Raad handhaaft harde lijn: (Randweg 7 niet vrij Plaatsing dieselmotor moeizaam karwei Van Slooten weg uit bestuur Cultureel Werk Vandalisme BELASTING KRIJGT INZAGE OPGAVEN TOERISTENBELASTING 13 bonnen voor te hard rijden „Excelsior" geeft winterconcert Folklore houdt jaarvergadering met filmvertoning VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 90e JAARGANG No. 9152 OPLAGE 5300 TuIUlt I 8 PAGINA'S TEXELSE^COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Verachljnt dinsdags en vrijdags. Postbus It - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ■m Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De I I st M mSi vu 70 cent Incasso; los 45 cent. Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost tf /'f///7'f/ 1 P Y P I, lil V.IWll, V.iLLl Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank 34, Oosterend. tel. (02223) 89fe. tl W LI i i V V V O lllft/X/V IJWI A—J Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Met 9 tegen 3 stemmen heeft de ge il' meenteraad dinsdagavond het beroep I ongegrond verklaard dat de dames Hoïleman en De Wardt hadden inge- I steld tegen de afwijzing door B. en W. om het pand Randweg 7 als tweede woning te mogen gebruiken. De tegen stemmers waren de leden van de I Texels Belangfractie die van mening k waren dat in dit bijzondere geval vrij- 1 geven zonder voorwaarden gewenst was. Bert Wieijdt (voorzitter van de be- I roepencommissie, die in deze kwestie I verdeeld was geweest) vond de toestand I waarin het huis verkeert (geen stroom I en een sta-hoogte van slechts 1.85 meter) I op zichzelf al reden is om het pand als I permanente woning ongeschikt te ach- I ten. Kees Koorn van de SCF vond dat in- konsekwent. Weijdt heeft zich altijd te- I gen tweede woningen verzet in het be- I lang van de leefbaarheid. Koom veron- I derstelde dat er heus wel mensen zijn Idie op „Duinrust" permanent willen wo nen ondanks de primitieve omstandig heden. Daan Welboren vond het wel belang rijk om te weten hoe hoog de taxatie is uitgevallen die het gemeentelijke grond bedrijf heeft gedaan. Hij kreeg geen be drag te horen, maar er werd op gewezen dat de taxatie veel lager was dan de vraagprijs. Zoals bekend hadden B. en W. destijds besloten beide eenheden van de woning als vakantieverblijven vrij te geven, zo lang de dames het geheel in eigendom hadden. De dames hadden met deze bin ding naderhand echter geen genoegen genomen, omdat ze het pand willen ver kopen. De meerderheid vond dat niet moest worden afgeweken van de beken de harde lijn waarom de raad bij her haling zelf heeft gevraagd en wees het beroepsschrift van de hand. Cultureel Werk De door de gemeenteraad te benoemen leden van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk moeten een afspiegeling vormen van de maatschap pelijke en geestelijke stromingen op Texel. Als konsekwentie van deze in de I statuten van de stichting neergelegde I bepaling besloot de raad niet de gere- I formeerde M. van Slooten te herkiezen I maar de hervormde A. S. Lap uit Den I Hoorn. Dit was in overeenstemming met I de wens van het dagelijks bestuur van I de stichting maar druiste in tegen de E opvatting van een groot aantal leden van het centraal bestuur die Van Sloo- I ten niet „gewipt" wilden zien. Zowel H het college als de raad lieten blijken de B statuten op dit punt verouderd te ach- ten, maar wilden er zich toch aan hou- I den. Statutenwijziging moet nu wel snel komen. In deze tijd wordt het gevaar B dat bevolkingsgroepen worden gediscri- B mineerd als zij niet evenredig in een K dergelijk bestuur zijn vertegenwoordigd, niet of nauwelijks meer gevoeld. Tien le ft den van het centraal bestuur hadden Jj; zich per brief tot B. en W. gewend met k het verzoek niet vast te houden aan het gewraakte artikel in de statuten, temeer I daar dit artikel helemaal geen duidelijk- I heid geeft. Het was de briefschrijvers K een raadsel waarom vastgehouden I' wordt aan geestelijke stromingen en niet I;! aan de eveneens voorgeschreven maat- H schappelijke stromingen. Bovendien be- I noemt de raad slechts een deel van de k bestuursleden. Zeggenschap over de K maatschappelijke en geestelijke geaard- I heid van de anderen heeft zij niet. Vast- I houden aan dit systeem was volgens de i- briefschrijvers dan ook onzinnig. Zon- fe der zelf een standpunt in te nemen had DE KOOG Onbekende vandalen hebben op een bouwterrein aan de Ruyslaan in De Koog een meterkast van j de elektriciteit opengebroken, de stop- i pen eruit gehaald en zelfs de steentjes achter de stoppen weggesloopt. Het duur- j de enkele uren voordat de kast weer in i orde was gemaakt zodat er weer stroom kon worden afgenomen. Voor de aan- nemer (C. Timmer uit Oosterend) gaf ',f het weinig oponthoud omdat woensdag toevallig niet op het betreffende bouw terrein werd gewerkt. Niettemin hebben de daders een zeer gevaarlijke situatie veroorzaakt. Spelende kinderen hadden makkelijk met de onder spanning staan- ,.i de kontakten in de geopende kast in aanraking kunnen komen De politie stelt een onderzoek in. het college echter de keus aan de raad gelaten. Geschillen commissie Bert Weijdt was daarover slecht te spreken. Ate Rienstra betreurde de ken nelijk slechte verhouding tussen dage lijks en centraal bestuur van de stich ting en was er piet blij mee dat de ge meenteraad nu als geschillencommissie moest fungeren, Wethouder Jaap Westdorp liet blijken wel een standpunt te hebben: Voortzet ting van de gebruikelijke gedragslijn zo lang de statuten niet zijn veranderd en dat zou betekenen: Lap en géén Van Slooten omdat de gereformeerden an ders oververtegenwoordigd zouden zijn. De raad besliste comform. Op Lap wer den 8 stemmen uitgebracht en op Van Slooten vier. Verder werden benoemd Het plaatsen van de 88 ton zware dieselmotor, die in de Texel- stroomcentrale de nieuwe 4,6 MW generator moet aandrijven, is veel moeizamer verlopen dan aanvankelijk was voorzien. Er was nogal wat tegenslag en organisa torisch falen, waardoor het ge vaarte pas vanavond definitief op zijn voetstuk in de centrale zal staan. Volgende week arriveert de door Smit, Slikkerveer, te leveren 26 ton zware generator. Als de zaak is gemonteerd kan over en kele weken met proefdraaien worden begonnen en zal de capa citeit van de electriciteitsproduk- tie op Texel de eerste jaren weer ruimschoots toereikend zijn. De 9 cylinder Stork Werkspoor die selmotor met een vermogen van 6.500 pk werd van Amsterdam naar Texel vervoerd door het transportbedrijf Van Seumeren uit Uithoorn. Deze onderne ming maakte gebruik van een van Hak Rotterdam, gehuurde bak. Op deze bak werd precies een week geleden een zg. strassenroller (een wagen met 64 wielen) geplaatst en hierop werd de motor gezet. Over het IJsselmeer en via Den Oever ging het drijvende N, Slijderink en P. Zijm. In het dagelijks bestuur werden J. Westdorp en J. van Beek-Koster herbenoemd. Drie absenten De raadsvergadering van dinsdag was in vele opzichten het tegenovergestelde van de marathonbijeenkomsten van de laatste tijd. De besprekingen waren vóór 22.00 uur afgelopen, zodat men niet eens het derde consumptierondje haalde. Af wezig waren Tine Vlas-van der Vlies, Cor Dros en Henk Beumkes. Naar aanleiding van de lozingsveror dening die door de raad werd vastge steld vroeg Cor Ellen om meer voorlich ting (bijv. op de scholen) over de nood zaak om de kwaliteit van het water hoog te houden. Verstandig omgaan met wa ter moet een streven worden van ieder een in het belang van het milieu. Des gevraagd zei wethouder Ziüdewind dat de lozingsvergunning (noodzakelijk als men meer dan 20 inwonerequivalenten vervuiling veroorzaakt) ook moet wor den aangevraagd door reeds gevestigde transport richting Texel. Dinsdag rond het middaguur werd afgemeerd in de nieuwe werkhoven van Oudeschild. De bak werd met zijn kop naar de kade gemanoevreerd en toen de water stand het vereiste peil had bereikt was het eenvoudig om de strassenroller met zijn lading op de kade en via de weg naar de centrale te trekken. Een ver traging deed zich voor omdat de wa terstand aanvankelijk te hoog was en bij het op de kade rollen werd een olie leiding stukgetrokken die moest worden gerepareerd alvorens kon worden ver der gereden. Twee kranen Al eerder waren twee gigantische kra nen (gewicht en hefvermogen 100 ton) met de veerboot naar Texel gebracht. De kranen werden gehuurd van de fir ma Koster uit Beverwijk. Wegens de drukte kon per schip maar één kraan worden toegelaten. In de loop van de avond hesen beide kranen de diesel motor van de strassenroller en plaatsten deze op een zg. vetslee: een zware hou ten constructie waarover de motor kon glijden zodat deze met lieren de centrale kon worden ingetrokken. De voorpui van het centralegebouw was daartoe opengebroken en in de ruimte er achter was een tijdelijke brugconstructie ge maakt, De motor moest uiteindelijk te recht komen in een nieuwe speciaal voor dit doel gemaakte aanbouw. Erg vlot ging het niet zodat het werk tegen elf uur dinsdagavond werd onderbroken. De motor was toen half in het centrale gebouw getrokken. Met een extra boot en aangesloten bedrijven. Daan Schil ling achtte het in de praktijk ondenk baar dat degenen die geen vergunning krijgen niet meer op het riool mogen lo zen. „Je kunt die wc's toch niet door ton nen vervangen?" Uitgelegd werd dat de vergunning bedoeld is om nadere eisen te kunnen stellen aan de wijze waarop het afvalwater wordt geloosd. Zotte straf Bert Weijdt en Fridt Blanken vonden de in de verordening voorkomende twee maanden hechtenis als strafbepaling be lachelijk en uit de tijd. Weijdt wilde de verordening alleen aannemen als zou worden volstaan met een geldboete. Mr. Sprenger veronderstelde dat de hedhte- nis naast de geldboete wettelijk-juri disch is voorgeschreven, maar beloofde dat nog te zullen nagaan en er zonodig op terug te komen. De verordening waardoor tegen het plaatsen van reklamebordjes e.d. kon worden opgetreden had aller instem ming. Daan Welboren verzocht spoed te betrachten bij het (doen) verwijderen van de bestaande illegale borden. Des gevraagd kreeg Bert Weijdt te horen dat ook aanplakbiljetten onder de ver ordening vallen. Wethouder Nauta zei dat met de provincie (die verantwoor delijk is voor de bordjes op een aantal (zie vervolg pagina 2) ging een der kranen terug naar het vas teland in verband met een ander spoed eisend karwei. Geluidsisolatie Een dieselmotor maakt heel ander en veel meer lawaai dan de bestaande stoomturbines. Texelstroom heeft daar om zeer hoge eisen gesteld wat de ge luidsisolatie betreft. De door de firma Drijver gemaakte aanbouw is daardoor zeer kostbaar uitgevallen. De wanden bestaan uit een 22 cm dik binnenblad van beton, een 5 cm dikke glaswolplaat, 10 cm lucht, 10 cm betonsteen, met een twee centimeter dikke raaplaag en de buitenkant bestaat uit stalen gevelbe kleding. Veel van het lawaai van een dieselmotor bestaat uit „lage" trillingen, die ook via de grond hoorbaar kunnen worden. De motor rust daarom op 24 zg. veerpakketten en op 8 met olie gevulde trillingsdempers. De vloer van de motor ruimte bestaat uit 80 cm dik beton. Ver der is het gebouw voorzien van speciale akoestische deuren en de (geïsoleerde) schoorsteen is van twee geluiddempers voorzien. De schoorsteen wordt even hoog als de twee bestaande pijpen. Dieselervaring De motor loopt op zware olie, dezelfde brandstof als waarmee de ketels van de bestaande stoomturbines worden ge stookt, maar kan eventueel ook op lichte (gas)olie werken. Zoals bekend was het oorspronkelijk de bedoeling de centrale uit te breiden met een 15 MW stoomunit, maar als gevolg van de gestegen aard- olieprijzen is het aanmerkelijk voordeli ger stroom met een dergelijk vermogen op te wekken met een diesel, die een veel hoger rendement heeft. Het komt goed uit dat veel personeel van Texel stroom reeds ervaring heeft met diesels. Niettemin hebben allen die met de mo tor moeten werken een drie dagen du rende instructie gekregen bij Stork Werkspoor en de chef van de werkplaats kreeg een onderhoudstraining van 10 dagen. Logiesverstrekkers moeten er reke ning mee houden dat de aantallen overnachtingen die zij bij de gemeente opgeven in verband met de toeristen belasting, niet langer vertrouwelijk zijn. De rijksbelastingdienst heeft de gemeente nl. verplicht deze en andere gegevens uit het gemeentelijke belas tingbestand (het geldt dus ook voor de woonforensenbelasting) desgevraagd te verstrekken. De verplichting geldt met terugwerkende kracht tot het be lastingjaar 1975. Tot dusver werden de ovemachtmgs- cijfers door de gemeente steeds vertrou welijk behandeld en onder geen voor waarde ter beschikking gesteld van de rijksbelastingdienst of andere geïnte resseerden. Hierop werd in het verleden herhaaldelijk gewezen om de logiesver- stekkers te stimuleren hun gastensta- tistiek juist en volledig in te vullen. De rijksbelastingdienst heeft hieraan nu met de wet in de hand een eind ge maakt. De dienst is krachtens de alge mene wet inzake rijksbelastingen be voegd van de gemeente mzage van cij- fes te eisep. Er is geen twijfel aan dat velen hierin aanleiding zullen zien om aan de gemeente voortaan geen waar heidsgetrouwe opgave meer te doen, wat bij de invordering van de toeristenbelas ting tot grote problemen kan leiden. De verandering wordt juist op tijd be- kend, want de meeste mensen hebben hun belastbaar inkomen over 1976 nog niet opgegeven. De opgaven voor de toe ristenbelasting zijn inmiddels wel me rendeels bij de gemeente ingediend. Wie moeilijkheden wil voorkomen doet er goed aan te zorgen dat de aan belasting en gemeente verstrekte gegevens niet met elkaar in tegenspraak zijn. In de loop van dinsdag waren 13 pro cessen verbaal het resultaat van een zich over het gehele eiland uitstrekken de snelheidscontrole. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilometer binnen de be bouwde kom. OOSTEREND In dorpshuis „De Bijenkorf" geven de Christelijke mu ziekvereniging „Excelsior" en de gelijk namige drumband zaterdagavond a.s. het traditionele winterconcert. Begon nen wordt om 20.00 uur. Ieder is wel kom; de toegang is gratis. De muziekvereniging brengt voor de pauze stukken die vooral de echte fan fareliefhebbers aanspreken, zoals Sun day out van Gerard Boudijn (dat als vrij nummer op het concours werd gespeeld) en Harlem Shadows van Meindert Boe kei dat op 19 februari op het festival te Beemster ten gehore zal worden ge bracht. Na de pauze bestaat het pro gramma overwegend uit uitgesproken populaire numers. „Excelsior" speelt zo als gebruikelijk onder leiding van de heer A. Kuik De drumband word gedi rigeerd door Henk Beijert. De Stichting Texels Folklore houdt dinsdagavond a.s. de jaarvergadering. Tijdens de bijeenkomst zal afscheid ge nomen worden van de heer W. Albers. Hij heeft jarenlang deel uit gemaakt van het bestuur en was de laatste tijd vice- voorzittcr. Om gezondheidsredenen heeft Albers bedankt. Het bestuur zal plannen bekend ma ken voor het folkloreprogramma van de komende zomer. Oude films Na afloop van het huishoudelijk ge deelte van de vergadering zal Harry de Graaf enkele films vertonen die hij als scholier maakte in de jaren 1956 en 1957. Het eerste filmpje gaat over de beleve nissen van een drietal jonge Texelaars dat zich bezig houdt met het maken van springstoffen. De „hoofdfilm" heet Uranium 235 en is de geschiedenis van twee Texelaars (Ide Moerbeek en Peter Bruin) die bij toeval ontdekken dat op het eiland een tussenstation is gevestigd van een bende die zich bezighoudt met de smokkel van uranium. Met behulp van de Texelse politie (die destijds ent housiast meewerkte) worden de smok kelaars (Sies Siersma en Jan Prins) ach ter slot en grendel gezet. De jongens worden door burgemeester De Koning gehuldigd. Zover u>as bet transport woensdagochtend gevorderdde motor staat voor een klein deel in de centrale. Te zien is de weggebroken voorpui van het centralegebouw.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1