Cjroen 'wartsjexels in het harL> „Hotel Texel" ideale oplossing van akkommodatieprobleem AC9tM)4 Recreatiestichting laat uitwerken plan Stropers na achtervolging aangehouden In Helder se veerhaven ruimte voor tweede fuik? Bestemming en aanzien ongewijzigd Zomercrèche in de grote vakantie Zwelgen in het Asiel Eerste lepelaars gearriveerd Kamerlid mevrouw Smit spreekt op openbare VVD-bijeenkomst TESO-personeel maakt jubileumreisje I VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9156 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog. tel. (02228) 266, COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW yam- Hot tl ,,De Lindeboom-Texel"ideaal gelegen en vel^nogeïijkheden. De Recreatiestichiing Texel werkt aan een plan om hotel „De Lindeboom- Texel" met een gemeenschapscentrum uit te breiden. De RST zal het hotel kopen als dat plan qua investering en exploitatie haalbaar blijkt. Na de zeer ingrijpende verbouwing en uitbreiding zal het vernieuwde complex onderko men kunnen bieden aan vrijwel alle groepen en instanties die nu nog naar geschikte akkommodatie zoeken zoals de muziekschool, peuterspeelzalen, toneelverenigingen denksportclubs e.d. Uitgangspunt is dat de hotel-café- restaurantfunktie van „De Lindeboom-Texel" in stand moet blijven. Ook moet het monumentale uiterlijk van het complex worden bewaard en zo mogelijk versterkt; dat geldt in het bij zonder voor het oudste gedeelte, vroeger het schoutshuis, met de fraaie poort die dringend aan restauratie toe is. Ook de rode beukeboom, die even oud (ca 90 jaar) is als het hotel, moet blijven staan Op verzoek De Recreatiestichting heeft zich met het met de onderang bedreigde hotel be moeid op verzoek van het gemeentebe stuur. Het gemeentebestuur was door eigenaar Eef Breeuwer benaderd met de mededeling dat het bednjf in de huidige staat niet meer is te exploiteren en dus moet worden verkocht. Omdat de ge meente in ieder geval wil dat „De Lin- deboom-Texel" zijn huidige funktie be waart, is de kans op verkoop aan een particulier gering. Liever dan toe te la ten dat het hotel tot supermarkt of iets dergelijks zou worden gemaakt, gaf de gemeente de Recreatiestichting de gele genheid het project van de grond te hel pen, ervan uitgaande dat deze stichting niet alleen geen winst hoeft te maken Enige tijd geleden heeft m deze krant een advertentie gestaan van de geza menlijke peuterleidsters van Texel, waar in werd gevraagd of er mensen zijn voor wie een zomercrèche noodzakelijk is. Omdat er nauwelijks op werd gerea geerd, is het vermoeden gewekt dat de meesten reeds een kinderoppas hebben geregeld. Het is ook mogelijk dat de ad vertentie niet gelezen is. In dat geval bestaat er alsnog de mogelijkheid zich voor 15 maart aan te melden. Bij voldoende belangstelling is er sprake van een crèche zowel in Den Burg als in De Koog. Peuters van 2-5 jaar worden dan iedere ochtend (behalve za terdag en zondag) door deskundige lei ding opgevangen en zinvol beziggehou den Men kan zelf bepalen hoeveel och tenden men de kinderen wenst te bren gen. Aanmelden bij: Rita Huizinga, Den Burg, telefoon (02220) 2765, Alie Stoer, De Koog, telefoon (02228) 373 of bij de bestaande peuterspeelzalen. maar ook een aanmerkelijk bedrag op de ongetwijfeld niet rendabele exploita tie kan toeleggen. De Recreatiestichting heeft wel vaker geld (overgehouden van de exploitatie van de kampeerter reinen, dus geen subsidies) in gemeen schapsvoorzieningen op Texel gestoken, zoals De Kaaps-nol in De Koog en het dorpshuis De Waldhoorn. Ook een be langrijk deel van het jaarlijkse tekort van het zwembad Molenkoog wordt door de RST bijgepast. Het exploitatie tekort van het te stichten gemeenschaps centrum Den Burg zal echter niet al te groot mogen zijn omdat voortbestaan en de investeringsmogelijkheden van de RST niet in gevaar mogen komen. Veel hangt in dat opzicht ook af van het geld dat de gemeente erin wil stoppen. Een combinatie van dorpshuis en gewoon te exploiteren (kwaliteits)hotel is op zich zelf aantrekkelijk omdat het personeels bestand op jaarbasis in funktie kan blij ven. In de zomer zullen zij voornamelijk in aktie zijn voor het hotel en in de win ter voor het gemeenschapscentrum. Ver der wordt verwacht dat de klandizie voor het café aanmerkelijk zal toene men als hetzelfde complex onderkomen aan allerlei nieuwe aktiviteiten gaat bieden. Veelzijdig centrum Architect C. R. Alkema uit De Koog staat voor de taak een zó veelzijdig en flexibel plan te ontwerpen dat een en ander mogelijk wordt. Met eigenaar Breeuwer heeft de RST op 24 januari een optie tot koop afgesloten, geheel vrijblijvend. Die optie loopt drie maan den en zal met een maand verlengt worden als plan, kostenraming, exploi tatiebegroting en rentabiliteitsbereke- ning daartoe aanleiding geven. Een spe ciale werkgroep, waarin ook de leden van de Studiecommissie Gemeenschaps- akkommodatie Den Burg zitting hebben, zal zich met het projekt bezig houden. Een ander mag ook Het staat niet bij voorbaat vast dat de RST eigenaar wordt of blijft. „Als zich morgen een particulier aanmeldt die aan dezelfde voorwaarden kan voldoen, trekken wij ons direkt terug", zegt RST- directeur Huib van den Doel. De RST zal het complex in ieder geval niet zelf exploiteren; te zijner tijd zal dus een pachter worden gezocht. Hotel „De Lindeboom-Texel" is voor al door zijn ideale ligging waard om op een dergelijke manier behouden te blij ven. Daarbij komt dat er aanzienlijke uitbreidingsmogelijkheden zijn. Een stuk van de direkt aangrenzende grond is eigendom van de gemeente. Zaterdagmiddag a.s. zal in jongeren centrum 't Asiel aan de Burgwal een eetvvedstrijd worden gehouden. Dit zwelgfestijn is een uitvloeisel van de sterke verhalen die de heren Werner en Marcel Dros en Gijs en Johan Hillen deden over hun bijzonder grote eetlust. De Drossen zullen nu tegen de Hil- lens in het strijdperk treden en onder controle van een kritische jury laten zien hoeveel ponden macaronie ze naar binnen kunnen werken. De eetwedstrijd begint om 16.00. uur. Wedden en het in zetten van premies is toegestaan. Be langstellenden zijn welkom. Acht man van de plaatselijke rijks politie was dinsdagmiddag ingescha keld bij de achtervolging van twee in woners van Den Burg die zich aan stroperij hadden schuldig gemaakt. Al geruime tijd werden Van H. en zijn kostganger S. ervan verdacht dat zij zowel 's nachts als overdag regelma tig met de auto op pad gingen om wild te verschalken, maar het was nog steeds niet gelukt aan deze illegale praktijken een eind te maken. Giste ren kreeg men de tip dat de opvallend oranje BMW van Van H. ergens op Texel was gesignaleerd, wat het sein was voor een uitgebreide speurtocht. Op een gegeven moment werd de auto gelocaliseerd in de buurt van Oosterend en sindsdien werd hij steeds gevolgd, echter van zo geruime afstand dat de stropers daarvan niets merkten. Om die reden werd dan ook van vrijwel uitslui tend burgerauto's gebruik gemaakt. Twee man ging op wacht staan bij Van H.'s woning in de wijk 99 om hem te kunnen opvangen in het geval hij via een der vele weggetjes zou ontsnappen en naar huis gaan. Geen argwaan Hij koesterde echter geen argwaan en schoot in de buurt van de Hogeberg een patrijs met een 5% mm windbukt. Op de Schansweg werd hij aangehouden, waarbij de geschoten patrijs en de wind buks in de auto werden aangetroffen. Bij een bezoek aan huis kwam wat an der wild en een vuurbuks tevoorschijn. Een jachtopziener onderzocht dit wild en haalde er 5Vfe mm windbukskogeltjes uit, wat voorlopig voldoende bewijs was om aan te nemen dat ook dit wild van stroperij afkomstig was. Het wild, de wapens en de auto werden in beslag ge nomen en tegen beide mannen werd proces verbaal opgemaakt. De eerste lepelaars zijn op Texel. Za terdag zag Adriaan Dijksen twee van deze vogels in De Muy, een dag vroeger dan vorig jaar. Het herhaaldelijk zeer vroeg terugkeren van de lepelaars uit de winterverblijven is een gevolg van de zachte winters. De vogels komen druppelsgewijs binnen, zodat pas medio mei kan worden gezegd hoe groot het totale aantal is. De laatste jaren is er geen achteruit gang meer en zelfs een licht herstel. De stand voor heel Texel is 35 - 38 vogels, waarvan het overgrote deel verblijft in de Muy. Dat er nog geen reden tot jui chen is mag blijken uit het feit dat de lepelaarsstand in de vijftiger jaren tus sen de 150 en 200 paren lag. Een enorme terugval deed zich voor in de jaren zes tig als gevolg van vergiftiging door pes ticiden. In De Geul arriveren de lepelaars al tijd wat later. Om de rust in het gebied te garanderen is de Muy inmiddels af gesloten. Het is wel mogelijk dagelijks om 10.00 uur excursies onder leiding te maken. Afspraken daarvoor kunnen worden gemaakt bij het Natuurrecrea- tiecentrum, telefoon (02228) 741. Ook andere aktiviteit in de vogelwe reld wijst op een snel naderende lente Al een week eerder werd gezien hoe de blauwe reigers (in de Muy de trouwe „buren" van de lepelaars) toebereidse len troffen voor nestbouw. Ook de kraaien en eksters zijn bezig en er zijn al complete nesten van wilde eenden. Het VVD tweede kamerlid mevrouw N. Smit-Kroes zal maandagavond 28 fe bruari in Het Wapen van Texel (Olym pic) een inleiding houden over de veer- verbinding Den Helder-Texel en het on derwijs in de kleine kernen. Mevrouw Smit geldt als specialiste op het gebied van vervoer en onderwijs De bijeen komst is voor ieder vrij toegankelijk; er is gelegenheid voor het stellen van schriftelijke en mondelinge vragen. VRIJDAG 25 FEBRUARI In de schouwburg van Den Helder wordt het toneelstuk „Van de brug af ge zien" opgevoerd Op het raadhuis is nog een beperkt aantal kaarten be schikbaar. Texelaars kunnen gebruik maken van de boot van 19.05 uur; na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Op het adres Bernhardlaan 147 houdt de Texelse afdeling van Amnesty In ternational een extra schrijfavond in het kader van de aktie voor politieke gevangenen in Iran; aanvang 19.30 uur. In de kapel van Zuid Eierland wordt het stuk „Het begon in Monte Carlo" op gevoerd door de toneelclub Zuid Ei erland; 20.00 uur. ZATERDAG 26 FEBRUARI Toneelvereniging „Het Amateurtje" brengt in De Wielewaal te De Waal het stuk „Zo heeft Meu Gerre het ge wild"; 20 00 uur. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps- DEK geeft aanvang 20.00 uur in de Burgemeester De Koninghal de win- teruitvoering. MAANDAG 28 FEBRUARI Scouting Texel haalt vanaf 19.00 uur oud papier op in de Keesomlaan en Warmoesstraat. Men wordt verzocht het papier gebundeld klaar te zetten, In dorpshuis 't Skiltje wordt een bijeen komst gehouden van deelnemers en adspirant-deelnemers aan de deze zo mer in Oudeschild te houden kunst markten; aanvang 20.00 uur. Op een openbare bijeenkomst van de VVD Texel houdt het kamerlid, me vrouw N. Smit-Kroes een inleiding over het veerdienstvraagstuk en het onderwijs in de kleine kernen. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk gaat de NW-gespreksgroep van start, 20.00 uur. DINSDAG 1 MAART De commissie welzijnszaken vergadert openbaar in het raadhuis over de toe komst van hotel „De Lindeboom- Texel", het meerjarenplan voor de muziekschool, het vormingswerk voor jonge volwassenen, verhoging van de bijdrage voor de schoolbegeleidings dienst en de bouw van de kleuter school in Oosterend. Als Den Helder zou besluiten de veerhaven te verplaatsen naar de Balgzandpolder, zou dat het hele Texelse veerdienstbeleid op losse schroeven kunnen zetten. Als door de ze (verder van Texel gelegen) nieuwe haven de vaartijd van de boten zou toenemen vervalt de mogelijkheid om te pendelen en is het wellicht zelfs on mogelijk een halfuursdienst te varen. Op dat laatste wordt gewezen in de nieuwe nota „Beleidsuitgangspunten Veerverbinding Texel-Den Helder" waarvan wij de belangrijkste onderde len reeds publiceerden. Als uitgangspunt wordt vermeld dat het verplaatsen van de veerhaven naar het Balgzand voor Texel alleen aan vaardbaar is, indien er een direkte ob stakel vrije verbinding komt met het centrum van Den Helder en als de vaar- tijden van de boten niet worden ver lengd. Over het Balgzandproject zijn echter nog veel onzekerheden en het staat wel vast dat er op korte termijn geen veran deringen in de bestaande situatie komt, zodat de boten in ieder geval nog jaren lang van de bestaande Helderse veerha ven gebruik zullen maken. Den Helder In ander opzicht werpt Den Helder nog vragen op waar wel een snel ant woord op moet komen. Zo staat nog al lerminst vast of het technisch mogelijk is in Den Helder een tweede fuik aan te leggen en of het Helderse gemeentebe stuur (dat niet zo blij is met de lange rij wachtende auto's) daaraan wil meewerken. In de haven van 't Homtje is wel voldoende reserveruimte. Zoals bekend is het maken van extra fuiken aan zowel de Texelse als Helderse kant van het Marsdiep uitgangspunt in het B. en W.-beleid. Deze fuiken zouden di rekt geschikt moeten worden gemaakt voor het afmeren van de voorgestelde dubbeldekker van 130 auto's en dus van een dubbele landingsbrug moeten zijn voorzien. De nieuwe veerdienstnota is dinsdag avond in besloten sfeer besproken door de gemeenteraad en de commissie ruim telijke ordening. Uit de daar gestelde vragen bleek dat nog niet iedereen er van overtuigd is een dubbeldekker van 130 auto's nautisch en financieel moge lijk is. Zoals bekend heeft TESO voor gesteld een dubbeldekker in de vaart te brengen van 190 auto's met de verwach ting dat de vervoerstarieven in dat geval niet of nauwelijks zullen stijgen. Het nieuwe bestemmingsplan voor het Homtje dat inmiddels rechtskracht heeft biedt geen mogelijkheden tot in grijpende wijziging van de haven en de daarbij behorende voorzieningen zo als aan- en afvoerwegen. B. en W. had den dit gedeelte van het plan als zg. uit- werkingsgebied willen beschouwen om de mogelijkheid te hebben hier later zelf de gewenste voorzieningen in aan te brengen. De provincie is daarmee echter niet akkoord gegaan. Of nu tot planwijziging zal worden besloten staat nog niet vast. Omdat de gewenste dub beldekker in de bestaande haven kan afmeren, hoeven de veranderingen niet zo ingrijpend te zijn en is planwijziging wellicht overbodig. Dat betekent echter niet dat de gemeente zelfstandig kan opereen want voor het maken van de reservefuiken is de medewerking van Rijkswaterstaat nodig die daarvoor het groene sein vanuit Den Haag moet heb ben. Zoals de zaken er nu voorstaan zal de capaciteit van de aan- en afvoerwegen niet verhoogd hoeven te worden. Het jaarlijkse personeelsreisje van TESO en AOT duurt dit jaar wat langer dan gewoonlijk in verband met het 70- jarig bestaan van TESO. In drie groepen gaan alle personeelsleden (en de gepen sioneerden) voor vijf dagen naar Zuid- Duitsland. De eerste groep vertrekt 18 april. Onder meer zal een bezoek wor den gebracht aan de in de buurt van het Bodenmeer gevestigde fabriek van Voigt Schneider voortstuwingsappara- tuur Het is de bedoeling dat de nieuwe dubbeldekker van TESO met Voigt Schneider schroeven zal worden uitge rust. Deze apparatuur maakt het moge lijk met de schepen in elke richting te varen en daardoor in de betrekkelijk kleine haven vlot te manoeuvreren.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1