Cjroen e2wgrtsJ~exels in het harL, Raad weinig eensgezind in veerdienstbeleid iCfSI)4 Weijdt: College ondeskundig en eigengereid Dubbeldekker voor 130 auto's onmogelijk? Eigen huis voor minder draagkrachtigen Bunnies groeivorm Complex in Den Burg N.-West Texelaars willen van het roken af door acupunctuur Busreisje naar Duitsland MANTJE SCHOENEN B.V. GESLOTEN Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Bar C'est si bon gesloten Koersen vreemde valuta VRIJDAG II MAART 1977 att| OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9160 10 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus It - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Met de kleinst mogelijke meerderheid (8 tegen 6 stemmen) heeft de gemeenteraad zich in een vergadering, die tot één uur 's nachts duurde, geschaard achter het beleidsvoornemen om het in de vaart brengen van een dubbeldeksboot van 130 auto's mogelijk te maken. De tegenstanders (Weijdt, Schilling, Van Asselt, Dros, Welboren en Ellen) grondden hun verzet echter op zeer uiteenlopende menin gen. De Pakt-leden Welboren en Ellen vonden de voorgestelde capaciteitsvergroting te fors en wilden volstaan met een derde boot van het huidige type. De andere tegenstemmers wilden juist een „vrije" uitbreiding en vonden dat de raad niet het recht had TESO te binden aan een maximum van 130 auto's en de andere in het B en W voorstel genoemde voorwaarden. De raad zou volgens hen moeten volstaan met het geven van planologi sche medewerking aan een oplossing van het veerdienstvraagstuk op eco nomische en afdoende wijze en de details overlaten aan B. en W., afhanke lijk van nadere studie. De tien beleidsuitgangspunten bleken niet in z'n geheel in stemming te kun nen worden gebracht omdat de meeste raadsleden wilden laten uitkomen, tegen welke onderdelen zij wel en waartegen zij geen bezwaar maakten. Dat de con tinuïteit en veiligheid van de veerdienst in de toekomst gewaarborgd moeten zijn, was voor niemand een probleem. Ook de wenselijkheid van een tweede fuik om de kwetsbaarheid te verminde ren ontmoette geen betekenend verzet. Dat bij het bepalen van de vervoersca paciteit moet worden uitgegaan van de meest waarschijnlijke ontwikkeling van het vervoersaanbod conform de prog noses in de Oriënteringsnota veerver- binding Texel-Den Helder, werd door de Texels Belangfractie en J. C. Dros afgewezen omdat zij meenden dat deze prognose inmiddels reeds door de feiten is achterhaald: het vervoersaanbod is belangrijk hoger dan was voorspeld en er moet dus méér vervoerscapaciteit ko men. Toch reserveren? In tegenstelling tot het voorstel van B. en W. wees de raad een reserverings systeem niet bij voorbaat van de hand. Op verzoek werd dit onderdeel van de be leidsuitgangspunten gewijzigd waardoor er kwam te staan: de mogelijkheid van een reserveringssysteem wordt nader onderzocht. Tegenstemmers waren hier: de Texels Belangfractie, J. C. Dros en Jan Witte van de Samenwerkende Christelijke Fracties. In hun voorstel achtten B. en W. pen delen van de boten aanvaardbaar in de drukke zomerse weekenden en in de drukste weken van juli en wilden ver der een halfuursdienst gedurende het hele jaar. De Texels Belang-fractie en J. C. Dros stemden tegen. Weijdt ver tolkte de gevoelens van de tegenstem mers door pendelen technisch verwerpe lijk te vinden voor de schepen en ook leuke moderne kinderschoenen speciaal gemaakt voor een gezonde groei I systeem zaterdag 12 maart 1977 Havenrestaurant TEXEL lllllllinuilllllllllllllllMIllllllllllllllllllimn Italiaanse lires vond hij een halfuursdienst („dat is de laatste stap opweg naar een brug") on gewenst. Dezelfde raadsleden gingen evenmin akkoord met het uitgangspunt dat waarborgen moeten worden geschapen om overcapaciteit van de schepen te voorkomen. Verworpen Het uitgangspunt dat een eventuele tariefsverhoging beperkt moet blijven tot ongeveer 15% bij voortzetting van de huidige tariefspolitiek werd met 11 tegen 3 stemmen verworpen, al liepen ook hier de motieven sterk uiteen. De Texels Belang-fractie vond dat de raad zich hiermee niet moet bemoeien maar de voltallige Pakt-fractie wilde dat juist Op maandag 14 maart a.s. zal door de Ned. Bond van Platelandsvrouwen af deling Texel een jaarvergadering belegd worden in jeugdherberg „Panorama". Deze bijeenkomst begint om 19.00 uur. Het programma vermeldt na de tra ditionele broodmaaltijd het bespreken van het huishoudelijk reglement en na de pauze zal de heer Hopman een inlei ding houden over het gebruik van diep- vriesprodukten in de huishouding. De dames van de Texelse Welfare zijn op deze avond aanwezig met een hand- we rkstand. OUDESCH1LD In tegenstelling tot wat over het algemeen werd veronder steld is de door Jurjen Koning beheerde bar „C'est si bon" achter het etablisse ment „De 7 Provinciën" niet rendabel gebleken. Overleg tussen vergunninghouder eigenaar Dirk Koning en exploitant Jurjen Koning heeft er daarom toe ge leid dat „C'est si bon" zondagavond de deuren voorgoed sloot. „C'est si bon" heeft in totaal drie maanden met afwisselend succes ge draaid. Het was een gelegenheid waar het vooral in de kleine uurtjes meerma len erg druk was. Omdat hierdoor ech ter moeilijkheden met de politie aan gaande het handhaven van het sluitings uur werden gevreesd is tenslotte de knoop doorgehakt. Daarbij kwam vol gens eigenaar Dirk Koning nog dat vooral laat rondhangend publiek de buurtbewoners en de hotelgasten van „De 7 Provinciën" uit de slaap hield. De ruimte waarin „C'est si bon" ge vestigd was zal voorlopig niet gebruikt worden maar wordt te zijner tijd na enige verbouwingen als recreatieruimte voor de hotelgasten geschikt gemaakt. Jurjen Koning zal elders op het eiland in de horeca een werkkring zoeken. Franse francs 100 48,75 Westduitse marken 100 ƒ102,50 Belgische francs 100 6,63 Zwitserse francs 100 96,50 Zweedse kronen 100 57,25 Oostenrijkse schillingen 100 14,57 Amerikaanse dollar 1 2,44 Engelse pond 1 4,17 wél en eiste dat geen enkele tariefsver hoging zou worden toegestaan boven de inflatiekorrektie. Verwerping van het voorstel betekende dat de bepaling over de tarieven werd geschrapt waardoor Texels Belang er meer mee opschoot dan het Pakt. Een merkwaardig misverstand deed zich voor toen moest worden gestemd over het uitgangspunt dat verplaatsing van de veerhaven naar het Balgzand alleen aanvaardbaar is als er een direk- te obstakelvrije verbinding komt met het centrum van Den Helder en als de vaartijden van de boten niet worden verlengd. Negen raadsleden stemden te gen, waarop de burgemeester lakoniek concludeerde dat de raad „dus" geen bezwaar had tegen verplaatsing van de Helderse veerhaven naar het Balgzand Fridt Blanken maakte bezwaar tegen deze formeel juiste maar kennelijk heel anders bedoelde uitspraak, maar het feit werd als voldongen beschouwd. De Pakt-fractie wil onder geen voorwaarde verplaatsing naar het Balgzand in ver band met de bezwaren tegen de Balg- zandplannen (ten koste van de Wadden zee) in het algemeen. De Texels Belang fractie plus Koorn en Rienstra van de Samenwerkende Christelijke Fracties achtten een obstakelvrije verbinding met het stadscentrum bij voorbaat on mogelijk en waren daarom tegen. B. en W. Den Helder Het Texelse college heeft vrijdag een gesprek gehad met B. en W. van Den Helder. De burgemeester vertelde dat dit in prettige sfeer was verlopen en een méér dan alleen oriënterend karakter had. De Helderse bestuurderen habben zich bereid verklaard om met het voe ren van de planologische procedure om de veerhaven van Den Helder aan te passen gelijke tred te houden met de procedure voor Het Horntje op Texel. Gezamenlijk zal ook het overleg met de andere betrokken instanties (Provincie, Rijkswaterstaat etc.) worden gevoerd en er zal een stuurgroep worden ge vormd waarin vertegenwoordigers van beide gemeenten zitting hebben voor het regelen van de technische problemen. Voorts is overeengekomen dat het over leg tussen beide colleges een permanent karakter zal krijgen. Voor de Texelse verlangens ten aan zien van de veerdienst bestond begrip in Den Helder. „Maar er zijn ook in Den Helder verlangens die nader zullen worden toegelicht", aldus burgemees ter Sprenger, die nog liet weten dat Den Helder het voetgangers- en fietsverkeer niet belemmerd wil laten worden door de voorzieningen in het havengebied voor de Texelse dubbeldekker. TESO weet het beter Bert Weijdt van Texels Belang had weinig goede woorden voor het rapport waarin het B. en W.-standpunt over de veerverbinding is neergelegd. Volgens hem gaf het stuk blijk van veel ondes kundigheid en hij veroordeelde de in houd bovendien scherp als een onaan vaardbare poging om op de stoel van TESO te gaan zitten. Bepalen van wat er nodig is om de verbinding goed, be trouwbaar en economisch te kunnen on derhouden kan geen enkele andere in stantie beter dan TESO zelf, die dat dan (zie vervolg btiirmenkJainit tweede bSLaid) DONDERDAG 10 MAART In het Eierlandsche Huis wordt een ge zellige bejaardenavond gehouden met vertoning van films en dia's. Alle 65- plussers uit De Cocksdorp en Eierland zijn welkom; toegang gratis. Aanvang 20.00 uur. Vanaf 20.00 uur is in „De Raadskelder" postzegelruilbeurs. VRIJDAG 11 MAART In „De Waldhoorn" herhaalt toneelver eniging De Vriendenkring het stuk ,Het hing in de lucht". Aanvang 20.00 uur. Seth Gaaikema treedt op in de schouw burg van Den Helder, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. ZATERDAG 12 MAART In De Kaaps-nol houdt het koor Adven- do een muzikale avond met medewer king van diverse andere verenigingen; 20.00 uur. Toegang gratis. Aanvang 10.00 uur houdt de Wadden vereniging de jaarvergadering in Krasnapolsky te Amsterdam. UDI voert in „De Lindeboom-Texel" het stuk „En ik dan?" op, van Annie M. G. Schmidt; 20.00 uur. ZONDAG 13 MAART Van 8.00 - 10.00 uur houdt de sportvis sersclub Texel een kampioenswed strijd. MAANDAG 14 MAART Aanvang 20.00 uur wordt in „De Scha kel" te Den Burg een interkerkelijke gespreksbijeenkomst gehouden. In de jeugdherberg Panorama houdt de Plattelandsvrouwenafdeling Texel de jaarvergadering (met demonstratie diepvriesprodukten); aanvang 19.00 uur. Scouting Texel haalt vanaf 19.00 uur oud papier op in de Beatrixlaan. Men wordt verzocht het papier gebundeld klaar te zetten op de stoep. 10.000 26,50 De Woningbouwvereniging Texel gaat in plan Noord-west woningen bouwen in de „beschutte sfeer". Onder deze term worden woningen verstaan waarvoor veel meer dan de gebruikelijke subsi dies worden beschikbaar gesteld, zodat deze het bezit kunnen worden van men sen met een bescheiden inkomen. Adspi- rant-kopers mogen geen hoger inkomen hebben dan ƒ22.000,per jaar (stand 1974). Uitgaande van ƒ80.000,stich- tingskosten komt de subsidie op jaar lijks ƒ5.300,zodat het grootste deel van de jaarlijkse kapitaalslasten (ruim ƒ8.000,is gedekt. De provincie heeft 13 van dergelijke woningen toegewezen en voor volgend jaar kan op een nieuw contingent worden gerekend. Voor de nu te bouwen huizen hebben zich inmid dels 51 candidaten aangemeld. Het zal moeilijk zijn om tot een zo rechtvaardig mogelijke toewijzing te komen. Maan dag zal daarover worden gepraat. Als het inkomen in 1974 lager is dan ƒ17.000,wordt aan de eigenaar een extra jaarlijkse bijdrage van ƒ480, gegeven en bij een inkomen van minder dan ƒ14.500,een bedrag van ƒ960, per jaar. Als de bijdrage vier keer is uitgekeerd, wordt nagegaan of de uit kering moet worden voortgezet. Om de bouw van deze en een aantal gewone woningwetwoningen mogelijk te maken nam de gemeenteraad dinsdag avond een voorbereidingsbesluit. Dat was nodig omdat het projekt niet hele maal past in het geldende bestemmings plan, zodat de huizen met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruim telijke ordening en artikel 50 van de woningwet tot stand moeten worden gebracht. Hetzelfde gebeurde ten behoeve van de bouw van 12 kleine premiehuurwo- mngen voor de stichting Bejaardenzorg Texel aan de Schoorwal achter het nog te bouwen bejaardenhuis Sint Jan. Deze huizen zijn bedoeld voor oudere bewo ners met inwonende kinderen. Dorpsstraat De raad stelde een krediet van ƒ150.000,beschikbaar voor de moder nisering van de Dorpsstraat van De Koog. Het betreft hier aanpassing van de bestrating en andere verfraaiingen waardoor de Dorpsstraat het karakter van een wandelstraat zal krijgen. De uiteindelijke lasten voor de gemeente zullen veel lager zijn omdat het mini sterie van Economische Zaken een sub sidie geeft van ƒ56.250,terwijl de aan de straat gevestigde zakenlieden een kwart van de kosten oftewel ƒ37.500, bijdragen. Laatstgenoemd bedrag haalt de gemeente binnen door middel van een te zijner tijd in te voeren baatbelas ting, Er wordt vanuit gegaan dat de verfraaiingen een sterke verbetering van het koopklimaat in de nu nogal rommelige Dorpsstraat tot gevolg zul len hebben. Politietoezicht De gemeenteraad ging zonder beden kingen met deze opzet akkoord. Fridt Blanken drong wel aan op veel scher per politietoezicht om te bereiken dat de automobilisten ook werkelijk uit de Dorpsstraat wegblijven. Volgens hem is de toestand thans nog verre van ideaal. „We hebben reden om te veronderstel len dat het aan politieoptreden man keert. De auto's brengen de voetgangers in gevaar. Als dat niet verandert zijn de nu te maken kosten zinloos. Bert Weijdt sloot zich daarbij aan. De burgemeester antwoordde bevestigend op zijn vraag of in de over vijf jaar te heffen baat belasting ook rente is verrekend. Schoolbegeleiding De raad besloot de gemeentelijke bij drage aan de schoolbegeleidingsdienst te verhogen van ƒ5,50 tot 8,50 per in woner. De taken van de begeleidings dienst op Texel kunnen daardoor aan merkelijk worden uitgebreid. De school begeleidingsdienst had zelf om bet ho gere bedrag gevraagd. Als gevolg van de verhoging kunnen in 1977 103 uren aan de begeleiding worden besteed; het afgelopen paar waren dat 73 uren. Ver wacht mag worden dat dit grotere aan tal uren gelijke tred houdt met de stij gende behoefte aan begeleidingswerk bij het plaatselijke kleuter- en basison derwijs, al zal dat pas in mei of juni precies bekend zijn. In verband met dat laatste waren burgemeester Sprenger en wethouder Westdorp van mening dat nu al een principeuitspraak moet worden gedaan om voor 1977 ƒ8,50 per inwoner uit te trekken en dat de definitieve beslissing pas moet worden genomen als de nood zaak is aangetoond dat de verwachte 103 uren ook werkelijk nodig zijn op Texel. Het voordeel van deze werkwijze is dat de goedkeuring van gedeputeerde (zie vervolg pagina 2) Om de ook op Texel in groten getale voorkomende straffe rokers een moge lijkheid te bieden hier (als ze dat wil len) vanaf te komen heeft een aantal Texelaars het plan opgevat zich door een ingreep van een Duitse acupunc turist in één klap van alle narigheid af te helpen. De organisatoren willen indien er ge noeg animo voor is met een autobus een bezoek aan de Duitse acupuncturist Koch gaan brengen. Deze arts, woon achtig in Münster, voert een kwartier durende behandeling uit waardoor men voorgoed van het roken af kan raken. Yin-yang De behandelwijze van deze acupunc turist is gebaseerd op de Chinese Yin- yang filosofie en wordt op vier perso nen tegelijk uitgevoerd. Bij de behande ling om van rookverslaving af te komen wordt o a. een aantal naalden in het oor aangebracht. Dit dient er toe evenwicht te brengen in de eetfuncties, zodat men geen vervangmiddel gaat zoeken en bij voorbeeld te veel gaat eten of snoepen. In tegenstelling tot de Nederlandse situatie is acupunctuur in West-Duits- land een officieel erkende geneeswijze waarvoor een staatsexamen moet wor den afgelegd Wat betreft de Nederlan ders die de behandeling van Koch on dergingen zijn alleen de cijfers van Noordholland bekend. Hieruit is geble ken dat ruim 70% na de ingreep inder daad het roken er aan gegeven heeft. Anderhalf jaar De anti rook rit naar Münster is op touw gezet nadat gebleken is dat het in Nederland anderhalf jaar duurt alvorens men door een erkende acu puncturist geholpen kan worden. De kosten voor de gehele tocht bedragen 65,per persoon. Hierbij zij inbegre pen de behandelingskosten, busreiskos ten, bootkosten en de kosten voor twee maal koffie onderweg. Verdere inlichtingen kunnen inge wonnen worden bij Meert Dros-Telman telefoon (02226) 283 en Annelies de Wijn-Bakker, telefoon (02226) 359 op donderdag- en vrijdagavond tussen 20.00 en 21.00 uur. Ook voor boekingen kan men zich tot deze telefoonnummers wenden.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1