Cjroen kwartsJexels in het harL> Raad gaat weer praten over veerdienstprobleem 2000 Eenvoudiger kan het niet y Vuilnis gaat nog steeds over de dijk... Vergadering 8 maart voor niemand bevredigend Feenstra hoeft Postweg 173 niet te ontruimen ^jjdeMelkin^ piek /paarbank Magere yoghurt hele liter TAXI (02220) Te kleine boot bedreigt leefbaarheid Duitser (22) omgekomen Staatssecretaris Klein opent NlOZ-gebouw geldig Vm zaterdag 16 april Honden aan de lijn op het strand VRIJDAG 15 APRIL 1977 OPLAGE 5300 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9169 10 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wes9el B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 10,30 p. kw. 70 cent Incasso; los 45 cent. Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW Fridt Blanken van het Pakt heeft gevraagd het veerdienstvraag- stuk spoedig opnieuw in de gemeenteraad te bespreken. In de vergadering van dinsdagavond stelde hij vast dat de vergadering van 8 maart voor de meeste betrokkenen zeer onbevredigend is verlopen. „Een raadsvergadering heeft tot doel om door samen spraak te korrvan tot een besluit op basis waarvan een beleid ge voerd kan worden. Aan dat doel heeft de verwarrende en zeer lang durige bespreking van 8 maart niet geleid". Volgens Blanken was dit mede veroorzaakt door de „alles of niets"-houding van het college. Dat de vergadering tot na één uur in de nacht duurde, was niet alleen strijdig met afspraken, maar werkte ook irritatie en vergissingen in de handBlanken vond dat hij zelf ook debet was aan het mislukken van de vergadering, want hij had met moties en initiatieven moeten komen. G. van der Kooi: De burgemeester voelde wel voor op nieuw bespreken. Volgens hem was dat feitelijk al beloofd want na de stelling- name op 8 maart zou de raad bij meer definitieve stappen worden betrokken. Mr. Sprenger gaf toe dat de eerdere vergadering geen toonbeeld was van vergaderings- en besluitvormingstech niek, maar de zaak waarom het ging was dan ook niet eenvoudig. Bert Weijdt liet blijken dat de be sprekingen beter verlopen als de ge meente zich niet inlaat met technische kwesties. Het kersverse raadslid Gerard van der Kooi van de VVD had het veer dienstprobleem al ter sprake gebracht in zijn maidenspeech, die hij uitsprak na zijn beëdiging. Hij liet daarbij blij ken vierkant te staan achter TESO, die na talloze onderzoekingen tot de slot som is gekomen dat een dubbeldekker van 190 auto's de „minst onrendabele" en uit financieel technisch oogpunt enig haalbare oplossing is. Deze conclusie is gebaseerd op harde cijfers. Gerard van dre Kooi herinnerde eraan dat ook het college van b en w zich op harde cijfers heeft gebaseerd bij het innemen van hun standpunt over het kamperen bij de boer. Eén tent per erf was aanvaard baar; andere regelingen achtten zij strij dig met een verantwoord beleid en zij dreigden te zullen aftreden. „Zo wel met de oorspronkelijke tien uitgangs punten als met hetgeen de raad ervan gebrouwen heeft, komt TESO in het zelfde schuitje en kan zij geen verant woord beleid voeren. Als U aan deze beleidslijnen vasthoudt en TESO trekt dezelfde consequenties die u voor ogen stonden bij de kampeerkewstie, dan komt TESO in overheidshanden. Dat zal enkelen onder u misschien welgevallig zijn, maar mij en mijn partij beslist niet" Het door een onderzoekcommissie aan GS uitgebrachte advies om slechts mee te werken aan een derde boot van het bestaande type veroordeelde het nieuwe VVD-raadslid als een stap in de richting van het nationale landschapspark en het begin van het brodeloos maken van een groot aatal eigenaars en medewer kers van bedrijven in de recreatieve sfeer en winkels. „Ook het totale leef klimaat zal daardoor worden aangetast en dat kan de bedoeling van b en w en gemeenteraad niet zijn". Gerard van der Kooi zei dat dit voor hem een van de belangrijkste redenen is geweest om in de raad zitting te nemen. „Tegen de manier waarop hier, zij het misschien ondoordacht, met onze belangen wordt gemanipuleerd, zal ik mij tot het uiter ste verzetten". Het nieuwe raadslid bracht verder naar voren dat het hem onmogelijk zou zijn even veel tijd aan het raadswerk te besteden als Tine Vlas-van der Vlies deed, maar beloofde zijn best te zullen doen. Het raadslidmaatschap leek hem overigens leerzaam en interessant en hij vond het een aantrekkelijke gedachte een periode van anderhalf jaar te kun nen „proefstomen" in plaats van direct een 4-jarige verbintenis aan te gaan. Met het onlangs door de raad vastge stelde bestemmingsplan voor het bui tengebied kon Gerard van der Kooi al leen akkoord gaan als het geen voor loper blijkt te zijn van het gevreesde nationale landschapspark. Als de hogere overheden uit het plan afleiden dat Texel bereid en in staat is zelf op zijn bijzondere waarden te passen, zodat een park niet nodig is, kon hij er vrede mee hebben. Akkommodatie Den Burg Het zg. evaluatierapport dat onlangs door de stichting open jeugdwerk is uitgebracht (over het gebrek aan ge schikte ruimte) zal bij de bestudering van de akkommodatieproblematiek van Den Burg aan de orde worden gesteld, zo hadden b en w meegedeeld. De raad zal er te zijner tijd uitvoerig bij worden betrokken. Naar aanleiding van dat laatste merkte J. C. Dros op dat de raadscommissies over het algemeen veel te laat kennis krijgen van problemen, wat niet klopt met de goede voorne mens die bij de instelling van de com missies waren verkondigd. Om de raad werkelijk te laten mee denken, waar door deze méér doet dan alleen contro leren is tijdig inschakelen van de com missies nodig. De burgemeester was het er roerend mee eens, maar kon het niet laten op te merken dat de commissie leden de commissievergaderingen dan ook moeten bezoeken, daarmee zin spelend op het feit dat met name de heer Dros nogal eens absent is. Dros be greep het direkt en verweerde zich door te zeggen dat hij de uitnodigingen soms veel te laat ontvangt. „Ik heb eens een uitnodiging gekregen voor een vergade ring die een half uur tevoren al was begonnen". Bij de meningsvorming over de ak kommodatieproblematiek van Den Burg is overigens een complicatie opgetreden door het onderzoek dat de RST uitvoert om na te gaan of hotel Texel tot ge meenschapscentrum kan worden ge maakt. Dit onderzoek (van enkele maanden) moet worden afgewacht. Di rekt daarop zal de commissie welzijns zaken zijn mening kunnen geven. Henk Beumkes vond dat de jeugd direkt moet ALLE geldzaken regelen met een spaargiro. Daarmee kunt u ook de beschikking krijgen oter gegarandeerde betaal- en eurocheques. oor binnen- en buitenlands gebruik. "tutt/t ncderland spaarspecialisten sinds 1817 De Helderse kantonrechter heeft uit gesproken dat de heer J. Feenstra te De Cocksdorp de woning Postweg 173 niet heeft te ontruimen. De woning is eigendom van de heren M. G. Smit, J C. Leek en H. C. M. de Dood, allen uit Alkmaar. De eigenaars wilden het huis als tweedewoning ge bruiken. De gemeente trad daartegen in juni vorig jaar op door de woning te vorderden en ter beschikking te stellen van de heer Feenstra. De heer M. G. Smit, mede namens de twee mede-eige naars, hebben vergeefs getracht door in schakeling van de kantonrechter aan die situatie een eind te maken. Smit voerde aan de woning dringend zelf nodig te hebben. Hij heeft op Texel 5 hectare land in gebruik waar bij vorig jaar schapen hield. Om deze te verzor gen moest hij drie keer per week van Alkmaar naar Texel reizen Door onvol doende toezicht zouden verschillende schapen door worminfectieziekten zijn doodgegaan. Later ging hij over op aard- appelen en bloembollen. Smit meende derhalve te hebben aangetoond econo mische binding met het eiland te heb ben. Dat zou niet meer gelden voor de heer Feenstra die ten tijde van de vor dering betrokken was bij de aardgas werkzaamheden op het eiland De kantonrechter bleek met de ge- meentë van mening te zijn dat de bin ding van Smit met Texel niet zo geloof waardig is Smit had gesteld dat hij zich met zijn vrouw permanent op het eiland wilde vestigen, maar hield toch zijn woning in Alkmaar aan, waar dan kennelijk ook zijn vier kinderen zouden moeten blijven. Een agrarisch bedrijf van 5 ha kon volgens de rechter geen redelijk inkomen verschaffen. Jongejan Verwikkelingen rond tweede wonin gen zijn haast aan de orde van de dag. Momenteel wachten nog twee kwesties op een uitspraak door de Hoge Raad. Opgelost is de tweede woningkwestie Jongejan. In januari vorderde de ge meente de al geruime tijd leegstaande woning Oorsprongweg 74 van de heer C. Jongejan. Omdat het in deze door de woningcommissie uitgebrachte advies aan B. en W. niet eensluidend was, had Jongejan het recht om bij Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. Op 29 maart deed GS uitspraak en stelde de gemeen te in het gelijk. Nog voor het afkomen van deze beschikking was echter in overleg een prettige oplossing gevonden. De heer Jongejan verhuisde van Hoofd weg 86 „De Vrijheid" naar Oorsprong- weg 74 en mevrouw Schaatsenberg (ten behoeve waarvan de gemeente nummer 74 vorderde) naar Hoofdweg 122 (for meel bewoond door zoon P. C. Jonge jan) zou gaan. Met deze gang van zaken kon de gemeente vrede hebben en werd de vordering ongedaan gemaakt. De 22-jarige Günther Alfred Scholz uit Düsseldorf kwam zaterdagavond om het leven toen de auto waarin hij zat op het Hoornderslag van de weg raakte en over de kop sloeg. De jongeman werd tijdens de buiteling naar buiten geslingerd Op weg naar het ziekenhuis overleed hij in de ambulance als gevolg van zwaar hoofdletsel. Het slachtoffer hoorde tot een groepje jonge mensen dat samen op vakantie was en na in Den Hoorn gegeten te hebben, nog even naar het strand wilde. Het gezelschap maakte gebruik van twee auto's. De Opel GT sportwagen, bestuurd door de 25-jarige Rolf A. G. raakte in een der bochten nabij het strandpaviljoen door onduidelijke oor zaak van de weg. De chauffeur stuurde bij maar heeft dat waarschhijnlijk te abrupt gedaan, waardoor de wagen schuivend op de weg terugkwam en tenslotte in de linkerberm zijdelings meerdere malen buitelde en onderste boven bleef liggen. De wagen werd on herstelbaar beschadigd. Günther Scholz was de eerste verkeersdode die Texel dit jaar heeft te betreuren. worden geholpen. „Geef ze desnoods de De Koninghal of een deel ervan". Van Asselt De enkele vergaderingen eerder door Jan van Asselt van Texels Belang op geworpen kwestie rond de rioolzuive ringsinstallatie aan de Pontweg is nog steeds niet uit de wereld. Na alles wat hierover gezegd en geschreven is had Van Asselt nog steeds met het bewijs gezien, dat voor de installatie destijds een bouwvergunning is afgegeven. Dinsdagavond vroeg hij deze stukken alsnog toegestuurd te krijgen wat, even als de vorige keren aanleiding was tot ergernis. Kees Koom van het SCF sprak van „haarkloverij". „Zoals Van Asselt het aanpakt, daar kunnen wij niet ach terstaan" Fridt Blanken herhaalde wat hij eerder in de bestemmingsplanverga- (zie vervolg pagina 2) De Staatssecretaris voor Wetenschaps beleid, Dr. G. Klein, zal donderdag 28 april het hoofdgebouw van het NIOZ In 't Horntje officieel in gebruik stellen. Tijdstip van de plechtigheid is 11.15 uur 's morgens. Naast Dr. Klein zal het woord worden gevoerd door Dr. J. J. Zijlstra, (een der directeuren van het NIOZ) en Prof. Dr. L. M. Schoonhoven. Het programma vermeldt verder een lunch en een rondleiding. MARTIEN VAN DE WETERING Speciaal ziekenvervoer per taxi. Laagste tarief. ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN De bedenkelijke gewoonte om zich van huisvuil te ontdoen door dit een voudig over de dijk in zee te gooien is nog niet uitgebannen. Met name in Oudeschild is het de gewoonste zaak ter wereld dat men de rommel in het water gooit en« daardoor vervuiling veroorzaakt. In de raadsvergadering van dinsdagavond vertelde Bert Weijdt van Texels Belang dat het alle perken te buiten gaat en hij infor meerde of bij de dijk een vorm van politietoezicht in het leven kan wor den geroepen. Illustratief voor de ernst van de zaak vond hij het voorbeeld van een inwoner die achter elkaar vier zakken vuilnis aohter de dijk leegkeerde en zich aldus enkele dubbeltjes voor de plastic zakken bespaarde. Door de wind woei een deel van de rommel echter terug en kwam in het dorp terecht. De burgemeester zag nauwelijks mo gelijkheden voor verscherpt politietoe zicht. Het Texelse politiekorps wordt momenteel bovendien getroffen door wat ziektegevallen. In indicentele ge vallen kan echter tegen de ernstigste vervuilers wel worden opgetreden wat mede afhankelijk is van de medewer king van het publiek. Bevoegdheden om op te treden zijn er in ieder geval wel. Bert Weijdt had zich ook verbaasd over de grote hopen grond die zijn ge deponeerd langs diverse Texelse wegen. Wethouder Jan Zuidewind wist niet waar de grond voor moest dienen en beloofde te zullen informeren. Fridt Blanken van het Pakt vertelde echter dat de bermen moeten worden verhoogd. Waarop Weijdt constateerde dat de we gen tussen die bermen dan wel in ka nalen zullen veranderen gezien de zeer grote hoeveelheden grond die zijn neer gegooid De Koog onleefbaar Henk Beumkes van het Pakt uitte zijn bezorgdheid over het steeds onleefbaar der worden van De Koog. Na de Orchis- mient die voor de helft uit tweede wo ningen bestaat zijn er vele appartemen ten en andere niet voor permanente be woningen bestemde gebouwen verrezen. Hij vroeg het college te streven naar de bouw van permanente woningen, liefst woningwetwoningen, om dit verschijn sel enigszins te compenseren. De burge meester zag geen mogelijkheden voor woningwetbouw, wél voor premiebouw en bouw in de vrije sector. Overigens worden in de nieuwbouwwijken van De Koog thans nog uitsluitend permanente woningen gezet. Verdere mogelijkhe den voor appartementenbouw biedt al leen nog het zg. uitwerkingsgebied aan de oostkant van de Nikadel. Over de in- riohting van dit gebied zijn de onder handelingen nog gaande. Zoals bekend zullen hier appartementen kunnen ver rijzen die anders aan de Bosrand weg (waar het bos veel minder gewenst is) zouden zijn gekomen. Nog meer appar tementen zijn buiten dit plan in De Koog niet te verwachten. Dorpsstraat De in de Dorpsstraat gevestigde on dernemers zullen spoedig kennisnemen van het met hun inspraak tot stand ge brachte plan voor de verfraaiing van hun straat. De uitvoering zal echter pas na het seizoen kunnen plaatsvinden. Al dus antwoordde wethouder Jook Nauta op een vraag van Gerard van der Kooi van de WD. Welstand Door het zg. welstandsbeleid dat een rol speelt bij de beoordeling van bouw- aanvragen heeft de gemeente grote in vloed op het aanzien van nieuw te stichten gebouwen. Men moet zich dan ook houden aan de steensoort, kleuren van daklijsten e.d. die in de ingewilligde bouwaanvraag zijn genoemd. Dat bete kent dat iemand die na een paar jaar zijn huis in een andere kleur wil schil deren daarvoor vergunning moet vra gen. Omdat daar in de praktijk niets van terecht komt, is het mogelijk dat een ge bouw dat er aanvankelijk behoorlijk uitzag, naderhand door wijzigingen in kleur maar ook door het aanbrengen van storende bebording en (licht)rckla- me óntoonbaar wordt. Het was Daan Welboren van het Pakt die daarover klaagde naar aanleiding vaneen schrijnend voorbeeld in zijn woonplaats, waarbij een gebouw in de afwerkingsfase is verknoeid. Bert Weijdt, zelf lid van de welstands commissie, wees erop dat elke afwijking (zie vervolg pagina 2) B en W zullen de raad voorstellen, dat op de drukkere strandgedceltcn honden moeten zijn aangelijnd. Dit naar aanleiding van klachten over onrust en vervuiling. Het aanlijngebod zal gelden voor de bewaakte strandgedeelten, die als regel ook het drukst zijn bezocht. Recentelijk is over de vervuiling van het Texelse strand geklaagd door de afdeling Texel van „Vrouwen in de WD". Naar aanleiding daarvan heb ben b en w de raad laten weten dat de exploitanten van de verpachte strand gedeelten kontraktueel verplicht zijn de aan hen verpachte strandgedeelten schoon te houden. „Dit geeft in het alge meen geen aanleiding tot klachten, zij het dat bij intensief strandbezoek een schoon strandgedeelte gedurende 24 uur per dag nagenoeg onmogelijk is". Het legen van de kontainers gebeurt door de gemeente. De exploitanten moeten echter waarschuwen wanneer deze vol zijn. Bij één strandslag zijn in het seizoen 1976 problemen geweest. B en W zeggen dat daarover is gespro ken en de vereniging van strandexploi- tanten heeft toegezegd de betreffende exploitant nog eens op zijn verplich tingen te wijzen.

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1