Geen gejuich voor nieuwe CRM-subsidieregeiing Nel Koorn tekent Texel (1) r r LAND BOUW Mini Hiswa in Oudeschild „WAT IK ZEGGEN WOU.." .J Zon. maan en hoog water Burgerlijke stand - Transportsubsidie hooi en stro Raadsvergadering V Derde blad Texelse Courant, vrijdag 4 maart 1977 Omdat de subsidieregeling voor so- ciaal-cutureel werk niet uniform is voor het hele land, heeft de CRM staatssecre taris een plan ontworpen waarmee de prioriteiten bij de gemeente komen te liggen. De beslissing wordt dan uitein delijk naar de gemeenteraden overge heveld voor een vierjarenplan welzijns werk met een bepaalde uitkering per inwoner. Het ministerie heeft er aan toegevoegd veel belang te hechten aan een optimaal betrekken van de bevol king. De materie hier op Texel kwam aan de orde gedurende de verga dering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk. In april in kamer Men is tot deze maatregel overgegaan deels om bezuinigingsoverwegingen, en deels omdat de subsiediëringen zich in Nederland nu verhouden tussen niets en ongeveer ƒ75,per mwoner. Over dit onderwerp zal in april in de tweede kamer worden gesproken. De nieuwe regeling zal dan per 1 januari 1978 wor den uitgevoerd. Texel zit, volgens de heer G. Oskam „aan de ongunstige kant van de 75,Het is dus duidelijk dat onze gemeente er (in de verre toekomst althans) met het invoeren van deze re geling op vooruit zal gaan. Maar on danks deze positieve geluiden heeft de heer Oskam toch wel wat moeite met deze regeling vooral waar het de eerste jaren na 1980 betreft wanneer een 4 ja renplan in werkmg treedt. Het huidige systeem wordt dan ingewisseld tegen het nieuwe en dit geleidelijke proces gaat enige jaren vergen. Bevriezing tot 1980 Totdat namelijk het voorgestelde sy steem in 1980 in werking zal treden wordt de gehele subsidiëring bevroren op het huidige getal. Vooral dit punt komt bij de heer Oskam negatief over omdat de aangevraagde subsidies voor 1977 in geen geval volledig geho noreerd zullen worden. De aanvraag voor het jongerenwerk op Texel is afgewezen zoals dat ook in de afgelopen twee jaren het geval was. Het ziet er volgens de heer Oskam daar om naar uit dat de bezuinigingplannen van de regering in versterkte mate voor Texel van toepassing gaan worden. En dat allemaal terwijl goed plannen in het vooruitzicht gesteld zijn. Bijpassen De muziekscholen zullen in de toe komst in principe aan de provincie toe bedeeld worden en er kan in plaats van een muziekschool ook een aantal mu ziekscholen komen. De heer Oskam vond ook het gelijktijdig optrekken van de subsidie een duistere zaak. Het bete kent namelijk dat als er van de over heid niet genoeg op tafel komt de ge meenten zelf uit eigen zak moeten bij passen voor een voorstel dat van over heidswege eigenlijk wordt „opgedron gen". De heer Oskam zei wel begrip te heb ben voor de moeilijkheden waarmee de regering zit maar voegde er aan toe het helemaal niet zo geweldig te vinden voor de Texelse situatie. De gemeenteraad gaat dus in de toe komst beslissen met voor instellingen die zich door de gang van zaken bena deeld voelen een beroepsmogelijkheid via de wet AROB (Administratieve Rechtspraak Overheids-beschikkingen) ronder nemers - akti viteiten OUDESCHILD Als bescheiden voorproefje van de Hiswa had het Wa tersportcentrum Duinker in Oudeschild een interessante botenshow. Die werd gehouden in het grote pakhuis dat Duin ker van de LTB heeft overgenomen en dat de laatste jaren werd verhuurd aan de visserijcoöperatie. De schuur, keurig opgeknapt, heeft een oppervlakte van 24 x 16 meter zodat er heel wat kon worden getoond: van een eenvoudige surfplank tot en met blitse ski- en race- boten. Ook voor de vele accessoires die bij de watersport onmisbaar zijn was een plaatsje evenals voor buitenboordmoto ren waarvan Duinker ook een aantal gerevideerde occasions in voorraad heeft. Er is markt voor deze begerenswaar dige zaken. Al heel wat Texelaars mo gen zich blijkens het grote aantal leden van de watersportvereniging water sportliefhebbers noemen. Maar Duinker mikt ook op de tweede woningbezitters waaronder velen zijn die zich een schip in een hoge prijsklasse kunnen veroorlo ven. Er is veel vraag naar trailers (rij dend onderstel om de boot achter de auto te kunnen trekken) en dat is niet in de laatste plaats het gevolg van het gebrek aan ligplaats in de jachthaven. De schuur aan de Heemskerckstraat staat op een steenworp afstand van de winkel bij de haven, wat voor het be drijf een hele verbetering is. In de schuur komt een technische afdeling voor het uitvoeren van onderhouds- en reparatiewerk. De werkplaats in Nieu- weschild is verkocht. BREVEN W) LEZERS- BUTEN VERANTV<t>0raXUJKHE10-eiN OERED&KTE MEER OPENHEID GEWENST B en W. hebben gekozen voor het in de vaart brengen van een dubbeldeks boot en zolang de oevervoorziemngen niet zijn aangepast, zal van de dubbel- deksboot slechts één rij dek worden ge bruikt. De vraag waar het m deze om gaat is: Is er middels overleg tussen Rijk, Pro vincie en B. en W. Gemeente Texel ge bleken dat genoemde instanties bereid zijn medewerking te verlenen tot reali sering van de noodzakelijke oevervoor zieningen zowel te Den Helder als op Texel voor gebruik van dubbeldeksche pen? Indien dit overleg er niet geweest is, of zo wel, er geen principeuitspraak ten gunste van genoemde oevervoorzie ningen of een toezegging als zodanig werd verstrekt, is het m.i niet verant woord het onder punt 10 geformuleerde uitgangspunt door een raadsbesluit te doen bekrachtigen. De overgelegde stukken geven op bo venstaande vraag geen antwoord. Om dat daaromtrent niets wordt vermeld, moet ik wel aannemen dat genoemde overeenstemming er niet is. Indien niet bekend is of vorengenoem de instanties bereid zijn hun medewer king ten deze te verlenen, dan lijkt het er veel op dat het gemeentebestuur door een geforceerde uitvoering via TESO voor eigen doelstelling de hogere in stanties min of meer tot medewerking wil dwingen. Als dit de bedoeling zou zijn, dan is dit op zichzelf reeds een bedenkelijke wijze van bestuur, doch het mag zeker onverantwoord worden genoemd indien de extra lasten die voortvloeien uit een dergelijk optreden worden verhaald op de gemeenschap in casu de passagiers van TESO boten Een dubbeldekschip kost 34 miljoen, een enkeldekschip 23 miljoen. Een ver schil van 11 miljoen met een extra kapi- taalslast van 1,4 miljoen per jaar voor een onbekend aantal jaren onbruikbare investering. De vraag die hierop volgt is: Hoe lang gaat deze situatie duren? Als er geen overeenstemming wordt bereikt met de hogere overheid betekent dit 25 x 1,4 miljoen of 35 miljoen die volkomen nutteloos door het publiek moet worden opgebracht. Aan te nemen is gelet op de extra last die op een dergelijk schip rust en andere hogere exploitatielasten, dat vanwege een onaanvaardbare tariefsverhoging en van een halfuur dienstregeling het ge hele jaar niets terecht komt. Dit wordt in beleidsuitgangspunt 5 reeds min of meer onderkend. Te verwachten is dat er weinig of niets verandert in de huidi ge dienstregeling. Wat wel verandert is, dat ondanks de ongewijzigde dienstre geling, de tarieven omhoog gaan. Naar mijn menmg moet het onjuist worden geacht een dergelijke ingrijpen de beslissing, als de keuze van het voor gestelde boottype alsmede het in de vaart brengen van dit type met halve capaciteit, te nemen zonder althans in principe verzekerd te zijn van de me dewerking van hogere instanties. Als inderdaad de bedoeling vanuit de ze aangelegenheid te forceren, dan lijkt het er veel op dat men bezig is zich in een soortgelijke situatie te manoeuvre ren als bij de "aardgasaffaire in 1975. Toen werd beslist dat eventuele ge meentelijke aardgaslasten, afhankelijk van een toekomstige ongunstige finan ciële positie van de gemeente, dus indi- rekt, als extra last ten laste van de be volking zou moeten worden gebracht. In dit geval komen de extra lasten reeds direkt ten laste van het publiek. Daarbij komt nog indien de hogere instanties geen medewerking wensen te verlenen de te verwachten klimaat verslechterende invloed die van een en ander kan uitgaan in de verhoudingen tussen de diverse bestuurslagen met de eventueel daaraan verbonden onbeken de gevolgen. Meer openheid en duidelijkheid, ook van de kant van de bevolking, is derhal ve zeer gewenst. Als er geen principe overeenstem ming is tussen Rijk, Provincie en B. en W. van Texel inzake de overvoorzienin- gen, en de gemeente alleen via dubbel dekkers de oplossing meent te kunnen vinden een mening die ik niet onder schrijf dan kan men m.i. in de gege ven situatie geen andere beslissing ne men dan met een opschortende voor waarde dat niet tot de bouw op uitvoe ring van een dubbeldekker wordt over gegaan alvorens in principe overeen stemming over de oevervoorzieningen is bereikt met de daarbij betrokken over heidsinstanties. Een betere beslissing op dit moment zou m.i. zijn het inzetten van een derde boot van het huidige type met zowel op Texel als te Den Helder een tweede fuik. De halfuur dienst kan dan het gehele jaar uitgevoerd worden en er is geen onbruikbare investering. Men kan dan de ontwikkelingen vol gen en bekijken. De capaciteit van de veerverbinding „sprongsgewijs" opvoe ren middels dubbeldeksohepen zullen, lijkt mij, gelet op het karakter, en de leefbaarheid op ons eiland, deze op on toelaatbare wijze aantasten. S. de Waard, Den Burg Nel Koorn-Kikkert uit Den Burg is bezig met het maken van een serie tekeningen van Texel. Het is de bedoeling be kende maar vooral ook minder bekende onderwerpen op kunst zinnige maar herkenbare wijze vast Ie leqgen. Daarbij wordt de keus niet alleen bepaald door het karakteristieke of fraaie ui terlijk, maar ook door historische bijzonderheden. Dat laatste komt tot uitdrukking in begelei dende tekst, die in veel gevallen echter nog voor aanvulling vat baar zal zijn. Daarbij zal een be roep op het Texelse publiek wor den gedaan. Alle tekeningen zullen in de loop der tijd en met wisselende tussenpozen in de Texelse Courant worden gepubliceerd, met bege leidende tekst. Voor zover deze niet compleet is kan het publiek voor aanvulling zorgen Meestal zal het gaan om betrekkelijk re cente gegevens waarover de oud ste Texelaars uit eigen ervaring nog bijzonderheden kunnen geven. De uiteindelijke bedoeling is de tekeningen op te nemen in een platenboek waarbij dan gebruik zal worden gemaakt van de (hope lijk) uitgebreide en gecorrigeerde gegevens. Aldus kan een kunstzin nig en historisch waardevol geheel ontstaan dat zijner tijd voor ieder voor weinig geld te koop zal zijn. De kwaliteit van de reprodukties in dit boekwerk is uiteraard veel beter dan de afdruk in de krant en de platen in het boek zullen ook veel groter zijn. We starten de serie met een te kening van de gevel van De Goutsberg in de Binnenburg in Den Burg Dit uit omstreeks 1650 daterende gebouw is een monu mentale bijzonderheid omdat het een van de weinige „voorname" burgerwoningen uit die tijd is, die bewaard zijn gebleven. Het ge bouw werd gesticht door Jan Claesz Goutsbergen, een vermo gend handelaar die niet alleen op Texel en met het vasteland zaken deed, maar zelfs internationaal was georiënteerd blijkens zijn transakties met Sevilla in Spanje. Dat hing waarschijnlijk samen met het feit dat het lakenkopers- geslacht Goutsbergen familietak ken had in dat land, maar ook in Schagen Een van de zandstenen gevelversieringen stelt dan ook een krijgsman voor met het wa penschild van Schagen. De andere steen is het wapen van de familie (voorstellende een man die tot aan zijn hals in ^en berg goustukken zit) en tenslotte het wapen van Texel. Jan Claesz Goutsbergen was getrouwd met Anna Theunis, dochter van de rijke schapenboer Theunis Huighs uit De Westen. Volgens de gegevens van de hui dige eigenaars (de familie Van der Kooi) behoorde het huis in de 19e eeuw toe aan Gerrit Bakker uit De Waal en daarna aan zijn fami lieleden Keijser tot ongeveer 1920. Toen volgde mevrouw Donker (volledige naam onbekend) die in het pand een naaiatelier had en in 1936 werd Frits van der Kooi (overleden in 1974) eigenaar. Tot 1954 dreef hij er een kruideniers zaak. Het achterste gedeelte werd niet alleen bewoond door zijn ge zin, maar werd tevens als (welbe kend) pension geëxploiteerd, In 1956 veranderde de nering in sou venirs, curiosa en antiek. Op dat laatste is steeds meer de nadruk komen te liggen nadat mevrouw Marianne van der Kooi-Hol er in 1974 de scepter ging zwaaien. Weet u meer over De Gouts berg? Bel de redactie! mmm Bud Spencer en Terence Hill zijn za terdag, zondag en maandag te zien als „Twee missionarissen" en op zich is het al lachwekkend het duo in slobberig priestergewaad te zien. Het geinspekta kel speelt zich af in het Caraïbisch ge bied, waar ze Het Woord brengen op een manier die door de moederkerk niet zo wordt gewaardeerd. In datzelfde ge bied is bovendien een uitbuiterige gou verneur aktief, zodat Bud en Terence de vuisten weer goed kunnen gebrui ken. Fors missiewerk en strijd tegen de onderdrukker leveren stof voor ander half uur prima amusement en ontspan nende onzin. (14 jaar) De zondagmiddagvoorstelling (3 uur) heet „De kleine zeemeermin", naar het bekende verhaal van Hans Christiaan Andersen. Een uit Japan afkomstige tekenfilm in zoete kleuren en op breed beeld gemaakt. De kleintjes die de Ne derlandse ondertitels niet kunnen bij houden zijn het best af met een fluiste rende ouder aan zijn zijde, al spreken de fraaie tekeningen nu en dan wel dui delijke taal. (Alle leeftijden). De zon komt 6 maart op om 7.15 uur en gaat onder om 18.28 uur; 9 maart op om 7.08 uur en onder om 18.33 uur Maam: 5 maart V.M.; 12 maart L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: van 23 febr. tot en met 1 maart 1977 Geboren: Johannes Hendrik, zv Hen drik Spigt en Christina C. Witte; Wendy dv. Maarten C. Vlaming en Klaasje Fer- werda; Germa, dv. Jan H. Raven en An neke van der Schans; Alida Adriana, dv. Adriaan H. Voorthuijzen en Kath leen R. Miles; Marcel, zv. Jan Duinker en Marion I. C. Meier. Overleden: Hendrik J. W. Keidel, oud 72 jaar, wonende te De Koog; Pieternel- la C. Dekker, wv Borgman, oud 74 jaar, wonende te De Koog; Sijbrand Keijser, oud 82 jaar, wonende te Den Burg. Vrijdag 4 maart Zaterdag 5 maart Zondag 6 maart Maandag 7 maart Dinsdag 8 maart Woensdag 9 maart Donderdag 10 maart Vrijdag 11 maart Zaterdag 12 maart 7.38 en 19.57 8.37 en 20.50 9.26 en 21.38 10.07 en 22.17 10.42 en 22.54 11.12 en 23.23 11.40 en 23.52 en 12.08 0.21 en 12.39 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. De eerste termijn voor de aanvraag van transportsubsidie voor hooi en stro van de overkant is verstreken. Alles wat tot en met 31 december 1976 is aange voerd moet nu ook zijn aangevraagd. De tweede termijn duurt van 1 janu ari tot 1 april 1977. De subsidie wordt verstrekt na overlegging van ten eerste de rekening en ten tweede bewijzen van betaling (bijv. bankoverschrijving). Op de rekening dienen duidelijk: 1. naam en adres van de veehouder te staan; 2. de plaats waar het hooi of stro van af komstig is; 3. de hoeveelheid hooi of stro. Bovendien moet de hoeveelheid in re delijke verhouding staan tot de hoe veelheid en soort vee. Aanvragen bij Theo Witte, Genteweg 2, Oosterend De aanvragen worden in enkelvoud bij het landbouwschap inge diend. Wanneer men dus nog wat hooi of stro van de overkant aankoopt, kan men met de indiening beter nog even wachten. Theo Witte Dinsdag 8 maart, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van een 5e lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Texel. 4. Vaststelling vergoedingsregeling voor raads- en commissieleden. 5. Vaststelling presentiegeld leden stembureaus. 6. Vaststelling diverse bezoldigings maatregelen voor het gemeenteperso- neel, te weten: a. per 1 januari 1976; b. per 1 juli 1976, en; c. bezoldigingsveror dening 1976. 7. Vaststelling diverse rechtspositie regelingen gemeentepersoneel, te weten: a. algemeen ambtenarenreglement; b. arbeidsovereenkomstenverordening; c. wachtgeldverordening; d. uitkeringsver ordening. 8. Verkoop van de voormalige open bare lagere school te De Cocksdorp aan de heer B. Gieze te Eierland. 9. Verkoop van de panden Kerkplein 4 en 5 te Oosterend aan de heer B. Amsing te Oosterend. 10 Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit voor een gedeelte van Den Burg noord-west. 11. Aanvraag en aanvaarding van rijks voorschotten voor de bouw van 18 woningwetwoningen te Den Burg. 12. Modernisering van de Dorpsstraat te De Koog. 13. Beslissing op het verzoek van de Schoolbegeleidingsdienst te Den Helder tot verhoging van de gemeentelijke bij drage voor 1977. 14. Nadere vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1977. 15. Nadere vaststelling voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bij zondere scholen voor gewoon lager on derwijs voor het jaar 1977. 16. Standpuntbepaling over nota veer verbinding. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. 18. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1977. yVYNA-vv aaX> WtlJtül

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 9