FNRS ziet op Texel weinig heil in overdekte manege Commissie akkoord met kampeerregeling buitengebied Sommeltjesberg terug Openluchtmogelijkheden voor ruiters veel aantrekkelijker w KRUISWOORDPUZZEL onder nemers-aktiviteiten ■kW j I /m JL wV 0 Verkrijgbaar bij de boekhandel IJ Oosterend krijgt postagentschap op 16 mei V V De Federatie van Nederlandse Rij scholen ziet nauwelijks mogelijkheden voor een overdekte manege als toeristi sche (winter) attractie op Texel. Bij monde van algemeen secretaresse mej. E. S. Tak werd dat duidelijk gemaakt op de vergadering van de commissie voor recreatie en natuurbehoud. De commis sie had om informatie over maneges ge vraagd in verband met bestaande plan nen voor een manege, als onderdeel van bij De Koog of Den Burg te stichten slechtweervoorzieningen. Uit het betoog van mej. Tak kwam naar voren dat het exploiteren van een manege bijna altijd een onrendabele zaak is. Dat het toch gebeurt komt om dat de betrokkenen zelf erg enthousiast zijn. Een overdekte manege is moeilijk te exploiteren. Er is erg veel ruimte no dig om meer dan slechts enkele ruiters te kunnen bezig houden, waardoor de te berekenen tarieven hoog moeten zijn. Noodgedwongen Mej. Tak wees erop dat het paardrij den in een overdekte manege elders noodgedwongen gebeurt omdat daar de mogelijkheden om buiten te rijden ont breken. Zo ligt het op Texel niet. Rui tersport is niet seizoengebonden. Alleer bij ijs en sneeuw kan niet worden ge reden. Het is daarom meer voor de hand liggend de bestaande openluchtruiter sport nog beter mogelijk te ma ken. Voor een manege zou vol gens mej. Tak van de zijde van ruiters van elders nauwelijks belang- 1 5 7 11 13 15 17 19 21. 23 24. 26. 27. 29. 30. 32. 33. 34. 35. 37. 39. 40. 42. 43. 44. 46. 47. 48. 50. 51. 53. 54. 55. 57. 61. 63. 66. 67. 69. 70. 73. 74. 76. 78. 79. 80. KRUISWOORDPUZZEL 14 Horizontaal: Germaanse godheid familielid vis volledig ontwikkeld insekt roofvogel Europeaan slag met de arm Oosterse titel waterdamp slot plaats in Drente familielid zetel Frans voegwood als volgt (afk.) zangnoot goud (Frans) Verenigde Staten (afk.) doodlopende straat meisjesnaam nummer (afk.) onvriendelijk smoken dichtgesmolten glazen huisje voor injectiestoffen, enz. 39. drinkgerei dierenverblijf 40. openbaar vervoermiddel Binnenlandse strijdkrachten 41, kledingstuk Verticaal: 1. plaats in Noordholland 2. hetzelfde 3 aankomende maan (afk.) 4. titel 5. deel van het jaar 6. overschot 7. overwinning 8. voegwoord 9 plaats in Noordholland 10. wijze 12. gewicht (afk.) 14. rondhout 16. metaal 18. bovenlip versiersel 20. spook 22. voegwoord 25. zangnoot 27. soort visnet 28 gewoon 31. monarch 34. soort huis 35. plaats in Brabant 36. keukengerei 38. gewicht (afk.) familielid teug geheel de uwe (afk.) Frans lidwoord spil meisjesnaam bevestiging insekt titel (afk.) kruisboog v. e. gewelf Eur. Econ Gemeenschap (afk.) vrucht ijzerhoudende aarde land in Europa aanzien afgematte schoeisel bewijs van verdriet ontkenning doffe 45. verdieping 49. voorzetsel 52. bijbelse naam 55. jongensnaam 56. zangnoot 58. Europeaan (afk.) 59. gelijke 60. voorzetsel 62 voertuig 64. meisjesnaam 65. meisjesnaam 67. eerste mens 68. vreselijke ziekte 71. en dergelijke (afk.) 72. voorzetsel 75. onder andere (afk.) 77. zonnegod stelling bestaan. Men kan immers dich ter bij huis terecht. De mogelijkheden voor ruitersport in de openlucht die door Texel worden geboden noemde de FNRS-secretaresse daarentegen aan trekkelijk omdat ze haast uniek zijn in het land. Voor iemand uit de randstad zijn er tegenwoordig geen mogelijkhe den meer voor paardrijden. Mej. Tak had veel lof voor de wijze waarop de plaatselijke overheid de rui tersport op Texel begeleidt. De ge meentelijke verordening waarin onder meer de eisen zijn neergelegd waaraan de bestaande openluchtmaneges moeten voldoen heeft zelfs als model gediend voor regelingen elders. De gezamenlijke bedrijven (allemaal gevestigd rond De Koog) verhuren 35 paarden en 20 pony's. Onderdeel? Als reaktie op de enigszins negatieve benadering van mej. Tak bracht wet houder Jook Nauta naar voren dat een manege die onderdeel is van andere recreatievoorzieningen niet persé winst gevend hoeft te zijn. Bovendien is een vorm denkbaar waarbij een dergelijkê manege tevens dient als centrum voor de plaatselijke paardensport. L. J. Dijksen tekende bezwaar aan te gen eventuele uitbreiding van het thans 25 km lange ruiterpadennet van Texel, waarvoor mej. Tak had gepleit. Met na me in de kalkarme duinen veroorzaken paardenhoeven enorme erosie. Als het zand eenmaal mul is geworden zijn rui ters geneigd naast de paden te gaan, waardoor een steeds bredere verwoeste strook ontstaat. Mej. Tak erkende dit. Ook zij meende dat Texel niet is gebaat bij de komst van duizenden ruiters. FAMILIE BOSWINKEL NAM „PRUTTELHUUS" IN GEBRUIK DE KOOG De familie W. Boswin kel-van Midden heeft een eigen horeca bedrijf geopend aan de Dorpsstraat in De Koog. Het is het voormalige eethuis „Chez Henri" dat nu is herdoopt in ,,'t Pruttelhuus". Het bedrijf wordt nage noeg op dezelfde wijze voortgezet. Dus: een eethuis met accent op bistrokarak ter en fondue. Er komen nu ook panne koeken bij en voordelige lunchgerech ten. ,,'t Pruttelhuus" is vanaf 11.00 uur 's morgens open, ook in de winter, zij het dan alleen op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. De heropening begin deze week was een feestelijke gebeurtenis die veel be langstellenden trok. Ook de negentig bloemstukken getuigden dat de vele kennissen en (zaken)relaties de familie Boswinkel het beste toewensen. Het bedrijf kreeg zijn huidige karak ter nadat de exploitatie als „Vat 69" was gestaakt en de heer H. den Teuling de zaak verbouwde. Nu, drie jaar later wilde Den Teuling er weer vanaf, om dat hij woensdag 18 mei een nieuw be drijf opent: Henri Steakhouse" in het apartementencomplex op de hoek Boodt- laan-Badweg. De heer en mevrouw Boswinkel heb ben ruime horecaervaring. Acht jaar lang zwaaiden zij de scepter in Texels grootste hotel „De Koger Hoop". Daar voor zaten ze in Dordrecht ook in deze sector. Plannen om op Texel iets voor zichzelf te beginnen koesterden ze al ja ren, maar telkens als zich een kans voordeed waren ze er te laat bij. Eeli'göfÈli.ictlsclirijviiiji doof ,I,A v.indcrVhs De tweede oplage van dit prachtige standaardwerk over de geschiedenis van de Lage Landen en het eiland Texel, is zojuist verschenen. Omvang 530 pagina's, groot formaat (23x31 cm). 270 zwart-wit illustraties en drie uitklapbare kleurenplaten (waaronder een fraai gereproduceerde landkaart uit 1595). Het geheel in fraai linnen band met goudopdruk. De eerste oplage was in drie weken uitverkocht. De prijs bedraagt tot 1 april 1977 f89,50, daarna f99,50. Uit de vele lovende recensies; Volkskrant: begint a/s een sprookje in werkelijkheid een prachtige geïllustreerde geschiedschrijving. N.R.C.-Handelsblad een magistraal boek. een important werk Telegraaf. een mijlpaal in de geschiedenis van Texel De Typhoon, Dagblad van de Zaanstreek: een magistraal boek in magistrale uitvoering. Te Te ei ot: iasi lek v. snd ïsv Te ,de x ass LC M* tei Te ai de •sv jut W ifs pern er» uis un Ve Te De commissie voor natuurbehoud is in ruime meerderheid akkoord gegaan met de door B. en W. voorgestelde wij ziging van de kampeerverordening. Door deze wijziging wordt onder meer voor uitgelopen op de kampeerregeling voor het buitengebied zoals deze is neerge legd in het nog niet rechtsgeldige be- temmingsplan. Zoals bekend is per erf in het buitengebied één tent toegestaan van 15 mei tot 15 oktober. Daarvoor hoeft geen vergunning te worden ge vraagd; het is een recht. Inplaats van een tent is in veel gevallen ook een ca ravan van maximaal 6 meter lengte mo gelijk, maar dan is wèl vergunning no dig van het gemeentebestuur. Als op het betreffende erf al een zomerwoning staat is kamperen niet toegestaan. Commissielid J. N. Witte wilde het hebben van een caravan ook tot recht maken. Hij vond dat de agrariërs wat betreft de kampeermogelijkheden toch al een „troostprijs" hebben gekregen en verwachtte van het afhandelen van de aanvragen veel rompslomp voor het ge meentelijk apparaat. Commisielid L. J. Dijksen was zeer tevreden over de regeling. Meer tenten toelaten om de agrariërs een graantje van het toerisme te laten meepikken achtte hij een bedreiging van het land schap. De 15e mei als jaarlijkse ingangs datum vond hij nogal vroeg. Hij voelde meer voor 1 of 15 juni, als de bomen volop in blad zitten waardoor de toch nooit zo fraaie tenten en caravans ver scholen blijven. Voorzitter Nauta zei dat medio mei is gekozen om in ieder geval Pinksteren bij de vakantieperiode te kunnen betrekken. Commissielid Timmer vond het jam mer dat B. en W. als voorwaarde voor een caravanvergunning de aanwezigheid van beplanting zullen eisen. Timmer zei dat het juist typisch Texels is om rond boerderijen slechts een paar bomen te hebben en daar zouden caravans dan verboden zijn. De voorzitter zei dat de regeling soepel zal worden gehanteerd. De eis is dat de caravan vanaf de open bare weg niet zichtbaar mag zijn. Dat kan ook op andere manieren worden be reikt dan met bomen. Het nieuwe commissielid Martin War- naar (namens de Recron, opvolger van B. Paagman) verwachtte toch wel moei lijkheden. Texel heeft nu een eigen de finitie van het begrip tourcaravan (elke caravan die niet langer is dan 6 meter) ingevoerd, die bij veel toeristen van el ders niet bekend is. Aan het slot van de vergadering kreeg iemand uit het publiek, de heer P. F. Broesder gelegenheid zijn kampeerpro- bleem onder de aandacht van de com missie te brengen. Broesder, afkomstig uit Delfzijl, heeft op Texel een huis ge kocht om er permanent te gaan wonen. Zolang dat huis nog niet beschikbaar is wil hij in een kleine toercaravan wonen op het erf van de heer Zoetelief in Everstekoog. Een vergunning daarvoor was door B. en W. afgewezen, terwijl de nu aanhangige kampeerregeling iets der gelijks toch zou moeten toestaan. Het bleek echter dat de ambtenaren niet hadden willen vooruitlopen op een re geling die nog door de raad moet wor den vastgesteld. Broesder zal straks wel kunnen worden geholpen, als hij ten minste aan de andere eisen van de rege ling voldoet. In de caravan mag alleen in de zomerperiode worden gewoond en op het betreffende erf mag niet reeds een zomerwoning staan. Kerk Den Hoorn Daan Welboren deed het voorstel uit de toeristische reserve een bijdrage te verstrekken voor de restauratie van de N.H. kerk van Den Hoorn. Restauratie van het interieur is noodzakelijk en wordt voor het overgrote deel van rijks wege bekostigd. De kerkgemeenschap moet echter toch nog 25 mille op tafel brengen wat door middel van akties zo als een jaarmarkt) zal worden getracht. Welboren vond het kerkje echter een belangrijke toeristische bezienswaardig heid voor heel Texel, zodat een bijdrage uit de toeristenpot gerechtvaardigd zou zijn De commissie was niet afwijzend. Wellicht komen er in de volgende ver gadering nadere voorstellen. Dijksen waarschuwde echter voor mogelijke con sequenties. Er zijn meer waardevolle kerken op Texel die vroeg of laat geld nodig hebben voor restauratie. Sommeltjesberg Matig enthousiast was de commissie over een voorstel van voorzitter Nauta zelf, die bij het lezen van het boek van Pieter van Cuijck het idee had gekregen om de legendarisch Sommetjesberg bij De Waal weer op te richten. De plaal en maten van het oorspronkelijke bergj: zijn precies bekend. Voor weinig gele zou men er een bezienswaardigheid bij hebben. OOSTEREND Met ingang vai maandag 16 mei zal Oosterend beschik ken over een postagentschap in het win kelpand van mevrouw J. Visser-Brou wer, Kerkplein 3. Dit houdt verband me: het opheffen van het hulppostkantocMar AJ van Oosterend en de pensionering per juni van kantoorhouder W. L. Bakker. Meer dienstbetoon In tegenstelling tot wat wel eei*rt; wordt gedacht betekent deze verande ring geen verslechtering, in tegendeel De dienstverlening blijft ongewijzigd e; de openstelling wordt aanzienlijk ver ruimd. Men kan in het postagentscha; maandags tot en met vrijdags terech: van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 18.01 uur. Dinsdagmiddags na 12.00 uur er zaterdags is het agentschap gesloten. Alk post-, telegraaf-, giro- en spaarbankza ken kunnen in het agentschap worde: afgewikkeld. Ook kunnen er telefoon gesprekken worden gevoerd. De bevol king van Oosterend zal met een speciai huis-aan-huis folder over deze verande-p ringen nader worden geïnformeerd. Afscheid Kantoorhouder Bakker kwam op lil oktober 1928 als hulpbesteller in diens bij de PTT te Oosterend. Per 1 april 194f werd hij kantoorhouder aldaar. Op juni zal officieel afscheid van hem wor- JSLiiJ den genomen. V< au! ycc !22 T« ju; jn, Ijt Al raa iër ere i 1 loe er raa poj Don an ras iele ers jele 12£ D< hi TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,15, elke regel meer ƒ1,05. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Voor Texe laartjes op rekening wor den ƒ2,50 adm.kosten be rekend. Moederdag. Bloemen- hal Vespetina En wie is er 7 mei jarig? Ja, wie zal dat nu zijn? Dat kan Willem wezen Dat moet Willem zijn. Gefeliciteerd van: Anne- lies, Frans, Thijs, Sjaak, Eric, Peertje, Cor D., Bert, Angely, Toon, Tine- ke, Nicolet, Dirk, Henk Jongens denk ook even aan 17 mei. Henk Bij vergissing verkeer de groene jagersjas mee genomen. Wie heeft mijn jas? (maat 52). Jac. Lap, Klif 37, Den Hoorn, tel. 02226-282 Op 6, 7 en 8 mei is T.O.G.O.Z.O. naar het zuiden Te koop Dru gashaard, kan omgeb. v. gashaard, 1 z g.a.n. 2-pers. polye- ter matras 190 x 130 cm. Vermeulen, Trompstr. 4, Oudeschild, telef. 02220- 2044 Met de Cuna kunt U politie, brandweer, ambu lance, taxi, scheepvaart, kustwacht en reddings boten ontvangen. Antiek handel Flora, tel. (02220) 2565 Knaagdieren opgelet! nu knaaghoutjes in het Dierenpension te koop Te koop Benelli T 50 bj. 1974. P. Rozeboom, Bem- hardlaan 84, tel. 02220- 3648 Schooltafeltje incl. stoeltje compleet slechts ƒ10,-. Dumpstore De Ne derlanden, Voorburg- gracht 285, Noord-Schar- woude, tel. 02260 - 2171 - 3087 - 2474 Te koop 15 balen best hooi. Ook per stuk ƒ7,50. Tel. 3567 Caravancentrum Texel heeft div. occasions in tourcaravans, vouwwa gens en stacaravans vanaf ƒ750,-. Tel. 02220-3163 Te koop butagasgeyser t.e.a.b. Keesomlaan 47, tel. 3308 Bij aankoop ƒ10,- gratis plantje. „Vespertina" Woningruil 3-kamerflat Haarlem ƒ150,- mnd. met Texel. Hoge huur geen bezwaar. Br. onder nr 179 aan bur. Tex. Crt. Voor al uw tegel- erjc mozaïekwerk naar C. va:), der Maden, Lieuwstraat 4( Den Burg, telef. (O2220Ö 3320 Waar de Geest de HEEREN is, is vrijheid! Te koop aangeb. volgla aquarium, 140 x 40 x 3d compl. met install. Telef 02220-2416 Wie wil mijn tuin it orde maken? Mevr. J Bakker-Slot, Mienterglo? 37, Voor Anker, De Koog (02228) 757 Voor een Reis- en Kre dietbrief van de ANWB gaat u natuurlijk naar de RABOBANK A W gas She Ver Brii (022 D fen ges dan Boe lytr 148: O rijb In voorraad ruime sor-t tering hout, w.o. diverse j soorten planken, balker j en ribhout, diverse wand- j schrootjes, plaatmateria- len, w.o. watervast multi-1 plex, spaanplaat board, gipsplaten, steen-Ij?' wol, asbestgolfplaten, diverse betontegels et bielzen en stopzand enz.;—B: Barhorst, Maricoweg 2a.' A Den Burg, tel. (O2220)g'E1 2684 of 3055 der 1 ichi Voor inbouw van auto- gasinstallaties. Fa. A Kievit Zn., Jonker- Ij^ straat

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2