Werkgroep Landschapszorg heeft druk jaar achter de rug IhlimiWIIblIMgl „VADERS TWEEDE VROUW" Actie gevoerd tegen tal van bedreigingen FEUILLETON: Geslaagd zaalvoetbaltoemooi Verjaarsvergadering paardenvrienden Papierkar kapot teruggevonden Kleppertjes deden liet goed op kringconcours Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 10 mei 1977 UITSLAGEN: VRIJDAG 6 MEI 1977: Junioren: Tex. Boys Cl-HRC C6 3—3 ZATERDAG 7 MEI 1977: Junioren: Flevo C2-Tex. Boys Cl 13 Schagen C3-Texel C3 23 ZONDAG 8 MEI 1977: Afdeling Noordholland: Wieringerwaard 3-Tex. Boys 2 62 WGW 7-Texel 4 10—3 Junioren: Texel Al-Geelzwart Al 2—2 PUPILLENTOERNOOI S.V. DE KOOG Zaterdag hield S.V. De Koog een groot pupillentoemooi voor A- en B-pupillen. De uitslagen luidden als volgt: Cocksdorp Al-Texel A3 20 Tex. Boys Al-Texel Al 30 De Koog Al-Texel A3 60 Texel Al-Texel A2 11 De Koog Al-Cocksdorp Al 10 Tex. Boys Al-Texel A2 30 Texel B2-Cocksdorp BI 01 Tex. Boys Bl-ZDH BI 0—3 De Koog Bl-Cocsdorp BI 02 ZDH BI-Texel B3 2—0 De Koog BI-Texel B2 11 Tex. Boys Bl-Texel B3 10 Bij de A-pupillen speelden Cocksdorp Al en Texel Al om de 3e en 4e plaats. •Dit werd 00, waarna Texel won met penalty's. Tex. Boys Al en De Koog Al duel leerden om de le en 2e plaats. Dit werd (ook na penalty's) gewonnen door De Koog. Bij de B-pupillen speelden Tex. Boys BI en Texel B2 om de 3e en 4e plaats. Dit werd 00, waarna de strafschoppen door Tex. Boys BI gewonnen werden. Cocksdorp BI en ZDH BI speelden om de le en 2e plaats. Dit werd verrassend door Cocksdorp gewonnen (10) Het junioren BI-toernooi van S.V Texel dat zaterdag werd gespeeld kan geslaagd worden genoemd. De sfeer was voortdurend zeer sportief. Texel BI had zich verzekerd van de nodige medewer king. Zo werden de wedstrijden geflo ten door H. Ploeger, W. Witte, R. Bak ker, L. Heerschap en J. de Lugt. De be kers die bij het slot werden uitgereikt waren beschikbaar gesteld door Bouw bedrijf Koom, familie De Lugt en S.V. Texel. Winnaar werd Texel BI. Daar waren penalty's voor nodig want de fi nal estrijd tegen Reizenboetiek was on beslist geëindigd. Uitslagen: ZDH-JKM 8—0 Knudde-Swarte Schaep 10 Reizenboetiek-Lelyarappers 3—0. Texel Bl-Hot Dog 3—0 ZDH-Reizenboetiek 12 Knudde-Hot Dog 30 Texel Bl-Swarte Schaep 21 Reizenboetiek-J KM 10 Knudde-Texel BI 01 Lelytrappers-JKM 02 Hot Dog-Swarte Schaep 22 ZDH-Lelytrappers 53 Finale: Hot Dog-Lelytrappers 20 Swarte Schaep-JKM 30 ZDH-Knudde 2—0 Reizenboetiek-Texel BI 00 De twintig leden tellende werkgroep Landschapszorg Texel heeft een druk jaar achter de rug. Hoewel daarvan naar buiten minder bekend werd dan in het verleden, werd veel aktie ge voerd tegen bestaande en te ver wachten schade aan het milieu van Texel. Uit het dezer dagen verschenen jaar verslag van de werkgroep blijkt dat vooral het bestemmingsplan buitenge bied veel aandacht heeft gevraagd. Met de grote lijnen van dit plan kon de werkgroep instemmen, maar men vond dat B. en W. veel te ruime wijzigings- en vrij stellingsbevoegdheden hebben. „Hoewel wij in het algemeen wel gelo ven in de goede bedoelingen van het huidige college, betwijfelen we of m ge vallen van vrijstelling of wijziging wel rekening zal worden gehouden met de na tionale en internationale belangrijkheid van de Texelse natuurgebieden en het Texelse landschap. Voor een college van B. en W. zal bij afweging van belangen nu eenmaal het plaatselijk belang als doorslaggevend worden ervaren". De werkgroep konkludeert dan ook dat het nu vastgestelde bestemmingsplan te weinig waarborgen geeft dat de reste rende kwaliteiten van het landschap en de natuurgebieden en daarmee ook de aantrekkelijkheid behouden blijven. Toeristenstop Volgens de werkgroep is in het be stemmingsplan ook te weinig rekening gehouden met het feit dat het aantal toeristische slaapplaatsen in 1985 niet hoger dan 47.000 mag zijn. Zoals het er nu naar uitziet, zal het aantal dan ruim schoots overschreden zijn. Het bestem mingsplan geeft desondanks nog grote mogelijkheden tot „natuurlijke groei" buiten de akkommodatiekernen. Terrei nen voor dagrecreatie en andere toeris tische steunpunten moeten volgens de groep alleen worden gerealiseerd als zij aansluiten op bestaande recreatie-ak- kommodatie. Fietspaden De werkgroep heeft bezwaar gemaakt tegen de aanleg van toeristische rijwiel paden over de oude binnendijken. „Texel heeft al een uitgebreid wegennet; deze fietspaden betekenen een ontoelaatbare verdere ontsluiting van het nog rustige cultuurlandschap". Veel positiever heeft de werkgroep gereageerd op het ont werp streekplan van de provincie. „Hierin wordt de bijzondere positie van Texel zeker beter op zijn waarde ge schat". Tegelijk met een stop voor het aantal slaapplaatsen wenst de werkgroep een veel krachtiger anti-autobeleid. De groep is het er dan ook volstrekt mee oneens dat de veerdienstcapaciteit wordt aangepast aan het autogebruik van de toerist. Dat bleek uit het beroep bij GS tegen het bestemmingsplan voor Het Homtje en uit de reaktie op de Oriën teringsnota veerverbinding van de ge meente. De bestaande capaciteit van het veer wordt volgens de werkgroep nog niet volledig benut en de kraanfunctie van de veerdienst moet behouden blij ven. „Het steeds weer toegeven aan het vervoersaanbod staat gelijk aan het stre ven naar 'n vaste oeververbinding en zal verdere nivellering van de waarden van het landschap, de natuur en de dorpen tot gevolg hebben". Vliegtuiglawaai De werkgroep heeft ook aktie gevoerd tegen het sterk toegenomen luchtver keer boven en bij Texel, zoals militaire Donderdag, vrijdag en zaterdag ver toont het City theater „L'empire des sens" (Het rijk der zinnen) van de Ja- paner Nagisa Oshima. Een film waar over gemakkelijk misverstanden kunnen ontstaan, niet in het minst door de ge heel andere opvattingen en tradities die de Japanners er betreffende sex op na houden vergeleken met de doorsnee Eu ropeaan. De broeierigheid en sfeer van „zonde" waarmee dit onderwerp bij ons vaak wordt omringd is in grote tegenstelling met de Japanse opgewektheid en speel se verfijning van wat zij zien als nood zakelijk en volkomen normaal. Dat de film, ook in Japan zelf, een taboebrekende werking had, komt dan ook voornamelijk door Oshima's keuze van het verhaal. Zoals in meerdere van zijn voorgaande films (o.a. „The hanging" en „Boy") werkte de regisseur weer vanuit een ware geschiedenis. In een politierapport uit 1936 vond hij het relaas opgetekend over een dienstmeisje, razend verliefd op haar werkgever. Dit merkwaardige paar, probeert in hun zuiver lichamelij ke verhouding de absolute climax te be reiken. Een climax welke in de dood ge vonden wordt. Het politiebericht vertelt dat de vrouw (daarin aangemoedigd door de man) hem wurgt tijdens de lief desdaad en daarna van de geslachtsde len ontdoet. Stralend van geluk wordt zij daarmee enkele dagen later gevon den. Een verhaal waarmee een middelma tig regisseur gemakkelijk zou kunnen afglijden naar gore en ellendige beelden. Niet Oshima, die bijna de gehele film gebruikt om juist de verhouding tussen de hoofdpersonen in detail weer te ge ven. Het spel, hun streven om de climax („de kleine dood") te intensiveren gaat verder en verder. Tot, als beiden willen, de totale bevrediging komt wanneer alle remmen zijn verdwenen....: met de echte dood. De opervlakkige kijker (gelokt door de plaatjes) zal dit een vervelende en soms stuitende film vinden. Twee uur lang naar twee dezelfde vrijende men sen kijken, begeleid door traditionele Japanse muziek, is niet wat men over het algemeen van „een sexfilm" ver wacht. Een ondeugende of zwoele sfeer roept Oshima al evenmin op met zijn schitte rende koele beelden. „L'empire des sens" kan men zien als een erotisch prentenboek vol uiterst fijne tekenin gen. Door de kunstenaar (Oshima) is er dan een naschrift bij dat ongeveer in houdt dat er tussen gelieven geen en kele lichamelijke remming mag bestaan. (Toegang 18 jaar). Voor hen die wat meer informatie over de film willen, ligt er bij de kassa van het City theater een uitgebreid ar tikel van de hand van Dim Damave (uit Skoop 9, 12e jaargang) in een gratis fol der. oefeningen, helicoptervluchten van en naar booreilanden, rondvluchten, rekla- mevluchten en para-droppings. De oude WV-slogan „eiland van rust en stilte" lijkt voorgoed opgeborgen. De werkgroep drong er dan ook bij GS op aan geen uitbreiding te geven aan de faciliteiten van het vliegveld en dus geen goedkeu ring te geven voor de bouw van een nieuw paracentrum. 'Overleg met KLM Noordzeehelicop- ters had tot resultaat dat deze onderne ming een nieuwe aanvliegroute vast stelde waardoor alle vogelrijke gebieden en natuurreservaten voortaan worden gemeden. De helicopters blijven echter de rust verstoren in het duingebied om dat de militaire autoriteiten tot dusver geeQ toestemming hebben gegeven bui ten de Texelse kust over zee te vliegen. Wat betreft Oudeschild kwam de groep in het geweer tegen de in het be stemmingsplan opgenomen apartemen- ten, tegen hoogtes van gebouwen, tegen de grootte van industrieterrein, tegen de „doorbraak" en tegen het opnemen van agrarisch gebied binnen dit plan. Ook tegen de doorbraak Groeneplaats- Elemert in Den Burg werd geprotes teerd omdat deze werd beschouwd als een maatregel ten gunste van het auto verkeer. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van goede kontakten met het Hoogheemraadschap Uitwaterende Slui zen. De groep gaf commentaar op het zuiveringsplan voor Texel. Naar aanlei ding daarvan hadden verschillende ge sprekken plaats met de directie van de technische dienst en de hydrobiologe van het Hoogheemraadschap. Door de werkgroep werd een lijst opgesteld van op Texel voorkomende waterplanten in 1915 en 1950, waaruit de verslechtering van het oppervlaktewater duidelijk werd. jgfl In een enkel geval werd bezwaar ge maakt tegen het verlenen van een lo zingsvergunning omdat de werkgroep vond dat onvoldoende voorwaarden wa ren gesteld. Bij Rijkswaterstaat Texel werd erop aangedrongen er beter op toe te zien dat het verharde weggetje naar de Hors niet De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt vrijdagavond a.s. de voor jaarsvergadering, aanvang 20.30 uur, in hotel „De Lindeboom-Texel". De agenda vermeldt onder meer bespreking van het zomerprogramma. De vergadering wordt bijgewoond door de heer A. J. Vermond, secretaris van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland. Hij zal een causerie houden onder het motto „Paardenpraat". Bij de bestuursverkiezing moet een opvolger gekozen worden voor de on langs overleden heer K. du Porto. Kan didaten zijn W. v. d. Linde uit De Cocksdorp en S. Plaatsman uit De Waal. Mevrouw A. Bakker-Witte en de heer Jac. Lap Azn zijn herkiesbaar. door fietsers en bromfietsers wordt ge bruikt in het belang van de rust in dit gebied. Bij Staatsbosbeheer werd ge protesteerd tegen de tot ver in mei door gaande dunmngswerkzaamheden in het bos. Vogelsoorten als houtsnippen, rans uilen en torenvalken hebben daar scha de van ondervonden. De werkgroep was betrokken bij tal van andere aktiviteiten en gesprekken. Zo werd besproken welke maatregelen mogelijk zijn om doodvliegen te voor komen van vogels tegen de tuidraden van de naast de vuurtoren staande zend mast. Met Staatsbosbeheer werd nuttig van gedachten gewisseld over allerlei problemen van milieubescherming op Texel. Volkstuintjes De werkgroep vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente volkstuintjes uitgeeft binnen het Hogeberggebied. „Een zo kleinschalige tuinbouw doet afbreuk aan het landschap". Op spoedige ver plaatsing van het complex werd aange drongen. De gemeente liet weten dat naar mogelijkheden wordt gezocht. Boos is de werkgroep over het feit dat de kleiduivenschietbaan op de Mok het hele jaar in gebruik is gebleven hoewel de gemeente nog geen hinderwetvergun ning heeft afgegeven. „Nadere juridi sche stappen worden overwogen". Op de laatstgehouden jaarvergadering van de werkgroep werd Wilma Eelman uit Den Burg tot voorzitster gekozen. Penningmeesteresse werd Sytske Dijk- sen-Overbeeke uit De Koog en secreta ris bleef Lieuwe J. Dijksen. De kar waarmee Scouting Texel we kelijks oud papier ophaalt, is terecht. Het ding werd gevonden in de buurt van de speelweide, helaas kapot. Onder an dere was een wiel verdwenen. WATERBALLET Een onbekende heeft in het weekend een kraan opgengedraaid in een der winkeltjes van het in aanbouw zijnde appartementenhotel aan de Nikadel in De Koog. Aanmerkelijke waterschade was het gevolg. Op het zaterdag gehouden kringcon cours voor pony's te Schagerbrug-Ou- desluis boekte de Texelse ponyclub „De Kleppertjes" de volgende resultaten: Rijbaan 2, klasse BI: Christine Vlas op Polly, 3e prijs. Rijbaan 3, klasse BI: Trudy Grootjen op Daniël, 7e prijs. Rijbaan 4, klasse BI: Liliane van Lan- gelaan op Patrick, 4e prijs; Piet de Wit op Jacky, 6e prijs. Rijbaan 7, klasse B2: Ina Pool op Wendy, 2e prijs. Rijbaan 8, klasse B2: Jacqueline de Porto op Tornado, 2e prijs; Renske van IJsseldijk op Hypos, 7e prijs. Rijbaan 9, klasse B2: Eveline Brans op Dixy, 2e prijs. Rijbaan 11, klasse LI: Janine Vlas op Nellie, 3e prijs. Rijbaan 13, klasse LI: Joke Dros op Don Juan, 2e prijs. Rijbaan 14, klasse LI: Marieke Bakker op Goodwill, 6e prijs. Het achttal „De Kleppertjes 1 behaal de een derde prijs. Deze groep bestond uit Janine Vlas op Nelly, Frouke Eel man op Ramon, Sabine Aarts op Sper wer, Trudie Grootjen op Daniël, Marie ke Bakker op Goodwill, Liliane Kok op Beauty, Greet van Maldegem op Joris en Joke Dros op Don Juan. DOOR GERRIT FRANSSEN 25. Els had om half zeven het eten kant en klaar. Toen hij weggereden was, onmiddellijk na de lunch, had hij ge zegd: zo tegen half zeven ben ik wel thuis. Ik ben bang, dat het nog te nat is om te wieden; eerst moet de zon weer een dag geschenen hebben, dan helpt het. Anders zetten de wortels zich zo weer vast. Half zeven. Ze hield altijd rekening met zijn wensen. Hij moet uiteraard het brood verdienen. Dus om half zeven was ze klaar. Een sigaret rokend, stond ze een poosje in de deuropening. De hond was onrustig, liep heen en weer, keek naar het bos en liep dan weer te rug naar de vrouw, haar aankijkend. Maar Els had er geen erg in. Ze keek over het dier heen naar het bos. Mis schien is het slechte weer nu voorbij, dacht ze. De zon heeft vanmiddag ten minste weer geschenen. Best mogelijk, dat er vanavond een beetje grondmist komt. Ik begin al enige kijk op het weer te krijgen, wist ze. Het werd kwart voor zeven. Ze luis terde, of ze het geluid van de tractor nog niet hoorde, maar het was eigenlijk overbodig, want doorgaans kwam Beer overeind, als Dirk niet ver meer was. Hoe hij, doof zijnde, toch iedereen weer rijkelijk van tevoren aankondigde, be greep ze niet. Het zal wel zijn zoals Dirk zei: De andere zintuigen zijn nu extra ontwikkeld. Hij kan waarschijnlijk op gevoel horen. Idiote terminologie, maar ze begreep het wel. Om zeven uur werd ze onrustig. Gek, ik heb een angstig gevoel. De hond is ook onrustig. Het dier keek de vrouw aan. ,,'t Zit me niet lekker, Beer", zei ze. „Het is al over zevenen; wat doen we er aan?" Het dier kwam naar haar toe en legde zijn kop tegen haar knie aan, zijn blik omhoog gericht. Opnieuw probeerde hij geluid te maken; er kwam iets van gejank in zijn keel op. Ze on derkende 't, omdat ze het al eerder had gehoord. De hond liep naar buiten, in de richting van de heide en bleef toen staan, zich omdraaiende en naar de vrouw kijkend. Toen ze niet reageerde, kwam hij terug, legde nog eens zijn kop tegen haar knie, haar onafgebroken aankijkend, om daarna weer een eindje in de richting van de heide te lopen en zich om te draaien, steeds maar weer naar de vrouw kijkend. Ze kreeg het benauwd. Ik moet iets doen, maar als hij onderweg is en ik kom hem halverwege tegen, lacht hij me misschien uit. Laat ik eerst de koe maar gaan melken, dan is dat tenminste gedaan. Is Dirk er dan nog niet, dan heb ik in ieder geval een redelijk argument, als ik hem toch nog tegen zou komen. Had-ie maar niet moeten zeggen, dat-ie om half zeven thuis zou zijn. Na het melken bracht ze de emmer in de kelder en controleerde het eten, dat op het fornuis stond te verpieteren. Verdraaid, waarom is-ie niet op tijd? Laat-ie anders niks zeggen, dan wacht ik met eten opzetten tot hij er is. Op haar horloge kijkend, constateerde ze, dat het al over half acht was. Toen nam ze een besluit. Ik pak de wagen en rijd naar de hei, want ik kan niet los komen van het idee, dat er wat met hem aan de hand is. Misschien kan hij die tractor niet aan de gang krijgen, wie zal 't zeggen? De wagen startte wonderwel bijna meteen. Voorzichtig reed ze de schuur uit en omdat de tractor en aanhangwa gen er niet waren, ging dat vrij gemak kelijk. Laat de deur maar openstaan, dacht ze; zoveel van waarde is er niet in de schuur en er komt toch niemand langs. Zeker niet zo laat. Ze wilde wegrijden, maar opeens stond de hond voor de wagen, met zijn poten tegen een der koplampen op. Die wil mee! begreep ze. En nu wist ze haast wel zeker, dat er met Dirk iets aan de hand was. Hij zal toch geen ongeluk hebben gekregen, dat men hem al naar een ziekenhuis heeft gebracht, dacht ze bezorgd. Ze stapte uit en wees naar het huis, waarvan de voordeur als altijd open stond. „Jij blijft hier, op het huis pas sen, ja? Wij komen terug, de baas en ik. Maar jij blijft daar". Ze wees nogmaals naar de deuropening. Ongetwijfeld had de ruige herders hond haar manualen begrepen, want langzaam vielen zijn poten van de auto en met gebogen kop sjokte hij naar het huis. Daar ging hij als vanouds in de deuropening zitten, met zijn kop gencht naar buiten. Els knikte tevreden en reed weg. Omdat ze nu al enige malen met Dirk mee geweest was naar de heide, wist ze de weg. Er was maar één bos- weggetje, waarover ze kon rijden. Ze moest enkel goed opletten, want bij een driesprong moest ze rechtsaf. Binnen tien minuten bereikte ze de bosrand en zag de tractor staan, tegen een boompje, dat half voorovergebogen was van het gewicht. Aan de tractor vastgekoppeld de aanhangwagen met heideplaggen, die gedeeltelijk dwars op de zandweg stond. De zon zakte al ver der: meteen klein uurtje zou het donker zijn. Hoe kon Dirk die wagen zo gek neerzetten. Ja, waar was hij eigenlijk? Ze zette de auto aan de bosrand en sprong er uit. „Dirk!" riep ze, „ben je hier in de buurt?" Scherp luisterend hoorde ze enkel de echo van haar eigen stem. Of was er toch een ander geluid tussen? Gekreun? Het leek er op. Hevig verontrust beklom ze het wal letje, dat de eigenlijke heide scheidde van de bosweg en de bomen. Daar zag ze hem opeens liggen. Een gil slakend, liep ze op hem toe. „Dirk, wat is er met je gebeurd? Wat is er met je?" Half tot bewustzijn terugkomend, pre velde hij: „Dokter halen. Gauw. „Wat heb je dan? Zeg het me!" Ze was nu doodsbang. „Dokter.vlug.Langeveen. mijn benen. Ze wist de weg naar Langeveen. Dirk had het haar een keer, uitgeduid. Ze be greep nu, dat er iets ergs gebeurd was. En toen hij nog zei: „Niet optillen. benen.begreep ze er iets van. Knik kend keek ze naar de tractor. Maar ze boog zich snel over hem en zei: „Hou je taai; ik haal die dokter. Ze snel moge lijk....". Geljjk sprong ze op en rende naar de auto, startte en reed weg. Hoe ze in zo korte tijd kans zag het dorpje Lange veen te bereiken, was haar later nooit duidelijk. Want één ding had haar de hele weg erheen beheerst: Dirk is in nood; hij heeft een ongeluk gehad en behoeft doktershulp. Dat gaf haar kracht met vaste hand de wagen over de bochtige en glibberige zandweg te voeren, naar de woning van de arts. Ze trof het: hij was thuis. In enkele woorden legde ze uit, wat er was ge beurd. „Hij ligt aan de rand van de weg en kan zich blijkbaar niet verroeren. De tractor staat met de aanhangwagen achter zich tegen een boom. Ik ben bang dat hij overreden is „Dan is er een ambulance nodig", zei de man. „Ik zal maar op uw veronder stelling af gaan en die meteen laten ko men. Waar ligt hij?" „In De Pollen. Dat is aan de rand van het bos, bij de weg, die het bos met de heide scheidt". „Goed, ik weet wel zo ongeveer, waar dat is. Maar de chauffeur van de ambu lance niet. Blijft u hier en als de zieken wagen komt, rijdt u voor hem uit naar de heide. Intussen ga ik erheen, nadat ik de ziekenauto gewaarschuwd heb". Het verdere ging voor Els als in een droom. Ze zag de dokter wegrijden.' Ze nuwachtig stak ze een sigaret op en trok er heftig aan. Als hij maar niet dood gaat, dacht ze, als hij maar niet dood gaat Het duurde bijna een half uur, voor de ambulance het dorp inreed, maar ze wist, dat de wagen uit Almelo moest komen. Ze beduidde de schauffeur haar te volgen en stapte in haar auto. Even later reed ze voor de ziekenwagen te rug naar de heide. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1977 | | pagina 5