Rijkswaterstaat houdt de boot af „Het hing in de lucht geen hoogvlieger 1 S^l lil Onduidelijke reaktie hoofdingenieur Voorkeur voor enkeldekker met reserveringsdienst Veel animo voor dam- en schaak- simultaans Maatschappelijk werker is verhinderd Doorgereden Gezellige avond voor bejaarden van De Cocksdorp - Eierland Verloting S.V. De Koog Draaiende molen voor bezichtiging open Gemeente-avond uitgesteld Li jdensgebedsdienst in Den Burg Volkstuinders vergaderen Gemeentelijke boompjes VERVOLG V&N PAG. verwijderd rw. Intrede Ds. v. Zijll Langho Rolschaatsen in plaats van ijsvrij Al Inplaats van een dubbeldekker voelt Rijkswaterstaat meer voor een derde boot van het huidige type, in combinatie met een reser veringsdienst en eventuele andere maatregelen om tot een meer gespreide aanvoer van auto's te konven, zoals het invoeren van an dere wisseldagen. Dit blijkt uit de hedenmorgen ontvangen officiële (voorlopige?) reaktie van de hoofdingenieur-directeur van Rijkswa terstaat (directie Noordholland). Uit de brief kan worden opge maakt dat geen principieel-technisch bezwaar bestaat tegen de aan leg van reservefuikan, maar medewerking aan het geschikt maken van de fuiken voor het afmeren van dubbeldekkers wordt niet toe gezegd. Het bestellen van een dubbeldekker is bij deze opstelling nogal riskant om dat van zo'n schip alleen het beneden- dek gebruikt zou kunnen worden. De voorkeur van Rijkswaterstaat gaat op dit moment duidelijk uit naar een ex tra schip van het bestaande type. Erg duidelijk is de brief niet. Naast de opmerking dat aanpassing van de veer havens in principe mogelijk is, wordt ook geconstateerd dat de bestaande fui ken voldoende bedrijfszeker zijn. „Ook elders in den lande is dit bij dit type fuiken het geval gebleken. Voor nood gevallen zijn zijlandingsstoepen beschik baar". <De hoofdingenieur-directeur is het blijkbaar niet eens met het zonder meer door B. en W. afwijzen van een reserve ringssysteem. „Mijns inziens worden bij reservering de lange wachttijden in ie der geval voorkomen of beperkt. Een nader onderzoek lijkt me daarom toch nuttig". Wat betreft het voornemen om het hele jaar een halfuursdienst te onder houden vraagt de hoofdingenieur-direc teur zich af of dit verenigbaar is met de verlangde beperking van de tariefsver hogingen. „Als de gelden voor de aanpassing van de havens aan dubbcldeksboten niet of niet tijdig uit het Rijkswegenfonds beschikbaar komen, zouden deze naar mijn mening in de tarieven moeten wor den doorberekend". Bevestigd wordt dat in de haven van Het Homtje voldoende ruimte is voor het maken van een tweede fuik, nadat de havenkom ten oosten van de huidige fuik iets is verruimd, maar over de mo gelijkheden in Den Helder wordt niets gezegd. De hoofdingenieur wil een derde en- keldeksboot van het bestaande type graag alsnog in de in het rapport gege ven vergelijkingen opgenomen zien. „Een dergelijke boot heeft in combina tie met een reserveringssysteem mijn inziens een aantal voordelen zoals snel le levertijd en gunstige bouwkosten. Zelfs bij vervroegde afschrijving is er Maatschappelijk werker Frank van Lare is op woensdag 9 maart en woens dag 16 maart verhinderd waardoor zijn gebruikelijke spreekuur in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg dan komt te vervallen DEN HOORN Voor een tot de laat ste plaats bezette zaal bracht de Hoorn- der „Vriendenkring" vrijdagavond het blijspel „Het hing in de lucht". Het re sulteerde in een flinke hoeveelheid kol der van eigen bodem naast de door de schrijver geproduceerde nonsens. Leuk was het allemaal wel in 'De Waldhoorn' ondanks een aantal te vermijden schoon heidsfoutjes. „Het hing in de lucht" van schrijver Bert Peets handelt over een „professio neel" aeteursechtpaar dat door de be zoeken van de tante van de vrouw des huizes en de oom van meneer in de pro blemen raakt Zowel tante als oom we ten niets van het voltrokken huwelijk en moeten (vindt het echtpaar) om de tuin geleid worden. Men kiest voor een meermalen (in toneelstukken) beproefd recept De heer Niek Groenendaal ver momt zich als vrouw en mevrouw Em my Groenendaal in een later stadium als man Bovendien wordt in de derde acte ook nog eens de bootsman van oom Harry Groenendaal (kapitein op de gro te vaart) in vrouwelijke gestalte op de bühne gezet. Een klucht dus die is te vergelijken met het bekende „De tante van Char ley" maar dan in triplo. Wat er dan tenslotte in de lucht blijkt te hangen is dat alles op zijn pootjes te recht komt. Financiële problemen wor den opgelost, oom vindt een liefje, boots vindt een liefje, en ze leefden nog lang en gelukkig. Een kneuterig stuk dus, maar wel een uitdaging om er iets van te maken. En dat deden de meeste tonelisten dan ook wel aardig, zij het niet om over te gillen. Goede dingen Het zou niet eerlijk zijn alleen nega tieve zaken te noemen. Qua spel werden ook goede dingen gedaan, waarbij aller eerst het optreden van Bep van Duin- Rodenburg genoemd moet worden. Mis schien zou een iets zwaardere stem het tijdens haar creatie als „vriend van haar echtgenoot", haar nog geloofwaar diger hebben gemaakt maar met de be schikbare middelen deed ze het uitste kend. De plaksnor stond haar erg goed. Willy van Hintum die haar man Niek op de planken zette was aanmerkelijk minder „echt". Voor de rol had hij zijn uiterlijk wel mee maar hij stond steeds zichtbaar te popelen om zijn tekst te zeggen. Gevolg hiervan was dat zijn te genspelers niet altijd meteen door het publiek begrepen konden worden. De broodnodige fractie stilte ontbrak nogal eens. Gerry Grabowski-Lap deed het stukken beter. Zij toonde zich al impro viserend op haar best en scoorde als het nauwelijks verschil met de kapitaals- lasten van een dubbeldeksboot. In de brief wordt erop gewezen dat het gaat om een voorlopige reaktie waarbij in de eerste plaats op de tech nische zaken wordt ingegaan. „Het be leid ten aanzien van de realisering is uiteraard aan de minister voorbehou den". Voor het gemeentebestuur moet deze reaktie nogal teleurstellend zijn, omdat Rijkswaterstaat bij eerder mondeling overleg veel positiever was Toeri werd gesteld dat aan de plannen kon worden meegewerkt als de gemeente en de pro vincie het eens zouden worden. Ver wacht mag worden dat de gemeente raad zal vragen om een duidelijker op stelling omdat het hele veerdienstbeleid anders op losse schroeven blijft staan. dienstmeisje Mia hoge cijfers In het bij zonder die scène waarbij zij op het to neel stond met Jaap Lap (de losgeslagen bootsman) waren het aankijken meer dan waard. Jaap Lap zelf werd soms toch iets te uitbundig wat echter bij menigeen op de lachspieren werkte en daardoor toch succes had. De rol van oom Harry werd door H. Oomens met de no dige rust vertolkt en was daardoor boei end. Zijn confrontaties met „bootsman" Jaap Lap waren hoogtepunten, vooral in het derde bedrijf. Overdonderd De kleinere rollen waren vrijdag avond voor Betty de Leeuw-Bakker, Anneke Scherpenhuizen-Kikkert en me vrouw Kikkert-Kuiper. Alle drie waren zij redelijk goed. Jammer was alleen dat zij stuk voor stuk meermalen overdon derd werden door de uitgelaten Jaap Lap en de zich geen rust gunnende Wil ly van Hinthum. Van alle spelers kan tenslotte gezegd worden dat zij hun rol len goed kenden zodat souffleuse Carry Welboren-Roelofs er een eenvoudige avond aan had Het grimeerwerk was van mevrouw A. Eik-Bonté en Cor van Heerwaarden tekende (voor het eerst) voor de regie. Schoonheidsfoutjes Hoewel allerminst gesteld kan wor den dat het Hoornder publiek zich niet vermaakt zou hebben met het gebodene, waren er nogal wat schoonheidsfoutjes. Het decor bijvoorbeeld zag er fleurig maar helaas niet zo uit als van een op de moderne toer levend acteursechtpaar verwacht zou mogen worden. De requi- sieten tegen en aan de podiumachter wand waren overweldigend en zelfs zo danig dat het woord propperig gebruikt moet worden. Ook op de gaderobe van de tonelisten was wel wat aan te mer ken. Het zou toch een kleine moeite ge weest zijn de gezagvoerder van een „pas sagiersschip" in plaats van met twee dunne waardigheidsstreepjes op de mouw met de gebruikelijke vier brede galons uit te rusten. Bovendien is het op een koopvaardijschip niet gebruike lijk dat de bootsman in een stuurmans uniform rondloopt; iets wat men in een voormalig „loodsmansdorp" toch moet weten Daarnaast hadden de twee oude vrijsters die in het stuk figureerden zich wel erg totebellerig aangekleed. Het blijspel zal deze week nog twee maal opgevoerd worden. In besloten kring wordt nog een voorstelling voor de Hoornder bejaardensoos gegeven en op 11 maart is er een tweede optreden in „De Waldhoorn". Er zijn hiervoor nog kaarten verkrijgbaar bij W. J Bakker, „St. Anna", telefoon (02226) 221 OOSTEREND Een tot dusver onbe kende weggebruiker raakte donderdag ochtend op het Kerkplein te Oosterend de aldaar geparkeerde okergele Opel Manta van een vakantieganger uit Wup- pertal. De schade was aanzienlijk: rech ter voorspa rbord en rechterportier wer den flink gedeukt. Er is geen twijfel aan dat de onbekende bestuurder iets ge merkt heeft. Onder meer met behulp van de (donkergroene verfsporen die op de Manta werden aangetroffen, tracht de politie hem te achterhalen. DE COCKSDORP In het Eierland- sche Huis wordt donderdagavond 10 maart aanvang 20.00 uur een gezellige avond gehouden voor 65-plussers uit De Cocksdorp en Eierland. De organisatie berust bij de Commissie Bejaardenreis Voor de pauze zal pastor Groot vertel len over zijn werk in Afrika, geïllus treerd met dia's. Na de pauze worden drie films vertoond, onder meer over het zeesleepbednjf en over de bloemen veiling van Aalsmeer. Verder zullen af spraken worden gemaakt over het in mei te houden bejaardenheisje. Er zijn nog diverse prijzen van de op 26 februari gehouden verloting niet af gehaald. Hier volgen daarom nogmaals de nummers van de resterende prijzen: le prijs (reis naar Parijs) nr 5779; 2e prijs (fiets) 8686; 7e 6758; 8e 1630; 11e 2402; 13e 1427; 15e 9522; 16e 9154; 18e 8006; 19e 99; 20e 9273; 23e 8617; 24e 2877; 26e 2921; 30e 2558; 31e 5334. De prijzen kunnen worden afgehaald bij restaurant Capri. Bij voorkeur na te lefonische melding (02228 - 497 b.g.g. 637). Indien gewenst kunnen de prijzen ook thuisbezorgd worden. Vanaf 1 april zal molenaar Kees Dijk- sen de molen van Het Noorden elke week een tijdje laten draaien. Bij ge schikt weer gebeurt dat zaterdags van half drie tot vijf uur. Belangstellenden kunnen zich in de molen laten rondlei den. Dat kost niets maar er wordt wel gehoopt op een kleine bijdrage voor de eigenaresse: de Vereniging De Holland- sche Molen. DEN HOORN De gemeenteavond van de Hervormde gemeente in Den Hoorn die oorspronkelijk voor 9 maart op het programma stond komt te ver vallen en is uitgesteld tot 14 april. OOSTEREND - Met een deelne mersaantal van 35 dammers en 28 schakers die het in „De Bijenkorf" op namen tegen respectievelijk Jan ae Boer en Peter de Roode is de simul taanseance van de dam- en schaak club Oosterend een groot succes ge worden. Het speelde zich vrijdag avond allemaal af in de grote zaal van het dorpshuis en werd naast de deelnemers door vele Strenders met belangstelling gevolgd. Dammer Jan de Boer (Grootcbroek) en schaker Peter de Roode (IJmuiden) waren door bemiddeling van clubvoor zitter J. Visman uit Oosterend naar het eiland gekomen om de Texelaars ook eens kennis te laten maken met sterke overkantse spelers. Doel ervan was voor hem niet zozeer het spekken van de clubkas, alswcl het doen uitbreiden van het ledental van de dam- en schaakclub Oosterend. Resultaten Beide simultaanspelers scoorden hoge resultaten. Peter de Roode kwam in 28 partijen uit waarvan hij er 24 won, 3 gelijk speelde en 1 verloor Jan de Boer verkreeg een nog beter resultaat namelijk 28 gewonnen, 7 re mises en nul verloren, tegenover 35 te genstanders. Peter de Roode moest alleen in scha ker Sieb Waayer zijn meerdere erken nen. De drie remises die hij moest toe staan waren tegen Hein Goslinga, Bert van der Berg en de IJmuidenaar Pippel. Bij de dammers konden slechts de volgende spelers tegen de erg sterk ope rerende Jan de Boer hun partijen met remise afsluiten. Dat waren J. Visman, G. Vlaming, J. Vinke (Den Burg), J Trap, G. Brouwer, P. Bakelaar en C. Vinke (Den Burg). Kleine uurtjes Het gebeuren dat om 19.30 uur begon nen was duurde tot ver in de kleine uur tjes van zaterdagmorgen. Peter de Roo de sloot zijn partijen om 23,15 uur af. Bij zijn optreden dient vermeld te wor den dat hij niet schroomde zijn tegen standers de keus te laten met welke kleur zij zouden spelén. Besloten werd om en om wit en zwart aan te houden. Jan de Boer speelde zoals gebruikelijk is alleen met de witte schijven. Hij rondde zijn simultaan rond middernacht af. Na afloop overhandigde voorzitter J. Visman aan Peter de Roode een enve lop met inhoud en kreeg Jan de Boer een drietal Texelse fotoboeken. De heer Visman deelde hierbij mee dat gezien de overweldigende belangstelling van deze avond men zeker van plan is dit evenement jaarlijks te herhalen. In aansluiting op het vorige jaar wordt ook dit jaar een aantal lijdens-gebeds- diensten in Den Burg gehouden. De eer ste zal op woensdagavond 9 maart om 19.30 uur in de Gereformeerde kerk plaatsvinden. Muzikale medewerking verleent het Dameskoor o.l.v. J. Visser. De dienst zal via „De Lichtboei" worden uitgezonden. De onlangs opgerichte vereniging van volkstuinders Den Burg belegt op 10 maart haar eerste officiële vergadering in de LTS kantine. Deze bijeenkomst is speciaal bedoeld voor die tuinders die grond pachten ten zuiden van het zwembad en achter de AOT garages. De belangrijkste punten die op deze vergadering aan de orde komen zijn het verkrijgen van zekerheid voor blijvend gebruik van de betreffende grond en het vaststellen van de statuten en van een huishoudelijk reglement. Het bestuur heeft inmiddels ook contact opgenomen met de volkstuindersvereniging van Oosterend over een tijdens de herfst te houden voorlichtingsavond. DINSDAG 8 MAART In de LTS kantine houden de Hervorm de vrouwengroepen een Ringavond waarop rechtbankgriffier Waterman over zijn werk zal spreken. Aanvang 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur in de raadszaal van het gemeente huis. WOENSDAG 9 MAART In het gebouwtje bij de R.K kerk van Oudeschild wordt een interkerkelijke gespreksavond gehouden. Aanvang 20.00 uur. In het gebouw bij de Hervormde kerk van De Cocksdorp wordt een inter kerkelijke gespreksavond gehouden. Aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 10 MAART Om 20 00 uur begint de postzegel ruil beurs in „De Raadskelder". Vanaf 20.00 uur wordt in het Eierland- sche Huis voor de bejaarden van De Cocksdorp en Eierland een gezellige avond gehouden met o a dia's en een film. TEX jnimaa |e reg< xelaai jruitb vol< |rljes ƒ2,5 icend. .-rage uur i ond< A Een g 1 kle „I OUDESCHILD Een groep bewo ners van het Buurtje en de De Ruyter- straat heeft op nogal harde wijze aktie gevoerd om kracht bij te zetten aan de wens om een voetpad te hebben tussen Buurtje en Bolwerk, dwars door het Ankerpark. Dit pad is er jaren geweest maar is bij de recentelijk uitgevoerde veranderingen die verband hielden met de dijkverzwaring, verdwenen. Onder meer tijdens een hoorzitting was op het behoud van dit voetpad aan gedrongen omdat het voor de bewoners een erg gemakkelijke doorsteek is; an ders moeten ze een stuk omlopen. Dat verzoek had geen resultaat. Elders in het dorp werden dergelijke voetgan gerspassages wel in stand gelaten. Zelf gedaan In de nacht van zondag op maandag heeft een groep bewoners het gewenste pad eigenhandig aangelegd door de juist ingeplante boompjes te verplaatsen. Ter toelichting is er een bord bijgezet: „Bij de gemeente is geen inspraak; daarom dit zelf maar gemaakt" Het is niet waarschijnlijk dat de ge meentelijke autoriteiten deze aktie erg zullen waarderen, maar het staat wel vast dat de daders de morele steun heb ben van de buurt. Gehoopt wordt dat het nu aangelegde pad in stand wordt gelaten. Rijksuniversiteit van Groningen wj hij in 1974 doctoraal examen deed. 1976 volgde het kerkelijk examen 0; juli '72 trad ds. Van Zijll Langhout A huwelijk en samen met zijn echtgenj Sjoukje werkte hij alvorens naar T< te komen in een oecumenisch centi te St. Nicolas de Véroce in de omgev van de Mont Blanc (Frankrijk). Horizon Bij hun komst op Texel is het ec'J paar Van Zijll Langhout vooral de ga vrijheid, de hartelijkheid en de jovial teit van de Texelaars opgevallen. mensen proberen zich goed in te levf in deze verandering van predikant", j dus Dick van Zijll. Zowel hij als z| vrouw beschouwen zichzelf eigenlijk stadskinderen maar zijn in Ooster tot de realisering gekomen dat ze eigd lijk geen seconde heimwee naar „stad" hebben gehad. „Na de bergenl Frankrijk, die tenslotte eigenlijk opf af kwamen is het een verademing h| overal rondom weer de horizon te kü nen zien. We beschouwen Texel als mooiste Waddeneiland waarbij komt dat je hier in tegenstelling tot andere eilanden helemaal niet het voel hebt dat je geïsoleerd bent". Ds. Van Zijll Langhout voegt er nog a toe dat Groningers op alle eilanden 1 vinden zijn, alleen op Texel zie je f nooit omdat ze dat klaarblijkelijk als eiland beschouwen. Hij was hier z dan ook nooit eerder geweest in tegel stelling tot zijn echtgenote die op haj 12de jaar Texel al eens bezocht. Huisbezoek De nieuwe predikant vindt vooral I huisbezoek een moeilijke factor omd juist daar tijdens de opleiding wen! aan gedaan wordt. Hij zegt de praktrl een manco in de studie te vinden, „tl theologische opleiding is in hoofdzaa gericht op het maken van een psychol| gisch verantwoorde preek, maar het ga juist om het vinden van de aansluituj bij de mensen", zegt hij. Ds Van Zijll Langhout vindt dat i praktijk van het vak en de studie geen enkele universitaire faculteit zovl uit elkaar liggen als bij de theologi „Een didactische opleiding van het prf dikant-zijn bestaat nog steeds niet zod| het steeds weer een „rasavontuur" waarbij je in ieder geval blijft leren t ervaring opdoen". Geschiedenis De familie van ds. Van Zijll LanghoJ heeft een rijke geschiedenis achter ziq en de tak Van Zijll gaat terug tot ongij veer 1200. De naam Langhout is er lata bijgekocht. De familie beschikt, zonda van adel te zijn, over een familiewap waarop twee torens voorkomen. (F „Zijll" is de toren in het schaakspel! Eén van de voorvaderen van ds. Val Zijll Langhout was gezagvoerder op ha oorlogsschip dat in de vloot (onder aaa voering van admiraal Michiel Azn cl Ruyter) tijdens de „Tocht naar Chaf ham" de ketting doorvoer die over de r| vier de Theems was gelegd om de Ho| landse vloot tegen te houden. Erg belangrijk vindt de nieuwe Texe| se predikant dat soort feiten niet. „Een ieder moet zich zelf in het level waarmaken en daarbij de koers van h:| evangelie volgen zegt hij. Het echtpaar Van Zijll Langhout i bijzonder verguld met de ruime pastel rie aan de Oesterstraat nummer 13 if Oosterend. („Het mooiste dorp ol Texel") Kinderen hebben ze nog niel een derde huisgenoot is er wel. 'Het il een mooie rashond: een „Hollandse herj der". OUDESCHILD Omdat Koninj Winter net voor de zoveelste keer hecff laten afweten heeft de lagere school! jeugd van Texel ook deze winter geei ijsvrij gekend. Ter compensatie en od toch iets te kunnen organiseren dot o;l een schaatswedstrijd lijkt, hielden del leerlingen van de openbare lagere school „De Bruinvis" te Oudeschild vrijdag! middag rolschaatsv.edstrijden op he:j schoolplein. Vrijwel ieder deed er enthousiast aatl mee De meesten hadden zelf rolschaat-f sen en voor zover dat niet het geval \v3fl werden ze van elkaar geleend. De wed-1 strijden bij zonnig weer, harde winci en temperaturen zeer ver boven nul - leverden de volgende uitslag op: Te iotor. 2220) Voo iozai ;r M 320- Dn loste leler [ame ïaxi |and ïerl luid in, Ee [eer (rak (55 Klas 1. Gerda Koopman; 2 Trudy| Boersen; 3. Diana Ris. Klas 2: 1. Arie Pieter Grootjen; 2 Ri-| chard de Feijter; 3. Jan Jakob de Jong. Klas 3: 1. Coen Schoonheden; 2. Ro-|< bert Daalder; 3. Ronnie Vermeulen. Klas 4 jongens: 1. Wichard Verhagen| 2 Peter Boersen; 3. Wim Zadeits. Meisjes: 1 Karin Zegers; 2. Debbiej van der Slikke; 3. Jeanine Blom Klas 5, jongens: 1. Klaas Pieter Zui-| deind; 2. Piet Scholtanus; 3 Erik Kal-| verboer. Meisjes: 1. Tina Stolk; 2. Jacqueline| Klaassen; 3. Els Bergman. Klas 6, jongens: 1. Jaap Boersen; Nico Heerschap; 3. Rob Koopman. Meisjes: 1. Karin Vermeulen; 2. Ani-| ta Boersen; 3. Linda Swaan.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2