kreeg het boerderijtje bij de vernieuwing van de huisnummering in het buitengebied ook twee nummers. Van juli 1942 tot september 1975 is nummer 7 permanent bewoond geweest. Volgens de eigena ressen was wijlen Kikkert daartoe des tijds gedwongen door de oorlogsomstan digheden. Omdat het hem tegen de borst stuitte hieraan na de oorlog een eind te maken bleef dat zo. Mevrouw G. Snijder die er vanaf 1952 woonde, ging in 1975 echter naar een bejaardenwoning in Den Burg, waarna de eigenaressen de ge meente verzochten weer over het hele pand als vakantiehuis te mogen beschik ken. De gezusters wezen erop dat het boerderijtje niet is aangesloten op het elektriciteitsnet, dat er binnenshuis geen sanitaire voorzieningen zijn en dat de houten vloer (op zand) lager ligt dan het omgevende terrein. De laatste bewoon ster heeft al deze ongemakken voor lief genomen, wat niet wegneemt dat het pand niet aan de nol-male eisen van be woonbaarheid voldoet en dan ook niet als woning moet worden aangemerkt. Beperkende bepaling B. en W meenden de oplossing te heb ben gevonden door het hele boerderijtje vrij te geven, echter alleen zolang beide zusters (of een van hen) eigenaar zouden blijven Het college achtte nl. een kans aanwezig dat een van de gedeelten van het pand permanent zou worden be woond. Blijkens een brief uit januari 1976 stelden de eigenaressen daar zelfs prijs op, want dan zou er permanent toezicht zijn op het afgelegen terrein, waarop zich ook nog een sta-caravan bevindt. De dames kwamen daar later op terug. Ze vroegen de beperkende be palingen te laten vervallen. „We vragen ons af waarom deze toestemming aan personen gebonden moet zijn, gelet op het feit dat alle in de oorlog gevorderde zomerwoningen al lang weer als zodanig in gebruik zijn zonder aanzien des per- soons". Het college liet echter weten bij zijn afwijzende standpunt te blijven omdat geen nieuwe gezichtspunten in zake Randweg 5 en 7 'naar voren waren gebracht. De dames schreven terug zeer teleurgesteld te zijn want het ging niet om nieuwe gezichtspunten maar om de vraag waarom de toestemming om het oand als tweede huis te mogen gebruiken aan hun eigendom gebonden zou moeten zijn. „Wij vragen geen gunst maar vra gen in alle redelijkheid een onrecht recht te zetten". Ten onrechte De dames vonden dat het permanent bewoonde deel van het pand ten onrechte op de lijst van permanente woningen is terecht gekomen. Ze hadden in de admi nistratie van hun vader nooit een offi ciële kennisgeving aangetroffen en meenden dat de situatie van voor 1943 gewoon hersteld diende te worden. De dames vonden het schrijnend dat de goedheid van hun vader (die mevrouw Snijder niet liet vertrekken) hen nu duur komt te staan en stelden dat het ooilege zich moet afvragen of het wel redelijk was een deel van een wo ning als permanente woning te blijven beschouwen. Het huis voldoet niet aan primaire eisen en zal daaraan ook nooit kunnen voldoen. Alleen al het aanleggen van elektriciteit zal ongeveer ƒ100.000, kosten. De dames lieten tenslotte weten door persoonlijke omstandigheden ge noodzaakt te zijn het pand te verkopen en wilden op korte termijn duidelijk heid. B. en W. reageerden opnieuw met een afwijzing, waarna de dames in be roep gingen bij de raad. Eén woning In hun beroepsschrift noemen de da mes v. d. Wardt en Holleman een aantal (zie vervolg pagina 2) UK i Het pand Randweg 5 en 7 oftewel J „Dninrust"Ideaal gelegen maar zonder elektriciteit en ander eigentijds gerief.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1