Cjroen kwartsJexels in het L. Kamerlid De Boer: CDA wil geen overmacht Tine Vlas: raadslidmaatschap te zware geestelijke belasting is Niek Witte wil stoppen met Jan Pleziervaren VVD-leden kregen toelichting op besloten bijeenkomst '■A Bar 1 „De Zeven Provinciën'1 CARNAVALSFEEST feest-d.j Hans oniiimiiniiDininiimiiiiiiiiiiiiiirniiinHiiiiiiimniiimniiiuiiiiiiiniiiiiniiiiiiimiiiimi X X X Grote voorlichtingsavond voor studie of beroep VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 OPLAGE 5300 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 90e JAARGANG No. 9154 10 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Een joto die gemeukt werd tijdens een der lunches waarmee de bestemmingsplanmarathon werd onderbroken. Ttne Vlas met de raadsleden Bert Weijdt en Jan van Asselt van Texels Belang. In haar brief aan h et gemeentebestuur uitte Tine Vlas dank voor de morele steun die ze Bert Weijdt en fan van Asselt van Texels Belang van Weijdt en Van Asselt heeft ondervonden. „Een echte Kenau hoef je voor dit werk misschien niet te zijn maar je moet wel haar op je tanden hebben. Voor mij is het in ieder geval een veel te zware geestelijke belasting gebleken". Dat zegt Tine Vlas-van der Vlies, die vorige week woensdagavond een brief op de post deed om zowel het plaatse lijke VVD-bestuur als het gemeentebe stuur te laten weten dat ze voor het raadslidmaatschap had bedankt. Dat besluit viel weken na de emoti- volle bestemmingsplanvergadering waarbij zij over het kamperen bij de boer in botsing kwam met haar wethou der Jan Zuidewind en zich op een ver schrikkelijke manier persoonlijk in de steek gelaten voelde toen deze dreigde te zullen opstappen als de raad het standpunt van het college niet zou on derschrijven. De raad, inclusief Tine Vlas, boog het hoofd. Er vloeiden tranen en dat stond in de krant. En dat maakte veel reakties los in het publiek, ook en vooral van mensen die zich nooit zo erg hadden geïnteresseerd voor dat moeilij ke bestemmingsplangedoe maar zich nu ineens gingen afvragen wat er in he melsnaam aan het gebeuren was. De re akties waren in overweldigende meer derheid pro-Tine. Ze mocht niet weg want ze was na een aanloop van ruim twee jaar juist goed op dreef en boe zemde bij haar achterban veel vertrou wen in. Maar Tine kende zichzelf inmid dels goed genoeg om te weten dat zij te veel vrouw was om dit werk, naast de normale huishoudelijke beslommeringen te kunnen volhouden Te gewetensvol Te gewetensvol en te serieus, wat blijkt uit de verbittering die naar voren komt uit haar bedankbrief waarin zij stelt het verkiezingsstandpunt (de VVD heeft altijd voor drie kampeereenheden op de erven gepleit) en haar principe verloochend te hebben. „Dat weegt voor mij dermate zwaar dat ik mij uit de raad moet terugtrekken". Waarna zij schrijft dat een Kenaumentaliteit niet noodzakelijk is maar wel „karakter en gevoelens die o.a. deze gevallen kunnen opvangen". Waarmee dan wordt gedoeld op de botsing met de wethouder. Desgevraagd wil ze er graag aan toe voegen dat ze nu helemaal niet op voet van oorlog leeft met Jan Zuidewind. „Er verandert niet zoveel. We kennen elkaar wel vanaf de schoolbanken maar zijn heel verschillende mensen; we hebben geen bijzondere vriendschap. Ik ben echt niet haatdragend. Ik ben naar aan leiding van dat geval alleen maar tot het inzicht gekomen dat ik tegen dit werk niet ben opgewassen". Ze blijft gewoon lid van de VVD en zal zeker niet ingaan op de suggestie om net als Cor Dros „voor zich zelf te beginnen". Gezin kwam tekort Tine Vlas kan zich weer aan haar huis en gezin wijden. Ze vertelt dat het gezinsleven heeft geleden onder de raadsbeslommeringen. Moeder was wel. heel erg vaak weg. Niet alleen voor de raadsvergaderingen maar ook voor de vele commissies waarin Tine Vlas zit ting had omdat ze geen fractiegenoten had die wat konden overnemen Dat het toch erg lang goed ging was mede te danken aan de belangstelling die ook haar (zeevarende) echtgenoot voor de plaatselijke politiek heeft, waardoor ze er vaak samen over konden praten. Maar dat had weer het nadeel dat de hele sfeer in het gezin op het laatst door de politiek werd bepaald. Voor Tine Vlas stond het dan ook lang niet vast dat ze zich voor de volgende raadspe riode herkiesbaar zou stellen niet op haar beslissing terug en een goe de discussie over de aanleiding van het drama was niet mogelijk omdat Jan Zuidewind met vakantie is, zodat voor zitter Gerard van der Kooi moest pro beren het wethoudersstandpunt te ver tolken. Inzake de opvolging van Tine Vlas kon ook nog geen beslissing bekend worden gemaakt; dat zal overigens wel binnen 14 dagen moeten gebeuren. Om curieuse redenen was de vergade ring besloten. Volgens de uitnodiging was dat om ieder in de gelegenheid te stellen de nodige informatie te krijgen over de affaire. Aldus kon worden voor komen dat deze vragen zouden worden gesteld in de openbare VVD-vergade- ring van de 28ste waarbij de antwoor den door door „de pers" uit hun ver band zouden worden gerukt Het ARP-kamerlid Hans de Boer vindt het streven naar een absolute meerderheidspartij gevaarlijk. Dat is dan ook niet de bedoeling van de christelijke partijen die nu bezig zijn het CDA te vormen. Dat CDA zal in eerste instantie overigens een tijdelijke aangelegenheid zijn om de verkiezin gen van 25 mei in te gaan. Pas over drie tot vier jaar kan een oordeel wor den geveld over een definitief samen gaan van ARP, KVP en Ch"U in een federatie. Het kamerlid sprak dinsdag avond op een propagandabijeen- komst die door de plaatselijke partij afdelingen was georganiseerd. De be langstelling was behoorlijk, hoewel het opviel dat de jongeren verstek lie ten gaan. Zoals gebruikelijk bij dergelijke spreekbeurten was behandeling van de landelijke politiek hoofdschotel. Het SCF-raadslid Ate Rienstra pro beerde er de plaatselijke problematiek bij te betrekken door te informeren naar het oordeel van de vaste kamer commissie over het plan voor de vor ming van nationale landschapsparken. (Het kamerlid maakt deel uit van deze commissie). De Boer hield zich echter op de vlakte en volstond met de ver melding dat 't alleen al om financiële redenen niet zo'n vaart zou lopen met de aanwijzing van de parken in Ne derland. De commissie heeft wel aan gedrongen op spoedige beslissingen om een eind te maken aan de onze kerheid waarin de mensen in de be trokken gebieden verkeren. Op dit ogenblik is het wachten op reaktie van de regering. Wegzakkende bodem Het kamerlid had in een inleidend be toog enkele uitspraken gedaan over het nu tot stand gekomen CDA, waar hij, na ruim acht jaar getwijfeld te hebben wel achter kon staan. Later moest hij op een vraag uit de zaal bevestigend antwoorden toen iemand wilde weten of er veel partijleden waren geweest die zich niet achter de plannen konden scharen en hun konklusies hadden ge trokken. Een ander punt dat De Boer aan de orde stelde was de schaarste aan grond- jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiunirnii Oudeschild viert a.s. weekend Vele bekende platen worden weer gepresenteert door Uw g s Ondanks alles Ze heeft nu eerder afgehaakt, een be sluit dat ze in alle rust heeft overwogen en genomen Ondanks de aandrang van allerlei kanten om te blijven en ondanks de wetenschap dat zij problemen zou op werpen voor Harry Wuis en Gerard van 1LDID der Kooi die als eersten op de nominatie 1 staan om haar op te volgen, maar daar H eigenlijk geen tijd voor hebben. Ook s heeft ze de woorden ter harte genomen g van een ouder partijlid, dat haar verze- g kerde dat het voortijdig opstappen scha- de zou toebrengen aan de VVD-image, g maar haar overtuiging dat ze het niet g langer kón bleef overeind staan. Daar- g mee haar konsekwente houding (waar- g over burgemeester Sprenger in de raadsvergadering bewonderend had ge- g sproken) opnieuw bevestigend. Besloten vergadering Woensdagavond heeft Tine Vlas tij dens een besloten vergadering van de VVD Texel uitgelegd waarom ze uit de raad is gestapt. Het was een onbevredi gende avond want Tine kwam uiteraard Niek Witte (68) uit Den Burg zoekt een koper voor zijn Jan Plezierbedrijf. Hij wil stoppen om het wat kalmer aan te kunnen doen. Witte heeft zijn bedrijf veertig jaar uitgeoefend. De laatste jaren was hij de enige die deze zeer specifieke Texelse at- traktie in stand hield. De belang stelling ervoor is bijzonder groot. In tegenstelling tot vroeger (toen een „vracht" van 6 man al een goede dag betekende) zijn er in het hoogseizoen altijd meer pas sagiers dan er kunnen worden meegenomen. „De Jan Plezier heeft een capaciteit van 20 Hol landers of 18 Duitsers", aldus Niek Witte wiens originele hu mor de sfeer tijdens de tochten bepaalde.Merkwaardig hoogte punt van de tocht naar De Sluf ter is een soepel door Witte uit gevoerd handstandje op een smalle plank boven een sloot in de Nederlanden. Zijn uitnodiging aan de passagiers om het even na te doen, werd maar zelden opgevolgd. Niek Witte vindt dat de nieuwe eigenaar van het be drijf ook deze traditie moet over nemen Helemaal zeker is het stoppen van Witte nog niet, want als er geen goede koper komt (het bedrijf omvat de wa gen plus vier paarden) gaat hij nog één seizoen door. stoffen waar de hele wereld m de toe komst mee zal kampen. „Is de wel- standsgroei niet op een wegzakkende bodem gebouwd?", zo vroeg hij zich af. Verharding Hij stelde vast dat de verharding in de maatschappij om zich heen gnjpt en wees er op dat het echt niet alleen de zg. linksradicalen zijn die achter allerlei extremistische groepen en agressieve uitingen daarvan zitten. Er is ook „te veel" verharding op andere terreinen. Onveiligheid in de samenleving en toe nemende vereenzaming. Ondanks vele regelingen en het werk van allerlei in stanties moet er nog steeds veel gedaan worden „omdat we er niet komen met het openen van loketten tussen 9 en 5 uur en daarna de menen maar aan zich zelf overlaten". Groepsegoïsme Vanuit zijn protestantschristelijke le vensopvatting sprekend vond De Boer dat voor het CDA een grote taak wegge legd is om aan deze vormen van groeps- engoïsme in de samenleving een eind te maken. Hij moest hierbij erkennen dat het niet alleen de hogere en lagere over heden zijn die dit probleem op kunnen lossen. „De kern ligt dieper. Het gaat om de koers van de samenleving zelf. Het CDA wil zich in de eerste plaats stellen onder het appèl van de Schepper en de opdracht van God aan deze we reld. „In Zijn woord vinden we de voort durende basis voor vertrekpunten in ons politiek handelen". Hans de Boer noemde als hoofdlijnen hiervan: het bevorderen van gerech tigheid, het helpen van de zwakken in de samenleving en het beleven van het rentmeesterschap van deze aarde door terdege rekening te houden met een zaak als het milieu. Wel tevreden In een algemene politieke beschou wing die Hans de Boer hierna gaf for muleerde hij zijn stelingname op de ak- tue^e vraag wat het CDA gaat doen na de komende tweede kamer verkiezin gen. Wie wordt de coalitiepartner van het CDA, dat ongetwijfeld opnieuw re geringsverantwoordelijkheid zal dra gen? De socialisten of de liberalen? Hoe wel De Boer hierovergeen definitieve uit spraak wilde doen, liet hij doorscheme ren wel tevreden te zijn met het huidige kabinet. Vragen die hem later werden gesteld betreffende het hoge werkloos heidscijfer waar de regering tegenaan kijkt, ving hij op door te herinneren aan het cijfer 100.000 dat al onder het ka binet Biesheuvel was bereikt en dat de zaken toch anders aanpakte dan het ka binet Den Uyl. Frustraties Toch is het niet allemaal pais en vree met de socialisten. De Boer verweet hen diepe frustraties die wellicht het ge volg is van de afwisselende regerings verantwoordelijkheid van liberalen en socialisten. De PvdA-resolutie dat CDA zou moeten kiezen voor PvdA in plaats (zie vervolg pagina 2) Op woensdag 23 februari wordt aan vang 19.15 uur wederom een grote voor lichtingsavond gehouden inzake studie of beroep voor de leerlingen en ouders van de 3e, 4e, 5e en 6e klassen Havo- Atheneum zomede voor de geïnteres seerde leerlingen van 4 Mavo 4 van de Rijksscholengemeenschap te Den Burg in het gebouw aan de Elemert. Ook nu hebben vele voortgezette oplei dingen hun medewerking toegezegd, zo dat op genoemde avond stafleden aan wezig zullen zijn van de volgende in stellingen: Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam; HTS, Alkmaar; Peda gogische Academie, Den Helder; Be drijfsleven (PTT, Den Haag); Leraren opleiding D'Witte Lelie, Amsterdam; Koninklijke Landmacht, Amsterdam; Sociaal en Diakonaal Jaar, Utrecht en een opleiding voor verpleegkundige. Er is getracht zoveel mogelijk uiteen lopende studierichtingen naar Texel te krijgen, zodat deze voorlichting voor een ieder van belang is. De dekaan van de havo-atheneum afdeling aan de RSG, drs. W. A. K. H. Boere jr., raadt dan ook iedere ouder en leerling van ge noemde klassen met klem aan op deze voorlichtingsavond aanwezig te zijn en vragen te stellen. Gezien de helaas zeer beperkte plaatsingsmogelijkheden bij opleidingen en in het bedrijfsleven is het verstandig zich zo vroeg en zo uit gebreid mogelijk voor de verdere toe komst te oriënteren.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1