Cjrocn Tdartsjexeh „Geef ons oude ULO-school" Tien jaar Modestia' Landbouw in beroep bij GS Stichting Open Jeugdwerk tot BenW: VLOERBEDEKKING Bejaardenmiddag en -avond in Den Hoorn Palmpaasoptocht Den Burg 15 cursisten slaagden voor A.B.0. Kaderweekend zomerrecreatiewerk biformatrice José Hoogenboseh staat op camping Essen Deze zomer opnieuw rommeltjesmarkten Toneel in „De Bijenkorf" Verzekeringsplaatjes gevonden Joost Hooijberg tweede bij sneldamkampioenschap voor minder dan de halve prijs te koop DE LEEUW, Molenweg 16, Schagen 90e JAARGANG No. 9164 10 PAGINA'S COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. -m -n Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. f/1 /7t l/k /I 70 cent ,nca88°j,os 45 cent- 7 ff I fjf ËjM* i £JL 8 Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank J Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW VRIJDAG 25 MAART 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo() postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Bsdsktls: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, teL (02228) 266, en Weasel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. BOEKENWEEK IN HET OPEN BOEK De Stichting Open Jeugdwerk Texel heeft het gemeentebestuur laten weten haar huidige onderkomen 't Asiel graag in te ruilen voor de voormalige Ulo-school aan het Schilderend. Zij wijst er in een evaluatierapport, (dat tevens aan de Stichting Cultureel Werk Texel werd verzonden) op dat door tal van redenen 't Asiel niet langer geschikt is. Mede omdat is gebleken dat er geen andere gegadigden zijn die de i voormalige Ulo in gebruik willen nemen en deze akkommodatie nog in een aan- f zienlijk betere staat verkeert dan het E gebouwtje aan de Burgwal meent men dat voor vrijwel alle problemen het B Ulo-gebouw het beste alternatief vormL Rem In het rapport wordt gesteld dat nu I al vijf jaar lang met een rem op de ak- I tiviteiten gewerkt moet worden: men is I financieel gezien volledig afhankelijk I van de drankomzet. Dit werkt volgens de I organisatie demoraliserend en is naar de I mening van het bestuur „zeer onge- I past". Een andere oorzaak is de huisvesting I in een slecht gebouw met een zeer on- I gelukkige indeling. Er is geen geluids- I isolatie, de elektriciteit is ontoereikend, I een keuken ontbreekt en er is geen I warm stromend water. Tevens kampt I men met een onhygiënische toiletruimte I (geen tegels, geen wasbakken) en zijn I vloeren, dak en zolder gedeeltelijk of I geheel verrot. Een algehele verbouwing I van 't Asiel zal nog al wat met zich I meebrengen en de kosten hiervan zijn I volgens de jongerenorganisatie veel te I hoog. Drie jaar geleden, zegt men, zijn I de kosten voor de verbetering van het I dak al geschat op ƒ15.000, Behoefte Dat 't Asiel voor een flink aantal I jongeren in een behoefte voorziet toont I het evaluatierapport aan door een op- I somming van aktiviteiten; de animo I hiervoor en de beperkingen waar men I rfckening mee moet houden. Vooral de I scholierenopvang is belangrijk. De ge- DEN HOORN De bejaardensoos I van Den Hoorn houdt woensdag 30 I maart in dorpshuis De Waldhoorn vanaf I half drie een gezellige middag en avond I voor alle bejaarden uit Den Hoorn en I omgeving. De avond wordt ondermeer I verzorgd door het cabaret „De Fliere- I fluiters" o.l.v. mevrouw Craanen. De I toegang is gratis. De Palmpaasoptocht in Den Burg die I op zondag 3 april wordt gehouden wordt I weer georganiseerd door de buurtver- I eniging Schoonoordsingel - Witte Kruis- I laan - Kogerstraat met financiële mede- I werking van de dorpscommissie Den I Burg. Om kwart voor twee begint het I opstellen van de stoet op de Groene- I plaats. Om 14.00 uur wordt gestart. De I tocht volgt de bekende route, waarin I onder meer de bejaardenhuizen zijn op- I genomen. Ieder kind dat met een be- I hoorlijk versierde palmpaas meedoet I krijgt na afloop een surprise. middelde opkomst (per dag) is zo'n 100 tot 150 jongeren waarvan de meesten tussen 12.00 en 13.30 uur komen. Tijdens het weekend vormt 't Asiel een trefpunt voor gemiddeld 100 tot 120 jongeren per avond en ook avonden waarop live-optredens van muziekgroe pen werden gehouden werden goed be zocht (tot 200 belangstellenden). Pro blemen die zich hierbij echter voordoen zijn onder andere het ontbreken van een podium, van een ruime zaal, van goede acoustiek en een goede geluids isolatie. Dit laatste leidt tot klachten (van de buren) die bij een nieuwe huis vesting in de oude Ulo volledig te on dervangen zouden zijn. Opbouwwerker Het spreekt volgens Open Jeugdwerk voor zich zelf dat de realisering van goed opbouwwerk een bijdrage in de programmakosten door overheid en/of gemeente met zich meebrengt Men vindt het ook wenselijk dat er een op- DE WAAL Voor het examen alge mene basisopleiding (A.B.O.) dat op 19 maart onder auspiciën van de NSF en de Stichting Texelse Sportraad werd ge houden slaagden in dorpshuis „De Wie lewaal" vijftien van de oorspronkelijke 20 kandidaten. De cursus is ditmaal op een andere wijze gegeven dan voorheen het geval was. Er werd bovendien niet alleen examen afgenomen maar er was aan zienlijk meer aandacht voor de zelf werkzaamheid van de cursisten. Ze moesten onder andere een aantal rap portjes maken en een uitgebreid werk stuk. Ook werd de inzet van de kandi daten bekeken over de gehele periode dat de cursus duurde (januari en febru ari). De cursisten volgden in totaal 30 uren les, gegeven door Bert Boetes en Hans de Kleyn waarbij nog een behoor lijk aantal uren zelfwerkzaamheid ge teld moet worden. De geslaagden zijn: Jan Zoetelief, Dirk van Heerwaarden, Edu Veenstra, Dirk Eelman, Gerard Koorn, André van der Vliet, Andrew Albers, Ko Koomen, Max Hagedoom, Hans Boks, Kees Boks, Piet Koopman, Marijke de Lussanet, Frans Stolk en Henk Koopman. DE WAAL Vrijdag, zaterdag en zon dag zal in dorpshuis „De Wielewaal" een kaderweekend worden gehouden voor het zomerrecreatiewerk dat het ko mende seizoen in een nieuwe vorm zal worden gegoten. Als projectleider is Peter Nieuwen- huis van het CIOS te Heerenveen aan gesteld. Tesamen met zeven docenten van het CIOS zal hij tijdens dit kader weekend het programma bespreken met alle betrokken campingbeheerders (van de 7 grootste campings) en met de be drijfsleiders van de verschillende ak- kommodaties waar het zomerrecreatie werk zal plaats vinden. Bij het recreatiewerk dat deze zomer op Texel zal worden georganiseerd zul len 33 recreatieleiders te werk worden gesteld. Ook zij maken deze week de bij eenkomst in „De Wielewaal" mee. bouwwerker komt. In een taakom schrijving voegt men er aan toe dat de ze werkzaamheden zou moeten verrich ten ten aanzien van de communicatie met het bestuur en bij uitvoering van plannen. Samenvattend zegt de stichting ten slotte dat in de loop der tijd duidelijk is gebleken dat het jeugdwerk „ontzet tend" nodig is voor juist hen die (omdat ze misschien niet van sport houden) volledig buiten elke vereniging staan en daardoor ook minder „intermenselij ke contacten" zouden opdoen. VVV-informatrice José Hoogenboseh staat momenteel op de Camping Essen (een gigantische jaarlijkse beurs op het gebied van vakantie) om daar in de stand van de Waddenfederatie en de Noordhollandse VVV's mondelinge in formatie te geven. Hoewel (door het ongelukkige samen vallen van Nederlandse en Duitse va kanties) geen vrees bestaat voor tegen vallende drukte in het hoogseizoen, wordt propaganda toch nuttig geacht. Een rol daarbij speelt het feit dat ook in de deelstaat Nordrhein Westfalen steeds meer mensen trachten buiten de piek op vakantie te gaan. Voor mensen zonder kinderen is dat zonder bezwaar mogelijk. Deze categorie wordt er dan ook op gewezen dat zij het beste in het voorseizoen of na 7 augustus naar Noordholland of de eilanden kunnen komen. Bij het informatiemateriaal be vindt zich een grote hoeveelheid Texel se folders. Camping Essen duurt tot 27 maart. Buiten medeweten van anderen was het onlangs feest op „Modestia"; de uit de kluiten gewassen vakantieboer derij aan de Postweg. Het 10-jarig be staan werd toen gevierd, en dat bete kende een mijlpaal waar de leiding met recht trots op mocht zijn. Enige honderden, veelal gehandi capte kinderen uit de omgeving van het Duitse Keulen hebben er tussen de Texelse schapen en in het ruime land schap van de Eierlandse polder fijne vakanties gehad. „Modestia" werd ongeveer tien jaar geleden aangekocht door het „Schul- landheim Bornen", een niet confessio neel gebonden Keulse stichting. De boerderij werd toen overgenomen van de heer Rutten uit Den Burg die het tot 1966 als boerderij in gebruik had. Na ingrijpende verbouwingen ont stond een jeugdcentrum waarin 65 slaapplaatsen kwamen. Faciliteiten De kinderen die „Modestia" nu van maart tot eind oktober bevolken va riëren in leeftijd van 10 tot 18 jaar. Ze hebben in de voormalige boerderij de beschikking over een groot aantal faci liteiten. Er is een ruime recreatiezaal, een leeszaal en buiten hebben de kinde- OOSTEREND Binnenkort zal op de inwoners van Oosterend en omgeving weer een beroep worden gedaan mee te werken aan het leveren van materiaal voor vier deze zomer te houden rom meltjesmarkten. Indien men op dit mo ment naar aanleiding van bijvoorbeeld de „grote schoonmaak" hiervoor iets weg te geven heeft, kan men dit melden op de telefoonnummers (02223) 850 en 605. Bovendien zal over ongeveer een maand, voorafgegaan door „Excelsior", een rondgang door Oosterend en Oost worden gemaakt om materiaal op te ha len. De opbrengst van deze rommeltjes- markten komt ten goede aan S.V. Oos terend, Gemeenschapscentrum Ooster end en Chr. muziekvereniging Excelsior. De toneelclub „Zuid Eierland" zal op zaterdag 2 april in dorpshuis De Bijen korf te Oosterend een tweede voorstel ling geven van het stuk „Het begon in Monte Carlo". De aanvangstijd is 20 00 uur. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. De gezamenlijke landbouworganisa ties en bloembollencultuur op Texel hebben er bij hun leden op aangedron gen bij Gedeputeerde Staten bezwaar te maken tegen het door de gemeenteraad aangenomen en goedgekeurde bestem mingsplan buitengebied. In een toelichting aan de leden delen LTB, CBTB, HML en Bloembollencul- ren volop de gelegenheid om te ravot ten op een speelweide. Onder de Duitse „bleekneusjes" die op „Modestia" vakantie mogen houden zijn veel wezen, lichamelijk of geeste lijk gehandicapten en kinderen uit de sociaal zwakkere milieus. Hobby De dagelijkse leiding van „Modestia" is in handen van de jeugdige Karin Braun die er nu alweer zo'n twee jaar de scepter zwaait. Zij wordt bijgestaan door wisselende assistentes en groep leiders en leidsters die met de kinderen meekomen. Op het politiebureau van Den Burg werden twee bromfietsverzekerings- plaatjes gebracht die beiden geldig zijn voor het jaar 1977. De bezitters van deze plaatjes (RFZ 354 en NDF 116) worden verzocht telefonisch contact op te ne men (02220) 2644 of zich persoonlijk bij het bureau te melden. In het afgelopen zaterdag in Utrecht gespeelde kampioenschap sneldammen van Nederland is Joost Hooijberg er net niet in geslaagd de titel te pakken. Hij eindigde gelijk met Hans Jansen op een gedeelde eerste plaats. Om toch een kampioen te kunnen aanwijzen werd vervolgens een barrage-partij gehouden met een speeltijd van vijf minuten. Hans Jansen bleek hierin de sterkste. Joost Hooijberg werd geklopt door een bekende slagzet. Dat Joost Hooijberg met dit resultaat bijzonder uit de bus gekomen is moge blijken uit de volgers in het klassement. Hieronder bevonden zich „keien" als Rob Clerc, Frank Drost en Jannes van der Wal. Ook de kampioen van Noord holland H. van Westerlo werd naar het tweede plan verwezen. tuur mee dat de besturen met het aan nemen van het bestemmingsplan Bui tengebied niet akkoord gaan. De organisaties wijzen op de verande ringen die tijdens de besprekingen bin nen de gemeenteraad in het plan wer den aangebracht. De grootste en vol gens de organisaties belangrijkste pun ten hebben daarbij de meerderheid van de Raad niet kunnen halen. Men denkt hierbij met name aan „oud Texel" met zijn landschappelijke waardevolle aan duiding, de Hogeberg met zijn nog zwaardere gradering, de groene encla ves binnen de duinen, het bosplan en niet te vergeten: het kamperen bij de boer. Deze andere honken staan beiden in het zg. Bergischen land niet ver van Keu len. Ze dragen de namen Bliesenbach (bij Loope) en Forstenhöhe. Omdat de werkzaamheden in West- Duitsland hem te veel bezig houden is het voor Manfred Günther niet moge lijk vaak op het eiland te vertoeven. Toen hij enige tijd terug zich weer eens op Texel meldde en we hem spraken moest hem van het hart dat hij vooral de medewerking van de plaatselijke be volking zeer op prijs stelde. „Hulp van vrienden en bekenden op Texel is on ontbeerlijk als je een dergelijk tehuis wilt leiden zonder er altijd zelf aanwe zig te kunnen zijn. Daarom zijn Ursula en ik zo bijzonder blij dat we veel vrien den en helpers op het eiland hebben". Onwetendheid Manfred en Ursula Günther is naast deze hulpvaardigheid helaas ook de on wetendheid van veel Texelaars met het jeugdcentrum „Modestia" opgevallen. „Na veel gesprekken met Texelaars is het ons duidelijk geworden dat er nogal wat misverstand over ons werk bestaat. Het lijkt ons daarom beslist eens nood zakelijk duidelijk te stellen dat het hier geen commerciële instelling betreft die op het maken van winst is ingesteld. Wij vormen een stichting die vakanties ver zorgt voor kinderen die hoofdzakelijk uit de randgroepen van de samenleving komen. Zijzelf betalen een gedeelte van de kosten (D.M. 7,50 per dag) en de gemeente Keulen draagt het restant (DM 5,50 per dag) hij. Mocht zelfs dit bedrag voor bepaalde kinderen onbe taalbaar zijn, dan bestaan er nog andere instellingen, die deze (twee a drie we ken durende) vakanties op Texel be kostigen." Wegens annulering order hotelakkommodatie te Alkmaar (tapijt is nog niet versneden) INTERTEST ZUIVER SCHEERWOLTAPIJT voor zwaar gebruik in bruin, linde en berber, van ƒ249,— per str. meter voor f 109, 400 cm. breed. LOUISE DE POORTERE zuiver scheerwol tapijt, 2 cm hoge pool, in bruin, berder, linde en beige. Van ƒ455,per str. meter voor 229, 400 cm breed. KEIZER BONAPARTE zuiver scheerwol. Wilnkelwaarde 279,per str. meter, 400 cm breed NU 149, VELOURS MOQUETTE Enkele kamers gebloemd tapijt, van ƒ349,per str. mtr voor 179, 400 cm. breed Inlichtingen stalen: a.s. zaterdag 26 maart van 10.00 tot 16.00 uur in „Het Wapen van Texel" (voorheen Olympic), Weverstraat, Den Burg. Alles met 5 jaar schriftelijke garantie. In Keulen berust het beheer van „Modestia" bij het echtpaar Manfred en Ursulta Günther. De heer Günther maakt op dit moment zo'n tien jaar deel uit van de Stichting en heeft sinds drie jaar het jeugdcentrum op Texel onder zijn beheer. Hij is in het dagelijks leven werkzaam bij de Ford fabrieken in Keulen. Het beheren van „Modestia" is voor het echtpaar Günther een echte hobby, wat ook geldt voor de andere negen bestuursleden die van 't „Schul- landheim Bomen" deel uitmaken. Voorzitter van de organisatie, die nog twee van dergelijke jeugdcentra be heert, is de Keulse pastor H. Hieronymi. Iedere dag feest Met veel speciale festiviteiten is het tienjarig bestaan van „Modestia" niet gepaard gegaan. Er zijn wat slingers opgehangen en er is ter gelegenheid er van een hoeveelheid foto's van voor en ne de verbouw van het centrum uit stof fige laden opgediept en aan de wanden gehangen. Leidster Karin Braun zegt erover: „Het feit dat ik hier nu twee jaar lang heb kunnen genieten van de vreugde en de blijdschap onder de kinderen is op zichzelf al een feest. Iedere dag op nieuw". Het Keulse jeugdcentrum Modestia" Jn Eierland dat onlangs zijn tweede lustrum vierde.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1