Boerderijentocht had goede belangstelling UtNI )A Nieuwe kleuterschool van de baan? LAND BOUW Temperatuursom en stikstofbemesting Beperking vissen met vaste vistuigen door amateurs UDI brengt blijspel van Annie Schmidt Seth Caaikema in schouwburg Den Helder Jaarvergadering VW Haffeldenveg vier weken voor verkeer gesloten Onmogelijk om hele strand af te speuren naar munitie Griffier Waterman spreekt voor Herv. vrouwengoep SAHARAJURKEN? dè grote voorjaarsmode. 80,— Sportshop-Kindershop Bevestiging en intrede ds. Van Zijll Langhout Schietoefeningen - - Finalisten damesbiljartkampioenschap bekend Open Texels turnkampioenschap VERVOLG VAN PAG. 1 Veerdienst Het was vorige week woensdag druk op de bedrijven die dit jaar voor de boerderijentocht waren opengesteld. To taal waren er 5 ligboxenstallen te be zichtigen van verschillende grootte en inrichting. Op het bedrijf van de familie Wit vliet aan de Pontweg werd een stal be keken van het „Meijert Boon" type. Een stal met een vrije overspanning met aan de ene zijde van het voerhek een enkele rij ligboxen en aan de andere zijde een dubbele rij ligboxen achter het voerhek. Er is plaats voor 72 dieren, onderver deeld in 59 boxen voor het melkvee en 13 boxen voor het jongvee. De mestgan- gen zijn voorzien van roostervloeren met mestopslag onder de roosters. Alle melkkoeien kunnen worden vastgezet aan het zelfsluitend Zweeds voerhek terwijl er voor het jongvee een diago naal voerhek aanwezig is. In de door- loopmelkstal staat een 2x4 visgraat- melkstal. Het eheel maakte op de be zoekers een solide indruk met de moge lijkheden voor een moderne bedrijfs voering. Bij de buren, de fa. H. G. Timmer, werd een zelf gebouwde stal bezichtigd; met 39 ligboxen voor het melkvee. Alle ruimten zijn zo goed mogelijk benut. Alle melkkoeien hebben een vreetplaats gekregen aan hetzelfsluitend voerhek die in een U-vorm in de stal is ge plaatst. De ligboxen worden opgestrooid met stro evenals de mestgangen. Op dit bedrijf is een grote behoefte aan stro mest voor de teelt van bloembollen en dan speciaal hyacinten. De mest wordt met een schuif aan de trekker op de mestplaat geschoven en daar opgesta peld. De melkkoeien worden gemolken in een 2x2 tandem melkstal. Het is een praktisch ingerichte stal tegen redelij ke investeringskosten. In polder Burger Nieuwland werd op het bedrijf van Fa J. Witte en Zoon, hoeve ,,Agnes", een Cebeco ligboxen- stal bekeken. De voergang ligt centraal met aan weerszijden 1 rij ligboxen. Op deze manier is een goed overzicht van de dieren mogelijk. Er is plaats voor 51 dieren die er een ligbox kunnen vinden. De mestgangen bestaan uit roostervloe ren die onderling met elkaar in verbin ding staan. Rondpompen van de drijf- mest gebeurt met behulp van een meng- mestroerder. In de stal is voor meer koeien vreetruimte aan het voerhek dan dat er aan ligboxen zijn. De melkstal en het melklokaal zijn tussen twee gebouwen in gemaakt. De opstelling in het melklokaal is 2 x 3 tandem. Een gebouw met een duidelijk over zicht over de dieren dat de mogelijkheid biedt tot een goede bedrijfsvoering. Na de middag werd de stal van de Fa. Roeper, ,,Ora et Labora", bezichtigd. De firma Boots uit Obdam heeft aan de be staande stolp een schuur gebouwd De temperatuursom is dc gemiddelde etmaaltemperatuur vanaf 1 januari bij elkaar opgeteld. In normale jaren wordt geadviseerd om de stikstof op het gras land te strooien bij het bereiken van een temperatuursom tussen de 180° C. en 250° C. Om zoveel mogelijk van de groeiperiode te kunnen profiteren, is het van groot belang om bij het begin van de grasgroei stikstof te strooien. De be hoefte aan stikstof is bij het begin van de groei erg groot, omdat er uit de grond nog geen of meer weinig stikstof vrij komt. Op meerdere graslandbedrijven is reeds stikstof gestrooid. De tempera tuursom ligt momenteel tussen de 180 en 250° C. en daarom is het juist dat de stikstof reeds op het grasland ligt. Stik stof zorgt voor vroeg gras maar ook wordt de hoeveelheid gras er sterk door bepaald. Niet alleen (N) stikstof Een grasplant kan niet tot een opti male produktie komen als de andere elementen fosfaat en kali bij de groei ontbreken. Voor de meeste zandgronden is het gewenst dat er naast de stikstof ook aandacht wordt besteed aan de be mesting met kali en fosfaat. Vooral in te kuilen maar ook te hooien percelen zul len dankbaar zijn voor direkt opneem bare voedingselementen van N.P. en K. Fosfaat heeft vooral in het begin een belangrijke functie voor de ontwikke ling van het wortelstelsel van de plant. Goed ontwikkelde plantenwortels geven de mogelijkheid tot een optimale groei. Waarop wachten Door de schaarste aan ruwvoer zal geen enkele veehouder het stikstof strooien nu nog uitstellen. Alleen wan neer het grasland nog te nat is kan uit stel wenselijk zijn maar andere redenen kunnen er bijna niet zijn. Het advies voor kuil en hooiland is 120 kg zuivere stikstof per ha en 80 - 100 kg zuivere stikstof per ha voor te weiden percelen. J. Koolhof waarin voor 24 melkkoeien ligboxen en een voergang met voerhek zijn gemaakt. In de oude koeiestal zijn eveneens 13 ligboxen en het melklokaal met de 2 x 2 tandem melkstal gebouwd. Ook hier wordt normale stalmest met de trekker- schuif uit de stal geschoven en opgesta peld op een mestpLaats. Ook het zelf sluitend voerhek staat in een U-vorm in de stal opgesteld. Een stal die de mo gelijkheid geeft om op een moderne ma nier melkvee te houden waarbij de ar- beidsspanning in het redelijke blijft. Als laatste werd het bedrijf van de fa milie Jimmink te Bargen bezocht. Een zelfgebouwde ligboxenstal met spouw muur en roostervloeren en daaronder mestopslag. Achter het zelfsluitend voerhek is plaats voor 42 melkkoeien, verdeeld over 2 rijen. Aan de andere zij de van het voerhek is plaats voor jong vee (10 stuks) en er zijn nog 10 boxen voor de kalveren. Tevens is er een kraamstal en opslaggelegenheid voor ruwvoer. De gehele stal is geïsoleerd met „Dupanel". Voor lichtinlaat is de zg. I.L.B. nok gebruikt, Dit is een licht- kop over de open nok van de stal. De melkstal is ingericht als een 2x2 tandem met de mogelijkheid voor de toekomst om er een 2x4 visgraatmelk- stal van te maken. Deze ruimte is geheel betegeld en daardoor gemakkelijk schoon te houden. Ook het melklokaal is betegeld en geeft hierdoor altijd een propere indruk. Het is een mooi geheel dat deze jonge ondernemer in de landbouw de moge lijkheid geeft om met plezier veehouder te zijn. Met deze stallen erbij zijn we op Texel in de buurt gekomen van 50 lig boxenstallen. Landelijk gezien een groot aantal op het aantal aanwezige rund veehouderijbedrijven. Dit alles heeft tot doel de arbeidsproduktiviteit per man op te voeren waarbij een redelijk tot een goed inkomen tot de mogelijkheden be hoort en waardoor de veehouder geen „slaaf" is van zijn bedrijf. Het vissen met zg. vaste vistuigen door niet-beroepsvissers is sterk be perkt. Onder vaste vistuigen wordt verstaan: palingfuiken, staand want, hoekwant, aalkubben en -kistjes, kreeftenkorven, weren en kommen, spiering-, bot-, geep- of harderkamer of -vleugel, ankerkuil en andere vistuigen welke niet op een of andere wijze worden voortbewogen. Voor sportvissers is het vanaf 1 janu ari 1977 voorlopig alleen nog toegestaan te vissen met: maximaal 2 fuiken, waarvan het to taal van de gebruikte vleugels of schutwand per fuik niet langer dan 15 meter mag zijn en de fuik en vleu gel niet hoger mogen zijn dan 0,75 meter of maximaal 1 schutwand of drijfnet of staand net tot een lengte van 30 meter of maximaal 1 hoekwant van ten hoogste 30 meter lengte. Aan het vistuig dient het nummer van de vergunning duidelijk leesbaar te worden aangebracht. Het is voor niet-beroepsvissers dus verboden te vissen met aalkubben en -kistjes, kreeftenkorven, weren en kom men, harderkamer, ankerkuil etc. Wie meent in aanmerking te komen voor ontheffing van het verbod dient zich te wenden tot de Directie van de Visserijen, Ministerie van Landbouw en Visserij, Bezuidenhoutseweg 73 in Den Haag. UDI houdt de voorjaarsuitvoering op zaterdagavond 12 maart in hotel ,,De Lindeboom-Texel. Opgevoerd zal wor den een blijspel van Annie M. G. Schmidt: „En ik dan?" Annie Schmidt is bij velen bekend door haar musicals en televisie-produc ties. Ook dit stuk draagt alle kenmer ken van het talent van deze schrijfster, om allerlei problemen te behandelen op een luchtige en geestige manier, die het publiek altijd weer aanspreekt. Ook in dit stuk waarin vaak openhartige taal gebruikt wordt. De uitvoering wordt zoals gebruike lijk besloten met bal, waarvoor de band van Frans Pieterse de muziek verzorgt. Losse kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de zaal. KOERSEN VREEMDE VALUTA Door een vergissing bij de betrokken bank zijn elders in deze krant de ver- koopkoersen van de vreemde valuta vermeld. Ter correctie volgen hier de gebruikelijke aankoopkoersen. Westduitse marken 100 ƒ102,50 Franse francs 100 49,— Belgische francs 100 6,64 Zwitserse francs 100 96,50 Zweedse kronen 100 57,25 Oostenrijkse schilling 100 14,59 Amerikaanse dollar 1 2,44 Engelse pond 1 4,16 Italiaanse lires 10.000 26,25 DONDERDAG 3 MAART Cabaret „Honoloeloe" geeft een voor stelling in de Burgemeester De Ko ninghal; 20.00 uur. De Federatie van Doopsgezinde zuster- kringen houdt in een bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk te Den Burg; 20.00 uur. VRIJDAG 4 MAART Om 10.00 uur begint in het raadhuis een openbare zitting in het kader van hin derwetprocedure voor de bouw van de varkenshouderij van Wijtten nabij De Cocksdorp. Vanaf 19.30 uur is er in „De Bijenkorf" te Oosterend simultaanschaken en dammen met Peter de Roode en Jan de Boer. In dorpshuis De Waldhoorn voert „De Vriendenkring" het blijspel „Het hing m de lucht" op; 20.00 uur. De Motor-, Auto- en Bromfietsclub houdt een ledenvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel"; 20.00 uur. In het kader van wereldgebedsdag wor den bijeenkomsten gehouden in de Doopsgezinde kerk te Den Burg (aan vang 20.00 uur) en „Ons Huis" te Den Hoorn (aanvang 19.00 uur). MAANDAG 7 MAART Scouting Texel haalt vanaf 19.00 uur oud papier op in Den Burg noord west. Men wordt verzocht het papier gebundeld op de stoep klaar te zet ten. DINSDAG 8 MAART De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur. Op de Ringavond van de Hervormde Vrouwengroepen spreekt rechtbank griffier Waterman over zijn werk; 20.00 uur. VASTE AGENDA: Iedere dinsdagochtend in de sporthal Ons Genoegen van 9.30 - 10.30 en van 10.30 - 11.30 uur huisvrouwengymnas- tiek. Kosten per les ƒ1,50. Vrijdag 11 maart, aanvang 20.15 uur, geeft cabaretier Seth Gaaikema een op treden in de schouwburg van Den Hel der. Op de afdeling culturele zaken van het raadhuis zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Wie al kaarten heeft maar daar door een of andere oor zaak geen gebruik van kan maken, wordt verzocht deze in te leveren op het raadhuis zodat anderen ermee kunnen worden geholpen. Woensdag 23 maart houdt de VW Texel de jaarvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel". De agenda vermeldt onder meer de vaststelling van het per centage waarmee de contributie zal wor den verhoogd. De Haffelderweg tussen Emmalaan en Leemkuil zal ingaand 7 maart gedu rende vier weken voor alle verkeer ge sloten zijn in verband met werkzaam heden. Ten behoeve van de nieuwbouw van de Rijksscholengemeenschap zal de weg worden aangepast, wordt een trot toir aangelegd en wordt verlichting en riolering aangebracht. De nieuwbouw wordt in april opgeleverd Tevens wordt een toegang gemaakt naar het terrein van Texelse Boys. Het is onmogelijk om het hele Texelse strand met zijn lengte van 25 kilometer af te zoeken met mijndetectors. Ook het visueel afzoeken van het strand is wei nig zinvol. Dit antwoordt de commandant van de Explosieven Opruimings Dienst op een desbetreffend verzoek van het gemeen te bestuur. In de gemeenteraad was ge vraagd een dergelijke speuraktie te houden naar aanleiding van het dode lijke ongeval dat zich vorig jaar op het strand voordeed, waarbij een in een vuurtje geworpen granaat ontplofte. Het afzoeken met detectors is onmo gelijk omdat deze apparaten reageren op ieder stukje ijzer of nikkel; het zoe ken zou daardoor jaren in beslag nemen. Visueel afzoeken is zinloos omdat na iedere storm de situatie weer verandert. Om het gevaar te bezweren moet elke strandbezoeker beseffen dat ieder onbe kend voorwerp een stuk munitie kan zijn waar hij vanaf moet blijven. Blij kens de vele meldingen (ook deze week weer) bij de politie houdt het publiek zich prima aan het verzoek om aange troffen oorlogstuig bij de politie te mel den. Dinsdag 8 maart houdt de Ring Texel van Hervormde Vrouwengroepen haar halfjaarlijkse ringavond in de LTS-kan- tine, aanvang 8 uur. Spreker is de heer Waterman, griffier van het kantonge recht te Den Helder. Hij zal voorname lijk vragen beantwoorden die uit de Ring naar voren komen en direkt of in- direkt verband houden met zijn werk. Het belooft een interessante en leerzame avond te worden. 100% katoen, dus luchtig en praktisch, maat 34 t/m 44 >3- x|- iv- De boi^w van de nieuwe kleuterschool in Oosterend is van de baan. Het school bestuur heeft de eerder ingediende bouwaanvraag voor een nieuwe kleuter school op 't terrein achter dorpshuis „De Bijenkorf" definitief ingetrokken. Een reeds in november 1975 ingediende bouwaanvraag om op het tegenwoordi ge schoolplein een noodgebouw te mo gen plaatsen werd eveneens geannu leerd. Deze mededeling deed onderwijswet houder J. J. Westdorp dinsdagavond tij dens de commissievergadering voor wel zijnszaken. Hij voegde er aan toe dat het onzeker is of de derde kleuterleid ster gehandhaafd zal kunnen worden. Uitgaande van de aanzienlijke daling van het aantal geboorten is het vrijwel zeker dat het benodigde aantal kleuters Op zondag 6 maart zal in de Ned. Herv. kerk van Oudeschild candidaat D. van Zijll Langhout worden bevestigd als predikant van de Ned. Hevr. ge meentes van Oosterend en Oudeschild. Deze bevestiging zal geschieden door de vader van de candidaat ds. H. L. van Zijl Langhout, predikant te Groningen Aanvang 10.30 uur. De intrededienst zal 's middags om 14.30 uur woren gehou den in de Ned. Herv. kerk te Oosterend Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 31 maart 1977 zullen, op werkdagen van 8 00 tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op 3 maart wordt te Breezanddijk van 10.00 tot 17.00 uur geoefend met 175 mm geschut. voor een derde leerkracht in de toe komst niet gehaald zal worden. West- dorp zei dat de schoolinspectie tot een zelfde oordeel was gekomen. In overleg met gemeentewerken zal (tvorden bekeken wat er wel met de (nood)school moet gebeuren. Op dit mo ment is een van de drie klassen onder gebracht in de lagere school, wat geen ideale situatie is. Na een drietal voorrondes die eerder deze week werden gespeeld om het Texelse damesbiljartkampioenshcap waarvoor zich 13 deelneemsters hadden ingeschreven kwamen woensdagavond 8 finalisten uit de bus. Het zijn Jannv Mets, Trijn van der Star. Jeanette Decnop, Ans Starken- burg,, Francis Doeksen, Guus Witte, Marry Segers en Ingrid Eelman. Van de woensdagavond gespeelde partijen was vooral die tussen Marry Segers en Janny Vonk erg interessant. De eerste wist haar tegenvallende pres taties van maandag en dinsdag volledig te doen vergeten en plaatste zich alsnog Ook Ingrid Eelman haalde onverwacht de finalegroep door woensdagavond tweemaal zo veel punten te scoren als in haar partijen van maandag en dinsdag tesamen De finalepartijen zijn op donderdag 10 maart, eveneens in Taveerne „De Twaalf Balcken". De 8 finalisten (die een minimaal gemiddelde van 0,4 heb ben) spelen dan een competitie waarin ieder 15 caramboles moet maken. Om het open Texels turnkampioen schap zullen op zaterdag 16 april in de Beatrixgymzaal wedstrijden voor zowel jeugd als ouderen gehouden worden. De groepen zijn onderverdeeld in jongens tot en met 13 jaar, meisjes tot en met 13 jaar en jongens en meisjes van 14 jaar en ouder. had bezwaren tegen deze verzwaring van het budget van de Texelaars. Het leven op het eiland is toch al veel duur der dan elders. Unaniem sprak de commissie zich uit tegen verplaatsing van de veerhaven naar het Balgzand. Hoewel daarover nog weinig bekend is, wordt het voor Texel nooit een verbetering. Wim Hel der veronderstelde dat Den Helder het Balgzandplan graag uitgevoerd ziet worden en de argumenten daarvoor kracht zal bijzetten door niet toe te staan dat de bestaande veerhaven wordt uitgebreid. Misschien komt daarover op korte termijn meer duidelijkheid want B. en W. hebben vrijdag a.s. een gesprek met het college van Den Helder over do veerdienstproblematiek. De resultaten daarvan zullen dus voor de raadsver gadering van dinsdagavond a.s. bekend zijn. Rijkswaterstaat positief Volgens de heer Battjes is bij infor mele gesprekken gebleken dat Rijkswa terstaat wil meewerken aan de aanpas sing van de fuikhavens, als daarover met alle betrokkenen planologische overeenstemming is bereikt. Een uit spraak van de raad draagt aan dat laatste bij. Blanken kreeg dit te horen op zijn opmerking dat het weinig zin heeft be sluiten te nemen als tevoren niet vast staat dat Rijkswaterstaat de fuiken (voor eigen rekening) zal aanleggen. Zonder deze rijksmedewerking komt van het hele plan niets terecht. Battjes zei dat Rijkswaterstaat zich sterk zal laten leiden door het provinciale stand punt. Dit was tot dusver nogal negatief. De provincie ging er (blijkbaar gevoelsmatig en zonder kennis te heb ben van de feiten) vanuit dat capaci teitsvergroting van de veerdienst zonder meer zou leiden tot vergroting van de toeristische aktiviteit op Texel: „Geen uitbreiding van de recreatie en dus geen uitbreiding van de veerdienst". Aange nomen mag worden dat men in Haarlem inmiddels heeft ingezien dat de capaci teitsvergroting ook zonder toeristische groei noodzakelijk is. Drukte op de weg Er wordt vanuit gegaan dat ingrij pende aanpassing van de Pontweg na het inzetten van de dubbeldekkers niet nodig zal zijn. Niet ontkend werd ech ter dat het elk half uur „lozen" van 130 auto's best merkbaar zal zijn. Er zullen files ontstaan van een zodanige lengte dat ze zeven minuten nodig zullen heb ben om een bepaald punt van de Pont weg te passeren; niet zo aangenaam voor het verkeer dat van de zijwegen komt. Verkeersmaatregelen zullen dan ook zeker in de discussie moeten wor den betrokken. De toenemende verkeersdrukte op Texel was voor Wim Helder een van de redenen om zich over het veerdienst standpunt niet positief uit te laten. Hij vond dat het beleid meer moet worden gericht op beperking van de verkeers intensiteit en dat een zodanige oplossing moet worden gezocht dat alleen het be- drijfsverkeer een vlotte overtocht wordt gegarandeerd. In de andere sectoren zou geen of minder groei moeten wor den toegestaan. Hij gaf er blijk van niet het volste vertrouwen te hebben m de macht van de plaatselijke overheid in deze. De particuliere TESO kan wel licht toch zijn gang gaan en een grotere boot in de vaart te brgen met alle ge volgen van dien. Fridt Blanken liet er geen twijfel over bestaan dat hij voorstander is van scherp optreden tegen TESO als deze onderneming niet voldoet aan de eisen die de overheid stelt. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15 elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boekhandel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclusief 4% BTW. Verhuisd van Oost 18 naar Botterstr. 29. Fam C. Eelman-Kooger Sinds 19-2 is onze 9-ja- nge zw.-wit gecastr. ka ter „Dave" zoek. Beige halsband adreskoker Warmoesstr 8, telefoon 02220-3627 Torenrestaurant alle dagen geopend. (02222) 283 Door inruil te koop aan geboden: Austin 1100 '71 Austin Allegro 1300 4- deurs '74, Ford Escort van '73, Morris Marina 3 cope special '75, Morris Marina 8 cope '73, Mini 1275 GT '72, Fiat 132 1600 GL '73 Automobielbedrijf Kik kert, Badweg 1, De Koog tel. 02228-215 Maandag 7 maart staats loten afhalen van 9 - 12.30 uur en van 13.30 - 18.00 uur. A. J. Huisman Te k. 1 Eng. led. 120 x 190 INK 2 stoelen 75,-, 1 eethoek bolpoot bl. eiken ƒ100,-. A. Jongejan, Wil- helminalaan 18

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2