Zeehond moet terug in ïGaat vanzelf! de Waddenzee Brieven- en kaartenlawine voor staatssecretaris .pjjdeMelkt^ Inbreker snel gegrepen Systeem-Sparen l Karnemelk hele liter tijdelijk i Weerzien na l 70 jaar Eisen: stoppen met giflozingen en aanwijzen rustgebieden „Elzenhof" houdt grote demonstratiedag Krant vervalt Goede opbrengst kollekte kinderbescherming SVG viert 45-jarig bestaan Geldig t/m 2aterdag 14 mei. Leuke dagtochten voor ouderen „Wilma" in andere handen AANTALLEN ZEEHONDEN IN HET WADDENGEBIED DINSDAG 10 MEI 1977 90e JAARGANG No. 9176 OPLAGE 5300 T^ltL I 6 PAGINA'S T E X E LS E® COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld i De RoolJ Ver<ch d|nsd en ïr,Jda Postbus - Den Burg, Texel Telefoon 2741 Postgiro «62. Abonnementsprijs f10.30 p. kw. Redaktle: Harry do Grmf, Pellkaanweg 75, De f 4 V' C 7'^7/ S\ 70 cent incasso; los 45 cent. Koog, tel. (02228) 26« c/r^ /warts exeis tn net toaru, Bank: Amro Bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 40 ct. per mm excl. 4% BTW In verband met het uitvallen van Hemelvaartsdag als werkdag zullen de kranten van 17 en 20 mei worden samengevoegd. Deze krant zal verschijnen op woensdag 18 mei. De advertenties voor deze krant kunnen tot uiterlijk dinsdag 12.00 uur worden ingeleverd. Lezers en in het bijzonder ad verteerders worden verzocht hier mee rekening te willen houden. Directie Texelse Courant De onlangs op Texel gehouden Sakor- kollekte ten bate van de kinderbescher ming heeft 3.296,87 opgebracht, gespe cificeerd als volgt: Den Burg ƒ1.877,45, Oosterend ƒ331,60, De Cocksdorp ƒ131,50, Oudeschild ƒ217,12, P.H. Polder 115,28, Den Hoorn 287,20, De Koog ƒ175,05, Eierland ƒ90,14, De Waal ƒ71,53. De Sportvereniging Cocksdorp bestaat 45 jaar. Op bescheiden wijze zal dit ju bileum zaterdagavond a.s. worden ge vierd in het Eierlandsche Huis. Om 19.30 uur begint daar een gymnastiekdemon- stratie onder leiding van Han Brusse laars. Daarna de herhaling van het blij spel „Mag ik me even voorstellen, ik ben uw dochter" door de SVC-toneel- groep. Dit stuk werd eerder gebracht ter ge legenheid van koninginnedag maar trok toen als gevolg van „konkurrentie" van ander feestgedruis weinig publiek. De toegang is gratis. In de pauze wordt ech ter een verloting gehouden ter bestrij ding van de kosten Wie prijsjes voor deze verloting beschikbaar wil stellen kan deze bij de aanvang van de avond afgeven. Het feest wordt besloten met bal met muziek van Humpy Dumpy. 79* ALLEEN VOOR MELK UNIE OF Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij'. iOOs^ks De 28-jarige H.H. uit Den Burg brak de afgelopen nacht in bij Electrohuis Bakker in de Weverstraat. Hij nam vier radiocassetterecorders en een platen speler mee ter waarde van totaal bijna ƒ4.500,-. De dader was echter gezien en afgaande op het signalement kon hij binnen een uur na de ontdekking van het kwaad van zijn bed worden gelicht. Hij is ingesloten en heeft be kend. De familie Bakker ontdekte om half zes vanmorgen dat er was ingebroken. Mevrouw Bakker, wakker geworden omdat haar zoontje last had van oorpijn, zag dat de deur aan de achterzijde van het gebouw openstond. Bij inspectie bleek dat het raam van het kan toor met een steen was stukgeslagen. De inbreker had daardoor het spanjolet kunnen opendraaien. Hij nam de ge noemde artikelen weg uit de winkel en fietste enkele malen naar huis om ze af te voeren. Hij verliet het pand via de van binnenuit geopende magazijndeur. De gealarmeerde politie stelde met twee man een onderzoek in. Bij het vernemen van het signalement dacht men direkt aan H. die al eerder met de justitie in aanraking is geweest. Ook Texelse bejaarden kunnen deel nemen aan de dagtochten die de werk groep Ontspanning van de Stichting voor Voorzieningen Ouderen uit Den Helder heeft georganiseerd. Gekozen kan worden uit twee grote dagtochten die op de vrijdagen 3 en 10 juni worden gehouden en een kleine dagtocht die is gepland op donderdag 23 juni. De grote tocht omvat onder meer een busreis met lunch, boottochtje over het Brasemermeer en een diner. De prijs be draagt slechts 35,per persoon. De kleine dagtocht (busrit, rit per stoom tram, boottochtje over het IJsselmeer en lunch) kost ƒ25,Ieder die ouder is dan 55 jaar kan vanaf maandag 16 mei voor boekingen terecht bij het kantoor van de stichting, Sluisdijkstraat 83, te lefoon (02230) 24949. Er wordt voor goe de begeleiding zorggedragen. 1950 - 550 stuks 1976 - 550 stuks Met de zeehondenstand in de Wad denzee staat het er zeer somber voor In 1950 werden nog 2700 robben geteld; het afgelopen jaar waren het er slechts 350 en de verwachting is dat het aantal (dit jaar nog verder zal teruglopen. Het ernstigst is de situatie in de westelijke Waddenzee, dus bij Texel en Vlieland Ondanks de aanwezigheid van een min of meer beschermd reservaat wordt hier praktisch geen zeehond meer ge boren en zijn de laatste volwassen die ren vrijwel verdwenen. Dat klopt met de vergiftigingstheorie. Het uit de Rijn afkomstige gif verplaatst zich langs de Hollandse kust noordwaarts en komt voor het grootste deel via het Marsdiep de Waddenzee binnen. In dat deel zijn de concentraties dan ook het sterkst. Het gaat vooral om bepaalde gechloreerde koolwaterstoffen, de PCB's (polychloor- bifenylen) die in de natuur niet worden (afgebroken en in organismen worden opgezameld. Het gif werkt onder meer verstorend bij de voortplanting. Onderzoek Op de in „Krasnapolsky" gehouden manifestatie, georganiseerd door de (werkgroep Zeehond, werd het probleem uit de doeken gedaan door deskundigen. Het woord werd onder meer gevoerd door Dr. Jan van Haaftcn die zich al sedert de vijftiger jaren met zcehon- denonderzoek bezig houdt en onder an dere de jaarlijkse alarmerende tellingen uitvoert. Hij pleitte voor onmiddellijk onderzoek naar de herkomst van de ver giften zodat het kwaad bij de wortel kan worden bestreden en het stichten van rustgebieden om de resterende robben een zo groot mogelijke overlevingskans te geven. FNRS-Manege „Elzenhof" te De Koog houdt zondag 14.00 uur een grote de monstratie in de buitenmanege aan de Pijpersdijk. Het evenement is bedoeld als afsluiting van het winterseizoen. Al le paard- en ponyruiters die bij manege „Elzenhof" rijden, doen mee. Publiek is (gratis) welkom. De ruiters zullen diverse proeven uit voeren. De heer R. Mast zal via de luid spreker commentaar geven, wat voor de omstanders erg interessant belooft te worden. De algehele leiding berust bij Jenny Kikkert. Het programma ver meldt onder meer een pas de deux als opening, enkele dressuurproeven, Cava- lettidemonstratie, „Indianen in het strijdperk tegen cowboys" en een open bare les. Omstreeks 18.00 uur is het af gelopen en gaat het gezelschap naar ho tel „De Branding" in De Koog voor de prijsuitreiking. Oude liefde roest niet. Gisteren 4 ontmoette de 86-jarige mevrouw T. Koorn-Kok uit Den Burg haar jeugdvriend J. Balder (87) uit Hengelo. Zeventig jaar eerder hadden ze elkaar voor het laatst gezien. Door puur toeval waren de twee elkaar weer op het spoor geko- men. Beiden zijn naar lichaam en geest nog zeer vitaal zodat de her- nieuwde kennismaking samen ging met het ophalen van veel ple- zierige herinneringen. Twee jaar J na zijn vertrek van het eiland des- tijds kwam Balder in 1909 nog J eens terug, in verband met de gro- J te landbouwtentoonstelling die J toen op Texel werd gehouden. Van J enige afstand had hij ook zijn 1 vriendinnetje Trijntje Kok weer T gezien maar hij durfde haar toen J niet opnieuw te benaderen want J ze was „met een aar". Dat was maandag, 68 jaar later, Jniet het geval en het is een genoe- 4 gelijke dag geworden, waarbij be- 4 kende plekjes werden opgezocht, 4 zoals „Flora" waar vroeger een 4 drukbezochte speeltuin was. 4 OUDESCHILD De heer P. A. Bet- sema heeft zijn sportvissersboot „Wil ma" overgedaan aan zijn broer S. J. Betsema, Mulderstraat 33 te Oosterend. Laatstgenoemde is inmiddels met de sportvisserstochten begonnen. Henge laars betalen voor een dagtocht van 10.00 - 17.00 uur ƒ20,p.p. Er zijn spe ciale tarieven voor clubs die desgewenst in Den Helder kunnen worden afge haald. Avondtochten worden ook ge maakt, van 18.00 - 23.00 uur voor ƒ15, p.p. De „Wilma" is een voormalige sleepboot van de marine die door de vo rige eigenaar voor zijn recreatieve func tie geschikt is gemaakt. Nederland 1950 - 2700 stuks 1976 - 350 stuks Neder Saksen 1955 - 1400 1976 -1 Op dit kaart/e komt duidelijk naar voren dat de zeehond alleen in de westelijke Waddenzee zeer ernstig wordt bedreigd. In Denemarken en Duitsland is nauwelijks van achteruitgang sprake, hoewel daar tot voor kort nog op robben werd gejaagd. Dit is de meest sterke aanwijzing dat de vooral bij het Marsdiep sterke vergiftiging de hoofdoorzaak van de achteruitgang is. Naar aanleiding van de aktie is momenteel in het Natuurrecreatiecentrum een speciale zeehondententoonstelling ingericht. naar de Waddenzee kunnen worden te ruggebracht Gebleken is dat deze in gevangenschap grootgebrachte zeehon den minstens dezelfde levenskansen hebben als hun in het wild geboren en opgegroeide soortgenoten. Zoals bekend brengt ook het Texelse Natuurrecreatie centrum het jaarlijkse overschot van haar zeehonden naar de Waddenzee. In woord en beeld (dia's) liet Lenie 't Hart zien hoe het reilt en zeilt in haar zee hondencrèche. Lenie veroorzaakt door haar werk evenveel publiciteit als An nie de Haan-Langeveld van Texel die al veel eerder nationale bekendheid ver wierf als zeehondenmoeder. Revalidatie „Dat er op dit moment nog zeehonden Paul Hóhner uit Den Burg met zijn papieren zeehond Hij introduceerde zijn bouw plaat zaterdag in Amsterdam ter gelegenheid van de start van de aktie ,.De zeehond terug in de Waddenzee". Paul heeft plannen voor meer dierenbouwplaten en heeft daarvoor de .Texelse bouwplatenfabriek" in het leven geroepen. zijn m de Waddenzee is te danken aan het feit dat ze meer dan de helft van het jaar in de Noordzee verblijven, waar ze enigszins kunnen revalideren" Dat zei Peter Reijnders uit Den Burg die zich sedert enkele jaren met zeehondenon- derzoek bezig houdt. De zeehond moet echter elk jaar naar de Waddenzee ko- ■Denemarken (zie vervolg pagina 2) Sleeswijk Holstein 1950 - 1700 stuks 1976 - 1700 stuks In het Amsterdamse „Krasnapolsky" is zaterdag het startsein gegeven voor een grootscheepse aktie om de zee honden in het Nederlandse deel van de Waddenzee te redden. In het kader van deze aktie (onder het motto „De zeehond terug in de Waddenzee") worden alle Nederlanders opgeroe pen brieven of briefkaarten te sturen naar Staatssecretaris Meijer van CRM met twee dringende verzoeken: een einde maken aan de vergiftiging van het Waddenzeewater en het in stellen van meerdere streng bewaakte rustgebieden waarin de resterende zeehonden de mogelijkheid hebben hun jongen te verzorgen. Lenie 's Hart van de zeehondencrèche in Pietersburen houdt zich evenals het Texelse Natuurrecreatiecentrum bezig met het opvangen van moederloze en zieke zeehonden Getracht wordt deze weer op krachten te brengen, zodat ze

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 1