Cjroen c2wartsjexels in het hart. j Weer uitstekend l \Excelsior-concert Burgemeester opende fietspad met zwaar materieel pijdeMelkt^ Denkt u aan hetopknappen van uw huis? Frambozenvla halve liter van 99 „Harlem Shadows" hoogtepunt ypoorbank Volgende stukken al goedgekeurd Interkerkelijke gespreksavonden Uitvoering K.T.F.-D.E.K. Hotelbrand in kiem gesmoord Geen spreekuur maatschappelijk werk Beenbreuk bij motortransport Noordhollandse mannenkoren treden op in Den Burg DINSDAG 15 FEBRUARI 1977 DPLAGE 5300 90e JAARGANG No. 9153 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langcvcld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm oxcl. 4% BTW Excelsior" met de gelijknamige drum band tijdens het openingsnummer van het zaterdagavond gehouden concert. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PROOUKTEN Piet Beuving van de Firma Tatenhoven moest de burgemeester wel even de werking van dook. Het stuk kenmerkt zich door vele uiteenlopende stemmingen harttocht, geloof en herinnering. Er is geen twij fel aan dat Excelsior er een goede in druk mee zal maken op het binnenkort te houden festival in Beemster, waar de Texelse vereniging de Christelijke Bond zal vertegenwoordigen. Bij dit stuk was goed solowerk te ho ren van alt- en sopraansax. Na de Graf Waldersee-mars kreeg de drumband gelegenheid om zich te la ten horen. Het heeft er alle schijn van dat de band zijn oude glorie herkrijgt Er werd technisch goed werk geleverd, al ontstaan al gauw een indruk van eenzijdigheid. Mogelijk is nog meer muziek" in het gebodene te brengen (zie vervolg pagina 2) Geldig t/rn 2aterdag 19 februari OOSTEREND - Het wordt eentonig, maar we kunnen moeilijk iets anders schrijven dan dat de winteruitvoering van de Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" opnieuw van zeer goed ge halte is geweest. Zoals gebruikelijk bracht het korps zaterdag in „De Bijen korf" onder de opmerkelijk strakke lei ding van dirigent A. Kuik een afwisse lend programma, waarvan het tweede deel het beste in het algemene gehoor lag omdat het uitgesproken populair en swingend was. De grootste muzikale prestaties werden echter in het deel voor de pauze geboekt met als topper de klokgave vertolking van de ouverture „Harlem Shadows" van Meindert Boekei. Zoals gebruikelijk deed ook de drum band van Excelsior mee, nu onder lei ding van Henk Beijert. Voor het eerst werden tijdens een uitvoering de nieu we kostbare kostuums getoond. De toegang was gratis. De verwach ting dat dit een grotere toeloop van luisteraars tot gevolg zou hebben, werd echter niet bewaarheid. Er bleven nog wat stoelen leeg. Niet zo verwonderlijk, want het zijn de muziekliefhebbers die naar zoiets komen, ongeacht of dat nu een paar gulden kost of niet. De gratis toegang had waarschijnlijk wel een gunstig effekt op de offervaardigheid en dat was maar goed ook, want ten bate van de immers noodlijdende drum band werden ansichtkaarten en bal pennen verkocht. Herdenking Een ogenblik van weemoed deed zich voor bij de opening toen voorzitter Th. Medema in herinnering bracht dat Pie- ter Bakker onlangs is overleden. Hij was meer dan een halve eeuw aan het korps verbonden geweest. Te zijner na gedachtenis werd gezang 300 uit het liedboek van de kerken gespeeld, dat zo graag door Bakker werd gezongen. Het was ook bij de rouwdienst ten gehore gebracht. Het concert ging van start met de Saint Triphon mars, samen met de drumband. Er was sprake van goed samenspel hoewel het bezwaarlijk is dat een drumband in de beslotenheid van een dergelijke zaal optreedt: het is gauw te hard. Tamboers en majorettes zagen er goed uit in hun nieuwe geel zwarte costuums. De jongens droegen er een berenmuts bij en de meisjes een grappig zwart hoedje. Ruw Het vervolgens door „Excelsior" ge speelde „Ruwhouten kruis" van Del- haye kwam er naar de smaak van som migen nogal rauw uit. Componist (en dirigent) zijn er blijkbaar vanuit ge gaan dat die kruisiging niet zo'n aar dige gebeurtenis is geweest en hebben dat tot uitdrukking willen brengen. Af gezien van wat onvastigheid op een en kel moment, kwam dit nummer goed uit de verf Technisch prima, vooral door de -goede klank en samenspel, was het Sunday Out van Gerard Boedijn. Diri gent Kuik gaf er uitleg bij, waarbij hij termen liet vallen als polyfonie en poly ritmiek en gelukkig ook zei wat daar onder moet worden verstaan. Er viel dus wat te leren en tevens werd duide lijk gemaakt dat Excelsior het met een stuk als Sunday out niet makkelijk had gemaakt. Dat het korps er op het laatst gehouden concours een eerste prijs mee behaalde, verwonderde niemand. De volksliedjes waarop het stuk is geba seerd, zullen wel door niemand zijn herkend. Hoogtepunt Van herkenning was wel sprake bij het hoogtepunt van de avond, de su blieme vertolking van de ouverture Harlem Shadows, waaruit de bekende negro-spiritual Josua telkens weer op- De vijfde avond in de serie van zes gespreksavonden zal in de verschillende dorpen worden gehouden in de periode van 15 februari tot 25 februari. Dan zijn uit het door de pastores van Texel geschreven boekje „God en de mensen" de bladzijden 23 tot 26 aan de orde, die handelen over de gemeente van Chris tus. Zoals gewoonlijk is iedereen van harte welkom in: De Koog, 15 februari, „De Schuilhut", 20.15 uur. Den Hoorn, 17 februari, „Ons Huis", 20 15 uur. Oudeschild, 23 februari, gebouw bij Ka tholieke kerk, 20.00 uur. De Cocksdorp, 23 februari, gebouw bij Hervormde kerk, 20.00 uur. Den Burg, 21 februari, zaal Doopsgezin de kerk, 20.00 uur. Oosterend, 18 februari, Hervormde kerk 20.15 uur. DEN HOORN Op vrijdag 18 fe bruari a.s. houdt het Koninklijk Texels Fanfarekorps-D E.K. de jaarlijkse win teruitvoering in „De Waldhoorn" te Den Hoorn, aanvang 20 00 uur. Voor de pau ze treden op de drumband D E.K. o.l.v Marius Trap, het jeugdorkest o.l.v. Klaas Modder en het grote korps o.l.v. Hans Mulder. Na de pauze wederom het grote korps. Het is een zeer gevarieerd program ma met veel bekende lichte muziek. In de pauze worden loten verkocht en de trekking is na afloop van het concert De avond wordt afgesloten met bal DE KOOG Dank zij puur toeval kon gisteravond worden voorkomen dat hotel „De Zwaluw" aan de Dorpsstraat in De Koog in lichterlaaie kwam te staan. Tijdens laswerkzaamheden op de bo venverdieping (het hotel wordt ver bouwd) was 's middags zachtboard van het laagwand ongemerkt gaan smeulen De vonken gingen over in vlammen die op het moment van ontdekking het dak beschot al hadden aangetast. Eigenaar Van Hoorn ontdekte het onheil toen hij om 18.10 uur visite de voortgang van de verbouwingswerkzaamheden wilde to nen. Spuiten mei een koolzuursneeuw- blusser had onvoldoende effekt, zodat de brandweer werd gealarmeerd. Met een straal van de hogedrukspuit had deze het vuurtje spoedig onder de knie. De gloeiende boardresten werden ver wijderd. Vrijdag 18 februari heeft maatschap pelijk werker Frank van Lare geen spreekuur. Een nieuwe keuken? C entrale verwarming? Geld geen bezwaar. Met een Persoonlijke Lening an de ura/t naderiond- spaarspecialisten sinds 1817 Vrijdagochtend vroeg deed zich een ongeluk voor bij het plaatsen van de grote dieselmotor in de centrale Texel- stroom. Een werknemer van het trans portbedrijf wilde zich in veiligheid stel len toen een vijzel wegsprong. Hij strui kelde daarbij, kwam ongelukkig te val len en brak een scheenbeen. Met de eer ste boot werd hij naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Het plaatsen van de 88 ton zware mo tor heeft nog meer tijd gevraagd dan zich eind vorige week liet aanzien. Pas gisteravond stond het gevaarte op zijn juiste positie. Vooral het overbrengen v/an de vetslee naar het voetstuk verliep bijzonder moeizaam. vincie wordt slechts 5% van de kosten door de gemeente betaald, die daarvoor een potje heeft in de vorm van de toe ristische reserve (een deel van de op brengst van de toeristenbelasting). Voor het resterende gemeentelijke deel is door GS inmiddels goedkeuring gege ven en ook voor het pad langs de Ruigedijk. De eveneens aangevraagde subsidie voor het pad De Krim-De Cocksdorp is afgewezen, omdat GS zo wel tegen het tracee als tegen de breed te (3 meter) ernstige bezwaren hebben. Ze menen dat het tracee bepaald moet worden in samenhang met de (nog niet vaststaande) bebossingsplannen voor de noordkop van Texel. Betontcgels Het 2.10 meter brede nu in gebruik genomen fietspad is gemaakt van be- tontegels. Desgevraagd kreeg de burge meester van de heer Mantje te horen, dat een kleischelpenpad in dit geval niet wenselijk is, omdat het pad aan de rand van het bos ligt en daardoor snel zou worden beschadigd bij het weg slepen van hout. Blijkens de borden mag op het fiets pad niet worden gebromd. De burge meester hoopte dat het publiek niet al leen daaraan gevolg zou geven, maar ook aan het „onzichtbare verbod" om er met paarden gebruik van te maken, om er te roken, om er lawaai te maken en om er afval neer te gooien. Mr. Spren- ger wees op de noodzaak van goed sa menspel tussen staatsbosbeheer en ge meente, ook bij grondverwerving, zorg voor het landschap en bescherming van het agrarisch areaal. Kennelijk zinspe- (vervolg op achterpagina; Een zevental koren (van het gewest Noordholland van de Bond van Christe lijke Mannenkoren) zal zaterdagavond 7 mei optreden in de katholieke kerk te Den Burg, samen met het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer A. Kuik. Het is de bedoe ling, dat elk koor zich apart laat horen, waarna onder leiding van Kuik een ge zamenlijk optreden ter afsluiting volgt. De koren zullen worden begeleid door „Excelsior" uit Oosterend. In 1971 werd voor het laatst een dergelijke manifes tatie gehouden, destijds met veel suc ces. Burgemeester Sprenger heeft vrijdag het nieuwe fietspad langs de Rozen- dijk tussen Catharinahoeve en Bos en Duin officieel in gebruik gesteld door het opruimen van een barrière. De burgervader tilde met behulp van een kraan van de firma Tatenhovc een grote boomstronk weg, die tot dat mo ment de toegang belemmerde. Vervol gens begaf hij zich samen met gastheer Maarten Mantje van Staatsbosbeheer en de andere genodigden per fiets over het nieuwe 1300 meter lange pad naar Calharinehocve. Daar verzamelde het gezelschap zich rond de open haard om op het belang van de gebeurtenis terug te blikken. Nooit eerder in de Texelse geschiede nis is een fietspad met officieel vertoon geopend. Dat het nu wel gebeurde, hangt samen met het belang dat aan een uitgebreid toeristisch fietspadennet wordt gehecht in het recreatiebasisplan. Dit belang wordt door hogere overhe den onderschreven, blijkens de zeer royale subsidies die voor dit projekt worden verstrekt. Het nu in gebruik ge nomen gedeelte hoort feitelijk niet tot het gemeentelijke padenplan, want het is onder verantwoordelijkheid van Staatsbosbeheer tot stand gebracht Het resterende gedeelte naar de Pontweg, valt wel onder de gemeente. Omdat men zich in technische zin aan het ge deelte van SBB wilde aanpassen, zal laatstgenoemde gedeelte veel meer kos ten dan was geraamd, nl. ƒ225.000, Dank zij de bijdragen van rijk en pro- de kraan uitleggen alvorens de magistraat er zelf mee aan het werk mocht.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1