Meer dan duizend luisteraars bij indrukwekkende kooravond „Zeehond terug in Waddenzee" wzmmm Geslaagde sportdag S.V. Oosterend G.V. Oudeschild had onderlinge wedstrijden Nostalgische voettocht van bejaarde tweeling „Oost tegen West" Spectaculaire krachtmeting iSpiÉ feÜsSi! 00 Het slotoptreden van alle koren gezamenlijk. Rechts dirigent A. Kuik oie zoals gewoonlijk de touwtjes stevig in handen had. Het publiek bewaart vooral aan deze afsluiting een uitstekende herinnering De kooravond die het Texels Christe lijk Mannenkoor zaterdagavond in de R.K. kerk te Den Burg hield en waaraan werd meegewerkt door zes andere Noordholandsc koren cn de christelijke muziekvereniging Excelsior, kan in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Het aantal luisteraars was enorm: onge veer 1100 zodat vele stoelen moesten worden aangesleept om iedereen te kun nen laten zitten. De kwaliteit van het gebodene was over het algemeen uitste kend. Het Texelse aandeel in het succes was groot. De bijdrage van het Texelse koor was nagenoeg perfekt en de door Ex celsior als intermezzo gebrachte para frases „Boven de sterren" en „Heer ik hoor" maakten diepe indruk. Het meest imponerend was het slotoptreden van alle koren (420 man!) gezamenlijk, waar bij „Komt tot het feest" in een bewer king van dirigent A. Kuik werd ge bracht en als meeslepende uitsmijter het welbekende Ambrosiaanse lofgezang met begeleiding van „Excelsior". Warm Het zeer grote aantal aanwezigen had één nadeel. De luchtverversing was daarop niet afgestemd zodat het halver wege de avond nogal benauwd en warm begon te worden. Aan de prestaties van de zangers deed dat echter geen merk bare afbreuk. De kooravond was vooral een triomf voor dirigent A. Kuik die na afloop heel wat lofuitingen mocht aanhoren. Na de samenzang startte het program- LAM AANGEREDEN Een automobilist reed op het Molwerk een lammetje aan. Het dier brak een poot waardoor de eigenaar genoodzaakt was het naar de slachtplaats te brengen. OOSTEREND De initiatiefnemers van de SVO-clubsportdag van zaterdag unnen terugzien op 'n zeer geslaagd eve nement. Wat bedoeld was als 'n clubdag voor de voetbalvereniging groeide uit tot een manifestatie voor heel Ooster end. 's Morgens om 10.00 uur werd begon nen met spelletjes voor de pupillen, die m groten getale opgekomen waren. Enthousiast werd gestreden om de me dailles die te verdienen waren. Ook het senioren voetbal begon om deze tijd met een wedstrijd tussen het tweede en der de zondagelftal. Hoogtepunt van de dag was echter de veteranenwedstrijd tussen teams van S. Keijzer en J. Roeper. De partij eindigde onbeslist en via strafschoppen moest een beslissing geforceerd worden, iets waar op de vele toeschouwers gehoopt had den. Ook de wedstrijden van de dameself tallen waren een groot succes. Maar liefst drie teams streden met grote inzet om de „Gerrit Terwindt"-trofee. Ook hier moesten strafschoppen de beslissing brengen, omdat de teams in de normale speeltijd niet tot scoren kwamen. De dag werd afgesloten met een wed strijd tussen de beide eeriste elftallen van de zaterdag- en zondagafdeling. Enigszins onverwacht werd dit een zeer verdiende overwinning voor het zater dagelftal. Al met al een dag waar de organisa toren (en met name de families Ooster hof en Vedder) trots op kunnen terug kijken en die voor herhaling vatbaar is. Van de verloting zijn bij F. Visman, Oosterenderweg, nog enkele prijzen af te halen: nr. 197 (boot) en 285 (tas). ma met het lied „Leer ons" waarvan zo wel tekst als muziek door Kuik zelf wa ren gemaakt en waarmee hij en zijn koor al direkt succes oogstten. Dat gold ook voor „De Herder" volgens een bewer king van Kuik. Hoogtepunt van het op treden van het Texelse koor was echter Psalm 100 van Ge v. d. Beek met een goed op dreef zijnde baritonsolist Wob Rienks, Betty Bakker met bugel en Jan- nie Dros aan het orgel. Gastheren goed op dreef Hoewel niet is uitgesloten dat chau- ninisme ons oordeel beïnvloedt mag ge steld worden dat Texel van alle deelne mende koren het beste uit de bus kwam. Ook het Christelijk Mannenkoor De Lof- stem deed het goed. De door dit koor gezongen „Kozakkendans" had echter wat pittiger mogen klinken. Ook het Alkmaars Christelijk Man nenkoor liet zich kennen als een zeer goede formatie. Het meest perfect was Psalm 23 „Gott ist mein hirt". Met de uitspraak van het Engels in „We will rest awhile" had dit koor moeite. Ook de andere koren die Engels in hun pro gramma hadden opgenomen, hadden deze handicap. Het „Nieuwedieper Vis- De gymnastiekvereniging Oudeschild hield onderlinge wedstrijden. De uitsla gen luiden als volgt: Jongens vanaf 7 jaar: 1. Leon Kees Eelman 31 pnt.; 2. Jeroen Visser 30Ve pnt.; 3. Richard de Fijter 30 pnt.; 4. Wouter Koopmans 27V2 pnt. Meisjes vanaf 7 jaar: 1. Diana Ris 31 pnt., 2. Corinne Eelman 31 pnt.; 3 Judith Hin 30Vz pnt.; 4. Jolanda de Graaf 29 pnt. Meisjes 8 jaar: 1. Diana Kiewiet 32% pnt.; 2. Astrid Nauta 31 7t pnt.; 3. Linda Betsema 29pnt.; 4. Annet de Ridder 29 pnt. Meisjes 9 en 10 jaar: 1. Martine Bur ger 32 pnt.; 2. José Bekker 31a/s pnt.; 3. Astrid Jongedijk 2#% pnt.; 4. Janine Blom 29 pnt. Jongens vanaf 10 jaar: 1. Erik Kal ver boer 30 pnt.; 2. Wichard Verhagen 29Vs pnt.; 3. Edwin Barhorst 29 pnt.; 4. Jan Kalf 28 pnt. Meisjes vanaf 11 jaar: 1. Karin Ver meulen 32V2 pnt.; 2. Esther Krijnéh 32 pnt.; 3. Lilian van Liere 31 pnt. Onderstaande vijf meisjes deden mee buiten mededinging vanwege de trai ning aan de brug: Jack Klaassen 32 pnt.; Mirjam Raven 32Vs pnt.; Cynthia Za- deits 31 Va pnt.; Els Bergman 31 pnt.; Helga Kiewiet 30% pnt. TEXEL HOOG GEKLASSEERD OP PROVINCIALE TURNKAMPIOENSCHAPPEN Meisjes, jongens en heren van de gym nastiekvereniging Texel hebben het prima gedaan op de zaterdag in Be verwijk gehouden provinciale kam pioenschappen van het KNGV. De heren bezetten de tweede plaats met een puntentotaal van 28,90. Met kastspringen werden 14,8 punten be haald en met minitrampoline-paard- springen 14,10 punten. De meisjes deden het nog beter (to taal 29,50 punten) maar hadden meer concurrentie waardoor zij derde wer den. Op de lange mat veroverden zij 14,7 punten en met minitramp-paard- springen 14,8 punten. Het meest verrassend was de prestatie van de jongens, die een vierde plaats be haalden. Met hun gemiddelde leeftijd van 10 jaar moesten zij het opnemen te gen jeugdtumers van tegen de 16 jaar, Niettemin kregen ze 26,20 punten: 13,0 voor het kastspringen en 13,20 voor het minitramp-paardspringen. serskoor" deed het ook zeer bevredi gend, afgezien van een paar onzuiverhe den. Het Andijker Mannenkoor zong enigszins onzuiver en wat geforceerd. Het Haarlems Christelijk Mannenkoor pronkte met een zeer goede solist die in de spiritual „Nobody knows" een sublie me vertolking liet horen. De kwalifica tie zeer goed is op zijn plaats voor het Christelijk Mannenkoor uit Den Helder. Het was voor het eerst sinds zeven jaar dat iets dergelijks op Texel werd gehouden. Na afloop van het concert voer een extra boot om de honderden zangers de mogelijkheid te bieden nog dezelfde nacht thuis te zijn. Onderscheiding Het programma werd onderbroken om de heer W. IJlstra (voorzitter van het Gewest Noordholland van de Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereni gingen) gelegenheid te geven enkele on derscheidingen uit te reiken. De zilveren speld van de bond ging naar de Texe laars M. Vlaming, Jac. Schrama, G. Dros en C. Smit wegens langdurige aktivi- teit als koorzanger. De heer Smit kon wegens ziekte niet aanwezig zijn om het speldje m ontvangst te nemen. men m verband met de voortplanting Zeehonden kunnen alleen op het land (de zandbanken) worden geboren en worden daar ook gezoogd. Als over- gangsvoedsel (tussen moedermelk en vis) zijn garnalen nodig, die de jonge dieren in het Wadden water kunnen le ren vangen. Omdat de zeehond (in te genstelling tot veel andere zeezoogdie ren) niet in haremverband leeft, zou de kans op het vinden van een partner in de grote Noordzee te klein zijn Dus ook hiervoor is de kleinere Waddenzee nood zakelijk. De effekten van het gif in het Wad denwater zijn nog maar gedeeltelijk be kend. Maar het staat wel vast dat met name de voortplanting erdoor terug loopt. De vruchtbaarheid van de vrouw tjes neemt af, jongen worden te vroeg geboren of komen veel te zwak ter we reld. Een ernstige bedreiging vormen ook de min of meer natuurlijke para sieten, waarvan de longworm wel de meest verbreide is. Als gevolg van de kluwens wormen die zich in de longen bevinden loopt de capaciteit van het ademhalingssysteem sterk terug, wat funest is voor robben die vaak langdurig moeten duiken om hun voedsel te be machtigen. In het verleden is fel op de zeehond gejaagd. Daaraan is in Nederland al lang geleden een eind gemaakt en re centelijk ook in Duitsland en Denemar ken. Peter Reijnders stelde echter na drukkelijk dat een gezonde en krachti ge zeehondenpopulatie in stand kan blij ven ondanks jacht en onrust. Het in het leven roepen van streng beschermde re servaten zou dan ook een tijdelijke maatregel kunnen zijn, die kan verval len als de stand weer op ongeveer 2000 exemplaren is gebracht. De klok staat wel op vijf voor twaalf. Als vandaag met de giflozingen wordt gestopt, duurt het nog jaren voordat het gunstige ef- fekt daarvan merkbaar zal zijn. Papieren zeehond Biologisch tekenaar Paul Höhner uit Den Burg introduceerde op de bijeen komst een uit zes delen bestaande bouw plaat waaruit een zeer natuurgetrouwe (baby) zeehond kan worden vervaardigd. DINSDAG 10 MEI De commissie algemene zaken heeft aan vang 20.00 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. Om 19.30 uur begint in „De Zwaan" een vergadering van de zaalvoetbalver enigingen. WOENSDAG 11 MEI Kamerlid J. Knot van de PvdA houdt een spreekbeurt in „De Lindeboom- Texel", aanvang 20.00 uur. Het Groene Kruis Texel heeft een le denvergadering in het Medisch Cen trum, aanvang 20.30 uur. DONDERDAG 12 MEI De afdeling Texel van de Hollandse Mij. van Landbouw heeft in „De Hoop" te De Cocksdorp een ledenvergadering met als sprekers de hoofdbestuursle den C. Geerligs en B. v. d. Beek, aan vang 20.00 uur. In „De Raadskelder" wordt aanvang 20 00 uur een postzegelruilbeurs met verloting gehouden. VASTE DATA Iedere woensdag, aanvang 19 00 uur spelletjesavond voor de jeugd in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan. Elke maandagavond aanvang 20.00 uur bridgen in hotel De Lindeboom-Texel. Inleggeld ƒ3,75 per persoon Wielervereniging Texel houdt iedere zondag trainingswedstrijden op het Hogebergcircuit. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9 00 - 10.00 uur van van 14.00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Elke maandagavond om 20.00 uur kla verjassen in „De Zwaan". Bij de Zwalkersburcht aan de Beatrix laan kan dagelijks oud papier in de daar opgestelde container gede poneerd worden. Iedere dinsdagochtend huisvrouwen- gymnastiek in de sporthal van 9.30 - 10 30 en 10.30 - 11.30 uur. Kosten ƒ2. per keer. Slankelijnclub komt op maandagavond bijeen in „De Witte Burcht", aanvang half acht. In De Cocksdorp kunnen in het gebouw van de Hervormde gemeente uitslui tend op donderdag boeken worden ge leend. De uitleenuren zijn van 15.30 - 16.30 uur en donderdagavonds van 19.00 - 19.45 uur. Bejaardenzang iedere woensdagmiddag 15.00 uur in de Hollebol aan de Burg wal. FIETSEN IN SLOOT GEVONDEN Nabij „Bispinckhof" bij De Koog wer den in een sloot twee fietsen gevonden, waaronder een vrijwel nieuw exem plaar. De laatstgenoemde is een zwarte damesfiets van het merk Mercurius. De andere is een groen herenrijwiel van het merk Ricardo. De fietsen wachten in het politiebureau op hun eigenaars. Höhner heeft er met zijn vrouw bijna anderhalf jaar aan gewerkt. Het is een haast ongelofelijke prestatie. Men kan zich voorstellen dat uit vlak karton een rechthoekig voorwerp kan worden ver vaardigd, maar het bereiken van ron de vormen lijkt iets onmogelijks. Paul Höhner is er echter in geslaagd en het resultaat is indrukwekkend. Tot grote bewondering van de aanwezigen toonde Paul een gemonteerd exemplaar van „zijn" zeehond, die vanaf 10 mei a.s. in De 71-iarige tweelingbroers Kees 1! en Wim Ellen hebben zaterdag een <1 acht kilometer lange wandeling ge- 1 1 maakt langs de binnendijk van 1 Waalenburg naar Oost. Het ging J 1 hen makkelijk af; ze hadden het 1 gevoel dat ze het best tweemaal zo 11 ver hadden kunnen lopen. 1 Aanleiding voor deze tippel was i 11 pure nostalgie. Als kinderen maak- j 1ten ze honderden malen dezelfde 1 wandeling. Zelf woonden ze in Oost, J i maar hun grootmoeder woonde een- 1 11 zaam in Waalenburg. De familie El- len achtte het op een gegeven mo- 1 11 ment nodig een oog/e in het zeil te (l houden en voor gezelschap te zor- 1 I gen De tweelingbroers gingen er elke avond om beurten heen, vier i laar lang. Zestig jaar later hebben i de broers de toch nog eens overge- 1 ,1 daan, voor het eerst met z'n tweeén 1 Na afloop constateerde de heer 1 J 1Kees Ellen (thans wonend in het Ca- J nadese Belwood en tot 29 mei met jt vakantie op Texel) dat Texel in die 1 1tijd sterk Is veranderd maar de wan- 1 '1 delroute langs de binnendijk was 1 (i nog precies hetzelfde De heer Ellen i> heeft op het gebied van wandelen (l II zijn sporen verdiend Lang voordat 11 het een jaarlijkse traditie werd j, 0 maakte hij in 1929 samen met drie ,i anderen een rondje om Texel, een ,i j, feit waaraan de Texelse Courant destijds uitvoerig aandacht besteed- 11 de. 11 OUDESCHILD Zaterdag heeft in Oudeschild weer de jaarlijkse krachtme ting tussen Oost en West plaats gevon den. Het feest begon 's middags al met een gekostumeerde voetbalwedstrijd, die eindigde in een 33 gelijk spel. Maar door de betere entourage (ziekenwagen, dokters en verpleegsters) besloot de jury hiervoor West 5 punten te geven en Oost 4 punten. 's Avonds kregen beide ploegen de praktische opdrachten uitgereikt. Deze varieerden van het in elkaar zetten door 3 personen van gedemonteerde fiet sen (waarbij de vrouwelijke deelneem sters zeker niet de mindere waren van de mannelijke) tot het samenstellen van een verkiezingscampagne voor de bur gemeester van Oudeschild. Ook de wed strijd wie de grootste lappenpop kon maken gaf spectaculaire resultaten He le balen stro werden aangevoerd en in de poppen verwerkt. Bij de jurering bleek de pop van Oost een paar meter langer dan dUe van West. De jury werd gevormd door Kees Zoetelief, Frans Bakker en Simon Plaatsman. Aan het einde van de avond bleek dat Oost met één punt verschil gewonnen had van West (55 om 54) zodat Loes de Graaf c(e wisselbeker in ontvangst kon nemen en deze een jaar in bezit mag houden. de handel is. Op Texel wordt de bouw plaat verkocht in het Natuurrecreatie- centrum voor ƒ24,75. Een deel van de opbrengst wordt gebruikt om de aktie voor de terugkeer van de zeehond te bekostigen. Het in elkaar zetten van de zeehond is geen kinderwerk. Op vragen uit de zaal antwoordde Paul dat het aan te bevelen is om het werk met twee man uit te voeren („Dan kun je elkaar moed inspreken") en er zeker „een weekend en nog een dagje" voor uit te trekken. Een in elkaar gezette zeehond is mo menteel te zien in de etalage van „Arti- ma' in de Gravenstraat. Deze grafiek geeft een beeld van de razendsnelle achteruitgang van de zeehonden stand in de Nederlandse Waddenzee. Het herstel na 1960 was het gevolg van het stoppen van de jacht. Door de toenemende invloed van de vergiftiging was deze verbetering van zeer tijdelijke aard. aantal ten OfS&Mng s§§«Pflt5l

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 2