Cjrocn c2jvartsJ~exeh in het harL, goed Texelse boer heeft landschapsbeheerder getoond y Man (33) door auto geschept Voor brandweer was 1976 tamelijk druk jaar NRC-expositie straks wat vriendelijker? Systeem-Sparen Polderlasten 8% hoger Helmplanters actief op Stenenplaats V P n Meer drankenkeus voor raad Veel terreinbranden door droogte /paorbonk ÓPf' Sluiting dreigt voor Keyser Co. DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 OPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9151 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj r Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De IKoog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Er zijn suggesties gedaan voor wijzi- ging van de expositie in het Natuur- recreatiecentrum op zodanige wijze dat een meer objectieve voorstelling van zaken wordt gegeven. Zoals be- f kend hebben met name agrariërs zich I geërgerd aan de overtrokken manier i| waarop wordt duidelijk gemaakt dat de moderne agrarische bedrijfsmetho- den schadelijk zijn voor landschap en milieu. Om te kijken of dat waar is en of er wat aan kan worden gedaan bracht de commissie voor recreatie en natuurbe houd op 7 december vorig jaar een be zoek aan het NRC, waar bestuur en di rectie voor een rondleiding zorgden. Schokeffekt Volgens het ambtelijk stuk dat als ba sis voor de verdere discussie moet die nen zijn in de tentoonstelling extreme voorbeelden gebruikt om de invloed van de Texelse agrarische aktiviteiten aan de kaak te stellen. Zo laat het NRC een kleurig natuurgebied zien tegenover een zwart-wit ploegende trekker en een idyllisch plaatje van Westergeest tegen over een lelijke ruilverkavelingsboerde- rij. Een oneerlijke vergelijking is ook een (geromantiseerde) tekening van Blok van der Velden gemaakt op de plaats waar zich nu het kruispunt Pontweg- Akenbuurt bevindt, tegenover een foto grafische groothoekweergave van het huidige kruispunt compleet met gigan tische vrachtauto. Een soortgelijk oor deel trof ook de vergelijking Groene- plaats vroeger en nu. De Groeneplaats in het verleden toont een in de zomer gemaakte foto met de bomen dus in blad terwijl de huidige „Groene"plaats ls ge fotografeerd in de winter Een en ander is bedoeld om een schokeffekt teweeg te brengen Goed landschapsbeheerder Hierbij wordt aangetekend dat kenne lijk vergeten is dat het Texelse cultuur landschap sinds 1900 niet is vergroot ten koste van de natuur, dat Texel voor de bebossing van omstreeks 1900 een wei nig aantrekkelijk cultuurlandschap was en dat de ruilverkaveling weliswaar Dut raadsleden na ajloop van de vaak zeer lang durende raadsvergade ringen soms moeilijk in slaap kunnen komen is met alleen het gevolg van de zware verantwoordelijkheid die hun geesten bezig houdt, maar ook van de overmatige hoeveelheid koffie die zij tijdens de vergadering drinken. Raads lid Cor Dros klaagde er onlangs over en vond dat het derde rondje koffie vervangen zon moeten worden door frisdrank of ,,iets anders" Het college reageerde snel en positief: bij het der de rondje kunnen de vroede vaderen nu ook thee of frisdrank krijgen. heeft geleid tot schaalvergroting in de Texelse landbouw maar dat zeker met van grootschalige landbouw kan worden gesproken. De nota verder. ,,De Texelse boer heeft zich in het algemeen niet la ten verleiden tot het gebruik van een maximum aan vergif en kunstmest en zich daardoor alleen al een goed land schapsbeheerder getoond". Verder wordt gesteld dat de Texelse boer op grond van sociale en economi sche motieven nu eenmaal niet kan ont komen aan een modernere werkwijze. Het Texelse landschap is landschappe lijk en cultuurhistorisch nog steeds van grote waarde al is er in ecologisch op zicht wellicht wel verstoring opgetre den. Uitwassen Aanbevolen wordt de „maatgevende Texelse situatie" te laten zien naast an dere in Nederland aanwezige toestan den of tendensen. De op Texel aanwe zige uitwassen moeten gesignaleerd worden maar moeten dan ook als uit wassen worden aangeduid. Het Texelse materiaal moet zodanig worden gebruikt dat sprake is van een maatgevende ver gelijking. In de nota aan de commissie wordt er kend dat het geven van objectieve voor lichting en informatie niet eenvoudig is. De schrijvers willen niet de indruk wekken alleen maar kritiek te hebben op de expositie in het NRC. Er zouden ook veel goede voorliohtingsvoorbeelden genoemd kunnen worden. De commissieleden hebben ook een sa menvatting gekregen van statuut en doelstellingen van het centrum om de praktijk daaraan te kunnen toetsen. Vergadering Het advies over de inrichting van de NRC-expositie staat op de agenda van de donderdagavond a.s. in het raadhuis te houden vergadering van de commis sie voor recreatie en natuurbehoud. An dere punten van bespreking zijn de ge- ïuchtmakende capaciteitscijfers van de verblijfsrecreatie op Texel en een ge- dachtenwisseling over degrecreatie in relatie tot de verblijfsrecreatie. De ver gadering is openbaar en derhalve voor iedere belangstellende toegankelijk; aanvang 20.00 uur. - Voor de Texelse brandweer gaat 1976 de geschiedenis in als een tamelijk druk jaar. Er waren 56 brandmeldingen, wat royaal gemiddeld eens per week is. Het aantal branden per jaar varieert zeer sterk. In 1972 waren het er twintig, in 1973 61, in 1974 38 en in 1975 41. Mede als gevolg van de abnormale droogte waren er vele duinbrandjes kort na elkaar. Gelukkig werd slechts in een enkel geval een flinke oppervlakte ver nield De droogte was een langdurige bron van zorg. Schriftelijk werden de. brandweerlieden gevraagd om de grootst mogelijke waakzaamheid omdat de kans dat een onvervangbaar stuk natuur schoon zou worden verwoest groter was dan ooit tevoren. De vuurbestnjders schakelden zelfs meerdere bedrijven in om te helpen als de nood aan de man kwam; ze waren zelfs zes weken achter een geconsigneerd zodat tankwagens, ploegen, eggen, kettingzagen, vrachtwa gens e d. op het eerste sein konden wor den ingezet. Spectaculaire uitslaande branden wa ren er het afgelopen jaar weinig. In haast alle gevallen kon mede dankzij snel en effectief optreden de zaak in de kiem worden gesmoord. In het kader van de brandpreventie gaat de Texelse brandweer ook meer ak- tiviteit ontplooien. Nadat eind 1976 de brandbeveiligingsverordening was aan genomen zijn bij de brandweer al ver zoeken binnengekomen van mensen die hun hotelbedrijf willen verkopen en wil den vaststellen welke voorzieningen de eventuele koper zou moeten treffen. Dit jaar zal worden begonnen met het con troleren van gebouwen. De 33-jarige analist Sjierk Jan van der Gaast uit Den Burg werd gistermid dag vrij ernstig gewond toen hij op de Pontweg werd geschept door de 19-jari- ge automobilist P.D.J.D. uit Den Hoorn. Van der Gaast liep een hevig bloedende hoofdwond, 'n hersenschudding en (mo gelijk) rugletsel op. De boot werd te ruggeroepen om hem met de grootst mo gelijke spoed naar het ziekenhuis te kunnen vervoeren. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur op het kruispunt Pontweg-Hoorn- derweg-Elemert. Van de Hoomderweg kwam D. dn zijn Simca 1000. Hij heeft de op de Pontweg fietsende Van der Gaast helemaal niet gezien en gaf dus geen voorrang. De analist werd geschept, Sterkte Een en ander blijkt uit het dezé week verschenen jaarverslag van de brand weer Daaruit blijkt ook dat het korps nu uit 35 man bestaat, waarvan 29 in Den Burg zijn gestationeerd. In Den Burg verliet Wim Koom op eigen ver zoek wegens drukte in het eigen bedrijf de gelederen. In De Cocksdorp kwam Henk Leijen erbij en de nog bestaande vacature in Den Burg werd vervuld door Koos Witte. Branden ontstaan veelal door mense lijk falen (onoplettendheid, onvoorzich tigheid etc.). Het is daarom verwonder lijk dat de enorme toeloop van toeristen in de zomermaanden (het aantal inwo ners bedraagt dan tijdelijk het drievou dige) niet tot een merkbare piek in de meldingen leidt. Volgens het jaarverslag (zie vervolg pagina 2) sloeg daarbij door de voorruit en werd ongeveer vijftien meter meegesleurd in de richting Elemert. De foto toont hoe het slachtoffer de ambulance wordt ingedragen. Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! uua/t nadariand Het Waterschap Texel zal de polder- I lasten voor dit jaar met 8°/o verhogen, j zo blijkt uit de begroting die in de don- j derdagavond te houden openbare verga- j dering van Hoofdingelanden (om 20.00 uur in het polderhuis) zal worden vast- gesteld. Het is geen extreem sterke stijging van de polderlasten. In de toelichting bij de begroting toont het dagelijks be stuur van het waterschap zich hierover voldaan: de begroting is sluitend. De be groting is een voortzetting van het be leid van de afgelopen dienstjaren. De kostenstijgingen worden voornamelijk I veroorzaakt door de lonen, materialen, I elektriciteit (voor de gemalen) en de i BTW. De polderlasten worden gebracht op 80,per hectare voor de volle om- I slag en die voor gebouwde eigendommen op 26°/o van de belastbare opbrengst. Uit de begroting blijkt verder dat naast het normale onderhoud aan zee weringen, waterlopen, gemalen, wegen, belantingen etc. de volgende werken op het programma staan, het aanbren gen van een oppervlaktebehandeling op de asfaltglooiing van de Eierlandse zee dijk, herstel van taluds en beschoeiin gen, de bouw van een garage in Oude- schild en de vervanging van machines. De Texelse werklozen die zich sinds begin januari in de duinen bezig houden met helmplantcn hebben de gemeente lijke plantsoenendienst duidelijk ge maakt dat de Stcnenplaats hoognodig moet worden opgefleurd. In het holst van de nacht (omstreeks drie uur) lieten ze zich per taxi naar het pleintje bren gen en plantten het zwarte stuk rond de kastanjeboom vol helm. Op de pomp werd een bordje bevestigd met een tot nadenken stemmende kreet aan het adres van de plantsoenendienst. De ini tiatiefnemers pakten de zaken naar be horen aan. De benodigde helm (6 bossen) hebben ze zelfs keurig aan de Grontmij vergoed. Piet Bakker van de gemeentelijke plantsoenendienst zei het gebaar spor- tief te hebben opgevat. Het inplanten van het stukje Stenenplaats heeft inder daad wat langer op zich laten wachten dan gewenst was. Aanvankelijk strooide de vorst roet in het eten en nu is men bezig met een plantproject bij de 46 wo ningen, dat eerst wordt voltooid. Het is de bedoelmg flinke struiken rond de kastanjeboom te planten. Het probleem is dat deze op een of andere manier te gen de vernielzuchtige jeugd moeten wordert beschermd. Gehoopt wordt dat het spannen van prikkeldraden dwars door het perk en het aanbrengen van een laag rioolslib preventief zullen wer ken. Wat betreft de plantsoenendienst mag de helm zolang blijven staan. Bij het helmplanten in de duinen zijn op het ogenblik 30 werklozen ingescha keld. Het zouden er zeker tien meer zijn als de Grontmij er meer zou kunnen ge bruiken De Texelse werkloosheidscij fers zijn iets gunstiger dan vorig jaar in dezelfde periode. Dat is te danken aan de nog grote bouwaktiviteit. In de loop van dit jaar komen de grootste projec ten gereed en het Arbeidsbureau ver wacht voor de volgende winter dan ook een veel groter aantal ingeschrevenen. 7;*$! B. en W. weigerden hinderwetvergunning Als de hinder die in De Waal wordt veroorzaakt door de graan- en kunst mesthandel v.h. C. R. Keijser Co niet aanmerkelijk wordt teruggebracht, zal dit bedrijf moeten worden gesloten. Aldus blijkt uit een mededeling van B. en W. aan de gemeenteraad. De door het bedrijf veroorzaakte hinder is in de raad al meerdere malen onderwerp van gesprek geweest. Sinds 1972 is een aan vraag om een hinderwetvergunning in behandeling. Bij de procedure is geble ken dat de bezwaren tegen de afgifte van deze vergunning reëel waren. Het gemeentebestuur vindt daarom dat de vergunning pas kan worden afgegeven als Keijser Co voorzieningen treft om aan de bezwaren tegemoet te komen. Geen verbetering De laatstgehouden geluidsmetingen (uitgevoerd door provinciale waterstaat namens de gemeente) gaven echter slechts een minimale verandering te zien, zodat de aangebrachte voorzienin gen nauwelijks tot verbetering hebben geleid. Het college heeft daarom beslo ten de vergunning te weigeren. Het col lege geeft het bedrijf echter nog een kans door dit besluit niet vóór 1 mei uit te voeren, zodat als nog maatregelen tegen de geluidsover last kunnen worden getroffen. „Is hier aan op die datum niet voldaan dan zal, met inachtneming van de in de Hinder wet voorgeschreven procedure, helaas tot sluiting moeten worden overgegaan". Keijser en Co heeft een advocaat in geschakeld om deze kwestie voor het be drijf te behartigen. Op 2 maart zal in het bijzijn van deze advocaat en deskun digen van TNO een gesprek plaatsvin den.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1