Werkgelegenheid is in oceanografie niet onbeperkt NlOZ-gebouw luilekkerland voor zeeonderzoekers m Waarschuwing staatssecretaris bij NiOZ-opening :fc -$ Nieuwe judotrainer Tennisles C. Huisman won winderige viswedstrijd Koersen vreemde valuta |P Over zicht van het aan 200 personen plaatsbiedende auditorium tijdens de openingsplechtigheid. „De werkgelegenheid in de oceanografie is beperkt. Wetenschapsmensen die hier hun toekomst zoeken en in dienst willen treden bij een pariculier advies bureau moeten zich realiseren na een 4-jarig promotieonderzoek al gauw te oud en te duur te zijn". Dit waarschuwende woord sprak staatssecretaris Dr. G. Klein van Wetenschapsbeleid gisterochtend toen hij het NlOZ-hoofdgebouw officieel in gebruik stelde. De staatssecretaris had nog een waarschuwing. De mensen van het NIOZ hebben zich de afgelopen zeven jaar moeten behelpen bij de uitoefe ning van hun taak. „De mogelijke veronderstelling dat er na deze zeven magere jaren zeven vette jaren zullen komen is niet realistisch. Voor het wetenschap pelijk onderzoek zal van Rijkswege in ieder geval niet méér geld beschikbaar worden gesteld; in het allergunstigste geval blijft het budget ongewijzigd. „Om toch resultaten te boeken zult u hard moeten lopen om wetenschappelijk vooruit te streven en budgettrir op uw plaats te blijven". Dr. Klein benadrukte het grote en toe nemende belang van de oceanografie en het zeeonderzoek m het algemeen. Dit wordt in Den Haag erkend en het is ge bleken uit de grote bedragen (zoals de 40 miljoen voor 't NIOZ) die men bereid is erin te steken. De verdere uitbouw van het NIOZ is overigens geruime tijd in gevaar geweest. Veel later dan oor spronkelijk was gepland, heeft men dit hoofdgebouw in gebruik kunnen nemen en het wetenschappelijk onderzoek heeft daardoor stagnatie gekregen De staats secretaris bracht hulde aan bouwcoör- dinator Ir. Doets aan wiens inzet het te danken was dat de impasse werd door broken. Aan zijn optreden was het ook te danken dat in Het Horntje een nood gebouw werd neergezet zodat men ten minste kon voortgaan. Dank werd ook gebracht aan de gemeente Texel, die steeds van harte heeft meegewerkt „Het gemeentebestuur heeft er ook blijk van gegeven oog te hebben voor de ont spannende kanten van het NlOZ-werk door van de hier werkende studenten toeristenbelasting te willen heffen", al dus merkte de bewindsman plagend op, eraan toevoegend dat hij het waardeer de dat voor de studenten tenslotte een uitzondermgsregeling is getroffen. Uitbouw Op de openingsbijeenkomst die onder grote belangstelling van NlOZ-mede- werkers en genodigden plaatsvond in het auditorium, werd ook het woord ge voerd door biologisch NlOZ-directeur Dr. J. J. Zijlstra, die er zijn verontschul digingen voor aanbood dat de opening plaatsvindt op een moment dat men nog Prof Dr. H. Postma leidt staatssecretaris G. Klein rond in de museumafdeling van het instituut. Hier staat onder meer een model van de primitieve behuizing waarin - het zeeondeizoek zo'n 100 laar geleden is begonnen. OOSTEREND Vanaf zaterdag 7 mei zal de heer Bais uit Den Heldèr de taak overnemen van de huidige judo- trainer Koster in dorpshuis De Bijen korf. De heer Bais is in het bezit van een A-trainerslicentie en heeft in Den Hel der een sportschool. Hij zal voorlopig eerst met de bestaande (jeugd) judo ploeg blijven werken maar is van plan er later ook senioren bij te betrekken. Indien er belangstelling voor mocht bestaan wil de heer Bais te zijner tijd ook een karate-cursus beginnen. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen en zich eventueel opgeven als lid tijdens de trainmgsuren die op zaterdag ochtenden van 10.30 tot 12.30 uur in De Bijenkorf gehouden worden. Mensen die tennisles willen hebben kunnen zich nog opgeven bij de club „Deuce", liefst zo spoedig mogelijk. Ge ïnteresseerden kunnen bellen met me vrouw Van Son, telefoon (02226) 489. OUD PAPIER Scouting Texel haalt maandag a.s vanaf 19.00 uur oud papier op in de Wilhelminalaan en Julianastraat. De vierde wedstrijd die door de sport vissersclub Texel in hetkader van het Texelse kampioenschap afgelopen zon dagochtend op de dijk nabij het gemaal Dijkmanshuizen werd gehouden ken merkte zich door een zeer harde wind en gemiddelde vangsten. C. Huisman werd winnaar met 59 cm vis terwijl A. Banda en M. J. van der Zwaag op een gedeelde tweede plaats eindigden. Bij de jeugd won C Vlaming met 20 cm. De totaalvangst bedroeg zondagochtend 297 cm. In tegenstelling tot wat in het voorlo pige programma is vermeld werpen de sportvissers op 8 mei de hengels uit tussen 8.00 en 10.00 uur en niet tussen 9.30 en 12.30 uur. De visplaats is dan de dijk aan het eind van de Mosselweg bij Oost. Het programma van de sportvissers- club Texel vermeldt verder voor 15 mei een sportuitwisseling met Bergen. De kosten hiervan bedragen ƒ3,p.p. (zon der aas). Op Hemelvaartsdag (19 mei) wordt een wedstrijd gevist tegen HSV De Snoek. De prijs hiervan is ƒ4,(zon der aas). BIJZONDERE DIENST IN DE HERVORMDE KERK DEN BURG Zondagavond 1 mei wordt om half 8 in de Hervormde kerk van Den Burg een zang dienst gehouden onder verant woordelijkheid van de Gereformeerde en Hervormde kerkeraad. Er is een ge stencilde liturgie met liederen uit het liedboek en de bundel van Johan de Heer aanwezig. Aan het orgel zit Peter Zwart, terwijl Betty Bakker op bugel speelt. De leiding van de dienst berust bij ds. De Roest, die aan het einde een korte meditatie houdt De dienst wordt uitgezonden door „De Lichtboei". PLATTELANDSVROUWEN EIERLAND SLOTEN SEIZOEN De Plattelandsvrouwen van De Cockj dorp-Eierland hebben het winterseizoe afgesloten met een avond die gewijd wj aan het werkloosheidsprobleem, in h* bijzonder de jeugdwerkloosheid. Dit al tuele thema werd behandeld door Mai griet Kroonstuiver, die als jeugdconsi lente is verbonden aan het arbeidsbi reau in Den Helder. Zij gaf een uitte van het ontstaan van het probleem e de mogelijke oplossingen. Voor lang nii iedereen is verlenging van de leerplicl de juiste remedie. Beroepenvoorlichtiu op school moet beter worden. Een pr< bleem is dat werkgevers niet erg g< brand zijn op jongelui die onder hi leerlingenstelsel vallen, ondanks <j rijkssubsidie hiervoor. Dat jeugdige e daardoor weinig ervaren werknemei naar verhouding veel moeten verdiene is evenmin een stimulans, terwijl vo gens Margriet Kroonstuiver ambacht* lijk werk bij de jeugd bovendien nii bijzonder populair is. Naar goede val lieden is echter veel vraag, vooral in c bouw. Verder werd uitgebreid ingegaa op part-time werk voor vrouwen, h< vraagstuk van de „passende" arbei ontslagproblematiek en uitkeringen. Hi leidde tot een levendige discussie die c interesse voor deze aktuele vraegstul ken verdiepte. Na het thema „werlt zullen de plattelandsvrouwen zich hi volgende seizoen verdiepen in „de kle ne dingen die het doen" waarmee won gedoeld op dienstbaarheid in de direk' omgeving. Op 3 mei maakt de afdeling een ge zamenlijk uitstapje en op 5 mei wordt een excursie gemaakt naar de Barti- meushoeve te Oosterend. Westduitse marken 100 ƒ102,25 Franse francs 100 48,50 Amerikaanse dollars 1 2,'41 Engelse ponden 1 4,13 bezig is de laatste hand te leggen aan in richting en afwerking. Hij schetste de ongeveer 100-jarige geschiedenis van het instituut. Aanvankelijk uitsluitend biologisch (eerst vanuit een verplaats bare keet op verschillende punten van de Nederlandse kust en later vanuit het Zoölogisch Station in Den Helder) om vat het onderzoek nu ook de chemie, fysica en geologie van de zee. Dat bete kende verwerkelijking van een ideaal want veel processen in de zee zijn al leen te begrijpen met wetenschap vanuit verschillende vakgebieden. Met name in de afgelopen 15 jaar is het belang dat de mens heeft bij de zee sterk toegenomen en daarmee de noodzaak van weten schap. De vertraging die bij de bouw is opgetreden is daarom zeer betreurens waardig Kennis is macht Derde spreker was de voorzitter van de Nederlandse Dierkundige Vereniging Prof. Dr. L. M. van Schoon hoven. Ook hij ging in op de betekenis van de zee voor de mens. Hij vatte het belang van het zeeonderzoek samen door te stellen: kennis is macht, maar lacunes in de kennis veroorzaken grote onmacht. De recente geschiedenis van het NIOZ vergeleek hij op biologische wijze: „van larvaal stadium (Zoölogisch station) via tussenfase (provisorium) naar de meta morfose tot een volwassen imago met een naar verwachting lang en rijk le ven". Als geschenk overhandigde hij aan Prof. Dr H. Postma, biologisch directeur van het NIOZ, een bel. De openingsplechtigheid werd gevolgd door een aperitief, rondleiding en lunch Het NlOZ-hoofdgebouw dat vanmorgen door Staatssecretaris Dr. G. Klein van Wetenschapsbeleid in gebruik is gesteld is verreweg het grootste en duurste gebouw dat ooit op Texel tot stand is gebracht. Bij de eerste aan blik zou je dat niet zeggen want het complex maakt bepaald geen massale indruk. Dit werd bereikt door de totale hoogte beperkt te houden tot 12,64 meter en de benedenverdieping beneden het maaiveld te bouwen. Om dat laatste mogelijk te maken moest aannemer Willem Bakker uit Den Hoorn 30.000 m3 duinzand weggraven. Bakker was een van de weinige Texelse be- dri|ven die bij de bouw betrokken is geweest. Niettemin is de NIOZ bouw van grote betekenis geweest voor de plaatselijke werkgelegenheid. Van het bij de Bataafse Aannemings Maatschappij in dienst zijnde personeel, bestond een derde uit Texelaars. Samen met het hoofdgebouw is nu tevens een dubbele loboratoriumeenheid (totaal 12 laboratoria) gereed gekomen Men is nog doende met vijf andere laboratoriumeenheden die als het ware een ketting zullen vormen tussen het hoofdgebouw en het hoge experimenteeraquarium dat enkele jaren geleden gereed kwam. Aan het eind van dit jaar is alles klaar en wordt een definitieve punt achter de bouw- aktiviteiten in Het Horntje gezet. Het lage U-vormige noodgebouw („provi sorium") zal dan worden gesloopt. Het hoofdgebouw maakt op de on voorbereide bezoeker de indruk van een labirint met vele tientallen kleine en grote ruimten Zo ongeveer aan alle wensen die de wetenschapsmensen zou den kunnen hebben om hun onderzoe kingen onder ideale omstandigheden te kunnen verrichten, is voldaan. Techniek Op de begane grond bevindt zich de technische sector met afdelingen voor houtbewerking, bankwerken, lassen, in strumentmakerij, elektrisch installatie- werk, elektronica e.d. Het is vooral deze afdeling waarin de „echte" Texelaars onder de NlOZ-medewerkers hun be roep uitoefenen. Indrukwekkend is ook de enorme ruimte die wordt ingenomen door vries- en koelcellen met een totale vriescapaciteit van 100 pk. Te onderzoe ken bederfelijk materiaal kan hier in grote hoeveelheden beschikbaar worden gehouden. Er zijn proeven die onder geen voor waarde mogen worden onderbroken. Het uitvallen van de elektriciteit zou een mislukking betekenen. Om dit gevaar te bezweren is een noodaggregaat beschik baar met een capaciteit van 250 KVA, dat automatisch inschakelt als de stroom uitvalt. Het voedt een apart elektriciteitsnet waarop studenten en andere onderzoe kers de aparatuur voor dergelijke kwetsbare proeven kunnen aansluiten. Op de benedenverdieping bevindt zich ook een uitgestrekt dubbelvloers maga zijn. Auditorium Voornaamste ruimte op de eerste ver dieping is het grote auditorium (gehoor zaal) dat tevens als filmzaal kan worden gebruikt en plaatsbiedt aan 200 perso nen. Grootte en inrichting doen weinig onder voor die van de City bioscoop in Den Burg. Ook de kantine, 250 plaat sen, zou als gewoon horecabedrijf geen magere indruk maken. Verder bevindt zich in deze bouwlaag de ontvangstkan tine, telefooncentrale, EHBO-ruimte, postkamer, garderobe, administratie en twee cursusruimten. Representatief is het museum dat aan bezoekers van het NIOZ een indruk geeft van de geschie denis van het instituut en van het we tenschappelijk onderzoek dat er tegen woordig wordt verricht. 2Vz km boeken Kostbaarste onderdeel van de tweede verdieping is de omvangrijke biblio theek. Hier wordt zo'n 21/2 kilometer aan wetenschappelijke boeken bewaard, waaronder oude zeer fraaie werken met hoge antiekwaaxde. Bewust is deze af deling op de bovenverdieping gehuis vest omdat er rekening mee wordt ge houden dat de dijk van Het Horntje ooit zou kunnen doorbreken waardoor het hele poldertje blank komt te staan. Van het totale kostbare NlOZ-complex staat alleen het logeergebouw „De Potvis" in de Prins Hendrikpolder en dus achter een veilige deltadijk. Het Horntje zeil, voortdurend door de zee bedreigd zodat men in de loop der jaren voor vele mil joenen aan zinkstukken heeft moeten aanbrengen, moet het blijven doen met de bescheiden lage dijk Op dezelfde verdieping vindt men de vertrekken (waaronder laboratoria) van de beide NlOZ-directeuren Postma en Zijlstra, een conferentieruimte, een da ta-rekencentrum, donkere kamer en an dere ruimten ten behoeve van fotografi sche aktiviteiten, leeszaal en redactie ruimte. De dakverdieping is slechts be stemd voor technische voorzieningen zo als de luchtbehandeling, liftkoker e.d. Onderzoeker S. van der Gaast bij gecompliceerde röntgenapparatuur waarmee on der meer mmeralogische analyse mogelijk is TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. De VVicringer fotogra fen maken bruidsreporta ges in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, telefoon (02279) 1482 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipltel. (02230) 13252 Te koop 3 gewatteerde dekbedden ƒ10,- p. st. en div. stoelen -f vloerbe- dekking. Tel. 02220-2897 Te k. zwarte Pelgrim oliekachel, witte vechth. salontafel, houten hob belpaard en wip. Tel. 02220-4095 Te koop Mercedes 6 cyl goede motor en banden. Na 6 uur. Tel. 02220-3806 Te k Fiat 600 i.pr.st. 58.000 km. bouwj '71 ƒ950,-. Bernhardlaan 60, tel. 2774 Te koop een kinderwa gen met wandelwagen- bak -f- badje en box. Tel. 3748 Wasserette Nowak. Be langrijk voor al onze gas ten: onze wasserette is iedere dag geopend. Wij hebben ook een mangel. Bungalowpark Vredelust, Californiëweg 97a (zijweg 13). H. Nowak, tel. (02228) 381 Carolina heeft haar blokfluit verloren, mist hem erg. Graag bericht Thijsselaan 49 Wie heeft er zaterdag een verkeerde groene ja- gersjas rijbewijs mee genomen uit Casino. J. Lap, Klif 37, Den Hoorn, telefoon (02226) 282 Gevr. overslagventiel voor flessengas. Telefoon 02220-2466 Wie heeft er voor mij een goede 2e hands he renfiets. Tel. 02223-300 Te k. gevr. betonmolen. M. Roeper, tel. 2332 Te k. Fiat 128 59.000 km. Wagemakerstr. 13, tel. 3165 Te k. trekhaak R4 - R6. Peperstr. 45, Oosterend

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2